Huid PUROL itlMEHGDE BEEICET11 ■e TER NEUZEN, 26 JANUARI1931. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VOETBAL. v.-t. NIEUWE DOORBRAAK BIJ RAAMSDONK. EEN VERLOOFD PAARTJE ALS Bij Griep en Gevatte Koude Bij Hoesten en Bronchitis Spot 30-60 Tubt 80 ct. ft ApMk est Oxpgiateo pukkeltjes jtnen door* Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door^e (Ingez. Med.) landgoed werid door CLinton in 1790 voor 3000 gulden gekocht. De betrokken spoorwegmaat- schappij heeft thans voor het kleine stukje er van. waarop haar station zal komen te staan, bet enorme bedrag moeten betalen van 9.600.000 gulden. In de op Woensdag 28 Januari 1931, des nam id dags te zetven uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende punten in behanideling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorst el van Burg, en Weth. tot ver- koop van een perceel gemeentegromd aan P. A. Leunis en E. J. Wemaer te Ter Neuizen. 4. Idem om afwijzend te beschikken op het verzoek van W. N-aeije alhier, om ver- gunning een zinken beerput te mogen hebben in gemeentegrond. 5. Idem tot vaststelling van een overeen- komst met de N.V. P.Z.E.M. te Middel burg voor de straatverlichting van de ibuurtschap Koedijk. 6. Idem tot benoeming van een gemeente- genee sheer. 7. Idem tot benoeming van leden van de commissies tot wering van schoolver- zuim in deze gemeente. Voor die in de kom werden aanbe- volen: 1. L. J. van Driel (aftr.), en H. A. Harte; 2. P. F. de Bakker (aftr.), en Aug. Acke; 3. C. Leunis (aftr.) en H. Doetjes; 4. W. D .de Vries en A. de Kraker; 5. G. W. Versloot (aftr.), en C. Meijer (onderw. school Jozinastr.); 6. P. M. Geelhoedt (aftr.) en A. L. de Witte; 7. F. Elve (aftr.) en W. Elve Fzn. Voor die te Sluiskil: 1. A. J. Platteeuiw (aftr.) en F. Clemminck; 2. C. J. Nobels (aftr.) en mej. M. J. Schram; 3. W. Oostdijk (aftr.) en G. H. Kooman; 4. Jac. P. van Doeselaar (aftr.) en A. Brakman; 5. P. Cortvriendt (aftr.) en A. J. de Krijger. 8. Idem tot wijiziging van de gemeente- begrooting dienst 1930. 9. Idem tot wijiziging van de begrooting van het Woningbedrijf dienst 1930. 10. Ontheffing schoolgeld 1929. 11. Idem 1930. 12. Idem hondenibelasting 1930. 13. Voorstel van Burg, en Weth. tot vast stelling van een steunregeling voor valide anbeiders. SCHILDERSWERKZAAMHEDEN. Het vemieuwen en onderhouden van het verf-, behang- en glaswerk van kunstwerken, gebouwen en verdere inrichtingen, behooren- de tot het kanaal van Ter Neuzen, tot de Rijkswaterleidingen bewesten en beoosten dat kanaal en tot de Rijks-eleotriciteitswerken van dat kanaal, is door den Rijkswaterstaat gegund aan Gebr. G. en A. de Pauw te Sas van Gent voor f 4720 per jaar. PROVINCIALE STATENVERKIEZING. Gedeputeerde Staten hebben den datum voor de verkiezing der leden voor de Provinciale Staten bepaald op Woensdag 22 April. BIJBEL-TENTOONSTELEING. In het nummer van j.l. Woensdag werd mel ding gemaakt van de te Axel gehouden Brjbel- tenloonstelling. J.l. Vrijdag werd deze te Ter Neuzen gehouden in het lokaal „Bethel" in de 2e Verbindingsstraat. Nadat Ds. Groeneveld de aanwezigen had verzocht een Psalm(vers te zingen, ging hij voor in het gebed. Hij heette vervolgens namens de regelingscommissie dezer tentoon stelling welkom en schetste het doel dezer tentoonstellingmeer bekendheid te geven aan het werk van het Nederlandsch Bijbelge- nootschap en opwekking tot het steunen der vereeniging. Dit werk is de belangstelling van alle Christenen ten voile waard, daar zij zich toelegt op de verspreiding van Gods Woord voomamelijk ook onder de heidenen. De ver- koop