AL&EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. HEERENBAAS Tweede Blad. No. 8652 VRIJDAG 6 MAART 1931. 71 e JAARGANG, BIHHBNLAHD. PREDIKBEURTEV Feuilleton-vertellingen. GSMENGBE BIB1CBT1F. TER NEUZEN, 6 MAART 1931. Onze Adverteerders. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. En ben ik dan thuis gekomen Gauw myn pypje uifgeklopl"; Even Radio genoten En een versdie pLjp gestopf. Luie stoel,pantofFels, krantje, Da's het fynste wat ik ken; D0UWE EGBERTS zorgt ook dan weer, Dat ik.in de wolken'ben o 20-50 cf. per ons wrschaft U moiken van yenot. 5seaBEs$asie^e^E3eaa6ae«ae!S3aB rER NEUZENSCHE COURANT MILITAIRE STUKKEN ZOEIv GEKAAKT? Hen enveloppe, waarin zich belangrijke mili taire stukken bevonden, is niet in het bezit gekomen van den chef van een der militaire bureaux te Muiden, aan wien het stnk gericht was. De enveloppe hield, volgens de Tel. een gedetailleerde beschrijving in van de fortifica- tles te Muiden, van de plaatsen waar de verschillende wapenvoorraden geborgen z'jln alamede van de bewaarplaatsen der onderdee- len dier wapenen. Geweren en revolvers wor- den n.l. in de fortificaties aldus bewaard, dat wanneer zij ontvreemd worden zij niet in den staat, waarin zij worden opgeborgen, gebruikt kunnen worden. Of de enveloppe met stuk ken, welke niet aangeteekemd verzonden werd, by de posterijen verloren is geraakt, of dat zij hler of daar ontvreemd is, kon niet worden vasrtgesteld. Korten tijd, voordat de stukken verzonden werden, is te Muiden een aldaar onbekend persoon gezien, die gevraagd heeft, waar zich een bepaalde kazeme bevond. Aan die kazer- ne heeft hij zich echter niet aangemeld. In venband met een en ander hebben de militaire airtoriteiten besloten, het toezicht, dat steeds door de militaire politie te Muiden wordt uit- geoefend, te verscherpen. Aanvankelijk be- stond 't voomemen den vasten bewakingspost t« Laren op te heffen en dien over te plaat sen naar Muiden. Daarvan is echter afgezien; mm heeft zich bepaald tot een nauwlettend toezicht in de omgeving, waarvan de beschrij ving klaarblijkelijk in verkeerde handen is geraakt. DE AUTOM AT1SEERIN G VAN DEN INTEREOCAEEN TEEEFOONDIENST. Het Tweede-Kajmerlid Guit had den Minis ter van Waterstaat vragen gesteld betreffen- de automatiseering van den interlocalen tele- foondienst. De Minister heeft hierop thans geantwoord. Hi) vult zijn mededeelingen in de gewisselde stukken inzake de Postbegrooting voor 1931 als volgt aan. De mogelijkheden, die de automatiseering der telefonie ook ten aanzien van het inter- locale verkeer biedt o.m. versnelling van de verkeersafwikkeling, 24 uurs dienst voor het geheele land zijn voor den Minister aanleiding geweest zrjn goedkeuring te hech- ten aan het voomemen van de leiding van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie om ook het interlocale telefoonver- keer, met behoud van de onvermijdelijke hand- bediening op knooppunten, geleidelijk te auto- matiseeren. De techniek van de automatisch verkeersafwikkeling brengt mede het inter locale verkeer in bepaalde, territoriaal foe- grensde, groepen (men kan ze districten noe- men) samen te vatten en deze groepen met •lkaar in verbinding te brengen. Verwacht wordt, dat de automatiseering, wejke technisch zoowel in het locale als in het interlocale verkeer voorziet, ongeveer 13.500.000 meer aan kapitaalsuitgaven zal vragen dan voortzetting van het handbedrijf. Belangrijker dan dit cijfer is evenwel, dat op grond van de gemaakte