ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. T w a e de 31 a<i. VVaarsc/fuw'^! No. 8642. WOENSDAG 11 FEBRUARI 1931. 71e JAARGANG. W GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. hebben er toch voordeel van, dat het pad wordt pgeruimd. Hij meent, dat ze na deze toe- liciiting er ook wel geen bezwaar tegen zullen hebb" d-s to beta!en. Vergadering van Vrijdag 30 Januari 1931, des namiddags 1 uur. Voorzitter de heer Joh. de Fester, Burge- meester. Verder tegenwooraig de leden: A. de Feij- ter, S. van Hoeve, A. de Koeijer, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, J. de Regt en A. Jansen, benevens de Secretarls J, Stolk. (2. Slot.) 7. Voorst/el Burgemeester en Wethonders tot het uitspreken van de wenschelijk- heid van wijziging van den ligger der wegen en voetpaden. Ingekomen zijn de navolgende verzoeken: a. een schrijven van Arth. de Moor; P. M. de Putter; Aarn. Dieleman; M. Dekker en A. J. de Kraker, luidende als volgt: Geven met verschuldigden eerbied te ken- /ien ondergeteekenden, alien eigenaars of ge- bruikers van landerijen waarover loopt het z.g. Kamperschepad nummer 38 van den Ligger der Wegen en voetpaden geven Uwen Raad te kennen, dat er zoo goed als geen gebruik wordit gemaakt van dat pad; dat everjwel de gemeente toch elk jaar ten haren laste heeft het onderhoud van planken enz. over slooten; dat gemeld voetpad dus kan worden gemist en dit voor de gemeente voordeel zal opleve- ren; dat zij daarom Uwen Raad verzoeken ge meld voetpad van den ligger der wegen en voetpaden af te voeren. b. een adres van D, Dees Azn luidende als volgt Geeft met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekende Dirk wonende te Zaamslag; dat over zijne perceelen land loopt het z.g. ..Aandijkschepad" welk pad voorkomt op den Ligger der Wegen en Voetpaden voor de ge meente Zaamslag onder no. 39; dat zoo goed als geen gebruik meer van dat voetpad wordt gemaakt; dat inimers voetpaden in vroegere tijden op #en Ligger zijn geplaatst om langs korteren weg het gestelde doel van den voetganger te bereiken; dat in den tegenwoordigen tijd zoo goed als geen voetgangers meer zijn, maar alles per rtjwiel dan wel per auto wordit afgelegd; dat gemeld pad daarvoor niet geschikt en ook niet bestemd is; dat hij daarom Uij- College verzoekt gemeld voetpad af te voeren van den Ligger der Wegen en Voetpaden in de gemeente Zaam slag. c. eene uitnoodiging van Gedeputeerde Staten om te willen bevorderen dat de in den Hellegatpolder liggende, krachtens de be- dijkingsconcessie voor openbaar verkeer be- stemde wegen, alsmede de verbindingen van deze met de buiten dien polder liggende open- bare wegen, binnen bekwamen tijd op de be- trokken Liggers der Wegen en Voetpaden worden geplaatst; d. een schrijven van den Polder Willem III boudende bericht dat het onverharde gedeelte van den Koningstraat is verhard met maca dam; Naar aanleiding van bovenstaande stellen wij U voor de wenschelijkheid uit te ispreken tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden als volgt: 1. van den Ligger af te voeren; a. het Kamperschepad, nummer 38; b. het Aandijkschepad, nummer 39; 2. bij den weg nummer 29 wordt gelezen: in kolom 6 in plaats van aardeweg „maca- darnweg", in kolom 8 in plaats van aardeweg .macadamweg' 3. op den Ligger te plaatsen de in den Hellegatpolder liggende voor openbaar ver keer bestemde wegen. De heer DEKKER, die bij het onder a ge- noemtde geval betrokken is, deelt mede, dat hem uit mededeelingen van medeadressanten is gebleken, dat aan het van den ligger af- voeren van een voetpad nogal wat kosten verbonden zijn, en dat zij er daarom maar van af wilden zien. Hij meende dat kenbaar te moeten maken en stelt de vraag, of er voor de gemeente geen aanleiding is om die kosten te dragen. Dit kan z.i. geen bezwaar zyn, aangezien het voor de gemeente toch een voordeel is, dat het pad wordt opgeheven, om- dat er nogal onkosten aan de instandhouding besteed worden. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders overtuigd zijn, dat die voetpaden niet meer noodig zijn. Het is juist, dat ze aan de gemeente nogal wat onderhoud kosten. Er is nog pas voor nieuwe planken gezorgd, waar men al gauw een f 75 mee kwijt was. Voorts worden ze met sin- tels onderhouden, die nu ook al duurder zijn. Als ze op de goede breedte zouden moeten worden gebracht, zouden ze nog meer kosten. Men zou dan daarvoor alleen wel een 10.000 K.G. sintels noodig hebben. Aangezien de menschen tegenwoordig vrijwel allemaal een rijwiel gebruiken, zijn de paadjes echter niet meer noodig. Maandag sprak hem te Hulst ook een belanghebbende over de kosten, doch hij heeft dezen er op gewezen, dat de kosten voor het afvoeren van den ligger niet zooveel zal kosten. De ligger zal moeten gewijzigd worden, doch dat moet toch geschieden in ver- band met het daarop brengen van de wegen in den Hellegatpolder. Dan moet er tweemaal een advertentie worden geplaatst in de Ter Neuzensche en in de Middelburgsche Courant. Dat kan dus zoo'n vaart niet roopen. Burge meester en Wethouders zijn bij hun voorstel van de veronderstelling uitgegaan, dat Ieder de voor zijn rekening komende kosten zelf zal betalen. Hij veronderstelt dat het voor den heer Dees en den heer Dekker en mede- verzoekers op een gulden of 5, 6 zal komen. Hij acht er alles voor te zeggen dat zij dat zelf betalen, in plaats van dat alles op den hals der gemeente te willen schuiven. Ze De heer DEKKER weet dat niet; het zou voor de gemeente toch ook een voordeel zijn; j er was een medebelanghebbende, die verklaar- de, toen hij hoorde dat er kosten aan verbon den waren: dan betaal ik er geen cent aan. Spreker voor zich, zou er geen bezwaar tegen maken, maar hij staat niet alleen. De heer DE KOEIJER kan meegaan met de meening van Burgemeester en Wethouders, dat die paadjes niet meer noodig zijn. Hij zou echter nog een stapje verder willen gaan, en dat paadje van de hoogte naar de Groen- straat ook opruimen. Dat is nu wel niet ter tafel, maar er is vroeger ook op gewezen. Hij is van gedacht, dat dit ook best gemist kan worden. De VOORZITTER verklaart, dat dit ook een onderwerp van bespreking is geweest. De meening werd echter uitgesproken, dat ver- schillende werkmenschen die vroeg of laat zich naar de heeren Haak, Michielsen of Van Hoeve moeten begeven er nog al gebruik van maken. Het pad heeft ook blijk, dat er nogal gebruik van gemaakt wordt en daarom zal hij aan opruiming zijn stem niet kunnen geven. De heer D- DEES wil hierover ook iets zeggen; hij heeft er geen oogeniblik aan ge dacht de kosten verbonden aan opruiming van het pad over zijn land niet voor eigen reke ning te nemen; hij houdt zich ten deze aan zijn iwoord, hij zou zich niet bevoegd achten, die kosten op de gemeente te schuiven. De VOORZITTER stelt dat op prijs; men moet de gemeente niet meer beziwaren dan noodig is. De heer HIAAK is ook van oordeel, dat er van de voetpaden weinig gebruik gemaakt j wordt en dat ze voor de gemeente nogal wat aan onderhoud kosten. Hij deelt mede, dat het pad van de hoogte naar de Groenstraat ook niet veel gebruikt wordt. Zijn arbeiders maken er vrijwel geen gebruik van, mischien een enkele van Michiel sen, maar men kan voor enkele menschen toch geen pad in stand houden. Hij gelooft, Dees, landbouwer, da(. gr meer gel)ruik Van gemaakt wordt door wandelaars, die dan door de sinteldreef gaan en zoo een mooi rondetje maken. Hij zou er prijs op stellen, dat het pad werd afgevoerd. De VOORZITTER wil zich, als de toestand z66 is, zich daarbij wel neerleggen. In elk geval wordt gepubliceerd, dat het voomemen bestaat een pad af te voeren. Als er velen zijn die er gebruik