- lang voor een behoorlijke schoonmaak van het groote gebouiw, terwijl ook gewoonlijk aberlei reparaties meestal in dien tijd moeten ge- beuren. De gang-en en trappen zijn pas geheel ge- verfd, en komen er, na de verplaatsing van gelden het gemiddelde dagloon. En Burge- j banken, tafels enz. en de duizendsn beenen, meester en Wethouders sohijnen dit tegen- die ze passeeren, ook wel niet ongeschon- terug. beeld volgden. De heer Van 't Hoff althans bracht de httur van de door hem verhuurde Woningen daarmede in overeenstemming, in verband met den economischen toestand. Bjj den bouw van dergelijke woningen heeft als principe gegolden, dat als weekhuur zou woordig veel lager te stellen. Althans van alle kanten bereiken spreker klachten, dat Burge- meester en Wethouders thans bezig zijn. dit naar beneden te doen en het standpunt heb- ben ingenomen, dat het gemiddelde dagloon wordt aangenomen te zijn f 2,50. De VOORZITTER: Dat is absaluut onjuiist. De heer 't GILDE meent, dat het dan meer dan tijd wordt, dat de huurbedragen voor de woningen in de Julianastraat .in overeenstem ming worden gebracht met het bedrag, dat Burgemeester en Wethouders een dagloon beschouwen. Gelukkig zijn er toch noig menschen, die meer geven dan 2,50. De heer ESSELBRUGGE geeft als zijn oor- deel te kennen, dat men hier thans versohrik- kelijik zit te boomen en men thans toch de huur niet verlagen kan. Was het daarom niet verstandiger er verder het zwijgen toe te doen? Men heeft aan den Minister vermin- dering gevraagd ,wat kan men nu beter doen dan afwachten De heer 't GILDE: De Voorzitter zegt toch, dat de raad ook tot verlaging kan besluiten? De VOORZITTER: Ik moet den raad vrij laten in het nemen van beslissing, maar moet emstig in overweging geven, thans geen be- sluit te nemen. Hiema iwordt met algemeene stemmen be sloten overeenkomstig het voorstel van Bur- gemeester en Wethouders. S. Verkoop van gemeentegrond. Ingekomen is: a. Een verzoek van J. C. Kense te Oost- iburg, om den verkoop van een perceel grond aan de Prins Hendrikstraat no. 119 van het uitbreidingsplan waartoe biji raadsbe- sluit van 13 Nov. 1930 werd besloten, te ver- nietigen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het verzoek van adressant, die door omstan- digheden genoodzaakt is geworden dit in te zenden, in te wilugen. De heer P. DE FEIJTER zal zich hiertegen niet verzetten, maar merkt op, dat de grond tpch eenmaal verkocht was en in verband daannede vermoedelijk kosten zijn gemaakt. Die kosten komen dan toch zeker voor reke- ning van Kense De VOORZITTER: De kosten waren nihil, anders zouden we zeker hebben voorgesteld die door adressant te laten vergoeden. De heer ESSELBRUGGE wil er ook nog iets van zeggen; hij heeft geen bezwaar tegen iruwilliging van dit verzoek, maar wil toch waarschuwen tegen herhaling in de toekomst. Er zijn nogal wat gronden verkocht met de bepaling, dat ze een jaar mochten wachten met de behouwing. Die zouden nu 11 maan- den kunnen wachten en dan ten slotte ook een briefje aan den raad zenden met verzoek den koop te vernietigen. Dan zou men niet ge- waarborgd blijven, dat de koopers den grond ook houden. De VOORZITTER merkt op, dat alleen uit- sbel van beboiswing wordt gegevan, indien daarvoor gegronde rodeii hestaan, en men den goeden wil van de koopers ziet. Deze man heeft zeer gegronde motieven naar voren ge bracht, om te ibewijzen, dat het hem door gewijzigde omstandigheden niet mogelijk is den grond te aanvaarden en te bebouwen. De heer ESSELBRUGGE: Het verzoek kwam thans nogal vlug, maar het zou toch ook een maand of 6 later kunnen komen. De heer OGGEL: Dan zou 't niet meer "aan. dan is de koopacte inmiddels gepasseerd op 30 jaar mogen worden terugbetaaid belast dat de gemeentebegrooting jaarlijk met f 2000. Het thans voorgestelde werk kost 39.000, en daarvan komt wel wat terug, wegens grond- verkoop. Men kan daar misschien later grond verkcopen voor 3 of f 4 per vierkante meter en dan komt er een heel strak van hot kapitaal Burgemeester en Wethouders hebben den af. Gaame zag ik, dat de gemeenteraad voor goed weigerde, de school voor andere doel- einden. dan waartoe ze bestemd is, te laten gebruiken. