Uw Kindje. Hoest, Keelpijn LANDBOUW BERICHTEN. eiMBHGDS BBKICHTBB. RECHTSZAKEN. Purol en Purolpoeder MQnhardt's Hoesttabletten. I)oos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletteiv 00 en, 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Inge?.. Med.) sntter, de beer Priems hem ©en woord van i dank bracht, kon het programma dat van wege 't Nut zcru worden geg©ven nog eenigs- «ins word en aangevuld, en zoo werd het pro- gramma geopend met ©en revue over gebeur- teniasen in Nederland in het afgeloopen jaar, dat zeker de belangstelling waard was. Daama volgde de Zuiderzee-film, vervaar- digd door Joris Ivens, in opdracht van de Bouwarbeiderabond. Zooals bekend, worden in deze film door duidelrjke beelden een voor- stelling gegeven van den ornvang en de strek- king van de indijking en vendere inpoldering der Zuiderzee, terwijl men voorts kan aan- schouwen de werkrwijze, zoo voor het bouwen der uitiwateringssluizen, geweldlge bouwwer- ken udtgevoerd in gewapend beton, voorts het maken van de grondslagen van den afsluitdijk met zinkstukken en het maken dier zink- stukken, het baggeren en storten van de kei- leem voor de dijk, het verzwaren met zand en het versterken met steenbezetting. Een en ander geeft een voldoenden indruik om respect af te dwingen voor het werk van Nederland- sohe energie dat daar wordt verricht. Na de pauize werd vertoond een comische twee-acter ,,E>e Dubbelganger van Charlie Chaplin", die tot groote vroolijkheid aaniei- ding giaf. Naar we meenen kan deze eerste filmavond, van wege 't Nut gegeven wel geslaagd ge noemd worden. ZUURSTOFAPPARAAT. Naar we vememen is door de Reddings- brigade alhier en het bestuur der brandweer een zuurstofapparaat aangeschaft, waaraan voor voorkomende gevallen reeds lang de be- hoefte was gevoeld. Het apparaat is ge- plaatst in het ziekenhuis alhier, ter beschik- king van de doktoren en de leden der red- dingahrigade STATENVERKIEZING. Door de Centrale der Chr. Histordsche Kies- vereeniging in den kieskring Hulst zyn can- didaat gesteld de heeren: M. W. Koster (aftr. Md) te Axel, A. de Ferjter te Zaamslag en C. A. Kaan en W. Bedet te Ter Neuzen. De lijst, waarmede de Staatkundige Gere- formeerde Staatspartij in al de 7 kieskringen van Zeelanid bij de a.s. Statenverkiezing zal uit komen ,luidt als volgt: 1. D. Kodde te Zcvutelande (aftr.); 2. D. Joziasse te 's Gra- venpolder (aftr.); 3. C. Boender te Tholen (aftr.); 4. J. J. van Klinken te Nieuiwerkerk; 5. Iz. de Feijter te Axel; 6. A. C. Heijboer te Oud-Vossemeer; 7. M. van Fraassen te Waar- de; 8. A. v. d. Wekken te Noordgouwe; 9. C. v. d. Berge te Tholen; 10. H. Cijsouw te Westkapelle; 11. C. Graveleijn te Kerkwerve; 12. M. Ringelberg te Zierikzee; 13. J. Moens te Koudekerke; 14. P. Cijsouw te Wemeldinge en 15. A. M. Coomans te Haamstede. WERKLOOZENSTEUN. In de hedenavond te houden raadszitting is door Burg, en Weth. het volgende voorstel ingediend: De raadscommissie welke in uwe vergade- ring van den 30 October j.l. is benoemd, om in studie te nemen de steunverleening aan valide werklooze arbeiders, is daartoe bijeen- gekomen op 20 Januari j.l. Lag het aanvankelijk in de bedoeling, in verband hiermede het al of niet instellen van eene commissie voor Maatschappelijk Hulp- betoon te overwegen, de tegenwoordige algemeen heerschende malaise en bestaande crisiswerkloosheid heeft hierin verandering gebracht Algemeen toch was men van mee- ning dat van gemeentewege spoedig moest worden ingegrepen en omdat eene eventueele omvorming van het burgerlijk armbestuur veel tyd in beslag zou nemen, werd met op e6n na algemeene stemmen de wenschelijkheid uitgesproken, zoo spoedig mogelijk eene steunregeling te ontwerpen. De voorzitter van genoemde commissie, de wethouder van financien heeft deze uitge sproken wensch in het college aanhangig ge- maakt, in