Tar Meuzasische Courant Tweede Blad. i i n 8 ii l u a. 0EMENGPE BEBICHTEH. BTJITEHLAND. Woensday 25 Jan, 1931. Mo. BG4S. DE ZAAK FELIX DAELS TE GENT. DE JUFFROUW ACHTER DE TOONBANK VOND HET WAT VERDACHT... VAN POST EN TELEGRAFIE. Binnenkort zullen ten behoeve van de kerk- genootschappen, die over kerktelefonen be- s«hikken, waarvoor de geleidmgen van Rijks- wesre werden .bescliiklba.&r gesteld, machti- gingen 'worden afgegeven voor het gebruik van die telefonen, overeenkomstig het be- paalde in het radio-reglement 1930. TARIEVEN bij de POS'i erijen. lii het verslag over het wetsontwerp tot wgaiging' der begrooting van het staatsbedrijf der P. T. T. voor 1929 merken eenige leden op, dat uit dit wetsontwerp weer blijlkt, dat elk jaar de P. T. T.-begrooting, wat de baten be treft, veel te laag wordt geraamd. Nu weer bltjken deze baten, ondanks enkele tariefsver- lagingen, plus minus f 4 millioen mede te vallen in verband daarmede vroegen zrjof de Minister daarin geen aanleiding kan vinden, de tariefsverlagingen krachtiger door te voeren. gen uifcgetrokken sommen, in totaal ad 27.830.800 en de uitgaven voor afsluiting en droogmaking der Zuiderzee ad 42.022.000, dan kan bezwaarlijk worden volgeliouden, dat in deze richting niet al het mogelijke wordt gedaan. Wat de crisismaatregelen ten behoeve van den landbouw aangaat, meent de Regeering voorloopig, wat algemeene middelen betreft, zich te kunnen bepalen tot maatregelen met betrekking tot de aardappelmeelindustrie, den tarwebouw en de suikerbietenteelt. Ook in den landibouiw leeft dit begrip. Hiemaast zullen wellicht nog voorzieningen van minder algemeen ingrijpenden aard en met betrekking tot bijzondere toestanden kunnen worden overwogen. Nog minder dan ten aan- zien van de genoemde algemeene middelen is het echter mogelijk, hieromtrent bij voorbaat positieve mededeelingen te doen. Wat de bestrijding van de werkloosheid en haar gevolgen betreft, verwijst de Regeering naar de debatten, die zich om de interpellatie- v. d. Tempel in de Tweede Kamer helbben ont- wiikkeld. Financieel beleid. 320 K.M. in het nur en toegerust met zes machine-geiweren die de vlieger tegel'r';k kan bedienen. De k age I ban en komen in ,,brand- punten" samen. Het toestel voert ook vier bommen van 20 pond mede en kan op een hoogte van 27.100 i voet opereeren. EEN BLOEDIGE BOTSING TE MARSEILLE Te Marseille zijn communisten en sociaal- democraten met elkaar slaags geraakt. Ver- scheidene communisten hadden getracht een partijvergadering van de sociaal-democraten in de war te brengen. Daarbij zijn ook eenige schoten gevallen. Verscheidene mensehen zijn gekiwetst, ££n van de gekwetsten moet in levensgevaar verkeeren. De leider van de communisten kreeg een schot in den schouder. Hij werd door zijn aanhangers onmiddellijk in een auto gebracht en is sindsdien spoorloos verdwenen. S. D. A. P. EN ONTWAPENING. „iiet Volk" bevat de voorstellen, die zijn ingediend voor het an. congres der S.D.A.P. Het partijbestuur heeft een resolutie inzake ooriogsgevaar en ontwapening ingediend, waarin het congres o.m. verlangt van de Nederlandsohe regeering zoodanige deelneming aan de ontwapenings- conferentie, dat de gevoelens van het groote vollkadeel, dat ontwapening wenscht, zoo sterk mogelrjk tot uitdrukking worden gebracht en dat tot de verst mogelijke beperking van be- wapeningen wordt medegewerkt; eiflcht voor Nederland, afgezien van de vooruitzichten en de resultaten der intema- tionale ontwapening, zelfstandige ontwape- niDjg; bevestigt de vroegere uitspraken van de partij, waarbij de gewapende landsverdedi- ging, die voor Nederland zelfsvemietiging zijn sou, is afgewezen; blijft rekening houden met de mogelijkheid, dat onder bepaalde omstandigheden een mo- bilisatie van beperkten omvang, op den voet van een veiligheidsiwacht, ook door de partij onvenmijdelrjk kan worden geacht ter be- scherming tegen