Ter Neuzensche Courant Derde 31ad. Qgagsepg BgmcHTt.it. BTTITENLAND. Vrijtiag 20 Febr. 1931. No. 8646. VAN HAAR VADER IN DEN TREIN XERUGGEVONDEN. In een spoorwegwagon derde klasse tus schen Keresztes en Deretyujfalu in Hongarije heeft zicih dezer daigen een ontroerende scene afgespeeld. Een jonge vrouw kwam in ge- sprek met een passagier, die iiaar vroeg, of zij kennissen in Keresztes had. „Nu, dat zou ik zeggen", antwcordide de vrouw, ,,want ik wooTi daar zelf". „Kent u daar een familie Szatmary?" vroeg de man. „Er zijn daar verschillende families, die Szatmarv heeten. Welke bedioelt u?" „Die van den koetsier Szatmary, die in 1916 door de Russen werd krijgsgevangen genomen". De jonge vrouiw zeide daarop laohend, dat eij de familie heel goed kende, want zij zelf was de dochter van dien koetsier. Op het- zelfde oogeniblik sprong de vreemdeling op en omanmde hij de nu zeer gesohrikte vrouiw. ,,Mijn kleine Lilly, riep hij, maar dan ben ik je vader!" En hij begon te vertellen, hoe hij langen tijd in Siberie gevangen werd gehou- den en hoe het hem eerst met heel veel moedte na vijftien jaar gelukt was te ontkomen en naar zijn vaderland terug te gaan. Intus- schen had men te Keresztes algemeen ge- loofd, dat Szatmary dood was. Toen de trein te Keresztes aankwam stond de ,,weduwe" Szatmary op het station op haar dochter te wachten. Zij viel in onmacht, toen zij haar doodgewaanden man zoo onverwachts voor eich zag. DRAMA IN EEN SPAANSCH CIRCUS. Te Barcelona heeft zich, naar de Tel. meldt, in een reizend circus een ontzettend drama afgespeeld, dat aan twee der medespelenden Ihet leven heeft gekost. De dochter van den circuseigenaar, die als danseres en dierentemster fungeerde, had haar hart aan den vuurvreter uit het bedrijf ver- pand. Haar liefde slonk echter aanmerkelijk, nadat haar vader twee knappe broers had ge- engageerd, waarvan de een als degenslikker, de ander als messeniwerper zou optreden. Vooral voor den degenslikker bleek het meisje een ziwak te hebben gekregen, waardoor de woede van den vuurvreter geleddelijk tot het kookpunt steeg. Hij besloot zich van zijn mededinger te ont- doen, doch op zoodanige wijze, dat niemand zou merken, dat hij een moord had gepleegd. Het was, als hij juist geen vuur te slikken had, zijn taak als clown door de manege te dartelen en dan van tijd tot tijd den degen slikker trjdens diens mummer op dwaze wijze op de schouders te tikken. Natuurljjk moest dit wegens het gevaar, dat er anders aan ver- bonden was, op uiterst voorzichtige wijze ge- sohieden. Toen de vuurvreter echter de kans schoon zag, gaf hij vlak voor zijn medeminnaar staande, dezen twee hevige slagen op de sleutelibeenderen, met het noodlottig gevoig, dat de degenslikker, zich in zijn degen ver- slikte en ineen zeeg. Schaterlachend sprong die clown van den gevallene weg en wees grin- rekenid op den stervenden man. Niemand van het publiek had iets van den moord gemerkt en ieder meende ,dat de stervenssc6ne inder- daad een goed geslaagd onderdeel der voor- stelling vormde. Slechts de hroer van den vermoorde had ge zien, wat zich had afgespeeld en enkele minu- ten later suisde een mes door de lucht, dat den wraakzucbtigen vuurvreter z66 emstig verwondde, dat hij kort daarop eveneens be- zweek. EEN MISDADIGE „GRAP". Klaarblijkelijk uit zucht naar sensatie, heib- ben, naar de Tel. meldt, zeven leden der onder- wereld van Chicago 's avonds een himner col- lega's den 34jariigen George Wittboad, ge- kruisigd en daama levend begraven. 