4 if p r W, Hw, •TBiW i I M mm. m* WA k Wfo 4m w M 4 GEMEEN TERAAD VAN ZAAMSLAG. /o,oiy2. 11. c4X d5, e6X<15. 12. Pf3—e5, Pe4Xd2. 13. Dc2Xd2, Pf6e4. 14. Dd2c2, DdSg5. 15. f2—f4, Dg5— e7 16. Ld3xe4, d5Xe4. IT. Pe5 c4!, f7—fo. 18. Pc4Xid6, c7Xd6. 19. Tfl— cl, Ta8c8. 20. Dc2—d2, d6—d5. 21. TclX c8, Tf8Xc8. 22. Talcl, De7eS. 23. Dd2— b4, Tc8Xclt. 24. Lb2 X cl, h7—h6. 25. Lcl a3, De8d8. 26. h2—h3, Kg8 h7. 27. Db4— a4, a7a6 28. Kglhi remise gegeven. II. Wit: Tartakower. Zwart: Sultan Khan. Caro Kann. 1. e2—e4, c7c6. 2. d2—d4, d7—d5. 3. f2— f3, e7e6. 4. Lcl—e3, Pg8-xf6. 5. Lfl—d3, c6c5. 6. c2c3, c5Xd4. 7. c3Xd4, d5Xe4. 8. f3Xe4, Pf6Xe4. 9. Pgl—f3, Lf8—b4f. 10. Fbld2, Pe4 X d2. 11. Pf3Xd2, Lb4xd2. 12. DXd2, Pb8c6, 13. 00, 0—0. 14. Tflf3, f7f5. Dit was noodig, omdat de dreigingen tegen h7 te sterk werden. 15. Ld3c4, Ld8 c7. 16. Talfl, Pca5. 17. Lc4e2, Tac8. Door Lc6, 18. Tg3 ,en Ld5 bad Zwart Wits volgenden sterken zet kunnen voorkomen. Zie diagram. Stand na 17 zetten. der vergadering, om den voorzitter dank te zeggen voor de gesproken woorden en uitge- brachte goede wenscben. Wederkeerig wenscht bij den voorzitter geluk en dankt bem, voor al hetgeen bij in bet afgeloopen jaar in bet belang der gemeente heeft ver- ricbt. Hij boopt, dat God bem oak in toe- komst kracbt zal verleenen voor bet uitvoe- ren van zijn ambt als burgemeester der ge meente en als voorzitter van dit college, en bij ook in 1931 voor zijn familie en de ge meente gespaard moge blijven. iHet is izeker waar, dat de tijdsomstandig- heden tbans zeer droevig zijn, en bij meent, dat de zware taak die bierdoor op aller sohouders wordt gelegd, aanmerkelijk lichter zal zijn te dragen, indien burgemeester en wethouders en de raad schouder aan sobouder staan, om te tracbten alles tot een goed einde te brengen. De gemeente is gebeel aange- wezen op de landbouw, omdat zij geen andere bestaanemiddelen beeft, en, aangezien we worden getroffen door zoo'n algemeene crisis, 2ial bij bet voteeren van uitgaven, nauwlettenid rekening moeten worden gehouden met de financien. Hij boopt dat de Almaobtige bet aldus moge bestieren, dat we aan bet eind van bet jaar zullen mogen zeggen, dat bet toob nog wel iets meegeloopen is. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 21 Novem ber 1930 worden met algemeene stemmen vastgesteld, zooals die aan de leden in druk zijn toegezonden. abcdef gh 18. d4d5! Nu dreigden de witte raads- beeren oppermacbtig te worden. 18. Pa.5c4. 19. Le2Xc4, Tc8Xc4. 20. b2—b3, *Pc4g4. Door 21. LXa7, of 21. dXe6, LXe6. 22. Dd8 bad Wit gemakkelijk remise bereikt. MaarTartakower rwilde winnen. 21. Tfl dl, e6e5! Zwart verschaft zicb tegenkansen. 22' De3 Xa7, Tf8—f8. Het spel is nu zeer rijk aan mogelijkheden. Jammer, dat Tartakower in tijdnood geraakt. 23. Tf3g3, f5f4. 24. Tg3x g4. Dd7Xg4. 25. Tdl—el, b7ib6. 26. Tel Xe5 Dd8—d7. 27. b2—b3?, Lg4Xb3! Goede raad is nu duur. Wit moet wel nemen. 28. g2Xb3, Dd7Xh3. 29. Dd2—g2?, Tf6—g6. 30. Dg3Xg6, h7Xg6. 31. La7Xb7, Db3g3t- 32 Kgl—fl, Dg3c3. 33. Te5e2, Dc3d3. 34. Kflf2, Dd3Xd5. 35. b3—b4, g6—g5. De zwarte pionnen brengen de zege. 36. a2a4, g6g4. 37. a4a5, g4g3t. 38. Kf2el, f4 f3. 39. Te2d2, Dd5e4. 40. Kelfl, De4 bit- Wit gaf bet eindelijk op. Vergadering van Vrijdag 30 Januari 1931, des namiddags 1 uur. Voorzitter de beer Job. de Feijter, Burge meester. Verder tegenwoordig de leden: A. de Feij ter, S. van Hoeve, A. de Koeijer, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, J. de Regt en A. Jansen, benevens de Secretaris J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van bet gebedsformulier. Hij wendt zicb vervolgens tot de leden en den secretaris, om ben in de eerste vergade ring in dit jaar op deze plaats een welkom toe te roepen en uiting te geven aan zijne blijdschap, dat alien bier weer in goede ge- zsondbeid mogen samenzijn zooals men ook bet vorig jaar is Jbegonnen en alien gespaard zijn gebleven. Hij bad verwacht, dat in bet laatst van bet vorig jaar nog een