Huiduitslag Ziek A BUITKNLASD Mijnhardt's Poeders HET VERLATEN MOTORJACHT IN DE NOORDZEE WEL DEGELIJK EEN SMOKKELSGHIP. TER NEUZEN, 21 JANUARI 1931. door gevatte koude, z.vaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatisdhe pijnen, alsook vastzittenle Hoesl: in al deze gevallen zullen U spoeditg helpen. Doos 45 ct. Bij Uiw Drogist. (Ingez. Med.) IfiiMlilli ii li I 1 I mil 1 iiiii <ii i ii n "I n ii De werkversehaffing. Tenslotte werden eeniige vragen, voor- eaanelijk betrekking hobbend op den omvang der werkversehaffing, beantiwoord. Op bet oogenblik zijn bij werkversehaffing, die in alle provincies wordt uitgevoerd en niet, zooals weleens gedacht wordt, alleen in de drie of vier noordelijke provincies, 9 a 10.000 personen te werkgeoteld, waarbij rekening moet worden gehouden met het feit, dat de werkloozen der groote steden met winter- vacantie naar huis zijn. Het aantal te werk- gestelden is ongeveer anderhalfmaal zoo groot als een jaar geleden. De voomaamste werkversehaffingen zijn: In Drenthe: het Witteveen, 1000 H.A. met 800 werkloozen, waarvan 418 uit Drenthe, de overige uit de Zuid-Hollandsche steden; het Zwindesche veld, 1100 H.A., met 500 werk loozen, alien uit Drenthe; de stroomverbete- ring van de Oude Vaart met 500 werkloozen; in Groningen: de werkversehaffing in Oos- telrjk Groningen met 1200 man, terwijl onder- handeldngen gaande zijn over een aankoop van 750 H.A. grond in Westerwolde; in Friesland: Buitenveld bij Leeuwarden, 400 H.A.; Wolvega 400 H.A. (deze werkver sehaffing is spoedig ten einde)Boornbergu- mer Petten 325 H.A.; in Overrjsel: het Land van Vollenhove 1400 H.A., de Staphorsterheide 650 H.A., de Wijte- manslanden 500 H.A., de verbetering van de Regge, terwijl een aanvang gemaakt zal wor den met de verbetering van de Schipbeek, voomamelijik met arbeiders uit de steden, waarvan 600 a 700 geplaatst zullen kunnen worden (ruim een .millioen aan loon zal aan dit werk worden uitbetaald) in Noord-Brabant de Hoevensche beemden en de Boomvaart. Per jaar wordt in ons land in het geheel, door particulieren en overheid, de werkver- schaffingen inbegrepen, ongeveer 12000 H.A. ontgonnen. Van de 450.000 H.A. woesten grond in ons land, is ongeveer 250.000 H.A. gesbhikt voor ontginning. De tijd is dus niet zoo heel ver meer af waar op de ontginnings- mogelijkheden zijn uitgeput. Op een vraag dienaangaande werd geant- woord, dat voor de ontgonnen gronden zeer weinig gegadigden zijn en dat de naaml. ven- nootschappen, die de ontginningen ter hand nemen, ook gewoonlijk de exploitatie der ont gonnen gronden voeren. SCHADEVERGOEDING VOOR BRAND IN EEN POSTAUTO. Zooals men zich zal herinneren, is in den nacht van 23 op 24 April van het vorige jaar een gedeelte van de post voor Duitschland verbrand in den postauto AmhemEmmerik. De desiwege verschuld'gde sohadevergoedingen zijn thans alle door het post-, telegraaf- en telefoonbedrijf uitbetaald. Tussehen de verbrande overblijfselen werden nog de volgende voorwerpen gevonden, waar van de afzenders onbekend zijn: 1 lepel met gravure C. M.; 4 rozenkransen; halsketting met hangertje; 1 ring; 3 cliche's en 1 plaatje ijzer. Rechthebbenden kunnen zich om in- lichtingen wenden tot de 4de afdeeling van het hoofdbestuur der posterijen te 's Graven- hage. VAN VLISSINGEN'S FABRIEKEN TE HELMOND VVEDEROM STOPGEZET GEWORDEN. Het Watersbhap De Aa is, naar aan het Alg. Hbld. gemeld wiordt wederom gaan spuien op de Zuidiwillemsvaart. Dientengevolge is op- nieuw verontreiniging van dit water ingetre- den, weshalve de firma Van Vlissingen Co. te Helmond zich genoodzaakt heeft gezien haar fabrieken Dinsdag opnieuw stop te zetten. De verontreiniging van bet kanaalwater door het Aa-water, voomamel'ik met humus- stoffen en kalk levert, gelijk wij reeds vroeger hebben medegedeeld, voor de katoenfabrieken gevaar op. Zij hobben per uur 1000 M3. water noodig, een hoeveelheid, die niet maar zoo even gazuiverd ljan worden. Deze strijd tus sehen het belang van