ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8639. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1931. 71e JAARGANG. B IHSESL&SD. BTTITEITLAMD. 0BUEHODE BERICHTEN. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. .mmwuium i TTi i "itaaKSMMMHmm 3MMNBBMMMWMM axkmmmworn GODSLASTERLIJKE PUBLICATIES. De Nationale Bond teg-en Revolutie heeft een adres gezonden a an dsn Minister van Justitie, waarin wordt betoogd, dat wanneer aan het communistische dagblad ,,De Tribune" wordt toegestaan voort te gaan met bet publi- ceeren van godslasterlijke taal en afbeeldin- gen als geschiedde in het nummer van 19 Januari j.l., hetwelk een spotprent bevatte met het onderschrift ,,interventieplannen wor den in den hemel gesmeed en op aarde uitge- voerd", bij voortduring het overgroote deel van ons volk in zijn heiligste gevoelens za! worden gekrenkt. Aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen om dergeliike godslasterlijke pu- blicaties voor het vervolg onmogelijk te maken en het ter lezing leggen van dit en dergelijke bladen in openbare leeszalen en andere voor het publiek toegankelijke lokalen te verbieden. STRENGER OPTREDEN TEGEN ROEKELOOZE RUBERS GEVRAAGD. Het voorloopig verslag der Eerste Kamer, over het ontwerp van wet tot wijziging van de motor- en rijiwielwet deelt o.a. mede, dat eenige leden, naar aanleiding van de voor- gestelde wijziging van art. 31 er hun leed- wezen over hebben geuit, dat de regeering deze gelegenheid niet heeft gebruikt om ook die wijzigingen voor te stellen, welke het Kamerlid Rutgers van Rozenburg door zijn amendementen er in heeft willen aanbrengen. Ze zijn n.l. van oordeel, dat de talrijke on- gelukken door roekeloos rijden met automo- bielen in den laatsten tijd veroorzaakt, beter met ontneming van rijbewijlzen voor langen tijd dan met gevangenisstraf of heohtenis kunnen worden gestraft. Sommige leden, die hier geheel mede iri- stemmen, voegen daar nog aan toe, dat het h.i. aanbeveling zou verdienen een zeer stren- ge sanctie te stellen op het misdrijf, begaan door hen, wien het rijbewijs ontnomen is en die niettemin een automohiel besturen. ITALIA ANSCHE LITVOERCONTROLE. Alle exporteurs van groenten en fruit in Italie moeten voortaan zijn ingeschreven in registers; zoo niet dan zijn ziji niet gerechtigd uit te voeren. Men gaat uit van het standpunt, dat de wijze, waarop de producten in 't buitenland worden verkocht, van zeer groote beteekenis is voor een geregelden afzet. Een controle op dezen afzet is 66k noodig voor het toeter lee- ren kennen van de eisehen der buitenlandsche koopers, voor het prestige van den handel, voor het tegengaan van speculatie en het leveren van mindere qualiteiten en om er voor te waken, dat de handel alleen in handen is van menschen, die door moreele en commer- cieele eigenschappen goede exporteurs kunnen zijn. Een centrale commissie krijgt te beslissen over al dan niet toelating. EEN MERKWAARDIG BOEKJE. Een volmaakt objectieve, betrouwbare ge- sc'hiedenis van den grooten oorlog kan schrijft de N. R. Crt. wellicht nog in geen vrjftig jaar geschreven worden, zoo zij ooit te schrijven zal zijn maar de bouwstoffen voor den historicus van later, wien men het talent van een Ranke mag toewenschen. hoopen zioh middelerwijl op en het beeld wint sohier elke maand aan duidelijkheid door toe- voeging- van een of ander nieuw trekje. De in ons blad van dag tot dag openbaar ge- maakte gedenkschriften van den Amerikaan- sctoen generaal Pershing bevatten vele nieuwe gegevens van waarde. De Fortnightly Review van 2 Februari geeft ook een belangrijke bij- drage van kapitein Liddell Hart over ,,de ,,intieme geschiedenis van de Aisne". Daarin wordt beschreven hoe de Amerikaansche staf tegen den beslissenden zomer van 1918 maar- schalk Foch gewaarsohuwd had, dat de Duit schers na hun mislukte voorjaarsoffensieven den volgenden stoot op de stellingen aan den Chemin des Dames zouden richten. De Ame- rikanen konden daar eigenlijk