verband waarmede wij U hierbij een ontwerp regeling ter vaststelling doen toe- komen. Waar de artikelen geen commentaar be- hoeven, wenschen wij met de algemeene opmerking te volstaan, dat de ontwerp rege ling geheel is gebaseerd op die welke in 1924 is vastgesteld door den Minister van Binnen landscbe Zaken en Landbouw. \vij deden dit, omdat blrjkens de persberichten, ook de op faanden zjjnde Rijkssteimregeling daaraan is ontleend. Wordt ons ontwerp aangenomen, dan is het vrij zeker dat het vrijwel zal over- eenstemmen met de eerstdaags te ontvangen Rijksregeling. Is dit niet het geval, dan zal zij daarmede in overeenstemming moeten worden gebracht, wil de gemeente in aan- merking kunnen komen voor Rijkssteun. Artikel 1. De onvrijwillig geheel of gedeeltelyik werk looze valide arbeiders, die op het tijdstip waarop zij werkloos werden, werkzaam waren in bedrijven door den Minister van Bmnen- landsche Zaken en Landbouw met name ge noemd, ontvangen, indien zij geen recht meer hebben op uitkeering uit de werkloozenkas hunner organisaties, omdat zij zijn uitgetrok- ken, zoolang zij naar het oordeel der commis sie, voor steunverleening daarvoor in aanmerking komen en ten hoogste gedurende het aanital weken door genoemdem Minister te hunnen oanizien bepaald, eene wekelijksche ondersteuning in geld. Artikel 2. Bij de beoardeeling van de vraag of, en in welke mate ondersteuning noodig is, wordt, met inachtnemimg van de na te noemen nor- men, die als maxima gelden, nauwlettend met den toestand van elk gezin in het bijzonder rekening gehouden. Voor ondersteuning komen slechts in aan merking diegenen, die zich het noodzakelijk levensonderhoud niet kunnen verschaffen, terwijl slechts in zoodanige mate steun wordt verleend, als met het oog op de behoeften en de omstandigheden van den ondersteunde noodzakelijk moet worden geacht. Niemand kan aan deze regeling eenig recht op ondersteuning ontleenen. Artikel 3. Als kostwinners worden alleen diegenen beschouwd, die door hun loon geheel of bijna geheel in het onderhoud voorzagen van het gezin waartoe zy behooren. Artikel 4. Als kostganger worden alleen diegenen be schouwd. die buiten hun wil alleenstaand persoon zijn geworden. Artikel 5. De bepalingen der reglementen op de werk- loozenkassen der betrokken vakvereenigingen, betreffende inschrijving bij de arbeidsbeurs zyn van toepassing. De ondersteunde is verplicht aangeboden werk, waarvoor hy lichameiyk geschikt kan warden geacht. te aanrvaarden. Artikel 6. De steun bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners 10 per week, benevens 0,75 per gazinslid boven de twee personen, tot een maximum van 4 personen; b. voor kostgangers f 8 per week. Artikel 7. Van de inkomsten, zoo van den ,,uitgetrok- kene" zelf als van ide leden van diens gezin wordt 2/2 in mindering gebracht op zijn steun, vastgelegd volgens de in art. 6 vermelde nonmen. Deze in mdnUeringbrenging van 2/3 heeft echter niet plants voor de bedragen van werk- geverszijde uitgekeerd tot verhooging van den steun, echter slechts tot een maximum van 15 van het steunibedrag. Artikel 8. De steun aan gehuwden en ongehuwde kost winners mag nimmer meer bedragen dan 65 en aan kostgangers niet meer dan 60 van het loon, dat zij bij 48-urige arbeidsweek in het bedrijf, waartoe zij1 behooren, zouden kunnen verdienen. Juistgenoemd bedrag wordt voor de transportarbeiders vastgesteld op 19, voor de bouwvak- en fabrieksarbeiders 18 en voor de landanbeiders op 15. Artikel 9. Slechts den lid van bet gezin kan voor steun overeenkomstig deze regeling in aanmerking komen. Artikel 10. Geen uitkeering wordt verstrekt aan: a. diegenen, die den leeftrjd van 65 jaar overschreden hebben; b. diegenen, die sedert 1 Januari 1930 een jaar of langer uit een werkloozenkas en/of volgens eene steunregeling uitkee ring hebben