der bijbels, voor zoover deze niet gratis verstrekt worden geschiedt tegen een zeer lagen prijs, welke de kosten van drukken enz. niet kunnen dekken. Indien men nagaat dat zelfs onder de tegen- woordige ongunstige binnenlandsche omstan- digheden nog mogelijk is gebleken in het af- geloopen jaar in China 6% millioen bijbels te verspreiden, blijkt wel de belangrijkheid van dit werk, dat een krachtige steun is voor de zending. Nadat Ds. Groeneveld de tentoonstelling had geopend, deed Ds. Maas van Kloosterzande nog verschillende mededeeMngen omtrent 't Neder landsch Bijbelgenootschap, waarvan nu ook een afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen Oost is gevormd, en omtrent de bijbelverspreiding. Hij schetste ook de groote moeilijkheden die somtijds worden ondervonden door hen die den bijbel vertalen, wanneer dit moet geschieden in een nog onbekende taal van de onbeschaafde volkeren. Vervolgens gaf hij een opoomming van hetgeen op de tentoonstelling te zien was, hetwelk hij in aller belangstelling ten zeerste aanbeval. Als curiositeit stelde Ds. Maas ter bezichitiging een exemplaar van den bijbel (Oude en Nieuwe Testament in de Engelsche taal, zelfs nog geillustreerd en voorzien van een vergrootglas) van z6o kleine afmeting dat dit gemalfkelijk in een gewoon lucifersdoosje is te bergen. Het i|s vervaardigd langs foto- grafischen weg, ter gelegenheid van een jubile van het Britsch- en Buitenlandsch Bijbelge nootschap. Het bezoek aan de tentoonstelling was matig •loch, gezien de zeer ongunstige weersomstan- digheden, was er geen reden tot klagen. Den ganschen duur der tentoonstelling waren er bezoekers, om de uitgaven te bezichtigen en verschillende bijbels of gedeelten van bijbels werden besteld. Meerderen verklaarden zich ook bereid het werk van het genootschap te ateunen. Des avonds 9 uur werd de tentoonstelling door Ds. Cazemier gesloten. Het resultaat kan, naar we vememen, bevredigend genoemd worden. WERKLOOZENONDERSTEUNING. Naar men ons mededeelt werd hedenvoor- middag door vertegenwoordigers van de Ghristelijike en Roomsch-Katholieke trans- portarbeidersorganisaties ten stadhuize een conference gehouden met Burgemeester en Wethouders, in zake eventueele steiunverlee- ninig aan werkloozeai. Bepleit werd het in stellen eener commissie voor steumverlsening waarin ook vertegenwoordigers der organisa- ties zntting zullen hebben. Ook werd aamge- drongcn op een belangrijke verhooging van steunbedragen. De vertegenwoordigers kregen naar men ons verder meedeelt den indruk, dat Burg, en Weth. tegen de verzoeken niet onsympathiek stondem. Dit laatste zal, althans voor wat betreft het instellen eener bijzondere steuncommdssie, wel juist zijn, aangezien de reeds de vorige week tegen a.s. Woensdagavond belegde raadszitting naar wij vemamen in hoofdzaak is belegd voor het behandelen van een voor stel van Burg, en Weth. tot het instellen eener bijzondere steunverleening voor de valide werkloozen, en zulks naar aanleiding van het voorstel van de in verfoand hiermede inge- stelde commissie uit den gemeenteraad, die opdracht had dit vraagstuk nader onder de oogen te zien. