de Wasoh ALLES; AUTOS MOTORS &JIJVERHEID SPORT. 8EMM&DR BKRICHTH MijnharcSt's Poeders TER NEUZEN, 23 FEBRUARI 1931. OPENBARE U.L.O. SCHOOL TE TER NEUZEN. RECHTSZAKEN. VOETBAL. 11 9 12 12 9 13 6 11 14 13 11 7 6 5 6 3 2 3 2 2 1 2 2 1 3 4 2 1 1 4 5 2 7 6 11 11 doelp. v.—t. ■a c door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard, zullem een der hieronder gen® einde U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheidsp o eders Ki espijnpo eders. Hoestpo eders. Maagpoeders. Rh eum atiekpoed ersOp poeders en does staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgibaar bij Uw drogist. (Ingez. Med.) van de Engelsdhe regeering binnen enkele dagen kan worden tegemoet gezien. Ofschoon het nag te vroeg is om bizonder- heden te kunnen mededeelen, kan toch wor den gezegd, dat de overeenkomst de volgende bepalingen bevat: le. De tonnenmaat van de Fransche vloot, zooals deze door de Fransche delegatie ter Londensohe vlootconferentie was opgegeven, zal worden verminderd en wel met name de tonneninhoud der onderzee-foooten. Daar- tegenover zou Frankrijk het recht hebben een grooter aantal torpedo-booten te bouwen. 2e. Frankrijk zal er zijn toestemming toe geven, dat de Fransche en Italiaansche vloot- aanbourw-programma's, gedurende de aan- staande vijf jaar, aldus zullen worden uitge- voerd, dat Frankrijik in het jaar 1936 150.000 ton meer aan modeme schepen bezit dan Italie. STEEDS MEER OPGELEGDE SCHEPEN. Volgens de bladen worden als gevolg van de malaise steeds meer schepen te Hamburg op- gelegd. Bijna alle beschikbare plaatsen in de haven zijn reeds bezet. Reeds is men van plan verschillende schepen, die reeds lang bui- ten dienst zijn gesteld, naar Cuxhaven te brengen. De Hamburg-Amerikalijn alleen heeft 24 schepen uit de vaart genomen. In het geheel loopen in Hamburg 12.000 zeelieden werkloos rond. DE POLITIEKE GEVANGENEN WORDEN IN VRIJHEID GESTELD. De ministerraad van Spanje heeft den minister van arbeid opgedragen zich met de politieke gevangenen in verbinding te stellen om hen te overreden aan de verkiezingen deel te nemen. Alle gewezen afgevaardigden, die in de ge- vangenis zitten, zullen onmiddellijk in vrijheid worden gesteld, zonder eerst de amnestie af te wachten. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de op Doniderdag 26 Februari 1931, des namiddags 2 uur te houden openbare vergade- ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: sprookjesiwereld, door een aantal kinderen heel leuk voor het voetlicht werd gebraoht. Ook de costumeering hiervan, die verozrgd was j door mej. Van der Stigchel, viel zeer te loven. i„Neef Eduard" een stukje in 4 bedrijven en „Het Kruiswoordenraadsel" in 2 bedrijven, werden goed opgevoerd en de-den hartelijk i lachen. Namens de leerlingen werd door den leer- ling Uij'teniboogaard een woord van dank ge- richt tot den heer en mevrouw Leenhouts, voor de moeite en zorg die zij hadden besteed, j voor het organiseeren en doen welslagen van dezen mooien avond. Als blijk van hulde bood hij bloemen en een ets aan. De leider van het orkest ontving als blijk van waardeering een schilderij, terwijl aan mej. Van der Stigchel voor hare medewerking bloemen werden aangeboden. Voorts werd mededeeling gedaan van de oprichting der U.L.O. school cluib „Sta Vast", die hun olublied liet hooren en een beroep deed op steun van belangstellenden door toetreding als donateur. Het was voor de deelnemers een aangename avond. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot ver- koop van een perceel gemeentegrond aan P. J. M. G. A. Standaert alhier. 4. Idem tot aankoop van een pereeeltje grond met daarop staande woning van de Gereformeerde Kerk alhier, gelegen aan de De Jongestraat. 5. Idem om afwijking te verleenen van artikel 10 der Bourwverordening aan de Gefor. A. J. Faas en de wed. M. S. Mil- lenaar alhier. 