van maken, zullen ze zich dan wel laten hooren. Hij voor zich is zoo geen liefhebber van paadjes. De heer WISSE vermeent, dat er van dat pad nogal veel gebruik wordt gemaakt door kerkgangers en acht het ook wel van belang een pad in stand te houden ten behoeve van wandelaars, die er gebruik van maken om de stoffige wegen en gevaar voor automobielen te ontgaan. Dit pad is echter niet direct aan de orde. En wat het bezwaar van den heer Dekker aangaat, begrijpt hij niet, waarom be- langhebbenden vragen het af te voeren, als ze er niets voor over hebben. Ze krijgen er toch ook weer meer grond door te hunner be- schikking; hij meent, dat hun dit toch wel een offer mioet waard zijn. De VOORZITTER merkt op, dat dit komt omdat die menschen in de ooren is geblazen, dat het wel een 20, 25 zou kunnen kosten. De heer VAN HOEVE wijst er op, dat men wel moet bedenken, dat het historisch ge- groeide toestanden zijn. Het is echter niet aan- genaam, als er door je gronden zoo'n open baar pad ligt. Er wordt echter gebruik van gemaakt. De raad moet nu dus alleen een be- ginselbesluit nemen. Dat is de eerste stap. Er zijn enkele paden, waarmede hij niet zoo be- kend is, o.m. ook niet met No. 39, maar dat er gebruik van gemaakt wordt bewijsl. wel, dat Burgemeester en Wethouders dezer i4agen nog een klacht kregen met verzoek om het in orde te brengen. Qmtrent 38 is dat niet het geval, maar dat is alleen in den zomer te ge bruiken, in den winter is het daar toch te nat. Het pad naar de Groenstraat wordt naar hij gelooft, nog al gebruikt, ook de heer Wisse is van die meening, hij kan daar op dit oogen- blik nog niet aan meewerken om het op te ruimen, maar dat is ook nog niet aan de orde. De heer HAAK merkt naar aanleiding der mededeeling van den heer Wisse, dat er van dat pad nogal gebruik wordt gemaakt door wandelaars, op, dat men juist door dat ge bruik niet gelukkig is, als er een pad door het land ligt. Bleven die wandelaars maar op het pad, dan was het niet erg, maar ze gaan dan zelfs wel eens in het graan er langs wat rus- ten. Hij meent, dat dit pad best kan gemist worden. De VOORZITTER merkt op, dat, als de be- langhebbenden het willen opgeruimd zien, ze dan met een verzoek moeten komen. De heer DEKKER geeft te kennen, dat het voor hem en de andere betrokkenen vrijiwel gelijk blijft, of het pad over hun eigendom blijft of niet. Er wordt als het ware toch geen gebruik van gemaakt. Maar voor de gemeente is het een voordeel, als het wordt opgeruimd. De SECRETARIS wijst er naar aanleiding van opmerkingen, dat men dan later over het pad naar de Groenstraat kan beslissen op, dat men dan dubbel werk zou krijgen, als men nu reeds in principe besloot over de andere paden. De heer HAAK meent, dat men het toch zou kunnen probeeren, om nu over dat pad ook een beginselbesluit te nemen; zijn er dan bezwaren, dan moeten belanghebbenden daar- mede maar voor den dag komen. Als er ge bruik van gemaakt wordt, zullen die menschen zich wel opdoen. De heer VAN HOEVE meent, naar aanlei ding der waarschuwing van den Secretaris, dat het dan beter is geheel dit voorstel aan te houden, in afwachting of er ook nog een ver zoek over dat pad zal komen. Dan kan dat eventueel ook schriftelijk behandeld wordt, want nu weet men daaromtrent officieel niets. Dan kan het in de volgende vergadering aan de orde komen, dat kan maar een kort tijdje duren. De heer HAAK neemt op zich, om er eens met belanghebbende eigenaars over te spreken. De heer D. DEES vraagt, of toch over elk pad afzonderlijk beslist wordt. De VOORZITTER zegt dit toe; in verband met de benoeming eener onderwijzeres zal bin nen een week of drie weer vergaderd worden. Burgemeester en Wethouders nemen thans voorloopig hun voorstel terug. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling der voorschotten op de gemeentelyke vergoeding, over- r ^n!;enrsti'T art. 101 der L" - r Orc'cr- wijswet 1920 ten behoeve van de Bijzondere Lagere scholen in de ge meente Zaamslag, voor het jaar 1931. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken der in deze gemeente gevestigde Bijzondere Lagere scholen, om een voorschot op de ge- meentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 101, der Lager Onderwijswet 1920, gelet op artikel 103 derde lid, der Lager Onderwijswet 1920 3tellen Burgemeester en Wethouders voor te besluiten Aan de navolgende schoolbesturen te ver- strekken voorschotten achter ieders naam vermeld: Aan de Vereeniging tot bevordering van Gereformeerd Lager schoolonderwijs voor hare school op den Reuzenhoek f 1200, voor die op het Dorp 1200, voor die op Othene 750. Aan de Vereeniging tot bevordering van Chriistelijk Volksonderwijs f 1300. En zulk onder de voorwaarde, dat de be- taalbaarstelling van het voorschot zal ge schieden in twee gelijke termijnen en wel op 1 Juli en 1 October 1931. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Benoeming leden der commissie tot wering van schoolverzuim. De leden der commissie tot wering van schoolverzuim welke zitting hebben geduren- j de een tijdvak van drie jaren zijn alien aan j de beurt van aftreding: Onder overlegging van de navolgende aan- beveling noodigen wij U uit eene benoeming te doen plaats hebben: 1. Jac. de Jonge (aftr.); H. K. Markusse. 2. P. C. de Moor (aftr.); F. C. Jansen Verplanke. 3. Jac.. Kosten (aftr.); Jac. J. de Ridder. 4. Kr. Hamelink (aftr.); Ph. A. Knijff. 5. vacature J. P. Geelhoedt, die niet meer in aanmerking wenscht te komen: 1. J. Dees; 2. J. C. Eijke. Herbenoemd worden: Jac. de Jonge met 7 stemmen, tegen 3 op H. K. Markusse, 1 briefje van onwaarde; P. C. de Moor met 11 stemmen; Jac. Kosten met 10 stemmen, tegen 1 op Jac. J. de Ridder; Kr. Hamelink met 9 stemmen, tegen 2 op Ph. A. Knijff; Benoemd J. Dees met 7 stemmen, tegen 4 op J. C. Eijke. 10. Benoeming van een lid van de Com missie tot het nazien der rekeningen en begrootingen. De Commissie bestaat thans uit de heeren: A. Dees; A. Haak en H. Bakker. Burgemeester en Wethouders noodigen den Raad uit in de plaats van den heer A. Haak, die aan de beurt van aftreding is een ander lid te benoemen. Met 8 stemmen wordt benoemd de heer De 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging l>egrooting dienst 1931. In vcibar.d met het besluit van den raad tot convensie van ge idle en ingen stellen wij U voor de begrooting dienst 1931 te wijizigen als volgt: Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: geldleening overgebracht van hoofdstuk XVI f 73.000; waarvan komt ten bate van hoofdstuk XVI /256; totaal 73.256; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: buitengewone aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk XIII 1 komende 73.000; kosten van het sluiten van geld leeningen 256; totaal f 73.256. De heer DE KOEIJER informeert, hoeveel voordeel de oonversie der leening zal op- leveren. De VOORZITTER: Dat wordt in de eerst- volgende jaren ruim /700; dat kan ten goede komen aan het tarief voor het electrisch licht, aangezien de rente daarop nu niet zoo zwaar zal drukken. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders inzake aanvrage van A. van Aren- thals om vergnnning tot het aanleggen van een straat. Ingekomen is het navolgende schrijven: Met verschuldigden eerbied verzoekt onder geteekende vergunning tot het aanleggen van een weg van 12 M. lengte en 1 dito van 40 M. lengte en breed 7 M., voorzien van rioleering wijd 30 c.M. Deze wegen zullen gedeeltelijk worden verhard met macajdam en gedeeltelijk met sintels. Achter de sloot zal een basaltine stoep worden gelegd lang 12 M. en breed 4 tegels van 30 c.M. Vertrouwende dat een en ander uiwe goed- keuring kan wegdragen ten einde