Voor Heeren. Feuilleton-vertelling en PREDIKBEUKTEH 08MENQDE BERICHTEN. LANDBOUW BEBICHTER. BRABANTSCHE BRIEVEN. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. INGEZONDEN STUKKEN. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. SCHE E P V A ARTBE WE GING. WISSELKOERSEN. Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaame gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) KOEWACHT. Geboren 25 m., 27 vr., totaal 52. Gevestigd 57 m., 53 vr., totaal 110. Overleden 16 m., 10 vr., totaal 26. Vertrokken 57 m., 70 vr., totaal 127. m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1930 1383 1278 2661 Bevolking op 1 Jan. 1931 1392 1278 2670 alzoo vermeerderd met 9 personen. Voltrokken huwelijken 26. Levenioos aangegeven 1. ZONDAG 18 JANUARI 1931. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Dr. L. J. Cazemier, H. A., en 2 u., Dr. L. J. Cazemier, Dankz. Sluiskil. 9% en 2 u„ de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u., Ds. G. van Dis, H. Avondm. en 2 u., D3. G. van Dis, Dankz. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9% en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. BJi. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 13 Januari 1931. Menier, 'k Was 'nen kwa- jongen van 'n jaar of twaalf en zat op school in de hogste klas. Dus bekaanst „vol- leerd", zooas m'n moeder da noem- de. Me zaten in de klas bij d'n bo venmeester, Truike zat twee klasen lager, i en wij in de hog ste klas, bij d'n Baard, (zoo hiet- ten wij d'n bovenmeester) waren vanzelvers de ,,'heeren" op de school. De bazen. Wij lie- ten ons van ginmensch wa gezeggen as sjuust der d'n Baard en da zat er dan ok nog wel *s neffen. Veunal in d'n appelen- en perentijd, want d'n Baard had schoone vruchtbomkes in z'nen tuin staanDaar konnen me uit de school sjuust op kijken en ge wit ok wel: wa-d-is op dieen leeftijd nog lekkerder as 'nen broeikzak vol mee gegapte appeltjes en pirkes! De Tiest, die al jonk van school af was, die was mee z'n negen jaren al afgesturdeerd en was toen koeisch^per van z'n ambacht, bij boer Steenstraten, zat in de maand Sep tember geregeld in die bomkes. Als 'n katje zoo kwiek klom ie d'rin en plukte z'n zakken vol en veur d'n Baard 't in de gaten had, had d'n Blaauwe al 'n nummerke gegeven veur ons, deur z'n gekste gezidhten te trekken en as dan heel de klas in de w6er was, dan pas had d'n Baard in de gaten, dat ie weer ,,ge- nomen" was, deur dieen blaauwen koeien- soheper. Maar eer ie z'nen hoed opgezet had en naar buitenge'.oopen, was d'n Tiest al ner- geraans rneer te zien. Die vloog in en uit de boomen en over de heiningen as 'nen eekhoom en't was net of ie mee delzelfde kleur haar as die eekertjes de- zelfste rapheid meegekregen had in z'n kribbeke. Ednen keer had de veldwachter m te gra- zen gekregen. Of liever gezeed, d'n hond van d'n veldwachter. Die had 'm gegrepen in t dikste deel van z'nen rug, zoodat z'n billekes deur z'n broek heenschenen. Z66 wier ie in de klas gebrooht bij d'n Baard, aan z'n ooren. „Mot ie t kot in, of rekende zelvers mee 'm af menier d'n bovenmeester?" vroeg d'n veld wachter. D'n Baard keek 'm aan of ie trek in d'n Blaauwe had. Z'n donkere oogen had- den alleimaal honger as ie naar dieen men- schelijken eekhoom keek die't veumomste uit z'n broek miste. En d'n bovenmeester z'nen baard gong er allemaal van op en neer, of ie al pruufde hoe lekker da Blaawe beest zou La me los!" kwekte d'n Tiest, „ge trekt er m'nen ooren af, beyl" en meteen trok iie z'n hoofd uit d'n veldwachter z'n viisten. „Da v&rken za'k zelvers wel 's wasschen," zee d n Baard en hij dee z'n jaske uit en stroopte zn hemdsmouwen omhoog. Nouw, amico, veur ginnen baalzak appeltjes hadden me op da memdnt d'n Tiest z'n porsie overgenomen. Maar die kneep z'n oogen 'n bietje dioht en toen wiesten wij al dat d'n Baard