gevaren, waaraan een oorlog badten onze grenzen de bevolking van ons lnn/i blootstelt, of ter voldoennig aan vol- kenibondsverplichtingen verklaart opnieuiw, dat de partij elke poli ties, die naar oorlog drijft of ooriogsgevaar oproept of vermeerdert, met al haar energie zal bestrrjiden, en dat zij derhalve ook niet haar medewerking zal verleenen tot een mo- bUisatie, indien het bevel daartoe als een drftven naar oorlog zou moeten of kunnen worden gekenmerkt of ooriogsgevaar zou op- roepen of vergrooten; eischt nogmaals, dat de voorafgaande be- ■liwring over het mobiliseeren van troepen worde gebracht bij de wetgevende macht. In de talrijke voorstellen, in zake hetzelfde oaderwerp ingediend, wordt o.m. gevraagd, dat elke mobilisatie moet worden onmogelijk gemaakt; dat in overleg met het N.V.V. het daadwerkelijjk verzet der arbeiders bij mobi lisatie reeds nu wordt voorbereid en georga- nfeeerd; dat een plan van actie wordt ont- wwrpen waarop de middelen van verzet zijn aiangegeven, als algemeene staking, weigering oxn aan het mobilisatiabevel gehoor te geven, varhindering van troepenvervoer, verhmde- ring van vervaardiginig en vervoer van oor- logsmateriaal enz. RIJKSBEGROOTING VOOR 1931. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer omtrent de algemeene beschou- wingen over de Rijksbegrooting voor 1931 is het volgende ontleend. Reeds in de memorie van Antwoord aan c.e Tdweede Kamer is er op gewezen, dat en waai- om de Troonrede stellig niet de gelegenheid bood, am een uitgewerkt plan van crisis- bestrijding te ontiwikkelen. Sedert is echter wel gebleken, dat de Regeering doet, gelijk elders in het voorloopig verslag heet, wat haar hand te doen vindt, vooral als men billijk- heidshalve daarbij niet uit het oog verliest, dat een zoo ingewikkeld economisch verschijn- sel als de huidige crisis, zich door overheids- maatregelen wel in zijn gevolgen min of meer laat verzachten, maar niet verdrijven. Thans te eischen, dat in onverwacht en snel •pduikenden nood op allerlei terrein door de Regeering wordt voorzien, zonder dat zij voor- licfating zou zoeken bij' speciale deskundigen, ware dan ook onredelijk. Wetsontwerpen van principieelen aard ver- easchen nauwgeizet overleg. Enkele daarvan dit geldt met name de herziening van de Sondagswet en Begrafeniswet zijn nochtans in voorbereiding. De bestrijding van de openbare onzedelijk- heid heeft de voortdurende aandacht van de Regeering; zij vermeent dit, voor zoover een taak voor de oveilheid weggelegd is, door daden getoond te hebben; haar waakzaam- heid op dit gebied zal niet verslappen. De economische crisis. Het verwijt, dat de Regeering niet voor bereid was op de crisis, zou meer recht van bestaan hebben, als de overheid hier te lande de werkelijke leiding van het bedrijfsleven be- ■at. In wenisohelijkheid heeft de Regeering een besoheidener rol in 'het economische leven. Ook de indeeling van de departementen moet niet eenzijdig in het licht der crisis wor den bezien. Veeleer moet de verdeeling der Regeeringstaak over versdhillende departe menten zijn ingesteld op de normale behoef- ten. Geenszins wil de Regeering daarmee zeg- gen, dat de indeeling geen verbetering kan ondergaan. Zij houdt zich met het vraagstuk dan ook bezig. Eenvoudig is het niet. Bijeen- Toeging van al datgene wat economisch is, ■ooals sommigen verstaan, zou, als het con sequent werd doorgevoerd leiden tot een de- partement van phantastischen omvang. Wat er op't gebied der openbare werken wordt gedaan. Het pleidooi, dat van verschillende zijden is geleverd voor het met spoed ondememen en ten uitvoer leggen van groote openbare wer ken, miskent hetgeen blijkens de begrooting reeds thans op dit gebied wordt gedaan. Al- leen op de Waterstaatsbegrooting voor 1931 is voor den aanleg van nieuwe werken ge- wonen en kapitaaldienst te zamen, een bedrag van 34.336.585 uitgetrokken. Voegt men daarbij de voor 