berekeningen mag worden verwacht, dat doorvoering van de automatische verkeersafwikkeling bij alle voordeelen daarvan voor den gebruiker ook voor het bedrijf een voordeel zal zijn, door een niet onaanzienirjke vermindering aan exploi- tatielasten, onder welke uiteraard zijn begre- pen rente en afschrijving van het bovenge- noemde kapitaal; de duur van uitvoering der werken wordt geschat op 13 a 15 jaar; in Beieren en Zwitserland is op overeen- komstige wijze en schaal de automatiseering van den telefoondienst in uitvoering. De daar bereikte resultaten voldoen, zoowel technisch als exploitatief, aan de verwachtingen. BEVOLKING VAN TER NEUZEN. Blijkens het resultaat der gehouden volks- telling bedroeg op 1 Januari 1.1. de bevolking van Ter Neuzen 5275 mannen en 5185 vrou- wen, totaal 10.406 personen. RAADSVERSLAG TER NEUZEN. De heer VAN DEN BULOK verzoekt ons in het verslag der laatste raadszitting te ver- beteren, dat bi& de steimregeling besprekende, niet critiseerde de houding van den Minister, doch van de heeren Scheele en Bedet, die op Christelijken grondslag staan. VERPACHTEN STAANPLAATSEN VOOR DE KERMIS. Bij de alhier door Burg, en Weth. gehouden verpachting van staanplaatsen ter gelegen- faeid der in September a.s. te houden kermis, werd ingeschreven door: Gebr. De Muynck te Gent voor een circus 402, F. Jansen te Sche- veningeu voor een zweefcarroussel f 155, door denzelfde voor een fietsenmolen 35, J. du Pont Zonen te Vlissingen voor een draai- molen f 115, M. van de Moortel te Ter Neuzen voor een luchtschamimel /46, P. M. D. Mer- gan te Bergen op Zoom voor een schiettent f 36, Com. Leenhout te Bergen op Zoom voor een gebakkraam 100, Com. Jansen te Ber gen op Zoom voor een gebakkraam 25, Com. Janvier te Bergen op Zoom voor een gebak kraam 25, Adr. Touw te Goes voor een speelgoedkraam 7,50, H. M. Vale te Bergen op Zoom voor een zweefcaroussel 125 en voor een vliegbommentent f 105, of voor beide in- richtingen /250; J. E. Vale te Bergen op Zoom voor vliegbomspelen 155, Ch. F. Vale te Rotterdam voor een vliegbommentent 250, E. M. Pauwels te Rotterdam voor een horos- coopkiosk f 10 en Gust. Colle te Selzaete voor een slagmaehine 15. BESMETTEEIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen over de week van 22 tot en met 28 Februari in de provincie Zeeland bedroeg: Diplhtherie: Goes 1, Grijpskerke 1. Meningitis: Middelburg 1. Encephalitis: Zonnemaire 1. HOEK. Gisteravond werd alhier in het Caf£ van den heer M. Dieleman door de S.D.A.P. eene open- bare vergadering gehouden in verband met de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten en gemeenteraden. Als spreker trad op de heer A. C. de Pauiw uit Ter Neuzen, lid van de Prov. Staten van Zeeland. In zijn voor een matig opgekomen publiek gehouden rede, wekte spreker de aan- weizigen op bij de a.s. verkiezingen de SX>. A.P.-candidaten te steunen. Spreker die tot ondenwerp had ,,Waarom de sociaal-democra- ten het kapitalisme bestrjjden", wees op ver schillende wanverhoudingen die in onze maat- schappij bestaan en waartegen de S.D.A.P. strijdt in het belang van de minder gesitueer- den, alsmede op het werk dat de S.D.A.P. op het gebied der ontwapeningsactie verricht. i Ook voor de gemeenteraadsverkiezingen is het gewenscht de S.D.A.P. te doen vertegen- woordigen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebmik gemaakt. Enkele gestelde vragen werden door den spreker beantwoord. Tijdens de vergadering werd met 17 leden een