algemeen nieuws- c.n aqvertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. Wasc/t wo/ met Dcrsil- De Purperen Schaduw I Roofce/-, yw keel* No. 8635. MAANDAG 26 JANUARI 1931 71 e Jaargang. BIHHSHLAND. DRAiS IAvanVALKENBURG'S S U I T E I U K D, losjes doorhalen en uitdrukken in koud Persilsop verzekert U een zorgvuldige reiniging FEU I LIE TOW, 25) REUSACHTIG GOEDERENSTATION TE NEW-YORK. UZENS minii mwiiMiim urn - ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar •-Pne en Amerika 2,25, overige lan den f 2,60 per 3 maanden fr. per post voor Abonnementen voor het buitenlarid alleen bij voornitbetaling. Uit^ef sterFlrnia P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,20. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkriigbaar is. Xnzending van advertentien llefst e£n dag voor de nitgavo. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. PT.AATSEI.I4KE KEUZE. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van arbeid medegedeeld, dat hij geen plan heeft vooralsnog een voorstel in te dienen inzake de plaatselnke keuze. Hij voert o.a. aan, dat eenstemmigheid ten aanzien van de plaatselijke keuze niet be- stond en nog niiet bestaat, en dat het onder- werp, dat, blijkens hetgeen daarover is ge- sproken en geschreven buiten het pariement aan breede krinigen der bevolking antipathiek is, aonder eenigen trwijfel tot uitvoerige dis- cussie zou helbben geleid. Zijn opvatting is, dat in den volksaard en in omstandigheden van plaats en tijd zeer wel redenen kunnen bestaan, welke ook voor hem de belangrijke inbreuk op de vrijheid, zooals de plaatselijke keuze meebrengt, zouden mo- tiiveeren, dooh dat hij voor ons land op dit oogenhlik geen voldoende redenen aanwezig a«ht en mitsdien meent zich van medewer- ki*g tot het invoeren van plaatselijke keuze te moeten onthouden. Hij, vat enkele ovenweginigen als volgt samen: 1. Plaatselijke keuze prikkelt tot ver- plaatsing van het gebruik van sterken drank naar het gezin, wat een emstig gevaar is. 2. Plaatselijke keuze legt een beperking aan het openbare leven op, die nutteloos is, wijl zij op tallooze wijze in particulieren vorm kan wor den ontdoken. 3. A1 ware plaatselijke keuze voor de bestrijiding van het alcoholisme een doeltreffend middel, dan zou het peil van het alcoholgeferuik in Nederland, dat door aller- lei tnvloeden stenk gedaald is, niet motivee- ren een belemmering van het openbare leven in te voeren, die aan ruime kringen der sa- menleiving antipathiek is. 4. Plaatselijke keuze kan als beperking van het openbare leven practisch tot haar reeht komen in landen met verspreide bevolking. In een land met al dkihter bevolking als Nederland, waar de be- bouwing der aan elkaar grenzende gemeenten steeds meer de gemeentelijke grenizen nadert, en de verkeersbeperking van het openbare leven in een gemeente geen wezenlijke be- te«kenis. STEUN AAN DE AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE EN DE SUIKERBIETENTEELT De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft Donderdag de commissie van werkgevers- en werknemersbooden in 't land- bowwfoedniyf in audientie ontvangen. De com missie bepleitte niet slechts steunmaatrege- len voor de aardappelmeelindustrie en de sui- kenbietenteelt, maar drong ook vooral aan op spoed in verband met de bouwplannen der landibouwers en de dreigende stopzetting van batrokken fabrieken. De Minister deelde betreffende den steun aan de aardappelmeelindustrie mee, dat de memorie van antrevoord zeer spoedig