genoten, zonder in dien tijd ten minste een ma and te hebben ge- werkt; c. diegenen die moeten worden geacht, niet meer aan het werk te zullen komen in den bedrijfstak, waarin zij geregeld gewerkt hebben; d. ongehuwde vrouwen (niet kostwinners), die voor huishoudelijke werkzaamheden geschikt kunnen worden geacht. Voorts wordt in het algemeen geen uitkee ring verstrekt aan diegenen, die na den 1 Januari 1930 zijn gehuwd of kostganger ge worden zjjn. (In bijzondere gevallen echter kan na verkregen goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, aan deze personen uitkeering worden verstrekt.) Artikel 11. Aan de udtgetrokkenen kan op grond van deze regeling steun worden verleend geduren de ten hoogste: a. 18 weken aan kostgangers; b. 24 weken aan gehuwden en ongehuwde kostwinners. De weken waarover in 1928, 1929 en 1930 steun is verleend, tellen hierbij mede, met dien verstande echter, dat, zoo een werknemer, na ondersteund te zijn overeenkomstig deze regeling, in 1929, 1930 en/of 1931 weder uit keering uit de werkloozenkas arjner organi- satie heeft ontvangen en hij opnieuw uitge- trokken is geraakt, hij weder opnieuw gedu rende het te zijner opzichte bepaalde aantal weken steun kan ontvangen. Heeft een uitgetrokkene gedurende het te zijnen opzichte bepaalde aantal weken steun genoten, dan behoort hij tot de dubbel-uitge- trokkenen. Artikel 12. De steunbedragen worden vastgesteld door de plaatselijke commissie. Zij worden door het bestuur der betrokken organisatie voor de leden in ontvangst genomen en aan dezen ter hand gesteld. Artikel 13. Door het bestuur der betrokken vakver- eeniging wordt aan elk lid, dat voor onder steuning in aanmerking wenscht te komen, een aanvraagformulier ter invulling en onder- teekening udtgereikt. Het ingevulde formulier wordt vervolgens door genoemd bestuur voor accoord geteekend en bij de commissie inge diend. Veranderingen in de omstandigheden van den gesteunde en diens gezin moeten voor zioover deze van invloed kunnen zijn op de vaststelling van het steunbedrag, door den ondersteunde onverwijld aan de commissie worden medegedeeld. Artikel 14. De gegevens der aanvraagformulieren vor- men voor de commissie den grondslag harer beoordeeling, of, en in welke mate onder steuning zal worden verleend. De juistheid der gegevens, door den onder steunde op het aanvraagformulier ingevuld. wordt door of vanwege de commissie onder- zocht. De commissie neemt geen beslissing, dan nadat de resultaten van dat onderzoek be kend zijn. Artikel 15. De aanvraagformulieren worden door de commissie kosteloos verstrekt. Artikel 16. Door de commissie worden wekelflks uit- betalingsstaten opgemaakt, welke met de benoodigde gelden aan het bestuur der be trokken vakvereeniging worden ter hand ge steld ter uitkeering van den steun aan de betrokkenen. Na de uitkeering van den steun worden de staten door het bestuur der vakvereeniging weder bij de commissie ingeleverd, voorzien van de handteekeningen der ondersteunden, ten bewijze dat de steun aan de betrokkenen is uitgekeerd. De uit te keeren gelden worden aan de vak vereenigingen uitbetaald door den secretaris- penningmeester van het burgerlijk arm bestuur. Artikel 17. De steun zal worden ingehouden, indien: a. door den werklooze, die voor steun In aanmerking komt, opzettelijk verkeerde inlichtingen worden verstrekt; b. door den werklooze opzettelijk geen of onvolledige opgave wordt verstrekt van het inkomen van den ondersteunde en van de overige leden van het gezin; c. de werklooze nalaat er voor te zorgen, dat hij als werkzoekende bij de gemeen- telijke arbeidsbeurs is ingeschreven en in- geschreven bljjft; d. de werklooze weigert, werk te aanvaar- den, waarvoor hij lichamelijk geschikt kan worden geacht; e. de werklooze weigert te alien tijde de(n) daartoe gemachtigde(n) persoon (per