's Och- tends vonden boeren aan den rand van de stad op het kerkhof in een kuil een kist. waar- uit kreunen klonk. Toen zij de kist openden, zagen zij een geknevelden man met zware ver- wondingen aan handen en voeten. Hjj werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij ver- klaarde, dat hij bij het verlaten van zijn club door verscheidene personen was aangevallen en hoeiwel hij, am genade smeekte werd hrj hevig gepijnigd. Men sieepte hem naar een kerkhof waar men hem met handen en voeten aan een kruis bond, daama werd hij gekne- veld en in een houten kist gestopt. De kist lieten de schavuiten in een open graf neer. Op dat moment verloor het slachtoffer het bewustzijn Toen men een der daders met George Wittboad confronteerde, verklaarde de eerste, dat alles slechts een grap was ge- weest. SPANNENDER DAN EEN FILM. Woensdag is New York in opschudding ge bracht door een met suicces bekroonde jacht van een politie-agent, heel in zijn eentje, op drie bandieten. De agent, de dienst deed te Brooklyn, poog- de een auto aan te houden met drie leden van een bende, aansprakelijk voor vele diefstallen in dezelfde wijk sedert Nieuwjaar. Zij losten vrjf schotea op hem zonder hem te raken, waarop de man die chauffeerde, trachtte hem te overriden, wat niet gelukte. De agent requireerde een voorbgkomende auto en vervoigde de bandieten door het Oos- ten van New York, staande op de treeplank en voortdurend schietend, waarbij een der bandieten getwond werd. Door 'n botsing met een andere auto werden zij uit de bunne ge- worpen; zij snelden naar een station van den viaduct-spoorweg van New York met den agent op de hielen. Ten aanschouwe van 300 ontstelde passagiers schoot de agent een der bandieten neer, die van een hoogte van 15 meter op straat te pletter viel. De tweede bandiet was den trein binnen- gevlucht, waar de agent hem met een vuist- slag neervelde. De derde bandiet, die gewond was, wist in de verwarring te ontsnappen en verstopte zich op een naiburig kerkhof. Toen ook hij gepakt was, vond de agent dat hij dien dag genoeg had gedaan. EEN TEGENVALLEK. Op het Union Station te Washington hebben bandieten een overval gediaan. Met bun revol vers hielden zij een aantal spoorwegbeambten in bedwang en wisten voor 807.000 dollar aan banfcbiljettem buit te maken. Jammer voor de bandieten bestond de geldzending echter uit voor veroietiging bestemde en door de New- Yorksche Federal Reserve Bank aan de circu- latie onttrokken oude bankbiljetten, die boven- dien nog in tiweeen waren gescheurd, omdat de bank ten behoeve van haar registratie het gedeelte van het bankhdljet, waarop de regis- temummers staan, in haar bezit had gehou- den, ten einde deize nummers af te schrijven. HET NIEUWE REUSACHTIGE CUNARD- SCHIP. Het werk aian de nieuiwe Cimard-boot van 70.000 ton, welke op de Clyde wordt gebouwd. wordt met den grootsten spoed voortgezet. Zoowel op de werf waar het casco in aanbouw is, als in de werkplaatsen en gieterijen in ver schillende gedeelten van het land, wordt met dag- en nachtploegen gearbeid. De bouiwers, John Brow Co., hopen het enorme schip nog in Februari van het volgende jaar, te water te kunnen laten, inplaats van in Juni, als oorspronkelijk was overeengekomen. Hierdoor zal de Oceaanreus belangrijk vroeger gereed zijn dan den contractueel vast- gesfelden datum; einde 1933. De reusachtige schoorsteenen en masten worden vervaardigd op de werf van Brown. De masten worden hoi, met binnenin een ladder, waarop twee personen elkaar zullen kunnen passeeren. Elk van de schoorsteenen wordt naar de Daily Mail bericht, zoo groot, dat het mogelijk zou zijn de vier aliereerste Oceaanstoomers van de Cunard-lijn er in te zetten. Iederen nacht worden enorme machine- onderdeelen, die te groot zijn, om overdag te worden vervoerd, door de straten van Glas gow naar Clydebank gereden op speciaal daarvoor geconstrueerde lorries. De roersteven, waarmede het roer aan den romp moet worden bevestigd, is te groot am per as te verplaatsen, en gaat per schip van de gieterij naar de werf. Te Darlington wordt dit roer, dat 150.000 