ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Eerste Blad, 0e Purperen Schaduw mmmme mmswrm. No. 8640 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1931 71 e Jaargang. 3IS SKNtAKB. T OT 1 I U I D. FBPILlBTOff, Dam- en Schaakrubriek. DAMMEN. ccvn. SCHAKEN. TER NEUZENSCHE COURANT 4BONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1.80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Gltgeefster: Firm a P. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. MCo-vvmmim LIBERALE OMROEP. Be V.L.R.A. (Liberate Omroep), welke aan den minister van Waterstaat bad verzocht om, gelgk gebruikelijk, vergunning te verleenen tot uitBending per radio van een deel van het partifcongres van de Liberale Staatspartij te Deventer, n.l. op 6 Maart, de openingsrede van mr. D. Fook en op 7 Maart de rede van ir. J. A. Kalff over „De verhoudtng tusschen werttgevers en werknemers" en de rede van mr. G. A. Boon over „Politiek en Radio", heeft in de verscherpte regeling inzake de radio- censuur aanleiding gevonden het verzoek tot uitzending op 7 Maart in te trekken. AT1TOMATISEERING VAN DEN INTER- LOCALEN TELEFOONDIENST. Het Tweede Kamerlid Guit heeft den minis ter van Waterstaat de volgende vragen ge- steid 1. Is het juist, dat bij de leiding van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en tele- fonie het voomemen bestaat om den interlo- c&Ien telefoondienst grootendeels te automati- iseeren, onder daartoe geeigende verdeeling van het land in een aantal districten? 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid mede te deelen: a. op welk bedrag de totale uitgaven voor die automatiseering wordt geraamd, c.q. ge- sehat b. hoelanig de uitvoering van de werkea geacht wordt te zullen duren?; e. of reeds in een ander land de inter- locale telefoondienst is geautomatlseerd op de wijze en op zoo groote sohaal, als met betrek- king tot dien dienst hier te lande in het voor- nemen ligt? MACDONALD GAAT NIET HEEN. In een rede voor de leden van de arbeiders- partij die in het parlement zitten, heeft schrijft de N. R. Crt. de Engelsche eerste- mindster MacDonald Woensdag de verrassen- de mededeeling gedaan, dat hg en zijn regee- ring niet aan aftreden dachten, ook al zouden de liberalen belangrijke amendementen op de nieuwe vakvereenlgingswet, welke den toe- stand van vodr de algemeene staking vrijwel herstellen wil, doorzetten. De regeering zou alleen aftreden, in dien duidelijk wantrouwen tegen haar uitgesproken werd. Zelfs zon zij de wet liever geheel intrekken, dan zich tot aftreden te laten bewegen. Dit is verrassend, omdat het een afwijking van alle parlesnentaire gebruiken is en nog wel ten aanzien van een wet, die gegrond is op den verkiezingabelofte tegenover de arbei- derspartij zelve. De liberalen weten mi dat Ejj gerust hun gang kunnen gaan met het amendeeren van den ook in hun gelederen zoo sterk gecritiseerden wetgevenden maat- regal. Zij zullen er stellig het voile gebruik van maken en men kan nu wel voorspeilen, dat het ontwerp, zoo het nog wet wordt, tot onherkenbaar wordens toe veranderd zal worden. Natuurlijk zal men nu denken, dat Lloyd George na zijn gesprek met MacDonald wist, dat zulk een politiek in diens bedoeling lag ,en zoo zou dan weer verklaard worden waarom de liberale leider zijn volgelingen stemonthouding bij de tweede lezing han voor- geschreven. De aanneming in tweede lezing met de stemmen der arbeiderspartij tegen die der conservatieven en van enkele ongehoorzame liberalen moest het immers mogelijk maken dat de wet althans het stadium der artikels- gewr'ze behandeling bereikte, waarin de libe rate partij haar bezwaren in amendementen kon uitdrukken. Als redeni voor zijn besluit om ondanks alles wat het wetsontwerp mocht overkomen aan door EDMUND SNELL. 