Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BUITKHiAHD. Woensdas 21 Jan. 1931. No. 8633. VAN TEKORT AAN U.K. GEESTELIJKEN IN FRANKRIJK. De „Limb. KoerSer" schrijft: Het aantal Fransehe parochies waar geen priester meer aanwezig ia, werd tot nu toe op 10.000 geschat, maar dat dit crjfer eerder te laag dan te hoog geraamd is, moge wel blij- ken uit een statistiek in het offieieel oigaan van het aartsbisdom Beeancon. Het aarts bisdom Besamcon heeft 619.476 zdslen, ver- deeld over 1325 parochies. In deze parochies mogen lngevolge de bepalingen van de lee- kenwet 884 parochiekeriken zijn waaraan een pastoor verbonden is. Destijds hadden ook al deee kerken een eigen pastoor. Op fiet oogen- blik zyn er 297 parochies, dus meer dan een derde, eonider priester. Het bisdom telt dus in tataal slechts 587 pastoors, die door 74 kapelaans by het uitoefenen van de zielzorg worden ter zijde gestaan (vroeger bedroeg het aantal kapelaans ruim 200). DB „OOUDEN KRAAI" GEARRESTEERD. Schandelyke wreedheden. iMaungmyaing, meer bekend als de „Gouden Kraaii", de leider van de opstandelingen in Birma, is, naar uit Tharawaddy wordt ge- meld, gearresteerd. Een onderzoek wordt in- gesteld. Tevens worden nadere byzonderheden ge- meld cmtrent den aanval op het station van Zibuygen, waarbjj de stationschef werd ge- dood. Vyftig man amsingelden even voor mldderoacht het huis van den stationschef. Zy drongen het huis binnen en maakten zich meester van de kas en de juweelen, die de echtgenoote had aangeboden om het leven van haar man te redden. In weerwil van de hartversoheurende smeekingen van de vrouw eleurden de bandieten den chef naar het per ron, waar zy hem met hun messen letterlijk in Btukken sneden. In het district trekken nog steeds kleine benden opstandelingen rond, die de trouw gebleven dorpelingen aanvallen en berooven. De regeeringstroepen zijn ver- sterkt, am aan het banditisme definitief een •hide te maken. De onlusten tengevolge van de terecht- stelling van vier Indische nationalisten te Sjolapoer ztjn nog niet afgeloopen. Na de •erste botsingen te Bombay en Karatsji is het Woensdag te Allahabad eveneens tot em- •tlge botsingen gekomen. Het gelukte de politie aanvankelyk niet, de demonstranten ta verspreiden. Zij maakte daarom van haar vuurwapenen gebruik, waardoor ongeveer 150 personen werden gewond. OOK EEN METODE! Ook in Bulgarije heeft de landbouw te lijden onder de gevolgen van de wereldcrisis. De boeren zyn niet genegen om hun graan tegen den lagen prijs die tegenwoordig op de wereldmarkt kan gemaakt worden te ver- koopen. In verband daarmede heeft men volgens „Ec. Stat, ber." tot steun aan de boeren een wet aangenomen, waarbij een aankoopbureau wordt ingericht, dat het overschot van den oogst aan de boeren zal afkoopen tegen een hoogeren prijs dan op de buitenlandsche markt gemaakt kan worden. Het verlies dat dit aankoopbureau zal leiden op het kwan- tum dat naar het buitenland moet worden ultgevoerd zal men dikken door gedurende eenige maanden de ambtenaarssalarissen te verlagen! Wel drastisch! STRIJD TEGEN DE POLYGAM1E. De Turksche regeering heeft, naar udt An gora gemeld wordt, besloten, krachtige maat- regele nte treffen tegen de overtreders van de moderne monogame huwelijkswetgeving in Yurkije. De eerste president der Turksche republiek, Kemal pasja, die, sedert, sedert hij in 1923 aan het bawind kwam, het jonge Turkye tot nieuw leven heeft gewekt en het land heeft hervormd tot een modemen staat, bracht een der grootste veranderingen in het maatschappelijk leven teweeg door het verbod van het door den Mohammedaanschen gods- dienst toegestane polygamic huwelijk. Thans is echter geblekgn, dat in sammige krtingen met deze eeuwenoude traditie ondanks het wettelijk verbod no gniet gebroken is, en dat verscheidene mannen achtereenvolgens met drie of vier vrouwen zijn getrouwd, zonder dat aij zich van de vorigen hadden laten scheiden. Thans heeft de regeering krachtige maat regelen tegen dit misbruik aangekondigd. