Tar Neu/ensche Courant Tweede 81ad. De Purperen Schaduw Suikerbieten-Wetje verschenen, 8INN2NL&ND rSUILIBTOH, Maandag 2 Maart 1931. No. 8650. door EDMUND SNELL. 38) RECHTSZAKEN. VAN TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Besloten wordt Woensdag a.s. op te maken ate voordracht voor de benoeming van een ra&dsheer in den Hoogen Raad. Verschillende kletne ontwerpen en conclusies komen hiema aan de orde, die meerendeels zonder beraad- slaging worden vaatgesteld. Bij bet ont-werp tot toekenning van een scbadevergoedinig aan den gewezen rijksbouw- meester, den heer Vrijman vraagt mevr. ItallieVan Emibden (v.-d.) den Minister ook jets te doen voor andere personen bij deze zaak betrokken, die haar inziens te zwaar zijh gestraft. Minister De Geer zegt dit te zullen nagaan, maar spreker kan geen uitzicht openen. Het ontwerp wordt aangenomen, waarna voortgezet wordt de behandeling over de Indische begrooting. De heer Beumer (a.-r.) bestrijdt de heer De Visser en zegt, dat alle krachttermen, welke hij gebruikte juist op Rusland van toe- passing zijn. Spreker zou het een ramp achten als Nederland zich uiit Indie terugtrok. Voorts bestrijdt spreker den heer Cramer en betwist de wenschelijkheid van de benoe ming van een vrouiw in den Voiks raad op grond van de structuur in de Indische maat- schappij, die geheel van de onze verschilt. Voor 80 va n het normale kwantum bieten, gemiddeld over drie jaar, wor dt aan de ooop. en speculatieve fabrieken een garantie verle end van maximaal f 4,per ton bieten, welke volgens een bepaalde sehaal, afhankelyk van den stygen- den suikerprij s vermindert, te beginnen by f 8,90 per 100 K.G. suiker. Wij ontleenen daaromtrent aan het Alg. rtbl. het volgende: Ingediend is een wetsontwerp tot wijziginy van hoofdstuk XI der Rijksbegrooting voor 1931 (uitkeeringen ten behoeve van verbou- wens van suikerbieten). Na overleg met de organisation van suikerproducenten heeft de eommissie, ingesteld in verband met de heer- scfaende crisis in de akkerbouwbedrijven, een regeling ontworpen welke den grondslag heeft gevormd voor de steunverleening, waartoe de regeering heeft besloten. Zij strekt, om voor de campagne 1931 aan de beetwortelsuikerfabrieken een gelimiteerde en bjj bepaalden, stijgenden suikerprijs afne- mende garantie met betrekking tot den sui kerprijs te verleenen, teneinde een zdddanigen bietenprijs mogelijk te maken, dat uitgaan- de van de noodzakelijkheid van inkrimping van den bietenbouw en zoo zuinig mogelijke ver werking een redelrjk in stand blijven van de bietenteelt voor dit jaar te verwachten is. In het volgende plan van uitvoering zijn le algemeene lijnen der garantieverleening neer gelegd: 1. Voor de campagne 1931 wordt van ryks wege aan de coop, suikerfabrieken en aan de Centrale Suiker Mij. (verder aangeduid als ,,de fabrieken") garantie verleend tot een be- drag, overeenkomende met ten hoogste f 4 per duizend K.G. ,,garantie-bieten". 2. Als „garantiebieten" wordt per bieten teler aangemerkt een hoeveelheid, overeen komende met 80 van zijn gemiddelde bin- nenlandsche productie, resp. van die zijner rechtsvoorgangers, over de afgeloopen drie jaren. Met bietentelers worden gelijkgesteld zij. die zonder zelf bieten te telen als lid eeaer cooperatie tot levering verplicht zijn. Voor hen wordt het gemiddelde hunner levering van binnenlandsche bieten over de afgeloopen drie jaren tot grondslag genomen. 