Het Wiegekind Gevaite Koude height SPORT. .no LANDBOUW BERICHTIR. Mijnhardf's Poeders ENGELAND VRAAGT AAN EEN AANTAL LANDEN VERLAGING VAN DE INVOERRECHTEN. TER NEUZEN, 16 FEBRUARI 1931. VOETBAL. RECHTSZAKEN. VAN „GESLACHT" GESPROKEN. Bij gevatte koude en bij pijnen van velerlei J aard, zullen een van de hieronder genoemde j U spoedig helpen: Mijnhardt's Verkoudheids- poeders. Grieppoedens. Hoofdpijn- f poeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiakpoaders. Op poeders en doos staat de naarn Mijphairdt. Let bjj het ikoopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. (Ingez. Med.) waarop hij kan beparen het eerst aan leger, vloot en luchtmacht heeft gedacht. Men schrijft den kanselier van de schat- kist verder het voomemen toe, een besparing te zoeken op de rente van rijksleeningen door middel van conversies. Op die wijze zou de staat millioenen kunnen besparen door de overgeschreven leeningen op een lageren ren- tevoet te stellen. In politieke kringen be- epreekt men ook de mogelijkheid van een be- perking van den werkloozensteun. Er zijn twee groepen steunontvangers. De eene groep, die heeft bijgedragen in de premies voor werk- loozenverzekering, en een andere groep, die dit niet heeft gedaan, maar toch uitkeering krijgt. Alleen de laatste groep zou in de uit- keeringen kunnen worden bekort, maar het is onwaarschijnlijk, dat Snowden ertoe zal overgaan, aangezien hij overtuigd is, dat de volgelingen van de regeering ertegen in op- stand zouden komen. De verwachting, dat de superbelasting (dit is een extra inkomsten- belasting van inkomens van meer dan 2000 pond sterling per jaar) meer zal moeten op- brengen, is vrij algemeen. Het wordt moge- lijk geacht dat de aanslag in deze supertax bjj salarissen van 1500 pond sterling zal be- ginnen. Het begrootingstekort is verschillend ge- schat op 90 en 100 millioen pond sterling, maar Snowden zelf gelooft, dat het niet boven de 30 millioen zal gaan. Dat verschillende groepen in de Labour- partij ontsteld zijn over de rede van Snowden, bleek Donderdag uit het aantal vergaderingen die in haast waren bijeengeroepen. Vakbonds- groepen, die Woensdagavond na de rede reeds waren bijeengekomen, vergaderden Donderdag opnieuw. Ook de leden van den linkervleugel onder Maxton kwamen bijeen. Beide greopen wil- len een vergadering van de geheele parlemen- taire partij bijeenroepen om Snowden's rede te bespreken. Geruchten zeggen dat in de partij reeds stemmen zijn opgegaan om Snow den's ontslag te eischen. De politieke medewerkers der bladen leg- gen Snowden's rede uit als een voorstel aan de natie om de algemeene vrijwillige vermin- dering van de loonen en de salarissen te aan- vaarden. Het kabinet geeft daarbij het voor- beeld daar 10 of zelfs 20 percent van de eigen honoraria te laten vallen, hetgeen voor de meeste ministerieele salarissen een verminde- ring van 500 of 1000 pond sterling per jaar zou beteekenen. Het heet verder dat ook de Parlementsleden zullen worden verzocht een vermindering in tractement van 400 pond sterling te aanvaarden. De voorgestelde vermindering van de sala rissen van de ambtenaren is reeds aangekon- digd. Dit laatste kan ernstige gevolgen heb- ben, daar vooral onder de laag gesalarieerde ambtenaren diepe ontevredenheid bestaat over den maatregel. De extremistische Labour- leden in het Lagerhuis waren ontsteld over Snowden's verklaringen. Fenner Brockway kenschetste de rede als het grootste kwaad aan de Labourpartij in jaren berokkend, ter- wijl Maxton opmerkte dat bezuinigingen ge- woonlijk bij de economisch zwaksten zullen beginnen en dat het daarbij zal blijven. Daar- entegen meent men in finantieele kringen in Snowden's woorden de aankondiging te lezen van een plan om de superbelasting dat is de belasting op de hooge inkomens met 5 te verhoogen. Deze opvatting is gebaseerd op de