Eerste Hulp, PUROL SPORT. 01M&HGDE BER1CHTEN. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. VOETBAL. ■a s Bij Griep en Gevatte Koude Bij Hoesten en Bronchitis Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk Ihuip te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is bet zoo veilig tbuis altijd bij. de hand te bebben een doos of tube elk optzicht den steun van het Nederlandsche volk waard is. I De aaniwezigen waren over den avond ten r zeerste voidaan, en zijn daar de Firma Gebrs. Taizelaar, die al de gedemons'treerde appara- ten voorhanden heeft, en de Philips Radio, die met haar sameniwenkte ten zeerste dankbaar voor het genotene. (Ingez. Med.) De generaal heeft pas Vrijdag rapport uit- gebracht over zijn uitlating dat Mussolini een der ,,dolle honden" van Europa was en toen hij eens bij een autorit een kind had over- reden, niet had gestopt maar doorgereden zou zijn met de opmerking „wat komt een kind erop aan". Hij gaf toe dat de citaten in de pers over het algemeen juist waren doch verklaarde dat hij zijn mtededeelingen als w'aar beschouwde daar hij ze van een goeden vrdend vernomen had. (Sommige bladen noemen Cornelius Van- derbilt Jr. als zijn zegsman.) VANDERVELDE OVER DE DEFENSIE- PLANNEN. In het Zondagnummer van Le Peuple wijdt de socialistische oud-minister van buitenland- sche zaken Emile Vandervelde een hoofdarti- kel aan den finantieelen kant der defensie- plannen van de Belgische regeering, waarin hij betooigt, dat Belgie het eenige land in West-Europa is, dat thans sterker bewapend is dan in 1913. Belgie had toen een leger van 120.000 man en nu heefi het er 350.000 en de begrooting van landsverdediging is van 100 millioen francs goud tot ongeveer 1200 mil- lioen francs papier gestegen. Vandervelde constateert dat men willens en wetens gene raal Maglinse, den toenmaligen chef van den generalen staf, heeft gevolgd, die in 1920 voor de gemengde militaire commissie, vlak voor de onderteekening van het Fransch- Belgisch militair accoord, verklaarde: „Ik ben van oordeel dat het verlbond met Frankrijk ons er toe moet brengen evenveel te doen als de Franschen", en men verwondert zich dan nog, vervolgt de socialistische leider, dat het accoord van 1920 wantrouwen heeft gewekt. SALARISVERLAGING VOOR AMBTENAREN. De Labourregeering heeft bekend gemaakt dat de bijslag voor verhoogde kosten van levensonderhoud op de tractementen van de burgerlijke amtotenaren in Groot-Brittannie met ingang van 1 Maart zouden worden ver- laagd. Deze verlaging is strikt in overeen- stemming met het lagere indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud. Dit beteekent, dat de salarissen van 2000 pond sterling en minder der burgerlijke amtote- naren met niet minder dan 8 pet. zouden wor den verlaagd. Dit geeft een besparing voor de schatkist van ten naaste bij iy2 millioen pond sterling per jaar. TER NEUZEN, 2 Febr. 1931. ZILVEREN JUBILEUM. De afdeeling Ter Neuzen van den Chr. Nat. Werkmansbond viert dezer dagen haar 25jarig toestaan. Zooals uit de advertentie in dit mummer blijkt, zal dit feit a.s. Donderdag worden herdacht met een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk. EEN KUNSTAVOND. Vrijdagavona waren iwij in het Luxor- Theater" de gast van de N.V. Fa. Getor. Taze- laar, specialiteit in Philips en N. S. F. radio- art.ikeien, alhier, die aldaar in samenwerking met de N.V. Philips radio een kunstavond had georganiseerd. Het was, bij de vele radio- liefhebbers die men lin onze stad reeds telt, te voorzien, dat velen zouden opkomem om kennis te maken met het modemste dat de teohniek op