1931 op de begrooting van het Wegenfonds voor aanleg van wegen en brug- De Minister van Financien is erkentelijk voor de waardeering, die zijn beleid bij ver schillende leden heeft gevonden. Met deze leden is hij overtuigd, dat verzwarimg van overheidslasten het herstel van normale ver- houdingen in het bedrijfsleven ernstig zou be- lemmeren en dat derhalve de te verwachten dating van inkomsten in de naaste toekomst tot groote voorzichtigheid moet nopen. De vraag, of de uiterste soberheid betracht moet heeten, indien men in deze economische omstandigheden tientallen millioenen besteedt aan het bouiwen van oorlogsschepen, schijnt ingegeven door de onderstelling, dat de schets- matige cijfers, welke kort geleden werden ge- geven in een memorie van toeliohting, om- trent mogelijken aanbouw in de eerstvolgende j tien jaren, een beeld zouden geven van wat j op dat oogenblik aan scheepsbouw besteed - wordt. Deze onderstelling dekt echter de werkelijkheid niet. SCHEURING IN DE ENGELSCHE LABOTJRPARTIJ. Na de splitsing, die reeds in de conserva- tieve en liberale partijep gekomen is, komt er thans ook tweespalt.in de Labour-partij. Onder leiding van het vroegere kabinets- lid, Sir Oswald Mosley, zal een nieuwe fractie I" gevormd worden. Mosley zal nog deze week uit de Lalbour- partij treden en dit vooribeeld zal door andere ILabourmannen gevolgd worden. Zij hebben een brochure gepubliceerd, waar in zij hun politiek uiteenzetten. Met ingang van 1 Maart zullen zrj een groote propaganda-cahipagne in alle deelen van het land, beginnen. Een urgentieprogram voor groote waterstaatswerken Met veel belangstelling heeft de Minister kennis genomen van de opmerkingen van die leden, die bij het noodzakelijk streven naar uitgavenverlaging ook de uitvoering van ver schillende grootsoh opgezette waterstaatswer ken in beschouwing genomen wenschen te Het schijnt niet aan twijfel onderhevig, dat S de weinig rooskleurige vooruitzichten van het Rijksbudget er toe zullen dwingen de uitvoe ring van al deze werken nader onder de oogen te zien, door daarvoor een urgentie-program- ma vast te stellen. Dit belangrijke vraagstuk heeft dan ook reeds na het aptreden van den directeur- generaal van den Waterstaat, een punt van uitvoerig" overleg" uitgemaakt tussclieii de Mi- nisters van Waterstaat en van Financien. Dit overleg is thans beeindigd, weshalve daarom- trent nu nog geen verdere mededeelingen kun nen worden gedaan. Bij de indiening der Rijks begrooting voor 1932 zal echter dit punt on- getwijfeld nader aan de orde moeten komen. Het ligt voorts in de bedoeling te bevorde- ren, dat nog in den loop van dit zittingsjaar een wetsontwerp tot herziening van de Lager- onderwijswet 1920 aanhangig zal worden ge- maakt De handelspolitiek. Hoogere invoerrechten De Regeering is nog niet in het bezit van alle adviezen, die zij igevraagd heeft, inzake het ontwerp-Bodenhausen tot vaststelling van een verhoogd tarief van invoerrechten. Het ligt voor de hand, dat eerst als alle adviezen zullen zijn ingekomen, de Regeering haar standpunt definitief zal kunnen hepalen; bij het beraad dienaangaande zal zij ook rekening hebben te houden met andere voorstellen, die met deze zaaik verband houden. Inderdaad draagt de heerschende toestand het karakter van een wereldcrisis en daarom kan alleen intemationale samenwerking af- doende verliohting brengen. Ook zij betreurt met het oog daarop, dat de resultaten van den economischen arbeid te Geneve vooralsnog weinig bevredigend zijln. Met de hulde, aan den heer Colijn gebracht voor hetgeen deze te Geneve heeft verricht. stemt de Regeering yolkomen in, terwiji zij met voldoening heeft kennis genomen van den lof, in het voorloopig verslag aan den Minister van Buitenlandsdhe Zaken gebracht voor diens optreden in Geneesche aangelegehheden. Het kiesrecht. De Regeering is bereid, o.a. door wijziging van art. 100 der Kiesiwet, te