spoedig met het bouwen van een woonhuis te kunnen aan- vangen verblijf ik met de meeste hoogachting. A. van Arenthals. j Naar aanleiding van bovenstaand schrijven deelen wij U mede, dat door ons bij besluit van 12 Januari 1931 aan H. J. OverduLve ver- gunning is geiweigerd tot den bouw van een woonhuis op een terrein gelegen in de Ter Neuizemschestraat, kadastraal bekend ge- meente Zaamslag, Sectie F no. 2494, op grond dat het volgens art. 1 der bouiwverordening verboden is te bouwen anders dan hetzij aan bjj de in werking treden der verordendng be- staande s.traten, hetzij aan straten onder 1 be doeld en het bovenibedoeld bouwterrein hier- aan niet voldoet. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan A. van Arenthals de gevraagde vergun- 1 ning tot het aanleggen van een straat te ver- 1 een en onder vooiwaarden: a. dat de sloot gelegen voor de te bouwen woning over een lengte van 50 M. worde ge- Wybert-tabletir-" zijn alleen echt in de liygie- nisch verpakte en ge- sloten blauwe aoozen 25, 45 en 65 cts. Weiger namaak as V - (Ingez. Med.) Regt; op den heer D. Dees zijn 2 en op den heer i rio]eer(j m€t buizen van 30 c.M. dag en bij Dekker 1 stem uitgebracht. 11, Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der begrooting dienst 1930. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting dienst 1930 als volgt te wijzigen: onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: achterstallige inkomsten van vorige dienst- jaren 138,04; begrafenisrechten /100; rente van kapitalen wegens tijdelijk belegd kas- geld 479,91; schoolgelden 984,70; bijdragen van particulieren in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen j 100; rente van voorschotten ter bevordering van de verkrij- ging van onroerend goed door landarbeiders verschuldigd door vereenigingen en stichtin- gen f 135; totale vermeerdering 1937,65; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: achterstallige uitgaven f 1434,19; onderhoud en aankoop van meubelen j 50; archief f 66,88; kosten van het kadaster /0,15; subsidie vrij- willige brandiweer 257,01; onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen /317,07y2; kosten van verzekering /0,15; reis- en ver- blijfkosten 36,60; grondlasten 8,52; aan- schaffen en onderhouden leermiddelen 116,85; reis- en verblijf kosten 6; bijdragen aan hoofdstuk VIII 7 648,42; teruggaaf van schoolgelden 50; kosten van schoolfeestjes enz. 41,28; bijdrage in de kosten Rijks H. B. S. 140,85; bijdragen aan gemeenten in de kosten van scholen voor het lager nijver- heidsonderwijs 156,01; uitgaven voor volks- feeisten 316,24 kosten van overbrenging en verpleging van arme krankzinnigen 392,40; rente van voorschotten ter bevorde ring van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders /135; totale vermeerde ring 4159,02%; onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten: verlichting en verwarming /400; onderhoud van straten en pleinen /300; onderhoud van wegen en voetpaden /300; uitkeering aan ge meenten art. 205 L. O. 248,42; onvoorziene uitgaven 972,95%; totale vermindering 2221,37%; blijft een vermeerdering der uitgaven van f 1937,65. Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te vermeerderen de volgende posten: waanborgsom gestort door besturen der bij zondere scholen 142,27; ibijdrage van hoofd stuk VIII 7 van den gewonen dienst f 648,42; brjidrage van hoofdstuk XVI van den kapitaal dienst 157,73; totale vermeerdering 948,42; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten; kosten van stichtdng uitbreiding enz. van gebouwen 1. o. 948,42: bijdrage aan hoofd stuk VIII 7 van den kapitaalsdienst f 157,73; totale vermeerdering f 1106,15; blijft een vermeerdering der uitgaven van 948,42. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. het begin en voorts 50 M. verder een straat- syphon worde aangelegd aansluitende aan de 30 c.M. rioleering; b. dat in de aan te leggen wegen even- eens eene rioleering worde aangelegd met bui zen van 30 c.M. dagwijdte aansluitende op de op een afstand van 25 M. onderling aan te leggen straatsyphon als onder a bedoeld; c. dat de aan te leggen weg eene breedte verkrijigt van 7 M. en over de voile breedte met een laag van 15 c.M. als volgt worde verhard: over een breedte van 4 M. met 8 c.M. dikte steenslag 6/12 waarop ter dikte van 7 c.M. macadam 1/3; over een breedte van 1.50 M. ter weers- zijden van gemelde 4 M. met een dikte van 15 c.M. macadam 1/3; j aanvang nemende bij het eind der aan te leggen basaltinestoep terwijl de aan te leggen weg vanaf dat punt tot daar waar de aan te leggen weg aansluit aan het rijiwielpad aan het oosten der Neuzenschestraat over de voile j breedte n.l. 7 M. moet worden aangelegd van goede straatklinkers op een zandbed zooals dit gebruikelijk is. Alles voorts onder nadere goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders dit voorstel, in ver band met een ander schrijven van adressanten terugnemen. 14. Behandeling diverse verzoeken om toe- kenning van eene tegemoetkoming in- gevolge art. 13 der Lager Onderwijs wet 1920. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken leggen Burgemeester en Wethouders over het navolgende concept-besluit: De Raad der gemeente Zaamslag, Gelet op een ingekomen verzoek van: a. H. P. Pateer te Zaamidag om terugbe- taling van een bedrag van f 30 wegens tram- kosten voor vervoer van zijn dochtertje Greta geboren 30 Maart 1922 van Sint Anne naar Ter Neuzen alwaar zij bezoekt de R.K. lagere school; b. een verzoek van P. Witte om eene ver goeding van f 30 per kind voor zijne kinderen Helena geboren 29 Mei 1918; Francoise, gebo ren 5 Februari 1920 en Levina, geboren 16 April 1921, welke de school voor Gereformeerd Lager Onderwijs bezoeken op den Reuzenhoek; c. een verzoek van J. Zegers om eene ver goeding van 30 voor zijn dochtertje Jacoba Jacomina, geboren 14 April 1919, welk kind eveneens de onder sub b genoemde school be zoekt; d. een verzoek van J. J. de Jonge om eene vergoeding die in dergelijke gevallen wordt uitgekeerd, te mogen ontvangen voor haar zoontje Adriaan, geboren 17 September 1921, die eveneens de onder sub b genoemde school bezoekt; e. een verzoek van W. A. van Ham om eene vergoeding van 20 voor zijn kinderen Pieter, geboren 14 Mei 1921 en Willem, ge boren 9 Januari 1924, die eveneens de onder sub b genoemde school bezoeken; Overwegende dat alle verzoekers meer dan 4 K.M. wonen van de scholen welke door hunne kinderen worden bezocht; dat wat verzoeker H. P. Pateer betreft wel aangenomen mag worden dat hij zelf in staat its een gedeelte der tramkosten te betalen, vermits hij voor het belastingjaar 19291930 is aangeslagen naar een inkomen van f 8400. en de vergoeding niet kan worden verleend met terugwerkende kracht; dat de vergoednig voorts slechts wordt ver leend voor in den leerplichtigen leeftrjd val- lende kinderen; dat de kinderen van de overige bezoekers de school te voet bezoeken en de tegemoet koming zich slech'ts kan uitstrekken tot de kosten van schoeisel en deze op een bedrag van ten hoogste f 20 per jaar en per kind die- nen te worden gesteld; op voorstel van Burgemeester en Wethou ders Besluit Ten eerste a. de vergoeding toe te kennen aan H. P Pateer zoolang zijn dochtertje Greta de R.K. school te Ter Neuzen per tram bezoekt met ingang van 1 Januari 1931 te bepalen op aoht- tien gulden per jaar; b. de vergoeding toe te kennen aan P. Witte zoolang zijne kinderen Helena, Fran coise en Levina de school voor Gereformeerd Lager Onderwijs op den Reuzenhoek bezoeken met ingang van 1 Januari 1931 te bepalen op twin tig gulden per kind en per jaar; c. de vergoeding toe te kennen aan J. Zegers