6. Idem tot wijiziging van artikel 6 der bouwverordening. 7. Idem tot wijiziging' van de vergunning verleend aan de Zd. Ned. Radio Distri- ibutie Mij te Vlissingen, voor het distribueeren van radio-uitzendingen. 8. Idem tot vaststelling van eene nieuwe steunregeling voor werkloozen. 9. Idem tot vaststelling van eene verorde- ning op de heffing en invordering van rechten op het ruimen van privaatput- ten en -tonnen in de gemeente Ter Neuzen. 10. Idem tot het garandeeren van de rente en aflossing der geldleening groot 30.000 door de woningbouwvereeni- ging ,,Werkmansbelang" alhier, voor den bouw van 9 kleine middenstands- iwoningen. 11. Idem tot vaststelling van het voorschot op de gemeentelijke vergoeding inge- volge de Lager Onderwijswet 1920, over 1931. 12. Idem tot vaststelling van den pen- sioensgrondslag van den burgemeester op 5500, ingaande 1 Januari 1931. 13. Idem tot aankoop van rentegevende stukken tot een maximumbedrag van f 11.024,60. 14. Idem tot wijiziging van het raadsbesluit van 22 Mei 1930, inzake beleening van effecten bij de Nederlandsche Bank. 15 Idem tot wijziging van het raadsbesluit van 22 Mei/26 Juni 1930 inzake aan- gaan geldleening voor de vernieuiwing van de Grenulaan en den Schoolweg. 16. Idem tot vaststelling van de zekerheid van den gemeente-ontvanger. 17. Idem tot benoeming van leden voor de stembureaux. DE A.V.R.O. Het A.V.R.O. actie comite alhier deelt ons mede, dat in hare jongstleden gehouden bij- eenkomst is besloten stappen te doen om ook te Ter Neuzen eene propaganda-avond, zooals in Oostburg, zal worden gehouden, alhier te organiseeren. Er bestaat gegronde hoop, dat de A V R.O. staf en de heer Vogt aan deze uitnoodiging zal voldoen, aangezien de toezeg- ging daartoe reeds vele maanden geleden is ontvangen, doch de uitvoering er van door omstandigheden is vertraagd. Op j.l. Vrijdgavond was in het .Concert- en Bioscoopgebouw" alhier een feestavondje ge- arrangeerd voor de leerlingen der openbare U.L.O. school met genoodigden. Dat dergelijike avonden (het is het tweede jaar dat deze ge houden wordt) in den smaak vallen, bleek wel uit de talrijke opkomst van leerlingen met hunne ouders en genoodigden, want toen het hoofd der school, de heer Leenhouts ter mlei- din* van het programma een openingswoord sprak, waarin hij verklaarde avonden als deze nuttig te achten voor het verknjgen van meer contact tusschen school en huis, was de zaal geheel bezet, met een feestelijk gestemd ^Die Stemming werd ten zeerste verhoogd door mooie muziek van een strijk-orkest ge- vormd uit liefhebbers, onder leiding van den heer M. P. Harte, dat zich welwillend voor op- luistering van den avond had beschikbaai ge~ steld. Het voerde een aantal mooie muiziek- nummers uit. Voorts werden door leerlingen der school gegeveneen verdienstelijk gezegde declama- tie terwijl „Niet Alleen", een stukje m 3 be drijven met zang, dat ons verplaatste in de INSTALLATIE C. J. M. V. PADVINDERS. Men meldt ons: Zaterdagmiddag had in het lokaal Bethel" de pleohtige installatie plaats van de C. J. M. V. Padvinders., groep II Ter Neuzen. Nadat in een vddrvergadering de nieuwe leden van het afdeelingsbestuur en de Akeela (Welpenleider) door het afleggen van hun be- lofte in de Groote Broederschap der Ned. Pad vinders waren opgenomen, werd om 3 uur de openbare installatievergadering met gebed geopend door den Edelachtb. heer burgemees ter van Ter Neuzen, waama een woord van welkom volgde aan ouders en begunstigers. Hiema nam de Districts-Commissaris voor Zeeland, Ingenieur Den Bokkel Huinink uit Goes, het woord. Hjj richtte zich tot de groep die, geflankeerd door de watertroep en de ge noodigden, was opgesteld tegenover de bestuurstafel. In een korte kemachtige rede zette hij den