zou ver- schijnen en ten aanzien van de suikerbieten- teelt, dat de regeering tot steun had besloten, waarbij met de mogelijkheid moet wordem rekening gehouden, dat de steun ziich zal moe ten beperken tot een iets ge ringer hoeveelheid bieten, dan in de afgeloopen jaren gemiddeld aan de fabrieken is geleverd. STEUN AAN DE BBETWORTELSUTKER- INDUSTRIE? Het Eerste Kamerlid de heer Westerdijk, heeft aan den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister voomemens, de indiening van een wetsontwerp te bevorderen tot steun der beetwortelsuikerindustrie 2. Zoo ja, is het dan de bedoeling, daar- door nog invloed uit te oefenen op den uit- zaai in dit voorjaar? 3. Indien ook deze vraag bevestigend wordt beantwioord, iis Zijn Excellentie dan niet van meening, dat de wet dient tot stand te zijn gekomen uiteriljk 1 Maart a.s., opdat de ak- kerbouwers daarmede rekening zullen kunnen houden bij het opmaken van het bouwplan, den aankoop van kunstmest, zaai- en poot- goed en wat nog belangrijker is bij de weldra te nemen beslissing omtrent de vraag of him fabrieken gedurende de a.s. campagne zullen werken, dan wel worden stopgezet? 4. Is de Minister niet van meening, dat het zonder Rijkssteun of Rijksbijdrage onmo- gelijk zal zijn, de fabrieken te laten werken? 5. Is de Minister niet ook van gevoelen, dat bovenstaande vragen, mutatiis mutandis, mede van belang zijn voor de aardappelmeelindustrie en, zoo ja, zoude dan Zijn Excellentie in zijn antwoord daarmede rekening willen houden? DE VEII.IGIIEID DER SPOORWEGEN. In het laatst verschenen nummer van „Spoor- en Tramwegen" lezen we in een praatje over statistiek: In 1929 vervoerden de Nederlandsche Spoor- wegen 84 millioen reizigers of tien maal de bevolking van Nederland. Het aantal afge- legde treinkilometers bedroeg meer dan 100.000 per dag. Stel, dat elke trein gemid deld 100 K.M. aflegt, dan liepen er per dag 1000 treinen of 365 000 treinen,waarmede rei zigers vervoerd werden, in het geheele jaar. Dus 365.000 treinen met 84 millioen reizigers. Als men nu nog weet, dat er van dit aantai reizigers 6 (zegge zes) door den spoorweg- dienst een ongeval overkwam, dan kunnen we nagaan, hoeveel of liever hoe weinig dit in procenten uitgedrukt is van het aantal reizi gers, dat in 't geheel vervoerd werd. Dezs cijfers spreken duidelijk in hoe groote mate de veiligheid van de reizigers der Ned. Spoor- wegen is verzekerd. I -LEEU ^ARDEh- (Ingez. Med.) Elders lezen wij nog: Het bedrijf der Ned. Spoorwegen verschaft aan ongeveer 40.000 menschen brood. De uitgaven ten behoeve van het personeel bedroegen over 1929 96 mil lioen gulden. Het spreekt vanzelf, dat voor een bedrijf als dit een geweldig bedrijfiskapi- taal noodig is; in dit verbanid zij medegedeeld, dat het totaal bedrag der leeningen op 1 Jan. 1930 bedroeg de respectabele som van 377.516.000 gulden. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Vandaag zou in het Intemationaal Arbeids- bureau de commissie voor de werkloosheid te Geneve bijeenkomen. Deze commissie zou praktische voorstellen aan den raad van beheer van het I. A. B. doen, die deze voorstellen aan de intemationale instituten zal voorleggen. Naar aanleiding hiervan publiceerde het In temationaal arbeidsbureau de jongste gege- vens, die het over de werkloosheid heeft ont vangen. In de laatste weken is de werkloosheid ge- stadig verergerd. In Europa alleen zou thans meer den elf millioen werkloozen zijn, hetgeen ongeveer het dubhele is van verleden jaar om dezen tijd. De gegevens over de niet-Europeesche sta- ten zijn zeer onvolledig, doch men schat het aantal werkloozen in de Ver. Staten alleen op tusschen de vijf en tien millioen. Over de geheele wereld zouden thans circa twintig millioen werkloozen zijn. UFTKOMST VOOR DE L.UISTER A A RS OP 298 M.? De Ned. Chr. Radio Vereeniging deelt mede, dat, dank zij het volhardend werken van de N. S. F.