zinsnede, waarin Snowden zeide dat de grootste opofferingen moesten komen van hen, die de sterkste finantieele draagkracht had- den. De Manchester Guardian verwerpt alle op- zienlbarende conclusies, die uit Snowden s woorden zijn getrokken en gelooft niet, dat de regeering voornemens is den steun aan de werkloozen in te krimpen, daar geen regee ring, van welke partij ook, de handen van de werkloozen zou kunnen aftrekken. Het blad verwerpt ook de voorstelling dat de speech de inleiding is voor de vorming van een partij- coalitie er op wijzend, dat geen regeering in dit stadium op de uitgaven voor onderwijs, pensioenen of werkloozenzorg zou kunnen be- zuinigen, aangezien deze wettelijk zijn gere- geld. De uitlegging van de Daily Telegraph dat de rede weinig meer is dan een welspre- kend getoaar om critiek op de regeeringsuit- gaven af te wenden schijnt zeer aannemenlijk. B. T. A. seint uit Parijs: In goed ingelichte kringen bevestigt men, dat de Engelsche regeering nota's heeft ge- zonden aan de regeeringen van Frankrijk, Italie, Duitschland, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Polen, waarin gevraagd wordt, de invoerrechten op bepaalde Engelsche pro- ducten met 25 pet. te verlagen. MOTORSCH1P „OOST-VLAANDEREN". Vrijdag heeft op de Eems de geslaagde proeftocht plaats gehad van het op de werf van de firma J. Smit Zoon te Foxhol, ge- bouwde motorschip „Oost-Vlaanderen". Het is gebouwd voor rekening van de N.V. Trans- pop-tmaatschappij Ter Neuzen, d'irecteur de heer G. F. P. van der Peijl. Het schip, dat geboiuwd is onder klasse Bureau Veritas, heeft een laadvermogen van ongeveer 640 ton en is voorzien van 2/250 P.K. Deutz Dieselmotoren. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 14 Februari stonden als werkzoekenden (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werk- loos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven Transport en losse arbeiders 280; izeelieden 10; timmerlieden 21; metselaars 9; opperlie- den 4; betontimmerlieden 3; betonvlechters 1; sdhilders 4; grondwerkers 5; sjouwers 6; bankwerkers 1;' hulp-electriciens 1; machine- drijvers 1; chauffeurs 1; fabrieksanbeiders 43; landarbeiders 15; bakkersknechts 1; letterzet- ters 1; totaal 407. De aanmeldingen bedroegen; Maandag 242, Dinsdag 234, Woensdag 247, Donderdag 285, Vrijdag 272 en Zaterdag 261. IN AANRAKING MET DEN ELECTRISCHEN STROOM GEKOMEN. Zondagavond overkwam de monteur v. d. B. uit Axel, werkzaam aan de Ammoniakfabriek te Sluiskil een ongeval. Bij het nazien van een defect aan een licht- punt aan de poort der fabriek, kwam v. d. B. in aanraking met den electrischen stroom, waarop een spanning van 220 volt. Door dadelijk omhoog te springen, waardoor de stroom onderbroken werd, wist v. d. B dch los te maken. Hierdoor viel hij evenwel van een hoogte van ongeveer 5 meter, tei aarde, met het gevolg, dat zijn voet gekwetsl werd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dokter kon echter nog niets met zekerheid constateeren. v. d. B. is intusschen naar zijn huis te Axel vervoerd. INVOER VAN NEDERL. VEE IN BELGIe. De invoer van herkauwende dieren van Nederland in Belgie over de grensstations Middelburg en Selzaete is met ingang van Vrijdag 1.1. weer toegelaten. PRO VIN CI ALE STATEN. De li'berale staatspartij De Vrijheidsbond heeft voor den kiieskring Sluis voor de verkie- zing van de leden der Provineiale Staten de volgende heeren op de candidatenlijst ge- plaatst: P. Erasmus te Oostburg; D. H. van Zuijen te Breskens; M. A. Bleiker te Sohoondijke; A. I. Leenhouts te Retranchement; A. H. J. Beuningh te Groede, E. P. van der Werff, Oostburg; W. P. Verplanke, Biervliet; M. E. Pruijssen, idem; M. Venbrugge, Waterland- kerkje; I. Schijve, IJzendijke; K.. Reepmaker, Aardenburg; Iz. de Bruijne, Nieuwvliet; A. Luteijn Aiz., Schoondijke; M. Wagtho, Groede; J. de