K.G. weegt en het groot- ste is, ooit vervaardigd, gegoten. Als het klaar is, wordt het op een Zondag als de spoorlijn vrij gemaakt is, naar MiddleS'orouiw getransporteerd en daar in een speciaal daar- voor bestemde vrachtboot gcladen. AGENTEN, DIE WORDEN A ANGEREDEN. Blijkens een statistiek zijn in het afgeloo- pen jaar te Parijs niet minder dan 841 politie- agenten door auto's aangereden. Twee wer den er op slag gedood, zevem zeer emstig ge wond, de overigen miinder emstig, doch dus- danig dat een langdurig ziekteverlof noodig was. Men is eenigszins gesohrokken door dit booge cijfer, ofsdhoon men er een waarschu- wing in ziet voor de voetgangers, die dus niet behoeven te denken, dat de nabijheid van een agent volledige veiliglheid biedt om de straat ovst te stoken. Edoch, niet alleen het verkeer eischt zooveel slachtoffers, want behalve de 841 politie- agenten, die bij verkeersongelukken werden gedood of gewond, zijn er in 1930 ongeveer 1300 politie-beambten bij straatrelletjes en arrestaties van misdadigere gewond. CHARLEY. Charley Chaplin, de filmster met het hoedje, het stokje, de groote schoenen en de afgezakte ibroek, heeft een aanlbieding om voor de radio te spreken afgeslagen. Hij had er een groot fortuin mee kunnen verdienen, maar zijn rol is nu eenmaal het zwijgen, en hij blijft zwijgen, otfschoon spreken voor hem ditmaa! goud zou zrn geweest. En dan is Charley naar Europa vertrokken voor een vacantie in Engeland. RADIUM VERLOREN. De medlcus dr. Wallon heeft op een der Parijsche politiebureaux mededeeling gedaan, dat hij op straat hij kon de juiste plaats aianiwijzen twee kleine gouden tubes, ieder met een inhoud van tien milligrani radium, had verloren. LUCHTACROBATE VAN 14 METERS HOOGTE GEVALLEN. In een vermaakgelegenheid te Kopenhagen is de Duitscih-Aimerikaanscbe luchtacrobate Lilian Letzel, die een trapeze-nummer uit- voert, Donderdagavonid van een hoogte van 14 meter uit den nok van de zaal op den grond gestort. Het springzeil voorkwam, dat de ongelukkige doodviel, doch zij werd emstig aan het hoofd en den schouder gewond. De oorzaak van het ongeluk zou een gebroken ring, volgens andere opgaaf een afgeknapt touw zijn. De artiste werd in het ziekenhuis opgemomen. De echtgenoot, Alfredo Conda, die te Berlijn optreedt, kreeg telegrafisch bericht van het ongeval en begaf zich terstond per vliegtuig naar Kopenhagen. Een later bericht meldt, dat de artiste aan de bekomen veriwondingen is overleden. HEVIGE SNEEUWVAL. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag is te Weenen zooveel sneeuw gevallen, dat het ge- heel verkeer erdoor onwricht werd. Twee- honderd-een-cn-twintig sneeuwploegen en dui- zenden sneeuwrudmers zijn Zaterdagoohten d aan het iwerk gesteld. In de buitentwijken moest men de sneeuw voorloopig laten liggen, omdat men in de bin- nenstad de handen vol werk had. In de bui- tenwrjken was het tramverkeer dan ook ge- heel stopgezet, terwijl zelfs in d'e Ringstrasse het verkeer dikwijls gestremdwerd, doordat tramiwagens ontspoorden en dan door den kraarvwagen van de brandweer weer in de rails gebracht moesten worden. Tengevolge van den sneeuwval waren ver schillende bovengrondsche electrische leidin- gen soms geruimen tijd zander stroom. De spoorweg naar het zuiden en naar Stier- marken is tot ver in beneden-Oostenrijk drie meter hoog dichtgesneeuwd. Op sommige plaatsen komen zelfs de sneeuwploegen niet vooruit. De sneltrein, naar Rome en Venetie en de sneltrein TriesttVeenan zijn sedert Vrijdag- morgen vijf uur ingesneeuiwd. De goederen- treinen kunnen in het geheel niet rijdem. In het noorden en op den Frans Josef-spoorweg is men er tot nog toe in geslaagd het verkeer zonder groote storingen intact te houden. Eerst tegen den middag is de sneeuwval op- gehouden. EEN BUITENKANSJE VOOR