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat hunne ondervinding van gelijtke strekliing is. Ai'gezien daarvan stellen zij voor, het ver zoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 5. Doortrekken van de Prins Hendrik straat. Wij brengen U in herinnering aldus schrijven Burgemeester en Wethouders dat wij Uwen Raad al meermalen hebben gespro- ken over deze doortrekking. Thans met de omvangrijke werkloosheid in deze gemeente, hebben wij naar diverse wer- ken uitgezien om een werkvoorziening voor die arbeidskrachten te scheppen. Ook met andere autoriteiten en colleges is over werkverschaffing reeds geconfereerd. Het aantal werken van beteekenis is zeer gering, waar wij het oog op hebben kunnen laten vallen, als zijnde mogelijk voor uitvoe ring, tevens dienende tot algemeen nut. Er is b.v. bij de verschillende autoriteiten aangedrongen om verbetering van den weg AxelRoodesluis nu ter hand te nemen uit een oogpunt van werkverschaffing, doch door niet voldoende medewerking van onderhouds- plichtige en aanpalende polders, kan dit werk niet worden uitgevoerd. Dit betreuren wij, daar de plannen gereed liggen. Den Zaamslagschen weg af te graven, te verbreeden en de verharding te verbeteren is al meermalen door ons onder de oogen gezien en met autoriteiten besproken. Dit plan zal van uitvoering 60.000 kosten, waarvoor aan werkloon is geraamd op 6600. Dit beteekent slechts een klein gedeelte van het kapitaal. Het overige is noodig voor ver- hardingsmaterialen. Dit totale kapitaal zou, op verzoek aan de Provinciale Staten wellicht als renteloos voorsehot verstrekt worden, doch komt dan eerst in de Zomerzitting van dat college in behandeling. Dit werk is alzoo niet uit te voeren in dezen winter. Het plan dat wel dezen winter uit te voeren is, is de doortrekking van de Prins Hendrik straat naar den Buthdijk. Dit plan is nauwkeurig onder de oogen ge zien, waarvan de raming f 30.000 is, gespecifi- ceerd als volgt: Aankoop grond van J. A. Cappon e a. 13.000 Verharding met klinkers f 7.500 Trottoirbanden en tegels f 2.500 Rioleering f 1000 Werkloon f 0 000 Totaal 30.000 In deze raming zit 20 werkloon en vraagt plaatselijke werkkrachten voor het maken van trottoirbanden en rioolbuizen, daar deze in de gemeente gemaakt worden. De rioleering is 1000 geraamd, welk be drag, afgezien van dit werk, toch successie- velijk verwerkt zal moeten worden, voor de afvoer van het stadswater naar de rioleering aan den Buthdijk, daar het niet langer langs I den natuurlijken weg kan geloosd worden, ten- gevolge van de reeds ingekomen klachten van de omwonenden. Voor de werkloozen zal aan het Rijk en de Provincie een bijdrage gevraagd kunnen wor den. Dit zal een bepaald percentage bedragen b. Het Roomsch Katholiek Kerkbastuur vraagt 'n voorsehot van 1300. Het gemiddeld aantal leerlingen over 1930 bedroeg 170% 5. 10 (zrjnde het gemiddelde van de openbare lagere school) heeft zij recht op 80 van dat bedrag zijnde 1364, zocdat haar verzoek om voorsehot tot dat bedrag kan worden in- gewdlligd. en^het gekochte ook betaald. Deze adressant j afhankelijk van de klasse, waarin de gemeente e«tt X1CL piI rl-i on ctonn is inp-AflPftld. kan door familieomstandigheden Oosthurg niet meer verlaten en kan ook niet betalen. De koop zou dan toch niet kunnen doorgaan. - Het venzoek wordt met algemeene stemmen j ingewilligd. b. Een verzoek van C. van Bendegem, om van de gemeente te mogen koopen een perceel bouiwgrond, gelegen aan de Ds. Jan Scharp- straat no. 139 van het uitbreidingsplan, groot 100 M2. