V A R I A. Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. EEN BUNA ZEER GEVAARLIJK VUURGEVECHT. CHARLEY CHAPLIN TE LONDEN. EEN SCHOOL VOOR GELAATS- VERFRA AIIN G. HONGARIJE, LAND VAN DWERGEN. VERKOOPIN GEN, UITVOERINGEM, A ANBESTE DIN GEN, ENZ. tenis plaats gehad, die ongetwijfeld eenig in haar soort was. Dee middags kraakten plotseling verscbei- dene harde scboten uit een venster op de tweede etage, van een woning, in de Pfalz- burgerstra&se. Hevige consternatie ontstond in de volk- rijke buurt. Men zag een man, bet boofd bedekt met een stalen oorlog'shelm op het balkon, die met een klein kanon de scboten, op de straat loste. Daarop richtte hij zijn kanon op de kerkspits en vuurde af. Alles bij elkaar zou men dertig scboten geteld hebben. Onder de voorbijgangers in de straat heeracbte groote opfwinding. Gelukkig werd niemand gedeerd en veel sohade werd niet aangericht. Binnen zeer korten tjjd'was er een overval- commando van de politie aanwezig, dat bet huis binnendrong. Het kanon en de munitie werden in beslag genomen en de scbutter een 38jarig man, werd mee naar het politiebureau genomen. Het betreft bier een voormalig officier, die geruimen tijd beeft gewerkt aan de uitvinding van een nieuw model kanon. Toen het een- maal gereed was, wist hij er geen raad mee. In een vlaag van uitvindersovermoed heeft hij toen maar afgevuurd. Volgens zijn bewering beeft hij een nieuw projectiel uitgevonden, dat hij graag aan bet buitenland zou willen verkoopen. Hij had zijn canstruotie ook eens aan de Rijksweer aange- boden; zij werd evenwel als onibruiikbaar af- geslagen. Men zal een onderzoek naar 's mans geest- vermogens instellen. Hij werd in den oorlog in de loopgraven bedolven. In de ibuurt stond als een zonderling bekend. Men meldt aan de N. R. Crrt. uit Berljjn, dat Lauktien, de ingenieur, die Donderdagavond van een balcon van zijn woning met een door bean zelf vervaardigd kanon 'n aantal schoten op de huizen aan de overzijde afvuurde, is Zaterdag op aanraden van de dokters over- gebracht naar een krankzinnigengestiobt. Het kanon zal als curiositeiit in het museum van belt Berlijnsche politiepresidium worden onder- gelbraoht. DETECTIVES IN GEVECHT. Twee New Yorksche detectives, op onder zoek uit naar de moordenaars van Mario, den ,,beul" van A1 Capone die ook betrokken was bij den moord op den Chicagoschen jour nalist Lingle bezochten een geheime tappe rs. Zij traden juist binnen op bet oogenblik dat twee bandieten den eigenaar der zaak met een revolver bedreigden om hem geld af te persen. De misdadigers vuurden onmiddel- ljjk op de nieuwe bezoekers, met het gevolg, dat een der detectives werd gedood. Zijn oollega slaagde er op zijn beurt in een der bandieten te dooden en de andere te wonden. Desondanks wist deze te ontsnappen. VEBGIFTIGING? Naar bet N. T. A. uit Konstantinopel meldt, zijn de kapitein en Equipage van een in de haven van Smyrna liggend schip, de „Ruse- miye", ziek geworden na het nuttigen van een aan boord toebereiden maaltijd. De kapitein stierf spoedig. De eigenaar van bet schip benevens zeven manschappen zijn in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. VREESELIJKE DOOD VAN EEN BLINDE PASSAGIER. Toen de sneltrein van Parijs naar Saarbru- eken op bet station Epemay stopte, bemerkte een spoorwegbeambte op het dak van een der wagons het lijk van een jongeman, wiens hoofd van het lichaam gescheiden was. Het onderzoek wees uit, dat men te doen had met een zekeren Demoulin, wonende in het Saargebied, die als blinde passagier op het dak van een wagon was geklommen en waar- sdhijnlijk bij het passeeren van een lage tunnel op zoo vreeselijke wijze om het leven was ge- komen. GEVANGENIS-TRAyGEDIE. Uit Joliet in den staat Illinois wordt ge- meld, dat twee veroordeelden in de strafge- vangenis aldaar zijn doodgeschoten en een derde doodelijk gewond bij een poging om te ontsnappen. Zij waren juist bezig om over een 7 M. hooge muur te klimmen. De poging tot onitsnapping had plaats bij het aanbreken van den dag; maar de bewakers waren