EEN FILMSTER. Geruimen tijd geleden had de fihnster Jua- nita Hansen, zoo wordt uit New-York gemeld, het ongeluk in het hotel, waarim zij logeerde, emstig letsel op te loopen, doordat zij, toen zij in de badkamer de kraan van de douche open- draaide, plotseling overgoten werd met kokend water. Het ongeluk bleek een gevoig te zijn van het felt, dat op de koud-water-douche het woord ,,wami" en op de h eet-water-uouche „kcud" stond aamgegeven. De filmster diende tegen het hotel esn eisch tot schadevergoeding in, die thans door de rechtbank is ingerwilligd, zoodat de hotel- ondememing aan miss Hansen een bedrag van honderd-duiizend dollar moet uitbetalen. TEGEN DE BANDIETEN. Te Monroe, een plaats in Michigan, i3 een klopjacht gehouden op bendeleden, van wie vijftig werden aangehouden. De politic nam bij deize gelegenheid machinegeweren, revol vers en jachtgeweren met afgezaagden loop in beslag. De overval van de poldtie ge3dhied- de heel in de vroegte. Elf van de gearresteer- den werden in hechtenis gehouden, omdat er aanleiding bestond voor de veronderatelling, dat zij reeds te New York met de justitie in aamraking waren geweest. SNEEUW. Sedert Vrijdagavond sneeuwt het flink in Opper-Baden en in het Zwarte Woud. Op de bergen ligt de sneeuw reeds 2l/2 M. hoog. Ook in de Rijmvlakte is veel sneeuw gevallen. In het telegraaf- en telefoonverkeer zijn storin gen ontstaan. EEN MAN SCHIET ZIJN VROUVV, DOCHTER, SCHOONZUSTER EN ZICHZELF DOOD. Een garagehouder te Auxerre heeft zijn vrouw, zijn dochter en zijn schoonzuster door revolverschoten gedood en vervolgens zelf- moord gepleegd. De reden van deze vertwijfelmgsdaad schijnt te liggen in economische moeilijikheden. EEN NIET ALLEDAAGSCH GEVAL. Het ar'oeidsgerecht te Berlijn had zich, naar de N. R. Crt. meldt, Woensdagmorgen met een ongewoon geval bezig te houden, waarbij een rede van een minister werd aangevoerd als reden voor schadevergoeding. De aan- klaeht ging tegen minister Treviranus en was aanhangig gemaakt door den chef-monteur Schmidt, die vroeger in Polen werkzaam was als monteur bij een Poolsche firma. Hrj be- weert nu, dat hij door de redevoeringen van minister Treviranus over het Duitsch-Poolsche vraagstuk zijn betrekking is kwijtgeraakt. Schmidt eisohte een schadevergoeding van duizend mark. De man lichtte zijn eisch zelf toe, doch het is niet tot een behandeling ge- komen, daar het gerecht zich niet bevoegd verklaarde en de zaak op voorstel van den eischer naar het gerechtshof verwees. De voorzitter maakte Schmidt opmerkzaam, dat hjj geen kans heeft, dat zijn eisch wordt in- gewilligd, daar schadevergoeding slechts kan worden toegekend op grond van schade door een ongeoorloofde handeling. Een in het be- lang van Duitschland gehouden ministerieele rede kan echter niet als een ongeoorloofde handeling gelden. a it, i ii-j ecu Lwi - ■»- beste gekozen stelsei onmiddellijk op zij zal zetten. De bewindsman heeft een eerlijke proef toagezegd. De belangen, die hier op het spel staan, eischen aanneming van het ontwerp. De heer Pollema (c.-h.) heeft zeer emstige beizwaren tegen het ontwerp, al spreekt hij al- dus voor zichzelf. Intussohen zal hij verschil lende vragen stellen, die ook de instemming van zijn fractiegenooten hebben. In het ontwerp ziet spreker geen andere strekking, dan dat men zich wil onttrekken aan het internationale gebeuren. Men wil den landlbouw in Nederland maken tot een be- schut bedrijf. Daartegen heeft spreker be- zwaar, evenals tegen het verhaal op een be- paalde categorie van consumenten, van steun aan eenige bedrijfsgroep. Ook acht spreker het onjuist, dat men in landbouwkringen dit ontwerp wil beschouwen als een toetssteen voor politieke gezindheid. Had nu in boerenkringen een leider een groo- ten strjl, dan zou deze uiting niet zijn