30) Vervolg. ..Afgesproken, riep Isobel van haar stoel. ..April, haal de kaarten uit de achtergalerij. )e weet, waar ze zijn". ,,Ik zal ze wel halen", zeide Wester- man. ,,U weet niet, waar ze liggen", ant- woordde April snel en ging naar binnen. De planter volgde haar. Westerman en April kwamen samen bij het buffet. Westerman. die eigenlijk niet goed wist, waarom hij met haar was meege- gaan, keek hoe ze de lade opentrok, een paar keurige plakken er uithaalde en de lade weer dioht schoof. Opeens uitte ze een kreet van afgrijzen en liet allebei de pakken op den grond vallen. ..Bah1riep ze uit. ,,Een kakkerlak". Westerman trapte hem dood. ,,Zie zoo. die zal u niet meer hinderen". „Neen", hijgde ze. ,,Wat een groote was dat! Ik heb zoo het land aan die beesten". .Zij zijn ook walgelijk", gaf hij toe. Ze hield haar hoofd op zij en keek hem nieuwsgierig aan. het bewind te blijven, noemde MacDonald den slechten oeconomischen toestand die het nood- zakelijk maakt het land de „verwarning van een nieurwe algemeene verkiezing" te bespa- ren. Zijn conservatieve tegenstanders be- schouwen dit natuurlijk als een uitvlucht waar- mee hij zijn vrees voor hun overwinning bij een algemeene verkiezing bemantelt. Zij zijn echter de eenigen wier partrjfkas op het oogen- blik stork genoeg is, om de kosten van een algemeene verkiezing te kunnen bestrijden. De liberalen hebben al evenmin als de arbei derspartij geld in kas. De vraag is echter, of het gros der arbei derspartij er vrede mee zal hebben, dat Mac Donald Woensdag zijn wet op arbeidsgesch.il- len aan de genade der liberalen overgeleverd en daarmee zoo weinig vuur getoond heeft tot verwezenlijking van een aan haar partij ge- dane plechtige verkiezingsbelofte. DE EERSTE BELGISCHE DRIEKLEUR. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt In den gevel van het perceel, gelegen op den hoek van de Grasmarkt en de Heuvel- straat, alhier, is, sedert een paar dagen, een gedenkplaat gemetiseld ter herinnering aan het feit dat in dit gebouw, door een winke- lierster, mevr. Abts, op verzoek van den revolutionnairen advocaat Bdouard Ducp6- tiaux, 26 Augustus 1830 de eerste twee Bel- gische vlaggen met horizontale banen w,erden vervaardigid. Ducp^tiaux en Lucien Jottrand, die samen aan de courant Le Cour- rier des Pays-Bas werkzaam waren, hadden denzelfden ochtend, volgend op de nachtelijke plundering van verscheidene woningen van Oranjegezinden en de brandstichting in het huis van minister van Maanen de Fransohe vlag op het stadhuis zien uitsteken. Het over- slaan van de Framsche Juli-omwenteling naar Belgie wiilende voorikomen, besloten zij toen de oude kleuren der Brabantsche revolutie van 1789: rood, geel en zwart, weer in eere te brengen. Het was Ducpetiaux die zich met de uitvoering der opdracht belastte, bij de echtgenooten Abts binnenliep, daar in allergl drie stutoken laken in de gewenschte kleuren kodht en de winkelierster verzocht er onmid- dellijik twee vlaggen van te maken. Een half uur later hing de eerste