gewaar- scbuwd en lagen in hinderlaag. POLITIE-CHANTAGE TE NEW-YORK. Te New-York is ontdekt, dat een politie- agent, Harry Levey, van zijn functie misbruik beeft gemaakt, door in de sectie van Manhat tan, waar hij dienst deed, maandelijks een imval te doen in de geheiime kroegen en cafe's, waar alcohol werd geschonken, waar hij de bezoekers forandschatte door te dreigen proces-verfbaal op te maken of de namen der aanwezig en bek end te maken, waardoor vele pertsonen, om niet gecompromitteerd te wor den, <zich geld lieten afpersen. Levey had maanden, dat hij op deze wijze 7500 dollar verdiende, die hij; dan deelde met zijn collega's James Quinlivan en William O'Connor, die mede in het oomplot zaten. Bij zijn verhoor verklaarde Levey in het af- geloopen jaar op deze wijze in totaal 90.000 dollar te hebben „verdiend". DRAMA IN EEN GEVANGENIS. Op de binnenplaats van de gevangenis te Minsk heeft een eipier in een plotselingen aanval van zinsvenbijstering een aantal revol- verscboten afgevuurd op de gevangenen, die hun ochtendwan deling maakten. Een van hen werd op slag gedood, twee andere emstig gewond. De overige gevangenen renden naar de uitgangen van de gevangenis, waardoor de cipiers meenden, dat er muiterij was uitge- broken. De cipiers vuurden daarop een salvo op de gevangenen af. In het geheel zijn bij dit drama drie dooden te betreuren geweest, terwijl vijf man levensgevaarlijk gewond werden. MET ZAKMES VERMOORD. Te Calmpthout werd op den zandweg nabij het gehucht ,,Nieuwmoer" een man dood aan- getroffen. De man had een gapende wonde aan het hoofd en was aan de gevolgen hiervan over- leden. Nabrjl het lijik werd een met bloed be- vlekt geopend zakmes gevonden, wat dadelijk aanwees, dat hier een moord moet bedreven zijn. Op het lijk werden papieren gevonden op naam van den 22jarigen Van Ginniken, wonen de te Calmpthout. De moordenaar, de 23jarige Van Hiersel, van Esschen, is aangehouden en gevankelijk naar Antwerpen overgebracht. Een zeer gevaarlijk vuurgevecht is bijna geleverd tusschen Mr. Ririson, wonende te Winnipeg, en een inbreker, die in de keuken werd aangetroffen. Zoodra Ririson onraad hoort, grijpt hij een revolver, een alarmpistool van zijn zoontje, loopt de keuken binnen, het wapen dreigend opgeheven, „hands up", de dief gehoorzaamt direct aan het bevel en laat zijn revolver vallen... ook al een alarmpistool. Mr. Ririson bijt zioh op de lippen, kijkt grim- mig, duwt zijn revolver tusschen de ribben van den inbreker en laat hem met opgeheven handen naar het politiebureau marcheeren. Daar mocht de dief ook zien voor wat voor een revolver hij bang was geweest. CHAUFFEURS ALS PIERROT. De gasten op een gemaskerd bal bij ,,la baronne de X", die een luxueus hotel" in de buurt van het Bois de Boulogne bewoont, waren naar het Alg. Hbld. meldt, zeer ver- baasd toen zij een Pierrot op v/aarlijk onge- manierde wijze zich aan de buffetten te goed zagen doen. De geheimzinnige figuur at en dronk schier zonder ophouden, liep van het eene buffet naar het andere. En van vele zijden liet men zich geringschattend over dezen onhebbelijken smulpaap uit. Een der gasten wilde er het zijne van weten en zag hoe de Pierrot telkens verdiween en spoedig daama weer terugkeerde. Hij volgde hem, kwam terecht in de cour, waar een aan tal chauffeurs, behoorend bij de auto's der gasten, bijeenstonden. Het bleek, dat zij voor gazamenlijke rekening een Pierrot-pakje had den aangeschaft, dit om beurten aandeden en dan naar binnen gingen om zich even aan de buffetten te verkiwikken! DOODELUiK ONGELUK BIJ EEN DUEL. Naar Wolff uit Darmstadt meldt, is bij een duel tusschen twee studenten e6n der twee duelleerenden gevallen, waarbij de punt van den degen van zijn tegenstander hem diep in de borst drong. Aan een inwendige verbloeding is de jongeman daarop in een ziekenhuis over-* leden. Zijn tegenstander en de getuigen stelden zich ter beschikking van de justitie, die het lijk in beslag nam en een onderzoek instelde. BARBAARSCHE BANDIETENSTREEK. Uit Warschau wordt melding gemaakt