Hullu, Groede Obij Breskens); A. Lako, Zu-idzande, Iz. Brevet, Sluis en A. Theri, Uzen- diijke. De lijst der Ohr. Hist, in den kring Tholen is als volgt vastgesteld: 1. M. M. Schippers (aftr.), Kamperland; 2. Mr. R. M. van Dus- seldorp (aftr.), Middelburg; 3. W. Dronkers, Poortvliet; 4. W. M. Kloet, St. Maartensdijk; 5. J. van Elsacker, Tholen; 6. Math. Heijboer, St. Annaland; 7. W. J. Geluk, Tholen; 8. S. de Korte, Tholen. FEDERATIE ZEELAND VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. De algemeene vergadering van de Federa- tie Zeeland van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, welke Zondag te Middelburg werd ge- houden, is geopend door den voonzitter, den heer arts D. N. van Gelderen, die inzake een ervenjtueele mobilisatie er op wees, dat de Vrijz. Dem. nog steeds staan op het standpunt ,,gehoorzaamheid" aan het wettelijk gezag, aan het wettelijk gegeven bevel, ook al zou hen dit zeer onaangenaam zijn. Zij zijn tegen dienst/weigering; en ook tegen een saboteeren van een wettelijk gegeven mobilisatiebevel. Eene andere vraag is echter of zij mogen berusten in de wijze waarop deze zaak wette lijk geregeld is. En dan moet het antwoord ontkennend luiden. In den toestand, dat alleen de regeering beslist over mobilisatie en oorlog mogen zij niet berusten. Met Mr. Marchant zullen alle Vrijz. Dem. het eens zijn, dat Grond/wetsherziening aan dit euvel ten spoe- digste een einde moet maken. Tot zoolang echter zullen zij, al is het dan ook met bloe- dend hart ook ibij een wettelijk bevel tot mobi lisatie hun plicht tot gehoonzaamheid aan de wet gestand dienen te blijven. Spreker behandelt dan het arbikel van een vooraanstaand kundig lid der partij in ,,De Groene Amsterdammer" over ,,nationale ont- wapening" en zegt, dat zijn van de meerder- heid der Vrijz. Dem. afwijkende iruzichten niet aangenaam ajandoen en in staat zijn onrust te veroorzaken; ook binnen de gelederen der partij. Hoe komt het dat de mogelijkheid, dat ons land bij een toekomstigen oorlog zich neutraal kan verklaren, zoo verschillend be- oordeeld wordt, ook door personen binnen een zelfde partij. Spreker staat op het standpunt dat het lidmaatschap van den volkenbond een neutraal blijven bij een volgenden oorlog, op een hoogst enkele uitzondering na, niet toelaat, Het ware z.i. echter zeer gewenscht, als over dit punt een algemeene vaste meening ingang kon vinden. Komende tot de crisis, en tot de uitdruk- kingen malaise en werkloosheid, vraagt spre ker of dit wel zoo erg is als men het doet voorkomen. Spreker wijst er op, dat cafe's volzitten, dat men queue maakt bij bioseopen, dat rijen auto's wachten voor schouwburgen en restaurant, dat reisvereenigingen steeds in ledental toenemen en ook in aantal reizen, die zich steeds verder uitstrekken; dat uit- voeringen, feestvergaderingen, bals eniz. niet zijn bij te houden; dat 't masbbosch antenne's toeneemit. Een gepaste ontspanning heeft een ieder noodig ook in tijden van tegenspoed, doch dit alles kost geld zelfs gedeeltelijk veel geld, en dan klinkt het steeds herhaalde refrein malaise wel zonderling. Wat verstaat men heden ten dage onder werkloosheid? Valt daaronder de regelmatige periode van niet werken, dan zijn de cijfers te hoog en roepen een bee Id te voorschijn, dat meer angst aan- jaagt dan noodig en gewenscht is. De slacht- offers van slapte in de bedrijven, en abnor- maal ontslag, dienen gesteund te worden. Toch zij men ook hier voorzichtig; past men niet het zuivere verzekeringssysteem toe; dus een stelsel volledig gedekt door premiebeta- ling, dan zijn aan deze steunverleening enge grenzen te stellen. De pas gehouden beschou- wingen door den Engelschen arbeiders-minis- ter van financien Snowden geven stof tot zeer emstig nadenken. Is het toelaatbaar, dat waar tegenwoordig verscheidene vakorgani- saties nauw verbonden zijn met politieke partljen, deze vakorganisaties de draagsters zijn der werkloosheidsverzekering zooals deze heden geregeld is? In Zeeland is de werkloosheid werkelijk groot. Dieper hierop in te' gaan ligt thans niet in sprekers bedoeling. Toch uit hij zijn spijt over het feit, dat God. Staten geen ge volg heibben gegeven aan het varzoek van de V. D.