bevorderen, dat bet euvel der kleine partijtjes wordt vermin- derd. Een daartoe strekkend wetsontwerp is in ver gevorderde voorbereiding. De correspondent der N. R. Crt te Brussel meldt, dat de procureurs des konings, te Gent, na een grondig onderzoak der stukken welke in het dossier van den franskiljonschen hoog- ieeraar prof. dr. Felix Daels aanwezig zijn, besloten heeft deze zaak, op grond van artikel 20 van het wetboek van strafrecht, haar ge- reohtelijken gang te laten gaan. Volgens dit artikel kunnen feiten van ontvreemding als prof. Felix Daels worden ten laste gelegd, met een gevangenisstraf van 1 tot 6 maanden en een geldboete van 50 tot 1000 frank worden gestraft. DE FRANSCHE EN DE VLOOT. ITALIAANSCHE De houding van S.D.A.P. en V.-D. bij mobilisatie. Gesteund door de wetensehap, dat zij in bet uur van gevaar zal bandelen in het belang van het geheele volk, verklaart de Regeering, dat zij zich in staat acht iedere tegenwerking brj mobilisatie te overwinnen en dat zij alle haar ten dienste staande middelen onverwijld zal aanwenden en een Regeering, die zich haar verantwoordelijfkheid in dezen bewust is, kan niet anders handelen tegen hen, die zouden tradhten een ordelijk verloop van de mobilisatie te belemmeren en aisdan de in- wendige orde en rust te verstoren. De Regeering vertrouwt, dat in omstandig heden, waarin tenslotte tot mobilisatie zou moeten worden overgegaan, ook het gedeelte des volks, dat thans een afwijkende meenmg mooht zijn toegedaan, zich achter haar zal scharen. De voorstelling van zaken, dat de afkondi- ging der mobilisatie weliswaar formeel van de Regeering, maar practisch van de militaire leiders zou uitgaan, is met de hier te lande bestaande toestanden geheel in strijd. Ook de ervaring van 1914 heeft dit getoond. Verdeeling radio-zendtijd. Wat betreft de in dit verband aangehaalde regeling van den zendtijd, wordt de aandacht er op gevestigd, dat de Minister van Water staat bij de behandeling der interpellatie-Boon in de Tweede Kamer op 27 Mei 1930 uitdruk- kelijk beeft verklaard, dat voor de door hem tot uitvoering van de wet aangenomen verdee ling beslissend waren de vier groote geestes- stroomingen, wehce in den radio-omroep waren te onderkennen. Van een verdeeling naar poli- tieke groepen was hier geen sprake. De reis van den Engelschman Craigie naar heit vasteland heeft schrijft de N. R. Crt veel belangstelling gewekt. Hij is MacDonald voomaamste helper bij de Londensche vloot- conferentie in bet voorjaar van 1930 geweest en nu met een zending naar Rome en Parijs belast geweest. Men zal zich herinneren, dat Frankrijk en Italie in den afgeloopen zomer zich, op voor- stel van Engeland, verbonden hebben, tot 1931 geen nieuwe oorlogsschepen op stapel te zet- ten. De wedloop zal dus opnieuw beginnen, als Engeland er niet in slaagt de twee zee- mogendheden over te halen deze korte vloot- vacantie uit te breiden, liefst tot de nieuwe vlootconferentie die in 1936 brjeen moet komen. Voor zulk een drastischen stilstand van bet bouwprogram is geen van beiden natuurlrjk te vinden en het zal de vraag zijn, of het zelfs mogelrjk is, hun ongeduld tot ver- sterking van hun vloten tot aan de bijeen- komst van de ontwapeningsbijeenkomst in 1932 te sluiten. Men begrijpt, dat de kansen van de ontwapeningsconferenitie zoodoende in het nauwste verband staan met den ver- deren loop van de FransCh-Italiaansche onder- handelingen. Bouwen Frankrijk en Italie voort, dan komt Engeland op zijn beurt voor de vraag te staan, of het aan zijn mede-onder- teekenaars van het Londensche vloottractaat, Amerika en Japan zal moeten meedeelen, dat het overeenkomstig het daarin gemaakte En- gelsche vooribehoud, zijn rantsoeneeringscijfers zal hebben te herzien, waama de wedijver in het bouwen van oorlogsbodems aanstekelijk zou worden. Voor zoover bekend was, zou Italie, er geen bezwaar tegen hebben, ondanks zijn