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Strafzitting van 23 Dec. 1930. Veroordeeld wegens overtreding: M. en R. R. G. E. J. M. v. G., Sas van Gent, 1 of 1 w. tuchtsch.; L. F. B. d. M., Sas van Gent, 0.50 of 1 d. h.; F. W„ Axel, 1 of 1 d. h.; W. d N., Westdorpe, /I of 1 d. h.; F. v. d. B., Gent, 5 of 3 d. h.J. J. v. H., Philippine, 2 of 1 w. tuchtsch.; S. J. D., Selzaete, berisping; E. A. W., Selzaete, berisping; M. P. C., Philip pine, 5 of 3 d. h.; J. v. L., Axel, 5 of 3 d. h.; P. B., Stoppeldyk, /3 of 1 d. h.; E. J. R., Hulst, 5 of 3 d. h.; J. v. B, Schaerbeek, 3 of 1 d. h.; J. P. M., Westdorpe, 2 maal 5 of 3 en 2 d. h.; J. P., Wachtebeke, /5 of 3 d. h.; I, v. K., Ter Neuzen, /5 of 3 d. h.; A. R., Selzaete, /2 of 1 d. h.; E. S., Assenede, 2 of 1 d. h.; J. K„ Sluiskil, /5 of 3 d. h.; W. B., Ter Neuzen, /2 of 1 d. h.; G. A. v. P., Zaamslag, 5 of 3 d. h.A. M., Assenede, 2 of 1 d. h.; T. F., Gent, 2 of 1 d. h.; R. S„ Ter Neuzen, /I of 1 d. h. Alg. reglem. spoorwegen. R. A. d. S., Gent, /2 of 1 d. h.; P. v. K., Sas van Gent, 3 of 1 d. h. Alg. politie-veror. Axel. J. R., Roosendaal, /2 of 1 d. h.; P J N„ Sluiskil. 15 of 10 d. h. Arbeidswet. P. G., Westdorpe, 1 dagvaaraing nietig en 3 of 2 d. h.P. M., Ter Neuzen, 5 of 3 d. h.; H. C. F. E., Brussel, 100 of 10 d. h.; P. J. P., Axel, 2 maal 10 of 2 maal 5 d. h.; A. D., Axel, 25 of 10 d. h.; A. D„ Axel, 40 of 10 d. h.; J. J. K., Ter Neuzen, /7 of 4 d. h.; A. J. d. V., Zaamslag, dagvaarding nietig. Rustdagbesluit. A. J. d. J., Ter Neuzen, /6 of 3 d. h. Art. 461 W. v. S. H. L., Sas van Gent, berisping, Art. 453 W. v. S. G. d. B., Zaamslag, f 30 of 10 d. h.; J. v. H., Ter Neuzen, 40 of 10 d. h.; J. B. v. d. B., Leeuwen, 10 of 5 d. h.; G. B., Harlingen, 10 of 5 d. h.; E. V., Rotterdam, 10 of 5 d. h.; L. A., Axel, /10 of 5 4 h.; C. A., Westdorpe, f 15 of 10 d. h.B. B. R. P., aan boord Theo dora, 10 of 5 d. h.; E. v. d. B., Axel, 10 of 5 d. h. Art. 455 W. v. S. A. S., Ter Neuzen, f 25 of 10 d. h. Wet openb. vervoermiddelen. M. H., Courcelles, 5 of 3 d. h. Art. 437 W. v. S. L. M., Axel, 10 of 5 d. h.; L. M., Axel, vrijspraak. Art. 424—426 W. v. S. H. W. V., Borger, 15 of 10 d. h.; F. T., Ter Neuzen, 2 maal 15 of 2 maal 10 d. h. Art. 426 W. v. S. L. v. F., Zaamslag, drie d. h.; P. d. W., Ter Neuzen, 25 of 10 d. h. Regl. wegen en voetpaden. C. L. v. D., Zaamslag, 1 of 1 d. h.; D. G., Assenede, 3 of 1 d. h.; P. v. V., Assenede, 5 of 3 d. h.; M. P. C., Philippine, 3 of 2 d. h. Leerplichtwet F. D., Ter Neuzen, ontsl. rechtsverv. Ait. 451 W. v. S. J. M., Hoek, f 25 of 10 d. h. Algem. politieverordening Hoek. T. M., Hoek, 10 of 10 d. h.; F. D., Hoek, 10 of 10 d. h. Bijz. visscherijreglement. E. M. K., Westdorpe, 3 of 1 d. h. Jachtwet. F. v. H., Axel, /10 of 5 d. h.; J. d. K., Ter Neuzen, 15 of 15 d. h.; L. v. C., Axel, /40 of 10 d. h.; H. T., Brussel, vrijspraak. Regl. rivieren en kanalen. P. d. K., Graauw, 25 of 10 d. h.; A. C., Goole, f 30 of 10 d. h.K. S., aan boord Junline, 40 of 10 d. h.; P. Q., Rotterdam, /40 of 10 d. h.; J. W„ Dordrecht, 50 of 25 d. h.; J. K., Utrecht, 25 of 10 d. h.; H. M., Groningen, 25 of 10 d. h.; J. v. d. K., aan boord Corne lls, 2 of 1 d. h. Stuwadoorswet. D. v. LTer Neuzen, 50 maal 0,50 of 50 maal 1 d. h. Art. 435 W. v. S. G. D. R., Axel, 25 of 10 d. h. Alg. politieverordening Ter Neuzen. A. M., Axel, 10 of 5 d. h.; F. M., Axel, 10 of 5 d. h.; G. D. R„ Axel, 3 of 2 d. h.; M. H., Ter Neuzen, 10 of 5 d. h. Keetenbesluit. I. L. G., Koudekerke, f 50 of 10 d. h. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. (2. Slot.) 11. Verhooging van den gedistilleerd aeoyns. Van de Kamer te Vlaardingen is ontvangen een afdruk van een door haar tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres, houdende bezwaren tegen de voorgestelde ver hooging van den accijns op het gedistilleerd. Van de Kamer te Rotterdam is een afdruk van een adres van gel\jke strekking ont vangen. Van de Distillateurs en Likeurstokers in Noord-Brabant en Zeeland is een af druk ont vangen van een adres van gelijke strekking. Het Bureau, overwegende dat de Kamer zich in October 1927 met algemeene stemmen heeft vereenigd met een voorstel om aan te dringen op verlaging van den drankaccijns tot een matig bedrag, besloot, aangezien de be- handeling van het wetsontrwerp in de Tweede Kamer spoedig tegemoet kon worden gezlen, zich met een adres tot dit hooge college te wenden, en te verzoeken dat wetsontwerp te willen verwerpen. Er is op gewezen, dat bij aanneming van het ontwerp het doel dat de Minister zich daarmede voor oogen stelt, nl. versterking der inkomsten voor de schatkist, niet zal worden bereikt, aangezien te verwachten is. dat de verhooging van den accijns de klande- stiene stokerjjen en den smokkelhandel weer zal doen ontluiken. Dit veroorzaakt een na- deeligen invloed op de volksmoraliteit aan de grens. Het is fnuikend voor den bona fiden handel en brengt de goede verihoudingen die thans tusschen de betrokken industrie en den handel bestaan in gevaar, waaruit emstig nadeel voor de verschillende industrieele on- dememingen zou kunnen ontstaan. Ook zou daarvan nadeel zijn te duehten voor de beet- wortelsuikerfabrieken, waarvan er twee in het gebied der Kamer zijn gevestigd, aangezien de opbrengst der door die fabrieken geprodu- ceerde melasse in ons land vrijwel dient als grondstof voor spiritusfabricage. Dat deze tak van industrie op een peil is gekomen dat er niets meer gemist kan worden behoeft geen betoog. Ten slotte is er ook op gewezen, dat het te voorzien is, dat de inkomsten van dit belas- tingobject in de toekomst steeds zullen dalen, als gevolg van een verminderd gebruik, zijnde zulks een gevolg van de actie der directe be- strijders-organisaties, als wegens een evolutie die zich ten opzichte van minder drankgabruik op volkomen normale wijze voltrekt, hetgeen uit moreel en economisch opzicht een reden tot verheuging kan genoemd worden. Het Bureau verzoekt hierop de goedkeuring der Kamer. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 12. Verzoeken om financieelen steun. Ingekomen zijn 13 verzoeken van instellin- gen of corporaties van algemeen nationaal nut om subsidiie. Het Bureau vestigt er de aandacht op, dat het aantal instellingen dat een beroep doet op financieelen steun der Kamers steeds toe- neemt. Deze Kamer is door haar beperkt budget genoopt, in het verleenen van steun so.benheId te betrachten, en moest zich daarbrj beperken tot die instellingen die door de plaats van vestiging en' den aard der inrich- ting allereerst in aanmerking kiwamen (b.v. Handelsdagschool te Hulst) of die waarvan kan venwacht worden dat zij meer direct dienstig zijn voor het werk der Kamer of door deize gediende belangen. Uit de lrjst der instellingen blijkt, dat alien werkzaam zrjn in het algemeen belang en in het belang van handel en industrie nut kun nen stichten. In hoever dit meer of minder van direct belang voor ons district komt, zal afhangen van persoonlijke appreciate. Het Bureau wenscht zijn steun echter tot de naar zijn meening daaronder vallende instellingen te beperken en wenscht overigens de voor subsidies beschikbare bedragen te reserveeren voor specials doeleinden in het gebied der Kamer zelf en, voor zoover die niet worden uitgegeven, ze beschikbaar te houden om ze ten slotte te kunnen benutten voor eenig doel van beteekenis in het belang van Zeeuwsch- Vlaanderen, waarmede een ibelangrijk bedrag gemoeid is. In verband daarmede stelt het Bureau voor te handhaven de subsidie voor de Handelsdag school te Hulst 100, Nederl. Kamer van Koophandel te Brussel 25, Vereeniging voor Statistisch Economische Geschriften 20, Schippersvereeniging „Schuttevaer" 5, te verleenen een suibsidie van f 10 aan de Ver- caniging „Nedenlr ",dsch Fiabricaat", '-.et „Vei- ligheidsmuseum" te Amsterdam, en het ,,Bin- nenscheepvaartcongres" Als zijnde de laatste jaren voor de Kamer van geen beteekenis meer gebleken wordt voorgesteld