Belgische vlag aan een der lantarens van het raadhuis. Jottrand die, met Ducpetiaux, een belang rijke rol speelde in het verdere beloop der revolutie en de stichting van het koninkrijk Belgie werd later een der eerste leiders van de Vlaamsche Beweging. DE JACHT OP DITVERKOOPJES. Vrijdagoohtend begon de groote opruiming in een winkel van manufacturen te Acton. Nog voor de deuren van den winkel opengin- gen had zich daarvoor een groote menigte koopjesjaagsters opgesteld. Toen zij geopend werden, drongen de kooplustigen zoo raw, dat een vrouw door een spiegelrait van een uit- stalraam werd gedrukt. Enkele menschen onder de menigte hielden groote stukken van de geferoiken rait vast, terwiji winkelbedien- den van binnen af haar uit het gat trokken. Met sneden aan hoofd en hials werd zij in een ziekehhuils opgenoanen. DESKUNDIGEN OVER DEN GOUDMAKEK. In het proces tegen den ,,goudmaker" Tau- send gaf de medische deskundige prof. Bos- strom uit Munchen Zaterdag een beschrijving van de persoon van den beklaagde. De fantasie van Tausend, zeide hij, is ten voile tot uiting gekomen, doch niet zijn ver- mogen om helder en zakelij'k te oordeelen. Zijn zelfberwustzijn heeft ongetwijfeld geleden onder de miskenning, die hem van alle kanten ten deel viel. In den beginne was hij niet uit op materieele re-oiltaten, dit kwam eerst later. Resumeerend komt de deskimdige tot de con- ,,Is Isobel heusch flauw gevallen?" fluisterde ze. ,,Ik weet het niet. Het zag er wel naar uit. U hadt lang noodig voor uw toilet". „Ja?" vroeg ze onschuldig. ,,Ik pro- beerde tact te toonen. Ik dacht, dat u mij niet noodig had!" Westerman kleurde. Dacht u, dat ik u niet noodig had, juf- frouw Gould", stamelde hij, en wenschte, dat hij Barnes' gemak had om de juiste woorden te vinden. ,,Ik verzeker u..." April was langs hem heen gegleden en een blozend gezichtje keek hem spottend van uit den deurpost aan. ,,Ik dacht, dat u een heerlijk uur be- leefde", vertelde ze hem zachtjes. Ze liep meteen door naar de voorgalerij en liet hem de kaarten meenemen. „Zeg". flapte Flavin er uit, toen hij weer verscheen. ,,Je weet zeker nog wel, dat ik een pondokje heb met een atapdak en nog meer ongeriefelijkheden een paar uur van deze schoone veste af". ,,Trekt u zioh daar maar niets van aan", stelde Isobel hem gerust, „u kunt hier nog wel een bed krijgen. Ik zal Man- Seng zeggen om het klaar te maken, als hij dat van April verzet." De assistent keek zijn chef eens aan. ,.Is dat veroorloofd?" ..Welzeker. Het komt me goed van pas. Ik wil nog wel eens met je praten, eer we naar bed gaan". Het was middernacht eer de dames ter ruste gingen. Westerman, die terug kwam van een onderhoud. met den waker, vond Flavin in zijn stoel zitten dommelen. ADVERTENTI6N: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. Grootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar Is. Inzending van advertentien liefst iien dag voor de uitgave, DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJD AG A V OND clusie, dat Tausend een zelfbewust, fanatiek mensoh met hysterischen aanleg is, die echter voor zijn misdrijf verantwoordelijk mag wor den geacht. Daama werd prof. Sestini uit Bergamo, een Italiaansch officier, verhoord, die Tausend als een goed Italiaansch-gezind Duitscher had be- schouwd, die zijn experimenten aan beide naties ten goede wilde doen komen. Getuige is echter ook van meening, dat