3. De garantie wordt verlaagd: a. In verband met den suikerprijs volgens een sehaal, aanvangende bij een prijs van 8.90 en eindigende bij een prijs van f 12.36 en wel in dier voege, dat tot 10.10 de garantie wordt verlaagd met 70 van hetgeen de suikerprijs hooger is dan f 8.90, benevens boven f 10,10 met 140 van hetgeen de suikerprijs hooger is dan 10,10; b. met van hetgeen de gezamenlijke op- brengst van pulp en melasse de som van 3 per duizend K.G. bieten te boven gaat. Als suikerprijs" in den zin dezer bepaling geldt de gemiddelde Nederlandsohe pariteti per 100 K.G. van de gemiddelden der loco- noteeringen voor witte suiker te Hamburg fbieden)over de maanden Aug. 1931 tot en met Juni 1932. De totale opbrengst der pulp wordt bere kend op den grondslag der opbrengst van natte pulp op basis van 600 K.G. per 1000 K.G. venwerkte bieten. Voor elk der cooperatieve fabrieken wordt het gemiddelde der cooperatieve fabrieken tot basis genomen. De opbrengst van melasse wordt berekend wp den grondslag van de gemiddelde pariteit ▼an de Hamburgsche melasse-noteeringen op basis van 18 K.G. melasse suiker (Clerget) per 1000 K.G. verwerkte bieten over de maan den Aug. 1931 tot en met Juni 1932. 4. Ingesteld wordt een eommissie van drie, bestaande uit 6en vertegenwoordiger der coop. Vervolg.) Ho-Min, die deed voorkomen, alsof hij niets wist van den moordenaar, had een wijze om hem te herinneren aan zekere vaststaande feiten, die Hies weer op losse schroeven scheen te zetten. Hij herinnerde zich nu, dat hij juist waker No. 3 had uitgekozen om het huis te bewaken, omdat hij hem zfekere vragen wilde stellen over het onderhoud met het bruine meisje. Door al de opwindende gebeurtenissen van dezen avond was hij dit feit weer vergeten. Hij had geloofd, dat de moordenaar den oppas uit den weg had geruimd, omdat deze tusschen hem en het venster. waardoor hij wilde klim- men, stond. Het scheen nu, dat dit een moord was met voorbedachten rade. De planter fronste het voorhoofd. Er daagde iets in zijn hersens. Hij was er nu zeker van, dat het eenige, wat er in deze keten van misdaden op aan kwam, de dood van Kennard was. De andere waren een gevolg daarvan, de pogingen van een wanhopig man om een ieder uit den weg te ruimen, die bezwarende getui- genis zou kunnen afleggeq. Hij vroeg zich af, of het mogelijk zou zijn om hem uit zijn tent te lokken door te doen voor komen, dat men iets belangrijks wist, er rond voor uit te komen en intusschen zijn oogen open te houden. Het was gewaagd maar het was mischien de moeite van liet fabrieken, een vertegenwoordiger der Centraie Suiker Mij., benevens een door de regeering te benoemen voorzitter. 5. De fabrieken zenden v66r een door de eommissie te bepalen termijn listen in, bevat- tende de voor de berekening der garantie be- noodigde gegevens. De Centrale Suiker Mij. verleent haar tus- schenkomist voor de verkrijging van de zelfde gegevens voor de telers van naar het buiten- land geleverde binnenlandsche bieten. 6. De eommissie verstrekt aan de bieten telers bewijzen, vermeldende de hoeveelheid ,,garantiebieten", welke zij gerechtigd zijn te leveren. Deze bewijzen zijn, voor zoover gegrond op vroegere levering aan binnenlandsche fabrie ken overdraagbaar. 7. De eommissie is bevoegd, om in bijzon- dere gevallen, waarin zij zulks wegens het eerst in den jongsten tijd ter hand nemen van de bietenteelt of uit anderen hoofde billijk acht, het aantal der voor de bepaling van de hoe veelheid ,,garantiebieten" tot grondslag te nemen jaren, terug te brengen tot 2 jaren of 1 jaar. 8o. Behoudens bestaande leveringsverplich- tingen staat het den bietenteler vrij, om de ,,garantiebieten" te leveren aan welke der fabrieken hij wil. 9. De vaststelling van den suikerprijs en de gezamenlijke opbrengst van pulp en me lasse volgens de regelen, bedoeld sub 3 ge-- geschiedt door de eommissie. 