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 24 Januari stonden als werkizoekenden (hetgeen niet altijd beteekent, dat zij werikloos ■zijnbij de arbeidsbeurs ingeschreven Transport- en losse arbeiders 278; zeelieden 10; timmerlieden 20; metselaars 4; opperlie- den 4; grondwerkers 3; betontimmerlieden 3; betonvlechters 1; schilders 6; fabrieks- arbeiders 39; hulp-monteurs 1; hulp-electri- ciens 1; machine-drijvers 1; bankwerkers 1; electro-monteurs 1; electriciens 1; landarbei- ders 15: bakkerkneehts 1; letterzetters 1; totaal 391. De aanmeldingen bedroegen: Maandag 270, Dinsdag 266, Woensdag 239, Donderdag 205, Vrijdag 164 en Zaterdag 179. GESIGNALEERDEN. In het afgeloopen jaar werden door de gemeentepolitie alhier 46 personen aangehou- den, die door Justitie- of politie-autoriteiten, terzake van misdrijf of overtrading, werden gezocht. GEVONDEN VOORWERPEN. De Insspecteur van Politie maakt bekend, dat omtrent de hieronider genoemde gevonden voorwerpen, inlichtdngen zijn te bekomen, b(j onderstaande adressen. Kindermutsje, G. v. d. Berge, Dijkstraat 69. Portemonnaie met inhoud, I. M. de Ridder, Tramstraat 14. Twee damesparapluies, Wed. J. W. Leen- houts, Vlooswijkstraat 77. Glace handschoenen, D. J. Guequierre, Burgemeester Geillstraat 14. Steenlboortje, M. Zegers, O 176. Overjas, F. Jacobs, Benedeniweg 10, Sluiskil. Kruikje, D. J. Kramer, Van Bovenstr. 15. Geldstuk, J. Pijpelinik, Boeregat (Hoek). Vervolgbundel, J. Hamelink O 126. Portemonnaie, H. Wouters, Domze-Visser- straat 48. Kimderportemonnaie, W. de Regt, Dekker- straat 62. Glace handschoen, M. v. Balen, Lange Kerk- straat 52. Regenjas, M. v. Doom, Baandijk 31. D am esh andschoenF. Kegels, Tholens- straat 66. Paar dameshandschoenen, A. Dekker, 2e Verbindingstraat 5. Nationaliteitsbewijs (model 69), Bureau van Politie. Portemonnaie, J. Dieleman, O 66 (Hoek). Armbamdhorloge, H. v. Wijok, Tholensstr. 34. Damestasch, C. v. d. Bulok, Roeiersgang 8. EEN LIJK OPGEHAALD. Zaterdag is te Middelburg opgehaald het lijk van een man. Volgens het opgegeven sig- nalement is het vermoedelijk van een persoon uit Vlissingen, die sedert de vorige week werd vermist. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. De gemeenteraad van IJzendijke verwierp in de j.l. Donderdag gehouden vergadering met algemeene stemmen een voorstel om 10 te storten in het aandeelenkapitaal der oude waterleidingmaatfichappij. Daarna werd besloten in te dienen een voor stel tot ontbinding dezer maatschappij. ,GEWETENSBEZWAREN BIJ VERKIEZINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de commissarissen der Koningin geschreven: Uit de door U ingezonden opgaven is mij gebleken, dat naar aanleiding van de in 1929 gehouden stemming ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer tegenover 546 bur- gemeesters gewetensbezwaren zijn aangevoerd als reden van niet-voldoening aan de verplich- ting tot opkomst, bedoeld in arttkel 72, tweede lid der Kieswet. Door 463 hunner werd bedoel- de reden bij toepassing van artikel 149 dier wet als geldig aangenomen. Verreweg het meerendeel der burgemeesters huldigt het standpunt, hetwelk ten dezen door de regee- ring wordt ingenomen en harerzijds bij ver schillende gelegenheden aan de burgemeesters werd aanbevolen. Evenwel hebben nog 83 burgemeesters bij de in 1929 gehouden ver- kiezingen gemeend, gewetensbezwaren niet als geldige reden te mogen aanvaarden. Op deze laatste omstandigheid en de ver- volging, waaraan de daarbij betrokken kie- zers hebben bloot gestaan, werd mijn aan- dacht nog in het bijzonder gevestigd in de vergadering der Tweede Kamer van 2 Decem ber, waarbij mij tevens werd verzocht, een poging te doen, om bedoelde burgemeesters tot een andere meening te brengen. Ik kan daartoe gereede aanleiding vinden. Het gaat hier toch niet alleen om de per- soonlijke belangen der daarbij betrokkenen kiezers, doch ook om het algemeen belang, ge- legen in een gelijke rechtsbedeeling op be doeld punt voor alle kiezers. Met het oog op de in dit jaar te houden