-fractie om de nieuw te bouwen veerboot voor Breskens te doen maken op de werf der Mij. „De Schelde". Deze was wel niet de laag- ste inschrijfster, doch sprekers inlichtingen luiden, dat wanneer het werk in Zeeland ge- bleven was, dit slechts een zeer luttel bedrag aan de provincie zou hebben gekost, en daar- tegenover stond het feit, dat een beduidend aantal werknemers gedurende bijkans een jaar werk hadden gehad en nu grootendeels ten laste van den werkloosheidssteun komen. Wie geregeld Zeeuwsch-Vlaanderen Oost bezoekt voelt zich trots op de groote en tal- rijke industrieen, die zich langs het kanaal Ter NeuzenSas van Gent hebben gevestigd. Droevig klinkt dan het feit iemand in de ooren dat daar de werkloosheid zeer groot is, terwijl dagelijks h onder den arbeiders van over de grens hier een flink stuk brood komen verdie- nen. Waarom wordt hier de Nederlandsche arbeider achtergesteld bij; den vreemdeling? Zou het niet op den weg van het Provinciaal bestuur liggen daarna eens een diepgaand on- derzoek in te stellen. Nog veel zou spreker over de werkloosheid zeker niet in de laatste plaats bij den land- bouw kunnen vertellen, doch hij eindigt met de verzekering, dat malaise en werkloosheid de voile aandacht van ieder V.rrjz. Democraat hebben. AXEL. Nu ddnmaal begonnen is met de voormalige Normaalschool te sloopen, zal het bijbehooren- de gymnastieklokaal, zoo niet gesloopt, toch een groote verandering ondergaan en voor andere doeleinden worden gebruikt dan tot nu toe. ..Concordia" en ..Orelio" die hunne repetities en uitvoeringen. daarin hielden, hebben aan- egging gekregen het gebouiw te verlaten en omen daardoor dus voorloopig zonder repe- itielokaal. Ter plaatse zal een winkelhuis met maga- ;ijn verrijzen. Hoewel de omgeving veel zal 'erfraaien, is het toch voor bovengenoemde /ereenigingen een belangrijke storing en moei- ijke vraag, waar zij thans hunne repetition Tullen kunnen houden. VLISSIN GEN. Zondagmorgen had op het stationsemplace- ment te Vlissingen een droevig ongeluk plaats, De ongeveer 30jarige spoorwegarbeider H. uit Souburg, die nog slechts enkele maan- den gehuwd is, deed dienst als hulprangeerder en stond op een rangeerenden trein op de treeplank. Hij is daarbij met zijn hoofd tegen een seinpaal geslagen en kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Afdeeling IV. Uitslagen van Zondag 15 Februari. lste klasse. P.S.V.—N.O.A.D. Willem II—N.A.C. M.V.V.Longa 2e klasse A. R.B.C.Middelburg 3e klasse A. WalcherenTemeuzen HulstMiddelburg II 3e klasse B. N.A.C. Ill—Alliance GoesPaars-Wit VlissingenDosko II De stand der Zuidelijike 3e klasse A luidt tot op heden: 3—0 8—1 2—3 1—1 5—1 1—3 7—0 5—0 re n V' n> doelp. •o c p r- v.-t. 3 Temeuzen 10 7 1 47-9 20 Axel 9 1 27 13 15 Hulst 11 6 2 3 33-17 14 Sinoto 12 5 2 5 24-27 12 Zierikzee 8 5 1 2 25-10 11 Walcheren 13 3 3 7 20-37 9 Vlissingen II 10 3 2 5 19-24 8 De Zeeuwen 5 1 4 9 6 6 Zeelandia n 14 2 1 11 22-50 5 Middelburg II 12 2 10 13-34 4 WALCHEREN- -TERNEUZEN. 