ALGEMEEN NIEUWS- mADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. ASPIRIN Eerste Blad. GEMEENTE-ONTVANGER De Purperen Schaduw AspirinHU No. 8633, WOENSDAG 21 JANUARI 1931 71 e Jaargang. BIN N E N L A N B, FE1TILLSTOB. TA B L ETTEN 23) EDMUND SNELL. Zet Aspirin in Uw huisapotheek; j Aspirin laat U nooit in den steek. j LET OP ORANJE BAND iBONNEMENTSPUIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 pep 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar V or Belgie en Amerika f 2,25, overige lan den f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetallng. UltgeetsterFlrma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor el ken regei meer 0.2O. Grootere letters en clicWs worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien llefst dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCH1JNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BAKKERSNACHTARBEID. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat ter Gemeente-secretarie ter in- zage ligt een aanvrage van: HENDRIK VERHAGE, om vergunning tot het verrichten van bak- kersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Van Bovenstraat 22, aldaar. Op Zaterdag 21 Februari 1331, des voormid dags om 10 uur, zal in het Raadhuis gelegen- heid bestaan, om ten overstaan van den Bur gemeester bezwaren tegen de aanvrage in te brengen. Daarbt) worden zoowel de aanvrager, als zfl die bezwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld, zich naar aanleiding van deze be- ewaren mondeling of schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager, als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen voor het bovengenoemde tijdstip, ter Secretarie der Gemeente, van de terzake ingekomen schrif- turen kennis nemen. Ter Neuzen, 21 Januari 1931. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG roepen op sollicitan- ten naair de vacant kamende betrekiking van jaarwedde f 800f 1400. De tegeniwtoordige ontvanger is tevens Ambtenair van den Bargerlijken Stand, jaar wedde f 300. Pensioenverhaal 5 Sollicitaties voor 31 Januari a.s. Beeoek alleen na oproeping. Vervolg.) HOOFDSTUK XVI. Den volgenden ochtend gingen Har- greaves en jarrett terug naar )esselton en lieten Barnes alleen achter met zijn pro- blemen. Hargreaves was net een van die op- wekkirtgsmiddelen, waarvoor zooveel reclame wordt gemaakt en die helpen zoolang als de lijder ze maar bij de hand heeft. Maar de resident was weg en Bar nes miste dientengevolge den stimulans. Met andere woorden hij voelde zich on- eindig hulpeloozer, dan hij gedaan zou hebben, als Hargreaves heelemaal niet te Poetatan verschenen was. De zon scheen onbarmhartig. verzen- gend: de logge karbouw wentelde zich in zijn modderbad, de alom tegenwoordige apen dartelden en krijschten in het hooge bladerdak. Alles ging zijn gewonen gang. Alles scheen zoo nuchter, zoo banaal. zoo tastbaar als de stovende aarde zelf en toch. het spookbeeld uit de waringinboom zwierf rond en als de duisternis gevallen was. zou er misschien opnieuw een drama gebeuren! Het lag zoo geheel buiten zijn lijn. Gewoonlijk waren de misdaden, die hij te berechten kreeg, niet zoo heel ingewik- MQNISTER DECKERS TE LISSABON. De Nederlandsche gezant te Lissabon heeft ter eere van den Nederlandschen minister van oorlog een diner aangeboden. Het corps diplomatique, verscheidene admiraals en de officieren van de in de Taag voor anker lig- gende Nederlandsche torpedobooten nemen eraan die eh EEN DAM IN HET HELLEGAT. De regeering overweegt, spoedig over te gaan tot aanbesteding van den aanleg van een eerste gedeelte van een dam in het Hellegat. Het is de hedoeliing, in dit jaar het gedeelte op den ondiepen vooroever tusschen het Oost- Hellegat en den Noord-Brabantschen wal te maken en om aan de Oostzijde van dien dam een geul te baggeren. In 1932 