-technici, de energie van den zender op 298 M. golflengte aanzienlijk is versterkt. Elke luisteraar wordt verzocht, eens op- nieuw te luisteren en per briefkaart aan post- bus 5 te Hilversum te rapporteeren over de volgende vragen: lo. Hoe is de ontvangst bij u overdag en hoe 'is avonds na 20 uur. 2o. Is er 's avonds storing van Turijn op goed afgestemd en af te stemmen toestel. Beanerkt u .fading" fsterke variaties) des avonds RECHTSTREEKSCH VERKEER BERGEN OP ZOOM—ANTWERPEN. De goedkeuring van den Minister voor elec- j trificatie en aanleg van smalspoor in Belgie is thans verkregen door de N.V. Stoomtram- wegmaatschappij Antwerpen-Bergen op Zoom- Tholen, zoo meldt „De Grondwet", zoodat J ttoans spoed'ig tot aanleg van smalspoor en electrificatie van de lijn Bergen op Zoom Grens in aansluiting van de lijn naar Antwer- pen zal worden overgegaan. Hierdoor komt er weer rechtstreeksdh verkeer met Antwer- pen en Bergen op Zoom. WEDERKEERIGE OUDERDOMS- PENSIOENEN. Tusschen de Belgisohe en de Nederlandsche Regeering zijn besprekingen geopend teneinde een wederzijdsche overeenkomst te treffen om aan al de daarvoor in de terrnen vallende Nederlanders in Belgie en Belgen in Neder land eenizelfde ouderdomspensioen toe te ken- nen. Momenteel krijgen alle Nederlanders in Belgie ,die voor 1862 geboren zijn, aldaar vol- ledig ouderdomspensioen. In Nederland krij gen de Belgen geen ouderdomspensioen. HET GRATIE-VERZOEK S VAN KAPITEIN BORREN AFGEWEZEN. Het desbetreffend schrijven, dat de eerste onderteekenaars van het gratieverzoek, met j een begeleidenid schrijven van den advocaat- fiscaal voor de Zee- en Landmacht, Jhr. Mr. Van der Brandeler ontving, luidt als volgt: De Ministers van Justitie, Kolonien en De- fensie, gezien de hun vanwege de Koningin verstrekte last en machtiging betrekkenlijk het verzoekschrift van G. H. O. W. v. d. Nagel, wonende te 's Gravenhage in de Slee- doomstraat 28 e.a. om gratie ten behoeve van Alexis Frederik Borren, destijds commandant der tToepen op Curasao, veroordeeld bij sen- tentie van het Hoog Militair Gerechtshof te "s Gravenhage, dateerend 14 October 1930 tot 1 dag gevangenisstraf terzake van het als be- velvoerend militair aan zijn schuld te wijten hebben ,dat eenige beizette plaats door den vijand wordt overvallen; gezien het advies van het Hoog Militair Gerechtshof voomoemd; geven aan verzoekers te kennen, dat hun voor- schreven verzoeik is afgewezen. DE BOUIV VAN BINNENSCHEPEN. Het beheer van zeewazen te Brussel heeft thans een onderzoek ingesteld bij al de Bel- gische scheepsbouwers, om na te gaan hoeveel binnenschepen gebouwd werden op Belgische i sdheepswerven, gedurende het jaar 1930. P-nig Imp. E. Ostermann (t Co'» Handel Mij„ Amsterdam Fabriltania: Henkel Cie. A. G., DQsseldorl (Ingez. Med.) door EDMUND SNELL. Vervolg. ,,Nu dan?antwoordde Westerman ge- duldig. ,,En wat zou dat?" ,,Niemand weet wat er gebeurd is", vervoigde Ho-Min. Zijn blik viel op een groote spin, die lanas den deurpost naar beneden zweefde en hij liep er heen, aldoor mompelend. ,,Baniak-Harap was een veilig oord, eer toewan