vergadering zou moeten worden gehouden, hetgeen niet bet geval is geiweest, waarom bij deze gelegenbeid nog te baat wil nemen om de leden dank te zeggen voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar in bet belang der gemeente bebben gedaan, en voor de prettige wijze waarop bij met hen beeft kunnen samenwerken. We staan nu aan bet begin van een nieuwen tijdkring en zouden zoo gaarne den sluier eens oplichten, om te kunnen zien wat ,ie tDekomst ons brengen zal. Het is jammer •dat de algemeene economiscbe toestand er bet vorig jaar minder gunstig is gaan uitzien en bet was vooral treurig, dat die tocb al niet gunstige toestand voor de landbouwers nog c:03r gswcrden is, aangezien door de veelvul- diCe zware regens de oogst voor een groot deel minderwaardig werd, zelfis gebeel ver- rotte, terwijl de prijzen voor bet gewas dat niet vernield werd nog beneden peil daalden. Dit is een toestand die niet alleen voor den landbouwer, doch ook voor den werkman nadeelig is. De loop der zaken wijst er op, dat, mdien de prijzen der producten niet beter zullen worden, er voor de landbouwers en bunne werknemers een zeer drukkenden tijd zal aan- breken. Hij acbt bet gelukkig, dat bet aantal ge- •organiseerde werklieden zoo uitgebreid is en de gemeente in bet jaar 1917 tot de werkloos- beidsverzekering is toegetreden, waardoor de werklieden ibij werkloosheid niet ineens zan der inkomsten staan, betgeen bij, een voordeel acbt zoowel voor de werkgevers als voor de werknemers. Toch staat het er in de toe- komst naar bij vreest droevig voor. Indien in bet aanstaande seizoen geen suikerbieten en geen vlas kunnen worden gezaaid, beide pio- ducten waaraan veel werk is, dan loopt men de kans dat er niet alleen in bet voorjaar doch het gebeele jaar door werkloosheid heerschen zal. We kunnen bet ons bijna met mdenken, dat de inkomsten van de werknemers nog met een derde zouden moeten worden verminderd, maar de moeilijkbeden zullen groot worden. Het spreekt van zelf dat een en ander op een gemeente als Zaamslag, die bijna alleen van den landbouw moet bestaan, van zeer grooten invloed zal zijn. Laten we echter steeds be- denken, dat we Obristenen zijn, en dat God ons ook weer wel verademing zal scbenken; we 3. Mededeelingen. a. Dat op 24 November 1930 zijn opge- nomen boeken en kas van den gemeente- ontvanger, de ontvangsten op dat tijdstip be- droegen: 116.972,60 V2, en de uitgaven: 107.366,74%, zoodat het kassaldo bedroeg: f 9605,86, hetgeen met het totaal der in kas bevonden waarden een verschil opleverde van Naar de ontvanger verklaarde was dit toe te schrijrven aan wisselen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Dat op 22 December 1930 zijn opge- nomen boeken en kas van den administrateur van het gemeentelijk-electrisch bedrijf, de ont vangsten op dat tijdstip bedroegen f 13.940,51, en de uitgaven 13.750,15, zoodat bet kas saldo bedroeg: 190,36, welk bedrag aan- wezig is bevonden. Aangenomen voor kennisgeving. c. Dat de geldleening ad 73.000,is ge- plaatst als volgt: f 63.000,b 4 a pari en 10.000,h 4 tegen den koers van 102.56 Aangenomen voor kennisgeving. d. Dat op bet door het gemeentebestuur gedaan verzoek aan bet Hoofdbestuur der Posterijen om te krijgen in deze gemeente twee algeheele bestellingen afwijzend is be- schikt op grond van de overweging, dat de aan een 2de bestelling in aUe buitenwijken vebbonden hooge kosten door het verkeer geenszins gewettigd worden. Naar aanleiding van deze beslissing is aan bet hoofdbestuur tbans verzocht alle buiten- bestellingen in de gemeente na aankomst van tram Neuzen^Zaamslag te 8.05, dat is dus omstreeks 8.30 te doen aanvangen. De beer D. DEES merkt op, dat op bet ver zoek om 2 bestellingen in de buitenwijken te krijgen wel afwijizend is beschikt, maar dat de toestand naar bij vermeent ook zonder dat tocb nog wel voor veel verbetering vatibaar was. Hij zou gaarne zien, dat verzocht werd, de buitenbestelling te doen uitgaan des voor- middags. na