algemeene verkiezingen voor de gemeentera- den en de Provinciale Staten, zal de onder- werpelijke aangelegenheid opnieuw en van bijzonder actueel belang worden. In verband met het bovenstaande heb ik de eer u te verzoeken, de daarvoor in aanmer- king komende burgemeesters namens mij uit te noodigen, nog eens ernstig te willen over- wegen, zich aan te sluiten bij het in dezen door de regeerimg en verreweg het meerendeel der burgemeesters in den lande ingenomen standpunt. Ten zeerste zou ik het op prijs stellen, indien deze overweging hunnerzijds tot het zoo zeer wenschelijke rei-.ultaat zoude lei- den. EEN PREDIKANTE TE GROEDE. Mej. Domina L. C. Dufour van Haarlem, die Zondag 1 Februari a.s. initrede zal doen als predikante der Evang. Luth. gemeente te Groede, na bevestigd te zijn door prof. mr. Loosjes, kerkelijk hoogleeraar vanwege de Evang. Luthersche kerk aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, wordt de tweede predikante in genoemde kerk. De eerste vrouwelijke predikant in de Evan- gelische Luthersche kerk is mej. J. A. Hau- mereen te Woerden, die tevens aan de ge meente van Bodegraven verbonden is. Zij doet sinds 10 Novemder 1929 als zoodanig dienst. In andere landen vein Europa kent de Luthersche kerk wel gestudeerde vrouwen, die een deel van het pastorale werk ovememen (in Duitschland de z.g.n. Pfarrgehilfen), maar aan wie toch de volledige bediening niet wordt gegeven gelijk hier te lande nu het geval is. Mej. Da. Dufour was tot dusverre nauw verbonden aan de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luthersch Genootschap voor in- en uitwendige zending. AXEL. Gisteravond kwam tussohen Sluiskil en Axel, ter hoogte van het Casino, een auto bestuurd door den heer E., in de rdchting Axel. Door tot nog toe onbekende oorzaak reed de wagen plotseling in het kanaal. Omwonenden snelden toe en slaagden erin de inzittenden te redden. De heer E. had nog de tegenwoor- digheid van geest gehad zijn stuur om te gooien, zoodat de wagen weer tegen den kant opkwam. De bestuurder bekwam door brekend glas een ernstige wond ann de hand, waardoor de peezen op de handrug werden afgesneden. Hij is ter behandeling opgenomen in het ziekenhuis te Sluiskil. Naar de oor zaak wordt een onderzoek ingesteld. De be stuurder staat algemeen bekend als een voor- zichtig en kundig chauffeur. SELZAETE. De suikerfaibriek ,,Trjtgat" alhier, die al meerdere jaren niet meer gewerkt heeft, zal eerlang verdwijnen. Het heele fabriekoomplex met terreinen en luchtsporen is overgenomen dioor de teerfabriek van de firma Burt Boulton and Co. Lmtd, een Engelsche firma, die in meerdere landen van het continent, alsook in Engeland, fabrieken van dezelfden aard exploiteerd. De Selzaetsche inrichting is de grootste inrichting in dat genre van heel Europa en gaat door bijtrekking van de' suikerfabriek ,,Tijtgat" zelfs de moederfabriek in Engeland verre overtreffen. Bereids is men bezig, de z.g. bietenspoelen, de kanalen waarlangs de bieten eertijds in de fabrdek gevoerd werden, op te breken en de buizen uit den grond te balen. Reeds niu wordt de teerfabriek zelf door smalspoor met de nieuwe terreinen verbon den, om langs dien weg de aanvoer van het stookmateriaal, dat thans door het luchtspoor gelost wordt, te gemakkelijker aan te voeren. Ook zullen er weer een aantal distilleer- ketels bijgeplaatst worden, terwijl de creo- sorteerinriohting, welke deze fabriek als monopoliehoudster, van de Belgische Spoor- wegen er op na houdt voor het creosoteeren van dwarsliggers en telegraafpalen zal worden uitgebreid. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Wedstrijduitslagen van Zondag 25 Jan. Afdeeling IV. late klasse. N.O.A.D.-De Valk EindhovenLonga WilhelminaWillem II M.V.V.B.V.V. 2e klasse A. DongenMevo ZeelandiaBreda 3e klasse A. SinotoAxel De ZeeuwenZeelandia II 3e klasse B. Goes—N.A.C. Ill Vlissingen IAlliance H.K.I.Uosko II Paars-WitBoeimeer 2—3 4—2 4—1 1—2 2—3 1—2 2—3 3—0 1—2 3—3 1—0 2—3 Competitie-stand 3e klasse A. doelp. X) n xa n to n N. Borgvliet 11 6 12 31—20 SINOTO—AXEL. Axel speelde Zondagmiddag om 12 uur te Zierikzee den op verzoek van Sinoto omge- wiisselden wedstrijd voor de 3e klasse K.N.V.B Beide elftallen verschijnen met een tweetal invallers. De leiding is aan den heer Goed- hart toevertrouwd. Axel verliest den toss en moet de eerste helft tegen den zeer sterken wind spelen. Het begin kenmerkt zich door een terreinverkenning en Sinoto neemt zoo- waar door een misverstand in de Axelsche verdediging de leiding. (10). De Oranje-zwarten komen er meer en meer in en hebben spoedig het beste van't spel. De geel-zwarte Zierikzeeers spelen een brute partij voetbal en de Oranje-zwarten nemen het wat gemoedelijker op. Voor de rust weten de Axelaren niet te doelpunten. De sterke wind en vrouwe Fortuna zijn den Oranje-zwarten onwel gezind. Rust breekt dan ook aan met een 10 voor- sprong voor Sinoto. Na de thee worden de Zebra's direct door Axel overrompeld. Wanneer circa 8 min. is gespeeld, heeft de rechtsbinnen reeds gelijk gemaakt en als 20 min. van de tweede helft verstreken zijn heeft dezelfde speler zijn club reeds de leiding bezorgd. Axel behoudt het beste van het spel. Een pracht voorzet van links wordt opnieuw door den rechtsbinnen ingekopt, doch dit punt wordt wegens buiten- spel ongeldig verklaard. De Oranje-zwarten blijven het sterkist en als na een gevaarlijke doorbraak van links Sinoto opnieuw in het nauw is gebracht, is het de aalvlugge linksuiterst die den stand met een fraai schot op 13 brengt. De tijd verstrijkt ondertusschen en ofschoon ieder nog een Axelsch doelpunt verwacht, ver- klcint 3 min. voor het einde Sinoto haren achterstand met een schot van rechts in zuivere buitenspelpositie; hetwelk evenwel wordt toegekend. Het einde van dezen zeer forrch gespeelden wedstrijd is een zwaar bevochten Axelsche zege en de Oranjehemden staan weer vaster op de tweede plaats 23). De scheidsrechter voldeed beide partijen slechts matig. In beide elftallen was de verdediging het sterkst. Bij Axel verdient de keeper speciale vermelding. ■D ■St -i s Terneuzec 8 8 38-7 16 Axel 8 7 1 25 9 15 Zierikzee 8 5 1 2 25-10 11 Sinoto 11 5 1 5 22-25 11 Hulat 9 4 2 3 23-16 10 Walcheren 11 3 3 5 19-28 9 Vlissingen II 9 3 2 4 18-19 8 De Zeeuwen 4 1 3 7-4 5 Middelburg n 11 2 9 13-34 4 Zeelandia n 13 1 1 11 18-48 3 Hie rende r het hoekje in Tweede Klas A, waar de klappen vallen. Dosko 9 3 1 5 7 19- -24 Breda 10 3 1 6 7 25—34 Zeelandia 14 1 3 10 5 18—40 Baronie 9 1 1 7 3 16—32 Hier volgen de kampioenscandidaten uit Derde Klas B, Afd. IV. Vlissingen 12 10 2 22 48- -19 Alliance 11 9 1 1 19 3613 Zondagnacht is de dijk bij de Donge, aan de haven van Raamsdonkveer opnieuw doorge- broken, op dezelfde plaats waar zij het de vorige maal had begeven. De reparatie was niet zoo stevig als men aanvankelijk gemeend had. Tengevolge van den hevigen wind van Zaterdag en den drang van het hooge water was de dijk gaan doorsijpelen, tot er tenslotte weer een gat ontstonid. Men was nu echter voorbereid en had het vee en pluimgedierte reeds in veiligheid gebracht. Ongevallen zijn niet te betreuren. Men is onder leiding van burgemeester