jongens hun plicht en roeping duidelijk uiteen, waama hij groep II voor ge- installeerd verklaarde. Schipper De Klerk werd thans uitgenoodigd het vaandel voor de troep te houden in horizontale richting. De D. C. liet thans de verkennersleider J. C. Ver- couteren in het midden der hoefijzerformatie aantreden tegenover het vaandel. Hij nam hem de belofte af. De D, C. verklaarde hem voor geinstalleerd. Hiema werden door den geinstalleerden ver kennersleider alle patrouilleleiders en ver- kenners geinstalleerd. Het was werkelijk een plechtig moment voor de ouders him eigen jongen daar, te midden van zijn mede-padvinders, alien netjes in him uniform en rond hem geschaard als een muur van kameraden, zijn belofte te hooren afleggen, met de hand aan het vaan del; zijn belofte ,,Trouw aan God en zijn Land, anderen ten alien tijde te helpen en te leven en werken in den geest der Padvinderswet". Onder groote stilte werd de gansche plechtig- heid voltrokken. Ondertusschen waren de „Welpen" in hun troeplokaal ajpart geinstalleerd. Gezamenlijk werden toen onder leiding van den D. C. ver schillende troepspelen gedemonsteerd, tot groot genoegen van de belangstellenden en niet het minst van de padvinders zelf. Hiema nam bij het ge'improviseerd kamp- vuur, waarbij de jongens in een grooten kring - op den grond zaten, Ds. Cazemier het woord. Hij behandelde in verhaaltrant de gelijkenis van de talenten. Hij drong vooral aan op „trouw", trouw in het kleinste, om straks niet 'tot de ontstellende ontdekking te komen dat f men niet trouw in het groote zou kunnen zijn. Hij sloot deze bijeenkomst met gebed, staande i temidden der verkenners en deze tusschen i hun vrienden, ouders en bestuursleden. Het J was een schoon geheel en voor velen een on- vergetelijken middag. Na afloop hielden de I verkenners „met vliegende vaandels en slaan- i den trom" hun rondgang door de stad. is geheel afgescheiden van de militaire plich- ten. Ieder, die voor zijn gevoel zegt: „Wij moeten in Nederland niet die toestanden krij- gen als b.v. in Rusland, Duitschland en Spanje beerschen", sluiten zich aan. Zij moeten een hechte sterke dijk voimen om het gevaar te stuiten. In elke plaa.ts is een leider (voor Axel de heer Jac. van Meurs) en deze hebben een taak te vervullen, ook voor velen onibekend, die niet licht opgevat dient te worden. Zij hebben zich allereerst tot taak te stellen de propaganda. Spreker geeft een uiteenizetting van de inrichting der organisatie. Een mooie propaganda voor het instituut zijn de landdagen. De schietoefe- ningen en -wedstrijden dragen bij tot saam- hoorigheid der leden, die op deze bijeenkom- sten alles met elkaar bespreken. Het instituut is geheel afgescheiden van het leger; alleen wanneer het erop aankomt uittrekken, hetgeen God verhoede, de orde te handhaven. Spreker hoopt, dat velen zullen zeggen: „dit is een instituut waar ook ik bij behoor". Alleen het innerlijk gevoel moet tot de maffcchen spreken, om Vorstenhuis en Regeering te steunen. En indien het moet hoopt hij, dat velen uit Axel zich daartoe onder zijn com mando zullen stellen. De heer P. G. Laer- noes het woord verkrijgende noemt het een bij'zondere avond. Er is meer belangstelling dan tot nu toe aan den dag is gelegd. Hij hoopt, dat deze avond moge bijdragen tot meer bekendheid van het instituut. Een emstige t'ijld noemt spreker het tegenwoordig voor land en volk. Vanaf 1914 hebben wij zeer ernstige feiten meegemaakt en juist dit feit van het ontzettende gebeuren van 1914 tot 1918 is mis- schien wel oorzaak, dat de menschen zich niet aanvangsuur was aangebroken, scheen de zon heerlijk en was het terrein, hoewel zwaar, toch goed te bespelen. Er was vrij veel belangstel ling en de aanmoedigingen waren niet van de lucht. Ook uit het Axelsche kamp waren er veel opgekomen