geen bewijizen voor aanvoeren, maar voelden, dat zoo iets in de lucht hing. Foch bleef echter zijn voile aandacht op het Vlaamsche front richten. Nu was het zeker Ludehdorff's wensch daar zijn stoot tegen het al zoo deerlijk gehavende Engelsohe lager te herhalen, maar er waren inmiddels sterke reserves door de geallieerden heengebracht en dezen maakten de uitvoering van zijn wensch zeer bezwaarlijk. De Ameri kanen redeneerden echter, dat juist daarom de Duitschers een vender verwijderd punt van het front der geallieerden zouden willen aan- tasten, om dezen te dwingen tot het verplaat- sen van hun reserves uit het Noorden naar daar. Zoo geschiedde het inderdaad. De Franschen bleven in gebreke behoorlijke voor- zorgsmaatregelen bij den Chemin des Dames te nemen, de aanval kwam, na in de groot- ste geheimzinnigheid voorbereid te zijn, los, de grijze golven der Duitsche troepen gingen de Aisne over en hun spits bereikte eerst de Vesle en drie dagen later de Mame. Gelukkig voor de geallieerden kwamen zij niet verder, maar er was een geweldige zakvormige deuk in hun front gekomen. Twee maanden later, na eenige mislukte pogingen van de Duit schers om verder op te dringen. bleek die zak voor de Duitschers zelven een val. Want hij gaf Foch gelegenheid voor zijn beslissenden tegenaanval op 18 Juli 1918, waarin eerst de eene zijde van dien zak werd ingedrukt en de Franschen, Amerikanen en Engelschen zich daama vereenigden om den geheelen omtrek ervan aan te tasten. De terugtocht van de Duitschers began uit den zak, die hun weinig ruimte tot manoeuvreeren bood, en is daama niet meer tot staan gekomen. Maar nu de moraal: verstandig inzicht werd te sohande gemaakt, de dwaasheid beloond. Want als Foch naar de waarschuwing van de Ameri kanen geluisterd en tijdig voorzorgen getrof- fen had, zou de groote zak noodt in het front der geallieerden gekomen, maar ook de val voor de Duitschers niet ontstaan zijn. De groote r.cderlaag van dc ger.Iiiccrden was dv.,3 een verborgen zegen gehleken. Dit echter slechts bij wijze van inleiding om de aandacht te vestlgen op een boekje van den Duitschen gepensioneerden kolonel K. L. van Oertzen, dat bij de bekende uit- geversfirma Philipp Reclam te Leipzig ver- schenen is onder den titel Der Grosse Krieg j 9141918. Ondanks zijn kleinheid, is het een meesterwerk. Sine ira et studio geeft het een volledig overzicht van de groote wereld- gebeurtenis, met een objectiviteit welke ver- rassend is. Geen syllabe hier over de dolk- steeklegende. ,,Zonder trommelvuur drong de Fransche infanterie op 18 Juli (1918) met gebruik van talrijke vechtwagens tusschen Mame en Aisne in de Duitsche linies door. De aanval was gelukt; hij trof de Duitschers zwaar. Spoedig bleek, dat de stelling aan de Mame niet te houden was; de terugtocht achter de Vesle was noodig. „De omkeer in den oorlogstoestand was in- -getreden. Het initiatief ging op generaal Foch over, die op 7 Juli tot maarschalk van Frankrijk benoemd was. De opperste Duit sche legerleiding moest van den aanval in Vlaanderen afzien. „Erger was dat leger en vaderland het ge- loof aan de overwinning verloren. Met een slag kwamen al de oeconomische nadeelen die de lange duur van den oorlog en de blok- kade ten gevolge hadden gehad, met wreede duidelijkheidaan het licht. Men zag geen mogelijkheid meer, hoe nog eens een omkeer van den toestand te ibewerken was, nadat de kracht van het leger ontoereikend gebleken was, om door het vijandelijk front heen te breken. „Veldmaarschalk Von Hindenburg had con sequent aan het eenmaal opgestelde plan vastgehouden, maar de krachten en middelen waren tot uitvoering van het groote plan niet voldoende geweest; vooral nadat oak de Amerikanen in den strrjd gekomen waren. Aan den slag bij Soissons namen reeds negen divisies van hen deel. In Maart waren er 329.000, in Juni 900.000, in November 1 mil- lioen Amerikanen ter plaatse..." In korte hoofdstukken met zeven duidelijke kaartjes zijn alle groote