niet meer te verleenen een bij- drage aan het Bureau voor Handelsinlichtin- gen te Amsterdam. Het werk der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" moet ook voor het gebied der Kamer van beteekenis worden geacht. Bij de vele in het gebied der Kamer gevestigde in- dustrieen en door de electrificatde van Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs in vele gezinnen electrische apparaten en motoren gebruikt worden, zgn de wenken en waarsohuwingen, die ter voorkoming van ongelukken uitgaan van het „VeiHgheidsmuseum" zeker van alge meen belang te achten. Aangezien de Kamer rechtstreeksch weinig aanknooping heeft met de binnenscheepvaart, die tocb voor het «gebied onzer Kamer van grooie beteekenis is, kc-int he., g,. .venscnt voor aan het „Binnenscfieepvaartcongres", waarop telken jare de belangen van de scheepvaart en waterwegen worden besproken, een blijk van belangstelling te betuigen. De heer VAN 't HOFF stelt voor, aan de Vereeniging tot Veredeling van het Amibacht te Driebergen een subsidie toe te kennen van 25. Aangezien zioh daarin een gelegenheid voordoet het ambaoht te steunen, meent hy dat de Kamer dit moet doen in het belang van den ambachtsstand, die aan de Kamer ook zijn bijdrage .verleent. Die vereeniging stelt belanghebbenden in de gelegenheid tot het volgen van cursussen voor het behalen van diploma's als gezel eft als meester. Het zou voor het ambacht van veel belang zijn, wanneer ieder die als patroon optreedt, in het bezit was van een diploma. De SECRETARIS meent, dat er wel een misverstand bestaat, omtrent de strekking dier vereeniging. Voor zoover aan het Bureau bekend is, leidt zij met op, doch stelt zij alleen hen die zich op eigen gelegenheid hebben laten opleiden in de gelegenheid tot het afleggen van een examen. Bij het Bureau is juist twijfel ontstaan, of die insteUing inderdaad voor de ambachtsstand als zoodanig wel be teekenis heeft, aangezien het wel bekend is, dat zij die zich toeleggen op het behalen der diploma's dit juist doen om later de practische uitoefening van het vak vaarwel te zeggen en een loopbaan te zoeken als leeraar aan een nijverheidsschool e.d. De heer VAN 't HOFF zou het dan toch nog niet zoo erg vinden, als ten behoeve daar van een subsidie gegeven wordt. Het voorstel wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Risseeuw, De Vrieze, Van 't Hoff, Catsman en de Voorzit- ter; tegen stemmen de heeren Neeteson, De Feijter, Van Melle, Wind van Merkesteyn, Van Waesberghe, Van de Walle, Van Goethem en Wijffels. De heer VAN GOETHEM dabkt het Bureau voor het voorstel om aan de Vereeniging „Nederlandsch Fabricaat" een subsidie van 10 te verleenen, doch meent, dat men voor deze vereeniging, in verband met haar streven en het directe nut dat zij voor onze streek kan afwerpen, er wel aanleiding is voor haar een uitzondering te maken en f 25 toe te staan. In een grensstreek als de onze is een propaganda voor het „gebruik Nederlandsche artikelen" zeker wel op zijn plaats. Wanneer de Vereeniging wat meer steun geniet, zal zij hier ook iets meer kunnen doen, door in scholen en bij particulieren voor opvoeding in het streven der vereeniging geschikte kaarten e.d. uit te hangen. De VOORZITTER deelt mede, dat het Bureau geen beziwaar heeft, dit voorstel over te nemen. Het wordt aangenomen met 10 tegen 3 stem- men. Voor stemmen de heeren De Vrieze, Van Goethem, Wijffels Van de Walle, Van Waes berghe, Risseeuw, Wind van Merkesteyn, Van Melle, Neeteson en de Voorzitter; tegen stem- men de heeren Catsman, Van 't Hoff en De Feijter. De heer CATSMAN zou wenschen, dat nu ook aan het Binnenscheepvaartcongres 25 zou moeten warden toegestaan. De heer VAN MELLE verklaart, dat dit voor hem eigenlijk een voorwaarde was om voor te stemmen. De heer VAN 't HOFF heeft tegengestemd omdat zijn subsidie-voorstel verworpen was. De heer NEETESON wijst er op, dat het Bureau geen hooge bedragen heeft voorge steld, uit overweging dat het gewenscht was een bedrag voor plaatselijke doeleinden be schikbaar te houden. De SECRET ARIS sluit zich hierbij aan en meent, dat men toch de werkkring der betrok ken corporaties moet bszien. De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft een uitgebrei- den werkkring en is het geheele jaar door in actie, terwijl het Binnenscheepvaartcongres ednmaal 's jaars bijeenkomt. Over de verdere subsidies wordt hierna met algemeene stemmen beslist overeenkomstig het voorstel van het Bureau. 