afdeeling der S.D.A.P. opgericht. AXEL. Woensdag werd in de overvolle Zondags- sohool de jaarvergadering gehouden van de j meisjesvereeniging „Jonge Kracht" en de knapenvereeniging ,,Sursum Corda'' en j Gideon". De voorzitter, de heer P. A. Wondergem, opende dezen avond door het laten zingen van s Psalm 77 vers 7, waama gelezen werd j Rom. 12. Na het gebed sprak de voorzitter een j apenings/woond, waarin hij alien welkom i heette. Dank werd gebracht aan de leidsters j en leiders der vereenigingen voor hun tijd, kracht en liefde, die zij ook dit jaar weer ge- toond hebben. Spreker zeide, dat er iets ge- heimzinnigs in ligt, als wij denken, dat er van ieder mensch invloed uitgaat, 6f ten goede £>f ten kwade, kracht om te genezen of om te wonden, om te zegenen of om te ver- giftigen. Wij weten niet altijd welke invloed van ons uitgaat, maar wel, welke invloed uit moet gaan van Christus' discipelen, van Hem die gezegd heeft: „Gij zijt het licht der wereld, Gijj zijt het zout der aarde", laten wij zoo mogen zijn voor onze jeugd. Hiema werden opstellen, samenspraken en een tableau gegeven, die alien in den smaak vielen. Verschillende afgevaardigden voerden het woord. In de pauze werden verkocht snij- en schil- derwerk door de jongens gemaakt, waarvan de opbrengst voor de vereeniging was en pl.m. f20 bedroeg. Nadat Ds. Ruysch van Dugteren, den der leiders der knapenvereeniging en mevrouw Ruysch van Dugteren gezeten waren, sprak de voorzitter hen toe, om hen namens de jon gens der knapenvereeniging en niet minder namens de leiders dank te zeggen voor de kracht en trjid, die Ds. Ruys van Dugteren aan deze zaak heeft gegeven. Het spijt alien, dat zij hem binnenkort zullen moeten missen, doch nooit zullen de door hem gegeven lessen worden vergeten. Spreker einddgde met het uitspreken der hoop, dat het hem in zijn nieuwe standplaats wel moge gaan en zijn arbeid niet ongezegend zal blijven. Als aan- denken werd hem geschonken het boek „De grond der zedelij'kheid". Vervolgens iwerd mevrouw Ruys van Dug teren toegesproken namens de meisvereeni- ging en haar een bloemenmand aaugeboden. Ds. Ruys van Dugteren dankte hiema, ook namens zijn echtgenoote, voor al de blijken van liefde door hem in den laatsten trjld ont- vangen. Hij zal de jeugd van Axel nimmer vergeten en hoopt nog wel eens in haar mid den te komen. Hem werd staande toegezongen Ps. 121. Nadat de voorzitter nog een slotwoord had geuit en had laten zingen Gez. 274, sloot Ds. Ruys van Dugteren dezen welgeslaagden avond met dankizegging. HENGSTDIJK. Op de vastgestelde kiezerslijst dezer ge- meente komen voor: kiezers voor de Tweede Kamer 291; voor de Prov. Staten 291 en voor de gemeente 278. WESTDORPE. Op 28 Februari stonden bij den correspon dent der Arbeidsbemiddeling alhier 89 werk- loozen ingeschreven. Op 1 Februari bedroeg het 83. EEN STIKSTOFMEST VOOR DE KEEIGRONDEN. De voordeelen van een kalkhoudende sal- petermeststof worden meer en meer door de landbouwers erkend. In verband hiermede neemt onder de nieuwe stikstofmeststoffen Kalksalpeter IG een zeer belangrijke plaats in. In de laatste jaren is het gebruik zeer sterk toegenomen, dank zij de goede werking, de verbeterde uitstrooibaarheid en den lagen prijs. Wanneer wij zien, dat in 1924 in Neder- land slechts 20.000 zakken werden uitgezaaid en dat dit getal in 1926 tot 399.000 zak is gestegen, terwijl drie jaar later in 1929 het verbruik reeds was gestegen tot 893.000 zak, dan blijkt hier wel ten duidelijkste