Kennard en zijn blanke dames kwamen. Toen waren er geen schimmen. En dadelijk wordt de kwade boschgeest boos op den nieuwen toewan; zijn stem wordt gehoord in den donker en zijn arm, die langer is dan de halve wereld, strekt zich over den hemel uit als een dreigende wolk. Hij heft zijn hand op zoo en de blanke man is dood! Hij vaagde de hinderlijke spin weg met de palm van een morsige hand. Westerman lachte luidkeels. Hij nam een Malakka-stok op, dien een gardoe voor hem in de rimboe gesneden had en liep de galerijtrappen ah Aan het eind van den tuin draaide hij zich om en keek nog eens naar het huis. Ho-Min stond hem boven aan de trap na te kijken. Het kwam in den planter op, dat zijn bediende waarschijnlijk de revolver daarheen had gebracht in de hoop dat hij terug zou komen. Hij glimlachte stil voor zich heen, en hij sloeg het pad in, dat over de met gras begroeide heuvels naar de zee voerde. Onder normale omstandigheden achtte hij vuurwapenen altijd overbodig. Daar voor waren heel wat redenen. Volgens Westermans redeneering was het altijd het beste om door eigen persoonlijkheid het gezaa te handhaven - en in geval van nood kon hij nog altijd van zijn vuis- ten gebruik maken, Een revolver, zelfs als zij in een zijzak verborgen was, bleef altijd een ongemakkelijk en zwaar ding. De noodzakelijkheid om zulk een wapen te gebruiken kwam zoo zelden voor, dat het, om in de handelstaal te spreken, de vracht niet waard was. Met het oog op de tragische gebeurte- nissen van zoo kort geleden, zou hij mis- schien er toe gekomen zijn om veiligneids- halve van zijn stelregel af te wijken, als hij er aan gedacht had. Maar de woorden van Ho-Min hadden hem er van doen afzien. Zulk een wapen aan te nemen uit de handen van zijn bediende, kwam in het geheel niet overeen met de gedragslijn, die hij gewoonlijk volgde. Iedereen in de concessie van driedui- zend bouw gronds keek naar hem op als naar een leidsman. En nu hij eenmaal het verhaal verzonnen had van een dief, die op buit belust was, scheen het hem dubbel noodzakelijk om daarnaar te han- delen, zelfs in de betrekkelijke eenzaam- heid van zijn eigen woning. ilie den regen oeid had, steeg eens liep het door onder de steile rotsen, Het mulle pad, waaruit de zon ieder ege nacht geschroeid haa, steea en daalde, nu P' spoor van den regen van den vorigen terwijl nu en dan een ruwe brug uit boom- stammen een klaterend beekje overspan- de, dan weer rees het omhoog over een lagen heuvelrug. Westerman kende het pad als zijn zak; hij wist, hoe lang het geduurd had om het aan te leggen en de ontelbare keeren wanneer er door tro- pische zondvloeden groote reparaties noodig waren geweest. In het dal onder hem pinkten de lichten van zijn eigen koelie-xwartieren de ploegen, die hem meer in het bijzonder waren toevertrouwd gedurende Kennards kort bestuur. Hij zag de schimachtige gestalten bewegen tusschen de lange, donkere gebouwen, Het gezoem van stem- men klonk tot hem op, een vredig, rustig gemurmel van keelklanken. die hem heel tevreden stemde. Hij geloofde. dat de zaken zich al aardig begonnen te schikken. Deze vreemde, ongelikte zwoegers van hem waren fatalisten en de sombere scha duw des Doods, als hij maar tot hen kwam binnen hun beperkte bevatting, maakt niet heel veel indruk op hen. Opeens rees het pad steil omhoog en voerde onmiddellijk daarna weer naar omlaag, zoodat de kalme golven van den Oceaan in zicht kwamen tusschen de don kere klapperboomen door, en de koelie- loodsen