Moons reeds weer aanstonds be- gonnen met het dichten van de bres. NEDERLANDSCHE SLEEPBOOT OP DEN RIJN GEZONKEN. De bemanning verdronken. ,,De Courant" meldt omtrent dit ernstig scheepsongeval het volgende: Vrijdagnacht lag de sleepboot „Conistantina" van de N.V. Sleepvaart Maatschappij „Con- stantina, Dordrecht, ter hoogte van Xanten am Rhein voor anker. Ter zijde van haar lag gemeerd de sleepboot ,,Frans" der N.V. „Secunda", eveneens uit Dordrecht, ten anker. Het stonm.de en toen de storm 's nachts om halfdrie nog meer aan- wakkerde, hielden de beide kapiteins scheeps- raad, waarbij zij tot de conclusie kwamen, dat het het beste voor het behoud der booten was, om uit elkaar te gaan liggen. De sleepboot ,,Frans" heeft zich toen een veertigtal meters verwijderd en verscheiden meters ketting ge- vierd. Daarop begaf de kapitein van de ,,Constantina" zich weer ter rustte, niet beter wetende, of alles was in orde. Wat er nader- hand met de „Frans" is gebeurd, is tot nu toe voor ieder onbekend. De stoker van de „Con- stantina", die den opstook had, ontdekte echter 's morgens tot zijn venbazing, dat de „Frans" niet meer in zijn nabijheid lag. Hij riep terstond den kapitein aan dek. Men ging onmiddellijk zoeken en zag zestig meter stroomafwaarts den mast en den schoorsteen van de ,,Frans" boven water uit- steken. Volgens de meening van den kapitein is de sleepboot dwarsstrooms geraakt en ten gevolge van de zware golven, door wind en stroom veroorzaakt, plotseling omgeslagen. Vermoedelijk zijn de vier opvarenden in hun slaap verrast. Men trachtte tevergeefjs een verder onderzoek in te stellen. Aangenomen wordt echter, dat de geheele bemanning om- gekomen is. Aan boord waren de kapitein H. Pors, de machinist J. Arenoe, beiden gehuwd en vader, de stuunman P. J. v. d. Heuvel en de stoker J. Sohippers. Zij waren alien in Dordrecht woonachtig. Met het lichten van de boot zal zoo spoedig mogelijk een begin gemaakt worden. Het is reeds uitbesteed. VERSTEKELINGEN. Te Vlissingen zijn aan wal gezet een 27- jarige man en een 24-jarige vrouw, een ver- loofd paartje, dat trachtte als verstekelingen met een Deensch schip Zuid-Afrika te be- reiken. VERKEERSONGEVAL. De gehuwde 60-jarige S. R., koopman te Schildwolde, is, toen hiij per fiets den weg wil- de oversteken, zonder richting aan te geven, door den auto van den heer L. aangereden. Hij werd bewusteloos in zijn woning binnen- gedragen en van daar naar Groningen ver- voerd, waar h(j bij aankomst is overleden. DE TE AMSTERDAM VERDWENEN f 13.000. De rijwielhandelaar uit de Hartenstraat, die te Amsterdam is aangehouden naar aanlei ding van het verdwijnen van de f 13.000 uit de fietstasoh van een loopjongen van de firma D. W. Brand op de Keizersgraoht heeft niet bekend. Toch meent de politie dat er vol- doende termen zijn den man voorloopig nog in arrest te houden. De aanwijzingen toch dat hij wtl iets meer van het verdwenen geld weet nemen toe. Zoo heeft de politie aanleiding ge vonden tot een tweede arrestatie over te gaan. Met dezen man heeft de rijwielhandelaar den laatsten tijd veel in zakenrelatie gestaan. TE WATER GERAAKT. Donderdagmorgen is te Alphen aan den Rijn de 67-jarige C. Wagelaar in een sloot achter de Hedestraat geraakt. Eenige voorbijgan- gers brachten den man op het droge. Hoewel het door toepassing van kunstmatige adem- haling geluikte de levensgeesten weer op te wekken, is de man in zijn woning aan de ge- volgen overleden. BEEN AFGEKNEPEN. Schipper H. Pals uit Ten Boer (Groningen) kwam met zijn schip in de haven van Zwart- sluis aan. Bij het vastmeren