Tausend zich bij zijn indertijd gedane poginigen van oneer- lijke manipulaties heeft bediend en dat het goud reeds in de legeering moet zijn geweest. De getuige advocaat Ribz, die heeft deel- genomen aan de experimenten in tegenwoor- digheid van prof. Sestini, heeft verklaard, dat het elementaire nmteriaal niet aan een onderzoek was onderworpen. VERBREKING VAN TROUWBELOFTEN. De Parijsche rechters zullen recht moeten spreken in een quaestie, waarover in Frank- rijk htm oordeel slechts zeer zelden gevraagd is. Het betreft een actie wegens verbreken van trouwbelofte, ingesteld door... den man. Lady Vera Owen is eenige jaren verloofd geweest met een rijk industrieel Archange Delabarre welke verlovang zrji eenigen tijd geleden veribroken heeft. Archange Delabarre eischt thans schade- vergoeding van 264.000 francs en teruggeving van geschenken, welke een waarde van l'/2 millioen fr. zouden bedragen. Lady Owen, die door mr. Campinchi wordt verdedigd, verklaart, dat de eisoher zelf een huwelljk rpet haar niet aandurfde. Zij legt om dit te bewijzen een brief over, waarin dit duidelijk uitkomt, en waarin hij haar ook zegt, dat zij alle cadeaux, welke hij haar heeft gegeven, mag behouden. Zij had, aldus is haar venweer, dus alle recht haar verloving te verbreken en de cadeaux te behouden, Voor deze, een weinig onkiesche zaak, be staat groote belangstelling bij het publiek Ongetwijfeld zal er op de terechtzitting geen gebrek aan publiek Zijn. Is deze slagzet nu een probleem? Natuur lijk niet en wrj hebben er ook nooit aan ge- daoht, dit zetje als zoodanig aan een of ander blad aan te bieden. En toch is de stand en de oplossing in alles er veel en veel beter in dan in de „prablemen", welke wij in vorige en deze rubriek te „behandelen" hadden. Er zijn nu eenmaal van die eenvoudige standen, die zooveel leerzaams bevatten. In e6n der laatste nummers van de ..Haagsche Post" troffen wij het volgende vraagstuk aan van den Rotterdamschen problemist N. Cohen. Zwart: 1, 3, 9, 12, 13, 15, 17, 21, 26. Wit: 28, 29, 30, 31, 34, 37, 39, 42, 43. Wit speelt en verlokt zwart tot een foutieve voortzetting. Een oplossing werd nog niet ge- publiceerd, maar deze moet o.i. als volgt ver- loopen: 2923! Verlokt zwart tot 1318, waarop wit voortgaat met 3429!. Zwart 1822, denkt nu aanstonds door 2127 een scihijf te winnen. Z6o ver komt het echter niet, want na 1822 wint wit heel fraai door 39 33 (zw. 2127??); 3732! (zw. meerslag 26X39); 32X21!! (17X26); 28X8 (39X19); 29—24 (3X12); en 24X4 wint. Zoo'n vraagstuk bevat nu eens iets geheel aparts en is ondanks den' eenvoud der samen- stelling zeer moeilijik te vinden. Vergelijk daar nu mee de onderstaande stukjes van den heer J. Scheele te Zaamslag, eveneens uit de ru briek CCV. No. 2, van J. Scheele. Oplossingen der ..problemen" uit de rubriek CCV. No. 1, van J. A. van Dixhoom, Zaamslag. Zwart: 2, 3, 6, 9, 21, 25, 43, 44; Dam op 4. Wit: 12, 13, 15, 18, 22, 32, 35, 42, 45, 47. De samensteller van dit practisch onbe- staanbare standje geeft de volgende oplossing aan: Wit- 127 (zwart 2X 11); 2217 (21X 23); 13—8 (3X12); 35—30 (25X34); 15—10 (4X15); 4238 (15X42); en 47X16 gewon- nen. Wat de schijven op 43 en 44 eigenlijk uit- voeren, is ons niet duidelijk en evenmin, hoe ze daar gekomen zijn. De oplossing is weer die van een simpel slagzetje, zooals er hon- derden en honderden „a la minute" op te zet- ten