waren nu aan het oog onttrokken. Nog even hoorde hij het geroes van de stemmen, maar langzaain stierf dit weg en Westerman herinnerde zich opeens weer Ho-Mins toespeling op Alimah. Hij tipte een tak met zijn rotan uit den weg en gooide hem de helling af. Dus Alimah had den koperen aap ge- vonden en had hem naar Kota willen brengen. Hij vroeg zich af, waarom ze niet dadelijk naar Barnes was gegaan. maar bedacht toen, dat het karakteristiek voor den inlander was om nooit den direc- ten weg te bewandelen. Het zou interes- sant zijn, overpeinsde hij, om te ver- nemen, waar ze den talisman had opge- dolven en voor wien ze zoo'n wanhopigen anigst had. Alimah - de dochter van Arangoi! Het bracht hem weer het tooneeltje bij den bergstroom te binnen, waar een enkele boomstam de brug vormde en waarvoor Simonis teruggedeinsd was. Zij waren door de onweersbui overvallen en Simonis was gaan schuilen in het pon- dokje onder den reusachtigen waringin. Hij herinnerde zich de gong, Ho-Min en den waker, die achter hem stond te beven en het bliksemlicht tusschen de boom- stammen. Barnes en hij waren naar de woning van Flavin gegaan en hadden Simonis bij het meisje achtergelaten. Flavin had hem de legende van den boom verteld. Zij hadden naar de gra- mophoon geluisterd en gepraat en Barnes en hij hadden het over vrouwen gehad. Wat scheen dat alles al lang geleden! Hij had aezegd, dat het een kwade dag voor Baniak Harap zou zijn, als er vrou wen kwamen. In zeker opzicht had hij misschien gelijk gehad en toch... binnen een paar weken was hij nu doodelijk ver- liefd geworden op een lid van de sekse, die hij had voorgewend te verachten! Dat was zeker nogal vreemd. Er bleek alleen al uit, hoe weinig de mensch mees- ter was over eigen levenslot en hoe in consequent de consequentsten van alien vaak zijn! Het witte huis met het houten dak kwam nu in zicht. Het stond in een boschage, dat hij gespaard had, toen hij dien kant van de onderneming ontgon. De zonnezeilen waren nog neergelaten, maar een streep geel licht dat door een opening over de trap viel, scheen aan te duiden, dat er toch iemand zat. Westerman deed het hek zacht open en ging naar binnen. Het was het eenige huis op de onderneming met een hek en hij was zich niet klaar bewust, waarom hij dat eigenlijk gedaan had. Halverwege het pad doemde opeens een gestalte van tus schen de boomen aan zijn linkerhand op, stak het pad over vlak voor hem. schuins achteruit scharrelend als een kreeft, bleef aan den anderen kant staan, sloeg zich voor het voorhoofd en riep uit: ..Ik heb het." v.,' - afcacu mi. i »i i ii, m«MB— Pas opNeem Wybert. Ter be- scherming der slijmvliezen ea ter zuivering van den adem. Zoo* rookt U veilig en aangenaana. In origin a 25, 45 sb 65 cts. (Ingez. Med.) De belarighebbenden werden uitgenoodigd te antwoorden op een vragenlrjst, welke zal toelaten de tot hiertoe te weinig bekende be- langrrjkheid der scheepistimmerwerven in het licht te stellen, alsook him aandeel in de alge- meene economie van het land. Het in het begin van het jaar 1930 inge- stelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de scheepswerven gedurende het jaar 1929 meer dan 258 nieuwe ijzeren schepen, metende on geveer 105.000 ton met een waarde van 10O millioen frank, gebouwd hadden. HET MINISTERIE STEEG GEVALLEN. Het zwakke Fransche kabinet onder senator Steeg, dat 12 December de regeering van Tar- dieu is opgevolgd, na eenige mislukte pogingen om een andere combinatie van links te vormen