aankomst der post met de tram van 8,05. Bestaat er kans dat dit wordt ver- kregen De VOORZITTER: Dat kunnen we natuur- lijk niet izeggen, het verzoek is nu loopende. Wij vonden in ons verzoek aanleiding, omdat de bestelling naar bet Veer en omgeving pas des namiddags uitgaat. Wij hebben er over geconfereerd met den directeur van het post- kantoor te Ter Neuzen. Als overweging om die postbestelling pas des namiddags te laten uitgaan goldt, dat er dan ongeveer alles, ook de ochtendbladen in opgenomen konden wor den. Nu is echter bij onderzoek gebleken, dat er slecbts zeer enkelen zijn, die een courant lezen waai*van ook een ochtendblad verscbijnt, Zoodat er geen reden kan zijn, om die reden de bestelling op te bouden. Maar toen werd verder als bezwaar aangevoerd, dat er dan een besteller meer zou moeten worden aan- gesteld, en dit aan de post te duur komt. Bur gemeester en Wetbouders zijn echter van meening, dat, waar men in Axel twee buiten- bestellingen beeft, eveneens te Spui en in de buurt Othene, men die ook in Zaamslag zou moeten hebben. Er gaat nu 's morgens een buitenbestelling naar de andere zijde. De beer D. DEES is van oordeel, dat er toch verandering zou behooren te komen. Buiten de kom ontvangen ze op ongeveer 10 minuten afstand een tweede bestelling, maar dan krijgen ze soms de eerste om 2, de tweede om 3 uur. Dat is tocb ook geen regeling. Als de buitenbestelling ook naar den kant van het Veer des morgens na aankomst van de tram kon vertrekken, zou izulks een mooie verbetering zijn. De VOORZITTER: Dan zou er een meuwe besteller bij moeten komen en spreker meent, dat men dit dan ook maar -zou moeten doen, want de gemeentenaren kunnen bet toch ook niet belpen, dat de gemeente -zoo uitgebreid is. Het beste zal zijb, nog maar eens af te wach- ten Alles is in de finesses besproken. i De beer DE REGT acbt bet -ook niet juist, i dat de besteller eerst naar bet Veer gaat, eer 1 hii bij de tusschen de kom en -die -buurt ge- legen woningen komt. Dan beeft hij een aware vracbt. Maar de andere geadresseer- den ontvangen tocb ook wel stukken voor hen van belang, en waarvan het voor ben van be- teekenis kan zijn die wat vroeger te ontvan gen met bet oog op de beantwoording. De VOORZITTER veronderstelt, dat de besteller eerst naar bet Veer gaat, omdat hij daar in de buurt ineens meer bestellen kan en dan veel ontlast bet land in kan gaan. De beer DE REGT deelt nog mede, dat zij die op een bepaalden afstand van de kom wonen, in den namiddag ook nog een tweede bestelling krijgen. Doch daarbij hangt het er van af, wat men als tot de kom te behooren beschouwt. De VOORZITTER boopt, -dat bet na de van Burgemeester en Wetbouders lemimg pogingen mAPipTi ntet alleen in voorspoed, doch ook in beter worden zal. moeten met aiieen m v_ F aUes j De heer VAN HOEVE merkt op, dat het verzoek om twee bestellingen, in de buiten- onzen tegenspoed tot Hem opzien, bestuurt. Het zijn niet de menschen die het ■ons aandoen, maar God. Hij drukt de hoop uit, dat alien voor het vervullen bunner taak door Gods kracht zul len worden gesteund, en boopt dat men te samen bet jaar zal mogen beein-digen, zooals men het nu begint, en -dat Gods Zegen op alien zal rusten, zoowel voor bun persoon als op bun gezan en den druk die thans ligt over bandel en nijverheid zal mogen verdwijnen, dat zoowel winkelier als ambacbtsman nun biood zullen mogen kunnen verdienen, en Gods Zegen in ruime mate op den arbeid van den raad moge rusten, tot heil en zegen der [ie 'heer DE FEIJTER maakt zich de tolk wat lang. Burgemeester en Wethouders bebben daarom getracht, daarin eenige ver betering te krijgen, maar dat gaat niet zoo gemakkelijk. Ze konden het niet verkrijgen, dat in den voormiddag naar iederen boek van de gemeente een bestelling zou uitgaan. Ging er ook in den voormiddag een bestelling naar den Noord-Oostboek, zooals Burgemeester en Wethouders gevraagd he-bben, dan zouden de belangbebbenden bun post ontvangen vdor 12 uur, terwijl het