en bij hen leefde natuurlijk de stille hoop, dat Hulst de overwinning zou behalen. Onder leiding van scheidsrechter Bliek stelden om twee uur de elftallen zich op. Beide ploegen waren volledig. Van beide zijden werd direct vol vuur be- gonnen. De eerste aanvallen waren voor Ter- neuzen. De keeper van Hulst moest al spoedig handelend optreden. Driemaal achter elkaar werd een geweldig hard schot op zijn doel ge- lost, doch siteeds redde hij op prachtige wijze. In het veld was Hulst in het begin wel iets in de meerderheid. De aanvallen van Temeuzen waren echter veel gevaarlijker. Haar schoten waren meestal goed gericht, doch in den keeper van Hulst vonden zij een groot strui- heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. (Ingez. Med.) waken zijn bed moest houiden en werkvenzuim had. Eisch 1 maand hechtenis en intrekking van het rijfoewjjs voor 3 maanden. Mr. v. d. Weel vroeg vrijspraak of igeldboete of voorwaardelijke veroordeeling. M. Ph. G., oud 20 j., veekoopman te Philip pine, werd verdacht dat hij op 23 November 1930 te Sas van Gent Theophile de Smit heeft geslagen, waardoor hij bloedend werd ver- wond. Deze zaak werd uitgesteld. M. Ph. G., voomoemd, was door den Kanton- kellblok. De aanvallen van Hulst daarentegen j rechter te Oostburg veroordeeld tot f 20 boete strandden veelal op Terneuzens verdediging, of 20 dagen hechtenis, wegens het als bestuur- voor FOURNITURES GENERALES Borluutstraat 8, GENT. Tel. 12415. (Ingez. Med.) OPSLUITING EENDEN. De Oommissaris der Koningin heeft bekend gemaakt, dat dit jaar de kooiman de kooi- eenden moet opsluiten of hokken van 1 tot en met 30 April en van 16 Juni tot en met 31 Augustus. AXEL. Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, predi- kant bij de Ned. Herv. kerk alhier, heeft het beroep naar Zonnemaire aangenomen. De werkzaamheden, teneinde de nieuwe verbinding met den Buthdijk tot stand te brengen, zijn heden begonnen. De levering van 30 kruiwagens voor genoemd werk is opgedra gen aan den heer M. C. Lansen. Vrijdagavond werd in het Zandagsschool gebouw een propaganda- en filmavond gehou den vanwege de buitengewone vrijwillige land- storm. Burgemeester Blok opende en riep het groote aantal aanwezigen welkom, in het bijzonder overste Bierman van Middelburg en den heer P. G. Laernoes van Vlissingen, die een propagandistisch woord zullen spreken. Allereerst geeft hij het woord aan overste Bierman. Deze zegt dat het niet alleen de be- doeling is kenmis te maken met de landstor- mers, maar meer om enkele zaken uiteen te zetten die tot het begrip van de organisatie, en waartoe deze noodig is, bijdragen. Toen in 1918 revolutionaire elementen H.M. onze ge- eerbiedigde Koningin en de regeering bedreig- den, waren er gelukkig mannen in ons vader- land, die zeiden: „dat nooit" en zich achter verschillende vooraanstaande personen in ons land schaarden en het gevaar deden aftrekken. Reeds van toen af is de B. V. L. gevormd. Als voormannen van dit instituut noemt spr. Duymaer van Twist, onze tegenwoordige mi nister van Defensie Deckers, Van Rappard, Fleskens en Snoeck Henkemans. Menschen van allerlei richting en gezindheid meenden toen de landstormcommissie te moe ten vormen en mannen achter zich te kiijgen, die paraat waren, wanneer weer een greep naar het gezag werd gedaan, H.M. de Ko ningin en de regeering steunen. De bedoeling van het corps is de rust, vrede en orde in ons land te bewaren. Het corps is thans gegroeid tot 70.000 leden. In Zeeland zijn momenteel 3000 leden, verdeeld over de 109 gemeenten en er zijn weinig gemeenten waar geen af- deeling is. Ook te Axel is een afdeeling, hoe wel nog klein en deze kan grooter worden. De oorzaak dat nog slechts een kleine groep is toegetreden, is niets anders dan onbekendheid en verkeerde begrippen en daarom