13. Stichting „Eeonomisch Instltuut voor den. Middenstand". Van den Raad van Beheer der „Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand" is een verzoek ingekomen om financieelen steam. In dit schrjjven wordt omtrent deze instel- ling, waarvan de statuten als bijlage bij deze agenda worden toegezonden, het volgende medegedeeld: ,,Belangrijke economische vraagstukken den handeldrijvenden en mdustrieelen midden stand ibetreffende vragen de laatste jaren de aandacht; de noodzakelijkheid eener nauw- gezette bestudeering daarvan, doet zich dan ook thans meer dan ooit gevoelen. Men denke slechts aan het zoo ingewikkelde vraagstuk der prjjsvorming in het distributie- proces. De Subcommissie uit de Commissie voor de Economisohe politick, die zich o.m. met dit ontwerp bezig hield, heeft zich ten deze moeten beperken tot een onderzoek naar prijsvonming in het kruideniersbedrijf. Voor hare desbetreffende verslagen bleek groote belangstelling te bestaan; deze hebben er niet onbelangrijk toe bijgedragen, talrijke bij het publiek bestaande misvattingen uit den weg te ruirnen en gaven bovendien aan de betrokken winkeliers aanleiding, de organi- satie van hun bedrijf met alle daarmede ver band houdende vraagstukken emstig onder de oogen te zien. Intusschen werd, in overeenstemming der conclusies van voomoemde subcommissie, al gemeen de behoefte gevoeld aan een perma- nenten vorm van georganiseerde samenwer- king voor het bestudeeren en onderzoeken van middenstandsaangelegenheden. Alleen op deze wijze toch kan eene versnippering, die to wetenschappelijk to financieel minder wen- schelijk zou zijn, worden voorkomen. In ver band hiermede ginig de heer Minister van Arbeid, Handel en Niijtverheid in October j.l. tot het bijeenroepen van een vergadering, waarin door mannen uit de kringen van wetenschap en van prakttjk vertrouwelijk over deze aangelegenheid werd beraadslaagd. De eerste ondengeteekende had als chef der Afdeeling Handel en Nijverheid van het De- partement van Arbeid, Handel en Nijverheid het voorrecht leiding te mogen geven aan dit overleg, waaraan werd deelgenomen door de leden van Contact in zake middenstandsaan gelegenheden, den Voorzitter van den Midden- standsraad, vertegeniwoordigers van de drie landelijke middenstandsbonden, van de Kamers van Kooph. en Fabr. te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Breda, Roer- mond en Zwolle, alsook van de hier te lande bestaande handelshoogescholen en eenige in stellingen van technisch wetenschappelijlcen aard. Als vrucht van het gezamenlijk over- leg rijpte ten slotte het plan tot het in het leven roepen der „Stichting Economisch Insti tuut voor den Middenstand". Aan dit Instituut, dat organisch is opge- bouwd, is een belanigrijke taak toegedacht; vertrouwd mag worden, dat aldus in de toe komst door samenwerking van mannen van wetenschap en practijk belangrijke resultaten zullen kunr.en worden veukiegen. De Raad van Beheer der Stichting wendt zich thans tot de Kamer met het verzoek, het Instituut van jaar tot jaar te willen steunen met een subsidie van f 150,De ervaring heeft n.l. geleerd, dat het researchwerk, dat noodzakelijik aan de bestudeering der econo mische vraagstukken in het algemeen verbon den is, zal het op deugdelijke wijze kunnen worden uitgevoerd, belangrijke geldelijke offers vraagt. In dit geval moge opgemerkt zijn, dat het boekjaar der Stichting met het kalenderjaar samenvalt. Voor 1930 zou in dezen gedach- tengang eventueel kunnen worden volstaan met een subsiidie ten bedrage van 1/3 der ge- noemde jaarlijksche bijdrage. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dat van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de toezegging van een belangryke bijdrage van Staatswege is ver- kregen .terwijl ook verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken belangrijke bijdra- gen in het uitzicht stelden. Die te Amster dam en 's Gravenhage stelden subsidies van 7500 en 5000 in uitzicht en over 1930 on- derscheidelijik 2500 en f 1650. Tenslotte wordt de bijzondere aandacht ge- vraagd voor art. 8, 5e lid der Statuten (de vertegenwoordiiging der Kamers die als be- gunstiger zijn toegetreden, hetgeen by toer- beurt geschieden zal). Het Bureau kan naar aanleiding hiervan mededeelen, dat, evenals met alle nieuwe zaken wel het geval is, ook dit nieuwe insti tuut niet onbestreden bleef, zoowel wegens de wijze van oprichting als in zijn samen- stelling. Het maakte in de kringen der Kamers enkele malen een onderwerp van bespretoing uit. In de zakelijke critiek mengde zich ook gevoeligheid, dat niet alle Kamers vooraf over deze oprichting waren geraadpleegd. Als regel moge een dergeiyke behandeling geen aanbeveling verdienen, doch er kunnen om- standigheden zijn, die het wenschelijk maken aldus te handelen, aangezien het inwinnen van advies of het voeren van besprekingen met alle 36 Kamers tydroovend is. En de Minister en zyn adviseurs wenschten, nu men eenmaal een dergelijke oplossing had aan- vaard, dat het instituut ten spoedigste zijn taak zou kunnen aanvaarden. Uit den aard der zaak valt niet vooruit te zeggen of het instituut zal beantwoorden aan de venwachting der stichters en aanvankelijke bestuurders er van koesteren. Dit zal de er varing moeten leeren. Tegenover de pessi- misten staan ook een aantal optimisten, die van oordeel zyn, dat men het instituut althans in de gelegenheid moet stellen zijn werk aan te vangen en het alzoo een kans moet geven het nut van zyn bestaan te bewijzen. Het Bureau wenscht zich bij de laatsten te scharen. De klaehten over misstanden bij den handeldryvenden middenstand zijn menigvul- dig. Zij verliezen zich dikwijls in algemeen- heden. Men mist omtrent den middenstand wetenschappelijk materiaal. Het instituut wil dlit verzamelen. Dat men er van midden- stanidszijde nut van verwacht kan daaruit worden "afgeleid, dat er medewerking wordt verleend door die drie landelijke middenstands- organisaties. Na rijpe overweging komt het aan het Bureau gewenscht voor, dat onze Kamer voor de vestiging van dit instituut medewerking verleent. Zij telt onder de ingeschrevenen in het Handelsregister vele kleine middenstan- ders. Aangezien de organiisatie onder die kringen hier 6f veel te wenschen overlaat of geheel ontibreekt, zal de middenstand wellicht kunnen profiteeren van de mettertijd door het instituut te geven voorlichtingen of voor te stellen maatregelen. Er is dus alle aanlei ding de proef te nemen: de kans op succes is den prijs waard. Ook voor haar algemeen standpoint is het een zaak van wijs beleid, dat onze Kamer steun verleent. In verband met de draagkracht der Kamer zou het Bureau de subsidie niet wenschen te verleenen tot het voile gevraagde bedrag, doch tot wederopzeggens een subsidiie willen toekennen van f 100 's jaars en voor het loopende jaar 1930 tot een bedrag van f 35,—. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 14. Vaststellen begrooting voor het dienst- jaar 1931. De begrooting voor het dienstjaar 1931 wordt met algemeene stemmen vastgesteld, op een eindcijfer van 8872,05, met een ge raamd voordeelig saldo van 328,90. 