uit, dat Kalksalpeter IG een buitengewoon goede mest- stof moet zijn. De twee belangrijkste grondstoffen voor de fabricatie van Kalksalpeter IG zijn salpeter- zuur en kalksteen. Het salpeterzuur bevat de stikstof en de kalksteen levert de kalk. Deze twee stoffen laat men op elkaar inwer- ken, zoodat een kalksalpeteroplossing ont- staat, die na een zuiveringsproces als een vast, mooi strooibaar product in de bekende nieuwe speciale zakken in den handel wordt gebracht. Aangezien Kalksalpeter IG thans de goed- koopste salpetermeststof is en in vergelijking met de jaren v66r 1914 veel en veel goed- kooper dan de stikstof in dien tijd, bestaat voor den landbouwer de mogelrjkheid, om met behulp van een goea gebruik van dit goed- koope productiemiddel zijn producten tegen een lagen kostprijs te verbouwen. Op den prijs der producten zelf kan de boer weinig invloed uitoefenen, alleen is het hem in het algemeen mogelijk, een verlaging van den kostprijs van zijn producten te bereiken, o.a. door gebmik te maken van de goedkoope luchtstikstofnieststoffen, bijvoorbeeld van Kalksalpeter IG. Wanneer hij bijvoorbeeld 17.000 K.G. aardappels van 66n H.A. zou halen zonder een Kalksalpeterbemesting en 25.000 K.G. met toediening van ruim 500 K.G. Kalk salpeter IG per H.A., zoo zal hem iedere H.L. aardappelen in het laatste geval minder kos- ten om ze voort te brengen, dan ieder mud, dat hij voortbrengt zonder een kalksalpeter bemesting. Zoo is het ook met de andere landbouwproducten. Indien men dus met lage prijzen der gewassen moet rekenen, dan heeft diegene, die lage productiekosten per H.L. graan of aardappels, of per 1000 K.G. bieten heeft, de meeste kan.5 op winst en de gering- ste kans op verlies. De Firma Droste is in ons blad een reclame- campagne begonnen voor hare ,,Droste- pastilles", die in het bijzonder de aandacht trekt door den nieuwen vorm der reclame- figuur. Deize werd ontworpen door den be- kenden reclame-kunstenaar A. M. Cassandre en is geheel afwijkend van het gewone genre. Deze reclame zal voorzeker, met de kwaliteit van het artikel, op het publiek wel het ge- wenschte effect hebben. ZONDAG 8 MAART 1931. Ned. Herv. Kcrk. Ter Neuzen. 9% en 2. u., Dr. L. J. Cazemler. Sluiskil. 9% en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u., Ds. Ruijsch van Dugteren en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u„ Ds. H. Alcersloot vai Hout.en Roos. Philippiue. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houtei Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. Van de Garde, van Opbeasden. Eokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen Nam. 5V2 u., Evangelisatie. K.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8 V2 e:, 10 uur. 's Namiddngs om 2VS uur Lx)f. MAANDAG 9 MAART 1931. Gereformeerde Gemeente. Axel. 6 u., de heer P. Honkoop, proponent te Rotterdam. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtlbank heeft in hare zitting van 6 Maart, de volgende vonnissen uitgesproken M. v. G., oud 42 j., koopman te Oostburg, is wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld veroordeeld tot 1 maand heohtenis voorwaardelijike proeftijd 2 jaar en 50 boete of 25 dagen hechtenis en 3 maanden intrek- king rijsibewnls voorwaardelijk. M. Ph. G., oud 20 j., koopman te Philippine, beklaagd van overtreding van de Motor- en Rijwielwet is vrijgesproken. Ulvenhout, 3 Mefert 1931. Menier, Veui he'k oew al geschreven g'ad over kunst. „Mee da geverf van m'nen zeun h6'k m'n