nu 4 uur en half 5 wordt eer ze die krijgen. Burgemeester en Wethouders bopen nu maar op een gunstige beslissing op het laatste verzoek. Door de tegenwoordige regeling komt de tweede bestelling die des namiddags ook nog in een deel der buiten wijken gescbiedt niet tot zijn recht, omdat die tekort volgt op de eerste buitenbestelling die men daar krijgt. Indien des morgens half negen naar ibeide deelen der gemeente de buitenbestelling kon uitgaan, zou voor een groot deel der gemeente een verbetering wor den verkregen, die van beteekenis is. De mededeeling wordt hiema voor kennis geving aangenomen. 4. Ingekomen stukken. a. een schrijven van Ged. Staten betref- fende wijziging kerm-isdagen te Groede; Aangenomen voor kennisgeving. b. eene beschikking van als voren hou- dende verdaging hunner beslissing omtrent de begrooting tot 1 April a.s. Aangenomen voor kennisgeving. c. een schrijven van als voren houdende bericht dat bij Koninklijk besluit van 25 November 1930 No. 26 goed-keu-ring is ver- leend aan het besluit van 12 September 1930 No. 40, 3de afdeeling, tot vaststelling van eene regeling van de jaarwedden van Bur- gemeesters, secretarispen, ontvangers en wet houders der gemeenten in Zeeland. De heer HAAK: Mijnheer de Voorzitter! Wat de goed'keuring betreft door den Kroon van bet besluit van Gedeputeerd Staten over de bewuste kwestie van -de salarissen van Burgemeester, Secretaris, enz. is al zooveel afkeuring uitgesproken, dat ik daar niet veel over wil zeggen, alleen dit, dat ik mij aansluit bij diengenen die daar bun afkeuring over bebben uitgesproken. Mijnheer de Voorzitter! Toen destijds bet verzoek van Gedeputeerde Staten tot de ge- meentebesturen gericht werd om advies over bovengenoemde zaak, hebben bijna alle ge- meentebesturen daar afwijzend op beschikt. Tocb hebben Gedeputeerde Staten de vrij- moedigbeid gebad de salarissen gedeeltelijik te verhoogen. Van dit gemeentebestuur is zelfs nog een verzoek gericht tot de Kroon om de regeling van Gedeputeerde Staten niet goed te keuren, maar ondanks dat is toch de regeling van Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Nu vraag ik mij af: Hebben die heeren toen nog niets gezien of bemerkt van de crisis, of zijn we zoo verambtenaard, dat bet algemeen belang ver- drongen wordt voor persoonlij-ke belangen? Mijnheer de Voorzitter! Ik wil in dezen een stapje verder gaan en een voorstel in- dienen om van uit deze gemeenteraad een verzoek te richten tot Gedeputeerde Staten om een algeheele -heriziening van de salarissen, speciaal van de hoogstbezoldigde, en tevens aan ieder gemeentebestuur in onze provincie verzoeken aan dit adres adhaesie te willen betuigen. Mijnheer de Voorzitter! Ik wil mijn voorstel in dezen nader motiveeren. De salarissen van de ambtenaren waren voor den oorlog te laag, maar de salarissen zijn in en na den oorlog in overeenstem-ming gebracht met den tijd. Toen was bet een tijd van hoog-conjunc- tuur, maar mijnheer de Voorzitter, nu spre- ken we niet meer over hoog-conjunctuur, maar n-u is alles zoo laag gezakt dat bet een wereld-crisis geworden is, die speciaal wat onze provincie met al zijn landbouw betreft, zulke afmetingen aanneemt, dat de ellende ervan niet te overzien is. Daarom is bet een dringende eisch, dat de salarissen wederom -in overeenstemming gebracht worden met den tii/d waarin we op bet oogeniblik leven, als we zien, dat bijna alles gebukt gaat onder de uitwerking van de geweldige crisis, speciaal de landbouw, scheepvaart en bandel en alles wat daarbij betrokken is, geloof ik dat bet een dringende eiscb is, dat de ambtenaren in dezen moeilijken tijd ook een offer brengen. Nu moeten de heeren niet denken, dat ik tegen de ambtenaren ben, verre van daar, ik zou zelfs niet graag zien dat ambtenaren met een salaris van pl.m. f 1500 verlaagd werden. Die menschen mogen dat gerust -hebben, maar de schoen wrin-gt op een andere plaats, bet zit hem van boven, waar duizenden en duizenden guldens door een