1—4. Terneuzen I heeft gister weer een zeer laSLlge Klip UUUIZiCilU. IlCt vcvxa meene bekendheid, dat Walcheren een ploeg is, waar Terneuzen steeds de handen aan vol heeft. Ook gister was dit weer het geval. Door de Middelburgers werd vanaf het begin verdedigend en aanvallend geweldig ge- zwoegd, tengevolge waarvan gedurende het eerste half uur van overwicht van 4<§n der partijen geen sprake was. Toen kwam Ter neuzen er echter beter in en al spoedig had zij toen met 20 de leiding, welke zij tot een kwartier na de rust wist te behouden. Toen maakte Walcheren, door een misver- stand in Temeuzens achterhoede, een tegen- punt. Nu kwam het vuur bij Walcheren pas goed los, en Temeuzen moest alle zeilen bij- zetten. Lang duurde dit overwicht echter niet. Temeuzen trok weer meer en meer ten aan- val en in twee minuten tijds maakte zij twee doelpunten, waarmede ook het pleit beslecht was. ZEEUWSCHE V OETB ALBOND. Uitslagen van Zondag le klasse. Afdeeling B. Sassche Boys IHulst II. Te Sas van Gent had gisteren een ontmoe- ting plaats tusschen Sassche Boys I en Hulst II. De Hulstersche reserves werden met een verpletterende 120 nederlaag naar huis ge- zonden. De wedstrijd Rood-Wit I (Sluis) tegen Temeuzen n is wegens terreinafkeuring niet doorgegaan. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. doelp. pt. Sassche Boys 6 5 1 27—7 11 Terneuzen II 6 3 2 1 27—15 8 Breskens 7 3 1 3 22—19 7 Clinge 8 3 1 4 24—22 7 Hulst II 7 1 6 6—41 1 Rood-Wit 0—0 2e klasse. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. doelp. pt. S.T.E.E.N 10 7 2 1 33—14 16 Graauw 10 6 1 3 31—14 13 Hontenisse 9 5 1 3 24—19 11 Temeuzen III 9 3 1 5 14—27 7 Axel II 7 1 1 5 16—23 3 Oranje 9 1 2 6 15—36 2 Oranje 2 punten in mindering wegens het veld verlaten voordat de wedstrijd geeindigd was, d.d. 21 Dec., wedstr. Tern. IllOranje. BILJARTEN. De uitslag van de gisteren in Hotel ,,Pays- Bas" gehouden biljartwedstrijd tusschen een 4tal heeren van de Middelburgsche en een 4tal heeren van de ,,Temeuzensche Biljart- club", die veler belangstelling trok, luidt als volgt: Cadrespel punten serie gem. Standaert, Ter Neuzen 150 24 8, Lambermont, Middelburg 62 18 3,5 Standaert 150 16 6, Lambermont 120 22 5, Spinhof, Ter Neuzen 150 20 5, Snethlage, Middelburg 93 24 3,1 Spinhof 150 29 6,25 Snethlage 92 41 4, De Pauw, Ter Neuzen 150 15 3,2 Bierman, Middelburg 102 10 2,2 Bierman 150 16 3,7 De Pauw 132 13 3,2 De Krijger, Ter Neuzen 150 23 4,56 Bosman, Middelburg 120 21 3,85 De Krijger 150 16 4,- Bosman 127 11 3,4 Totaal aantal punten van Ter Neuzen: 1182 Middelburg: 866 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 Februari 1931. De volgende zaak werd behandeld: P. O., oud 21 j., werkman te Boschkapelle, gedetineerd, werd verdacht dat hij op 16 No vember 1930 te Boschkapelle een geldsbedrag van pl.m. 268, toebehoorende aan F. Baert, heeft weggenomen. Eisch; 8 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Mr. Van der Weel, verdachte's raadsman, vroeg vrijspraak en bevel tot invrijheidstelling. Dit laatste werd toegestaan. De volgende hooger beroepen zijn aange- teekend: door F. C. J. M. du P., oud 29 j., autohande- laar te Stoppeldijk tegen het voirnis van den Kanton>rechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet is veroordeeld tot f 25 boet of 10 dagen hechtenis; door C. F. J. W., oud 33 j., ingenieur te Sluiskil, tegen het vonnis van den Kanton- rechter te Ter Neuzen, waarbij hij, wegens overtreding van de Motor- en Rijiwielwet is veroordeeld tot 3 dagen hechtenis, met in- trekking van het rijibewijs voor 1 jaar; door Fr. d. M., oud 27 j., landbouwer te Zaamslag, tegen het vonnis van den Kanton- rechter te Hulst, waarbij hij wegens overtre ding van de Wapenwet is veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis; door den Ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht to Ter Neuzen, tegen het von nis van den Kantonrechter, waarbij J. d. K., oud 31 j., arbeider te Axel is veroordeeld wegens dronkenschap tot 3 dagen hechtenis. Moeders, geneest de gesmette I deelen met Purol en houdt het llJ*5^huidje altijd droog Purolpoeder j YW"*" I Bdde artlkeleo bi| AP°,h- AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Men meldt uit Venlo aan de N. R. Crt.: Zaterdagmiddag te circa half 2 is op den bewaakten overweg te Blerik bij wachtpost 66 een emstig auto-ongeluk gebeurd. Een