10. Bij verschil van meening in den boe- zem der eommissie beslist de minister van Binn. Zaken en Landbouw. 11. Op nader te bepalen voorwaarden kun nen aan de fabrieken voorsohotten op de ga rantie worden verstrekt. Beschouwingen van de Regeering. Ter toeliehting van deze regeling merkt de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw o.m. op: Bij het aardappelmeel heeft de Re geering een crediet aangevraagd met het doel voorsohotten aan de veenkoloniale aardappel- verbouwers op volgende uitkeeringen mogelijk te maken en hen tevens te helpen, hun tijde lijk opgehoopten voorraad aardappelmeel te financieren en geleidelijk te liquideeren. Bij de suikerbietenteelt zijn de verhoudingen anders, aangezien suiker een der voornaamste wereldartikelen is, op welker prijsvorming de Nederlandsche beetworteleuikerproductie niet den geringsten invloed vermag uit te oefenen. Van een tijdelijk onverkoopbaren, bij de pro- ducenten opgehoopten voorraad suiker is dan ook geen sprake. De productie uit de cam pagne 1929 is verkocht en het verlies is ge- leden. Niettemin is er in beide gevallen overeen- stemming in dien zin, dat de Regeeringshulp hare eenige rechtvaardigiing vindt in het ver- trouwen, dat hinnen beperkten tijd de prijs van het eindproduct weder eene loonende cul- tuur zal mogelijk maken. Zonder dat vertrouwen, mist de Staatshulp die in dat geval sleohts zou leiden tot verzwa- ring der Overheidslasten zonder eenig blijvend resultaat, elken rechtsgrond. Hieruit vloeit in het voor de suikerbieten gekozen stelsel voort, dat de in redelijkheid na de depressie te ver wachten wereldprijs van het eindproduct het uitgangspunt zoowel als de volstrekte begren- zing der Staatshulp vormen. In het gekozen stelsel van een garantiever leening moet de garantie uiiteraard aan een maximum zijn gebonden, dat rekening moet ouden met het belang, dat voor den Staai aan hetinstandhouden .van dezen bedrijfstak is verbonden. Mede volgens de Commissie voor de Economisehe Politiek zou dit op een bedrag van 4,50 per 1000 K.G. bieten te hoog zijn gesteld. De garantie is mitsdien beperkt tot een bedrag overeenkomende met f 4 per 1000 K.G. bieten. Bij eene dergelijke regeling blijft ook voor den bietenteler een risico be- staan voor het geval de pulp- en melasse- zoo wel als de suikerprijzen op het tegenwoordige zeer lage niveau zouden blijven staan of mo- gelijkerwijs nog verder zouden dalen. Getracht is echter, dat risico zooveel moge lijk te neutraliseeren, vooreerst door alle meevaller3 ten aanzien van de interne facto- ren (pulp- en melasseprijzen, betere benut- ting van het compenseerend invoerrecht, zui- nige verwerking e.d.) ten voordeele van deu bietenteler te laten, met dien verstande alleen, dat de opbrengst aan pulft en melasse per 1000 K.G. bieten, boven 3, voor de helft ten voordeele van den Staat komt, voorts door den suikerprijs. waarbij de garantie eindigt, zod hoog te stelien, als in de gegeven omstandig- heden slechts verantwoord scheen en einde- lijk door eenige speling te laten tusschen den tegenwoordigen suikerprijs en den prijs, waar- op de Staatsgarantie met het voile bedrag der strjging van den suikerprijs gaat dalen. Uit de cijfers blijkt, hoe in 1929 de uitge- sproken algemeene hoogconjunctuur den sui kerprijs op het na de voorafgaande daling be- reikte niveau ongeveer stabiel gehouden heeft, tot in de maand November met de algemeene crisis de acute prijsval een aanvang nam. In het in Augustus 1930 hereikte buitengewoon lage peil is tot dusver nog geenerlei verbete ring te bespeuren. Een