zijn. Bovendien kan wit ook als volgt win nen: 12—8 (3X23); 13—8 (2X13); 22—17 (21X12)3530 (25X34); 15-10 (4X15): 42—38 en 47X7. En nog een andere zettenvolgorde voert tot winst, n.l 12—7, 13—8, 22—17 (zwart naar keuze)3530, 1510, 4238 en 47X16. Deze nevenoplossingen, gevoegd bij het abso- luut onaannemelijke van den stand, maken het vraagstuk waardeloos. Opnieuw zouden wij er met nadruk op willen wijzen, dat een -lagzetje geen probleem is en het ook nooit worden zal. Men zien bijv. den stand hieronder, door ons samengesteld naar aanleiding van een slagcombinatie, welke wij eens in een partij uitvoerden. Zwart: 2, 4, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 23, 26, 28. Wit: 21, 25, 30, 34, 37, 38, 39, 40, 43. 45, 48. Een goede en vrij natuurlijke stand met leerzame, goed verborgen ontleding. De lezer oordeele slechts: 2520, 3933, 3833, 37 32, 4842, 34X43, 40X7 en 21X5. Hij opende zijn oogen en knipte met de oogleden tegen het licht, toen de andere binnenkwam. ,,En?" vroeg hij. Westerman schudde het hoofd. „Het is een gekke geschiedenis!" ver- klaarde hij. ..Gardoe No. 3 houdt vol dat Alimah voor Simonis nooit met een man is geweest". „Dat heb ik ook altijd bearepen. Saba- toe zeide altijd, dat al die uitverkoren jonge mannen in de kampong afgeschrikt werden door haar reputatie van een heks te zijn. Goddank. dat het Zondag is. Ik verlang om eens flink uit te slapen! Dus Alimah zocht naar den korporaal van Barnes met den koperen aap. Ik zou wel eens willen weten of ze werkelijk iets weet". Westerman keek zenuwachtig achter zich, eer hij ging zitten. ,.Het probleem, dat me op het oogen- blik bezig houdt". mompelde hij, ,,is, hoveel mevrouw Kennard weet". ..Mevrouw Kennard?" De andere knikte. Mevrouw Kennard, mijn zoon! Die vrouw is zoo diep als de zee en nog wis- pelturiger". HOOFDSTUK XXI. Zondag was altijd een rustige dag op Baniak-Harap; rustiger dan op de meeste ondernemingen, want Westerman hield er niets van om iets ten halve te doen. Op den special en vrijen dag stond de planter laat op. Ho-Min, die zich zelf Zwart: 1, 2, 3, 4, 5, 15, 25, 26, 31, 35, 36, 41. Wit: 12, 14, 18, 24, 27, 32, 34, 37, 42, 44, 45, 46, 47 en 50. Zwart staat op slag met schijf 31, maar hoe is die schijf daar in vredesnaam gekomen? Verder nog afgezien van het feit, dat Wit twee stukken m66r heeft, is de stand zoo verregaand absurd, dat we onze lezers met de oplossing niet lastig zullen vallen. We hebben er trou- weus niet eens naar gezocht!! Die randschrj- ven herinnerden ons echter aan een pro- bleempje, dat we lang geleden eens samen- stelden ter illustratie van dwangzetten. Het ziet er aldus uit: Zwart: 6, 7, 8, 9, 15, 16, 20, 26, 29. Wit: 17, 23, 27, 34, 36, 37, 43, 48, 50. Wit speelt 1711 (zw. gedwongen 6X17); 2721! (zw. gedwongen 16X27); 3731!! (zw. gedwongen 26X37); 4842! (zw. meer slag 37X30); en 23X32 wint. Drie dwangzetten, gevolgd door een ver- rassende meerslag, geven aan dit vraagstukje een bijzonder tintje. No. 3, van J. Scheele, Zaamslag. Dit laatste „prcbleem" uit rubriek CCV zou er qua ontleding nog mee door kunnen, als de onmogelijke stand weer niet alles bedierf. Zwart: 1, 7, 13, 14, 16, 18, 39. Wit: 12, 23, 24, 28, 29, 33, 38, 44. Schijf 39 staat op slag, dus zwart's laatste zet moet 3439 geweest zijn en dit is niet mogelijk wegens de witte schijf 29. Maar er is nog meer: Wit is al een schijf voor en door nu eenvoudig 