autobus van de garage Kuppers te Venray, bestuurd door den chauffeur A. Wieferink, uit Venray, kwam van Venlo met 14 inzit- tende marktbezoekers, die naar hun woon- plaatsen terugkeerden. De auto reed op den geasfalteerden breeden rijweg, waaraan de spoorlijn naar Nijmegen parallel loopt op 50 tot 30 meter afstand. Bij wachtpost 66 moest de auto den overweg passeeren in de richting Horst. Op dit punt loopt ook de weg rechtdoor naar Grubbenvorst, de andere naar Horst. De overweg behoort tot de ,,bewaakte" en werd bediend door de wachteres vrouw Ebben, doch deze kwam te laat om de boomen neer te laten. Ofschoon de chauffeur den trein had moeten zien, reed hij door, met het gevolg dat de trein midden in de bus reed. De slag was ontzettend. De auto werd met de inzit- tenden 150 meter voor de machine voortge- duwd en verpletterd. Een enorm geschreeuw was op verren afstand te hooren. Op staanden voet werden gedood F. Winkens te Venray, P. Moorees te Horst, J. Swinkels te Venray. Zwaar gewond werden in het gasthuis opge- nomen G. Peters te Venray, met een schedel- breuk, L. Kleven te Horst, twee beenen ge- broken, aan hoofd en borst zwaar gewond. Emstig gewond zijn G. van Leuken te Venray, H. Vollenberg te Venray, H. Joosten, wethou- der van Grubbenvorst. Licht gewond werden vrouw W. KrausHulkens, en de vrouw van den gedoodden J. Swinkels en haar zoon. De chauffeur A. Wieferink heeft een ernstige hoofdwonde en kon nog niet gehoord worden. Allen zijn naar het ziekenhuis te Venlo ver voerd. Direct na het ongeluk werd door voor- bijgangers de politie te Venlo gewaarschuwd en spoedig was de burgemeester met de dok- toren chirurgen Hoogenhuis, Jansen, Verbeek Paulussen, Dubois en Hellemond per auto ter plaatse, spoedig gevolgd door militaire politie met den opperwachtmeester der marechaussee. Het verwoeste terredn werd door militairen afgezet. Te 3 uur arriveerde het parket uit Roer- mond, officier van justitie mr. dr. Rieter, rechter-commissaris mr. Marees. De wachteres, wier man ploegbaas is en op de lijn werkzaam was, heeft 14 kinderen en was druk met haar huishouden bezig, zoodat zij vermoedelijk de kloksignalen langs de lijn, die volgens getuigen inderdaad geklonken hebben, niet heeft gehoord. Zij kwam naar buiten toen de trein de bus greep. Zij is totaal van streek en in een zenuwerisis in haar wachtpost gebracht. De zwaargewonde G. Peters zal het vermoe delijk niet doorstaan. Honderden nieuwsgieri- gen per auto, per fiets en te voet moesten op een afstand worden gehouden. Het treinverkeer had ruim een uur ver- traging. Nadere bijzonderheden. Men meldt van andere zijde nog: De chauffeur van de bus, Wieferink, reed iets voor den trein uit en heeft daardoor waarschijnlijk het gevaar niet zien aankomen, met het treurige gevolg, dat de bus door den trein werd gegrepen, toen de eerste midden op de rails was. De machinist remde nog uit alle macht, doch de bus werd gegrepen, mee- gesleurd over een afstand van ongeveer 150 M. en geheel versplinterd. Behalve de bovengenoemden werden ge wond, n.l, Peters Jr. uit Horst, mej. Peters, echtgenoote van den zwaargewonden G. Pe ters, en de heer Van Dijk. Per particuliere auto's werden de gewonden naar het St. Joseph Ziekenhuis te Venlo ge bracht. Het vervoer geschiedde onder leiding van een afdeeling militairen. Over een afstand van ongeveer 100 M. wer den de brokstukken van de bus verspreid ge- vonden, de kap van de bus lag aan de andere zijde van den spoorweg. De verslagenheid in de omtrek is groot. Door de marechaussee wordt een uitvoerig onderzoek ingesteld. PROV. BOOT VASTGELOOPEN. Woensdagavond, ongeveer kwart voor acht, is naar de Z. Nwsb. meldt, de P.rov. boot tijdens vliegend weer en striemenden regen, bij het inkomen van de haven, vastgeloopen in den Westhavendijk te Zierikzee. Een paar visscherslui, die als passagier