is het nut- tig en goed meer van nabij met het Zeeuwsch verband kennis te maken. In de le plaats noemt spreker de menschen tot 40 jaar, die gediend hebben. In de 2e plaats menschen boven 40 jaar. Voorts is er een categorie, die zich uitspreken dat, wanneer het f er op aankomt, zij ook mede op zullen trekken. Dan is het echter te laat, ook zij moeten niet langer aarzelen een verbintenis aan te gaan. I In de 4e plaats noemt spr. de officieren ter plaatse, die ook zeer gaarne worden aangeno men. Wij vragen niets anders dan een belofte, om wanneer het erop aankomt en de regee ring hen roept in emstige trjden, zij met hem optrekken om den vrede te bewaren. Spreker noemt het een gevoelskwestie. De verbintenis goed bewust zijn van den ernst der tegen woordige tijdsomstandigheden. Dag aan dag leest men de nieuwsbladen en de meesten lezen maar over de feiten heen. Gebeurte- nissen als mijnrampen, uitbarstingen van den Merapi, woelingen in Duitschland, Rusland, Spanje en Portugal worden niet voldoende diepgaand beschouwd. In werkelijkheid leven wij op een vulkaan. Sipreekt men in Neder land over het instituut der B. V. L. of revolu- tie zegt men: „dat begrijp ik niet, moet daar nu zoo'n actie voor worden gevoerd voor de B. V. L. En juist daarin schuilt het grootste gevaar, dat de ibevolking niet voldoende na- denkt. Alleen in Zeeland zijn bij de laatste verkiezing 16.000 stemmen op de S.D.A.P. uit- gebracht; Zeeland, dat zoo Oranjelievend is. Maar van de S.D.A.P. zegt weer een ander moet men zoo iets niet weer verwachten, maar de communisten! Na de mislukking in 1918 is men zoo bang niet meer, maar beziet men •b.v. het aantal stemmen uitgebracht op de communisten (80.000) vraagt spreker zich af, hoe men de mogelijkheid van revolutiegevaar niet voldoende onder de oogen ziet. En daarom moet ons volk blij zijln, dat er een instituut is als de B. V. L. met zijn 70.000 leden, die in 1928 bij het 10-jarig bestaan hebben laten zien, dat zij er zijn. De toetre- ding is niet eenvoudig, ieder moet van den ernst van zijn belofte overtuiigd zijn. De hoogste tbelangen staan op het spel bij een noodig optrekken. De vrijheid en wat daar- mee in verband staat; de belangen van het gezin zelf. Is men die vrijheid eenmaal kwijt, is zij niet te koop. Spreker kan zich best indenken de bezwaren van gezinshoofden om tot de B. V. L. toe te treden, maar wanneer alien goed begrijpen, dat hun eigen belangen i op het spel staan zullen zij onverwijld toe- treden. Spr. vraagt zich af, hoe het mogelijk is een J beginsel als dat der communisten, te propa- geeren. Hij noemt voorts de onlusten als te Haarlem, waar de menschen door het gestook der leiders worden opgezweept en als speel- bal van dezen worden gebruikt. Ook de pro paganda van ,,Kerk en Vrede" is gevaarlijk. E6n en ander goed onder het oog gezien, is het instituut B. V. L. noodzakelijk, wat ook door de regeering wordt ingezien, getuige de verdediging bij de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer. De overheid is er; het gezag moet worden gehandhaafd, dat is de hoofdzaak waar het om gaat. De overheid draagt het zwaard en niet te vergeefs. Tenslotte werden nog eenige films vertoond, Verschillende landdagen en schietwedstrijden bijgewoond door de Kon. Familie, gaven een blik in hetgeen in de organisatie zooal ge- beurd. Mej. A. Visseher, pianiste, speelde toe- passelijke liederen. Burgemeester Blok sloot met een woord van dank tot overste Bierman en den heer Laernoes, voor hun woorden van propaganda gesproken. Vermeld zij nog, dat de manschappen, die deel uitmaakten van de eere-wacht te Hulst, ter gelegenheid van het Kon. bezoek, een foto als aandenken ontvingen. WATERLANDKERKJE. Bij den landbouwer De Visser is onder het vee mond- en klauwzeer uitgeforoken. terwijl de schoten van