kan dan het nu te maken gedeelte van den dam aan den oever van het eiland Goedereede en Overflak- kee worden aangesloten, waardoor de vaarweg langs de Oostizijde van den dam zal worden geleid. Aan den dam zal een kruinsbreedte van 15 M. worden gegeven bij een hoogte van meer dan 1 M. boven den hoogst bekenden storm- vloed, ten einde dat werk ook diensthaar te kunnen maken aan de verbetering van de verbinding tusschen den vasten wal en de Euid-Hollandsche eilanden. DE LIBERALE RADIO-OMROEP. De heeren Mr. D. Fock, S. Wijnibergen, en door Wh. J. Bastiaan, vormende het dagelj'lksch bestuur van de Vereeniging van Liberate Radio-Amateurs, hebben namens den Libera- len omroep een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, houdende verzoek, om de V.L.R.A. ten spoedigste de beschikking te geven over de omroepprogramma's. In een uitvoerige toelichting wordt betoogd, dat de toestand, welke zich den laatsten tijd op om- i roepgebied heeft ontw.ikkeld, zeer dringend de i noodzaikelijkheid heeft do en gevoelen, dat de iiberalen over een eigen omroep-orgaan be- schikken, waartoe de Liberate. Omroep als erkende cn toegelaten zendorganisatie de be- S schikkCng over de omroep-programma's ver- langt. DE TARWEWET EN DE CRISIS. Het c. h. weekiblad De Banier onder redac- tie van het Eerste Kamerlid Mr. R. Pollema, schrijft: Er zijn meer schaduiwzijden aan de in 't zicht gestelde maatregelen verbonden. De Tarwewet bijv. zal dit tot gevolg heb ben indien de regeering niet een proef neemt met de oniderbreniging van het menggebod hij de ibakkers, dat de meelimporteurs zeer in hun bedrijf worden geschaad, dat de meel- fabrikanben een protectie van enikele mil- lioenen guldens zullen genieten en de bakkers in hun bedrijf zullen worden getroffen, om- dat ze met meel van tweeerlel samenstelling zullen moeten werken, wat voor onderdeelen van hun bedrijf beslist onmogelijk is en wat wil zeggen dat indien de regeering b'j haar starre hending blijft, waaronder de Tweede Kamer zich geknomd heeft, dat met de Tarwewet dan wellicht de tarweverbouwers iets geholpen zullen worden ten koste van andere bedirijven. Indien de regeering practisch niet zal gaan, hij de uitvoering van deze wet, in de richting van bovengenoemde proef, dan is er allerminst stof tot ibuitengewoon gejuich, wanneer de Eerste Kamer de Tarwewet mocht aannemen. Op deze wijze worden de crisismoeilijkheden wel verpiaatst maar niet opgelost. Voorts moge de vraag wel eens emstig on der de oogen worden gezien, wat in ander opzicht de gevolgen van deze steungrepen zullen zjjn. Morgen staat wellicht het tuinbouwbedrijf om steun voor de regeeringsdeur, overmorgen de veehouderij, de binnenscheepvaart en een deel van onze industriebedrijven. Wat moet de regeering dan doen? Voor ieder bedrijf wettelijke steunmaat- regelen daar stellen? Dat is burners onmogelijk. Want wanneer het daarbij zou gaan in de lijn van de Tarwewet, dan zouden daardoor de moeilijkheden een deel van het bedrijfsleven opgelegd, verre de zegeningen overtreffen welke de enkele gesteunde bedrijven, daarvan zouden mogen ondervmden. Daarom gelooven wij dat de regeering op den ingeslagen weg niet moet voortgaan. Wat moet er dan verdcr gebeuren? In alle bescheidenheid wenschen wij op deze vraag te anbwoorden. Ailereerst merken wij op, dat we liever ge zien hadden, dat de regeering door het nemen van incidenteele maatregelen tot directen steun aan den landbouw, hulp verleend had en intusschen krachtige voorbereidende maat regelen had genomen tot een groot economisch plan welke tot steunpunt zou kunnen dienen voor ons gansche bedrijfsleven. De redactie is nl. van oordeel, dat het scans schijnt, alsof alleen de landbouw een crisis-tij'dperk doormaakt. CRISISSTEUN EN WERKVERSCHAFFING. Een Rijksregcling. Het besluit van den Minister van