erkend. Een van de beide hoofdbeewaren van spre ker is, dat de Staten-Generaal ten deze af- stand doen van hun controleerende bevoegd- heid en dat bij den algemeenen maatregel van bestuur aan de Regeering een te groote be- voegdheid wordt verleend, waarvoor hij de Regeering niet voldoenide economise!! georien- teerd acht. Het andere tooofdbezwaar is, dat zonder uiterste noodzakelijikheid, steun wordt ver leend. Komende tot ihet maal- en menggebod, wijst apreker er op, dat de Regeering een kunst- matig afzetgebied scihept, waarvan het gevoig zal zijn, dat het natuurlijke afzetgebied ver loren zal gaan, omdat de tegenwoordige af- nemer buitenla.ndsche tarwe zal gaan koopen uit Polen of Belgie, die goedkooper kan wor den geleverd. Bovendien is deze wet een uitlokking tot overtreding, Het doet spreker emstig leed, dat hij de Regeering bij dit ontwerp niet kan steunen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer Ruys de Beerenbrouck, zegt, dat de tarwe het meest in aanmerking kwam als gewas, waardoor aan den in nood verkeerenden landbouw steun kon worden ver leend, daar tarwe een aligemeen gebruikt artikel is, waarvan de inlandsehe productie kan worden verbeterd. Spreker geeft toe, dat niet alle land- en tuinbouwbedrijfven daarvan zullen profiteeren. De Regeering is van meening, dat het ont werp geen protectionistische gevaren bezit. Evenmin bestaat gevaar voor trustvorming. Noch de import wordt belemmerd, nocih de maalindustrie in een monopolistische positie gebracht. Verwerking van een zekere hoeveelheid in landsehe tarwe zal van het brood eerder den smaak verbeteren dan verminderen. De tarweprijizen zijn over het algemeen weer tot het v66r-oorlogspeil gedaald. Moet nu alleen de landbouwer de slagen opvangen? Bij een vermenginig met het maximum van 25 cr inlandsehe tarwe zal, wanneer men 180 broaden van 4 ons per zak meel berekent, de broodprijs slechts met een fractie van een cent per 400 gram worden verhoogd. Intus- schen staat ook een dergelijike verhooging nog geenszins vast. Het is de Regeering slechts te doen om den afzet van binnenlandsche tarwe te verbeteren. Via de aankooporganisaties zal de Regee ring zich kunnen overtuigen van de werkelijke uifcvoering der te nemen maatregelen. weuei naar geutoAiu. werd, dat bezwaarlijk zal kunnen worden ge- zegd, dat dit instituut het onder ons volk als geheel genomen tot een beteekenende mate van popuiariteit heeft gebracht. Sommige leden wraakten de juistheid van den theoretischen grondsiag bij benoemingen van burgemeesters, zooals de Minister dien ten vorigen jare heeft aangegeven. Andere leden betoogden, dat bij de benoeming van burge meesters niet zoozeer op de partijen, waartoe de candidaten behooren, dan wel op hun ge- schiktheid moet worden gelet. Het zou dezen leden geensizins verwonderen, indien de Minister, na de ibekende verklaring van den heer Albarda, zijn ten vorigen jare kenibaar gemaakte zienswijEe niet meer zou handhaven. Deze leden toch meenden, dat, aangezien buiten alien twijfel vast moet staan, dat burgemeesters in geval van mobiiisatie, de hun door de wet opgelegde verantwoordelijke plichten zullen nakomen, leden eener politieke partij, die uitdmkkelijk voor zich het recht opeischt, om van geval tot geval uit te maken, of de wettelijike voorschriften aangaande de mobiiisatie zouden worden nagekomen, dan wel op nader door de partij vast te stellen wijze zouden worden gesaboteerd, hetzij in het geheel niet, hetzij eerst nadat door hen op dit punt een bevredigende verklaring zou zijn afgelegd, tot bungemeester zouden kunnen worden benoemd. De betrokkenen zouden zich daarover bezwaarlijk kunnen beklagen, daar, wie zich buiten de wet stelt, de gevolgen daar van heeft te aanvaarden. De houding, door den burgemeester van Nijmegen tegenover de