dit gabied levert, en zoo was de jsaal dan ook goed bezet. De leiding van den avond berustte bij den heer S. Sellenraad, commercieel propagandist der Philips radio te Eindhoven, die de aan- wezigen allereerst een welkom toeriep, in het bijzonder den burgemeester, die de bijeen- komst ook met zijn tegemwoordigheid ver- eerde. Hij zette vervolgens het doel van den avond uit een, die beoogt bij de masisa grootere svaardeering te kweeken vor de muziek, zoo- wel voor de klassieke en de gewijde, als voor de modeme kunst die heden ten dage ge- bracht wordt, en die door de radio komt omder heretic van de fcsvoTking in al zijn lagen, De radio is een middel om de eultuur in het alge meen te verspreiden, doch in het bijzonder doet zij dat de muziek, die door de technische apparaten waarover men tegenwoordig be- schikt in zijn besten vorm tot in de huis- kamers doordringt. Konden vroeger van de ■kimstconcerten die in zalen werden gegeven slechts enkele honderden genieten, thans worden die concerten, uitgezonden door de radio en met perfecte toestellen ontvangen en met de nieuiwste luidsprekers weergegeven door duizenden beluisterd. Hij stipte voorts aan, dat ons volk een vrijheidlievend volk is, dat omtrent het willen beluisteren zelf zijn kenze wenscht te doen, en daarom, door het aanschaffen van een toestel wil afstemmen op het station dat men zelf West. In den loop van den avond gaf hij ook nog wenken hoe men de concerten moet beluisteren, dat men zich daarvoor geven moet, op dezelfde wijze als men naar een zaal gaat om een con cert te beluisteren. Na de inlelding werden door middel van een extra Philipsinstallatie verschillende muziek- en zanignummers ten gehoore ge- bracht, een selectie van gramofoonplaten, van muziek door alle tijden, zoowel eeuwenoude muziek die steeds mooi tolijft, als de modeme eemdags-vliegen, welker uitvoering herhaalde- lijdc een spontaan applaus uitlokte. Hiema werden verschillende lichtbeelden omtrent de nieuwlste Philips wisselstroomtoe- stellen op doek gebracht, waarbij de heer Sellenraad wees op de perfecte wijze waarop deze toestellen, vruoht van jarenlange en tal- looze proefnemingen zijn gebouwd. Na de pauze werden door de heeren F. H. Koning en Th. Geskes, van de Philips Radio verschillende apparaten gedemonstreerd, ■waarbij vooral uitkwam den grooten vooruit- gang die verkregen is in den bouw van de luidsprekers, zooals trouwens ook den bouw van de ontvangapparaten in de laatste 10 jaren een zeer sterken vooruitgang kan fooeken. Ten slotte iwerd nog een leuk teekenfilmpje in verband met de radio vertoond en wees de heer Sellenraad er op, dat de radio, door de technische volmaaktheid die daarmede is be- reikt, kan zijn een toron van geluk voor het gezim, daar zij in den kring van het gezin gezonde ontspanning en ontwikkeling kan ver- s chaff en, om er op te wijzen, dat het Neder- iandsch fabrikaat in den vorm van de door de Philipsfabrieken afgeleverde producten in In de op 3 Februari a.s. des namiddags te 6i/2 te houden openlbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in Ibehanldeling 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Benoeming van 7 leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding op 14 Fetor. 1931 van: J. van Leemput, H. de Calu- wd, C. A. Aersen, P. Vermoet, E. J. Michielsen, Alfr. J. Bockstael en P. C. van Hecke. 3. Benoeming van vier leden der commis sie van aanslag voor de Rijksinkom- stentoelasting iwegens periodieke aftre ding van Ed. Geimaerdt, A. A. Marqui- nie, H. O. M. Coene en B. C. Puylaert op 1 Mei 1931. 