den landbouw die van den overlast van het hooge water bevrijd moet worden en van de industrie, die door de waterverontreiniging wordt bedreigd, duurt nu reeds bijna twee jaren. Waterstaat heeft de zaak in onderzoek, maar tot een afdoend plan voor een oplossing is het nog niet ge- •komen. De maatregel die thans weer door de firma Van Vlissingen moet worden geno- men, treft 800 arbeiders in hun bestaan. Men heeft getracht de spui'ing te verrdchten op Zaterdagmoddag en Zondagmorgen. Even- wel heeft de gewoldige regenval der laatste dagen laniger spuien noodzakelijk gemaakt. Indien dit regenweer aanhoudt, kan de stop- eetting der fabrieken van langen duur zijn. Van de zijde der directie vemamen wij ech- ter, dat zoodra het water weer bruikibaar is, de fabriek onmiddellijk in gang zal worden geizet. De correspondent der N. R. Crt. te Brass el meldt: Uit het verder onderzoek naar het geheim- Binnige geval van het in de Noordzee ter hoog- te van Coxyde, door Blankenbergsche vis- schers aangetroffen verlaten motorjacht, is thans gebleken, dat het schip wel degelijk voor het smokkelen van tabak naar Frankrijk is gebruikt geworden. De ,,Marsouin", die zijn lading tabak, op een verlaten plaats, aan de Fransche kust, tussehen Duinkerken en Calais, wilde ontsohepen, moet door Fransche douaniers op een fel geweervuur zijn ont- haald, waarvan het schip trouwens de sporen draagt. Men vermoedt, dat behalve de eige- naar nog een tweede persoon, zekere Devos, uit Roeselaere, aan boord was. Deze zou, trjdens de mislukte smokkelpartij, gewond zijn geworden, wat de aanwezigheid van een door- schoten jas, in het verlaten schip, verklaart. EEN REDEVOERING VAN VANDERVELDE Zondag heeft de socialistische oud-minister Vandervelde een redevoering gehouden op een door de socialistische jonge garde bijeenge- roepen vergadering. Hij verklaarde niet aan een nieuwen wereldoorlog te gelooven, doch wel is zijms inziens de politieke toestand van Europa kr'.tiek. Ditmaal is deze echter het gevaarl jkste vcor Polen. Verder sprak hij den wenseh uit, dat de ver- dragen zouden herzien worden, en dat de volkeren onder controle zouden ontwapen. HOOG WATER OP DE SCHELDE. Te Hoboken is de Scheldedijk weer door- gdbroken op een der plaatsen, waar den 23en November een bres was ontstaan. Onmiddel lijk werden de noodige maatregelen getroffen om verdere onheilen te voorkomen. De water- stand was bet hoogst in den nacht van Zater dag op Zondag, maar dank zij de gunstige windrichting bleven nieuwe dijkbreuken uit. BELfHSCHE FINANCIeN. In de Maandagnamiddag gehouden mlnis- terraad gaf de minister van Financien, Hou- tart, een uiteenzetting van de staatsontvang- sten over het dienstjaar 1930. Het tekort is aanzienlijk. De directe belastingen brachten frs. 120.000.000 minder op. Ook de indirecte belastingen wijzen een deficit aan. De regis- tratierechten brachten frs. 200 millioen min der op dan in 1929 en de „taxe de transmis sion" blijft een tekort van frs. 300 millioen beneden de raming. Voor de geheele begroo- ting zal het tekort frs. 100 millioen bedragen. Voor 1931 was de minister eerder pessimis- tisch gestemd. De crisis neemt niet af en de ontvangsten zijn niet schitterend. Hij drong aan op de uiterste zuinigheid en wees alle verhooging van uitgaven beslist van de hand. BOMONTPLOFFINGEN TE BUENOS AIRES. In het station van den Westerspoorweg te Buenos Aires is bij het binnenloopen van een electrischen trein een bom ontploft. Er wer den twee personen gedood en drie gewond. Omstreeks denzelfden tijd ontplofte er ook een bom in het station van den Zuiderspoor- weg, waardoor een persoon gewond werd. Een derde bom ontplofte op de lijn van den Centralen Argentijnschen spoorweg, juist toen er een personentrein naar de voorsteden pas- seerde. De trein werd beschadigd. Het aantal Klachtoffers is onbekend. DE HONGERSNOOD IN CHINA. Uit het rapport van den door de regeering speciaal met een onderzoek naar den hongers- nood in de provincie Sjensi