Binnen- landsche Zaken om in de kosten van de on- keld. In de vredige dorpjes langs de kust kwam manslag maar uiterst zeiden voor en als het ooit gebeurde, dan was de taak van den controleur veeleer om de schuil- plaats van den schuldige te ontdekken, dan om zijn identiteit moeizaam vast te stellen of de beweegreden, die tot de daad had gevoerd. Te Baniak-Harap echter ging alles zoo ongeveer als het gegaan was, voor Ken- nard uit Tawau gekomen was. Door de inlandsche houthakkers waren wilde geruchten in de koelie-kwartieren verspreid, maar Westerman, die een nei- ging tot sensatieverhalen wel voorzien had, zoodra het bericht van den dood van den administrateur bekend werd, nam zeer doeltrerfende maatregelen om den toestand het hoofd te bieden. Zoodra de lijkschouwing voorbij was en zijn bezoekers vertrokken, klom hij op zijn paard en deed een inspectierit over de geheele onderneming, beginnende bij den omgehakten waringinboom. En op deze plaats meende hij vast te stellen was de grootste kans op onlusten, want zijn eigen mannen werkten daar pal naast de arbeiders van den aannemer. Sabatoe had ook moeilijkheden. Hij kreeg den administrateur en Flavin in het oog. die naast elkaar den nieuwen weg afreden en schuifelde naar hem toe. Westermans weloverwogen glimlach bracht hem van de wijs. ,,Tabhe, Sabatoe!" riep hij uit en wenk- te hem met zijn rijzweep om naderbij te komen. ,,Tabeh, Toewan", antwoordde de in lander en nam zijn hoed af. Hij keek Westerman bijna verwijtend aan. dersteuning van de werklooze arbeiders, be- hoorende tot bepaalde bedrijven, aan de be- trokken gemeenten opnieuw een Rijksbijdrage toe te kennen, is uitgewerkt in een regel'ing, welke in hoofdzaak overeenstemt met de regeling van 1924. Om voor toekenning van zoddanige bijdrage in aanmerking te komen zijn de gemeenten gehouden de in deze regeling vervatte voor- schriften na te leven en indien mocht blijken, dat daaraan niet is of wordt voldaan, wordt de subsidietoeizegging onverwijld ingetrokken. Afwijking van de voorschriften is niet toege- staan dan met goedkeuring van den Minister. Omtrent deze regeling en eenige andere vragen, de werkloozenzorg betreffende, heb ben wij op bet Departement enkele nadere in- lichtingen ontvangen. De werkloozen worden in deze regeling onderscheiden in: a. uitgetrokkenen, b. dub- bel uitigetrokkenen, c. reglementair nog niet reoht heibbenden op de uitkeering uit de werkloozenkas en d. ongeorganiseerden. Het is de bedoeiing, dat twee tarieven worden gemaakt, een voor de uitgetrokkenen, een ander voor de drie andere categorieen. Hierbij is van het standpunt uitgegaan, dat de uitgetrokkenen, die voor bun uitkeering hebben gestort, daardoor recht hebben op een hooger bedirag dan zij:, die niet betaalden. Dat de dubbel uitgetrokkenen in de tweede catogorie vallen is een gevolg hiervan, dat zij, alvorens dubbel-uitgetrokken te raken, den hoogeren steun voor uitgetrokkenen reeds heibben genioten. Van de bepalingen, welke de uitgetrokkenen raken, bepaalt art. 1, dat de onvrijiwillig ge heel of gedeeltelijk werklooze arbeiders, die in de drie maanden voorafgaande aan het tijd stip, waarop zij werkloos werden, tenminste zes weker, werkzaam waren in bedrijven door den Minister van BindenlahdsChe Zaken en Landbouw met name te noemen, indiien zij geen recht meer hebben op uitkeering uit de werkloozenkas hunner organisatie, omdat zij zijn uitgetrokken, zoolang zij naar het oordeel van het door den Minister erkende orgaan voor steunverleening daarvoor in aanmerking komen en ten hoogste gedurende het aantal weken, door den Minister bepaald, een weke- lijksche ondersteuning ontvangen. Het in dit artokel genoemde „orgaan" wordt door de gemeente aan den Minister voorgesteld. Ais zoodanig kan de burgemees ter, een wetihouder, een dienst van maatschap- pelijk