4. Benoeming der leden van het stem- bureau voor be verkiezing van leden der Provinciale Staten en van den ge meenteraad (9 Maart 19319 Maart 1935). 5. Voorstel tot verleening eener tegemoet- koming aan de vaste gemeente-anbed- ders voor hunne honden. 6. Voorstel tot verleening van 80 voor- schot op de gemeentelijike vergoeding overeenkomstig art. 101 der L. O. wet 1920 ten behoeve der toijzondere lagere scholen in de gemeente over 1930. 7. Voorstel tot verlenging besluit omtrent de sutosidieering van den cursus in de Fransctoe taal aan de toijzondere lagere scholen in de gemeente. 8. Missive van den Commissaris der Koningin om een post op de begrooting voor 1931 te plaatsen voor onderricht der gemeente-politie. 9. Voorstel tot wijziging stroomleverings- contract met de P.Z.E.M. voor de wijk ,,-De Zandstraat". 10. Verzoekschrift van L. E. Warrens om afwerWng stoep aan zijn woning West- kade. 11. Verzoekschrift van CI. Remerij te Westdorpe om vermindering van het erfpachtsrecht tot 10 cent per M2. en per jaar voor de achtergronden van de erfpachtsperceelen van G. de Smet aan de Westkade. 12. Verzoekschrift van de Nederl. Vereeni- ging van Fabrieksarbeiders en van de R. K. Nederl. Fatorieksarbeiderstoond om naast de werkverschaffing ook een steunregeling In te voeren. 13. Voorstel tot vemieuwing der bestratin- gen van de Wilhelminalaan en de Bmmalaan. 14. Voorstel tot aangaan eener geldleening groot 50,000 voor aanleg van straten, wegen en riolen. 15. Verzoekschrift van de R. K. Woning- bouwvereeniging „Volksbelanig te Sas van Gent om 1500 M2. gemeentegrond in erfpacht en om een voorschot groot f 22.000 tot het stichten van 10 arbei- dersiwonlngen op dien grond. 16. Alsiboven om een voorschot groot f 12.800 Voor aankoop van terrein en het stichten van 5 arbeidersiwoningen op dien grond in de wijk ,,De Za.nd- straat". 17. Voorstel tot wijiziging der gemeente- begrooting voor 1930. 18. Alsvoren voor 1931. PROVINCIALE STATENVERKIEZING. De anti-rev. hebben de candidatenlijst voor den Weskring Middeliburg als volgt vastge- steld: 1. J. van 't Hoff te St. Laurens (aftr.); 2. J. Bosselaar te Aagtekerke (aftr.); 3. Mr. L. van Andel te Middelburg; 4. W. A. den Hollander te Middeliburg; 5. J. F. Heemskerk te Middeliburg; 6. Dr. K. Huizinga te Middel burg; 7. A. D. Littooy te Middelburg; 8. C. Louwerse, Grijpskerke; 9. L. J. van Voort- huijisen te Domburg en 10. H. Dronkers te Veere. De candidatenlijst van den Vrijheidabond voor Tholen is als volgt vastgesteld: 1. W. Moelker te Tholen (aftr.); 2. H. Harimgman te Colijnsplaat; 3. C. G. Hage te St. Maar- tensdijk; 4. J. L, van Gorsel te Oud-Vosse- meer; 5. L. J. van Nieuiwenhuijzen te St. Phi- lipsland; 6. W. L. Klompe te Tholen en 7. J. W. H. Buijze te Stavenisse. De christelijkbiistorische lrjst in den kies- kring Middelburg is als volgt samengesteld: 1. Mr. R. M. van Dusseldorp, Middelburg (aftr.); 2. Mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; 3. A. Abrahamse Sz., St. Lau rens; 4. F. J. Castel, Veere; 5. J F. Vermeu- len, Middelburg; .6 P. Janse Azn., Bigge- kerke; 7. A. M. Boone, Middelburg; 8. D. de Vries Dz„ Middelburg; 9. P. K. van Nieuwen- huizen, 's Heer Arendskerke en 10. J. Stroo, Zoutelande. TELEGRAMMEN IN HET BINNENLANDSCH VERKEER. Met ingang van 16 Februari a.s. zal in het binnenlandsch telegraafverkeer een proef wor den genomen met af levering van telegram- men, voorzien van de betaalde dienstaamwiji- ziging „A.W.W." (antwoord waohten). De aifzender, die antwoord verwacht, zonder voor- uit te willen betalen, kan geibruik maken van deze dienstaanwijzing, die alsdan als 1 woord berekend wordt. Deze aanwij-zing kan ook geplaatst worden op telefonische opgegeven telegrammen. De beteekenis van deze nieuwe aanwijzing is hierin gelegen, dat de besteller van een A.W.W.