van een moord, die in zijn gruwelijkheid herinnert aan folteringen, die in de middeleeuwen wer- dien boegepast. Een boer was met zijn zoon naar de markt geweest, waar zij verschillende producten hadden verkocht. Zij hadden een deel van de opbrengst bij zich. Op weg naar huis werden zij door roovers overvallen, die den vader vermoorden. De zoon slaagde er echter in met het geld, dat hij bij zich had een waarde van circa 100 gulden te ont- vluchten naar het huis van zijn oom. De ban dieten wisten hem echter ook daar te vin- den en nadat zij hem het geld hadden afhan- dig gemaakt, wierpen zij den jongen in een gloeienden bakkersoven, waar hij op afschu- welijke wijze om het leven kwam. DANSERES GEWORGD. Te Chicago is weer een geheimzinnige mis- daad ontdekt. De jeugdige danseres Lilian Anderson, die met veel succes in een nacht- club optrad werd dood in haar hotelkamer ge vonden. Zij was geworgd. Het lijk van de on- gelukkige was in een zak gestopt. De politie tast volkomen in het duister ten aanzien van de gruwelijke daad, die veel opzien wekte. Er is nog geen spoor van den moordenaar ont dekt. ZIJN X-STRALEN GEVAARLIJK VOOR DE OMGEVING? Onlamgs toonde een Fransch radioloog aan, dat het mogelijik is Rdntgenstralen te laten imwerken op een photographische plaat, die zich op ongeveer 30 meter afstand bevindt van het Rontgentoestel en hiervan gescheiden wordt door twee dikke muren, meldt „de Tel". Dit verwekte bij verschillende personen groote ongerusbheid. Men vreesde, n.l., dat zij, die zich in de buurt bevinden van een vertrek, waar met X-stralen gewerkt wordt, aan een voortdurende, onvermijdelijke bestraling ,,door de muren heen" zouden worden blootgesteld. Zelfs die Fransche regeering interesseerde zich voor de zaak en het ministerie van geaond- heid verzooht de „Academie de medecine" een onderzoek in be stellen. Deze benoemde een oommissie van bekende radiologen, welke dezer dagen haar rapporb uitbracht. Hierin wordt verklaard, dat van gevaar voor een bestraling ,,door de muren heen" geen sprake kan zijin. Wei geeft de commdssie toe, dat X-stralen inderdaad na door twee dikke muren te zijn heengedrongen, nog in staat zijn op een photographische plaat in te werken, doch zij hebben dan reeds zooveel van hun kracht verloren, dat zij voor den veel minder gevoe- ligen menisch volkomen omschadelijk zijn. Bovendien wijst de commissie er op, dat Rontgentoestellen vanzelfsprekend steeds zoo- daniig ingericht worden, dat zij bij gebruik niet naar alle kanten stralen uitzenden, doch slechts in die richting, waarin zich het te bestralen abject bevindt. DE ZOELOE'S IN ROUW. In het land der Zoeloe's onder den stam van het dal der Duizend Heuvelen heerscht diepe rouw door het overlijden van het opperhoofd Migangezwee. Met de plechtigheden, eigen aan inlanders, is hij begraven naast den heili- gen stroom, die door het dal vloeit. Uit alle deelen van Natal kwamen de Zoeloe's van deze stad tezamen om hun doode de verschuldigde eerbewijzen te brengen. Voomamelijk ibestaat dit hierin, dat men vlak v66r het graf een bad neemt in de rivier. Nadat alien dit hadden gedaan .ibegon het rouwfeest, waarbij ossen levend werden igeroosterd. De huid kwam het doode opperhoofd toe, terwijl de eetbare ge- deelten, met bekers bier werden verorberd door de aanwezigen. Den volgenden dag werd het graf gegraven en plaatste men het lijk benevens alle wapenen en persoonlrjke siera- den van den overledene er in. Het lichaam werd in de huiden van de geslachte ossen gewikkeild en gebalsemd, waama het feest werd voortgezet. Ten teeken van rouiw ziullen twee maanden lang geen feestelijkheden als bruiloften, enz. mogen worden gevierd. Na dezen rouwtijd wordt er wederom een groot feest met jaoht op groot wild georganiseerd en een jaar later wordt er op het graf van Mgangezwee een geestendans uitgevoerd, waarbij de geest van het overleden hoofd zijn intrek zal nemen in het lichaam van den oud- sten zoon, die tevens zrjn opvolger is en waar- bij tevens alle goede eigenschappen en hoe- danigheden in den