Koningin aangenomen naar aanleiding van de feestelijke herdenking van het 700-jarig bestaan dier gemeente, noemden vele leden ten hoogste ergerlijk. Van andere zijde werd het vorenstaande niet geheel onderschreven, doch de houding van den burgemeester, eenigszins lijidelijk genoemd. Weder andere leden hadden niets dan lof voor de houding van dezen burgemeester. Sommige leden maakten de opmerking, dat in het weergeven van den aard en omvang van het tijdens en in verband met de staking te. Maastricht op den openibaren weg voorge- vallene, met name de z,g. relletjes en mole- staties, schromelijk is overdreven. Overtuigd van de onpartijidigheid, waarmede Mr. Couvde het onderzoek heeft gevoerd, kon- den deze leden echter de door dien enqueteur getrokken conclusies geenszins billijken. Verscheidene leden verklaarden, dat in dezen tijd het bij de politie geheel en al aan een krachtig beleid heeft ontbroken. Onvol- doende gesteund, verloor de gemeentelijke politie allengs haar prestige. Binnenschipperij. Ondersteuning van werkloozen. Gewezen werd op den noodtoestand, waarin vele binnenschippers, vooral in Groningen, ver- keeren en gevraagd, wat de Minister daar tegen denkt te doen. Men zou gaame vememen in hoeverre de in de laatste jaren, getroffen steunregelingen voor werkversohaffing en werkloosheid in overeenstemming kunnen worden geacht te zijn met de Armen/wet. Hoewel werd ingestemd met het streven der Regeering om in crisistijd het doen uit- voeren van werken door gemeentebesturen aan te moedigen, door het verleenen van fi- nancieelen steun in de aan te werk gestelde werkloozen uitbetaalde loonen, had men be- zwaar, dat het loon daarbij; werd gesteld op lager peil dan dat van vak-arbeiders ter plaatse. dat de stijging van de bevolking der aarde, volgens diezelfde statistieken, in datzelfde tijdsverloop, niet meer dan 10 pet. bedragen heeft, en dat bovendien bij een groot deel der aardebewoners de koopkracht, het consumptie- vermogen, in vergelijking met den vooroorlog- schen tijd, vrij aanzienlijk afgenomen is, dan ligt het voor de hand om aan te nemen, dat in de verstoring van het evenwicht tusschen voortbrenging .Van de huidige depressie moec worden gezocht. Hoe kan dat evenwicht weer worden her- steld? En moet het ook mogelijk worden ge acht om het bestaande productie-apparaat, welks capaciteit het huidige verbruik met meer dan 25 pet. overtreft, in zijn geheel ren- dabel te maken? Voor de eerstkomende jaren acht de schrij- ver dat uitgesloten. Reeds met gedeeltelijk gebruik van het productie-apparaat is het ver- stoord evenwicht ontstaan. Het zal dus ge ruimen tijd vorderen, eer het volledig gebruik ervan een consumptie vindt, die in staat is alles op te nemen wat voortgebracht kan wor den bij voile benutting van het productief vermogen. Men zal er voorshands dus in hebben t.e berusten, dat groote kapitalen, in den loop der jaren in het productie-apparaat gestoken, hun rente niet zullen opbrengen. Bij sommige trakken van voortbrenging zal zelfs blijvend verlies te duchten zijn. Want wel zijn de be- hoeften van den mensch onbegrensd, wel kan, bij verhooging van koopkracht (of sterke prijsdaling over de geheele linie, wat hetzelf- de effect heeft), wel meer verbruikt worden dan thans geschiedt, maar dat geldt niet voor alle artikelen en zeker niet voor alle in de zelfde mate. De hoeveelheid levensmiddelen b.v., die de mensch tot zich neemt, wordt niet uitsluitend bepaald door zijn vermogen om ze aan te schaffen. Dat moge gelden voor zeer vele andere goederen, bij de voeding spelen ook andere faetoren een rol, vooral bij een der be- langrijkste voedingsmiddelen als brood bij- voorbeeld. Als er een groote overproductie is van broodgraan, dan moge verhoogde welvaart het gebruik iets doen stijgen, daaraan is toch een