raakte zijn vrouw met haar been verward in het meertouw. Dit lichaamsdeel werd geheel afgeknepen. De vrouw is naar het ziekenhuis te Zwolle ver- voerd. IN EEN BADKUIP VERDRONKEN. Toen de 24-jarige dienstbode in het Diaco- nessenhuis te Haarlem zich in een bad be- vond, werd zij door een flauwte overvallen en geraakte met het hoofd onder water. In dien toestand vond men haar eenigen tijd later. Onmiddellijk werd getracht de levensgeesten bij het meisje, dat afkomstig was uit Den Helder, weer op te wekken. Men slaagde daarin helaas niet. MOORDAANSLAG. De dader van den moordaanslag in de Wou- wermanstraat te Haarlem, de 24-jarige schoenmakersknecbt A. v. d. S., is van Wou- drichem naar Haarlem overgebracht. Hij heeft bekend, Als reden van zijn daad gaf hij op, wrok te koesteren tegen de familie B. Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) INBRAAK MET BEDREIGING TE NIEUWE NIEDORP. Za erdagnacht iheeft te Nieuwe Niedorp Noord-Holland) een brutale inibraak plaats gehad bij den hoogbejaarden kassier van de Coop. Boerenleenbank, den heer H. Schoorl, die aan het einde van het dorp in een kleine villa woont, met zijn vrouw en dochter. Tusschen 1 en 2 uur ontdekte de heer Schoorl onraad. Gebleken is, dat twee inbre- kers door de achtertuindeur zijn binnenge- komen en direct zijn doorgedrongen tot de slaapkamer van den heer Schoorl. De inbre- kers vielen op hem aan, maar hij wist, met buitengewone krachtsinspanning, een van hen over het ledikant te werpen. De anidere ech ter overmande hem, waama hij gebonden werd. Daarna drongen de inlbrekers de slaap kamer van zijn vrouw en dochter binnen. Ook deze beiden werden geibonden. In dien tus- sohentijd wist de heer S. uit zijn kamer te komen en met zijn gebonden handen was hij reeds bij de buitendeur, toen hij door de in- forekers werd achterhaald en opnieuw, steviger werd gebonden. Onder bedreiging met revol vers hebben zij hem daarop gedwongen, de brandkast te openen, waaruit een bedrag van 10.000 gulden werd gestolen. De 79-jarige man, wien een der inbrekers de opmerking maakte, dat hij een kranige oude baas was. kon zich niet meer tegen hen verzetten. Zoodra de inbrekers wqg waren, is de heer Schoorl blootsvoets naar de buren gegaan. Het geval gaf in het dorp groote constematie. Nader wordt gemeld: Nadat de inbrekers zich verwijderd hadden, kon de kassier naar buiten strompelen en de buren waarsohuwen. Deze haalden hem een prop uit den mond, waarbij bleek, dat zijn val- sche geibit mee naar binnen was geduwd, zoo- dat de oude man het zeer benauwd had. Onmiddellijk werd de plaatselijke politie ge- waarschuwid, 'die een onderzoek instelde, waar bij bleek, dat de inlbrekers met een auto te Nieuwe Niedorp zijn gekomen. Zij hebben hun auto op ongeveer vijfhonderd meter afstand van de kassierswoning neergezet en zyn toen door de tuinen der buren bij de serredeuren gekomen, die ze hebben opengebroken. Zij vonden den ouden man op bed liggen, knevel- den hem met geisoleerd draad en gingen daarna naar de slaapkamers van de vrouw en de dochter. Ook deze beiden werden ge bonden. Toen het den kassier was gelukt zich los te maken, werd hij weer gegrepen en op nieuw gekneveld. Er is hem toen ook een prop in den mond geduwd. Ook duwde men de dochter des huizes een prop in den mond Onder bedreiging met een revolver gelastte men den kassier, de sleutels van de Lips' brandkast te overhandigen, maar het gelukte den dieven niet, deize te openen, aangezien het een letterslot was. Daarna dwong men den ouden man, zelf de brandkast te openen, waaruit zij een bedrag van 10.000 k f 12.000 hebben gestolen. De politie te Amsterdam, Velsen, Alkmaar, om en Schagen werd gewaarschuwd. Men heeft evenwel in den nacht geen auto kunnen aanhouden. Zaterdagochtend vroeg is een rechercheur der Amsterdamsche politie naar Nieuwe Nie dorp gegaan en heeft daar vingerafdrukken genomen. .I?