pari- teitseisch, aan Frankrijk een ruime marge aan oude kapitale schepen, oude kruisers en duik- booten toe te staan, maar verder op gelijk- heid staan voor alle lichte, aan de oppervlakte varende schepen, van kruisers met kanonnen van 20.8 c.M. tot torpedojagers toe. Frankrijk maakte echter tegen gelijike sterkte in typen van oorlogsbodems die doeltreffende wapens van de vloot zijn. Volgens Pertinax, den diplomatieken mede- werker van de Echo de Paris, zou Craigie uit Parijls te Londen met een voorloopige overeen- komst op de volgende basis teruggekomen zijn. Frankrijk zou bereid zijn, zijn bouwprogram mat ongeveer 40.000 ton te besnoeien en er zich bij neer te leggen dat zijn blijvende supe- rioriteit' boven Italie aan modeme schepen ongeveer 150.000 ton zou bedragen in plaats van de 244.000 ton die Dumesnil op de Lon densche vlootconferentie voor Frankrijk op eisdhte. Pertinax ziat in zulk een aanbod een bedenkelijke zwakheid. De Kransche kolonien zouden erdoor verstoken worden van de ver- dedigings- en verbindingsmiddelen die de Fransche deskundigen op de vlootconferentie nog een minimum achtten. Hij geeft te ver staan dat Briand zich reeds door de ophanden zijnde ontwapeningsconferentie, in het voor- uitzicht dat Engeland het daar zal steunen, tot onverantwoordelijke concessies heeft laten verleiden. Uit mededeelingen van andere zijde zou blijken, dat Frankrijk het aantal zijner duik- booten zou willen verminderen, maar erop staat de meerderheid van 150.000 ton voor torpedobootjagers te stabiliseeren. Men kan dan echter wel voorspellen, dat er niets van een regeling kan komen, omdat Italie zijn pariteit juist grootendeels voor dit type van schip opeischt. Veel hoop op welslagen kan men ook dit- maai niet van Fngeland's tusschenkomst ver wachten en het eenige waarop men zich voor het behoud van optimisme kan beroepen is, dat de onderhandelingen nog gaande zijn. Voor Engeland zou intusschen veel gewonnen zijn, indien Frankrijk zich wilde verbinden zijn vloot binnen zoodanige grenzen te houden, dat Engeland geen beroep op het artikel van voorbehoud in het tractaat van Londen be- hoeft te doen. stuur van het Nederlandsche Roode Kruis, meldt de N. R. Crt. De brand is ontstaan bij den verwarming:;- ketel. De vloer van het rijtuig is doorgebrand en een tusschenschot heeft vlam gevat. Men trok aan de noodrem, de trein kwam spoedig tot stilstand, waama de brand met water uit een langs de spoorbaan liggende sloot is ge- bluscht. Het geheel was in 5 minuten tijd ge- schied; maar wel is gebleken dat, als in een rijdenden trein brand uitbreekt, dit hoogst gevaarlijk is, omdat de wind het vuur snei doet aanwakkeren en een onbeduidend begin van brand daardoor in zeer korten tijd tot een emstigen brand kan uitbreiden. Te Rotterdam vervoegde zich in een filiaai van de N.V. v. d. M. en S. aan de Noordmolen- straat een juffrouw, die een groote bestelling kwam doen. Zij verlangde van diverse soorten koekjes een groot aantal ponden. Vroeg verder er 150 broodjes bij te doen en stelde tenslotte nog prijs op enkele kistjes bruidsuikers. Toen de winkeljuffrouw de bruiloftsbestel- ling in haar boek had opgeschreven, vroeg de „goede" klant, of zij vast wat koekjes mocht meenemen; die zou zij dan tegelijk met de andere bestelling wel afrekenen. De juffrouw achter de toonbank vond bet heele gevalletje wat verdacbt en zeide, dat niet te kunnen doen, lezen wij in de „Msb.". De klant achtte het toen maar beter, den winkel zoo spoedig mogelijk te verlaten. Brj informatie achteraf bleek het opgege- ven adres niet te bestaan. ONRECHTMATIGE UITKEERINGEN AAN WERKLOOZEN. In verband met een voor eenige weken ge leden te Waddinxveen plaats gehad hebbende poging tot oplichting van het Burgerlijk Arm- bestuur door een pseudo-werklooze, wordt vanwege bet gemeentebestuur door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld onder hen, die zich als