gebeurtenissen van den oorlog in dit boekje behandeld en het dwing't bewondering ai, dat de schrij-ver daar- bij binnen zijn beperkte bestek is gebleven. Het voordeel is, dat men den draad van het begin tot het einde gemakkelijjk kan volgen, zonder in een zee van bij-zonderheden te ver- drinken. Als schoolboekje voor het geschie- denisonderwijs verdient dit boekje in vele talen vertaald te worden. Slechts het slot ervan richt zich bepaalde- lijk tot het Duitsche volk met soibere, maar treffende woorden. Men kan ook als buiten- lander voor de ontroering waanmee het ge schreven is, meevoelen. „De wereldgeschiedenis kent niets zoo ge- weldigs of hetgeen het Duitsche volk in den grooten oorlog volbracht en doorstaan heeft, kan er als praestatie van gelijke waarde naast gesteld worden. ,Wie den grooten oorlog mee beleefd heeft, staat nog te dicht bij de gebeur tenissen, om hun werkelijke grootheid te kun nen overzien. De veelheid der gebeurtenis sen, der veldtochten, der veldslagen en ge- vechten maken de herinnering aan de ver- schillende episoden vaag; het een verstikt in de herinnering het ander. Het stof, dat de ineenstorting opwervelde, hangt over de her innering aan de jaren 1914/1918; de walm van de brandstapels die voor degenen die aan ons ongeluk schuld heeten te hebben, aangestoken zijn, bijt in de oogen. Maar spoedig zullen I walm en stof weggetrokken zijn, en stralend I zal de herinnering aan den grooten oorlog voor het Duitsche volk staan, dat in hem zijn groote verleden eerbiedig groet. „Zoolang Duitschers op deze aarde zullen ademhalen, blrjft de herinnering aan de 52 oorlogsmaanden een deel van hun bewustzijci. en zoolang menschelijke tongen spreken, zal de groote oorlog niet vergeten worden" TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Zondagmorgen liep op den Ubbergschenweg te Nijmegen omstreeks kwart over negen het bejaarde echtpaar Deenen te wandelen. Zij bevonden zich op de tramrails en toen een tram naderde, begaven zij zich op den weg- berm. Door onopgehelderde oorzaak is de vrouw toen weggegleden en terecht gekomen in het z.g. Meertje, dat door den hoogen stand van de Waal sterk gezwollen is. Onmiddellijk werd de vrouw door omstanders uit het water gehaald. Zij had het bewustzijn verloren en ofschoon direct pogingen in het werk gesteld werden om de levensgeesten weer op te wek- ken, mocht dit niet meer baten. Vrij kort na het ongeluk gaf de vrouw den geest. AUTOBUS VAN DEN DIJK GEVALLEN. Maandagochtend 7 uur is een autobus van den dienst Ovezande- Goes nabij Hoedekens- kerke van den weg gereden en van den dijk gevallen. De bus werd grootendeels vernield. De acht passagiers liepen lichte verwondin- gen op; de chauffeur kreeg een emstige hoofdwonde. KAT ALS BRANDSTICHTER. Te Eibergen is het dubbele woonhuis van G. en S. afgebrand. Een kat, die in brand was geraakt, was naar de zolder gevlucht en heeft daar den brand veroorzaakt. Alles brandde af. ERFENIS VERDUISTERD. Te Grathem (Limburg) is Zaterdag aan- gehouden de landbouwer W. V. aldaar. Hij wordt ervan verdacht, de geheele nalaten- schap van zijin broer te hebben verduisterd. Hij is overgebracht naar Roermond. MOORD? Z-onidagmiiddag vond men op een afgelegen plaats onder de gemieente Diepenveen het lijk van een man, veumoedelijk een ziweivesid koop- man. Medisch onderzoek wees uit, dat het lichaarn er reeds een drietal dagen moet heb ben gelegen. Naast het lijk lag een spiritus- flesch. Het feit, dat zich aan den linkerblaap wonden vertoonden, gaf stof tot het vermoe- den, dat de man, die njet door de politie werd herkend, zou zijn doodgeslagen. Op het lijk bevond zich alleen een stuk papier met het adres van een bakker te Deventer, bij wien de zwerver vermoedelijk brood heeft gekodht. Omdat in de buurt waar de man werd gevonden, de vorige week een paar verdachte personen zijn gezien, wordt er een naderd*#86rzoek ingesteld. EEN KIND WEGGEGEVEN. Een arbeider te Geleen was door zjjn vrouw verlaten. Deze