belasten commis- saris blijkt, dat ongeveer twee miljoen inwo- ners van honger en dorst gestorven zijn, dat vier honderd duizend personen als slaaf ver- kocht zijn en dat duizenden eertijds bloeiende dorpen in een paar jaar trjds onbewoonbaar geworden en derhalve uitgestorven zijn. TWIST OM HET ZUIDPOOLGEBIED. Voordat Byrd, de Amerikaansche Zuidpool- vorscher, zijn tocht naar het Zuidpoolgebied aanving, had de Britsche regeering offlicieel verklaard, dat de landstreken aan de Zuid- pool Britsch grondgebied waren. Na den terugkeer van Byrd werd in den Amerikaan- schen Senaat voorgesteld, de door Byrd be- zoohte gebieden tot Amerikaansch grondge bied te verklaren. Donderdag hield de gezant van Noorwegen te Washington een radio-rede, waarin voor Noorwegen verschillende gebieden aan de Zuidpool werden opgeeischt op grond der na- sporingen van Amundsen, zoodat thans een strijd is ontstaan tussehen drie landen, om het bezit van Zuidpoolgebieden. DE ENGELSCHE BIETSUIKERINDUSTRIE Als gevolg van de vermindering der regee- rings-subsidies is, schrijft de N. R. Crt., de toestand er voor de Engelsche suikercultuur niet beter op geworden. Eenigen tijd geleden heeft het betrokken comitd uit suikerkringen een voorstel gedaan om 35/6 d. te betalen voor suiker van 17% pCt. Dit voorstel werd echter door den Boerenbond verworpen. Deze eischte 46 sh. en verklaarde, dat, indien zijn eischen niet werden ingewilligd, de verbouw van bieten gevaar zou loopen. Welsiswaar noemde men van den kant der suikerindustrie dezen prijs niet te hoog, doch men achtte het niet mogelijk zooveel te betalen, tenzij de regeering door Ibleef gaan met het verleenen van subsidies De suikerfabrieken boden den boeren zelfs aan om zelf de fabrieken te exploiteeren, toen van landbouwerszijde de op- merking werd gemaakt, dat de suikerfabrie ken niet het voile pond aan de bietenverbou- wers wilden afdragen. In deeen gedaChtengang nu, geeft de groep van de Centrale Suikermaatschappij (welke naar men weet reeds groote belangen heeft bij de Engelsche beetwortelsuikerindustrie), die niet vertegenwoordigd was bij verwerping van het voorstel der landbouwers, thans een aanbod gedaan om den oogst van dit jaar te verwerken tegen betaling van ten hoogste de exploitatiekosten, vermeerderd met 5 pCt. voor afschrijving op de boekwaarde van fabrieken en machinerieen per 31 Maart 1930. Deze groep omvat o.a. de English beetsugar Corporation, de Ily beetsugar Factory en de Ipswich beetsugar Factory. Het is niet mo gelijk, reeds thans te beoordeelen, welke voor- deelen de groep zelf van het voorstel zal kunnen hebben, doch het ligt voor de hand, dat het alles waard is, om te kunnen blijven doorwerken en om den bietenverbouw gaande te houden. HET BANDIETISME IN CHICAGO. De politie te Chicago heeft huiszoeking ge daan in het Hotel Rex, een bekende verzamel- plaats van misdadigers, en vooral van mede- standers van Al Capone, die daar hun zaken deden in sterken drank en er om geld speel- den. De politie maakte zich meester van twee ibrandkasten, waarin men geannuleerde cheque's vond, die naar men vermoedt een aanwijzing of het bew.ijs er voor zijn, dat deze misdadigers in relatie stonden met lieden van de politie, politici en andere personen uit het openbare leven ,wier namen men nog niet heeft durven noemen. HET DUITSCHE RIJK ZESTIG JAAR. Men meldt ons uit Berlijn: De zestiigste verjaardag van de stichting van het Duitsohe rijk is, naar men aan de N. R. Crt. meldt, Zondag te Berlijn op waardige wrjze gevierd. Van alle openbare gebouwen wapperden vlaggen en zelfs de trams en auto- bussen waren getooid met kleine vlaggen van het rijk en de stad Berlijn. In den Rijksdag vond om 11 uur's ochtends een officieele plechtigheid plaats. De groote gehoorzaal was smaakvol versierd met plan- ten. Achter het presidium stond getooid met een weelde van witte seringen het borstbeeld van Bismarck, de eerste rijkskanselier. Aan een der balkons hing een groot spandoek met de woorden „Ein:igkeit, Recht und Freiheit". Overal zag men zwart rood gouden en zwart wit roode vlaggen. Op de galerij stonden soldaten met stalen helmen, die een oude historische vlag in de hand hielden. Een aan tal veteranen die aan den oorlog van 1870'71 hadden deelgenomen, waren in de zaal aan- weizig. Op de eereplaatsen zaten alle leden van het rijkskabinet, de Pruisische ministers Severing, Hopker Asohoff en Grimme en de vertegen- woordigers van de landen. Voorts zag men tal van hooge officieren en verschillende gewezen ministers Hergt, Von Keudell, Koch, Dem- burg, Kulz, Noske en Gesselr. Precies op het vastgestelde uur verscheen rijkspresident Von Hindenburg in de eere-loge in gezelschap van Loebe, president van den Rijksdag, de rrjksministers Wirth en Groner en staats- secretaris Dr. Meisner. Nadat het orkest het Brandenburgsche concert van Bach had uitgevoerd, nam prof. Cahl, die na den dood van afgevaardigde ierold nestor van den Rijksdag is geworden, iet woord. Als leiider heeft Kahl den dag der 3tichting van het rijk beleefd. Die dag kan aeden niet met jubelfeesten worden herdacht naar alleen in diiepen emst. Men moet al3 het ware een oogemblik rusten op den zoo 3teilen weg die naar de hervorming van Duitschland leidt. Reeds eenmaal scheen het rijk verloren, toen Bonaparte den Rijnbond oprichtte. De woordem vrm Von Stein: „Een vaderland: Duitschland!" versterkt in ons echter den wil tot behoud van het rijk, De grondwet van de Nationale Verigadering van Frankfort van 28 Decembejr 1849 bereikte wel is waar niet het beoogde doel maar ten slotte werd de droom toch vervuld. Men heeft ons veel ontnomen, vervolgde Kahl, maar het rijk is ons gebleven. Toch ontbreekt ons nog het saamhoonigheids- gevoel. Wij lijden aan verdeeldhedd van het partijwezen en aan den ongelukkigen strijd tegen den staat. Een dergelijke strijd mag echter nooit volksleuze worden. Het parool moet heden luiden: blijf getrouw aan het rijk, heb meer vertrouwen, meer geduld en meer dankbaarheid. Het orkest speelde nu de 5e symphonie van Beethoven, waama de rijkskanselier een slot- wioord sprak. Ook Dr. Bruning hoopte, dat men meer vertrouwen in een betere toekomst zou blijven stellen. Hij sloot zijn toespraak met een drievoudig heil op het Duitsche vaderland. Voor het gebouw van den Rijksdag stond een groote menigte, die dsn rijkspresident Von Hindenburg, die na afloop van de plechtigheid de eere-compagnie der rijksweertoaarheid in- specteerde, hartelijk toejuiehte. President Von Hindenburg heeft in den namiddag ook nog in het Sportpaleis een groote plechtigheid van den Kyffhauherbond, de groote crganisatie der oud-strijders, bij- gewoond, in gezelschap van rijksminister Groener en tal van officieren van het oude en nieuwe leger. Na een feestrede, door generaal Von Horn gehouden, richtte de rijks president het woord tot de aanwezigen. Beste kameraden zeiide Von Hindenburg, zestig jaar geleden heb ik tot degenen behoord, die den eersten Duitschen keizer van het pas ge- stichte rijk hebben toegejuicht. Sindsdien hebben we veel verloren van hetgeen ons oude soldaten lief en dierbaar was. Edn ding is ons echter geblevenhet vaderland. Dit willen wij in zijn nood vol liefde en trouw dienen en deze gelofte willen wij in dit plechtige oogen blik gestand doen door den ouden oorlogskreet ..Duitschland hoera!" Geheimrat Kahl, het eenige lid van den tegenwoordigen Riksdag, dat in de Spiegel- zaal te Versailles getuige is geweest van de oprichting van het Duitsche rijk, heeft in zijn Zondag in den Rijksdag gehouden rede een en ander verteld over dien historischen dag van 18 Januari 1871. Het was een zonnlge ,koude winterdag te Parijs. In de Spiegelzaal van het koninkijk palies was een veld-altaar opgericht, alleen getooid met het ijzeren kruis op een rood zijden veld. In een halven kring hieromheen geschaard waren de Duitsche vorsten, aan hun zijde de generaals en ministers, met Bismarck aan het hoofd. Tegenover het altaar waren ongeveer 600 