hulpbetoon, een commissie, waarin de vakorganiisatles vertegenwoordigd kunnen zijn en fungeeren. Het maximum aantal weken, waarop in het artikel wordt gedoeld, bedraagt 18 weken voor kostgangers, 24 weken voor gehuwden en ongehuwde kosbwiimers. Heeft een uitge- trokkene gedurende het te zijnen opzichte be paalde aantal weken steun genoten, dan gaat hij tot de dubbel uitgetrokkenen behooren. Volgens artikel 2 wordt met den toestand van elk gezin nauwlettend rekening gehou den en kan niemand door deze regeling eenig recht op ondersteuning ontleenen. De verleening van steun geschiedt naar be- hoefte. Aan kostgangers, waaronder alleen ver- staan worden inwonenden, die geen deel uit- maken van het gezin, kan volgens art. 4 slechts steun worden verleend na goedkeuring van elk geval door den Minister. In overeen- stemming met het karakter eener regeling naar behoefte zijn dan ook geen steunbedra- gen in de bepalingen opgenomen, De betrokken gemeentebesturen doen om trent de tarieven voorstellen. Van de inkom- sten van den uitgetrokkene en van de leden van zijn gezin wordt 2/3 in mindering gebracht op zijn volgens deze regeling vastgestelden steun. ,,Het is een leelijke geschiedenis, Toe- wan", vervolgde hij, na een gerekt stil- zwijgen, ,,maar ik vreesde wel, dat het gebeuren zou. De orang blanda is wijs, veel wijzer dan wij zelven, in alles behalve in deze dingen. Maar de vader van mijn vader en voor hem diens vader wist dat deze plek ,,angker" (noodlottig) was. En nu is de boom neergeveld, de wilde vijg is ontworteld en de geest van den boom, die geen rustplaats meer vinden kan, dwaalt rond". Westerman wierp zijn hoofd achterover en schaterlachte. Een groep inlandsche werklui hoorde hem en hield even op met arbeiden om de oorzaak van zijn vroolijkheid te ver- nemen; een mandoer van de onder neming, die den heelen tijd, van zon^op- gang af, met lijdelijk verzet te kampen had, wierp een blik naar zijn heer en meester en spitste zijn ooren om het een of ander krachtdadige argument te ver- nemen, dat zijn wankel gezag weer her- stellen kon. ..Luister eens, Sabatoe", zeide de admi nistrateur. ,,Ik zal je eens wat vertellen. Op zekeren dag toen de overleden toe- wan-besar, toewan Flavin en jij en ik in het bosch over deze zaak praatten, had een dief zich in de boomen verstopt en luisterde af wat wij zeiden. De dief was een sluwe man, die heel goed wist, dat Arangoi gek was en dat het verhaal van den apegeest alleen maar kon dienen om vrouw en te verschrikken en kinderen te beletten om weg te zwerven van de kam- ponq naar de rimboe, waar ze zouden verdwalen. ,Maar", zeide hij tot zich zelf. ,,het komt mij heel goed te pas, dat dit geloof bestaat, want als ik zekere dingen Maximum stounbedrag. De steun aan gehuwde en ongehuwde kost- winnaars mag nimmer meer bedragen dan 65 en aan kostgangers niet meer dan 55 van bet loon, dat zij bij 48-urigen werkweek in het bedrijf, waartoe zij behooren, zouden kunnen verdienen. In de praktijk zal dit veelal bet loon volgens de collectieve con- tracten z:n. Voor steun, overeenkomstig deze regeling kan slechts een lid van het gezin in aanmerking komen. Uitgesloten van crisissteun. In art. 10 wordt aangegeven, wie geen uit keering ontvangen n.l.: a. zij die ouder zijn dan 60 jaar, welke per- sonen zich tot arinenzorg moeten wenden; b. zij, die een jaar of langer uit een werk loozenkas en/of nopens daze steunregeling uitkeering hebben igenoten, zonder in dien tijd tenminste 6en maand in het vrije bedrijf te hebben gewerkt; c. zij, die moeten worden geacht niet meer aan het werk te zullen komen in het bedrijfs- vak, waarin zij geregeld hebben gewerkt; d. vrouwen, omdat er groote vraag is naar vrouwenarbeid en verondersteld wordt, dat vrouwen niet werkloos beboeven te zijn. Voorts wordt in het algemeen, behoudens in