gong vee- gen. Maar hoe? Waant zooas ie daar sting, tusschen die twee steuvige kearels, zag 't er aitij nog allesbehalve rooskleurig veur m uit. Leg nouw eerst die gestolen vmchten hier 's op m'n tafel," zee d'n Baard streng: „haal- d-oew zakken uit, struikroover." Toen da ge- beurd was, 't waren er eventjes zeuyentien, toen zee ie: „en kom nouw 's hier! Mee pakte-n-ie 'm bij z'n lurven en gooide-nm over z'nen knie. En toen ie daar zoo lag, loerde d'n Tiest naar ons, kneep 'n ogske en zette 'n laangen neus. Maar me konnen er nie mee lachen waant d'n Baard pakte de roei die aan z'n lessen66r hong am er d n Tiest van-dik-hout-zaagde-plaanken mee te geven, op z'n „broek", die er....... op de kwaje plak nie mcer was! En net, toen d'n Baard zn roei oplichte om te slaan, toenD'n boven meester liet 'm vallen, draaide z'n eiges om en d'n Blaauwe glipte-n-as 'n kat deur't open- gedraaide raam. En ni'ks aanders was er meer van 'm te bespeuren as de zeuvenbien appel tjes, die op 'n rij op de tafel laggen en d'n veldwachter die stond te scheuren van d'n lach. „Gij d'r nouw ok uit!" kwekte d'n Baard teugen 'm en d'n veldwachter af! Amico, da's 'nen dag gewiest op school, zoo plazierig as me nooit meegemokt emmen. Me gongen allemaal naar huis mee vijfhonderd strafregels, maar w'adden ze'r gere veur over. En wa'k mee da beeld-uit-m'n-kinderjaren eigenlrjik zeggen wouw is ditte: as da me in o-nzen tijd 6k gin brave jongetjes waren. Da-me-n-ok wel 's de blommekes buiten em- men gezet en d'n bovenmeester z'n bloed af- getapt dat ie spijt mot emmen g'ad dikkels, zo'n vak van apentemmer gekozen t' emmen in z'nen tijd. Ik tben dan ok wel 's thuisgekomen van school, da'k onder d'n eten maar aan tafel bleef staan. En as m'n vader dan zee: „ga zitten jongen, da'k dan net gong zitten of m'n achterwerk van porselein was! Maar as d'n ouwen Dre ik hiette naar m'n vader da-d-in de gaten had, dan dee ie er mee d'n teut van z'nen klomp altij nog evenveul bij as d'n Baard al gegeven had en ik beloof oew, da ge dan 'nen dag of acht oew lachen wel kon houwen. Veural as ge foep gong springen mee de jongens en ze jiekerden mee d'n hak van d'ren klomp er nog's geef overhenen. Dan kwammen er nog acht dagen bijEn da vonden me heel ge- woon. As g'op sohoo! d'n meester getergd had en van hum en later thuis nog's 'n pak raan- sel ikreeg, dan beschouwden me da zooveul as een van de schaduwkaanten van't sdhoolgaan. En of me d'r mee achterop zijn gerokt? Integendeel. Me kregen al gaauw in de gaten de waarheid van 't sprikwoord: p66rden die d'n haver verdienen, motten 'm krijgen ok." En die 't riesiekoow nie loopen wouw om 'n dag of veertien mee 'n gloeiend achterwerk rond te loopen, die moest dan ok d'n Baard maar nie pesten. Uit! Waant as ons ouwelui nie naast d'n boven meester hadden gaan staan, nouw, da wil ik wel weten dan hadden me heel de school en d'n Baard erbij afgebroken! Dan waren me opgegroeid veur galg en rad; dan dan was 't Bolzjewissem nie in Petersburg, maar in Ulvenhout uitgebroken Die schaande-n-is ons durpke dan tenminste bespaard gebleven, omdat er in de teuten van die ouwe boeren d'r klompen meer opvoedings- kunst schuil gong as in heele biebleteeken mee peedagogelsche boeken. En nouw koom ik waar ik zijn mot! Ge mot dan weten, da'k gelezen eb 'n stukske uit de kraant van 'nen meester die veroordeeld is, omdat ie 'nen belhamel van 'nen leerling van 'm, onder z'n gewit-wel had gesohupt. 