Duitsche officieren en soldaten opgesteld. Kort na het middaguur trad koning Wilhelm de zaal binnen. De zangers der onderscheidene regimenten hieven het ,,Jauchzet dem Hemn, Alle Welt" aan. De koning trad naar voren en deelde den vorsten en vrije steden mede, dat hij de hem aangefooden benoeming tot keizer van het Duitsche rijk aanvaardde. Hierop las Bis marck de proclamatie aan het Duitsche volk voor, waama Frederik van Baden een ,,Hoch" op den Duitschen keizer uitbracht. Op juridisch gebied was eigenlijk niets ge- schiied, vervolgde Kahl, daar de eenheid van het rijk juridisch reeds bestond. Op 1 Januari hadden n.l. de Duitsche staten zich onder het presidium van den koning van Pruisen ver- eenigd. in een nieuwen Deutschen Bund. Het eenige wat veranderde waren de woorden ..president" en „bond"; zij werden vervangen door keizer" en „rijk". Sindsdien zijn 60 jaar voorbijgegaan. Een andere wereld is ontstaan. De Europeesche staatsorde is door den wereldoorlog veranderd en het Duitsche rijk is aan den rand van den afgrond gebracht. De oorlog heeft de Duit sche grenzen. ingedrukt en, met een leugen als uitgangspunt, Duitschland op onmensche- lijke wijze belast. Kahl weidde vervolgens nog uit over de tra^ische geschiedenis van de oprichting van het° Duitsche rijk in 1813, over de eerste nationale vergadering van Frankfort en het verdrag van Bismarck. Met dit laatste heeft het Duitsche volk zijn lot in handen genomen. De voorafgaande werkzaamheden tot op richting van het Duitsche keizerrijk werden verricht in het hoofdkwartier onder leiding van Bismarck. WEER NEGENTIEN MILLIOEN POND SUIKERRIET VERBRAND OP CUBA. Uit Havana wordt gemeld, dat wederom 19 millioen pond suikerriet tengevolge van brand is vemield. Men gelooft, dat hier weei sprake is van brandstichting door de groep, diie zich ten doel heeft gesteld een groot deel van den suiker- oogst te vemielen. VIER STADJE8 VERNIELD. D ejongste aardbeving in Mexico heeft de stadjes Miahutlan, San Pedro, Apostol en Ayoqueszco geheel vernield. Men berekent, dat totnogtoe 140 personen den dood vonden. Hulpbrigades halen nog steeds lijken te voor- schijn. Lichte aardschokken duurden den afgeloopen nacht voort in de staten Oaxaco en Varacruz. DE JUBILEUMFILM VAN HET N. V. V. Uitgaande van den Ter Neuzenschen Be- sturenbond werd gisteravond in het Concert- en Bioscoopgebouw" alhier een vertooning gegeven van de jubileum-film ,,Triomf van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen. Na een inleidend woord van den voor- zitter, den heer A. C. de Pauw, werd aange- vangen met het vertoonen van de film. Als inleiding worden gegeven statistieken en mededeelingen omtrent den groei van her N. V. V. en hetgeen door deze modeme orga- nisatie in de verloopen 25 jaren is bereikt. De cijfers en mededeelingen beschouwende, kan deze organisatis met haar film inderdaad van een triomf gewagen. Met 1 Januari 1.1. wa3 toch het vermogen niet minder dan 12 millioen gulen en het ledental gestegen tot 275.000, dat is zooals later de spreker, de heer Hoogerhuis medfdeelde meer dan alle andere werkliedenorganisaties in ons land te samen. Onder hetgeen de organisatie in die jaren wist te verkrijgen wordt in het bijzonder de aan- dacht gevestigd op de ingestelde verzekering tegen werkloosheid en de verschillende werk- loosheidkassen. Door die uitgaande van de vereenigingen by dezen centralen bond aan- gesloten is "inds de oprichting in 1919 aan homne leden uitbetaald niet minder dan 46 millioen gulden. Een som van beteekenis. Vervolgens werden op het dcek gebracht ver schillende vroegere hoofdbestuurders. Na de mededeelingen omtrent den bond werd, nadat door een proloog zinnebeeldig een voorstelling was gegeven van de kracht die door vereenigd en weloverlegd optredsn wordt verkregen, kwamen beelden omtrent den arbeid en de omstandigheden waaronder die vroeger werd verricht (huisindustrie onder de meest ongunstige omstandigheden en werkgelegenheden) om daarna over te gaan