15. De landbouwcrisls. Met betrekking tot den crisistoestand in den landbouw en hetgeen daarmede samen- hangt zijn verschillende stukken ingekomen, als volgt: Een missive van de Kamer te Zwolle, die daarin steun verzoekt voor het door haar tot den Raad van Ministers gericht adres, waarin gewezen wordt op den Russischen tarwe- export, weike naast het economisch doel om geld te verkrijgen, ook bij-oogmerken heeft, o.m. om door het drukken van de wereld markt, overal elders den landbouw en den handel te ontwrichten. Een dringend beroep wordt op de Regee ring gedaan, am zoo mogelijk het in t leven roepen van deugdelijke afweermiddelen, b.v. het ultvaardigen van een invoerverbod van Russische granen enz. te bevorderen. Ook de Kamer te Zwolle wendde zich tot den Raad van Ministers met de dumping die het gevolg is van de Russische praktyken tegen te gaan en te trachten maatregelen daartegen intemabionaal ingang te doen vinden. Ten slotte zendt de Kamer te Middelburg, met verzoek daaraan steun te verleenen een afschrift van een door haar ter kennis van de Regeering gebrachte motie, waarin zij uit- spreekt: „dat door de wijze waarop uitvoer van Russische granen en meerdere andere '.artikelen als hout enz., plaats heeft, de '.economische verhoudingen in Nederland ,!en ook in andere landen worden ont- „wricht; ,,dat zy de Regeering uitnoadigt met „grooten spoed op intemationaie basis „krachtige maatregelen tegen dezen uit- ,,voer tot stand te brengen; „dat zy, in afwachting van het tot „standkamen van deze maatregelen er by „de Regeering op aandringt, een invoer- „verbod van Russisch graan, hout en ,,eventueele andere artikelen uit te vaar- „digen". Van het Bestuur der Maatschappy tot be- vordering van Lanidbouw en Veeteelt in Zee- land werd ontvangen een uitnoodiging voor de door de verschillende landbouwersorganisaties in Zeeland op 19 November te Goes belegde crisis vergadering. Deze is bijgewoond door den Voorzitter en door den Secretaris. Door de Kamer te Amsterdam werd ge- zonden een afdruk van een door haar tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres, houdende bezwaren tegen het inge- diende maal- en menggebod en verzoekende daaraan goedkeuring te onthouden. Van de Kamer te Rotterdam is ingekomen een afdruk van haar adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van dezelfde strekking. Het Bureau is van meening, dat, ongeacht het ontvangen van bovenstaande stukken de crisis waarmede de landbouw te worstelen heeft, niet onibesproken zou kunnen birjven, aangezien het wel en wee van den landbouw van zoo'n overwegende beteekenis is in het gebied der Kamer, Met het constateeren der crisis is de zaak allerminst opgelost. Het betreft hier een vraagstuk van een geweldigen omvang. Wel iedereen is overtuigd van de noodzakelykheid, dat aan den landbouw de behulpzame hand zal moeten worden ge- boden om de crisis te doorstaan, daar het voor ons volk een ramp zou beteekenen indien de landbouw geheel ten gronde zou gaan. De wyze waarop zulks zal moeten geschieden Ss niet zoo gemakkelijk aan te geven. De mee- ningen daarover loopen uiteen. Naar het oordeel van het Bureau is het geen bezwaar, dat te nemen maatregelen eenige prysver- hooging van artikels voor de consumenten tengevolge zou hebben, aangezien het niet in het algemeen belang is te achten, dat men voedingsmiddelen koopt beneden productie- prijs. De opbrengst dier prijsstijglng zal dan echter ook zoo goed als geheel ten voordeele der producenten behooren te komen. Boven dien zullen de te nemen maatregelen ook niet tengevolge moeten hebben, dat een of meer dere thans tusschen producent en consument bestaande schakels of bedryfsorganen zullen worden uitgeschakeld. Ook is het Bureau van oordeel, dat indien voor een of ander product dat een bewerking moet ondergaan die in ons land geschiedt, een productiepremie zou wor den verleend, die dan ook alleen wordt ver leend voor het product dat in ons land bewerk wordt, opdat tegenover het offer dat ter wille van den producent gebracht wordt, de pro- ductiviteit daarvan voor het eigen land zoo groot mogelijk blyft. Het ligt in het voomemen nog v66r de ver gadering een voorstel ter zake toe te zenden. De beschouwingen en het voorstel, nader door het Bureau aan de leden toegezonden, luiden als volgt: iAl zou men zulks uit eigen ervaring of waameming