haar meestal slecht ge- plaatst waren. Onder geweldige spanning brak de rust aan, zonder dat een der partijen een doelpunt had weten te maken. In de tweede helft had de thuisclub den wind mede, doch de zon in het gelaat. Direct werd weer vol vuur begonnen. Na ongeveer een kwartier wist Hulst, bij een doorbraak, de leiding te nemen. Lang behield zij die ech ter niet, want Terneuzens middenvoor maakte direct daarop gelijk. Kort hiema maakte de- zelfde speler er nog een doelpunt bij, alzoo aan zijn elftal de leiding gevende. Hulst gooide er nog een schepje op en probeerde uit alle macht gelijk te maken. Dit gelukte haar ech ter niet. Toen later uit een corner van rechts de bal voor het Hulstersche doel belandde, sloeg de linkshalf het Ieder met de hand weg en veroorzaakte een strafschop. De limksbinnen van Temeuzen plaatste zich ach ter den bal en met een harden schuiver bracht hjj den stand op 31. Het vertrouwen van Hulst was nu aanmer- kelijk geschokt en toen daama de rechtsbui- J ten van Temeuzen, uit een voorzet van links, met een prachtigen kopbal den keeper van Hulst wederom het nakijken gaf, was het pleit beslecht en gaf Hulst zich gewonnen. In den nu nog resteerenden tijd werden geen doelpunten meer gemaakt en toen de scheidsrechter het einde aankondigde, had Ter- neuzen ook Hulst aan haar zegewagen gespannem. Onze stadgenooten gaan nog steeds, met een doelgemiddelde van 51 tegen 10 uit 11 gespeelde wedstrijden, ongeslagen aan het hoofd. ZEEUVVSCHE VOETBALBOND. Afdeeling B, le klasse. SASSCHE BOYS—ROOD-WIT 1—0. De Sassche Boys hadden gisteren in eigen huis Rood-Wit van Sluis te bekampen. In de eerste helft gaat de strijd vrijwel gelijk op. Beide verdedigingen worden om beurten aan den tand gevoeld, doch deze blijven mees- ter van het terrein, zoodat de rust ingaat met blanken stand. Na de hervatting is de thuisclub direct in i het offensief. Zij ondememen aanval op aan- val en oefenen een zwaren druk op het doel der gasten uit, doch zij vinden daar een hechte verdediging, waarin v.n.l. de doelman bravour- werk verricht, tegenover zich geplaatst en de Rood-Witten geven voorloopig „niet thuis". SAls er nog 15 min. te spelen zijn hebben de Boys succes. De linksbinnen krijgt den bal toegespeeld, dribbelt door de vijandelijke ver- t dediging en scoort het eenige doelpunt uit i dezen wedstrijd. Hard wordt nu door de gasten j gewerkt voor den gelijfcmaker, en het spel ver- plaatst zich eenigen tijd naar de Sassche helft, maar ook daar weet de verdediging van geen wijken, zoodat voor de Rood-Witten succes uitblijft. Spoedig hiema kondigt scheids rechter Harms het einde aan en eindigt deze zeer fair gespeelde wedstrijd met een zwaar bevochten 10 zege voor de thuisclub. De stand is thans: gesp. gew. der van een auto op 14 A.ugustuis j.l. te Oost- burg niet behoorlijk naar rechts uitwijken. De verdaahte was in hooger beroep ge- komen. j Eisch vrijspraak. Eisah vrijsprak. Mr. Kuijper sloot zich daarbij aan. M. T. B., oud 43 j., zonder beroep te Mid delburg, vroeger te's Heer-Arendskerke, werd verdaoht dat zij op 26 Nov. j.l. te 's Heer- Arendskerke gepoogd heeft Pieter de Waard van het leven te berooven door in een sohotel- tje met vet een hoeveelheid Rodent (Ratten- kruit) te mengen en op tafel heeft klaar gezet, op dat deze daarmede zijn boterham zou smee- ren en dat vet met rattenkruit zou opeten. zijnde de paging niet gelukt daar P. de Waard het proefde en uitspuwde. Eisch 2 jaar gevanigenisstraf met aftrek van het voorarrest. Mr. Heijse vroeg vrijispraak en invrijheid- stelling. De gevraagde invrijheidstelling werd geweigerd. Sassche Boys Temeuzen n Breskens Clinge Hulst H Rood-Wit 7 6 7 8 7 1 gel. verl. 1 doelp. pt. 28—7 13 27—15 8 22—19 7 24—22 7 6—41 1 0—1 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Afdeeling IV. Wedstrrjduitslagen van Zondag. lste klasse. LongaPSV 3—0 2e klasse A. ZeelandiaBaronie 22 3e klasse A. TemeuzenHulst 41 Middelburg IIDe Zeeuwen 23 De stand der Zuidelijike 3e klasse A luidt tot op heden: n u> ■a era n i ora n S Temeuzen Axel Hulst Sinoto Zierikzee Walcheren De Zeeuwen Vlissingen EL Zeelandia n Middelburg n - 51-10 27 13 34-12 24-27 29-10 20-37 12-8 19-28 22-50 15-37 4—1. 