sonen) in zijne woning te ontvangen, of zich niet onderwerpt aan de vastgestelde maatregelen van controle. Artikel 18. Voor de reglementair nog niet rechthebben- den, dubbel uitgetrokkenen en ongeorganiseer- den geldt het volgende tarief van steunver leening. De steun bedraagt ten hoogiste: a. voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners 9 per week, benevens 0,75 per week per gezinslid boven de twee per sonen, tot een maximum van 4 personen; b. voor kostgangers f 7 per week Artikel 8 der steunregeling wordt ten op zichte van de drie hiervoor genoemde cate- gorien van arbeidersl gewrjzigd als volgt: De steun aan gehuwden en ongehuwde kostwinners mag nimmer meer bedragen dan 60 aan kostgangers niet meer dan 55 van het loon, dat zij1 bij 48-urigen arbeids week in het bedrijf waartoe zij behooren. zou den kunnen verdienen. De overige bepalingen der steunregeling voor uitgetrokkenen zijn, voor zoover moge- lijk, ook op deze personen van toepassing. Artikel 19. De commissie van ondersteuning zal beutaan uit zeven leden. Drie leden daarvan zullen worden benoemd door de betrokken werknemers organisaties, n.l. een door den Transportarbeidersbond, 1 door de R.K. en 1 door de Chr. Besturenbond. Twee leden zullen worden benoemd uit de gemeenteraad, door burgemeester en wethou- ders. Een lid door den Minister van Binnen landsche Zaken, waarvoor eene aanbeveling door burgemeester en wethouders zal worden ingezonden, terwijl de directeur der arbeids beurs ook als lid van de commissie zal op- treden. De instelling der commissie geschiedt door* burgemeester en wethouders, door wie ook het door den Minister van Binnenlandsche Zaken aangewezen lid wordt benoemd. De door het gemeentebestuur en den Minis ter aangewezen leden nemen aan aile bespre- kingen deel, de vertegenwoordigers der werk- nemersorganisaties, nemen echter slechts zit- ting bij de behandeling van de steunverleening aan de leden hunner vereeniging. Artikel 20. De commissie beslist over de toekenning van de udtkeeringen en het bedrag daarvan. Zij verleent slechts steun inidien en voor zoo- verre zulks in verband met den gezinstoestand noodzakelijk is. Elk geval wordt op zich zelf beoordeeid. De commissie beslist bij meerder- heid van stemmen. Bij staking van stemmen beslist de voorzitter. Alle besluiten die de voorzitter niet in overeenstemming acht met de beginselen van eene goede steunregeling, brengt hij onverwijld ter kennis van den Minister. In afwachting van diens beslissing worden deze besluiten niet uitgevoerd. Artikel 21. Deze steunregeling treedt in werking, zoo- dra van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bericht is ontvangen, dat hjj zich met het door burgemeester en wet houders in te dienen voorstel omtrent het tarief van steunverleening kan vereenigen en zal eandigen op 1 Juni 1931. AVONTURIERS. Twee Paalsche jongens, de elfjarige P. Cam- been en de achtjarige J. Verras, zouden den vrijen Maandagmiddag eens aangenaam pas- seeren. Ze zouden een uitstapje maken over de schorren en slikken der Wester-Schelde en gingen om twaalf uur 's middags op stap. Tot groote ontstentenis der ouders kwamen de jongens niet thuis toen het avond was ge worden. Direct werd de politic in kennis ge steld, en met man en macht trok men er op uit om te zoeken. Tot Dinsdagmorgen geen enkele aanwij'zing. Men kan zich de angst der ouders voorstellen, die hun jongens ver- dronken waanden. Van uit de Emma-haven werden ze ten slotte Dinsdagmorgen gevon- den op den Heuvel een hoog gelegen sohor, waarop een schaapskooi en hutje voor den herder. Toen de jongens bemerkt hadiden dat terugkeeren over de killen en geulen onmoge- lijk was, waren ze terug naar den Heuvel ge- vlucht en hadden daar de nacht in open lucht doorgebracht, wat in dezen tijd van 't jaar nu preoies niet bevorderlijk voor de gezond- heid mag genoemd worden. Nadat de jongens flink gegeten hadden en zich goed doorwarmd gingen ze naar huis. Hoe was het wederzien (Zel.) VERLENGING UITKEERINGSDUTJR WERKLOOZENKASSEN. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid beeft thanis de regeling vastgesteld in- zake verlenging van den uitkeeringsduur voor leden van werkloozenkassen in bedrijfstakken, waarin in 1931 van crisis^werkloosheid kan worden gesproken, volgens welke regeling de uitkeering met ten hoogste 6 weken tot een door den Minister te bepalen datum in 1931 kan worden verlengd op voorstel van de werk loozenkas. Het bedrag waarmede de middelen van de kas d'aardoor dalen beneden 50 der mid delen op het einid van 1930, wordt van over- heidswege teruglbetaald. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ABEIDSBEMIDDELING. Voor gemeentebesturen en correspondenten der arbeidsbemiddeling werd Maaedag 26 Januari door den heer Knets, ambtenaar brj den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeddsfoemiddeling in Hotel De Koning van Engeland" te Hulst eene lezing gehouden betreffende de arbeidsbemiddeling op het ge- bied van den landbouw. In zijn rede wees spreker er op, dat er voor de arbeidsbemiddeling, speoiaal voor de cor respondenten een taak ligt op dit gebied, en dat door de praktijk en contact met de land- (bouwers moet worden getracht het wantrou- wen van den werkgever ten opzichte der arbeidsbemiddeling weg te nemen. Veel kan hier volgens spreker worden gedaan door te zorgen voor goede en geschikte arbeidskrach- ten. De arbeidsbemiiddeling zorgt kosteloos voor aanwervimg der arbeidskrachten in tegenstelling met particuilere makelaars in dienstboden eniz. die moeten worden betaald. Ook de werknemers dienen voor geregelde inschryving als werkzoekende te zorgen. Met voorbeelden uit de praktijk toonde de spreker aan, dat de arbeidsbemiddeling ook op het gebied van den landlbouw good werk verricht. Met tevredenheid werd geconstateerd dat door de Z. L. M. de arbeidsbemiddeling van Rijkswege werd aarubevolen. De vragen die door de aanwezigen werden gesteld, werden door spreker beantwoord. Onder de aanwezigen merkten wij tevens op het Tweede Kamerlid, de beer Lockefeer, en de Rijkslanidlbouwconsulent, den heer Stevens. De vergadering werd gepresideerd door den burgemeester van Ter Neuzen, den heer Huizinga. WERKVERSCHAFFIN G. Naar Zelandia vemeemt stelt het bestuur van het waterschap Kruiispolder te Lams- waarde pogingen in het werk om de verzwa- ring van den zeedijk te doen uitvoeren als werkvers chaffing. HOEK. Rusthuis voor ouden van dagen. De plannen om tot stichting van een rust huis voor ouden van dagen te geraken be- ginnen thans vasteren vorm aan te nemen. Tot dat doel zijn de noodige opmetingen en afbakeningen verricht op een stuk weiland van den heer G. Dieleman en nabij den Drie- d(jk alhier, waar het gehouw eventueel zou komen te staan. Mondharnionica-concert. Door de te Ter Neuzen gevestigde mond- harmonica-vereeniging werd Zaterdagavond een uitvoerdng gegeven in het cafd van den heer Nieuwelink alhier. Deze uitvoering die goed bezocht was, mag in elk opzicht als geslaagd beschouwd worden daar men over hetgeen ten gehoore werd gebracht allesizins was voldaan. Met een bal werd deze eerste uitvoering in deze gemeente toesloten. „Valkenkeide". Vanwege „Valkenheide", opvoedingsgesticht vanwege de Ned. Herv. Kerk, werd Dinsdag- avonid op de vereenigingszaal van het ge- meentehuis een filmvertooning gegeven van het werk dezer instelling. In een aangename causerie werd het talrijik publiek aan de hand der lichtbeelden de bedoeling en de vruchten van het werk der inrichttng verklaard, waar- uit bleek, dat op ait gebied alles wordt ge daan om de verpleegden tot bruikbare wezens in de maatschappij op be leiden, en deze inrichting inderdaad