-telegram desgewenscht tot ten boog- ste 5 minuten op antwoord van den geadres- seerde tolijft waohten. De geadresseerde is dus in de gelegenheid het antwoord onmiddellijk aan den besteller mede te geven, zonder ver- hooging van kosten. MOTORSCHIP „DEMPO". Het vertrek van het motorschip „Dempo" voor den Rotterdamschen Lloyd van de werf der Hon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, welk vertrek aanvankelijk op heden (Maan- dag) was toepaald, is uitgesteld en zal nu ver- moedelijik op Maandag 9 Februari plaats hebben. DE MOTORVEERBOOT „KONINGIN WILHELMINA". De motorveerboot .Koningin Wilhelmina' van den dienst Vlissingen--Breskens is in- gaande heden (Maandag) voor het gewone onderhoud tijdelijk opgelegd. De dienst wordt zoolang onderhouden door de geiwone stoom- sohepen. ZAAMSLAG. Door den heer Simipelaar, directeur van de Cooperatieve Vruchtenveiling ,,Zeeuwsch- Vlaanderen" te Ter Neuzen, werd op 29 Jan. j.l. in het cafe van den heer Van de Veke, voor de leden van den kring Zaamslag, eene lezing gehouiden over de teelt van tuinbouw- producten, in zonderheid de groententeelt. Ondanks de moeilijke tijden gaf spreker de telers in overweging zich voor de groententeelt op den export toe te leggen en de noodige zorg bij de behandeling der producten te be- trachten. Bij verstandige en geregelde aan- voer aan de veiling, zal er voor een goed pro duct in de toekomst toch altijd nog een prijs zijn te maken. Spreker sprak de hoop uit, dat de leden door onderling overleg in aanplant en teelt, een geregelde veiling der verschillende pro ducten in de toekomst zullen willen bevor- deren. AXEL. Onder leiding van den directeur, den heer J. Blansaart gaf de Algem. Zangvereen. „Orelio" hare jaarlijiksche uitvoering. Daar niet alle toegunstigers op e6n avond konden worden ontvangen, moesten 2 avon- den worden gegeven, zoodat het geibrek aan een geschiikte localiteit zich opnieuiw liet voelen. Allereerst werden de zangnummers uitge- voerd waarmee een le prijs werd behaald en de vereeniging steeds in een hoogere afdee ling mocht optreden. Met hartelijk applaus werden deze nummers beloond. Daama werd opgevoerd de operette: ,,De wolf in het getoergte", welke 3 jaar geleden ook was opgevoerd en toen een enorm succes is geiworden. Door omstandiigheden moest den dag der le uitvoering een der hoofdrollen nog vervangen worden. Ook waren 2 andere hoofdrollen in andere handen gekomen, wat ook geen vermindering van het geheel beteekende. En leider en spelers kunnen ook nu weer met genoegen op het door hun gepresteerde terugzien. Doordat de tooneelen met verschillende kleureffecten electrisch werden verlicht, kwa- men deze mede door goede decors en costu- meering nog meer tot hun recht. Met de electrische gramofoon-lnstallatie werden in de pauze's gramofoonplaten ten gehoore gehracht. Af te leiden uit het aantal nieuwe donateurs dat zich direct na de uitvoering opgaf, mag deze weer als een succes worden foeschouwd. SAS VAN GENT. St. Ceciliafeest. Wat de verjaardag is in het leven van den individueelen mensch, een gebeurtenis die ieder jaar regelmatig weerkeert en telken male met meer of minder opgewektheid, al naar gelang de omstandigheden dienen, ge- vierd wordt, dat is het Ceciliafeest in het collectieve muziekleven. Ik leg den nadruk op deze enkele woorden: al naar de omstandigheden, want zooals de Walen zeggen: 't is niet alle dagen kermis i