ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ROSS EM RPA 1 Eerste Blad. De Purperen Schaduw S No. 8634. VRIJDAG 23 JANUARI 1931 71 e Jaargang. BIBJTENLAND. FBtniLETQN. BUITENLAND. PER PAKJE 'ytededandscke DE BRUGGEN OVER DEN MOERDIJK. door EDMUND SNELL. 24) TE GROOTE BEWAPENINGSLAST. 1/magt mlcchhngen by arm agentsc/iappe, j te RECHTSZAKEN. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen /1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post 180 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige lan den f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnement.en voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. tltgeefster: Firma P. 4. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. VAN SPEYK-HERDENKING KONINKL. MARINE. Op 5 Februari a.s. zal het een eeuw ge- leden zijn, dat de luitenant ter zee Van Speyk de op de Scheide voor .Antwerpen liggenide kanonneerboot no. 2 in die lueht deed springen teneinde te voorkomen, dat zijn schip in han- den van de opstanidelingen zou vailen. De Koninklgke marine pleegt jaarlijks dit feit op intieme wijze te herdenken, doch dit jaar zal aan die hendenking een uitbreiding worden geigeven. De 5de Februari zal door de Kon. marine als Zondag worden gervierd, terwijl Hr. Ms. schepen, zoowel hier te lande als in de over- zeesche bezittinigen, van top zullen vlaggen en van alle marine-gebouiwen de naitionale driekleur uitgestaken zal worden. De com- mandanten van Hr. Ms. schepen en inrich- tinigen zullen een korte toespraak tot de equi page houden, teneinde de daad van Van Speyk in de herinnering terug te roepen. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal op dien dag een krans worden gelegd op het grafmonu- ment van Van Speyk. Deize kranslegging zal geschieden te 11 uur voormiddags, waarbij de vice-admiraal, com mandant der marine te Den Helder, L. J. Quant, een herdenkingsrede zal uitspreken. Een Nederlandsche zangeres zal twee liederen zingen, terwijl orgelapel (het Wilbelmus bij den aanvang, Handel's Hallelujah aan het einde) de plecbtigheid zal opluisteren. De Provinciale Gelidensche en Njjmeegsche Courant schrijft: Naar wij uit bevoegde bron vemecnen, staat thans het plan van de regeering nadrukkelijk vast, om voor het gewone verkeer een vaste brug over den Moerdijk te slaan. Op het cer ate plan staat dit werk niet. De bruggen over de Waal bij Zalbbommel en Nijmegen, en over den Rijn bij Amham, giaan v66r. De Moerdjjk- brug staat dus op het tweede plan, maar Zij toomt er. Door de afideeling Bruggenbouw van het departement van Waterstaat wordt het plan nlt-gewerkt, om de brug over den Moerdijk, voor het gewone verkeer bestemd, met zeer wjjde overspanningen te bouwen. De Waal- brug bij Nijmegen zal met haar middenover- spanning van 220 meter, aldus werd ons ver- Bekerd, wel aan de spits blijven, maar veel minder zullen de overspanningen van deze verkeersbrug over den Moerdijk niet worden Het water ter plaatse bereikt n.l. een diepte van 10 tot 15 meter. De overweging, dat bij groote overspanningen een veel geringer aan- tal pijlers gobouw-d moet worden, heeft uit ©conomisch oogpunt tot deize methode van uit- voerirg doen besluiten. Eln dienovereenkom- «tig worden de plannen nu nader uitgawerkt. Aange-zien de Moerdijk-ispcorbrug in dertien overspanningen, van 100 meter elk, over het Holl-andsch Diep ligt, belooft de nieur.ve ver keersbrug, met haar overspanningen van een paar honderd meter elk, dus een geheel ander beeld te schappen. De houw van detze brug eal geheel rijkszaak