gevallen, waarin de Minister toestemming geeft, geen uitkeering verstrekt aan hen, die na 1 Januari 1931 zijn gehuwd. De steunbedragen worden voor elken per- soon in het b'jzonder vastgesteld door eerder genoemde orgaan en door bemiddeling van de betrokken vakor.ganisaties uiitgekeerd. Voor de reglementair nog niet rechthebben- den, de dubbeluitgetrokkenen en ongeorgani seerden zijn de bedragen en de duur der uit keering lager dan voor de uitgetrokkenen. Voor hen mag de steun aan gehuwden en on- gehuwden nimmer meer bedragen dan 60 aan kostgangers niet meer dan 50 van het loon, terwijl de maximumduur der uitkeering is vastgesteld voor dubbel-uitgetrokkenen op 15 weken aan kostgangers en 21 weken aan gehuwden en ongehuwde kostwinners; voor reglementair nog niet reohthebbenden en on- georgantseerden op 26 weken aan kostgangers en 35 weken aan gehuwden en ongehuwde kostwinners. Een gehuwde werklooze of een ongehuwde kostwinner kan volgens deze regeling dus een jaar lang steun trekken, n.l. eerst na 66n wachtweek gedurende 6 weken uit de kas zijner organisatie. daarna 24 weken volgens deze regeling als uitgetrokkene en daarna nog eens 21 weken als dubbel-uitgetrokkene. In deze regeling is het initiatief aan de ge meente. Zij wendt zich om steun tot den Minister en deze beslist of zij steun zal ont vangen. Suibst.die wordt slechts verleend in de kos ten van ondersteuning van werkloozen, die in de drie maanden, voorafgaande aan het tiid- stip, waarop zij werkloos worden, tenminste 6 weken werkzaam waren in de bedrijven, waarin naar de meening van den Minister ter plaatse een algemeene werkloosheid tenge- volge van de crisis beerscht. Het minimum der Rijksbijdrage is 25 der kosten, het maximum 75 naar gelang van den finan- oieelen toestand der gemeente en omvang en duur der werkloosheid. Welke gemeenten voor subsidie in aanmerking komen. Aan de toekenning van subsidie zijn de vol- geude voorwaarden verbonden: le. dat de geheele w^rkloozensteun der ge meente inclusief de werkversohaffing, de goedkeuring van den Minister moet dragen; 2e. dat, telkens als de Minister dit noodig acht, een door hem te bepalen aantal werk loozen naar de R'/ikswerkverschaffing wordt gazenden doe, zal ik rijk worden; ik zal mij wreken op den orang blanda, die mijn vijand is en zijn politiemannen met geweren zendt om mij op te jagen en de mannen zullen hun hoofden schudden en gelooven, dat de geest van den aap dit alles verricht heeft, omdat de toewan-besar een boom heeft geveld". ,,En toen", vervolgde de planter, terwijl hij rustig zijn pijp vulde, „de toewan- besar op een avond in zijn stoel in slaap gevallen was, kroop de dief uit den tuin en sloeg hem dood. Er waren zilveren ringgits injde brandkast van den toewan- besar en de sleutel van die brandkast zat in den zak van den toewan. De dief nu, wat bevreesd gmdat hij een leven genomen had, aarzelde een oogenblik eer hij naar den sleutel durfde zoeken en terwijl hij talmde hoorde hij het geluid van voet- stappen op het tuinpad en hij verborg zich. En een oogenblik later kwam de toewan- controleur en de dief vluchtte in doods- angst door de achterdeur. ,,En nu", besloot hij met opgeheven vinger tegen den verbaasden aannemer, ..terwijl de moordenaar in de rimboe loert en tracht niet te merken, hoe zeker het net van den orang blanda zich over hem sluit, zijn er mannen, die vreesachtiger zijn dan vrouwen en die elkaar aanstoo- ten en fluisteren: ,,Heb ik het je niet gezegd? Dit is het werk van den geest van den aap". Sabatoe's vingers frommelden met den rand van zijn vettigen hoed en zijn bloote teenen boorden zich in den grond. ..Maar het is een oude overlevering, Toewan", hield hij vol. ,,De vader van mijn vader. en voor hem diens vader weer Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" stoat. Prijs 75 cts. (Ingez. Med.) 