gelijksoortig verloop doet zich voor ten opzichte van verschillende andere voomame agrarische producten, welker cultuur trouwens voor een deel met de suikerbietencultuur ver- wisselbaar is. Wanneer de tegenwoordige stellig te lage prijzen weder een meer normaal te achten niveau zullen bereiken, valt niet te zeggen. Eene emstige belemmering van het natuurlijk evenwichtsherstel vormen de beschermende maatregelen, waarmede die in tal van landen als gevolg van den acuten prijsval nog verder zijn verhoogd. Suiker staat hierbij mede in het eerste gelid. Onder deze omstandigheden moet het ge middeld niveau, waarop de suikerprijs in 1929, v66r de crisis, zich bewoog, als ulterste grens worden aangemerkt tot welke garantie zich zou kunnen uitstrekken. Wat de inkrimping der bietenproductie be- treft, kan worden geeischt, dat de uit garan- tiebieten vervaardigde suiker in beginsel niet wordt uitgevoerd. Hoe meer de productie zich bovendien aan de binnenlandsche consumptie aanpast, hoe vollediger het compenseerend in voerrecht tot uitwerking kan komen. Wil men inderdaad met verwerking hier te lande van alle garantiebieten de binnenlandsche produc tie dichter tot de stijgende consumptie doen naderen, dan zal het, in aanmerking genomen dat de consumptie gemiddeld in de laatste jaren 78 van de binnenlandsche productie van beetwortelsuiker bedraagt, gewenscht zijn de hoeveelheid garantiebieten te beperken tot 80 van de gemiddeld in de laatste jaren geleverde bieten. Voorgesteld is, het maximum der garantie te stellen op 4 per 1000 K.G. bieten. De vraag met welken bietenprijs eene zoodanige garan tie overeenkomt, is moeilijk met een precies cijfer te beantwoorden. Hierbij toch spelen verschillende onzekere factoren een rol. Ten ,slotte wijst de minister op een Scart tusschen den Hamburgsohen pariteitsprijs en den binnenlandschen suikerprijs, gevormd door plaatsverschil, invloed van het compenseerend invoerrecht en betere kwaliteit van de in het binnenland verkochte suiker. De suikerprijs Hamburgsche pariteit, welke volgens de Hamburgsche termijn-noteeringen als vermoedelijke prijs in het begin van 1932 mag worden aangenomen, is ongeveer 8,90, welk cijfer tevens overeenstemt met het laag- ste bedrag der in de regeling opgenomen sehaal. Aanvamkelijk wordt de helft gekort van de in den prijs der garantiebieten uitgedrukte strjging van den suikerprijs. Daar uit 1000 K.G. bieten gemiddeld 140 K.G. suiker wordt gefa- briceerd, komt deze korting overeen met ?/10 van de stijging van den suikerprijs. Eerst bij f 10,10 Hamburgsche pariteit wordt de ge- heele in bietenprijs uitgedrukte garantie ge kort overeenkomende met w/10 van de stij ging van den suikerprijs. Hieruit zit dus eene speling van 0,84 per 1000 K.G. garantie bieten. Voorts wordt er op gewezen, dat uit de in- dexcijfers basis 1924/29 blijkt, dat met inbe- grip der garantie de suikerprijs zich niet onlbelangrij-k boven het gemiddelde verheft. Een enkel artikel, met name de consumptie- aardappelen, is hooger. Dit is aan speciale ooigstverhoudimgen te wijten. Intusschen moet in aanmerking worden ge nomen, dat de productiekosten van bieten in die verschillende deelen des lands zeer sterk uiteenloopen. Voor een deel gaan deze ver- schillen in productiekosten min of meer parallel met verschillen in opbrengst per hectare. Voor een ander deel is deze parallel- liteit echter niet aanwezig. Dit geldt o.a. voor het loon-niveau. Zeer groote verschillen doen zich ook voor in de opbrengst van het loof. In de reeds vermeide regeling wordt voor gesteld, de suikemoteeringen, waaruit de tot grondslag te nemen