zrjn. Intusschen vernamen wrj. verder, dat het niet uiitgesloten is, idat de Nederlandsche Spoorwegen ook een geheel nieuwe brug voor het spoorwagverkeer over den Moerdijk zullen slaan. Men weet, dat deize brug onlangs ver- Vervolg.) Wat verlegen grinnikte hij tegen den reus te paard, voor wien hij per slot meer respect had dan voor Kennard of voor legioenen legendarische duivels; hij groet- te, zooals hij den gardoe had zien doen, en keerde weer naar zijn eigen volk terug. Enkele oogenblikken later hoorde Wes- tennan brokstukken van zijn eigen ver- haal, voorgediend in het inlandsche dia lect en weldra werd het werk met veel meer vuur ter hand genomen, alsof ieder arbeider opeens dubbele kracht had ge- kregen. Deze werkkoorts deelde zich mede aan de koelies. Aangemoedigd door dit resul- taat van zijn eerste pogen, liet de planter zijn paard keeren en draafde weg om ook de volgende ploeg een dergelijken ijver in te blazen. Toen zij de noodbrug overgingen grin nikte Flavin. ,,Je bent me toch een leugenaar, Wes- terman!" verklaarde hij. De ander keek hem eens aan als de be- leedigde onschuld. Ik vrees, dat ik je niet heelemaal kan volgen". „Je kunt me heel best volgen, ouwe ketter! Als Barnes evenveel wist, als je den ouden Sabatoe wou laten gelooven, zou hij zoo blij als een engel zijn!" ,,Ik hoop' zeide Westerman, over- sterkt is cxm zwaarderen last te kunnen dra- gen. Echter staat zij met haar enkel spoor de eischen van het drukke verkeer op dit ge- wichtige traject van ons spoorwegnet in den weg. Nood-iig is verbouwing van de bestaande spoorfbrug tot dubbel spoor of een geheel nieuwe spoorbruig over den Moerdijk, die vol- ledig aan de modeme verkeerseischen voldoen kan. Die nieuwe bouw moet thans te bevoeg- der plaatse overwogen worden. DE Z UIDERZEE-WERKEN. Onlangs werd het vcorstel gedaan om de Zuiderzee niet heelemaal af te sluiten, doch een opening in den dijk te houden, waarover dan een spoortbrug gelegd kan worden. Men zou hierdoor het vissaherijlbedrijf in stand kun nen houden en er bleef een veiligheidsklep open. In venband hiermee schrijft de directie der Zuiderzeew-erken, dat deize verbinding noodt gemaakt zal worden, want het verkeersbelang wetti-gt in de verste verte niet de uitgaaf van d-e zeer vele millioenen, die met een dergel'jke overbrugging gemoeid zouden zijn. Andere voordeelen, -dan het verbeterde verkeer levert het maiken van de bruggen niet. Het reeds gemaakte werk zou dus volslagen waardeloos zijn en de voordeelen aan de afsluiting ver- bonden zouden geheel vervallen. Verder zou het maken der overige polders dan uitgeslo- ten zijn; in het daarbij overblijvende trechter- vonnige -deel van de zee zouden immers an het bijizon-der voor den mond van den IJssel ontoelaatibare hocge water3tanden optreden. De stuidie van Lorentz heefit dit duidelijk aan het licht gebracht. Uitvoering der plannen langs dozen weg is daar-om een onmogelijk- heid. De veiligheidsklep is niet noodig en het openlaten er van zou juist groote gevaren doen ontstaan. ANTWERPEN EN GENT. De .Antwerpsche medewerker van The Scandinavian Shipping Gazette schrijft in een der laatstverschenen nummers van dit tijd- schrift over het verkeer van de twee grootste Belgische zeehaivens na melding gemaakt te hebben van hetgeen Frankrijk en Duitsch- land met hun tarieven voor het vervoer per spoor en te water in het belang van resp. Duinkerken en Hamburg hebben gedaan o.a.: „Antwerpen is de goedkoopste haven van het Continent en misschien van de geheele wereld. Door beleimmeringen