is Donderdag in de Kamer getuimeld. Het was reeds bij zijn eerste optreden te voorzien dat het geen lang leven kon hebben en als het niet over de kwestie, die Donderdag aan de orde was, toen er scherpe critiek geoefend werd op het beleid van den minister van koop- handel met betrekking tot de prijszetttng van de tarwe, gestruikeld was, had het elk oogen- blik een andere zaak noodlottig kunnen wor den. Het hing feitelijk van de genade der communisten af. Bij den eersten slag in de Kamer hebben die voor Steeg gestemd, Doniderdag vielen zij hem af, omdat zij zich moeisiten verzetten tegen elke politiek die een opdrijving van de prijzen der levensmiddelen ten gevolge zou hebben, en de minderheid van tien stemmen, die de regeering bij de stem ming over den voorrang van een haar vijandige motie te kcrt kwam, waren juist die van de communisten. Het spel kan nu apnieuw beginnen. Een ministerie onder Tardieu of een van zijn mede- standers dreigt het meeste gevaar van den Senaat, een ministerie van links is geen oogen- blik zeker van zijn leven in de Kamer. omdat het daar op de socialisten moet steunen, waar- door de gematigden afgeschrikt worden. De eenige vaste pool in deze wisseling van regeeningan blijft Briand als leider van de buitenlandsche politiek. Te Neiw-York zijn sedert korten tijd de werkzaamheden voor dep bouw van een nieuw goederenstation aan den gang. Het gebouw zal aan de haven komen te liggen, 15 verdie- pingen hoog zijn en 40 millioen gulden kosten. De inhoud van het station zal 12.000.000 M3. bedragen; slechts het jaartbeursgebouw te Chicago en het gebouw der legeradministratie te Brooklyn hebben een grooteren inhoud. De tauurt waar het station zal vernjzen, maakt deel uit van de z.g. ..Geoge Clinton Farm", uit welken naam blijkt, dat op deze plek een zekere v^eorge Clinton eens een boer- derij heeft beizeten, in een tijd, toen New-York nog een rustiek karakter bezat. Het geheele Het was Flavin. Hij keerde zich om. zag Wester,man achter zich staan en schrok geweldig. ,,Goeie hemel Ben jij het Wat heb je me aan het schrikken gemaakt 1" De ander lachte. ,,Je liet mij anders schrikken Ik snap niet, wat je toch uitvoerde. Wal wil je op- voeren? Een detective-drama Flavin schudde het hoofd ,,Niet precies", antwoordde hij. ..Ik probeerde een hiaat aan te vullen. Zie je, het is afgrijselijk om in tijden als deze aan geheugenzwakte te lijden. Hargreaves keek me aan, alsof hij mij verdacht. Westerman wreef eens lanas zijn kin. ,,Maar nu snap ik nog altijd niet. waar om je op zoo'n zonderlinge manier door den tuin scharrelde. Is het niet bij je op- gekomen. dat je de dames wel eens aan het schrikken had kunnen maken De assistent stak zijn arm door den zijne en bracht hem weer terug naar het hek. ,,Zij weten heel goed. dat ik hier ben. Vijf minuten geleden ben ik nog binnen geweest en ze denken. dat ik op weg ben om een gardoe te zoeken, die hier in den tuin moet komen waken. Zie je, Wester man, men zegt, dat je je geheugen dik~ wijls terug krijgt door een schok. En ik heb vanavond een ontzettende emotie doorgemaakt. ,,Zoo", merkte de planter op; ,,en wat was het dan Eigenlijk", vervoigde Flavin, naar de sterren turend, ,,begon het met aspirine Aspirine is prachtig goedje, als je er maar niet te veel van neemt. Dat en de knoop, dien je me liet zien, deden me de waar- heid vermoeden, maar de heele waarheid flitste ineens door mij heen, juist toen jij er aan kwam. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1