nieuwen hoofdman over- gaan. Bij deze laatste plechtigheid mogen geen blanken tegenwoordig zijn, opdat niet de kwade eigenschappen van blanken mede hun intrek in het lichaam van het nieuwe stam- hoofd zouden nemen. Ongewoon geestdriftige tooneelen hebben zich afgespeeld bij Chaplin's aankomst in zijn geboorteland. Ondanks het vroege uur ston- den aan de haven van Plymouth honderden den beroemden filmkomiek op te wachten, toen hij aan wal stapte. Een paar uren later, toen hij per trein naar Londen vertrok, zag het station zwart van mensehen. Chaplin maakte de reis van Plymouth naar Londen in een ouderwetschen wagon van het type, welke men op zijn films ziet, met een balcon aan den achterkant. De maatschappij had om den grooten artist eer be bewijzen, het oude vervoermiddel uit het museum van anti- quiteiten gehaald. De wagon was opgeschil- derd en gestofzuigerd voor deze officieele ge- legenheid. Charley kon van zijn balcon af het schilderachtige en varieerende landsohap van de zuidwestelijke graafschappen gadeslaan. Te Paddington, het Londensohe station, waar hij arriveerde, groette Chaplin de in massa samengestroomde menigte, die hem uitbundig toejuichte. Beschermd door een tiental reusachtige politiemannen, bereikte Charley veilig zijn prachtige auto, waarmee hij naar zijn hotel reed. 78-JARIGE UITVINDER DOODfGEVALLEN. De rijke Amerikaansche industrieel Empy Davis is op Roosevelt Field met zijn metalen glijvliegtuig komen te vallen en was op slag dood. Davis was 78 jaar! Hij had een uitvinding gedaan, die, naar zijn meening, een totale wijziging zou brengen in de vliegwetenschap. Hij had twee jaren lang aan die uitvinding ge werkt en was er uiterst geheimizinnig mee. De eerste vliegpoging met het door hem geconstrueerde toestel kostte hem het leven. LEEST GIJ DEN BIJBEL? Het bekende Stocklholmsche dagblad Da- gens Nyneter", heeft aan een aantal Zweed- sche sehrijvars aan de jongere generatie, die alien een verschillend standpunt ten opzichte van godsdienstige vraagstukken innemen, de vraag gesteld: ,,Leest gij den Bijibel?" Uit de ontvangen antwoorden blijkt, dat de Bijbel ook heden ten dage nog in hooge mate aantrekkingskracht uitoefent op de huidige generatie ondanks rationalisme, politiek radi- calisme en de modeme levensopvattingen. Intusschen wordt van de zijde der jongere auteurs in hoofdzaak de nadruk gelegd op de poetische kwaliteiten van den Bijbel. Zoo ver- klaart een schrijver: ,,De Bijbel is geen lit- terair product, het is een litterateur of mis- schien verscheidene litteraturen op zich zelf. Alle hoogten en diepten van het men- schelijk gemoed worden in den Bijbel beroerd en de wereld zonder Bijbel zou niet zoo rijjk gevarieerd zijn, ondanks Shakespeare, Goethe en andere groote geesten. Over het algemeen toonden de meeste gvraagde personen een voorkeur voor het Oude Testament, terwijl het Nieuwe Testament niet in gelijke mate tot hen soheen te spreken. Een auteur wijst er op, dat een geslacht, dat van den Bijbel beroofd zou zijn, bijv. door een onderwijswet, niet in staat zou zijn om de kinderen de cultuur van de wereld te doen begrijpen, aangezien de ken- niis van den Bijbel noodzakelijk is om de dage- lijlks voorkomende uitdrukkingen, hetzij in de bladen, hetzij in de litterateur te begrijpen. De letterkundgie, die de moreele grootheid van de geschiedenis van Christus of van de profeten niet begrijpt, is doof voor zijn gewe- ten, aldus verklaart 6en der gevraagde schrij- vers. Het practische onderricht, dat men krijgt door de liefelijke of ontroerende ver- haten van den Bijbel te lezen, moet in de eer ste plaats geprezen worden. Men kan zeg- gen, dat de Bijbel een goudmijn voor de volks- opvoeding is, waardoor het ideaal van de mo deme pers, om de belangstelling door korte verhalen te wekken, reeds verwezenlijkt is. In de omgevtng van de Champs Elysees te Parijs zal binnenkort een nieuwe school wor- den geopend. Zij heeft ten doel de dames te onderwijtzen in de kunst van het zioh ver- fraaien, meldt „De Tel". De opriohteir gelooft