tot de modeme werkwijze, de enorme fabrieks- gebouwen, bouwwerken, los- en laadgelegen- heden en de geperfectioneerde machinerien. Na de pauze werd door den heer Hoogerhuis uit Utrecht, hoofdbestuurder van de Neder- landsche Landarbeideirsorganisatie een toe spraak gehouden waarin hij ook een en ander mededeelde omtrent het ontstaan dezer cen trale organisatie, nadat by de spoorwegsta- king in 1903 was gebleken dat men met de actie zooals die werd gevoerd door het Ned. Arbeiders-ecretariaat voor de arbeiders niets kon bereiken, hoe men toen wa,; gekomen tot het aanstellen van bezoldigde bestuurders en zich ook met de politiek was gaan be- moeien. Ofschoon ieder afzonderlyk optre- dende heeft men geregeld saarngewerkt met de S. D. A. P. en dit optreden heeft voor de arbeiders reeds rijke vruchten gebracht in zake arbeidswetgeving, collectieve contrac- ten enz. Hij eindigde met vooral de Zeeuw- sche landarbeiders aan te sporen zich ook by de organisatie aan te sluiten. Vervolgens werden nog op het doek gepro- jecteerd verschillende beelden uit het partij- leven, gehouden vergaderingen en congressen, betoogingen enz. enz., om te eindigen met een teekenfilmpje, een propaganda v66r aanslui- ting bij den bond. Door den heer De Pauw werd daama deze zeer druk bezochte bijeenkomst met een woord van dank voor de belangstelling en een woord van opwekking gesloten. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 17 Januari j.l. stonden als werkzoeken- den (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werkloos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschre- ven) Transport- en losse arbeiders 280; zee- lieden 10; timmerlieden 18; metselaars 3; opperlieden 2; schilders 3; betontimmerlieden 2; betonvlecbters 2; grondwerkers 3; fabrieks- arbeiiders 42; hulp-monteurs 1; hulp-electri- ciens 1; machine-drijrvers 1; bankwerkers 1; bakkersknechts 1; electriciens 1; electro- monteurs 1; totaal 372. De aanmeldingen bedroegen de afgeloopen week als volgt: Maandag 249, Dinsdag 244, Woensdag 269, Donderdag 273, Vrydag 247, en Zaterdag 234. STEUN AAN DE SUIKERBIETENTEELT NOODZAKELIJK. Op Maandag 19 Januari werd door het Dagelyksch Bestuur der Zeeuwsche Land bouw Maatschappij aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financien, het navolgende telegram ver- zonden „Dagelijksch Bestuur Zeeuwsche Land- ,,bouw Maatschappij in vergadering bij- „een, overwegende dat zaaiplan dringend „moet worden vastgesteld en arbeidsover- „eenkomsten moeten worden afgesloten „hetwelk onmogelijk is zonder bekendheid „of doelmatige steun aan suikerbieten- „teelt zal worden verleend, dringt emstig „aan op bekendmaking van Regeerings- „plannen voor uiterlijk Februari. (w. g.) DIELEMAN, Voorzitter. SIEBENGA, Secretaris." DE RIJKSWEG MIDDELBURGKAPELLE. De Minister van Waterstaat heeft, lcrach- tens Koninklijke machtiging, aan de Eerste Kamer bericht gezonden, dat het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp van wet tot verklaring van het algemeen nut der ont- eigening van perceelen, enz., noodig voor ver betering van het gedeelte Rijksweg Middel- burgGoesKapelle op den's Heer Hendriks- kinderendrjk, wordt ingetrokken. HOEK. J.l. Zaterdag hield de vereeniging „Steunt Elkander", haar gewone jaarlijksche verga dering op de bovenzaal bij den heer W. A. Nieuwelink. Deze vergadering was niet zoo druk bezooht als de vorige, er waren slechts 44 personen aanwezig. Uit de rekening en verantwoording van de Penningmeester bleek, dat de inkomsten waren 1286,59 en de uitgaven 1209,23, zoo dat er een goed slot was van f 77,36, hetwelk gewegd bij 't vorig saldo, alzoo de rijkdom der vereeniging werd gebracht op 2356,74. De aftredende wegers P. Haak en M. de Feijter werden met brjna algemeene stemmen herkozen. De uitkeering bij verlies van varkens, bleef hetzelfde als de vorige jaren. Tevens herdacht de heer Jac. Verlinde zjm 25-jarig jubileum als bode der vereeniging. De voorzitter overhandigde hem namens de