suikerprijs wordt bepaald, in het algemeen te doen samenvallen met de normale verkooptermijnen van de suiker. Dit maakt het voor de fabrieken onnoodig, zich uit dezen hoofde voor termijntransacties te dekken. De definitieve afrekening wordt hier- door eveniwel vertraagd, weshalve de mogelijk- heid diende geopend te worden voorschotten op de garantie te verstrekken. Een niet onbelangrijke hoeveelheid bieten in de laatste 3 jaren gemiddeld 292 mil- lioen K.G. pleegt naar het buitenlan'd te worden verkocht en aldaar te worden ver- werkt. De regeling betrekt ook deze bieten, worden zij ditmaal in Nederland verwerkt, in de garantie. Bij uitvoer vervalt het garantie- aandeel. Het maximum der garantie op 6,85 millioen gld. geraamd. Het gemididelde van de totale binnenland sche bietenproductie over de laatste drie jaren bedraagt ongeveer 2140 millioen K.G. bieten. Tachtig procent hiervan bedraagt 1710 millioen K.G. bieten. Mitsdien is het maximum der garantie op rond 6.850.000, te stellen. Naar het schijnt is de kans groot. dat van de tot dusver naar het buitenland verkochte bieten, niettegenstaande zij aan de garantie deel hebben (indien zij althans in het binnenland worden verwerkt) ook in dit jaar een belangrijk deel naar het buitenland gaat. Mocht hierdoor de hoeveelheid garantiebieten niet onbelangrijjk dalen, dan ondergaat het maximum der garantie eveneens eene niet onbelangrijke vermindering. BOVCOT VAN RUSSISCH HOUT. De heftige propaganda in Engeland gevoerd tegen den invoer van Russisch hout, heeft tot resultaat gehad, dat de Londensche Graaf- schapsraad, althans zijn bouweommissie, be sloten heeft. het gebruik van Russich hout bij alle stedelijike bouwwerken te verbieden. De orders zullen thans grootendeels geplaatst worden in Britsch-Indie of Scandinavie. De .Morning Post" weet te melden, dat tot nog toe 20 pCt. van het voor stede-lijke bouw werken benoodigde hout uit Rusland kwam. Het besluit zal onmiddellijk in werking treden. RUSSISCH GRAAN. De Belgisehe regeering heeft in antwoord op vragen van het Kamerlid Joris medege- deeld, dat in aansluiting op het koninklijk besluit van 25 October tot wering van Rus sisoh graan, naar middelen wordt omgezien, die zouden kunnen worden aangewend om den oorsprong van sommige leveringen minder twijfelachtig te maken. DE ENGELSCHE REGEERING EN HAAR WETSONTWERP OP DE ARBEIDS- GESCHILLEN. Terwijl de eerste-minister MacDonald te Bournemouth vertoefde om rust te nemen en zich met golf-spel te ontspannen, hebben de conservatieven en liberalen schrijft de N. R. Crt. zijn wetsontwerp op de arbeidsge- schillen in de commissie udt het Dagerhuis doodgemaakt. Een politieke verrassing was dit allerminst, want men wist dat het zwaard van Damocles in deze kwestie boven het hoofd der arbeidersregeering hing en dat het neer moest vallen bij de stemming in de commissie over het eerste officieele amendement der liberale party. Dit had tot strekking het eerste artikel in dier voege te wijzigen, dat een algemeene of in omvang of trjdsduur eenigszins uiitgebreide staking met het doel om door verlamming van openbare diensten en bedrijven de inwilliging van politieke of oeconomische eischen af te dwingen, onwettig zou zijn. Hiermee werd met Sen slag de in 1927, na de revolutionaire algemeene staking ingevoerde, wetgevende maatregel hersteld en het doel dat de arbeidersiregeering, ingevolge haar verkiezingsbeloften, zich gesteld had, om zulk een staking niet bij voorbaat als onwet tig te brandmerkem, verijdeld. Daar de vak- beweging van het aldus geamendeerde artikel niet meer gediend is blijft de regeering niets