eigen teugen wil en dank op de hogte ge steld van de kunst. Werachtige kunst is Gods- dienst! En as ze m^n nouw wijs willen maken dat de kunst dkAr begint waar de natuur ophouwt, dan kan ik me veur- stellen dat er op e6n schilderij b.v. ferebeesjes bloeien en dahlia's. Ja, dan begint de kunst as de natuur ophouiwdt; da zijn dan de kunstblommen! Maar ollee, nouw laohen de kunsten£Ars mijn uit mee mijn wijsheden. Maar over enkelde jaren, as de jesmuziek en negerkunst zal emmen afgedaan dan zullen de ververs onder de dakpannen uitkruipen en in de gaten krijgen, asdat de natuur de schonste akke- deemie is. As d'n volgende-n-oorlog tenminste maar laank genogt wegbl'ijft. Kunst Kunstenmakerij Harsjetektuur Oppermannenwerk Rietme? Negerinnefratsen! Meziek? Neger-geeuwhonger! Natuurliefhebberij Dakpan-antoesjasme De w&reld sta-d-op d'ren kop. En da's ok'n natuurversohijnsel. Na elken oorlog is 't menschdom kruisdol van de zenuiwen. Dan doo-g'-et de gekste dingen! Maar de gekdoenerij beschouwen as kunst. nen lap linnen mee deurmekaar-geloooen- verf te stellen boven heel de schoone natuur, da's misdadig! Da's 't weareld-idiootisme in de haand werken!" Amico, meschient kom-d-oew die-en uitval ierboven 'n bietje bekend veur! Da's dan 'n betwijs da-ge 'n goeie harsepan het! Waant da schreef ik allegaar aan oew in Februri 1928, sjuust drie jaren gelejen zoowa. En da 'k daar op trugkoom nouw, da zit 'm dan hier in: „de enkelde jaren", war ik ier boven 't over had, die zijn nouw om! Enkeb gelijk gekregen. 'n Manner staandbeeld van 'n vrouw mee 'nen vierkaanten kop en olifaantepooten getie- teld: „modeme gratie" of zoo iets, da vinden de menschen teugeswoordig veul minder mooi, dan drie jaren h£r. 'n Lief, mollig, jonk wefke, mee 'n vleeke- n-as 'n rozeblad zoo zacht en zoo donsig en koel, afgeschilderd op 'n schilderij mee 'nen gruunen kop, een glazig oog, 'n mondje as 'nen pot menie en p£6rs haar en fermkes as braandhout, da vinden de menschen vandaag wa-d-6rg bont van verf. En zo'n wefke, geschapen as 'n godinneke zoo schoon, waaraan alles 16eft en trilt as aan 'n bedaiowde theeroos in d'n zonsopgaank, zo'n wefke afbeelden mee 'n kokkerd as 'nen eigen- heimer, 'n oog da onder teugen d'n lijst aan is gevallen en 'n paar schrammen over d'r ge- zicht as karresporen en ooren van muziek- noten, kek, da vinden de menschen teuges- woorig zelfs al lillek! De daanskunst van 'n Negerin, die kunst" is ok al uit d'n tijd. En dieen kearel, dieen beeldhouwer, die lest in Amsterdam van 'nen polospulder te peerd 'n moniement hee gehakt of 't 'nen boer van Ulvenhout was die te pderd z'n laand aan 't ploegen was, dieen „kunsten6er" emmen ze aardig in 't zonneke gezet. Harsjetekt-scheppingen, die er altij uitzien as Hudzen-van-Bewaring, onversohillig of 't kerken, villaas of winkelgebouwen moesen veurstellen, begint de lui ok al aarig uit d'r strot te hangen. Zooda 'k maar zeggen wil: keb 't drie jaren gelejen goed bekeken g'ad de kunst van zwarte en blaanke negers. En de mode? 