stellig een artistieke missie te vervullen te hebben. Geen mensch denkt er aan, zoo zegt hij, een schilderij te gaan maken en ten toon te stellen, als hij niet eerst grondig onder richt in jde schilderkunst heeft ontvangen. Maar duiizenden vrouwen ondememen de deli cate taak verbeteringen aan te brengen in het beeld, dat moeder natuur haar meegaf, met behulp van rouge, lippenstift, poeder e.d., zonder daarin ook maar eenige voorlichting te hebben genoten. De resultaten vindt de schoolsttchter niet altijd even bewonderens- waardig, en, zoo zegt hij, de dames doen zidh- zelf en hun medemenschen tekort, ,,die recht hebben op een zoo mooi mogelijk men- schelijk schilderij". Naar analeiding van het feit, dat in een ge'illustreerd Engelscb tijdschrift een besdhrij- ving voorkwam van een groep dwergen, die onder den naam „The Midgets" in een Lon densohe revue optreedt en daarbij vermeld wordt, dat een van de belangrijkste productie- landen voor dwergen Hongarije is, bevat de Pester Lloyd" een artikel van Dr. Alfoldy, waarin deze verklaart, dat de bewering van het Engelsche blad, helaas, maar al te waar is en voor de doktoren ook niets venrassends heeft. Ten einde het publiek duidelqk te maken, welke de redenen zijn, waarom in Hongarije zoavele dwergen gevonden worden deelt Dr. Alfoldy eenige ibijzonderheden mede, met betrekkdnig tot de gemeente Boda bij Deforeczen. De tweebonderd tachtig inwoners van deze gemeente zijn arme mandenvledhters en dag- looners. Het drijfzand, dat hun woonplaats omgeeft, maakt de bewerking van den bodem uiterst moedlijk; het bronwater is zeer arm aan jodium. De heerschende ellende brengt mede, dat de voeding zeer eenzijdig is. De be- volking leeft van meelspijzen die voor vele dagen van tevoreri worden gekookt, van spek en in den zomer van een weinig zelfverbouwde groenten. Van de tweebonderd achttien onder- zochte inwoners hadden slechts 53 geen krop, bijna alle scboolkinderen hadden een opge- zwollen hals en op twintigjarigen leeftijd be- reiken zij een lengte van 120130 c.M. Een fotografie van de uit 12 tot 20-jarigen be- staande plaatselijke weerbaarheidscompagnie geeft precies hefczelfde beeld te zien als dat van de in de Londensohe revue optredende ,,The Midgets" groep. Naar dr. Alfoldy meedeelt, heeft men thans een begin gemaakt met de jodiumbehandeling der inwoners, echter wordt ook naar een ver- betering der voedingsverhoudingen gestreefd, terwijl men verder het onder elkaar huwen der Bodaers wil verhinderen, aangezien wun- neer niet voor bloedverversching wordt ge- zorgd, de dwerggestalte erfelijk wordt. DE BRILLEGLAZEN. De uitvinding van brillenglazen dateert uit de 13e eeuw. Terwijl eenige geschiedkundigen den Florentijnschen monnik Alexander de Spina (12801 voor den uitvinder gehouden, geven anderen de eer aan zekeren Salvino Ar- mate, die in 1317 te Florence stierf. Op zijn grafsteen vindt men nog de woorden: ,,Hier rust Salvino Anmate, de uitvinder der brille- glazen. Moge God hem zijn zonden vergeven. Koning Karel II van Engeland (1660851 was de eerste, die in zijn land gebruik maakte van brilleglazen. Gedurende zijn veiblijf in Keulen maakte hij kennis met een glasslijper, en terwijl hij eens door een geslepen lens zag, bemerkte hij tot zijn verbazing, dat hij in staat was, alle voorwerpen duidelijker te on- derscheiden dan anders. Na zijn kroning liet hij den glasslijper op- zoeken en verzocht hem nog twintig collega's mede te brengen om geschikte glazen voor hem te vervaardigen. De legende zegt, dat er 60.000 glazen geslepen werden, vodrdat het gelukte passende glazen voor het zwakke ge- zicht van den koning te verkrijgen. Dit eindelijk gelukte meesterstuk, dat den koning in staat stelde duidelijk en scherp te zien, wordt tegenwoordig nog in het Britsche museum bewaard. De zoon des konings, de hertog van Mom- mouth, die met een oog bijziende was, ge- bruikte slechts een glas en was dus de schep- per van de monocle, tenminste voor Engeland, terwijl de eer der uitvinding van den monocle naar alle waarschijnlijkheid