op de brug. Er kunnen zich in 't leven ge- beurlijkheden voordoen, die een leelijke streep i door de opgezette rekening halen. s Zoo zouden de alles behalve schitterende tijdsomstandigheden ook een leelijke streep S gehaald hebben in het voomemen om dit jaar i het telkenjare terugkeerende verjaardagfeest van onze ,,Vereenigde Vrienden" te herden- ken. Maar verstandig overleg en wijs beleid heb ben het toch nog zoodanig weten te sturen, dat de „Vrieniden", door den band der muziek vereenigd, zich toch nog de lust hebben mogen veroorloven, het verjaringsfeest van hun ge- zelschap te mogen herdenken. Het zou bedroevend geweest zijn als dit ook niet had mogen plaats hebben. Want zoo'n feest toch, het moge nu Cecilia feest of elike andere soort van feestelijke ge beurtenis heeten, is een eenige gelegenheid om den band, die de muzikanten onderling ver- eenigt, nauiwer toe te halen. Waar er toch al zoo oneindig veel factoren samenwerken om, wat vereenigd is, te schei- den, mag het als een verblijdend verschijnsel genoemd worden, dat zelfs de bedenkelrjke noodtoestand in het maatschappelijk leven geen vat heeft mogen krijgen op het muzi- kale vereenigingsleven. Want nietwaar, even- als bijna alle vereenigingen van dit soort, be- staat het overgroote deel uit mensehen, wier bestaan in den regel afhankelijk is van den voor- en tegenspoed der tijden, die op het ge- moedsleven van ieder, die in welken zin dan ook verantwoordelijkheid draagt, hun stem- pel drukken. De vooruitzichten mogen voor menigeen niet al te bemoedigend zijn, dit moet geen reden zijn om de toekomst nog zwarter in te zien, dan noodig is. Ook in dit opzicht moet van bovenaf een opwekking uitgaan, een sugestie om het zoo eens te noemen, zioh aan dien zwaren druk te onttrekken. Op deze wijze beschouwd mag elke poging om het gedrukte leven op te wekken, be- tracht worden als een soort Coue-methode, een systeem van zelfaanwakkering om in he- narde omstandigheden het hoofd boven water te houden. Daarom is het goed gezien het Ceciliafeeet te doen doorgaan. Na de samenkomst in den namiddag werd de gebruikelijike rondwandeling door de ge- meente gemaakt. Voorafgegaan door het vaandel, waarop de beide samiengevoegde handen prijken als sym- bool van de eendracht en vriendschap, door welke de leden verbonden zijn, werden de ver schillende eereleden opgezocht. Tot de duistemis al een heele poos was in- gevallen ging het onder muziek en toorts- licht lustig door de straten, tot eindelijk het uur aangebroken was, dat de muzikanten met de belangstellenide deelnemers aan den gezel- ligen maaltijd zou vereenigen. Ondanks het gure weer, de kragen moesten worden omhoog gezet, is men onder jeugdige begeleiding rondgetrokken. De maaltijd was zeer gezellig, dank zij de goede voorbereiding en de vriendschappelijke geest van onderlinge samenwerking mag ieder deelnemer aan dit Ceciliafeest met voldoening daarop terugzien, gesterkt door de gedachte, dat zelfs in tijden van zwaren druk de muziek nog een van de beste middelen is om den mensch moed in be spreken en een hart onder den riem te steken, waar dit een oogenblik gevaar loopt te versagen. Vael en Martinet. Ten opzichte van de deel- name in de kosten zal advies worden inge- wonnen of de waterleidingmaatschappij wel het recht heeft om alle gemaakte onkosten te verhalen op de gemeenten, aangezien men j van meening is, dat geen opdracht is gegeven om kosten van z66 ver strekikenden aard te t maken. CADZAND. j In 'de nabijheid van bet hotel, het vorig jaar gebouwd tusschen de haven en bet Zwin te Cadzand, zullen dit voorjaar nog twee hotels worden gebouwd. Hieruit blijkt, dat men verwacht, dat de badpiaats Cadzand oak op toenemend vreem- delingenverkeer zal kunnen rekenen. MIDDELBURG. De winkelier A. W. D.. te Middelburg, die op 18 Januari werd aangehouden, als verdacht van brandstichting in zijn woning op dien datum, is Zaterdag op last van de reehttoank op vrijie voeten gesteld. SINT JANSTEEN. De gemeenteraad heeft met 7 tegen 2 stem- men besloten om afwijzend te antwoorden op de vraag van de Z.