vereeniging een zilveren vulpotlood als hulde- blyk. AXEL. Zeeuwsche Zangersbond. Zaterdag 17 Januari vergaderde te Goes in „Hotel Centraal" de Zeeuwsche Zangersbond „Zang Veredelt". Van de 17 aangesloten vereenigingen waren 3 afwezig, waarvan 2 door bet stormweer. Het gemengd koor te Wemeldinge is om- gezet in een dameskoor. De voorzitter herinnerde in zijn openings- woord aan de reis naar Axel en het, ondanks het slechte weer welgeslaagde concours. Hij deelt verder mede, dat 6dn der oudste ver eenigingen is afgevallen, n.l. Nieuw- en Sint Joostland. Hij verzoekt den secretaris voor de lezing der notulen een verslag te geven van de 2 reizen, die de laatste gemaakt heeft naar Utrecht, in verband met de eventueele oprichting van een Federatie van landelyke Zangersbonden. De secretaris voldoet hieraan, doch hij ziet van een en ander weinig komen. Daama worden de notulen goedgekeurd. Voorts volgen eenige finantieele besprekin- gen; het verslag van den penningmeester en vaststellen vergoeding secretaris en penning meester. Bij de dan komende bestuursverkiezing worden de voorzitter de heer C. Flipse van Wussenkerke en de commissaris de heer J. K. Esselbrugge van Axel bij acclamatie her kozen, welke beide onder dank hunne her- benoeming aanvaarden. Na de pauze het kardinale punt: het Zomer- f 0gst. Besloten wordt dit jaar weer een concours te houd'en en ofschoon <56n der leden gaarne verondering van jury-leden zag, werd na eenige- discussie, waarbij de voorsteller over- tuigd werd van het hoogstaande karakter en de "bekwaambeid van beiden. n°t algemeene stemmen besloten de heeren Kallenbach en Van Nieuwenhoven weer uit te noodigen hun oordeel op het a.s. concours te vellen. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en bij jeukende of vocht-afscheidende uitslag en eczema bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit elken dag, zoolang het noodig U (Ingez. Med.) De plaats waar het concours zou worden gehouden was dit jaar niet zoo gamakkel#k te kiezen. Een der leden was in persoonl'jke oorrea- ponden'tie getreden met de V. V. V. te Bree- kens, teneCnde aldaar mede idt een oogpunt van propaganda, het concours te houden. Ondanks de toezegging van Breskens was geen officieele uitnoodiging ingekomen, doch daar men algeaneen van oordeel was, dat toe- treding van nieuwe leden zeer gewenscht la, zullen alsnog pogingen worden aangewend bet jaarlijksche concours in Breskens te houden. Als datum word aangenomen 17 of 24 JunL Mochten de onderhandelingen met Breskens mislukken, dan zal het mannenkoor van Wissenkerke als onbvangende vereeniging optreden. Nadat nog enkele Interne aangelegenheden zijn besproken, sluit de voorzitter de verga dering, de beste wenschen uitsprekende voor de vereenigingen met het oog op het a.s. concours. Bybeltentoonstelling. Maandagmiddag had om half twee in het Zondagsschoolgebouw de officieele opening plaats van de Bijbeltentoonstelling voor ge- noodigden. O.a. was aianwezig het Dag. Be stuur der gemeente. Ds. Post verzocht de aanwezigen te zlngen Ps. 119 53 en ging voor in gebed, waama hij de aanwezigen welkom heette. Spreker acht het een voorreciht, dat doze tentoonfltel- ling ook in Axel wordt gehouden. Hij meent, dat wanneer ieder alles goed op neemt, ieder zal moeten erkennen, dat het de moeite waard is. Ds. Maas is daartoe mede naar Axel ge komen en gaarne werd het verzoek van het Ned. Bybelgenootsehap Ingewilligd. Dit is een instelling die veel goed doet en geheel be>- langeloos werkt. De bedoeling toch is, om toch zeker in deze dagen door verspreiding van de Bijfoel het woord Gods te leeren ken- nen, en dat is de behoudenis der wereld. Im- mers van dat boek gaat toch zooveel zegen uit. Onze wereld zinkt hoe langer hoe dleper, door loslating van Gods Woord, dat niet is uit menschen maar uit Hem. Door deze tentoon- stelling zal ieder inzage krljgen in het werk van het Ned. Bybelgenootsehap en zullen wel- licht velen gebruik maken een exemplaar aan te schaffen. Het