aan den Romein- schen Keizer Nero moet worden toegeschre- ven. INRICHTEN VAN EEN BLOEMEN- TUINTJE. Ondanks de honderden soorten van fraaie bloemgewassen, heesters, bollen en knollen, is het inrichten van een bloementuintje een zaak van veel hoofdbrekens. Juist die overweldigen- de hoeveelheid werkt verbijsterend en be- moeilijkit de keuze. Onder een bloementuintje verstaan we hier een lapje grond, wemelend van bloemen, waar geuren en kleuren ons tegenlachen en waarvan elk hoekje bezet is door de vriendelijke kinderen van Flora, ge- boren uit zonlicht, overal kleur en vroolijkheid brengend. Bovendien hebben we hierbij reke ning te houden met het karakter der diverse gewassen, met kleur en vorm, teneinde val- sche kleurcombinaties en schreeuwende con- trasten te vermijden. Het ten dienste staande materiaal is even wel zoo uitgebreid, dat aan al deze eisehen zelfs met geringe kosten, is te voldoen. Vooral de eenjarige gewassen komen in de eerste plaats in aanmerking. Deze hebben voor dat ze weinig eisehen stellen, dat ze gemakkelijk en vlug opgroeien en toch een overvloed van bloemen sohenken. Daarnaast kan met weinig kosten worden volstaan, voor minder dan een gulden heeft men een tuin vol bloemen, het- geen dus niemand behoeft af te schrikken. Eenige pakjes zaad, wat zon, een gespit en bemest teintje en aan de hoofdvoorwaarden is reeds voldaan. Verschillende eenjarige planten vragen een voorcultuur in een broeibak, doch daarnaast zijn er vele, die dadelijk buiten uitgezaaid kun- nen worden. Om nu den lezer een hart onder den riem te steken zullen we in dit en in een volgend artikel eenige der meest aanbevelens- waardige soorten bespreken, vooraf eenige korte opmerkingen over het zaaien, hoe en wanneer. De meeste amateurs zijn bang veel te laat te komen en zaaien te vroeg. Als regel is half April ook vroeg genoeg, voor de zwakste soorten wachten we tot begin Mel. Het zaad ontkiemt dan regelmatiger en de jonge plantjes groeien beter door. Het zaaien zelf is zeer eenvoudig. Het gemakke- lrjkst is het zaaien op rijen. Dit eischt min der zaad dan bij het zaaien op kweekbedden en bovendien voorkomt het verspenen. Men kan dan later gaan uitdunnen en de sterkste exemplaren laten staan. Zeer fijne en donker- kleurige zaden kan men met fijn wit zand vermengen en dan uitstrooien. Men ziet dan beter waar men zaait en het zaad wordt ge- lijkmatiger verspreid. Staan de jonge plantjes goed en wel op hun plaats, dan is meteen het meeste werk reeds verricht en zorgt de zon voor de rest. We hebben dan niets anders te doen dan ze vrij van onkruid te houden en de grond tusschen de planten af en toe los te maken. Tot de oudste getrouwen behooren de popu- laire Goudsbloemen, waarover we verder wel kunnen zwijgen. Iedereen kent ze. Ook de Plox Drummondi (Vlambloemen) met hun schitterende varieteiten, behooren tot. de dankbaarste zomerbloemen. Zaaitijd April- Mei, bloeitijd Juli-Oct. Ze verlangen een on- derlinge afstand van 1520 c.M. Fraaie en rijkbloeiende planten zijn ook de Godetia's. Dit zijn sterke en forsche planten, die een onderlinge afstand van ongeveer 50 c.M. noodig hebben. Zaaitijd begin April op kweekbedden en als ze 10 c.M. hoog zijn, wor den ze verspeend. De bloeitijd valt van Juni tot September. Ook de heerlijke geurende Reseda's verdie- nen een plaatsje. De zaaitijd is April-Mei, bloeitijd Juni-September. Deze worden dade lijk op de voor hen bestemde plaats gezaaid, omdat ze het verplanten minder goed ver- dragen. Ook Papavers kunnen niet tegen verplanten en worden direct ter bestemder plaatse ge zaaid. De bloeitijd voor de Papavers valt van Juni tot September. Zaaitijd April-Mei. On derlinge afstand ongeveer 30 c.M. Voortzetting in het volgend artikel. Vragen, deze rubriek betreffende kunnen door de abonn6's worder gezonden aan Dr. Te Hennepe. Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden ZIEKTEBESTRIJDING EN KWAKZALVERIJ. Meer en meer dringt de nood en meer en meer moeten wrj zien ons zelf te redden. Een der schadelijkste zaken bij de pluimveehouderij is het ziektegevaar en waar nu de Staat, dit inziende, iederen pluimveehouder de gelegen- heidheid biedt zijn gestorven pluimvee gratis te laten onderzoeken, daar moeten we deze gelegenheid ook met beide handen aangrijpen en er in voorkomende gevallen ook gebruik van maken. Adresseer de dieren kortweg Rijksseruminrichting Rotterdam, dat is vol- doende en zoo'n onderzoek kan U hoopen geld besparen. Dagelijks treft het mij hoe de men sehen nog geheel onnoodig geld kwijt raken. tobben met ziekten waar het vaak niet noodig is. Let eens op deze brieven: St. Pancra3. Wij kregen in Januari 800 blauwe kuikens. Ze groeiden drie weken goed en toen werd het zeuren. Het leek net of ze allemaal stuipen kregen. We kregen toen den raad mondjes maat voeren, want ze groeiden te hard, maar het gaf niets. Nu voeren wij gekookte paddie en karnemelk, behalve het zachte voer. Nu lijken de stuipen wel eenigs- zins over maar ze zijn erg slap, loopen te waggelen en eten niet. Er zit niets geen leven meer in en er gaan er iederen dag een aantal dood. Weet U wat dat is en wat we er aan doen moeten? In denk aan twee mogelijkheden, n.l. of te weinig vitaminen in het voer en dan moet U het eens met beste levertraan en gist probee- ren, of aan concidiosis en dan vrees ik het ergste als U Uw hok daartegen niet gewa- pend hebt met een gaasbodem. Maar waarom niet direct een paar kuikens naar de Serum- inrichting gestuurd, dan wisten we nu allebei wat het was, tenminste als er een oorzaak van aan te geven is. Nukerk. Van een toom van 125 kippen werd er eenige tijd geleden een kreupel, docfa van 6en is het in een paar weken vier gewor den en nu zijn er weer drie gezonde kreupel, Van die eersten zijn er bij die bijna niet meer loopen kunnen en die worden zoo mager aJw een lat. Wat te doen? Ik vrees dat U hier te doen heeft met de beruchte ..verlamming der jonge hennen", oe* zenuwziekte waar we de oorzaak niet va* kennen en ook geen geneestniddel voorweteo. Als 'lat zoo is ruim dan alle dieren die ver- schijnselen vertoonen onmididellijk op. In gee* geval fokken van koppels waar deze ziekfce onder voorgekomen is. Mogelijk is het ook tuberculose en dan moeten er andere maat- regelen genomen worden. Vraag advies aa* Uw dierenarts of zend een zwaar zieke kip naar de Seruminriehting, dan zullen we ver der zien. Eindhoven. Ik liet 7 Februari 200 kuikenu uit Holland komen. Ze kwamen goed gezond aan en leken ook goed gezond. De eerste dagen ging het goed, toen begon de sterfte e« zijn er tot heden (16 Febr.) reeds 80 dood gegaan. Er zijn al verscheidene mensehen geweest, de een zegt dit en de ander dat e« nu heb ik besloten U eens om raad te vragen (Zeer vereerd!). Ik vennoed dat het wel pul- lorum zal zijn, maar we hebben hier nooit last van gehad en dus ken ik het ook feite- lij'k niet. Ik heb ook al eens gedacht dat het aan het voeder zou liggen, maar de hande- laar zegt: het is precies hetzelfde als U al tijd gehad heeft. Ik heb deze winter nog 500 andere kuikens hiermede opgefokt, maar die waren van een andere fokker. Ik zend nu eenige kuikens ter onderzoek, dan zult U wel zien wat er aan mankeert en hoop ik dat XJ mij zult inlichten. Welnu, deze kuikens bleken bij onderzoek aan de Rijksseruminriohting te lijden aan pul- lorum. De voerhandelaar had dus geen schuld. Jammer dat de inzender er eerst .verschei dene mensehen" bijgehaald heeft zooals hjj zegt en pas ten einde raad aan deskundig onderzoek begon. Enfin, mogelijk is er nu nog wat te redden. Heel vaak krijgt de voerhandelaar de schuld in zulke gevallen en daarom raad ik de hande- laren zelf aan, zooveel mogelijk op onderzoek der ziekte aan te dringen. Het is hun eigen belang en de betrouwbare handelaar heeft daarvan niets dan voordeel. Anders wordt als op deze manier knoeiers ontmaskerd worden, wat ook nog als een gebeurt. Zoo heb ik on- langs een geval onder handen gehad, waar de handelaar, onder allerled prachtige namen en met vermelding van zeer dure grondstoffen op de labels der zakken die hij afleverde, leelijk vastliep, toen