3 TERNEUZEN I—HULST I. Temeuzen heeft gister haar kaiis weer aan- merkelijk verbeterd, door in eigen home den wedstrijd tegen Hulst te winnen. Des morgens was het terrein, tengevolge van de vorst, flink hard, doch daar het een mooien dag beloofde te worden, werd besloten het te wagen. Toen dan ook des middags het De rechtbank heeft de volgende vonmssen uitgesproken J. A. K., oud 31 j., loods te Ter Neuzen, be- klaagd van overtreding Jachtwet, is met be- vestiging van het vonnis van den Kanton- rechter vrijgesproken. L. v. C., oud 46 j., jager te Axel, is wegens alsvoren, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, vrijgesproken. L. v. C., voomoemd, is wegens alsvoren, met vernietiging van het vonnis van den Kanton rechter veroordeeld tot f 60 boete of 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het ge- weer, inlevering daarvan of betaling van f 20 boete of 5 dagen hechtenis. J. A. W., oud 41 j., rijwielhandelaar te Zaamslag, beklaagd van overtreding Motor- en Rijiwielwet, is met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, vrijgesproken. D. G., oud 44 j., en P. D. v. d. V., oud 44 j., beiden visschers te Ter Neuzen, beklaagd van overtreding Jachtwet, zijn met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, vrij gesproken. E. O. L., oud 32 j., landbouwer te Overslag, is wegens het goederen onttrekken aan een gerechtelijjk beslag, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. H. F., oud 40 j., jager en koopman te Brus- sel, beklaagd van overtreding Jachtwet, is met bevestiging van het vonnis van den Kan tonrechter, vrijgesproken. Zitting van 20 Februari 1931. De volgende zaken werden behandeld: P. J. v. W., oud 54 j., knecht te Hoofdplaat, was door den Kantonrechter te Oostburg op 2 December j.l. tot 20 of 20 dagen hechtenis veroordeeld, met ontzegging van de bevoegd- heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een maand terzake van overtreding der Motor- en Rijwielwet te Groede op 21 October 1931. De verdadhte was in hooger beroep ge- komen. Deze zaaJi werd uitgesteld. M. v. G., oud 42 j., koopman te Oostburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 17 Novem ber 1930 komende uit de richting Scboondijke met een door hem bestuurde auto, in de ge meente Schoondijke, grovelijjk, roekeloos en on- voorzichtig en zonder voldoende verlichting van zijn vrachtauto heeft gereden en niet goed heeft uitgekeken, waardoor hij niet gezien heeft dat Pieter de Hullu op den weg wandel- de, en toen dezen heeft aangereden, waardoor deze zoodanig werd veiwond dat hij eenige DE MOORDZAAK LANS. Sensationeele wending T Naar de „Nwsbr." vemeemt, zijn bij de behandeling van de strafzaak tegen den ge wezen procuratiehouder G. J. van O., beschul- digd van den moord op den heer Lans te Rot terdam, welke behandeling heden voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch is begonnen, sensationeele onthullingen te wachten. Deze onthullingen houden niets meer of minder in, dan dat een ander dan de ver- dachte van Oudheusden den moord op den heer Lans zou hebben gepleegd. Een gedetineerde in de strafgevangenis te Scheveningen, die wegens een moordaanslag tot een gevangenisstraf van 5 jaar is veroor deeld en wiens straf begin Januari 1929 is in- gegaan, heeft n.l. aan den officier van Justi- tie te 's Gravenhage, mr. Luyken Glashorst, van de strafgevangenis uit een schrijven