van politieken aard wordt echter het achterland meer en meer beperkt, zoodat om de haven haar plaats te doen behouden meer aandacht zal moeten worden geschonken aan de wenschen en be- zwaren van exporteurs ten opizichte van de v-ervoenmid'delen, de voorkeurtariev-en van de spoorwegen en de binnenvaart. Ligging en voordeelen van de Antwerpsche haven zouden het haar mogel'jk maken om het grootste deel van het doorvoerverkeer van Centraal-Europa te bemachtigen. Antwerpen biedt aan dat verkeer groote voordeelen boven de andere havens in den vorm van lage op- slagkosten, lage scheepvrachten en lage kos- ten van manipulaties. Op de activiteit van de mededingende havens moet echter nauwlet- t-en-d worden toegezien, opdat met behulp van spoorwegen en binnenvaart aan de concurren- tie het hoofd geboden kan worden. Niet alleen Duinkerken, Hamburg en Rot terdam concurreeren met Antwerpen om het verlkeer van h-et Roergebied en den Alzas, dreven ernstig, ,,dat je een ding wilt onthouden. Als ik tot een leugen overga, dan doe ik dat alleen ter wille van de goede zaak!" Het was al heel laat, toen hij den teugel van zijn paard aan den staljongen gaf en de trap opging naar zijn eigen behagelijke galerij. De roode zon zonk reeds achter de boomen aan den west- kant en het was al wat koeler geworden. Hij wreef eens in zijn handen en glim- lachte. In geen twee nachten had hij geslapen en in die twee dagen waren er vreemde dingen gebeurd. Hij behoorde nu buiten- gewoon vermoeid te zijn en toch hield zijn wonderbaarlijke levenslust hem staande. Hij dacht wel aan de tragedie, die zoo pas gebeurd was, aan het bezoek van Har- greaves en aan de begrafenis van 'n land- genoot. Een tijdlang had hij al deze denk- beelden op zij gezet, ter wille van het werk op de onderneming. Het was een heele deun om al dien bovennatuurlijken onzin uit de hersens van de inlanders te krijgen en hij had er dien dag werkelijk wel zoo op gezwoegd, dat hij nu niet over dit onopgeloste raadsel wenschte na te denken, eer hij alleen was met zijn pijp en zijn glas whisky na het eten. Hij glimlachte voldaan over zijn succes, omdat hij wist, dat hij de machine, waar over hij het beheer had, weer van het doode spoor afgeholpen had en omdat de boel nu weer goed liep. Hij gina zitten en maakte zijn rijlaarzen os, toen Ho-Min, die opeens de terug- comst van zijn meester had bespeurd, door de achtergalerij kwam aansneilen. ..Geef me wat te drinken". zeide Wes terman, ,,en zorg, dat mijn bad over een kwartier klaar is". fA ook Amsterdam dingt daamaar zoo scherp, dat in het afgeloopen jaar ongeveer 100.000 ton van het doorvoerverkeer naar die haven is verplaabst, vvaarmede men een bescheiden voorstelling krijgt van -de beteekenis der con- eurrentie. Antwerpen ibezit betere haveninrichtingen, -dan elke andere haven op bet vasteland van Eiuropa, doch om daarvan ten voile profrjt te trekken, moet het. vervoer te water van het natuurlij.k achterland worden aangetrokken, wil men alle noodige baten verkrijgen". De correspondent wij-st er dan op, dat samenwerking met de spoorwegen en de bin nenvaart noodig is om dit verkeer tot bloei te brengen. Het begin van 1931 is in vele op- zichiten moeilijk, maar de teekenen van onder- ling overleg tusschen belanghetobenden en van ongebraken ondememingslust schenken het vertrouwen, dat de verdere volmaking en uit breiding van de Antiwerpsohe haven verze-kerd zal zijn. Het goederenvervoer van de Gentsche haven, vervolgt hij, is in 1930 tenminste een millioen ton grooter geweest dan in 