werklooze hebben aangemeld, daar er vermoedens zijn, dat meerdere perso- nen onrechtmatig uitkeering hebben ontvan- gen. Uit dit onderzoek is thans, volgens de Tel., gebleken, dat verscheidene personen, die zich voor steun hebben aangemeld, absoluut geen uitkeering noodig hebben. Er zijn zelfs ge vallen, dat gezinnen, waarvan de vader werk- loos is, doch de kinderen wel werken, en we- kelijksch bedragen van 50 tot 80 inbren- gen, toch nog de vrijmoedigheid gehad heb ben, om zich voor ondersteuning aan te mel- den. Door de politie wordt in deze gevallen zeer streng opgetreden, zoodat weldra aan deze praktijken een eind gekomen zal zijn. de „Ned." in zijn slotwoord op wel zeer origi- neele wrjze den dank van 't publiek gesym- boliseerd door den heer Visser voor Patiola, den trouwen bond der expeditie, een echt- Achterhoeksch product, eenGelderache rookworst aan te bieden. Wij willen hiermee aldus spreker ia het dier den meester huldigen en vragen deeen krachttoer van uw fantasie, in dil ovale voor- werp den eerekrans, dien wij u vlechten, te willen zien en in den rook, die dit product zijn srnaak verleende, den wierook onzer dank- baarheid. ALS VERDACHT VAN MOORD AANGEHOUDEN. EEN NIEUW ENGELSCH VLIEGTUIG. Naar verluidt, beeft de Britsche luohtmacht haar geheime proeven voltooid met een nieuw type van een-persoons-vechtvliegtuig met twee deikken, dat, naar men denkt, een om- wenteling in het luohtgevecht zal brengen. Het nieuwe toestel is feitelijk een vliegend artillerie-platform met een snelheid van bijna GRIEF. In de gemeente Gorinchem zijn thans onge veer 3000 personen aan griep lijdende. De ziekte heeft er een goedaardig karakter. BRANDJE IN EEN TREIN. In het restauratierijtuig van een trein, welke uit de residentie was vertrokken, werd, even nadat Delft was gepasseerd, brand ont- dekt. In den wagen zaten o.a. Prins Hendrik met zijn adjudant, luitenant ter zee der le klasse Termijtelen en het volledige hoofdbe- EEN BOUQUET OP GEMEENTEKOSTEN. In de jongste Raadszitting der gemeente Monster kwam het tot een eigenaardige ge- dachtenwisseling, over het schenken van bloe- men aan de gemeentelijke vroedvrouw. Ter gelegenheid van haar huwelijk had het Ge- meenteibestuur namelijk gemeend, haar een bouquet te moeten toezenden en via de Ge- meentekas werd een bloemstuk ter waarde van f 10 verzonden. Maar Ged. Staten waren het met deze poetische ontboezeming in het geheel niet eens en keurde den post niet goed. Dies zou het Gemeentebestuur de bloemen alsnog uit eigen portemonnaie moeten betalen, of bij de Kroon in beroep gaan. Het principieel uitmaken van deze beslissing achtte men den besten weg en wellicht ook den voordeelig- sten. De Kroon zal dus hebben uit te maken, of deze bloemenhulde al dan niet uit de Ge- meentekas geoorloofd is. TWEE AUTO-ONGELUKKEN. Zondagmiddag omstreeks 2 uur reed naar het Alg. Hlbl. meldt, te Maiden bij Nijmeigen, Dr. Rosen, tandarts te Nrjmegen, met zijn auto in de richting van de Stad. Ter hoogte van het z.g. Karnp stak plotseling vlak voor de auto het drie-jarig dochitertje van den heer D. Peters den weg over. Dr. Rosen remde uit alle macht. doch kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het kind werd gegrepen en ter zijde van den weg geslingerd. Het was vreesel'ijik verminkt en moet bijna op slag dood geweest zijn. De auito slingerde ten- gevolge van het sterke remmen van den weg en kwam tegen een iboom terecht. De wagen werd vrijwel verpletterd. Dr. Rosen bekwam een zware kaakfractuur en een hersensdhud- ding, zijn assistente brak beide polsen en liep inwendige kneuzingen op. De gemeente- geneesheer van Heumen, Dr. Gerritsen, ver leende de eerste hulp en liet Dr. Rosen en zijn assistente naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen overlbrengen. Maandagmorgen was hun toestand vrij ernstig. Zondagmiddag omstreeks 4 uur vermaakte zich op den Willemsweg te Nijmegen