meer over dan het een fatsoenlijke begrafenis te bezorgen. In de commissie uit -het Dager huis zitten 29 conservatieven en 7 liberalen en aangezien er 37 stemmen voor het liberale amendement zijn uitgebracht, kan het niet anders, of de liberalen hebben met een aaneen- vesloten front, zonder ongehoorzaamheid aan de partrjtucht, voor het officieele amendement van hun partij gestemd. MacDonald's regeering is er andermaal aa» herinnerd, dat zij een minderheidsregeering is die tegen een vereenigd front van conserva tieven en liberalen niets kan uitriohten. Na het lot dat de wet in de commissie beschoren is geweest, kan zij ook in de vergadering van het Dagerhuis geen kans meer hebben. In normale omstandigheden zou de regeering de wet nu nog in de voile vergadering van het Lagerhuis in stemming moeten brengen, en. na ook daar verslagen te zijn, moeten aftre- den, maar zrj sohijnt daartoe niet gezind t« zijn. Haar verontschuldiging tegenover haar eigen partij is dat zij gedaan heeft wat zij! kan om haar belofte gestand te doen, maar dat zrj tegen de meerderheid in -het Lagerhuis niets vermag. Ook een ontbinding van het Dager huis en een verkiezing onder de leus dat het ontwerp wet moet worden, kan haar geen meerderheid bezorgen, want de arbeiders- partij zou daar stellig met een verminderd aantal zetels uit te voorschijn komen, waar- voor de loop van de jongste tusschentijdsche verkiezingen reeds een aanwijzin.g is. De liberalen hadden nog meer amendemen- ten in petto om het karakter van de wet ge heel te veranderen. Zij waren ook van plain een amendement voor te stellen waarbij leden van een vakvereeniging vooraf konden bedin- gen dat hun bijdragen voor de kas niet voor politieke doeleinden gebruikt mochten worden. Voorts waren zij van zins hun best te doen om regeeringsambtenaren en beambten bij een amendement te verbieden aan de politieke vakfoeweging deel te nemen en het artikel ge- schrapt te krijgen, volgens hetwelk gemeente- besturen bij de indienstneming van overheids- personeel de voorwaarde moeten stellen dat het in een vakvereeniging georganiseerd is. Kor-tom, aan de heele wet zou geen stuk heel gebleven zijn, omdat de conservatieven steeds de liberale amendementen gesteund zouden hebben. Door him houding in de commissie heeft de liberale partij nu met een forsch gebaar ge- toond dat zij niet voor een brjloopster van de arbeidersregeering wil doorgaan. De liberale leiders hebben ingezien dat dit hard noodig was, om het aanzien van hun partij in het land en de ontevredenheid in hun eigen ge- lederen te bedaren. Vele liberalen waren zeer misnoegd geweest over de gesprekken die er den jongsten tijd achter de schermen tusschen de leden van de regeering en Lloyd George c.s. gevoerd waren, waaruit men den indruk moest krijgen dat deze laatsten bereid waren tot een accoord te komen. Brj de laatste tus schentijdsche verkiezingen is dit misnoegen sterk tot uiting gekomen. In Oost-Islington hadden de liberalen een sterken candidaat. maar konden zij het tot niet meer dan 4450 stemmen brengen, een verlies van meer dan 6500 kiezers in vergelij-king met de vorige (al gemeene) verkiezing. In Oost-Bristol daalden de op den liberalen candidaat uitgebrachte stemmen van ruim 12.500 tot even 4000 en in Fariham van ruim 8600 op goed 3500, aoodat de liberaal daar zelfs zijn -deposito verbeurde, aangezien hij minder dan een achtste van het geheele aantal uitgebrachte stemmen gekre- gen had. Bij al deze verkiezingen is de wet op de arbeidsgeschillen de politieke inzet ge weest en hebben de liberalen uit den mond van hun conservatieve tegenstanders heel wat