zeer nuttig werk verricht. Met een opwekking am het werk der inrichting te steunen werd deze goed bezochte (bijeenkomst besloten. KOEWACHT. Maanidagnamiddag omstreeks half twee brak brand uit in de twee groote voorraad- schuren van den vlashandelaar E. Naessens alhier. In een oogemblik stond alles in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denken. De schuren zaten vol met onbewerkt vlas. Door gunstige wind bleven landibouwschuur en huis en omliggende gebouwen gespaard. Maandagavond omstreeks 6 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van A. van Vooren in de Klapstraat alhier. Een paar varkens en twee runderen kwamen in de vlammen om. Heel de schuur brandde af. Het nabijstaande woonhuis bleef gespaard. Mej. Clara Swartelee, tydeljjk onder- wijzeres aan de Zustersohool alhier, heeft aan dezelfde school haar vaste aanstelling ge- kregen VLISSIN GEN. Aan 30 werklieden van de timmerfabriek van de N.V. Kon. Mjj. „De Schelde", is defi- nibief ontslag aangezegd en aan een aantal werklieden van de afdeeling scheepsfoouw, dat zij om de maand te werk worden gesteld. EEN INVOERRECHT OF NEDERLANDSCHE SXJIKERBIETEN IN BELGIe De correspondent van het Alg. Hibl. te Brussel schrijft did. 23 Jan.: In den Senaat heeft de landbouwafgevaardigde Mullie gepleit voor bsscherming van den Belgi- sehen suikerbietenibouw. Hij wenschte dat met het oog op de in Belgie heerschende landbouw- crisis, o.m. een nader te bepalen recht zou wor den geheven op de uit Nederland ingevoerde sui- kerbieten. Naar het heet zou ook het departe- ment van Landbouw van plan zijn, beschermings- maatregelen in te voeren. Gisteren echter heeft een ander senator, graaf de Brouchoven de Ber- geyck, de regeering tot voorzichtigheid aange- maand. Spreker voegde aan zijn rede een nota toe waarin de toestand der Belgische suiker- industrie in verband met den Ned. inivoer van suikerbieten wordt uiteengezet. Uit de nota blijkt, dat de toestand die op dit gebied in de provincien Antwerpen en Oost-Vlaanderen heerscht, totaal ver3chilt van dien, in Haspen- gouw (omstreken van Tienen in Brabant) en in West-Vlaanderen. Rechten op den invoer van buitenlamdsche bie- ten acht graaf de Brouchoven ongepast, zooals trouwens alle rechten op grondstoffen die voor de nijverheid onmisbaar zijn. Wat de bieten be- treft, zouden de rechten op de Nederlandsche beetwortels den ondergang meebrengen van de suikerfabrieken aan de Belgische grens en de toestanid der landbouwers zou er niet beter om zijn. In de Belgische suikerfabrieken worden ver- werkt: te Beirendrecht, 50 millioen Kg., waar- van 40 millioen Kg. Nederlandsche bieten; te Calloo 18 millioen Kg.; waarvan 5 millioen Nederlandsche; te Lillo 50 millioen, waarvan 40 millioen Nederlandsche; te MoerbekeSelzaete, 250 millioen, waarvan 125 millioen Nederland sche; in de provincie Limburg, 5 6 millioen Kg. Nederlandsche; in de fabriek Ath-Beloeil, 15 mil lioen Nederlandsche; in die van Genappe, 11 mil lioen Kg. Nederlandsche bieten. Lillo, Beirendrecht en Moerbeke zouden dus moeten sludten indien de Hollandsche beetwor tels worden belast. De bieten van Zeeuwsch- VTaanderen moeten logischerwijze naar Belgie komen. De suikerfabrieken uit het Noorden kun nen geen Belgische beetwortels verwerken, ook omdat de bietenteelt heeft opgehouden te be- staan in een groot gedeelte van de polders be- noorden Antwerpen ten gevolge van de aldaar uitgevoerde groote werken. Een matig recht op de suiker kan volgens graaf de Brouchoven de (bietenteelt niet bena- deelen. Een invoerreeht op de grondstof zou in- tegendeel het sludten van talrijke fabrieken tot gevolg hebben en honiderden arbeiders van hun broodwinning berooven. Als gemiddelde oplossing prjjst graaf de Brouchoven aan dat de regeering de Nederland sche beetwortels vrij zou binnen laten, doch met verplichting