een aan tal jongens met sneeuwballen gooien. Een vijf- jarige knaap stak daarbij plotseling den weg over, juist toen een auto naderde. Ofsdhoon de bestuurder nog uit alle macht remde, kon hij een aanrijding niet voorkomen. De knaap werd gegrepen en met een zware schedel- breuk opgenomen. Hij: is in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen ter verpleging opge nomen. Zijn toestand is zorgwekkend. VERDUISTERING VAN f 50.000. In het najaar van 1930 werden onregel- matigheden ontdekt in het beheer van het weduwen- en weezenfonds van de maatschap- pij „Arti et Amicitia" aan het Rokin te Amsterdam. Uit een boeken-onderzoek bleek, dat de administrateur ruim f 50.000 verduis- terd had. De man werd geschorst en later ontslagen, doch daar zijn familie ibereid bleek het tekort geheel of gedeeltelijk aan te zui- veren bleef aangifte bij de politie achterwege en maakten ook de bladen van het geval geen melding. In het begin van dit jaar gelastte de officier van justitie te Amsterdam even- wel ambtshalve een onderzoek naar de ge- pleegde fraude, welk onderzoek door de politie werd ingesteld. Naar aanleiding van de des- betreffende processen-verfbaal is dezer dag;en de 44jarige ex-administrateur te zijnen huize te Aerdenhout gearresteerd en naar het huis van bewaring te Amsterdam overgebracht. Betreffende de verduisteringen wordt nader gemeld, dat door de familie reeds 15.000 zou zijn terugtbetaald in de verwachting, dat niet justitioneel zou worden ingegrepen. De admi nistrateur was reeds 12 jaar in betrekking en genoot een salaris van ongeveer 4000. Het gebeurde is niet zoo zeer te wijten aan weelde- uitgaven, doch aan overdreven speculaties. De verdaohte zal worden verdedigd door Mr. Dr. J. de Vreeze. EEN ORIGINEELE HULDE. De heer Ph. C. Visser heeft ook te Doetin- chem een lezing gehouden over zijn Karakko- rumreis. Verrneldenswaard is de wijze, waar op de vergadering, na afloop der lezing, haar erkentelij'kheid toonde. Ds. Visser van Ruimzioht n.l., onder wiens leiding de bijeenkomst stand, heeft, volgens Maandagmorgen is door de marechaussee de logementhouder N. te Oldenzaal in arrest ge- steld. Zaterdag is zijn vrouw plotseling orer- leden en men verfnoedt, dat zij een geiweld- dadigen dood is gestorven. Het lijk is op last van de justitie te Almelo in beslag genomen en naar het R.-K. zieken- huis te Olldenizaal overgebracht, waar de sectie zal worden verricht. KLEEREN IN BRAND GERAAKT BIJ HET SMELTEN VAN WAS. In het Binnen-Gasthuis te Amsterdam is opgenomen een 52jarige vrouw, wier kleeren bij het smelten van was in brand waren ge raakt, tengevolge waarvan zrj emstige brand- wonden aan armen, rug en beenen kreeg. Haar man, die trachtte het vuur te dooven, kreeg brandwonden aan beide armen en is eveneens naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. ECHTELIJKE TRAGI-KOMEDIE MET BLIJ EINDE. Het gebeurde schrijft ae Tel. in een groot variete-theater. Na afloop der voor stelling kwam een der bezoekers zich bij de directie beklagen, dat uit den zak van zijn overjas, die hij aan de goede zorgen der garde- robe had toevertrouwd, de bandschoenen van zijn vrouw waren verdwenen, welke hij daarin had laten steken. De man ging nogal te keer, want het waren kostbare handschoenen ran prima kwaliteit, gloednieuw, slechts eenmaal gedragen ter eere van het bezoek aan het theater. De directie wees op een bepaling in het reglement, „dat geen verantwoordelijkheid wordt aanvaard voor hetgeen zich in de zak- ken der te bewaring gegeven kleedingstukken bevindt". Doch wijl de mogelijkheid niet bui- tengesloten was, dat de handschoenen in het gebouw verloren waren en gevonden zouden worden, beloofde men pleohtig in dit geval er zorg voor te dragen, dat de handschoenen weer aan de rechtmatige eigenares zouden worden afgegeven. Den volgenden morgen werd er aan het directiekantoor geklopt en trad zeer bedeesd een andere