te hooren gekregen over hun annvankeltjke 1-auwheid na de indiening van de wet. Alles te zamen genomen is dus de stemming van meer beteekenis geweest voor het lot van de liberale partij dan voor dat van de arbei dersregeering, die waarschrjnlijk zal blijven voortploeteren, met het nu nog toegenomen besef. dat zij aan handen en voeten gebon den is. Zitting van 27 Februari 1931. De volgende zaken werden behandeld: L. M., oud 32 j., rijwielhersteller te Axel, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen op 23 December j.l. vrijgesproken van de ten lastelegging als zoude hij; van een 14-jarigen jongen een rijwiel gekocht hebben voor een Rijksdaalder. De Ambtenaar van het Openibaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. P. J. v. W., oud 54 j., brouwerskneaht te Hoofdplaat, was door den Kantonrechter te Oostburg op 2 December j.l. veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis, terzake van gepleegde overtreding van de Motor- en Ry- wielwet (de linkerzijide van den weg houden terwijl dat ter plaatse niet noodzakelijk was). De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Heijse achtte het ten laste gelegde met bewezen en vroeg vrijspraak. i probeeren w>el waard. Alles scheen de moeite waard om te probeeren, dat hoon gaf om de rust op Baniak-Harap eindelijk te herstellen. Ho-Min was langzamer gaan loopen, zoodat hij nu bijna gelijk met hem Was. ,,De toewan-controleur zoekt naar een geest", waagde hij opnieuw, „en u, toe- watn, zoekt naar een man. Maar dat, wat in de duisternis treft, is noch het een, noch het ander. Ik weet dit, want ik heb met de houthakkers gepraat, waar de groote boom is gevallen." Westerman glimlachte. ,,Hjoeveel weet je wel, Ho-Min?" De Chinees wreef met een vuile hand langs zijn gezicht. „Twee menschen maar", verklaarde hij, ,,weten dit geheel: Arangoi, die dood is en Alimah, die is gegaan, waar heen weet men niet. Maar in de kampong hebben ze veel gehoord en zij hebben het mij verteld." ,,Wat zeggen zij?" wilde de planter weten. Ho-Min dacht na. „Zij zeggen, toewan, dat het Spook, 1 dat op Baniak-Harap rondgaat, er uit ziet als een man, maar handelt als een kwade geest. Men fluistert, dat toen de boom viel en Arangoi stierf, de geest neerdaal- de op een man, die de zonde in zijn hart had en bij zich zelf beslootDoor dezen man zal ik vernietigen en niemand zal weten hoe het geschiedt en waarom het gescihiedt." Westerman zag in het licht van de lantaarn een glimp van Ho-Mins somber gezicht en barstte in lachen uit. „Wat is dat voor een griezelig geloof, Ho-Min, waartoe je mij tracht te bekee- ren Wat is dat voor een gezwam over een man, die een geest is en een geest, die een man is Ik zeg je, dat ik jou be- roemd spook vannacht gezien heb. Ik schoot op hem en verwondde hem en zijn bloed is even rood als het jouwe en het mijne! Je draagt nu den handschoen mede: - en die is er van doortrokken.' „Hiet bloed behoort aan den man", hield de bediende vol,,maar de kracht, waar mede hij doodt en de snelheid, waarmede hij vlucht, waren tienmaal grooter dan de uwe, o toewan ,,Dus die waren dan zeker van den geest ,,Saja, toewan", verzekerde de ander ernstig. ,,Die waren van den geest." Westerman lachte opnieuw. ,,Je bent er me toch eentje, Ho-Min". zeide hij, „en je theorieen zijn oorspron- kelijker, dan ik nogooit gehoord heb, maar ze zijn nog al ver gezocht in zeker op- zicht. Heb je dien kerel met de schaduw al gevonden Ho-Min schudde zijn hoofd. „Totdat die man gevonden is, toewan antwoordde hij norsch, ,,za'l niemand in deze streek rust vinden." Hij haastte zich verder, ongetwijfeld