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit tegen den vastgestelden prijis en onder de gebruikelijke voorwaarden aan adressant te verkoopen. De heer ESSELBRUGGE was van meemng, dat het ook langer ken duren. De heer OGGEL: Neen, want dan wordt niet gekocht en betaald. De heer ESSELBRUGGE wijst op den slager Verpoorte; die mag twee jaar wachten met bowven. De VOORZITTER: Daar wist de raad van. In de acten wordt opgenomen, dat de grond binnen een jaar moet bebouwd zijn, terwijl er tevens een boete op niet-nakoming dezer voor- waarde in de condition wordt opgenomen. c. De VOORZITTER deelt mede, dat na het opmaken der agenda nog is ingekomen een verzoek van A. de Zeeuw, om te koopen perceel 116 van het uitbreidingsplan, Burge meester en Wethouders stellen voor dit ver zoek, onder de gewone voorwaarden en den voor het perceel vastgestelden prijs in te wil- jig-en. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 4. Gebruik van lokalen der openbare school voor een tentoonstelling. Ingekomen is een adres van A. van Male en A. Th. 't Gilde, resp. voorzitter en secre- taris der V. V. V. te Axel, die daarin te ken nen geven: dat in de op 19 Januari gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering onder meer be sloten werd, ter gelegenheid van het 5jang bestaan der vereeniging een huisvlijttentoon- stelling te organiseeren, met een daaraan ver- bonden winkelschouiw, en wel in het tijdvak van 31 Juli tot en met 5 Augustus a.s.; dat alle pogingen tot verkrijging van een vereenigingsgebouw tot dusvef faalden en in de gemeente Axel geen gebouwen zijn die zich tot het boven-omschreven doel momenteel beter leenen dan de openbare school; dat zij daarom noodgedwongen nogmaals gaame \-an de openbare school zouden gebruik maken; redenen waarom zij den raad alsnog beleefd verzoeken nogmaals de beschikking over ge- noemd gebouw te mogen hebben gedurende het bovenvermelde tijdvak. Het hoofd der betrokken school in wiens taanden dit adres voor advies werd gesteld, schrijjft In antwoord op het verzoek om advies in aake nevensgaand verzoekschrift heb ik de eer U te heriehten, dat, waar de raad dezer ge meente geen bezwaar had, levend gedierte in de school ten toon te laten stellen, ik ook weinig succes verwacht van advies tot ndet- toelating van de huisvlijt-tentoonstelling. De school is voor het onderwijs, staat waar- ltjk niet ledig, zoodat alle bijzaken, niet met het onderwijs in verband, buiten de school be- hooren te blijven. De zomervacantie is ook volstrekt met te voor dien steun is ingedeeld. De oppervlakte die gekocht moet worden is pl.m. 10.000 M2. groot; en heeft een breedte van 50 M., zoodat aan weerszijden van den weg een strook grond ter breedte van 20 M. overblijft voor bouwigrond. In totaal zal aan verkoopbaren grond over- blijven 7000 M2. Waar wij geen andere belangrijke werkvoor- zieningen als abject kunnen vinden, stellen wij U voor te besluiten: a. tot aanneming van dit plan; b. tot aankoop van dien grond; c. de noodige subsidie's aan te vragen voor uitvoering van het plan; d. een geldleening aan te gaan groot hoog- stens f 30.000, tegen een rente van hoogstens 4% en een jaarlijksche aflossing van min- stens 1000; deze rente en aflos te betalen uit de gewone middelen. De heer KOSTBR had, al zal hij aan dit voorstel zijn stem geven, liever gezien, dat reeds in den zomer van 1930 voorbereidingen waren getroffen voor het afgraven en ver breeden van den Zaamslagschen weg, te meer, waar in het thans voorgestelde werk toch ook maar 6000 aan werkloon zit. Hij vermeent, dat, als men den Zaamslagschen weg 1 M. diep zou afgraven, dat er dan wel meer werk loon dan f 6000 in zou zitten, En als Burge meester en Wethouders die material en op 53.000 berekenen, zijn ze naar hij vermeent aan den hoogen kant. Men staat thans echter voor het feit, dat er iets zal moeten gedaan worden. En dit overwegende, kan hij zijn stem geven aan het voorstel. Hij acht eclitei f 13.000 voor den aankoop van grond een zeer hooge som, terwijl er maar 6000 voor werk loon wordt geraamd. Indien men in den zomer van 1930 het besluit had genomen tot het afgraven van