meevoeren, klommen over boord en trokken per fiets naar die stad om sleeplboothulp. Te voren had men getracht met een vlet een staaldraad uit te brengen naar den Oosfchavendijk, maar deze poging mislukte, waarbij de vlet verloren ging. De visschersschepen met motor vertrokken spoedig naar het einde der haven, waar na ruim een uur werken, de Prov. boot los kwam en naar het Luitje stevende, waar te ongeveer half tien gemeerd werd. Donderdagmorgen is de vlet, gehavend, teruggevonden. De Prov. boot zelf heeft, voor zoover bekend, door de ongezocbte aanraking met den dijk, geen averij opgeloopen. DE MISDAAD TE BILTHOVEN. Zooals gemeld, is dezer dagen de dader van den moord op mevrouw Soeparwi en haar beide kinderen van de psychiatrisch-neurolo- gische kliniek te Utrecht, waarin hij na zijn mislukte zelfmoordpoging was opgenomen, overgebracht naar het huis van bewaring al- daar. Zijn zaak zal spoedig voor de Utrechtsche rechtbank worden behandeld, vermoedelijk op 10 Maart a.s. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de zitting veertien dagen wordt uitgesteld, omdat de rapporten der des- kundigen betreffende het sectie-onderzoek nog niet bij het parket zijn ingediend. Intusschen blijven de motieven voor dezen moord ook in de kringen van ingewijden duis- ter, meldt het „Hbl." De inlandscbe bediende is zeer zwijgzaam en volhardt bij zijn vroeger afgelegde verklaring. Daar bij deze misdaad geen enkel zedenkwetsendelement moet zijn geconstateerd, is het zoo goed als uitgesloten, (Ingez. Med.) dat de zaak met gesloten deuren zal worden behandeld. Tot nog toe is nog geen verdediger aang'ewezen. Wel vernam het blad, dat de dader aan een psychiatrisch onderzoek is onderworpen, het geen uitsluitend als een formaliteit opgevat moet worden, daar hij als volkomen normaal wordt beschouwd. Hoewel de volkstelling weer geruimen tijd tot bet verleden behoort en er over dit onder- werp verschillende vermakelijke verhalen zgn opgedischt betreffende de invulling der formu- lieren, kan de Nqm. Crt. toch niet nalaten, het volgende geval te vermelden, hetwelk haar dezer dagen ter oore kwam. Een bewoner van Veenendaal had acbter het woord ,,Geslacht" ingevuld: ,,Met Nov. een varken." ONGEWENSCHTE PAKKETTEN. Verscheidene behoeftige gezinnen te Nieuw- Amsterdam ontvingen onlangs een schrijven uit de residentie, met de verblijdende mede- deeling, dat een pak aan hun adres was af- gezonden, inhoudende levensmiddelen, kleeren enz., terwijl de vrachtkosten waren ingeslote*. Werkelijk kwam dan een pak van groote af- metingen aan, doch de inhoud bestond steeds uit beschimmelde sigaren, bedorven levens middelen, vuil goed enz. Veelal waren volgens ,,de Tijd" de vrachtkosten bijgevoegd. Zeer waarschijnlijk is hier een psychopaath aan het werk. De justitie heeft de zaak in onderzoek. IN DE GEVANGENIS GEBORJEN. Men herinnert zich wellicht het droeve ge val van de aanstaande moeder, een gescheideta vrouw, die te Londen ter dood veroordeetd werd wegens moord op haar zoontje van negen maanden dat zij, door armoede aan wanhoop ten prooi, van het leven had be- roofd. De tenuitvoerlegging werd officieel op- geschort tot na haar bevalling, doch inmiddels werd de straf in levenslangen dwangarbeid veranderd. Thans wordt gemeld, dat de beklagens- waardige vrouw in de gevangenis het leven heeft geschonken aan een tweeling, een jon- gen en een meisje. WALVISSCHEN VOOR EEN LUNA-PARK. Men meldt uit Stockholm: De directie van een Lunapark te Parija heeft bij de Noorsche reederij Pioner 20 a 25 walvisschen besteld die geprepareerd zulleo worden en dan in het Lunapark te bezichtigen zullen zijn. Tevens zijn 100 levende pinguins besteld. Voor de walvisschen zal 25.000 kro nen per stuk en voor elken pinguin 4 k 500 kronen betaald worden. CAFe-RUZIE. Te Doomik in Belgie ontstond ruzie tus schen twee cafAbezoekers. Edn