ge- zonden, waarin hij mededeelde, te weten wie den moord op den heer Lans had gepleegd. Deze moordenaar is zooals hij schrijft niet van O. Mr. Luyken Glashorst vond deze mededee ling belangrijk genoeg om den brief door te zenden aan den advocaat-generaal bij het Bossche Hof, mr. Couvee, die op zijn beurt van het feit kennis gaf aan den verdediger van Van O., mr. Kokosky. Mr. Kokosky heeft zich daarop oogenblik- kelijk naar Scheveningen begeven en had in de strafgevangenis aldaar een onderhoud met den betrokken gedetineerde. Bij dit onderzoek deelde deze gedetineerde aan Mr. Kokosky mede, dat hij in November 1928 op de Amsterdamsche Veerkade te 's-Gravenhage samenwoonde met 'n ongunstig bekend sitaand persoon, die van beroep bor- stelmaker was. 1 Deze borstelmaker nu was op den avond van den moord zeer laat, hevig ontdaan en i met bloed bevlekt thuis gekomen. j Op de vraag van den geditineerde, wat er met hem gebeurd was, antwoordde de bor- stelmaker: ,,Dat zal je morgen wel in de cou- i rant lezen". De gedetineerde bleef echter aandringen j en tenslotte zeide de borstelmaker: „Nou, ik i kan het je wel zeggen, ik ben toch ..verloend", (verraden) want twee vrouwen hebben me zien vluchten." i( Hij had toen verder erkend bij een ,,kraak' op de Oostzeedijk te Rotterdam overvallen te zijn door den eigenaar der zaak, welke hij met ,,een eindje ijzeren staaf" de hersens had in- geslagen. Deze ijzeren staaf had de borstelmaker nog bij zich en heeft hij nog denzelfden nacht met den gedetineerde op den Zwarteweg bij het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's.-Gravenhage in het water geworpen. De gedetineerde verzekerde in staat te zijn precies de plek te kunnen aanwijzen, waar zulks geschied is. De gedetineerde had den borstelmaker ge- zworen nimmer iets te zullen vertellen, maar nu hij zelf 5 jaar moet „zitten" en aan den lrjve ondervond hoe vreeselijk zelfs wanneer men schuldig is dit is, kon hij het niet over zich krijgen een onschuldige gedurende 20 jaar hetzelfde lot te laten ondergaan. Dit is in groote trekken het verhaal van den gedetineerde, die daarbij nog tal van bijzonderheden heeft verteld, die hij naar de ,,Nwsbr." verzekerd wordt alleen uit eigen wetenschap kan weten. De Scheveningsche gedetineerde is na deze verklaringen onmiddellijk als getuige gedag- vaard en zal op de zitting zijn mededeelingen onder eede bevestigen. Eventueel zou dit tengevolge kunnen hebben dat de zaak opnieuw naar de instructie wordt teruggewezen. Echter zal dit niet de eenige onthulling zijn, welke de zitting van het Bossche Hof tot een sensationeele zal maken. Er is n.l. nog een gedetineerde als getuige opgeroepen en wel een uit de Strafgevange nis te Utrecht. Deze heeft zich met een schrijven tot den advokaat-generaal te 's-Hertogenbosch ge- wend, waarin hij verklaart, dat hij, toen hij in voorarrest in het Huis van Bewaring zat en dus *s nachts met andere preventief zitten- den op een slaapzaal verbleef, een mede- gevangene zich in zijn slaap heeft hooren be- schuldigen de moordenaar van Lans te zijn De advocaat-generaal heeft naar deze mede deelingen een onderzoek laten instellen door... inspecteur Hermans, die in een lijvig proces- verbaal tot de conclusie komt, dat de betrok ken mede-gevangene den moord niet kan heh ben gepleegd. Mr Kokosky achtte het niettemm van be long, ook met het oog op het feit, dat het begin-onderzoek weer door den inspecteur Her mans is geleid, dat de gedetineerde als getuige werd gehoord en verzocht aan den president van het Hof dezen man als getuige te dag- vaarden. Aan dit verzoek is door den president vol- daan. Buiten deze twee gedetineerden zijn voor het Hof nog eenige getuigen opgeroepen, die in eerste instantie niet zijn gehoord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2