had hem hun eenig kind ge- laten. De man beschouwde het kind als een last en gaf het tengesdhenke aan een woon- wagenibewoner, die reeds vier kinderen had. De politie kreeg er na eenige weken de lucht van, doordat de woonwagenbewoners met het gekregen wicht het medelijden van de men schen trachtten op te wekiken. Het kind is op- gespoord en in een gesticht geplaatisit. Tegen den vader en den woonwagenbewoner is pro- ces-verbaal opgemaakt. INCIDENT OP DE GRIFFIE VAN HET HAAGSCHE GERECHTSHOF. De griffie van het Haagsche gerecbtshof is Maandagochtend in rep en roer gebracht door een gedetineerde, die voor het vervullen van een formaliteit door twee veldwachters van- uit het Huds van Bewaring daarheen was ge bracht. Het was een zekere G., die door de rechbbank te Rotterdam en in hooger beroep door het hof tot 6 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens aanranding en verkrach- ting van een vrouw, en die fchans afstand van caslsatie kwam doen. Nadat de bureelchef, de heer Kiepe den man, die niet bij de uitspraak ter zitting tegenwoordig was geweest, van die uitspraak en zijn veroordeeling in kennis had gesteld, liet de heer de Jong, onder wien de werkzaam- heden betreffende de strafzaken ressorteeren, hem de akte van afstand der cassatie teeke- nen. Nadat dit was geschiedt, vloog de man, v66r dat iemand er op bedacht kon zijn, naar het afgeschoten gedeelte der griffie en onder het uiten van verschillende vloeken, begon hij met een aantal zware boeken, die daar op een tafel lagen, naar de in het vertrek aanwezige personen te gooien. Toevallig wajs ook de brigadier-titulair J. A. Heinhuis, die dien dag zijn 25jarig jubileum vierde, even op de griffie. Hij wist den opgewlonden man, v66rdat deze eenig onheil had kunnen aanrichten de boeken hadden geen van alle doel getroffen te grijpen en met de inmiddels toegeschoten veldwachters die de G. hadden begeleid, dezen onschadelijk te maken, echter niet -dan nadat een felle worsteling was ontstaan. De man werd ten- slotte geboeid naar het Huis van Bewaring teruggebracht. Vergadering van Woensdag 28 Januari 1931, des avonds 7 uur. Voorzitter, J. Huizinga, burgemeester. Tegenwoordig de leden; J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, F. Dekker, C. A. Verlinde, A. de Bruijne, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken, en W. Bedet. Afwezig de heer P. F. de Bakker. De VOORZITTER opent de vergadering met de volgende toespraak: Mijne Heeren! Met de opening van deze eerste vergade ring in dit jaar, breng ik u van deze plaats dank voor de vele ontvangen wensehen en wederkeerig hoop ik, dat giji alien een geluk kig jaar moogt doormaken, zoowel voor uwe personen als voor uwen arbeid. Wij mogen met erkentelijkheid terugzien op wat de raad in het afgeloopen jaar heeft trachten tot stand te brengen. Ik noem hier de vemieuwing van een deel der bestrating; uw besluit om door te gaan met de water- leiding; uw besluit tot verdere medewerking aan de verbetering van de volkshuisvesting; terwijl ik voorts kan mededeelen dat burge meester en wethouders zoowel als de Kamer van Koophandel en Fabrieken diligent zijn voor het verkrijgen van de zoo noodzakelijke uitbreiding onzer havens, voor welk werk zoo wel door uw college als door de Provinciale Staten van Zeeland eene bijldrage is toegezegd. Thans zal aan Sluiskil de noodige aandacht worden besteed, terwijl het in het voomemen ligt van den wethouder, den heer Geelhoedt, om met de commissie van bijstand een onder zoek te doen, mede in verband met een brief ontvangen van een der raadsleden. Het jaar dat voorbijging was voor velen in onze gemeente niet ongunstig, al moet niet worden ontkend, dat wij thans niet ontkomen aan den invloed der malaise. Zich hierom- trent wagen aan voorspellingen is niet raad- zaam, want vele beschouwingen en voorspel lingen hebben gefaald, terwiji het verlossende woord nog niet is gesproken. Toch mogen wij dienaangaande wel lets zeggen. De