1929. Onder de heersehende omstandigheden stemt dit tot groote tevredenheid, vooral wanneer men hierbij bedenkt, dat de uitrusting van de haven nog niet geheel is voltooid, dat de be- schikbare industrie-terreinen nog slechts ten deele in exploitatie zijn genomen, en dat in het verleiden de beteekenis van de Gentsche zee havens steeds is ondenschat. Gent heeft evenmin als Antwerpen voor de ontwikkeling van het havenverkeer alleen ver- trouwd op de gunstige ligging en op uitbrei ding van de eigen nriverheid. Na bet einde van den wereldoorlog is met zelfvertrouwen en voorbvarendheid gearbeid om een plaats te veroveren onder de vooraanstaande door- voerhavens. De ontwikkeling van Gent moge dan ge-en gelijiken treid hebben gehouden met de uitbreiding van Antwerpen, de tweede zee- haven van Belgie is er in geslaagd voldoende verkeer te trekken om geregeld omplooi van de haven-inrichtingen te verzekeren. Thans is het goederenverkeer van Gent grooter dan dat van Bremen, de tweede zeehaven van Duitsdhland (7.930.300 ton), van Marseille, de tweede haven van Frankrijk (7.386.737 ton), of van Genua, de grootste haven van Italie (7.930.000 ton). Wanneer de plannen van de havenautoriteiten en het gemeente- beistuur, o.a .de bouw van een nieuwe zeesluis van 200 M. lengte, 26 M. breedte en 9,5 M. diepte, voltooid zijn, zal Gent een der meest gunstig gelegen zeelhavens van het Continent zijn en een scheepsverkeer van meer dan vijf- tien millioen ton per jaar kunnen verwerken. DE DOODELIJKE MIST IN DE MAASVALLEI. De deskun-digen, door het parket van Luik belast met het on-derzoek naar de oorzaak der talrijke sterfgevallen, wellke zich begin December bij zwaren mist in de Maasvallei tusschen Jemeppe en Engi-s voordeden, heb ben hun conclusies medege-deeld aan den rech- ter van linstructie. De doktoren Firjcet en Bovy, die tot het onderzoeik van de aan sectie onderworpen lijken overgingen, constateerden hij alle slachtoffers iriteering der adem- halinigsarganen, welke den dood veroorzaakte door coelapsus van het hart. Dr. Rubey, directeiur der veeartsenij-school te Curgem, constateerde hetzelfde voor de bezweken die- ren. Ook het geneeskundig ond-erzoek van de zieke bewoners der Maasvallei, die echter nog fi'.ilig k-onden worden gered, leddde tot gelijk- luidende concluisies, zoodat het als vaststaan- de mag worden beschouwd, dat in den mist wel d-egelij-k een lichaam aanwezig was, dat men nog niet nader vermocht te identificee- ,,Best, mijnheer". Ho-Min dook naar de whisky, plaatste de karaf en glazen op de tafel binnen het bereik van Westerman en drukte het kogeltje in den hals van een spuitwater- flesch naar beneden met zijn duim. Hij schonk de gewone hoeveelheid alcohol in en voegde er handig het spuitwater aan toe. „Dat meisje Alimah", vertelde hij, zijn handen voor zijn buik gevouwen en in de ondergaande zon turend; „zij weet wie den toewan-besar Kennard vermoord heeft". Over het algemeen verviel Ho-Min maar heel zelden in de Europeesche taal, die hij op de Zendingsschool aeleerd had en gewoonlijk beduidde het, dat hij dat- gene wat hij te zeggen had, niet bestemd achtte voor de ooren van den water- drager. Westerman keek hem onderzoekend aan. „Zij weten", herhaalde de bediende be- slist. „Zij weten en zij bang te zeggen. Zij stelen den koperen aap van iemand en zoeken korporaal Kota om hem te geven". De planter sprong op en schoof zijn muilen aan. Hij nam het glas in de hand, drentelde naar de balustrade en bleef eenige oogenblikken naar den snel- verduisterenden hemel