zoolang zijn dochtertje Jacoba Jaco mina de onder sub b bedoelde school bezoekt met ingang van 1 Januari 1931 te bepalen op twintig gulden per jaar; d. de vergoeding toe te kennen aan J. J. de Jonge zoolang haar zoontje Adriaan de onder sub b bedoelde school bezoekt met in gang van 1 Januari 1931 te bepalen op twin- tig gulden per jaar; e. de vergoeding toe te kennen aan WA. van Ham zoolang zijne kinderen Pieter en Willem de onder sub b bedoelde school bezoe ken te bepalen op twintig gulden per jaar en per kind en wel met ingang van 1 Januari 1931 voor zijn zoontje Pieter en met ingang van 9 Januari 1931 voor zijn zoontje Willem. Ten tweede afschrift van dit besluit te zen- den aan de adressanten, onder mededeeling, dat zij binnen dertig dagen ieder voor zich na de toezending daartegen bij Gedeputeerde Staten van Zealand in beroep kunnen komen. De heef HAAK merkt op, dat de betrokke nen overeenkomstig art. 13 der Lager Onder wijswet vecht hebben op vergoeding. Nu wordt er, voor wat betreft het toekennen der ver goeding aan Pateer gewezen op zijn finan- cieele draagkracht. Nu treft het naar sprekers meening wel eenigszins ongeluikkig, dat daar voor rekening wordt gehouden met het jaar 1928, dat voor de landbouwers bijzonder gun- stig was, terwijl het thans, bij de geweldige crisis die wij beleven zou kunnen voorkomen. dat verzoeker over het afgeloopen jaar tekort is gekomen. De VOORZITTER merkt op, dat dit, maar voor een deel zoo zou kunnen zijn, aangezien verzoeker wel andere inkomsten, dan die uit zijn bedrijf krijgt. Hij gelooft, dat er geen reden kan zijn om aanmerking te maken op de voor Pateer voorgestelde vergoeding. De heer JANSEN is van oordeel, dat iemand die voor 1929/30 was aangeslagen naar een inkomen van 8400, best zelf een paar gul den kan tegemoetkomen ten bate van zijn schoolgaand kind. Aan anderen wordt 20 gegeven, terwijl voor hem f 18 wordt voorge- steld. De heer HAAK heeft er alleen maar op willen wijzen, dat men nu hier een bijzonder gunstig jaar als maatstaf heeft aangenomen,. en dat, nu adressant vermoedelijk groote ver- liezen heeft geleden, er geen aanleiding was om dat hooge bedrag aan te houden. De VOORZITTER erkent, dat er het vorig jaar in den landbouwenden stand reusachtige verliezen zijn geleden, maar is niettemin van oordeel, dat Pateer in verband met zijn maat- schappelijken welstand niet onbillijk wordt be handeld. De onderhavige wetsbepaling is in- dertijd ingesteld met het oog op de menschen die niets hebben, maar het is nooit de bedoe- ling geweest, dergelijke bijdragen ook te geven aan menschen met groote kapitalen. Hij vindt het van dezulken niet netjes, dat ze met zoo'n verzoek bij de gemeente komen en zij hun kinderen voor niet naar school willen laten gaan. De heer DE FEIJTER merkt op. dat Bur gemeester en Wethouders omtrent dezen ver zoeker geen andere gegevens hadden; mis- schien is het in de toekomst anders, maar dan kan hij een nieuw verzoek doen. De VOORZITTER: Hij kan ook in beroep gaan. De heer HAAK kan zich na de toelichting van den heer De Feij ter wel bij het voorstel neerleggen. De heer JANSEN geeft te kennen, dat hij het bedrag voor den heer Pateer eerder nog zou willen verminderen; al moge het afgeloo pen jaar voor hem minder gunstig geweest zijn, zoo gelooft hij toch, dat deze nog wel iebwat zal hebben overgehouden. De voorstellen a, b en c worden met alge meene stemmen aangenomen. Met betrekking tot dat onder d merkt de heer HAAK op, dat die toch vroeger al eens 30 heeft gehad. Welke aanleiding is er, om het bedrag te verminderen? De VOORZITTER antwoordt, dat alleen vergoeding wordt gevraagd voor schoeisel. De heer DE FEIJTER zegt: Burgemeester en Wethouders hebben geinformeerd, wat zoo'n kind per jaar aan schoeisel kan verslijten en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5