voor de suikerfabrieken, gedurende ddn campagne, een zekere hoeveelheid uit Neder landsche beetwortels bereide suiker uit te voeren. Maar .dit stelsel zou dan nog slechts aan te nemen zijn, indien de hoeveelheid uit te voeren suiker zeer gering was, ten hoogste 30 35 van de uit ingevoerde bieten gefabriceerde suiker. Want moesten de invoerende fabrieken een met den invoer overeenstemmende hoeveelheid suiker uitvoeren, dan 60k zouden zij moeten sluiten, om dat de Nederlandsche fabrieken een beschermend recht van 2,40 genieten per 100 kilogram sui ker, waardoor de Belgische fabrieken een aan- zienlijk verlies lijden op de uitgevoerde suiker. WEGEN VAN AUTO'S NIET VERPLICHT. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een zaak van Mr. M. H. H., advocaat en pro- cureur te Bergen op Zoom, die cassatie had aangeteekend tegen een vonnis van de recht- bank te Breda, waarbrj hij is veroordeeld tot 1,boete, omdat hij niet was nagekomen de verplichting, opgelegd bij een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in art. 42 der Wegenbelastingwet (het onderwerpen van zijn auto aan een ambtelijke weging). Dat voorschrift berust op art. 1 van een Kon. be- sluit van 10 October 1927. De Hooge Raad overwoog, dat in de Wegen belastingwet geen enkele bepaling voorkomt •ter uitvoering waarvan dit voorschrift strekt, maar dat het inhoudt een aanvulling en uit- breiding niet een uitvoering van het bepaalde in paragraaf 3 van de wet, in welke paragraaf verplichtinger van houders of be- ctuurders van motorrijiiuigen zijn geregeld, o.a. in art. 15, welke veel minder ver gaan dan Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geveu als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige af stukgaande plekjes behandelt met Purol. D*t verzacht dadelijik en geneest spoedig. zijn verkrygbaar bij Apoth. en Drogistea (Ingez. Med-) kujmmkum de verplichtingen, bij meer genoemd Icon, besluit opgelegd. Zoodoende overschr^jdt art. 1 van het Kon. besluit de grenzen van de in art. 42 der wet gegeven bevoegdheid en mist daardoor verbindende kracht. Op dezen grond heeft de Hoogen Raad het vonnis vemietigd en den betrokkene rai rechtsvervolging ontslagen. ERNSTIG SPOORVVEGONGELUK TH GRONINGEN. Maandagavond om 7 uur is de personen- trein uit Nieuweschans by het binnenkomen op het station te Groningen in botsing gieko- men met een goederentrein. De botsing was z66 hevig, dat versehillendie menschen in den personentrein werden gedood of gewond. Voorloopig meldt men drie dooden, twee zwaar en za> licht gewonden. Verschillende reizigers moesten worden uit- gezaagd, doordat de wagons gedeeltelyk elkander waren gedrukt. De botsing ge- schiedde op het emplacement, 150 M. voor het station. De oorzaak moet worden gezocht in de eerste plaats in een verkeerden wissel- stand en in de tweede plaats doordat een ver- keerd signaal op veilig was gezet. Omtrent het ongeluk vememen wy nog de volgende bijzonderheden. Een rangeerder van baanvak 7 reed tegen 7 uur door ©en onveilig signaal en kwam met een paar wagons op baanvak 6 terecht, waar door de wisBel werd verschoven. Toen kwam uit Nieuweschans de trein bin nen van 7.09 en door den verkeerden wissel- stand is deze trein op de verkeerde rails ge- reden en aan het einde vein het tweede perron van het hoofdstation in botsing gekomen met een zich aldaar bevindenden goederentrein. De botsing was zeer hevig. Verschillende wagens werden uit de raila gelicht, twee van de wagens een eind mede- gesleurd en tegen den goederenwagen ge drukt, welke omaloeg. In den personentrein bevonden zich t©r- schillende passagiers, die alien aan het ach- terste gedeelte den trein uitrenden om te zien wat er gebeurd was. Het beeld dat de voorste wagen vertoond© was ontzettend. Hiemit haalde men en moest men gedeeltelijk ook zagen, de lijken van dri« reizigers