staren. ,,Hoe kom je daar aan?" riep hij over zijn schouder. ,,Ik hoor het op de pasar, toewan, als ik ga rijst koopen. Oppas No. 3 ziet haar dezen ochtend". ,,Zoo", zeide Westerman. ,,Hoe staat het met het bad?" Ho-Min aarzelde, een beetje teleur- gesteld, dat zijn meester geen animo toonde om het gesprek voort te zetten. ADVERTENTIHNVan 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /O,20- Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DIT BI.AD VERSCHIJNT IEDEREN MA AND AG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVONB ren, doch waarvan de uitwerking overeen- komt met die van zwavelig zuur. Volgens een ander deskundige, prof. Dehalu van de imi- versiteit te Luik, was de Zuiid-Oasten wind zoo zwak (snelheld minder dan 1 kilometer per uur), dat de rook der fabrieken in den mist bleef hangen en niet vermocht door de mistbank te dringen. De rook werd giftiger, naarmate de hoeveelheid toenam, wat ver- lilaart, waarom de doodelijke gevall-en zich vooral te beginnen met den derden dag heb ben voorgedaan. De gemeente Engis werd het zwaarst heproefd, omdat de diepe Maasvallei daar het smalst is. Prof. Dehalu meent, dat dezelfde meteorologische factoren vermoede- lijfk ook in de toekomst nog wel kunnen terug- keeren, maar een ramp als die welke in Dec. moest betreurd worden, is zoo zeldzaam, dat voor de bevolking geen reden aanwezig is om zich ongerust te maken. Het onderzoek zal verder worden voortgeizet. (N. R. Crt.) Maginot, minister van oorlog in de kabinet- ten van PoincarC en Tardieu, en lange jaren de voorvechter eener krachtige bewapenings- politiek in Frankrijk, heeft in een interview met de Paris-Midi" te kennen gegeven dat de bewapeningslasten, waaronder Frankrijk gebukt gaat, allengs te zwaar beginnen te word-en. Wel betoogde hij dat Frankrijk zijn nationale verdediging niet verwaarloozen mag en alles moet doen om zijn grenzen tegen een bedreigen van buiten te besehermen, doch hij voegde er aan toe, dat de veiligheid van een land thans niet meer alleen met militaire maatregelen kan worden gewaarborgd, daar met het oog op de kostbare bewapeningen en de ges-tadige vorderingen der militaire tech- niek geen land op den duur meer in staat is de financieele lasten te dragen. Frankrijk is (lngez. Med.) Alimah slecht meisje", was zijn slot beschouwing. ,,Zij niet heelemaal slecht. Zij zoeken naar den man van den toewan kontroleur om hem wat te vertellen". Zoo-zoo. Alimah", mompelde Wester man bij zich zelf. ,,Allemachtig, dat is interessant! Dat zal Barnes opkikkeren?" En toen schoot het hem opeens te binnen dat April en Isobel geheel onbe- schermd in dat huis der verschrikkingen moesten wonen. Hij voelde, dat hij er voor den nacht nog heen moest. Toen hij op den cementen vloer stond en met een blikken emmertje heet water over zich heen gooide, terwijl boven hem in het rieten dak groote spinnen hingen, nam hij een besluit. Hij zou aanbieden om in ieder geval in de administrateurswoning te komen slapen. Het lag voor de hand, om dat te doen en hij deed het gaarne, in de eerste plaats omdat April daar was. Een oogenblik later vroeg hij zich, met een blik in den spiegel, af, of hij zich niet eindelijk moest scheren? Hij mompelde iets voor zich heen, greep n scheerkwast en zeepte zich zelf on- noodig hevig in. Hij had het land aan zich zelf; hij voelde, dat hij even erg werd als Flavin! HOOFDSTUK XVII. Na het eten ging Westerman te voet uit. Toen hij zijn hoed opzette, schoof zich dat wonderlijke wezen van een Ho-Min tusschen hem en de binnengalerij