't Eenige dat 'r naar mijmen zin nog aan ontbrikt, aan de mode, da's 'n bietje mollig- heid. Maar Keulen en Aken zijn nie oip 6enen dag gebouwdD'n dag, dat er weer verschil te zien is tusschen 'n wefke en 'n manneke, zal ok best komen. Waant 'n jongens-postuurke boven 'nen laangen slfe^prok, da's eigenlijk net zoo gek, as 'nen ginneraal mee 'n kapothoedje op en 'n pellerientje-mee-gitjes aan. Wa gij? Ollee, amico, zuutjesaan durf ik nouw na drie jaren te gaan denken da-d-et verstaand mee stukskes en brokskes weer trug gaat komen. Keb zo'n ideeke dat da gepeerd gaat ok mee mee 't duurder worren van 't geld of... da's meschient wel 't zelfste-n-ok, mee 't goeikoo- per" worren van d'n arbeid. De menschen verlangen weer waar, goeie, puike waar veur d'r geld! En as ze nog 'ns 'n schilderij koopen, As ze nog 's 'n dink laten bouwen, as ze nog 's geld uitgeven veur muziek of daans, dan willen ze 't goeie, 't eohte, 't ware veur d'r centen. Waant die zijn te duur om ze te ver- morsen aan prullemannenwerk! Nouw gaan de mannen weer wa verdienen die wa kennen. Nouw koom 't goeie, zooas altij in 't leven weer bovendrijven. 't Woord .modern" mot de miesthoop op. Al is iets nuuw, spluuntemuuw, dan is 't nog nie .mo dem". ..Modern" in de bedoeling van manne- keswefkes en wpfkesmannekes; van stoeltjes waar ge deur valt; van klompen steen die beeldbouwwerk veurstellen; van stapels bak- steenen die ,,harsjetekturale openbaringen" motten zijn! Da ge-modern mot naar de miest- kuil gerejen worren! Da's allegaar oplich- terij. 'Nen goeien blomkool van teugeswoorig ziet er net eender uit as 'nen goeien blomkool van vruuger. 'n Schoon blommeke, ditoow, 'n Lekker kindeke, okzoow. Wa goed is, is altij nuuw! En 't nuuwe da nie dugt, daar plakken me 'n ediketje op .modem"en rijen me bin nenkort weg. Nouw zulde meschient zoow denkenwaar wil d'n Dr6 op af, mee deus riddenaties Kek 's, dat zit zoow. Wa'k drie jaren gelejen al aan oew geschre ven efo ennog veul meer, heel veul meer dan aan 't begin van deuzen brief staat, da- zelfste wier vandaag, nouw eigenlijk 't kwaad al zoowa gelejen is, nog 's neergeschreven deur 'nen zekeren menier Polak in ,,Het Volk". 't Sting overgenomen in veul aandere blaaien. Da snap ik nouw nie goed. De kraanten die altij 't leste nuuws zeggen te brengen, slApen op zo'n manier ouwe koeien uit d'n sloot. Waant as hij schrijft: „evenmin begrijp ik, waarom onze modeme beeldhouwers steeds een onveranderlijk wanstaltige caricaturen maken als zij menschen uitheelden. Zoo zag ik onlangs een afbeeldinig van Hildo Krop, voorstellende een man en een vrouw, ineen- gedrongen, gedisproportioneerde, gedrochtelijke gestalten, met plompe idiote gezichten", as hij da zoo schrijft, dan is 't, of ik m'n eigen 'n jaar of drie gelejen heur praten mee schoone stadhuiswoorden En nouw zou ik daar nog nikske van zeg gen, d'r kan laank nog nie genogt geschol- len worren op al die ,/kunst" mee 't ediketje modern" (wegrijen maar!) maar, drie jaren gelejen, toen was 't nog wel zoow erg, da'nen mensch mee gezond verstaanid en goeie oogen in z'n hoofd zooiets nie dierf te zeggen, nog veul minder te sehrijven, omdat ie dan zouw worren aangezien veur 'nen knuppel! Kek maar 's in Ruslaand, waar ze 'n leger emmen van zeuventien muljoen, 17.000.000 soldaten. 'fc Wed: da's nog meer, als heel Europa bij mekaar op de been heeIs da nie En da-d-emmen die lolmakers opgericht, na da ze d'n Gzaar en z'n heele fermilie en al z'n vrinden en kennissen uit aanti-mullitaris- me van de wereld emmen afgeschoten. Alles wa nie-Bolsjiewiek, dus mullitaritisch was, wier vermoord. En nouw emmen zullie alleen nog meer soldaten as de rest op de waereld bij mekare onderhaand! Kek, 't is nouw op- passen geblazen, om oew hoofd weer by me kaar te houwen, waant ze zetten de boel weer onderstetooven Wij motten ontwapenen. Mijn best. Al was 't alleen maar veur 't veurdeel. Maar as me da-d-allegaar gedaan emmen, wa dan? Oppassen nouw! 