den Zaamslagschen weg, had men aan de Provinciale Staten voor die wegsverlbetering een renteloos voorsehot kun nen vragen. En daarin zou meer gezeten hebben dan /6000 aan werkloon. Hrj raadt dringend aan, alsnog pogingen aan te wenden, om tot heit afgraven van den Zaamslagschen dijk te kunnen overgaan. Kan het dan dit jaar niet meer worden uitgevoerd, dan kan het den volgenden winter gescbieden. De Zaamslagsche weg is voor het tegenwoordlg verkeer daarover zeer onvoldoende. Hij is van oordeel, dat een weg die de gemeenten aan elkaar verbindt geen gevaar mag opleve- ren voor het verkeer. De VOORZITTER geeft naar aanleiding van dit betoog te kennen, dat, zooals de heer Koster uit de stukken heeft kunnen lezen, Burgemeester en Wethouders dat werk onder de oogen hebben gezien. Ook daarvoor ligt alles klaar, en wenscht men dat plan van den Zaamslagschen weg in een volgende vergade ring te behandelen, dan kan dit gescbieden. Wanneer de Zaamslagsche weg zou worden afgegraven, kost dat 60.000 en indien de gemeente daarvoor van de provincie rente loos voorsehot kreeg, dat ze in 20 of 30 jaar zou mogen terugbetalen De heer KOSTER: Tegenwoordlg staan ze 40 toe. De VOORZITTER geeft te kennen, daar- naar in de conferentie met Gedeputeerde Staten uitdrukkelijk gevraagd te hebben, en is het dan met de mededeeling van den heer Koster niet eens. Dat werk zal aan de ge meente in elk geval duurder komen dan het thans voorgestelde, en er zit niet noemens- waard meer werkloon in. Indien de 60.000 het plan voor den Zaamslagschen weg ter deeg onder de oogen gezien en zullen dat ook 1 aan de orde stellen, tegen het volgend jaar. Is dan de werkloosheid niet van dien omvang, dan kan het worden uitgesteld. Hij zou de bosprekfimgen thans echter widen beperken tot die over het voorstel. De heer 't GILDE: Ik acht mij gelukkig, in de vorige vergadering op de uitvoering van dit werk te helbben aangedrongen De VOORZITTER: 0666dat werk was zoo lang in den molen! De heer 't GILDE: Maar Burgemeester en Wethouders waren toen zeer pessimistisch gestemd, omdat de mogelijkheid tot uitvoering van dit werk, gedurende dezen winter. Het is nu gelukkig gebleken dat met goeden wil veel mogelijik is. Het plan zal naar zijn mee- ning de goedkeuring van den heelen raad moe ten wegdragen. Niet alleen is daanmee een meer ideale verbinding Sassing-Station Axel tot stand gebracht en veel verkeersgevaar daarmedie voor een groot gedeelte opgeruimd, maar in het bijzonder is het een prachtig object voor werkverschaffing. Onze Axelsche arbeiders vragen en verlangen niets beters en lievers dan werk. Niets toch is zoo demorali- seerend dan werkeloos rond te moeten loo- pen of van een beetje steun te moeten leven, waar eigenlijk ook niet van te leven valt, zoo als het behoort. Hij hoopt, dat ondertusschen niet stil zal gezeten worden en nog gestreefd zal worden naar de andere in het prae-advies genoemde werken. Laat ons er toch voor zorgen dat het werk van den Zaamslagschen dijk tegen den volgenden winter voor uitvoe ring vatbaar zal zijn. Ten opzichte van de doortrekking van de Prins Hendrikstraat naar den Buthdijk zou hij veel liever zien dat het plan recht door, dus zonder den bocht bij den Molen werd uit gevoerd, niet alleen met het oog op het ver keer, maar ook omdat in dat plan veel meer grondwerk zit. Is door Burgemeester en Wethouders een raming gemaakt wat het plan rechtdoor zou kosten en hoeveel meer grondwerk daarin zit. De VOORZITTER: Daarvan is geen raming gemaakt, maar ik kan ook wel zeggen, dat, indien de raad op dat denkbeeld zou willen ingaan, er dan gedurende de eerste weken van de uitvoering niets komen kan. De heer OGGEL noemt dat plan ook nadee- liger, omdat men dan veel grond zal noodig hebben en het ook ongeschikt is, om op dat opgevoerde terrein te bouwen. De heer KRUIJSSE: Het op te hoogen ter rein is dan 50 M. breed. Waar zal men al den daarvoor noodigen grond halen? De VOORZITTER merkt op, dat men bo- vendien later nog altrjd de straat recht kan doortrekken; hij moet ontraden op dat denk beeld in te gaan, want dat beteekent uitstel van de uitvoering. De heer 't GILDE legt er zich dan gaarne bij neer. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat ook rekening moet gehouden worden met de finan- cieele uitvoerbaarheid; indien men een ander plan zou aannemen, dat misschien boven de fiancieele kracbt der gemeente ging, zou er misschien niets van komen. Dit plan is uit- voerbaar. De heer 't GILDE is het met den heer Koster eens, dat de koopprijs van den grond schrikbarend hoog is. De heer ESSELBRUGGE: Ja, daar zullen we het wel alien over eens zijn. De VOORZITTER wijst er op, dat er nog meer dan f 6000 werkloon voor Axelsche men schen in zit, wegens het vervaardigen van de rioolbuizen en de trottoirbanden, hetgeen hier geschiedt. De heer ESSELBRUGGE, nog doelende op den koopprijs van den grond, acht het jam mer, dat het langs de onteigeningswet zoo lang duurt, anders kon men die toepassen. De heer OGGEL merkt op, dat men dan ook niet goedkooper zou uit zijn. De heer DIELEMAN acht het voorgestelde een mooi plan, maar het ideale is het nog niet. Hij meent, dat het toch niet zooveel zou schelen, als de bocht recht werd gemaakt. Is het verschil niet bekend? Men streeft er tegenwoordig naar am overal bochten te doen verdwijnen, maar hier gaat men er nu een scheppen. De VOORZITTER: Maar dit wordt geen be zwaar opleverende bocht. Als men het nu recht zou doortrekken, zou er toch ook een zijweg moeten komen. Het is ook de vraag, of de eigenaren den daarvoor noodigen grond zouden willen verkoopen. Blijkt dat het geval, dan kan de straat later nog altijd recht ge maakt worden. De heer DIELEMAN gelooft niet, dat het wijs zou zijn om nu het plan uit te voeren en het werk dan later te verbeteren; dan zou dat misschien opnieuw 6000 k f 7000 kosten. De VOORZITTER wijst er op, dat het ook de vraag is, of de gemeente de beschikking zou kunnen krijgen over den alsdan benoodig- den grond. Het heeft hem al moeite genoeg gekost om (lit te krijgen. De heer OGGEL zou uitvoering van dat andere plan ook niet voordeelig achten, omdat men dan geen grond kan verkoopen. De heer DIELEMAN meent, dat er anders grond genoeg is voor ophooging; er is nog ge noeg op de Vlakte en ook zou men den Graaf Jansdijk kunnen afvoeren. De heer OGGELMaar dat zou enorns veel kosten om den grond van zoaver te halen. De heer DIELEMAN sprak ook van 6000 a i 7000 meer. De heer OGGEL: O, dat zou veel meer kosten. De heer DIELEMAN: Het zal ook veel kosten, als we na een jaar of vier de bocht uit den weg gaan halen en dan hadden we nu ineens een rechte weg. De VOORZITTER wijst er op, dat door uit voering van dit werk, de kans, om die te ver- krijgen, niet verkeken is. De heer DIELEMAN is niet bepaald tegen dit plan, maar vindt het andere mooier. De heer 't GILDE: Kan er vlug begonnen worden De VOORZITTER antWoordt bevestigend. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. c. Het bestuur van de Hulp. Ver. voor Geref. Schoolonderrwijs vraagt een voorsehot van 1300. Deze school heeft een gemiddeld aantal leerlingen over 1930 van 135% a 10 (het ge middelde van de openbare school), heeft zij recht op 80 van dat ibedrag zijnde 1082, zoodat dit verzoek niet kan worden ingewil- ligd. Zij stellen voor, deze bedragen uit te keeren onder voorwaarde dat deze toekomende som- men betaalbaar zullen gesteld worden in twee tiermijnen, n.l. 1 Maart en 1 September 1931. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 7. Toekennen van! vergoedingen overeen komstig art. 18 L. O. wet. Naar aanleiding van daartoe ingekomen verzoeken, stellen Burgemeester en Wethou ders voor, op grond der bepalingen van art. 13 der L.O. wet 1920, een vergoeding toe te kennen over 1930 aan P. Grootihaert en J. Scheele, ad f 15 per kind en per jaar. De heer KOSTER vraagt of J. Scheele wel 4 K.M. van de school te Zaamslag verwijderd woont. De VOORZITTER erkent, dat daarover ge- twist kan worden, maar Burgemeester en Wethouders passen dit wetsartikel soepel toe. De heer KOSTER acht zulks in deze toch een gevaarlijk standpunt. De heer OGGEL deelt mede, dat het van af de waning meer dan 4 K.M. is, maar niet van af den weg ibij den toegang tot de hofstede. Nu kan men van gevoelen versohillen over de vraag of men van af de woning moet meten of van af den weg. Hoe moet dat Met algemeene stemmen wordt overeen komstig het voorstel besloten. 6. Verleenen van voorsehot aan bij/ondere seholen overeenkomstig de L. O. wet. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat verzoeken om voorsehot op de gemeente- lijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der L. O. wet 1920, voor het jaar 1931, zijn inge komen van: a. Het bestuur van de bijzondere school Nieuwstraat) vraagt een voorsehot van 3200. Aangezien zij een leerlingenaantal heeft van gemiddeld 428, en het gemiddelde bedrag per leerling van de openbare lagere school gerekend wordt op f 10, heeft zij recht op 80 van dat bedrag, zijnde f 3424, zoodat dit verzoek om voorsehot kan worden inge willigd. 8. N.V. Zeeuw sch-Vlaamsche Drinkwater- leidjngmaatseiiappij. Naar aanleiding van het schnijiven van den Raad van Toezicht der N.V. Zeeuwsch-Vlaam- sdbe Waterleidinigmaatschappijmedegedeeld in de raadszitting van 30 December 1.1., betref- fende uitvoering van het volledig plan, deelen Burgemeester en Wethouders aan den raad mede, overtuigd te zijn dat er geen voldoende medewerking is tot uitvoering van het groote plan. Nu er een nieuw plan onbworpen is in samenwerking met dr.ie gemeenten tot stich- ting van een waterleiding, meenen wij, dat de oude maatschappij geen sta in den weg be hoort te zijn voor een nieuw plan. Wij zijn dan ook van oordeel dat, gezien het feit, dat het bestaande plan nu niet uitgevoerd zal kunnen worden, de tijd gekomen is om de oude maatschappij te ontbinden. Mdtsdien stellen zij voor medewerking te verleenen tot liquidatie der oude maatschappij. De heer 't GILDE: Mirinheer de Voorzitter! Hoe lang reeds duurt nu de waterleiding- tragedie of komedie in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo is die vraag van v66r- en tegenstanders en de laatsten, die zien met hoeveel hartstocht door een handjervol menschen hun dierbare pand de waterleiding maatschappij gekoesterd wordt vragen zich af: zal deze er dan ten- slotte toch ondanks het verzet en den tegen- zin van het volk komen. De VOORZITTER acht deze redeneering niet op zijn plaats. Burgemeester en Wethou ders stellen voor mede te werken aan ontbin- ding der oude maatschappij. De heer 't GILDE: De voorstanders zelve, vooral zij die deel uitmaken van de Kamer van Koophandel zijn er vast van overtuigd, dat eer wij 5 jaar verder zijn de waterleiding er zal zijn. In allerlei bochten hebben de voorstanders zich reeds gekronkeld. Ze zijn al meer dan eens moeten zwicbten voor het verzet dat uit het volk kwam en dat verzet zal des te hoo- ger oplaaien naarmate men aanstalten maken Mil de plannen in welken vorm dan ook te verwezenlrjken. Het volk wil de waterleiding niet en wordt haar desondanks opgedrongen. De VOORZITTER merkt opnieuw op, dat dit. betoog langs het voorstel gaat. Van het geen de heer 't Gilde daar beweert is geen sprake. Burgemeester en Wethouders stellen alleen voor, mede te werken aan ontbinding der oude maatschapprj. De heer 't GILDE: Dus, het voorstel van Burgemeester en Wethouders strekt thans alleen om de oude maatschappij' be onbbinden? Dan wacht ik verder af. De VOORZITTER: We stellen alleen ont binding der oude maatschappij voor. De heer 't GILDE: Maar er wordt toch ook gesproken van een nieuw plan De VOORZITTER: Dat nieuwe plan is ook aan u bekend. dat staat buiben onze gemeenbe. Burgemeesber en Wethouders willen nu echter niet, dat het oude plan het nieuwe in den weg zou staan, aangezien zij overtuigd zrjn, dat dit toch niet tot stand kan komen. Ze