ge- krenkt door de luchtige woorden van zijn meester, misschien hoopte hij ook, dat iets, van alles wat hij zoo juist gezegd had, zou bezinken. Maar Westerman's ge- dachten waren weer teruggedreven naar andere dingen en hij trachtte opnieuw de sensatie te doorleven, die hij gevoeld had, toen April zich anstig en bevend in zijn armen had genesteld. Onder aan den tuin hield Ho-Min het hek voor den planter open, om er door te gaan. Het was nog nauwelijks in het slot gevallen, toen hij zijn meester aanstootte en naar het huis wees. Onbewegelijk, juist in t licht. dat door de zonnezeilen scheen, zag Westerman Alimah staan. Ze tuurde naar boven en was zoo verdiept in wat zij in de breede voorgalerij waarnam, dat ze zich niet om wendde, eer Westermna vlak bij haar ge- kropen was. Zich herinnerende, dat Barnes zijn re volver geleend had, richtte hij den steel van zijn pijp op haar, en toen hij dit deed, viel er een lang mes uit haar vingers en bleef steken in den zachten grond bij het pad. De planter wenkte haar bij zich. ,,Wat voer je daar uit vroeg hij zacht. Ze bleef uitdagend en heel recht-op voor hem staan. „Ik kwam, o toewan", fluisterde ze heesch, „om de vrouw, die mijn minnaar van mij genomen heeft, te dooden." Westerman bewoog zijn hoofd lang- zaam op en neer. ,,Er is hier den laatsten tijd veel ge- dood, Alimah", zeide hij. ,,Dadelijk zal ik den toewan controleur halen. Het zal hem belang in boezemen te hooren, wie af en aan sluipt in het duister en moordt." Haar handen bracht zij naar haar hoofd. ,,Niet ik doe deze dingen." ,,En toch", zei de planter. „Vind ik je hier met een mes Ze maakte een plotselinge beweging, als wilde ze hem in het struikgewas ont- vlieden, maar zijn vingers sloten als een schoef om haar polsen. Ho-Min", riep Westerman zacht, ,,haal twee garboe's. Zeg hun op mij bui- ten het hek te wachten." Toen hij haar naar het open terrein droeg, worstelend en krabbend als een tijaerin, keek hij naar den donkeren koe- pel met zijn sprenkeling van sterren en glimlachte. H/.j voelde, dat hij dien nacht iets be- reikt had. HOOFDSTUK XXVI. Het was lang na middernacht, toen Westerman weer in de administrateurs- woning terugkwam. Het licht in de voor- galarij brandde nog en hij hoorde een ge- roes van stemmen, toen hij het pad in- sloeg. Eenige seconden bleef hij onder aan de trap staan, trok zijn jas wat af en veegde zijtn handen schoon. Daarop nam hij de zes treden in een paar lange stappen en keek glimlachend om een hoekje van de zonnezeilen. „Nu jolige samenzweerders! lachte hij. ,,Nogal niet in bed Ze zaten alle drie om de speeltafel, waarop een karaf, glazen en speelkaarten nog in de hulzen, lagen. Barnes, die het dichtst bij den ingang zat, trachtte evenals Westerman te glim- lachen. Hij had de lijnen van vermoeid- heid om zijn oogen en de voortdurende spanning van de laatste dagen had te veel van zijn zenuwen gevraagd, waardoor hij de onaangename gewoonte had om met zijn oogleden te knippen als hij sprak. ..Eindelijk riep hij uit, blijkbaar op- gelucht. ,,We begrepen niet, waar je toch bleef." De planter viel in een stoel neer. ,,Ik voel, dat ik me bij de dames moet verontschuldigen", verklaarde hij. ,,Eer- lij.k gezegd, dacht ik heelemaal" niet meer aan jullie, toen ik wegstormde. Barnes had er geen flauw idee van waarop ik vuutde. Ik denk dat hij wel nooit een behoorlijk jager wordt." ,,Mijnheer Barnes is een wanhopig iemand", verklaarde Isobel. ,,Hij heeft van het oogenblik af, dat hij hier kwam aldoor gepraat en ons niets verteld van wat we dolgraag weten wilden." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5