-Vl. Waterleiding Maat- schappij of de raad alsnog foereid is om aan het bewerkstelligen van het algemeene plan mede te werken. Tevens werd daaraan ver bonden het besluit, am aan het bestuur der Vennootschap mede te deelen, dat men wenscht te volharden in het besluit om tot ontbinding der Maatschappij over te gaan. V66r aansluiting waren de heeren P. J. J. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Wedstrijduitslagen van Zondag 1 Febr. Afdeeling IV. lste klasse. De ValkP.S.V. 1—5 N.A.C.—Wilhelmina 4—1 LongaN.O.A.D. 42 2e klasse A. T.S.C.— Baromie 30 DoskoMevo 4- —2 MiddelburgBreda 61 3e klasse A. HnlstWalcheren 50 Zeelandia IIAxel 42 Vlissingen IITemeuzen 15 SdnotoDe Zeeuiwen 22 3e klasse I N.A.C. Ill—H.K.I. AllianceNieuw Borgvliet 5—6 4—3 De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: SfQ n CO TO re TO ft XT ft 1 doelp. v.-t. •a c 9 r-»- Dongen T. S. C. 14 14 13 8 3 1 3 47—14 45—27 26 19 Middelburg Mevo 14 15 7 6 4 3 3 6 3321 38—38 18 15 R. B. C. 11 4 4 3 20—19 12 Dosko 11 4 1 6 24—31 9 Baronie 11 3 1 7 20—35 7 Breda 12 2 1 9 28—50 5 Zeelandia 14 1 3 10 17—39 5 De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: Temeuzen 9 9 43-8 18 Axel 9 7 1 1 27 13 15 Hulst 10 5 2 3 28-16 12 Sinoto 12 5 2 5 24-27 12 Zierikzee 8 5 1 2 25-10 11 Walcheren 12 3 3 6 19-33 9 Vlissingen II 10 3 2 5 19-24 8 De Zeeuwen 5 1 4 9-6 6 Zeelandia II 14 2 1 11 22-50 5 Middelburg n 11 2 9 13-34 4 De stand der Zuidelijke 3e klasse B luidt tot op heden Vlissingen I 12 10 2 48—20 22 Alliance 12 10 1 1 40—16 21 H. K. I. - 13 7 6 4045 14 N. Borgvliet 12 6 6 34—24 12 N. A. C III 13 5 8 42—39 10 Goes 12 4 8 3240 8 Boeimeer 9 3 1 5 20—28 7 Dosko II 8 2 6 12—31 4 PaarsWit 11 2 9 16—42 4 VLISSINGEN II—TERNEUZEN 1—5 Temeuzen I speelde te Vlissingen tegen het tweede elftal van Vlissingen. Reeds bij de rust hadden de bezoekers een 30 voor- sprong, terwijl bij het einde de stand 51 was, ten haren voordeele. TERNEUZEN II—BRESKENS I 4—1. Het tiweede elftal van Temeuzen behield haar kans, Breskens I. door met 41 te winnen van Bij de rust was het 31. ZEELANDIA II—AXEL I 4—2. Het eerste elftal van Axel moest tegen de hekkensluiters het loodje leggen. Nadat reeds spoedig na het begin Axel met 20 voor istond, was het hij de rust 42 voor Zeelandia, in welke stand na de rust geen verandering meer kwam. VERSCHRIKKELIJK DRAMA TE BILTHOVEN. Toen de heer Soeparwi Vrijdagmiddag om- streeks drie uur uit Utrecht, waar hij stu- deert, te zijnen huize aan de Koppellaan no. 3 te Bilthoven terugkeerde, ontdekte hij hij het binnentreden van zijn woning een scherpe gaslucht.' In de keuken trof hij zijn Indisehen toediende zwaar bloedend op den grond aan, terwijl het gas uit de gasleiding stroomde. On middellijk sloot hij de gaskraan af en rende naar boven, waar hij zijn vrouw en beide kin- deren van omstreekis drie h vier jaar oud alien dood aantrof. Zij waren eveneens bloedend gewond en ook hier hing een sterke gaslucht. De bediende vertoonde nog enkele levens- teekenen. De Utrechtsche correspondent van het Alg. Hbl.meldde de volgende bijzonderheden De heer Soeparwi, die om 9 uur's