de kooper, nadat ryn kippen het voer weigerden te eten en er door van streek raakten, een onderzoek aan het Rijksserumproefstation van Veevoederonder- zoek te Wageningen aanvroeg. Toen bleek n.b. dat van de vermelde grondstoffen: visehmeel, vleeschmeel, gist, levertraan, niets aanweeig was, maar wel rqstafval met blauw zand. Dua de bestanddeelen die eigenlijk de waarde van het voer uitmaken, zaten er niet in, wat de kippen blijkbaar gauw in de gaten hadden. maar rijstafval en blauw zand kon de kooper heel duur betalen. Hier bleek dus goedkoop leelijk duurkoop te zijn. Eigenlijk sta ik vaak verbaasd hoe het pu bliek er ondanks allerlei waarschuwingen toch geregeld weer invliegt. Zoo kreeg ik deee week een aantal doode kippen met het onfeil- bare geneesmiddel er bij! Dit middel heette te werken tegen een massa ziekten en ik zou den lezer dankbaar zijn als hij me sommige dier ziekten eens duidelijk kon maken, want ik ken ze niet. Zoo werkt het spoedig genezend op. snot, verkoudheid, kanker, diphtheritis, groep, griep, keratites en pip. Wie Uwer weet mi| te vertellen wat: kanker, groep, griep, kera tites en pip is? Ik ben erg benieuwd, vooral die kippen-kanker en die kippen-griep, daar ben ik benieuwd naar. En duidelijk als de ge- bruiksaanwijzing is, gewoonweg geweldig. Let op wat gij bij snot doen moet: „Als zich blazen vertoonen maak een prop vochtig, doop die in het poeder en wrijf daar- mede het zieke deel". Eigenlijk om je dood te laehen, zoo'n onzin, maar het treurige is tocfa maar dat dergelijke onzin gedrukt wordt en dus blijkbaar aftrek vindt. Het gevolg is na- tuurlijk: bij onschuldige verkoudheid genezlng. die ook bij warm en droog houden enz. zou genezen, bjj emstige ziekte zooals diphtherie en zooals in dit geval, hoopen kippen dood. hoopen ziek, hoopen geld weg en alles besmet. Bovendien de eenige raadzame behandeling, inenten laten, nagelaten. Nog zoo'n pracht geval. Bij een zieke kip wordt advies gevraagd van iemand, „die door geheel Nederland bekend is door zijn raad- gevingen op pluimveegebied". Dat moet dus wel een razend knappe man zijn, jammer dat ik zijn naam nooit gehoord had. Deze geeft twee kleine fleschjes medicijnen, ieder van on geveer 100 gram inhoud, ieder tegen een prijs van 1 gulden. Vrijdagsmorgens kregen de kip pen het lekkers en kregen het direct erg be- nauwd, bleven in elkaar zitten en den volgen den morgen lagen er ettelrjke dood in het hok. Bij onderzoek van deze geneesmiddelen bleek mij, dat het eene flesohje n.b. een oplossing bevatte van 20 pet. zwavelzuur, waar men dus elk dier heel gauw mee zou vermoorden en het andere om de kippen nog meer afdoende naar de andere wereld te helpen, bevatte eea 3 pet. kopersulfaatoplossing. Ook hier weer hetzelfde effect: geld weg voor het genees middel, de kippen dood, de maatregelen die ge nomen moeten worden tegen de ziekte, niet genomen en dus alles knapjes besmet. Van ziektebestrijding en kwakzalverij ge- sproken! Dr. TE HENNEPB. 26 Februari. TER NEUZEN. Veiling woonhuis en erf en bouwland. Notaris Van der Veen. TER NEUZEN. Veiling Huis met Schuur, Erf en Tuin. Notarissen Callenfels en Tittel. ZAAMSLAG. Veiling landbouwinspan.- Kan- toor W. A. den Boggende. OUD-VOSSEMEER. Veiling boereninspan Notaris D. van de Velde. WOLPHAARTSDIJK. Veiling boerenin span. Notaris H. Jonkers. 27 Februari. CLINGE. Aanbesleding maken van een steenslagverharding met bijkomende werken. Gemeentebestuur van Clinge. OOSTBURG. Aanbesteding levering steen- slag of grind. Het bestuur van de Watering Cadzand. 28 Februari. TER NEUZEN. Verkoop bij inschrijving van boomen. Ingenieur van de Prov. Water- staat. 3 Maart. ZAAMSLAG. Veiling weiland, 2 woonhui- zen en een schuur. Kantoor W. A. den Bog gende. ST. MAARTENSDIJK. Veiling Landbou- wersinspan. Notaris A. J. Bierens. 4 Maart. WALSOORDEN. Aanbesteding maken van werken tot dijksverbetering aan de waterkee- ring van het calamiteuze waterschap Wal- soorden. Het Bestuur van het Cal. Waterschap Walsoorden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6