landbouwcrisis treft wel een kledn deel onzer bevoiking, doch zij die er door getroffen worden, gevoelen zeer emstig de gevolgen. Zoeke men de oplossing voor een groot deel in de ontwikkeling van eigen stuwkraoht en energie. De malaise is zeer ernstig; als men reeds weet, dat meer dan twee milliard aan effecten- waarde verloren ging, hetgeen veel leed ver- oorzaakte en menigen bezitter angstig doet omzien of de gevolgen nog verder gaan. Want wel is het geen reeel verlies, doch het in- komen der bevoiking is er zeer door gedaald. Ik kan mij aansluiten aan hetgeen door mij bij de begrooting is gezegd, n.l. dat de malaise is ontstaan, door het verloren evenwicht tus schen productie en consUmptie. Er is een teveel aan rubber, koper, tin, suiker, graan, kunstzijde, auto's enz. Reeds is men bezig om te komen tot eene herstelling van het even wicht, zooals bij tin, koper, rubber e.a. Bijzon- der zijn de maatreigelen met betrekking tot de suiker en het graan voor ons van belang, aangezien dit ten goede kan komen aan den J T. Men trachtte vooral de koopkracht intact te j houden, om de stalbilite.it te bewaren. Wat zal de toekomst ons brengen en hoe zal het gaan met onze gemeente? Deze bui- tentijdsche vergadering is noodig geworden door een aan de orde gesteld onderwerp, dat reeds wijst op een moeilijkheid die zich open- baart. Voor hen die het leven enkel in cijfers zien, is de toekomst donker, doch er zij ook plaats voor 't geloof, dat de ramp kan worden afge- wend. Er is geen aanleiding voor een ongegrond optimisme, doch wij moeten ons ook wachten voor een niet toelaatbaar pessimisme, want er zijn gelukkig ook nog lichtpunten. Immers, in Rusland voor West-Europa een roede, dan kan deze worden opgeheven. Men zij daarom voorzichtig met relaties aan te knoopen; de ernstige gevolgen daarvan zien wij elders. In de tweede plaats, er gaan in Amerika stem- men op, om de schulden van Europa voor een deel te annuleeren. Moge deze beweging voortgang hebben en de goede gezindheid van de overzijde van den Oceaan toenemen. dan is het leed spoedig weer voorbij. Moge God zijn zegen geven op uwen arbeid en ernstige ziekten van ons weeren. Den korten tijd dien uw bestuur nog rest moge een rustige periode zijn, en het nieuwe bestuur, dat er door wisseling komen zal, moge het even rustig het beheer over onze stad kunnen voeren, dan zal het welzijn der inwoners in zijn handen even veilig zijn. Hierna komt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 30 October 1.1. worden met algemeene stemmen vastge- steld, zooals zij aan de leden in druk zijn toe- gezonden. Het vaststellen van de notulen der verga dering van 18 December 1.1. wordt aange- houden. 2. Ingekomen stukken, a. Een schrijven van het bestuur van het R.K. ziekenhuis te Sluiskil, waarin dank wordt betuigd voor de waardeerende woorden, die in den raad over het werk door het zieken huis verricht zijn gesproken en voor de als blijk van die waardeering toegekende subsidie, welke zeer welkom was als een kleine aan- vulling van het tekort dat het ziekenhuis jaarlrjks moet boeken. Aangenomen voor kennisgeving. b. Bericht van A. die Kraker, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de openbare school A aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Bericht van C. F. Kohler dat hij de her- benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs in de kom aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. d. Bericht van A. W. Brons, dat hij de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs in de kom niet aan neemt. Aangenomen voor kennisgeving. e. Bericht van M. P. Nijssen dat zij de benoeming tot onderwijzeres aan de openbare lagere school D te Sluiskil met ingang van 1 Maart a.s. aanvaardt. Aangenomen voor kennisgeving. f. Bericht van L. P. van Hecke, dat hij de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs voor SluiskilDrie- wegen aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 18'December 