grens. En vaak ziet men zelfs het omgekeerde gebeuren, n.l. dat andere voedingsmiddelen dan de plaats van brood innemen. Het valt dan ook niet in te zien "noe een vermindering der productie van broodgraan, over de geheele wereld genomen, te vermijden is. Door allerlei maatregelen kan men in een bepaald land die vermindering voorkomen, zelfs nog wel ver- meerdering in het leven roepen, doch dat be- teekent dan slechts dat de vermindering elders zich nog sterker zal doen gevoelen. Een fabriek kan men tijdelijk stilleggen en haar onderhouden, om haar weer in gebruik te stellen, als er afzet voor haar productie te vinden is. Dat hangt slechts aan het finan- cieel uithoudingsvermogen van hem die er de bezitter van is. Vooropgesteld althans, dat in dien tusschentijd nieuwe vindingen hem niet in de achterhoede hebben gebracht. Maar bij enkele der voomaamste levensmiddelen is o.i. een inkrimping van productie voor langeren tijd niet te vermijden. En dat brengt een direct verlies mee van kapitalen, die gestrekt hebben om die te groote productie in het leven te roepen. Waarschijnlijk geldt hetzelfde van eenige andere belangrijke producten, waarbij stijging van het verbruik nauwelijks te verwachten is. B.v. bij de steenkoolproductie, die in olie en electriciteit geduchte concurrenten heeft ge kregen. rijk, provincie en gemeenten is subsidie ge vraagd, een aantal vereenigingen verklaarden zich bereid medewerking, ook financieel, te verleenen. Verschillende studiecommissies ziju ingesteld en een speciale commissie van voor- bereiding, ook van de persaangelegenheden, bestaande uit de heeren ir. J. M. Steffelaar, J. de Kanter en G. E. E. Kuijntjes, is in drukke actie. Aan tal van vereenigingen en personen is gevraagd zitting te willen nemen in sub- commissies ten einde te beslissen over de keuze van prae-adviseurs. De in studie ge nomen punten zijn: bekwaamheidseischen voor leerkrachten bij de vakopleiding; inrich- ting voor het avondnijverheidsonderwijs; in- vloed van vakorganisaties bij de vakopleiding, leermiddelencentrale, opleiding van machinis- ten ter koopvaardij, opleiding bij de binnen- vaart, onderzoek van beroepsgeschiktheid bij opleiding in vakschool of bedrijf, resultaten van de nijverheids-onderwijswet, vakopleiding aan volwassenen, vakopleiding in het bedrijf met aanvullend en aanpassend nijverheids- onderwijs, voorlichting bij de keuze van be- roep en vakopleiding, vooropleiding in de vak school met aansluitende opleiding in het be drijf, vraagpunten van vakopleiding en huis- houdonderwijs voor meisjes, zeevaart-onder- wijs. De conclusies door deze subcommissie ge nomen, worden door een speciale deskundigo voorbereidingscomtnissie behandeld en daama aan het congresbestuur voorgelegd. De heer Mathol de Jongh te 's Gravenhage is secretaris der voorbereidingscommissie en als bijstand van den algemeenen secretaris van het congresbestuur G. E. E. Kuijntjes is be noemd de heer mr. E. P. Uittenbroek te Leiden. Reeds is van zooveel zijden medewerking toegezegd, dat verwacht mag worden, dat het congres zal slagen. AANSLAG OP KONING ACHMED ZOGOE VAN ALBANIe TE WEENEN. Voor het gebouw van de staatsopera te Weenen is Vrijdag op koning Zogoe van Alba- nie een aanslag gepleegd. Na de voorstelling der staatsopera loste een onbekende man voor het gebouw talrijke revolverschoten, welke den sedert eenige weken te Weenen vertoevenden koning Zogoe van Albanie zouden hebben gegolden, die de voorstelling had bijgewoond. Omtrent den aanslag is nog het volgende bekend geworden: Na afloop der operavoor- stelling tegen halfelf verliet Zogoe met zijn gevoig en begeleid door vier rectoercheurs het gebouw. Terwijl de koning met eenige heeren van zijn gevoig wegreed, stapten zijn persoonlijke adjudant en een tweede hofambtenaar in een auto