spijt hem echter, dat van de vele ge- noodigiden nog een groot aantal niet aanwezig is, doch hoopt dat de opgekomenen hun mid- dag wel zullen besteden en ook anderen op- wekken een bezoek te brengen. Hij spreekt de wensch uit, dat de tentoonstelling zegenend moge werken en vruchten moge dragen. Hij noodigt ieder uit het groote werk van het Ned. B'jbelgenoatschap goed te bezichtigen en spreekt een opwekkend woord om deze instel ling te steunen door lid te worden. Het werk geschied geheel' belangeloos en alles wordt uitgegeven met schade der financien; het is daarom noodzakelijk te steunen. Hij vestigt tenslotte nog de aandacht op een schilderyen tentoonstelling, welke gelijktijidig in het ge bouw wordt gehouden. De schilderijen eyn vervaardigt door een amateur te Moerbeke, welke zijn stukken schenkt aan de evangeli- satie in Belgie en de opbrengst komt geheel hieraan ten goede. Enkele exemplaren wer den dan ook al gauw verkocht. Ds. Maas van Kloosterzande spreekt rer- volgens nog een kort woord en dankt m de le plaats namens het Ned. Bybelgenootsehap voor de hartelijike ontgangst en spreekt zijn vreugde uit over de ibeiangstelling die de ten toonstelling toy de ingezetenen reeds mocht ondervinden, doordat verschillende menschen bekende en onbekerude exemplaren aan de ten toonstelling toevoegden. Dat wij deze tentoon stelling in Axel hebben, dankan wij aan het feit, dat er een nieuwe afdeeling is bijge- komen n.l. Zeeuwsch-Vlaanderen Oost. Te- voren was Z.-Vlaanderen d6n afdeeling, doch thans zijn in dit gewest 2 afdeelingen nl. Oost en West. Aan den arbeid van Ds. Boeke hebben wij te danken, dat Z.-Vl. in tweeen is gesplitst. Spreker heeft het genoegen ibitoliotheearis te zijn van de afd. Oost. Hij geeft verder een overzicht van de aanwezige exemplaren. Voor ieder is voor gerings be taling wat aanwezig. Ook de Indische afdeeling, welke zoo'n enorme voorbereiding kost eer tot uitgave kan worden overgegaan was aanwezig. Des avonds was de belangstelling grooter en is de tentoonstelling naar wensdh ver loopen. Daar deze tentoonstelling ook te Ter Neu- zen wordt gehouden, en wel op Vrrjdag a.s. in het lokaal Bethel, willen wjj onze lezers opiwekken een bezoek te brengen. Kook-demonstratle. Dinsdag had in het Zondagsschoolgebouw een interessante kook-demonstratie plaats van de Fa. C. J. Schieman alhier. De demonstra- tle mocht zich In een tamelijk groote belang stelling verheugen. Reeds bij het binnenkomen werd door de Fa. O. de Wiljes te Dordrecht een geurls kopje thee aangeboden. Voorts demonstreerde de heer D. Kohlman de „Kolma-pan". De pan mag voor de huis- vroiiwen een ware uitkomst genoemd worden. Deze wordt als binnenpan in een buitenpan gebruikt en biedt groote voordeelen. Doordat een circulatie-deksel op de binnenpan Is, wordt veel warmte en gas bespaard. Genoemde heer K. gaf een humoristische, doch duidelijke uit eenzetting over het gebruik van zijn uitvin- ding. In een 10-tal verschillende pannen werden verschillende gerechten klaargemaakt, zonder dat er naar behoefde te worden omgekeken. Met gerustheid kan met deze pan melk worden opgezet; overkoken is ten eenenmale onmo gelijk. De aanwezigen werd soep, rijst met pruimen en appelbeignets aangeboden, welke zich goed lietsn smaken. De Telefunken-installatie van den heer Peeters zorgde voor muzikale afwisseling, ter wijl in de pauze's een kop koffie werd aan geboden. Voorts werden door de fa. Schieman ge- exposeerd tafels, gedekt met Sola-zilver en roestvrije messen, terwijl de fa. Visser Koolo voor het noodige tafellinnen had gezorgd. Een bemoedigend aantal wilde nader met de ,,Kolma patent braadpan" gaarne kennis maken en eenige dagen in gebruik nemen en wanneer zij dus zelf de groote voordeelen en het gemak ervan hebben ondervonden, tot aankoop overgaan. Jaarvergadering V. V. V. Maandagavond hield V. V. V. hare jaarver gadering om half acht ten huize van den heer J. Blansaart.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2