persoon genoten worden, waardoor onze maatscbappij op zijn beenen komt staan te schudden, en als we dan zien dat er werkgevers en werknemers zijn die fatsoenlijk armoede lijden, en bij aldien niet meer in staat zijn belasting te -betalen, dan vraag ik mij- af: Waar moet op den duur het geld vandaan komen? Daarom doe ik in dezen een emstig beroep op mijn medeleden, om dit voorstel aan te nemen. Mogelijk, dat bet college van Gedeputeerde Staten intus- schen van den emst doondrongen is, en zullen trachten te redden wat nog te redden is. De VOORZITTER merkt op, dat de beer Hank weet, hoe Burgemeester en Wetbouders hebben getracht, de verhooging tegen te hou- den Zij staan nog op betzelfde standpunt. De heer A. DEBS steunt bet voorstel van den -beer Haak. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer HAAK dankt zijn medeleden voor •hunne medewerking. d. een verzoek van mej. M. P. Nijssen, on- derwijzeres aan de Openbare Lagere school te Othene, houdende bericht van hare benoe- ming tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Sluiskil en verzoek om aan haar met ingang van 1 Maart 1931 eervol ontslag te willen verleenen als onderwijzeres to Othene. Burgemeester en Wethouders stellen voor overeenkomstig dit verzoek te besluiten. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. wbken"te doen, betreft dat "deel der gemeente dat van uit het kantoor alhier hesteld wordt want de buurt van Spui krijgt twee bestellin- j gen per dag en ook Othene, dat van uit Ter Neuzen wordt bediend. De Westelijke belft i van de buitenbewoners krijigen een bestelling in den voormiddag, en de Noord-Oostelijke helft met bet Zuiden in den namiddag; de i laatste bestelling vertrekt ongeveer 1 uur, nadat de post met de tram is aangebracht. Uiteraard kunnen niet alle geadresseerden i o-elijk bediend worden, maar het komt nu voor, dat een uit Amsterdam verzonden brief meer deze rekening te stellen in handen der com- missie van onderzoek. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. Een schrijven van de Groep van Alge meen Nederlanid-scb Venbond, luidende als volgt Groep Nederland van bet Algemeen Neder- landsch Verbond beeft de eer Uwe aan-dacht te vestigen op het toenemend euvel, in aan- kondigingen vreemid-e woorden te bezigen of deze geheel in een vreemde taal te stellen. Vele handelld-rijvenden, zooals herbergiers, koffiehuisbouders, kleermakers, koekbakkers enz., toezondi-gen zich daaraan; maar ook grootere lichamen. Wanneer deze aankondigingen gescbieden in nieuwsbladen of drukwerken, aan huis be- zorgd, kunnen zij den lezer, die gevoel voor zijne moedertaal bezit, ergeren, maar deze ergenis is van voorbij-gaanden aard, evenals de aankondiging zelf, die bij naar de prulle- mand kan verwijzen. Anders is het wanneer de aankondigingen vasten vorm aannemen en langen tijd op aan- plakhrieven voorkomen of -blijvenld, b.v. op on- roerende goederen, worden aangebracht. Dan wordt de Nederlandsche taal achtergesteld en gescbonden, zoodat een algemeen Neder- landsch belang wordt geschaad. Nog sterker euvel is ontstaan, sedert in toe- n-emende mate ei-genaren hun woningen zijn gaan ,,sieren" met namen als „Cosey Corner", Sunny Home", ,,Sonnewarte", „Edelweisz", „Coin de feu", ,,Mon Desir", „Casa Cara", „Bella Vista", enz. De persoonlij-ke ijdelheid van den bezitter kwetist hier den ontvankelijken voorbijganger n-iet alleen, maar is made oorzaak, dat kinde- ren en minder ontwikkelden t. a. v. de schoon- heid en uitgebreidheid in woordenkeus en naam-geving der Ned-erlandscbe taal een ver- keerden indruk krijgen. Bovendien werk deze niet Nederlandsche naamsaanduiding ontsie- ren-d op het karakter van het eigen Neder- landsch stad-sbeeld en landschap. Ze is voor den zuiver Nederlandsche smaak even grie- venid als de achterlatinig van papier, eier- schalen en vruchtenscbalen in de vrije natuur voor den natuurminnaar. Overwegend, wat er tegen te doen zou zijn, schijnt het ons toe, dat voor de gemeenteraden