in eigen omgeving niet weten, i dan wordt men uit de artikels in dagbladen en tijdschriften, uit de buitengewone vergaderin- gen die door de landbouwers-organisaties e.a. i belegd worden, uit de besprekingen in de wet- gevende lichamen, ruimschoots ermede in ken- nis gesteld, dat we leven in een crisistyd. De inzihking van de beurskofirsen in het najaar van 1929, werden gevolgd door een sterken terug-lag in de vraag naar scheepsruimte, waarmede gepaard ging een daling der scheepsvrachten tot beneden exploitatiekosten hetgeen weer gevolgd werd door een terug- slag op het gebied van de scheepswerven en al wat daarmede samenhangt, terwijl ook in verschillende andere takken van nijverheid een teruggang viel waar te nemen door ver- 1 minderde afzet, met als gevolg werkloosheid voor tal van werknemers in die bedryven, I En die crisisverschijnselen zijn niet geloca- liseerd tot een landstreek of land, het is een verschijnsel waarvan den invloed over de ge- heele wereld merkbaar is. Dat er landstreken of steden zullen zijn, waar die invloed als een 1 gevolg van byzondere omstandigheden, door den aard der bestaansbronnen'minder gevoeld wordt, doet aan die algemeene stelling niets af Bij al het hiervoren opgesomde is zich komen voegen een geweldige crisistyd voor den landbouw, die maar eerst terdeeg aan het licht trad, toen de tijd van het oogsten en verkoopen der producten naderde. Het begon al in het begin van den zomer met de eerste tuinbouwproducten, waarvan het aanbod de vraag overtrof, zoodat de pryzen die de pro ducenten ontvingen laag bleven, en zelfa par- tijen onverkoopbaar waren. Uit informaties 1 naar de resultaten der markten tijdens en na den oogsttijd der granen, bleek van eeer flauwe stemming, waren meermalen land- bouwproducten zonder eenige vraag en alzoo onverkoopbaar. Dit was zoowel het geval met de veevoederartikelen, het hooi enz., als met de granen. Over het ontstaan en de oorzaken van de wereldcrisis zijn door personen die ter zake bevoegd kunnen geacht worden in woord en geschrift reeds verschillende belangwekkende beschouwingen ten beste gegeven. Ook in - deze verschillen de meeningen daaromtrent; men is het wel eens over de gevolgen. Het zou voor onze Kamer ook weinig nut hebben. naar de oorzaken te gaan speuren, aangezien wij tenslotte alleen met de gevolgen te maken hebben. Toch moge nog iets gezegd worden, in ver band met den iagen prijs der granen en de graanproducten. Deze is door velen ooege- schreven aan Russische dumping, d.w.z. leve ring beneden kostprijs van zeer groote hoe- veelheden. Daarvan getuigen ook de moties, aangenomen door de Kamers te Zwolle en Middelburg. Bij de bespreking van de Zwol- j sche motie werd er echter in de Zaansche i Kamer op gewezen, dat de lags noteering der graanprijzen niet alleen het gevolg kon zyn der aanvoeren uit Rusland, aangezien dien invoer nog aanzienlijk lager was dan voor den oorlog en het alzoo een gevolg was vein de groote voorraden voor de wereldmarkt in de verschillende graanproduceerende landen. Dit gaf het Bureau aanleiding dit eens na te speuren, en daarbij bleek dat in het jaar 1913 van af de havens aan de Oostzee en aan de Witte Zee o.m. werd aangevoerd 716.000 ton tarwe, terwijl de invoer over de 9 eerste maanden van dit jaar, blijkens de gegeveus van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg bijna 70.000 ton. Nu zyn de cijfers over het jaar 1913 misschien voor vergelijking niet geheel juist, aangezien die hoeveelheid niet geheel voor binnenlandsche consumptle zal zyn bestemd geweest, doch daaronder ook graan voor doorvoer zal zijn begrepen. Maar dan zij er toch op be wijzen, dat de aanvoer van tarwe over de 9 eerste maanden dezes jaar bedroeg: uit Frankryk 45.000 ton, uit de Vereenigde Staten 194.000 ton, uit Belgie 16.000 ton, uit Roemenie 38.000 ton, uit Ar- gentinie 167.000 ton, uit Canada 52.000 ton. uit Australie 12.000 ton, uit Polen 1600 ton.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5