en reikte lem plechtig zijn revolver over. De plan ter dacht aan heel iets anders en nam het wapen aan, zonder recht te beseffen, wat het eigenlijk was. Het volgend oogenblik jOn^SpaASBUSJE" f-y, Kotyah heilez&iv goedeboeben bgdraagt Mhetv&rukpri J ■van den geed ,zoo hmCfaSpaaobu&fe I in. boeh/orm. bydrngeru tot het veAyJeree j vanldwen. mateneelen urektand Ter Neuzen: ten kantore van de Nederlandsche Middenstandsbank Hoek: J. C. de Ridder, Markt A 120 Zaamslag: J. Haakten Kaate, A 14 ^Ssn- -tt/aanafeyp/ cjesckenl-voor ledeeeeru Heerenyracht SdC CUnoterdam, Udef r/l6 3 Z2Z6 S lijnmt (lngez. Med.) althans het kritieke oogenblik genaderd. waarop de uitgaven zij-ner bewapening zjjn financieele capaciteit dreigen te overschrijden. Daarbij komt dat in de komende jaren, ten~ ge-volge van de daling van het geboorteciper gedurende de oorlogsjaren, het effectief de* lichtingen van 240.000 op 140.000 man zal dalen, een vermindering, welke slechts door een verlenging van den dienstplicht en een verhooging van het contingent beroepssolda- ten zou kunnen worden gecompenseerd. Onder deze omstandigheden staat d-e Fransche poll- tiek dus geen andere keuze open dan de aan.- vulliing van zijn eigen maatregelen ter bevel- liging zijner grenzen te zoeken op het gebied. der intemationale oplossingen. Door L. v. C., oud 46 j., jager te Axel la cassatie aangeteoken-d tegen het vonnis van de Arronidisseiments-Rechthank te Mididelburg van 19 Januari 1931, waarbij hij met vemie- tiging van het vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen ter zake van overtreding van de Jachtwet is veroordeeld tot /40 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet inlbeslaggenomen geweer, hij niet- inlevering daarvoor te ibetalen 12,50 suhsi- diair 5 dagen hechtenis. Door H. J. H., oud 53 j., evangelist te Am sterdam is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechbbank te Middel-burg van 19 Januari 1931, -waarbij hij ter zake van het imzamelen van geld te Axel zonder toestem- ming van den Burgemeester is veroordeeld tot 3 boete of 1 dag hechtenis, met bevesti- ging van het vonnis van den Kantonrechier. had hij het echter met een uitroep van af- keer op de tafel gegooid. ..Wat heeft dat te beduiden, Ho-Min?" De Zoon van het Hemelsche Rijk pakte zijn ellebogen beet en zeide, zonder zijn meester aan te zien: ,,Er wordt verteld, dat de waringin is geveld en dat de schim van den aap door Baniak-Harap waart!" Westerman gromde. .,Waar haa! je die revolver vandaan?" ,,In een la in uw slaapkamer, toewan". ..Wil je ze dan wel eens heel gauw terug leggen en bemoei je met je eigen zaken. Sinds wanneer is toewan Wester man bang voor schimmen?" In vele opzichten was Ho-Min erg ver- wend, want Westerman was niet blind voor zijn vele goede eigenschappen, en,, zooals sterke naturen meer do-en, nu en dan gaf hij hem in kleinigheden wel eens toe. ,,Dit is geen gewone schim toewan" Westerman lachte. ,,Het is in het geheel geen schim, Ho- Min", zeide hij, „en als het wel zoo was, zou ik zeker geen revolver noodig heb ben De bediende rimpelde zijn van de pokken geschonden gezicht en zette het servies in en op elkaar, om het gemakke- ijker te kunnen wegruimen. Hij hield een jierflesch tegen het licht, om zich te over- tuigen, dat zij ledig was. Toewan Kennard is gisterennacht gestorven", zeide hij somber, oogenschijn- "ijk tot de bierflesch, maar met de duide- jke bedoeling, dat zijn meester de betee kenis van die woorden zou begrijpen (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1