een ruime bevoegd'heid open staat, dit euvel te keeren en te beletten, dat het Nederland sche beeld hunner gemeente verloren gaat. Immers de Gameentewet laat door artikel 240 n. toe in het algemeen aankondigingen te belasten, waardoor bet tevens mogelijk is aan kondigingen, als waarop wij de aandacbt ves tigen, aan belasting te onderwerpen. De maat- staf der belasting is aan het oordeel van die raden overgelaten, zoodat er geen beletsel is, bij het vaststellen der ibelasting rekening er mede te bouden of de aankon-digin-g al of niet in Nederlandsche taal gesteld is. Om het gebruik van andere dan Nederland sche woorden te beteugelen, zal bet voldoen- de zijn, dat de aankondigingen in een vreemde taal te bevorderen en bet Nederlandsch aan- zien van stad en land te bewaren. Van de totstandkoming van z,uik een ver- ordening ontvingen wij gaarne bericht met, 000 mogelijk, een afschrift, daar wij gaarne zouden weten, of bij het opstellen der ver- ordening in de praktijk wijzigingen der be- palingen noodig is. Waar in deze gemeente geene verordening bestaat als bedoeld in artikel 240 n der Ge- meentewet en Burgemeester en Wethouders de noodzakelijkhei-d ook niet in zien zulk eene verordening in het leven te roepen, stel len zij U voor dit adres aan te nemen voor kennisgeving. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vviiziging van het raadsbesluit tot indeeling der gemeente in stem- distrieten voor de verkiezing van leden van den gemeenjeraad. Bij besluit van den Raad van 30 Januari 1920 No. 4, werd de gemeente in-gedeeld in drie stemidistrioten. Stemdi-strict I omvat volgens die verdeeling tbans meer dan 1000 kiezers hetgeen in strijd is met de wet. Wlij- geven Uwe vergadering daarom in overweging eenige wijzigingen in dat besluit aan te brengen waar door een betere verdee ling der kiezers over de verschillende stem- districten zal worden verkregen en te- dien einde te nemen bet navolgende besluit: Met intrekking van bet besluit van 30 Januari 1920 No. 4 de gemeente opnieuw in te deelen in drie stemdistricten en wel als e. een verzoek van J. P. Geelhoedt om met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag te mogen hebben als gemeente-ontvanger en be- zoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 1 Burgemeester en Wethouders stellen voor overeenkomstig dit verzoek te besluiten. De VOORZITTER geeft te -kennen, dat Bur gemeester en Wethouders het op hoogen prijs stellen, dat de heer Geelhoedt -de gemeente tal van jaren zoo trouw beeft gediend. Het spijt him, dat bet tijidstip is gekomen, dat hij wegens ouderdom van zijn -post moet verdwij nen. Zij stellen daarom voor hem op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag te ver leenen. Met algemeene stemmen wordt aldus oe- sloten. f. de rekening van de Vrijwillige Brand- volgt: Iste stemdi-strict omvat: Wijk A; vaji Wijk B de nummers 1 tot en met 19; en 29 tot en met 60 en 169; van Wijk D de nummers 1 tot en met 4; 156 tot en met 162; 2de atemidistrict omvat; van Wijk B de nummers 20 tot en met 28b; 61 tot en met 168, Wijk C; en van Wijk D de nummers 150 tot en met 153; 3de stemdistriot omvat: van Wijk D de nummers 5 tot en met 149; 154 tot en met 155a en 163 tot en met 169; te bepalan dat het Hoofdstem/bureau zitting houdt in stemdistrict I. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat terecht wordt opgemerkt, dat het eerste stem- district meer dan 1000 kiezers telt, hetgeen niet alleen in strijd is met de wet, maar er komen op sommige tijdstippen zooveel kiezers te gelij-k, dat het ibijna n-iet mogelijk is alles goed af te werken, Burgemeester en Wet houders hebben daarom overwogen, hoe het mogelijk zou zijn het eerste stemdistrict te ont- lasten, en hebben dit naar hun meemg zoo goed mogelijk voor elkaar gebracht. Het stem- district te Othene is het kleinste, dat in den Groote Huissenspolder is grooter, dat stem- bureau zouden zij zitting willen laten louden te Reuzenhoek. Daarbij worden dan