en vijf gewonden, die alien zware kwetsuren hebben opgeloopen. De gedoode personen zijn de heeren Jao. Bollegraaf, directeur van de Uitgevers-Mfl. „Rembrandt" te Utrecht, wonende aan den Hoogeweg te Amsterdam; D. S. Diddens, aannemer, 56 jaar, te Groningen en H. D. van der Veen, Groningen. Emstig gewond werden de hoofdoonduobetrr J. Meijer uit Leeuwarden (wien de borstkaa werd ingedrukt); Morees, 27 jaar (beenbreuk) E. Muskens, Rotterdam, (licht gewond); J. R. Kamphuis, 47 jaar, Groningen en T. Verlaan, directeur van de stoomtramweg- maatschappij Winschoten. De beide laatstea werden aan hoofd en handen gewond. Ten slotte werd gewond de heer R. Kley, 36 jaar, Nieuwistad te Groningen. De gewonden z#n alien naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Op het viaduct, een van de drukste ver- keerswegen van Groningen, verzamelden zich den geheelen avond honderden menschen, die van daar uit op het in de diepte liggend© rangeerterrein een overzicht hadden van d© ramp. Dinsdagmorgen werd vemomen dat de toe stand van de in het Academisch ziekemimi© opgenomen gewonden vrij goed was. De patient en hadden een goeden nacht door gebracht. Voor geen van hen bestaait leven»- gevaar. Wat de oorzaak van het ongeval be- treft, wordt vemomen dat het gebeurd© si ah als volgt heeft toegedragen: Een deel van een rangeertrein was door on veilig signaal gereden en terecht gekomen op hot spoor waarop de trein uit Nieuweschaxu moest binnenkomen. De binnenkamende trein is op dit rangeerdeel geloopen. Van het personeel, dat zich op het rangeerdeel be- vond, werd niemand gewond. Overigens weid van het treinpersoneel alleen de hoofdconduo- teur Meyer van den binnenkomenden tret© gewond. Te omstreeks middemacht waren d© opruimingswerkzaamheden geeindigd. Zoowel de spoorwegen ala de justitie stellen op h«t oogenblik een onderzoek naar de ramp i*. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zondagochtend is de 87-jarige A. Jansea op den onbewaakten overweg te Zalt-Bommel on der een trein uit de richting 's-Hertogenbouch geraakt. Hy werd geheel verpletterd. Het uitzicht ter plaatse is vry goed, maar de oud© man was zeer byziende en doof. INGEBROKEN. Zaterdagnacht is ten huize van mevrouw J. de J. aan de Overschieschestraat te Schie dam, tydens afwezigheid van de bewoners door middel van een valschen sleutel ingebroken. Een linnenkast en een klein kastje in de tu»- schenkamer zyn opengebroken en do mhoud is overiioop gehaald. Eenige gouden en zU- veren voorwerpen, als armbanden, halsket- tingen, horloges, enz., zijn gestolen. Toen mevrouw De J. thuiskwam, bemerkte zjj, dat de voordeur slechts op het dagslot zat. Qp de kasten zyn vingerafdrukken gevonden. WAKKER DOOR GESTOMMEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd de 79-jarige mevrouw W., wonende Tuinlaan 32 te Schiedam, om 3 uur wakker door ge- stommel in de voorkamer. De oude dame draaide het licht op, maar hoorde niets meer. Nauwelijks had zy het licht weer uitgedraaid, of een man in lange overjas met zwarten bol- hoed op verscheen voor naar bed, waarop zij begon te gillen. De indringer legde een hand op haar mond en ried haar aan zich k&lm te houden. Zy kon zich echter omdraaien en bleef om hulp roepen, waarop de man d© vlucht nam. De familie G. was door het gegil wakker geworden en was naar beneden gegaan. onderzoek bleek de man aan de voorzijde van het huis binnengekomen te zijn door een raam op te schuiven, dat niet op de pennen zat Er wordt niets vermist. De politie heeft vinger afdrukken gevonden. AUTOBUSSEN IN BRAND. Een motor van een der autobussen der N.V. E.S.O.O. geraakte Zaterdagavond te Papen- drecht in brand. De pas-agiers wisten tydlg den bus te verlaten. Enkele personen liepen snijwonden op; ter plaatse zyn zjj verboxuiea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2