ochtends van huis was gegaan, keerde tegen 3 uur in den middag terug. Toen hij zijn woning wilde opensluiten, bemerkte hij dat de voordeur op het nachtslot zat. Hij liep om de woning heen en constateerde bij de keukendeur een hevige gaslucht. Na opening van deze deur zag hij hier zijn 24jarigen inlandschen bediende Sono bewusiteloos op den grond liggen. Een gasslang lag nog in de onmiddellijke nabijheid. Doodelijk beangst liep de heer Soeparwi die juist de vorige week slaagde voor het doctoraal examen veeartsenijkunde de trap op naar de slaapkamer. Hier vond hij de deur op slot. Vertwijfeld bij den aanblik van de vele bloedsporen op de trap, rende de heer Soeparwi naar een buurman, die met hem mee terugging naar de woning. Ook deze trachtte tevergeefs de slaapkamerdeur te forceeren. Een smid werd gehaald maar ook die gaf zijn pogingen op, waarna hij de deur intrapte. Een ontzettend schouwspel deed zich daar op aan de binnentredenden voor. Op den grond, onder het bed, lag het lijk van me- vrouw Soeparwi geb. Soeminah raden Roro met messteken op heestachtige wijze gewond, in de nabijheid de lijken van de beide zoontjes Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en i 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Soebagio en Soebroto, re ?p. 4 en 3 jaar oud, eveneens door messteken gedood. Uit alles bleek dat een heftige worsteling aan het bloedtoad moet zijn voorafgegaan, want op het behang en elders in de kamer vond men groote bloedvlekken. Onmididellijk na het ont- dekken van de misdaad werd de politie ge- waarschuwd, evenals het parket in Utrecht. De rechiter-commissaris mr. Wijnstroom en de officier van justitie mr. Fabius waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Inmiddelis was door een plaatselijk geneesheer, dr. Van Dam, getracht den huis- bediende, die nog teekenen van leven ver toonde, met zuurstof bij te brengen. Gedu- rende zijn vervoer naar de neurologische kli- niek van prof. Bouman kwam de man reeds half tot bewustzijn. Het venmioeden bestaat, dat de bediende den moord op mevrouw Soeparwi en de beide kinderen heeft gepleegd en toen de hand aan zichzelf heeft geslagen. De ontzetting in de ibuurt is algemeen, te- mieer daar het hier een Indische familie be- treft, die zeer in aanzien stond en een terug- getrokken en gelukikig familieleven leidde en als buitengewoon humaan bekend was. Vermoedelijk heeft Sono, de 20jarige be diende, die den drievoudigen moord moet heb ben gepleegd, ook nog getracht zich door op- hanging van het leven te berooven. In een van de kamers was van een schommeltje een touw afgesneden en aan een ledikant gebonden. De bediende kreeg wel eens een aanmerking, doch er is niets voorgevallen, dat hem aanlei- ding kon geven wrok te koesteren. Het ligt in de bedoeling, dat in het begin van deze week het stoffelijk overschot van mevrouw Soeparwi en haar beide jongens op Westerveld zal worden verascht. In de omgeving van den heer Soeparwi is men zeer ontdaan over zijn lot. De heer Soe parwi was van plan, na voltooiing van zijn diergeneeskundige studie naar Indie, waar zjjn familie en die van zijn vrouw wonen, terug te keeren. Als man van buitengewoon intel- lectueelen aanleg werd hij, die eertijds gou- vemements-amlbtenaar in Indie was, uit een groot aantal candidaten gekozen am met regeeringssteun hier te lande te gaan stu- deeren. Deze studie van den thans 38jarigen man was nu bijna voditooid. De Indische bediende Sono, verdacht van de drie moorden te Bilthoven, heeft in de rjjks kliniek te Utrecht, waarheen hij werd over- gebracht, volledig zijn bewustzijn