mgedeeld de kiezers van de Oostzijde van het Veer, de weg vormt de scheiding. Aan de andere zijde der kom moeten de menschen uit de omgeving van Dees en Geelhoedt ook naar Reuzenhoek. Die van Spui en De Kraag moeten naar Othene, zoodat dit stembureau er ook wat meer krijgt. Kosten -brengt deze verandering voor de gemeente niet mee. De heer HAAK acht de indeeling van bet derde stemdistrict wel een bezwaar, waar de menschen wonende aan het Groene wegje, dicht bij de kom, nu naar het ver afgelegen Othene zullen moeten gaan stemmen. Hij vraagt, of die kiezers naar Othene vervoerd worden. Als die te voet naar Othene moeten om te stemmen, is dat verschrikkelijk. Ook voor de menschen van Spui wordt het een •cin'cl. De VOORZITTER meend-e, dat die kiezers bii het dorp gebleven waren; hij heeft het dan niet duidelijk gezien. Hij veronderstelt, dat het zoo geen invloed kan hebben, om die men schen nog bij het dorp te houden. Voor wat betreft de kiezers van Spui, die kunnen even- o-oed naar Othene gaan als naar het dorp komen; de stemmingen hebben in het goede aargetijde plaats en dan kunnen ze dus langs ten Catspolderschen dijk gaan. In elk geva noest het stembureau te Zaamslag rior, nnr noodig heeft om de bestemming weer dienst 1930. i deze gemeente te bereiken en dat acht bij Burgemeester en Wetbouders stellen voor ontlast van Spui zicb ook een eind verder moeten verplaatsen, maar dit verschil zal niet zoo i-ngrijpend zijn als de daar bij hem wonende menschen, die thans naar de nabij gelegen kom konden komen, doch nu naar het zoover verwijiderde Othene zullen moeten gaan. Hij meent, dat men die toch wel op het dorp kon houden. De Voorzitter deelde zooeven mede, dat -er tbans wel eens zooveel kiezers op een kort oogenblik komen, dat het bijna niet is bij te houden. Die toestand zal toch wel niet veranderen door dat er zoo'n handjevol kiezers meer of minder naar hier -komt. De heer VAN HOEVE wijst er op, dat er een oplossing moest gevond-en worden, en daar zat niets anders op, dan een regeling te tref- fen, die ongetwijfeld voor sommigen ongemak veroorzaken zal, hetgeen nu eenmaal niet te voorkomen was, en on-der diegenen behoort ook de heer Haak met zijn buren. Of dat nu evenwel ,,zoo verschrikkelijk" is, kan spreker nog niet toegeven, z66 erg is dat toch niet. De menschen van het Veer zullen nu naar Reuzenhoek moeten, evenals die van den Cam- perschen hoek en van de Val, die zullen nu ook wat verder moeten gaan, evenals die van Spui, welk-e naar Othene moeten. .Verschrik kelijk" kan spreker dat niet noemen, hij meent dat wel ieder overtuigd zal zijn dat zoo'n regeling noodig was, bet kan niet anders, of men zou op het dorp zelf 2 stembureaux moe ten maken. Maar men kan Othene toch ook niet naar de kom laten komen. Hij zou den raad in overweging geven, dit voorstel nu maar eens te accepteeren en indien later mocbt blijken, dat een betere regeling moge- lijjk is, kan die nog altijd gemaakt worden. De heer HAAK wil dat woord „verscbrik- kelij-k" wel terugnemen, maar het blijft toch onaangenaam. En hoeveel kiezers betreft dat in zijn buurt? Hij veronderstelt dat die enke len tocb op het stembureau in de kom de druktei niet zullen aanibrengen, en hij zou zeggen: laat die enkelen dien verren afstand niet loopen. De beer DE FEIJTER deelt mede, dat Bur gemeester en Wethouders de zaak van al-le kan-ten hebben overwogen. Er zijn er bier meer dan 1000, dus er moeten er af. Men moet goe-d bagrijpen, dat dit niet gemakkelijk te regelen is. Na lang beraad zijn Burge meester en Wethouders tot het voorstel ge komen, dat nu ter tafel ligt, waardoor we nu onder de 1000 kwamen. Daar kunnen nu wel enkele kiezers aan toegevoegd worden, maar dan zijin we weer direct er boven. Er zijn er nu nog 984. De SECRETARIS deelt mede, dat bet stem- district I 1089 kiezers telde; volgens de voor- gestelde indeeling zijin er 984. Bij de minste uitbreiding van -de kom, komt men er weer boven. De VOORZITTER zou anders graag aan het