3e. dat aan de door den Minister aange- wezen Rijkscontroleurs volledig inzage wordt gegeven in de gemeentelijke werkloozen- administratie en aan ben alle gevraagde in- lichtingen worden verstrekt. In de regeling zijn eenige aanwijzingen be treffende uitvoering van de steunregeling op genomen, waarin de nadruk gelegd wordt op bet karakter van steun naar beboefte, dat deze regeling kenmerkt en waarin o.a. wordt voongescbreven, dat ook rekening moet wor den gebouden met de gezinsinkomsten v66r de werkloosheid, omdat deze van dien aard kun nen zijn geweest, dat gereedelijk een gedeelte daarvan had kunnen worden bespaard. In vele gevallen zal dan ook een wachttrjd kunnen worden bepaald, welken de aanvrager moet doormaken, alvorens tot steunverleening wordt overgegaan. Tot onmiddellijike steunverleeming dient niet dan bij uitzondering te worden ovengegaan. Aan niet-volwanrdige arbeiders, die niet tot de tijidelike werklooze kunnen worden ge- rekend, moet geen steun worden verleend; zij dienen door de organen van armenzorg te worden geholpen. Indien blijkt, dat onder- sieunde niet voldoende tracht werk te be- komen, moet de steunverleening terstond worden heeindigd en tegen steunverleening aan beroepswerkloozen moet zooveel mogelijk worden gewaakt. Tenslotte moet met loon- daling in bet bedrijf, waartoe de betrokkene behoort, rekening worden gebouden by het berekenen van den steun. Tot zoover de regeling. Wij hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een nadere inlichting te veTkrij- gen omtrent de circulaire van den Minister, welke onlangs aan Ged. Staten der provin- cien is gezonden en welke los staat van de hierboven uiteengezette regeling. In die cir culaire stond n.l. dat gemeentebesturen geen steun mogen verleenen waardoor het vrije be drijfsleven zou worden geschaad. Op oruze vraag werd ons# geantwoord, dat de bedoeiing daarvan is, dat geen steun ver leend mag worden die concurreerende bedrij ven in een ongunstige positie zou brengen. Wanneer bijv. een gemeente steun zou ver leenen aan een sigarenfabriek door toeslag op het loon, zouden sigarenfabrieken in andere gemeenten daardoor an een ongunstige positie komen. Voorts is ook bedoeld, dat de uitkee- ringen aan werkloozen niet te hoog mogen zijn in verband met bet loon. ,,Mana boleh (wat doet het er toe)", donderde Westerman hem toe, zoodat de aannemer beefde en zijn hoed liet vallen. „Het is ohzin, Sabatoe! Wat begrepen de vaders van onze vaders van wat wij nu weten? Wil je dan, dat je kleinkinderen vertellen hoe hun grootvader een omweg van uren maakte in het bosch om een boom te vermijden, omdat hij geloofde dat er geesten in diens takken huisden?' Sabatoe wreef een vuile hand over zijn mond. De orang blanda is whs", besloot hij opnieuw, ,,en wie ben ik, dat ik zijn wiis- heid in twijfel zou trekken? U zegt, dat het een dief was, die den toewan-besar doodde?" ,,Het was een dief", herhaalde Wester man vol overtuiging, ,,een arm schepsel, dat zich in de schaduw verbergt en zich slechts durft vertoonen als de schemering gevallen is. Hii versloeg Toewan Ken- nard, omdat hij sliep. Er waren zes sterke Chineezen in dien boom. Sabatoe, zes houthakkers, die ik speciaal voor dat werk had uitgekozen. Zij zijn niet omge- komen. De geest van den aap zou toch zeker zijn toorn ailereerst op hen gekoeld hebben, want door hun handen werd zijn woning vernietiad, tak na tak, stronk na stronk. Maar de dief durft hen niet be- naderen, omdat zij krachtig zijn en omdat ze in een huis slapen met vele anderen. En ook hebben zij geen geld, Sabatoe. dat hem lokt". De inlander haalde zijn schouders op. schudde zich eens, alsof hij zich wilde bevrijden van een oude theorie, die moest plaats makpn voor een nieuwe en spuwde in de struiken. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 1