willen geen sta in den weg zijn voor ander en, die wel een waterleidingplan wenschen uit te voeren. De heer 't GILDE had het vermoeden, dat er een streven was, om aan het nieuwe plan mede te werken. De VOORZITTER: Dat staat toch met m het voorstel? Ik geloof niet, dat het noodig is hierover nog veel woorden te verspillen. De heer CLAESSENS is wel voor ontbin ding, maar is er tegen mee te betalen aan de gemaakte onkosten. De VOORZITTER Dat is een kwestie van later De heer CLAESSENS: Ja, maar dat wordt in de aandeelhoudersvergadering toch direct beslist. De VOORZITTER weet met hoe dat gaan zal; aver de liquidatie zal door de afgevaar- dig'den beslist worden. De heer OGGEL merkt op, dat het wel jam mer is, dat het werk tot het aanleggen eener drinkwaterleiding in dezen tijd niet kan war den uitgevoerd, dat zou een werkverschaffing zrjn, die nu goed van pas kwam. Dat moet nu echter op zij gezet worden. J De heer VAN DE BILT merkt op, dat de vergadering van aandeelhouders wel zal be- slissen over de liquidatie, doch dat de raad toch zou behooren te zeggen, hoe de uitgaven zullen moeten gedekt worden; er is geld uit- gegeven en dat zal ook moeten betaald wor den De raad zou dus moeten zeggen, of hij wenscht te betalen of niet. Medeweiken aan liquidatie houdt volgens hem in ook bijdragen In de onkosten. De heer OGGEL acht het moeilrjk, om daar over thans in openbare vergadering bespre- kingen te houden. De heer CLAESSENS zou de zaak dan maar laten voortbestaan, doorwerken kunnen ze toch niet. Hij acht zich niet verplicht mee te betalen In de gemaakte kosten. De VOORZITTER: Dat is nog niet aan de orde. Er moet thans beslist worden over het voorstel om mede te werken aan de liquida tie. Indien later een nota van kosten kom- kan de raad zeggen of hij die wil betalen of niet. De heer DIELEMAN kan zich alleen ver- heugen, dat Burgemeester en Wethouders zich zoo hoog hebben kunnen opwerken, dat ze met dit advies tot den raad gekomen zijn. Hij had verwacht, dat ze toch zouden hebben wil len doorzetten en uit den loop der omstan digheden nog niet zouden hebben geleerd. Hq is daar het college dankbaar voor. De VOORZITTER meent, dat hieruit dut- delijk blijkt, dat het geen dwingelandij was: nu het getij verloopen is, hebben Burgemeester en Wethouders gemeend ook de bakens te moeten verzetten. De heer DIELEMAN neemt in aanmerking dat het thans niet over betaline- van gemaakte onkosten gaat, maar anders zou hij daarover zijn meening wel eens willen zeggen. De heer CLAESSENS zou wel zoover mea willen gaan, dat de afgevaardigde der ge meente gemaohtigd wordt om v66r liquidatie te stemmen, maar niet am toe te stemmen in het betalen der rekening. Hij merkt op, dat er in den aanvang ook nog meer dan 21 gemeenten bij betrokken waren. Daarvoor zijn ook onkosten gemaakt. De VOORZITTER: Maar die zijn niet als aandeelhouder toegetreden. De heer 'it GILDE wil, naar aanleiding der opmerking van den heer Oggel, dat het maken der waterleiding een goed object zou zijn voor werkverschaffing, er aan herinneren, da in de raadszitting van 25 Augustus 1927 asj er heel anders over dacht. Toen werd door de meerderheid van Burgemeester en Wethou ders voorgesteld mede te werken aan ontbin ding der maatschappij, niet op grond van :e hooge tarieven, doch voornamelijk omdat het plan voor 20 gemeenten te duur kwam, omdat slechts enkele gemeenten in het Weu- telijk deel tot aansluiting hadden besloten, waardoor de gemeente Axel en het overig deet van dit gewest tijdens de steeds meer en meer tot uiting komende malaise en den slechteti financieelen toestand, te zwaar werd belast Alleen de heeren Kruijsse en Van Dixhoom waren het daar toen niet mee eens. Toen werd dus voorgesteld tot ontbinding ds*" maatschap pij over te gaan met het oog op de malaise en den minder gunstigen financieelen toe stand. Nu zijn we in 1931, en is de malaise het onderwerp van elk gesprek, en nu zou de waterleiding een goed object van werkver schaffing zijn! De VOORZITTER: U zult toch wel moeten toegeven, dat, wanneer dat werk thans kon uitgevoerd worden, er veel menschen aan zou den kunnen werken? Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 9. Wijziging begrooting, dienst 1930. Burgemeester en Wethouders stellen voor de gemeentebegrooting voor den dienst 19TO te wijzigen als volgt: onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten onderhO'Ud en schoonhouden van het raad- huis 275, onderhoud van brandbluschmiddo len en reddingsmiddelen 110, onderhoud van lantaams en verder kosten van verlichtting 700, plaatsing der waberbronnen ten behoeve der brandweer f 300, kosten van de alge meene begraafplaats 25, kosten ter zake van verzekering 20, kosten van de beerruimtng 75, kosten ter zake van verzekering en pen- sionneering (hoofdstuk II) 50, uitgaven voor volksfeesten 25, subsidie aan werkloozem- kassen f 740, totaal 2320; te verminderen de volgende posten: onder houd van straten en pleinen 400, onderhoud van pompen en riolen 150, verlichtiag en veiwanning schoolgebouwen 225, vergoeding in de kosten van instandhouding bijz. seholen f 1000. subsidie aan het Burgerlijk Arm.be- stiuur 545, totaal f 2320. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Wijziging begrooting dienst 1931. Burgemeester en Wethouders stellen van. de gemeentebegrooting voor den dienst 1931 te wijzigen als volgt: te verhoogen den post kosten ter zake van verzekering van amlbtenaren en beantbten (hoofdstuk II) 500 te verminderen den post voor onvoorziene uitgaven met f 500. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 11. Omvraag. a. De heer 't GILDE wijst er op, dat on- langs door menschen aan de Vlakte is ge- klaagd, dat het 'dak hunner woning geheel onder roode pyriet lag. Is daaromtrent iets gedaan. De VOORZITTER deelt mede, dat die z*nk is onderzocht. Htj heeft dat met den directeur der ammoniakfabriek besproken. Het was geen pyriet, maar een ander product. Men had des nachts gelost laij Oostenwind. en :oee schijnt een deel van het product te zijn weg- gewaaid en op de daken der bedoelde wonin gen te zijn terechtgekomen. Dit is waarge- nomen toen het licht werd. De direoteur heef- terstond maatregelen laten nemen en er een 20 menschen heen gestuurd, om dat stof van de daken te vegen, eerst met een bezem. en later met een korten borstel. Voorts heeft hij toegezegd, dat alles in het werk gesteld zbu worden om zooiets in de toekomst te voor- komen. De heer 't GILDE zegt, dat het verschrik- kelijk was; 't was een vuile rommel, en dat stof is vermoedelijk ook wel vergif. De heer OGGEL: Voor die menschen rou een waterleiding dan toch zeker wel noodig zijn. De heer DIELEMAN: Die krijgen ze nu niet meer. b. De heer 't GILDE vraagt. of er van de Winkeliersvereeniging nog geen schrijven is inigekcmen, over het nadeel dat sommigan hunner lijden van z.g. vliegende winkels. Men zal misschien zeggen, dat spreker ook een vliegenden winkel houdt, maar dat is toch wel anders. De hier bedoelde, komen tegen drukke tijden voor drie a vier weken, naar Axel en berokkenen groote concurrentie aan Axelsche neringdoenden. Is daar niets tegen te doen? Ze betalen geen belasting, huren voor een week of vier een perceel en verdwij nen dan weer. De VOORZITTER deelt mede, dat er nog geen schrijven is ingekomen. Hij betwijfelt echter of er iets aan te doen is. De heer 't Glide is de eerste, die er officieel over b'uf heer OGGEL merkt op, dat men die als forens oak niet treffen kan, want dan moeten ze meer dan 90 dagen per jaar de beschik king over een perceel hebben; als ze maar weken komen kan men ze niet aanslaau. Maar bovendien, de forensenbelastmg vervalt. De VOORZITTER schorst de openbare ver gadering, die overgaat in een zitting met ge- sloben deuren. Na het weder openbaar worden der dering, wordt deze door den VOORZITTER met het uitspreken van het dankgebed, ge- sloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 8