heer binnen, het toonbeeld van de geslagen wanhoop. Meneer, stamelde hij, gisteravond heb ik heelemaal alleen uw theater bezocht. En nu ben ik heelemaal overstuur... Hoe is dat mogelijk? vroeg de direoteur belangstellend. Dat zal ik u vertellen. Ik geef mijn jas te bewaren aan de garderobe. Na afloop krijg ik mijn jas weer terug. En ik ga naar huis, heelemaal alleen, dat zweer ik u. Ik geloof u graag op uw woord, verae- kerde de directeur. Jawel. Maar mijn vrouw niet! Meneer, wat hebben wij met uw eohte- lijke aangelegehheden te maken? Alles! Want door mijn bezoek aan uw theater is mijn geluk weg. M'n vrouw gelooft niet dat ik alleen was. Dat moet uw vrouw we ten. Wat ons be treft heeft ze geen reden u te wantrouwen, want onze zaak staat bekend als een familie- theater. En toch is het uw schuld, dat ze mij ver- denkt. Een schande... zoo hield de man vol. En hij vervolgde: Ik heb een lieve vrouw, die keurig voor me zorgt. Zoo heeft ze de goede gewoonte als ik m'n kleeren uittrek de zakken na te zien... Nee, daar behoeft u niet om te lachen. Dat is een uiting van haar netheid. Met gevulde zakken komen er valsche ploolen in de kleeren, zegt ze altijd. Zoo heeft ze ook gisteravond m'n overjas ge'inspecteerd. En wat haalde ze uit een der zakken te roor- schijn? Een paar prachtige dameshandschoe- nen, ja meneer, piekfijne dameshandisohoenen van het zachtste leer dat men zich denken kan. En ik zweer u, dat ik niet weet hoe ze in m'n zak verzeild zijn geraakt. Ik heb het mijn vrouw ook bezworen. Maar die heeft achter die handschoenen, de hemel weet welke ge- schiedenis gezocht. Kijk, hier zijn die onge- luksddngen... En woedend wierp hij de stuk ken van overtuiging op de tafel. Toen ging den directeur een licht op. In de garderobe waren de handschoenen later af gegeven dan de jas van den klager van den vorigen avond. En de juffrouw had ze per abuis in de jas van den onschuldigen een- zamen bezoeker gestaken. Toen juist daarop de klager van den vorigen avond kwam in- formeeren naar de handschoenen van zijn vrouw kon men hem tot zijn groote vreugde zijn eigendom teruggeven. En de directeur kon met de grootste gerustheid den ander een bewijs van goed gedrag meegeven, waarin de zaak tot genoegen van zijn echtgenoote werd uiteengezet. TRAGISCH EINDE VAN EEN JONG MILLJONN AIR. In een afgelegen gehucht in Frankr^k is een Engelschman gestorven, met name God frey Basil Herbert Mundy, een jongeman, die op zijn 21ste jaar van zijn grootvader een bedrag van 250.000 pond sterling erfde en dit heele fortuin er in twee jaar tijds doorheen heeft gejaagd, meldt de Tel. Vier jaar geleden was Godfrey Mundy in Europa's hoofdsteden bekend door de weel- derige partijen, die hij er gaf. In Londen, Parijs, Monte Carlo, Berlijn en Weenen, overal had hij' vrienden, die zijn geld leenden, zijn auto's gebruikten en tochtjes in zijn vlieg- machine maakten. Trouw hebben deze vrien den hem geholpen om de erfenis van 250.000 pond te verbrassen. Ook onder Europa's actrices bad hij zijn bekenden. velen harer moeten gesehenken van hem bebiben aange nomen, die duizenden ponden waard waren. Hij noemde zeven dure auto's zijn eigendom en bezat bovendien nog twee vliegtuigen. Hij leende, zonder zekerheid te hebben, er ooit iets van terug te zien, duizenden guldens uit aan hem zoo goed als onbekenden. Zonder een spier van zijn gezieht te vertrekken teekende hij cheques van 500 pond. In de rijkste hotels leefde hij een bestaan van matelooze luxe en overdaad. Toen zijn geld verdwenen was, waren zijn vrienden gevlogen. Zijn trots maakte het on mogelijk naar zijn familie terug te keeren en na nog eenigen tijd als een sjofele opperman een karige bete broods te hebben verdiend, heeft hij in wanhoop de hand aan zichzelf geslagen. KANON,SCHOTEN UIT EEN BOVEN- VERDIEPING. In het Westen van Berlijn heeft een gebeur-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5