't Is begonnen mee vier kaanten koppen en wefkes mee gruun haar en van bee ClingeDoorenbos AS1 (Ingez. Med.) huizen-van-ibewaring-stijl. Joost mag weten wanneer wij d'rin geschoten worren deur de ,,aanti-mullitaristen". Vandaar m'n riddeneeringen van veur drie jaren overhou me vast!kunst! Amico, tot de noste week, jonk. Veul groe- ten van Trui, die aan d'n schoonmaak is, en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRe. DE IJM 132 NOORDPOOL VERGAAN. Er is thans zekerheid omtrent den treiler, die bij de Schotsche kust in de buurt van Rosehearty is vergiaan. Deze treiler is inder- daad de IJM 132 Noordpool. De stoomtreiler was verleden jaar nieuw gebouwd. Aan het lot van den treiler Noordpool en zijn bemanning viel Dinsdagavond niet meer te twi;jfelen, toen de bemanning van de te IJmuiden binnenkomende treiler UM 4 Gelria mededeelde, dat zij in de buurt van Rose- hearty was geweest en daar inderdaad de IJM. 132 Noordpool had gezien. Volgens deze medadeeling stond dus reeds vast, dat de Noordpool op de plaats van de ramp was. Schipper van de Noordpool was J. Grave- maker uit IJmuiden. Het was zijn eerste reis met dezen treiler. Den laatsten tijd had hij geregeld gevaren op den treiler Oceaan n. die thans in de Visschershaven ligt. Er zouden tien man aan boord zijn geweest, van wie zes uit Maassluis. De elfde persoon, die aan boord was, was een 12jarige jongen. het zoontje van de zuster van den schipper, die voor zijn genoegen dit reisje meemaalcte. De IJM 132 Noordpool is 19 Februari uit IJmuiden vertrokken en lag gereed in de Moray Firth om van de vischvangst terug te keeren, toen hij door zware sneeuwstormen werd overvallen, waardoor alle zicht verloren ging, zoodat ook de andere visschersschepen niet konden zien welk lot de Noordpool trof. Een sloep van den verganen treiler is in Engeland aan wal gespoeld. (Hbld.l MAN VERDRONKEN. Te Dokkum is Woensdagmiddag de ruim 70-jarige kaaskoopman S. Bruin van Valom, die onder invloed van sterken drank verkeer de, met z'n hondenkar te water geraakt, en verdronken. Ook de honden werden dood uit het water gehaald. PAARD GEeEECTROCUTEERD. Door onbekende oorzaak geraakte te Goirle achter de boerderij van v. d. Ven aan den Rielschen weg een plas water onder electri- schen stroom. Een paard, dat erin trapte, werd op slag gedood. KOLEND AMP VERGIFTIGIN G. Dinsdagochtend werd de aandacht van den rijksveldwachter Van Eden te Zuivenhuizen (Z.-H.) erop gevestigd, dat de woning van den scharenslijper Lagrauw aan den Onderweg bij den Groenenweg, sinds enkele dagen ge- sloten was gebleven. Hij verschafte zich toe- gang en vond het echtpaar dood te bed liggen. Waarschijnlijik is de doodsoorzaak aan kolen- dampvergiftiging toe te sehrijven. De dood moet reeds een paar dagen te voren zijn in- getreden. EEN MAN TE WATER GEWORPEN. Donderdagochtend vroeg heeft zich naar de N. R. Crt. te Franeker, aan de Schalsumer- vaart, een drama afgespeeld. De melkrijder E. Wijngaarden, van Beetgumermolen had connectae aangeknoopt, met de vrouw van v. d. M. te Franeker, zeer ten verdriet van dezen. De verhouding had reeds eenige malen tot heftiige tooneelen aanleiding gegeven. Don derdagochtend heeft v. d. M. Wijngaarden op djn melkrit langs de Sohalsumervaart opge wacht en hem na een woordenwisseling, ie water geworpen. Wijngaarden is eenigen tijd daama levenloos opgehaald. De dader heeft zichzelf bij de politie aangemeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5