1930, tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan J. J. C. van Sprang, voorzien van het be- wijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 18 December 1930, tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan A. A. Eekman, voorzien van het be- wijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 29 December 1930, waarbij van het bewijs der koninklijke goedkeuring tot 1 Januari 1932 voorzien wordt toegezon- den een exemplaar van de door den gemeen- teraad bij besluit van 30 October 1.1. vastge- stelde verordening op de heffing van school- geld voor het gewoon lager en voor het uit- gebreid lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een kennisgeving van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 30 December 1930, dat zij hunne beslissing op de gemeentebe- grooting voor 1931 hebben verdaagd tot 1 April a s. en het gemeentebestuur gemachtigd wordt om te beschikken over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven ge- brachte sommen, voor zoover die uitgaven ook op de begrooting voor het loopende jaar voorkomen, alsmede om te ontvangen de goedgekeurde belastingen en heffingen, toe gekende subsidien en inkomsten uit bezittin- gen. De heer BEDET vraagt of ook bekend is welke reden tot verdaging der beslissing aan leiding hebben gegeven. De VOORZITTER deelt mede, dat dit de gewone gang van zaken is; ieder jaar wordt deze mededeeling ontvangen. Gedeputeerde staten moeten de begrootingen van 109 ge- meenten controleeren en vermoedelijk laten ze die van de grootste gemeenten liggen tot het laatste. Het veroorzaakt echter geen bezwaren. Aangenomen voor kennisgeving. k. Een adres van G. F. P. van der Peijl en 129 anderen, alien inwoners der gemeente Ter Neuzen, bewoners en/of eigenaars van woningen staande in de lagere gelegen ge- deelten dezer gemeente, die daarin den raad verzoeken toch wel ten spoedigste uitvoering te willen doen geven aan de verbeteringsplan- nen, welke ten doel moeten hebben het lager gelegen gedeelte dezer gemeente bij overvloe- digen regenval of abnormaal hoogen stand van het zeewater voor overstrooming te vrij- waren. De gebeurtenissen der laatste dagen met name die in den nacht van 22 op 23 Novem ber jj. hebben andermaal aangetoond welk een dringende behoefte er aan deze verbete ring is, weshalve aangezien nu reeds zoo langen tijd over deze aangelegenheid is ge sproken en geschreven het aan adressan- ten, die meerdere malen de onaangenaamheden van een overstrooming moesten ondervinden, speciaal in de lange regenperiode welke dit jaar kenmerkt, niet anders dan hoogst aan- genaam zou zijn, indien metterdaad uitvoe ring aan de bestaande plannen werd gegeven, althans op welke wijze dan ook de steeds weerkeerende onaangenaamheden konden worden voorkomen. Voor iniwilliging van hun verzoek zouden zij den raad ten zeerste dankbaar zijn. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat binnen afzienbaren tijd tot uitvoering van deze werken zal worden overgegaan. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 1. Het raadsbesluit van 18 December 1930, tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1930, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. m. De VOORZITTER deelt mede, dat bur gemeester en wethouders aanvankelijk heb ben voorgesteld om in hunne handen om be richt en raad te stellen een verzoek van W. Naeije, om afwijking van art. 10 der Bouw- verordening, die dit verzoekt in verband met een noodige verbouwing van zijn woon- en winkelhuis aan de Noordstraat. Dit geschied de, omdat niet kon worden voorzien, of het advies der Gezondheidscommissie tijdig voor deze raadszitting zou inkomen. Nu dit wel het geval is en de Gezondheidscommissie gunstig adviseert, stellen burgemeester en wethouders voor, dat verzoek in te willigen. Aan den heer SCHEELE die blijikbaar een bezwaar wil opperen merkt spreker op, dat dit alleen de afwijiking van de Bouwverorde- ning geldt. Het verzoek betreffende een beerput komt later aan de orde. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangneomen. n. Een verzoek als voren is ingekomen van R. M. Vermast, die zijn woon- en winkel huis gelegen aan de Dijikstraat no. 20 wenscht te verbouwen. Burgemeester en Wethouders stellen in overeenstemming met het advies der Gezond- heiscommissie voor ,de gevraagde afwijking van art. 10 der Bouwverordening toe te staan. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. o. Een adres van F. J. de Bakker, om aan hem te verkoopen een perceel gemeentegrond, zal worden behandeld bij punt 3. p. Een schrijven van den Raad van Com- missarissen der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleidingmaatschappij aan de gemeente- aandeelhoudsters, wordt ter inlichting toege- zonden aan de gemeenten aangesloten bij het kleine plan. Het wordt aangenomen voor kennisgeving. q. Een schrijven van H. J. Colsen, lid van den gemeenteraad, luidende als volgt; Ondergeteekende zou gaarne bij de eerst- volgende raadszitting in behandeling willen zien het volgende voorstel. Een Commissie uit den raad te benoemen, bestaande uit drie heeren raadsleden om de onhoudbare toestanden die heerschen te Sluis kil met straten enz. te onderzoeken en daarna met een voorstel in den raad te komen voor verbeteringen die kunnen aangebracht wor den. De reden waarom ondergeteekende op spoed aandringt is de reden, dat er op het oogenblik veel werkloozen zijn en dat, indien die verbe teringen kunnen aangebracht worden, er veeL grondwerk te verrichten is. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER spreekt de verwachting uit, dat zijn mededeeling, dat burgemeester en wethouders zich omtrent Sluiskil reeds hebben beraden en aldaar de volgende week met de commissie van bijstand een bezoek zal worden gebracht, den heer Colsen mis- schien aanleiding kan geven zijn voorstel in te trekken. Er zijn verschillende voorstellen Ingekomen, waarvan de uitvoerbaarheid zal worden onderzocht. De heer COLSEN vermeent, dat de voor zitter tooh wel begrijpen zal, dat hij er niet aan denken kan om zijn voorstel in te trekken. Hij heeft de voorlaatste twee of drie vergaderingen reeds aahgekondigd, dat hij tot dezen maatregel zou overgaan, indien hem niet bleek, dat door burgemeester en wethouders voorstellen werden aanhangig gemaakt en aangezien dit niet het geval is, heeft hij nu noodgedrongen dit voorstel ge- daan. Hij vindt het niet goed, dat het zoover moet komen, dat een raadslid zooiets doen moet, dat geeft geen blijk van een goede op- vatting hunner taak door burgemeester en wethouders. Het blijft altijd maar bij woor den. Ook het vorig jaar heeft de voorzitter in zijn toespraak gezegd, dat in het afge loopen jaar voor Sluiskil belangrijke werken zouden moeten worden uitgevoerd, spreker heeft dat dezer dagen nog eens opgezocht, maar er is nog niets gedaan. Herhaaldelijk heeft spreker in het afgeloopen jaar weer aan gedrongen op het aanbrengen van de nood zakelijke verbeteringen van den toestand der wegen, maar er kwam van het een even weinig als van het andere. Dit heeft hem ten laatste doen zeggen, dat, als er van burge meester en wethouders geen voorstel ter tafel kwam, hij het benoemen eener raadscom- missie zou voorstellen, om de noodige werken voor te bereiden. De raad heeft zich bij de begrooting in zijn meerderheid uitgesproken, dat hij wenscht dat aan de straten wat gedaan wordt. Daarvoor is veel grondwerk noodig, hetgeen door werkloozen zou kunnen worden verricht en als dat nu weer aan burgemeester en wethouders moet komen dan zullen we ver in het voorjaar zijn, eer er wat van komen kan. Het is zoo neerdrukkend voor een raads lid, als hij telkens op die.zaken moet terug- komen. In het laatst van het vorige jaar is van wege burgemeester en wethouders toe gezegd, dat men de menschen wel ter wille wilde zijn en macadam zou laten strooien op den weg in den Pierssenspolder. Aan die be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5