-.- ZIJ PASTE NIET IN HET LEDIKANT. 't Gebeurde in een van onze plattelandsge- meenten in Gelderland schrijft de Telegr. waar de school zonder onderwyzeres was. B. en W. volgden den gewonen weg en piaat- sten een advertentie in de „Vacature", ten einde betrekkingzoekende jonge dames uit te noodigen tot sollicitatie. De toeleg gelukte volkomen. De sollicita- ties stroomden binnen en de vroede vaderen konden beginnen met de schoone, doch ver- antwoordelijke taak, het kaf van het koren te scheiden. Wat ze met groote nauwgezetheid en volgens eer en gewieten, deden. Als resul taat van een grondige vergelijkende studie der handschriften, werden drie dames uitgenoo- digd zich op zekeren datum aan de Openbare L. S. te vervoegen ten einde proeven van haar bekwaamheid af te leggen. Aldus geschiedde. Op den vastgestelden datum arriveerden de uitverkoren dames min of meer zenuwacbtig en gaven ten aansehouwe van B. en W. plus den volledigen raad en last not least het schoolhoofd, „proefles". D.w.z zij lieten bij die gelegenheid zien, hoe zij niet gewoon waren les te geven. De jury beraad- slaagde lang en rijpelijk, am ten slotte te be- sluiten conform bet advies van het school hoofd de voordracht op te maken. Tot hiertoe was de gang van zaken nor- maal, ja alledaagsch. Maar hetgeen volgde is een staaltje van hoogere politick, dat de vroedschap van dit bevoorrechte dorp hoog verheft boven welk ander bestuurslichaam ook. De fortuinlijke onderwijzeres die als No. 1 op de voordracht geplaatst was en dus, och arme, reeds zeker van haar benoeming meende te zijn, trok er op uit om een kosthuis te zoeken. Volgens de aanwijzmg-en van het schoolhoofd, kwam ze terecht bij... laten we hem Jansen noemen. Jansen, niet rijk met aardsch beziit geze- gend zijnde, ontving de nieuwe commensale allervoorkomendst. Hij toonde haar zit- en slaapkamer, welke beide naar omstandigheden in orde werden bevonden. Doch Jansen had bij dit bezoek een ont- dekking gedaan, die hem de schrik am het hart deed slaan. Toen hij n.l. de omlerwijzeros in het slaapkamertje had zien staan, had hij tot zijn ontsteltenis geeonstateerd, dat de af- metingen van het aanwezige bed niet in over- eenstemming waren met die van zyn huur- ster, die nogal forsch van lichaamisbouw ge noemd kon worden. En, zich voor de waarschijnlijkheid geplaatst ziende een nieuw ledikant te moeten aanschaf- fen, klaagde hy zijn nood by vrienden en buren over deze onvoorziene en z.i. onnoodige uitgaaf. Het gerucht van deze op handen zijnde financieele .strop" in het gezin Jansen kwam oak den raadsleden ter oore en zij, medelydend en menschlievend van gemoed, waren het er over eens, dat deze „krach" vermeden diende te worden! De eenvoudige lezer, waarschijnlijk niet in- gewijd in de onnaspeurlijke kronkelwegen van het beleid eens gemeentebestuurs, zou nu al- licht veronderstellen, dat vrienden en magen den heer Jansen als bewijs van isympathie een nieuw ledikant aanboden. Verre van dat! Nu komt het bewijs van diepzinnig vemuft. De heeren gemeenteraadsleden, uitgaande van de redeneering, dat het aanschaffen van een nieuw bed veel, en het benoemen van een andere onderwijzeres geen geld kost, stem- den in de vergadering eensgezind op... No. 2,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2