in een zijstraat naast de opera. Nauwe lijks waren zij geizeten, toen twee elegant ge- kleede jonge mannen den wagen naderden en op de inzittenden talrijke revolverschoten losten. De adjudant viel terstond dood op de bank neer, terwijl de tweede ambtenaar ofschoon zwaar gewond, een revolver kon trekken en op een der daiders ettelijke schoten kon lossen, zonder hem evenwel te treffen. Deize dader werd door het publiek terstond gegrepen en aan de politie overgeleverd. De tweede dader poogde te vluchten, werd even wel ingehaald en eveneens gearresteerd. te Weenen en leefden in besoheiden omstan- digheden. Gjeloshi is in 1893 te Skoetari ge- boren. Gedurende den oorlog was hij officier bij een Oostenrijksch regiment infanterie; later werd hij officier bij de Albaneesche gen darmerie. In 1925 heeft hij deelgenomen aan de organisatie van den opstand,- dien de natio- nalisten tegen Zogoe voorbereidden. De andere dader, Cami, is Mohamimedaan en in 1893 ge- boren. Hrj was onder Fannoli's bewind kapi- tein en vluchtte na Fannoli's val naar Italie. Sedert 1925 woonde hij te Weenen. Wegens een zenuwziekte is hij reeds een keer in een in rich ting opgenomen. De toestand van den gewonden hofminister is gunstig. Van zijn ziekbed heeft hij een telegram gezonden aan de koningin-moeder om haar geluk te wensohen met de redding van haar zoon. De daders hebben toegegeven, dat zij den koning wilden dooden, omdat hij Albanie ge- knecht en verraden heeft. Beiden geraakten in vertwijfeling, toen zij hoorden, dat de Koning ongedeerd was ge- bleven. Van andere zijde meldt men nog: Gjeloshi heeft aan de politie verklaard, dat hij Vrijdagavond toevallig langs de opera is gekomen, waar hij den auto van den Albanee- schen koning zag. Daarop had hij besloten hem te dooden. Een auto met andere perso nen had hij niet gezien. Cami verklaarde echter, dat men reeds 19 Februari in een ge- sprek in het cafe Opera besloten had tot den moordaanslag. Hiji was met Gjeloshi langs de opera gekomen, waar men den auto van koning Zogoe had gezien. Daarop had hij, daar hij geen wapen bij zich had, op aandrin- gen van Gjeloshi snel zijn revolver van huis gehaald. Beide aanvallers genoten ondersteuning van de Albaneesche emigrantengroep der Bastini Comibatare, die te Gen&ve een blad uitgeeft. De koning heeft den wensoh geuit, dat de obductie van het lijk van den adjudant, majoor Topola, zoo snel mogelijk geschieden zal, op- dat de doode in vaderlandschen bodem kan komen te rusten. Ten aanzien van het ver- trek van den koning is officieel niets bekend. Aangenomen wordt echter, dat hij zijn verbliif te Weenen zal bekorten. Uit het gevoig van den koning blijkt ook nog de gezantschapsraad Pascal Saraci uit veiweer te hebben gesohoten, terwijl verschil lende personen bovendien verklaarden, dat Zogoe zelf toen het eerste sohot klonk, uit zijn achterzak een revolver te voorseihijn haalde, die hij ook nog in de hand zou hebben gehad, toen hij uit den auto sprong en naar de opera terug snelde. FRANKRIJK EN ITALIe EN HET VLOOT- VRAAGSTUK. Uit Parijs wordt aan de Daily Telegraph geseind, dat de besprekingen tusschen Crai- gie, den vertegenwoordiger van het Engelsche ministerie van buitenlandsohe zaken, en ver- tegenwoondigers van de Quai d'Orsay en van het Fransche ministerie van marine, nopens de beperking van de Fransche vloot, een beslis- sende vordering gemaakt hebben. Craigie is, volgens het Engelsche blad, thans in staat aan het Engelsche ministerie van buitenlandsche Zaken en de admiraliteit een ontwerp van een overeenkomst ter goedkeu- ring voor te leggen. Deze overeenkomst is echter noig afhankelijk van de toestemming van Italiel Het is te verwachten, meent de correspondent der Telegraph, dat de beslissing

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 9