der twee, een 60jarige landbouwer, werd door zijn tege«- stander met een mes de halsslagader doorge- sneden. De dader, een landbouwersknecht uit de omgeving, werd gearresteerd. CENTRALE HENGSTENKEURING. Doniderdag werd te Goes de jaarlijksche Cea- trale Hengstenkeuring gehouden. De uitslag is de volgende: Categoric I. Hengsten geboren in 1928, kleine maat, le pr. Mayeur de Water, eig. F. C. Diele- aian, Waterlandkerkje; 2e pr. Orange, eig. S. van Hoeve te Axel; 3e pr. Hertog van Aremiberg, eig. J. F. Brooymans te St. Annaland; 4e pr. Hindo d'Ahea, eig. Getor. Aemaudts te Sluis; 5e pr Davidszoon, eig. A. H. Verschueren te Hengat- dijk; 6e pr. Handy van Welgelegen, eig. J. J. van Hoeve te Schoondijke; 7e pr. Cesar, eig. Wed. O. Cocquit te Sluis. Categoric V. Hengsten geb. in 1925 en 1926 kleine maat: le pr. Martin van Luntershoek, eig. Van 't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp; 2e pr. Baillen de Laboureur, eig. J. B. Koppejan Ez. te Zoutelande; 3e pr. Alban de Fair, eig. J. de Putter te Axel en C. de Feijter te Bosch kapelle; 4e pr. Herseur II de Cognebeau, eig. H.V. Stoppeldijk; 5e pr. Rippolyte, eig. G. Buqsse te Biervliet; 6e pr. Franqo, eig. B. J. Roeding te Stoppeldijk; 7e pr. Tambour d'Aardenburg, eig. G. J. Klompe te Dreischor; 8e pr, Bristol, eig. P. A. Verdurmen te Kloosterzande. Categoric II. Hengsten geboren in 1928, groote maat: le pr. Artiste, eig. wed. E. Verschueren te Hengstdijk2e pr. Laboureur, eig. Gebr. Van Strien te Wolfaartsdijik; 3e pr. Tsjaka, eig. F. d'Hoore te Sluis; 4e pr. Carol, eig. G. de Deckere te St. Jansteen; 5e pr. Hercule d'Ahea, eig. Getor. Aemaudts te Sluis; 6e pr. Graaf, eig. „De Wil- helminapolder" te Wilhelminadorp; 7e pr. Hector de Fair, eig. Gebr. Aemaudts te Sluis. Categorie VI. Hengsten geb. in 1925 of 1926, groote maat: le pr. Mars, eig. G. Buijsse te Biervliet; 2e pr. Irnma, eig. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; 3e pr. Frits, eig. J. F. Verstraaten te Graauw; 4e pr. Comte de Water, eig. F. C Dieleman te Waterlandkerkje; 5e pr. Khan de la Loge, eig. H.V .Nieuw Leven te Axel. Categorie III. Hengsten geboren in 1927, kleine maat: le pr. Gacon d'Ahea, eig. Getor. Aemaudts te Sluis; 2e pr. Victorieux, eig. H.V. De Herleving te Axel; 3e pr. Suiveur de Bonzar, eig. G. Buijsse te Biervliet; 4e pr. Jacob, eig. P. Scheelede Putter te Biezelinge; 5e pr. Papini, eig. Jac. de Feijter Cz. te Boschkapelle. Categorie IV. Hengsten, geboren in 1927, groote maat: le pr. Certain van Lamswaarde, eig. F. C. Fassaert te Lamswaarde; 2e pr. Albion, eig. P. J. Lannoye te Aardenburg; 3e pr. Bour geois van Luntershoek, eig Corn, de Feijter te Boschkapelle; 4e pr. Baldad, eig. E. Cleireo te Clinge. Categorie VII. Hengsten geboren in 1924 of vroeger, kleine maat: le pr. Dramant d Ahea, eig. Gebr. Aemaudts te Sluis; 2e pr. Janus, eig. Gebr. Verdonk te Nieuwdorp; 3e pr. Kuno, eig. H.V. Oudelande; 4e pr. Abb6, eig. H.V. Bieze- linge—Waarde; 5e pr. Moustache, eig. A. de Kock te Hontenisse; 6e pr. Harold, eig. R. Sturm te IJzendijke; 7e pr. Frans, eig. J. Stallaert te Lamswaarde; 8e pr. Cesar van 't Paviljoen, eig. N A. Deist Jz. te Dreischor. Categorie Vin. Hengsten geboren in 1924 of vroeger, groote maat: le pr. Manola s Karel, eig. Van 't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp; 2e pr. Bonzar de Fatan, eig. G. Buijsse te Biervliet; 3e pr. Espoir de Grand Coron, eig. H.V. Espe- rance te Scboondijke; 4e pr. Hippolyte, eig. J. B. Koppejan E. te Zoutelande; 5e pr. Adriaan, eig. Gebr d'Hoore te Sluis; 6e pr. Wilson, eig. J. Q C. Lenshoek te Kloetinge; 7e pr. Blesson van Ronde Putten, eig. F. v. Hoorn te Kortgene; 8e pr. Hubert, eig. D. Ferket te Stoppeldijk. Kampioen-hengst werd Certain van Lams waarde, eig. E. C. Fassaert te Lamswaarde, LI e

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2