4440 te spelen, wint wit er nog een tweede schijf bij, hetgeen meer dan voldoende is voor de winst, vooral omdat daar- na 2419 niet te verhinderen valt. Een zwarte dam op 39 maakt het probleem iets aannemeljjker. Wit speelt 3832 (zw. 39X50); 2419 (13X24): 29X9 (18X27); 9—3 (zw. meer slag 50X8); en 3X32 met winst, daar aan stonds 3227 volgt en wit beheerscht de dia- gonaal van 36 naar 4. Veel fraais is hier dus nog wel niet geboden, maar het gaat toch de goede richting uit. Het is althans een poging, iets btjzonders te geven, n.l. de stand na wit 9—3. Volledigheidshalve thans nog eenige diepe slagzetten, die „problemisten" eenigszins weg- wijs kunnen maken. Zwart 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 25, 26, 28, 32. Wit: 21, 27, 29, 30, 31, 34, 37, 38, 40, 41, 43 46, 48. Een rare stand, zal men zeggen. Inderdaad! tijdelijk bij het personeel van de Kennard- familie had gevoegd, bracht hem zijn scheerwater om acht uur. Westerman, die heelemaal uitgerust was door een goeden, langen nacht, vouw- de zijn armen onder zijn hoofd en keek naar de schimmige gestalte van zijn be- diende, die zich geruischloos door het ver- trek bewoog om zijn gewone taak te verrichten. Hij zag, hoe de Chinees de luiken opengooide, de toilettafel naar een lichtere plek schoof, scheermessen, scheer- kwast en handdoeken voor het grijpen legde. Daarop nam hij een keurig sta- peltje schoone kleeren op en ging naar den anderen kant van de kamer om ze op een stoel bij het bed te leggen. ,,Goeien morgen, Ho-Min!" begroette de planter hem, zoo onverwacht, dat de Chinees er van schrok. „Tabeh toewan!" antwoordde hij ern- stig. ,,De gardoe heeft mij gevraagd om u te zeggen, dat er niets te rapporteeren valt". Westerman knikte. ,,Hoe laat wordt er vanochtend ont- beten?" ,,Om negen uur, toewan". Ho-Min schoof de gordijnen open en schikte ze netjes in de plooien. Westerman rekte zich eens uit, gaapte en glimlachte van welbehagen. Daar hij vee! gezond verstand en goed geequili- breerde hersens had, hinderde de sombere schaduw, die over Baniak-Harap lag, hem zoo vroeg in den ochtend niet. Hij viel weer terug in de houding, die hij bij Ho- Mins binnenkomen had en genoot van het Toen we dit comibinatietje van 11 zetten ont- wierpen, waren wij er dan ook zelf van over- tuigd, dat het niet de minste problematisohe waarde had. Niettemin werd het opgenomen in de „Haagsche Post" van 5 November 1927 om de diep verborgen wijze, waarop de onver- wachte slag 35X2 met naslag tot stand kwa men. Wit speelt aohtereenvolgens4339, 39—33, 29—24, 37—32, 41—37!! 48X37, I 37—31, 40—35, 35X2, en 2X20 over de schijven 19, 34, 43, 37, 12 en 14, waarmee zoowat de heele boel opgeruimd is. Het volgende kan op velerlei manieren om- gewerkt worden: Zwart: 2, 3, 9, 10, 11, 12, 15, 16,'17, 18. Wit: 20, 24, 27, 28, 36, 38, 42, 46. Opl.Wit 28—22, 27—21, 36—31, 46—41, 3833, 24X4 en 4X16 wint. Dit stukje werd even als het onderstaande in weinige minuten opgezet en toont, dat der- gelijke „problemen" bij honderdtallen te fa- briceeren zijn. Ze willen alleen de pretentie niet hebben, voor problemen door te gaan. en, het zijn er natuurlijk ook geen. Zwart: 6, 8, 10, 11, 13, 20, 24, 26, 29, 32 Wit: 17, 22, 35, 36, 39, 43, 45, 47, 49. Oplossing: Wit 36—31, 47—42, 35—30, 39— 33 (zw. 48X28), 22X4 en 4X28. Ter oplossing een viertal slagzetjes, die we slechts als zoodanig samenstelden en die dus niet als problemen opgevat dienen te worden. I. Zwart: 4, 8, 9, 11, 13, 14, 16, 18, 19, 22. 