verzoek van den heer Haak voldoen, maar deze moet zelf inzien, dat men dan bet ge- vaar loopt, weer direct boven de 1000 te komen. iDe heer DE KOEIJER merkt op, dat, als er nu nog 984 kiezers zijn, het dan toch nog ongeveer even druk kan blijven. De heer VAN HOEVE merkt op, dat er dan 105 minder zijn dan vroeger; in het tweede stemdistrict zullen er 886 zijn. De heer HAAK vraagt, of men dan geen 4e stemdistrict kan instellen. De VOORZITTER: Dan hebben we ook weer stemhokjes noodig; nu gaat het zonder meer onkosten. De heer D. DEES verklaart, dat hij in den aanvang ook wel lets gevoelde voor bet be zwaar van den beer Haak, maar na de toe- lichting, zou hij bet zoo maar eens willen probeeren; hij acht het ook niet gewenscht om reeds tot bet instellen van een vierde stem- bureau over te gaan. De VOORZITTER gelooft, dat de heeren die bier zitting gehad hebben, zullen moeten er- kennen -dat bet bier zeer druk is. Hij beeft wel eens opgemerkt, dat men het hier bijna niet zou kunnen voorkomen, dat een kiezer een hem uitgereikt stembiljet in zijn zak zou steken; er zijn soms wel 20, 25 menschen tegelijk en dan is een goede controle zeer moeilijk. De heer HAAK verklaart, dat hij er zich voor het oogenblik bij zal neerleggen, maar op grond van de besprekingen vermeent hij toch dat er zich evenwel moeilijkheden zullen blij ven voordoen en daartegen in de toekomst voorzieningen zullen moeten worden getroffen. De heer BAKKER verklaart, mee te gaan met het voorstel van Burgemeester en Wet houders; hij vraagt echter, of geen andere wijziging mogelijk is, nl. dat het stembureau in de kom zitting houdt in een lokaal gelijk- vloers. Daarmede zou men veel menschen een grooten dienst beiwijzen. Het is voor ouden van dagen en menschen die niet goed meer ter been zijn een heelen toer, om hier de trap- pen van het gemeentehuis te beklimmen; hij heeft het wel bijgewoond dat men sommigen er als het ware op moest sleuren en dat ze bijna geen pap meer konden zeggen, eer ze beneden waren. Hij w-eet niet, of biertegen bepaalde bezwaren bestaan, maar bet zou wel mooi en prachtig zijn als bet kon en men zou er inderdaad veel menschen een grooten dienst mee bewijzen. Heibben Burgemeester en Wet houders daarover nog niet eens gedacht? De VOORZITTER verklaart, dat dit niet aan de aandacbt van Burgemester en Wet bouders is ontgaan, maar bet betreft tocb maar enkelen, voor wie het bepaalde moeilijk heden biedt. Als men een ander lokaal nam, zou men in een schoollokaal terecht moeten komen. Dan zou men de school stil moeten leggen, teriwijl men -dan toch ook nog trappen zou moeten klimmen. Hij meent, dat het wel aan bezwaren onderhevig is, daar een stem- bureau onder te brengen, en geeft ook te en- nen, dat bij liever niet in de school zou gaan zitten, men moet er een gebeelen dag zitten en dan is het toch hier aangenamer. De heer BAKKER zal dat laatste met tegenspreken, maar verklaart, dat vele men schen er tocb tegen op zien om hier te komen stemmen, het zijn kwade trappen. De beer DE FBiJTER: We bebben er ex- pres goede leuningen aan laten maken. De heer BAKKER: Tocb hebben vele men schen er last van, om ze te beklimmen. De VOORZITTER acbt het in elk geval meer regelmatig dat stembureau in bet eerste stemdistrict zitting houdt in bet gemeente huis. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 6. Benoeming lid van de Plaatselijke com- missie van toezicht op het Lager On- derwijs. Aan de beurt van aftreding is de heer P. C de Moor. De door Burgemeester en Wethouders in overleg met de plaatselijke commissie van toezicht opgemaakte aanbeveling luidt: 1. de Moor P. C. 2. Jansen—Verplanke F. C. De VOORZITTER verzoekt den raad tot stemming over te gaan en noodigt de heeren A. Dees en Haak uit met hem het stembureau te vormen. Met 10 stemmen wordt herbenoemd de heer De Moor; op den heer Jansen is 1 stem ui - vorden. De beer HAAK wijst er op, dat de menschen gebracht. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2