teruggekre- gen. Hij heeft aan de justitie bekend het mis- drijf te heibben gepleegd. Hij verklaarde in de meening te zijn geweest, dat mijnheer en me vrouw boos op hem waren, aangezien zij de laatste dagen weinig tegen hem hadden ge- sproken. AANRANDIN/G. De politie te Heerenberg heeft een 37jarige landbouwer uit Zeddam gearresiteerd en ge- vankelijk naar Amhem avergebracht wegens aanranding van een 26jarig meisje. De aangehoudene is tegen hooge cautie voor- loopig op vrije voeten gesteld. ZWENDEL MET KUNSTMEST- ZENDINGEN. De vertegenwoordiger van een Nederland sche firma heeft bij de justitie te Antwerpen een aanklacht ingediend tegen den vertegen woordiger van een Engelsche fahriek wegens vervalsching van zendingen kunstmast. De zendingen beantwocrdden n.l. niet aan de ge- zonden monsters. De vervalschingen zouden te Antwerpen zijn geschied. De Nederlandsche firma werd hierdoor voor ongeveer 100.000 francs benadeeld. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Zaterdagmorgen te half twaalf kwam op den onbewaakten overweg even voorbij de halte Zenderen op eenigen afstand van Borne gelegen, een vrachtauto van den Algemeenen Boeren- en Tuindershond uit Almelo, in voile vaart in bo tang met een motortrein naar Borne. De vrachtauto werd circa 300 M. mee- gesleurd en totaal versplintend. De beide in- zittenden, G. Gortemaker en J. de Ravers, beiden uit Zenderen, werden met een schedel- fractuur en andere zware verwondingen opge- nomen en naar het ziekenhuis te Almelo ver- voerd, waar zij kort daarop zijn overladen. Het treinverkeer ondervond ter plaatse circa een uur vertraging. BOM OPGEGRAVEN In den Wieringermeerpolder is bij den cul- tiveeringsarbeid op het werk van den aan- nemier Bosker een horn opgegraven. Telefo- nisoh werden de marine-autoriteiten in den Helder gewaarschuwd, die spoedig op de plaats aanwezig. Het gevaarlijke projectiel bleek echter, toen men terstond tot demontage overging, on- schadelijk te zijn. RIJKSBELASINGCOMMIES TE DORDRECHT GEARRESTEERD. Naar men zich wellicht zal hei-mneren. sdhrijft de Tel., werd in het laatst van Novem ber j.l. zekere L. uit Dordrecht gearresteerd die aan de politie onthulldngen had gepleegd met scheepshypotheken. Sindsdien is de justitie te Dordrecht druk bezig om deze opliohterijen op te helderen, hetgeen met veel moeilijkheden gepaard gaat, daar de t>etrok- ken schepen in vele gevallen verschillende malen van eigenaar zijn veranderd en van naam verwisseld. Terstond na de ontdekking waren de justieele autoriteiten reeds van meening, dat een zwendel van zoo'n grooten omvang moeilijk zonder msdeplichtigen kon zijin gepleegd. Het wekt dan ook geen yer- wondering, dat thans op grond van het nadere onderzoek in arrest is gesteld de commies van de rijksbelastingen, H. M. genaamd en te Dordrecht woonachtig, die tevens scheeps- meter is en verdacht toij deze malversaties betrokken te zrjn. Hij Is in het Huis van Bewaring opgesloten. EEN GEWICHTIGE DIEFSTAL". De aandacht van een agent van politie, die Donderdag zijn ronde deed in de omgeving van den Cruquisweg hij Haarlem, werd ge- trokken door de handelingen van een dnetal personen, die doende waren staven ijzer van het terredn van Frank Rijsdijk weg te slee- pen en op een auto tel laden. Het viel den agent, die in deze omgeving bekend is, op, dat de auto afweek van het type, dat deze firma gewoonlijk bezigt voor het vervoer van rnate- riaal. Hij ging op de mannen af, doch juist toen hij in hun nabijheid kwam werd de motor aangezet en reed de auto weg. De agent had

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2