26. Wit: 20, 25, 27, 33, 37, 38, 39, 43, 47 49. II. Zwart: 2, 6, 8, 9, 12, 13, 14, 18, 19, 22, 26, 28, 35. Wit: 11, 16, 17, 20, 21, 34, 36, 38, 39, 40. 44, 49, 50. HI. Zwart: 3, 4, 7, 12, 14, 15, 17, 18, 19. 20, 22, 23, 24, 25. Wit: 21, 27, 29, 31, 33, 34, 35, 38, 39. 42„ 43, 44, 47, 50. IV. Zwart: 7, 8, 9, 11 tot 16, 18, 20, 24, 28, *5. Wit: 21, 22, 25, 27, 28, 32, 36. 37. 38 41, 43, 44, 48, 49. No. IV werd reeds gepubliceerd in de ..Haag sche Post" van 5 Juni 1926. Voor alle vier: Wit speelt en wint. Oplossingen s.v.p. vodr 15 Febraari Sultan Khan slaat Tartakower. Dr. Tartakower, de overwinnaar in hei schaaktoumooi te Luik 1930, heeft in een te Semmering gespeelde match van 12 partijen de meerderheid moeten erkennen van den nieu- wen Britsch-Indisclien schaak-ster Mir Sultan Khan. Deze won 4 partijen en verloor er 3, terwiji de overige 5 remise werden. Hij be ll aalde alzoo 6% punt tegen Tartakower 5%, waarmee opnieuw bewezen is, dat Sultan Khan momenteel gelijk is te stellen met de grootmeasters, misschien AJjechin, Capablan- ca, Bogoljubow, Nimzowitsch en Dr. Euwe tot een aparte klasse rekenend. De Britsch-Indier krrjgt spoedig opnieuw gelegenheid zijn krachten met die der Inter nationale grootmeesters te meten. In Maart wordt n.l. te Nizza een klein toumooi gehou- den, waaraan volgens voorloopige iberichten zouden deelnemen: Mir Sultan Khan, Sir Tho mas, Oolle, Golmayo, Yates, Griinfeid. Samisch, Kahsdan, Nimzowitsch en mogeljjk... de wereldkampioen Aljechin. We plaatsen hieronder een tweetal partijen uit de match Sultan KhanTartakower. I. Wit: Tartakower. Zwart; Sultan Khan Colle-opening. 1. d2d4, Pg8f6. 2. Pgl ^f3, e7—e6. 3 e2e3, b7—b6. 4. Lfl—d3, Lc8—b7. 5. Pbl— d2, d7b5. 6. 0—0, Pb8—d7. Zwart heeft in deze Colle-opening op keurige wijze e3 e4 veminderd. Het is wel typisch, dat het CoUe- systeem, in deze match zoo vaak toegepastr geen enkele maal volledig doorgevoerd kon worden. 7. b2—>b3, Pf6—e4. 8. c2—c4, Lf8— d6. 9. Delb2, 0—0. 10. Ddlc2, Pd7f6. bewustzijn, dat dit nu de eenige dag van. de zeven was, dat hij zich niet behoefde in te spannen. Breede strepen zonlicht lagen over den planken vloer. frissche lucht stroomde door de open ramen, waardoor tegelijker- tijd onderdrukte geluiden zweefden die even herinnerden aan een zomer-Zondaqt op een afgelegen boerderij in Engeland.. Hij hoorde het dof gekakel van de kippen die mevrouw Kennard zich nog pas had aangeschaft, het gezoem der wilde bijen, het gerinkel van porselein in de achter galerij. Alleen het gelui van kerkklokkert onfbrak nog maar om de illusie volkomen te maken. dat hij in een nacht over een afstand van negen duizend mijlen was vervoerd. ..Niets ongewoons te rapporteeren, Ho-Min? Dus jullie geest heeft gister- avond niet rond gewaard?" De bediende haalde zijn schouders op en bromde. ,,Wie zal zeggen, wanneer een geest zwijgt of 9preekt? wanneer hij wil komen of gaan?" ,,Precies" stemde Westerman opgewekt toe. ,,Maar ik durf er alles onder te ver- wedden Ho-Min dat jij mijn revolver inaepakt heb". Ho-Min schoof naar de toilettafel, trok een lade een eindje open, gluurde er eens in en schoof haar weer toe. De planter lachte. Hij richtte zich op zijn ellebogen op en draaide zijn beenen buiten boord. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1