't Was in 'n negerij in Ollaand, Wijk-aan-Zee mot da nest hieten, da-d-'nen Haantje d'n Veurste in de zeuvenste klas de blommekes buiten gong zetten. D'n boven meester was efkes weg, 'nen ondermeester zou 'm zoolaank vervangen en net as wij in onzen tijd, olleen d'n bovenmeester had daar wa-d-in te brengen in die klas. Zuilie waren natuurlijk de bazen van de school. En toen dus d'n ondermeester binnenkwam, toen flo- ten ze 'm mee z'n alien uit. Ollee, 'n ouw kunstje. Da dejen wij ok vruuger. Keb zelfs 'nen meester g'ad, die wier altij mee daverend applaus ontvangen en d'n dieen mokte-n-'r dan nog 't beste van wat er van te maken was en boog en ibedaankte-n-ons veur de har- telijke ontvaangst. Maar altij liep 't zoo goed nie af! Affijn, toen dieen mensch dan uit- gefloteh wier deur die kwajongens, toen kom- mandeerde-n-ie d'n haantje-d'n-veurste om de klas uit te gaan. En toen d'n aap da nie dee, toen pakte d'n meester 'm bij- z'n lurven om 'm uit de baank te sleuren en den gang op te smijten. Maar da gong nie zoo glad. D'n brak hiew z'n eigen vast en wier d'r geplukt en getrokken. Totdat d'n kwajongen los was ge- mokt van de baank en op z'n geizicht viel. Toen nog 'nen schup onder z'n broek en d'r uit die gin huishuur betaalt! Da's allemaal heel, heel gewoon, amico. Da's allemaal zoow oud en zoow natuurlijk as de eendenkiekens zwemmen. Maar wa nuuw, spluntemuuw is, da-d-is: da zo'nen brak van z'n vader gelij.k krijgt. Pa is naar de pliesie gegaan en d'n ondermeester hee verbaal gekregen en... twintig pop boete, of tien dagen in de nor, veur mishandeling! Kek, da's nuuw! Da's van deuzen tijd, nouw die apen van jong zoow brutaal zijn, da ze veur 'nen ouwen mensch niemeer opzy gaan: 'm omver loopen. Nouw ze dikkels al verdronken zijn veur ze water gezien emmen. Nouw er van die kin- ders zijn die bals uitschrijven en herbergen bezoeken en dit beschouwd wordt als de na- tuurlikste zaak ter wereld. Nouw er onder die apen van veertien tot zestien jaren dingskes gabeuren, waar de ouwers d'r eigen veur sohamen motten. Nouw ze op veftien jaren Bolzjewiek zijn! Kek. nouw, in deuzen tijd, nouw wordt d'n meester veur d'n rechter geslept, as ie zo'nen aap 'n aframmeling gift waar ie gewoonweg om gesmeekt hee. En wat er van da kleine tuig groeien mot, da z'nen meester veur d'n rechter brengen kan en ziet veroordeelen, ollee, daar houw ik m'n hart veur vast. En gin wonder zal 't zijn, as zo'nen zelfsten kwajongen over 'n paar jaar z'n eigen vader veur z'n gezicht slaat. Zo'nen mensch mag dan te beklagen zijn, hij hee-g't er zelvers naar gemokt. 't Is heel, heel erg, amico, da zukke dings kes meugelijk zijn. 't Is heel erg veur de aan- staande maatschappij, veur de menschen zel vers en voor de ouders die dat alles toestaan en goedkeuren veur alles. Maar ollee, wie z'n achterwerk braandt mot maar op de blaren zitten, zeggen wij altij. En da's 't eenigste wa'k er op weet. Kom, ik gaai er afsoheien. 'k Ben staamp- vol. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DR6. ONGELUK IN EEN ZWEMINRICHTING. Woensdagavond was een lljarig meisje gewoond hebbend aan den Schiedamschedrjk, met een vriendinnetje gaan zwemmen in de zwemin rich ting aan de Tuinderstraat te Rot terdam. Het meisje dat lid was van een zwemvereeniging, stond bekend als een goede zwemster. Haar vriendinnetje merkte opeens dat het meisje verdwenen was en is daarop alleen naarhuis gegaan. Al spoedig kwam men tot de ontdekking, dat het meisje zich nog in het water moest bevinden. De heer v. de. W. uit Hillegersberg is het bad gaan af- zoeken en heeft het meisje spoedig bovenge- bracht. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Men vermoedt dat zij een hartver- lamming heeft gekregen en op die wijze om het leven is gekomen. Van eenige onoplettend- heid van de zijde van het badpersoneel is geen sprake. IN EEN SLOOT GEltEDEN. Een personenauto, waarvan de bestuurder verbiind werd door de lichten vaneen tegen- komenden autobus uit Goes, is Woensdag avond bij Kwadendamme in den sloot gereden. De auto werd zwaar beschadigd. Van de beide inzittenden, twee heeren uit Rotterdam, is er een aan een van de beenen gewond. De auto is later door een kraanwagen op het droge gebracht. OP EEN HEK GEVALLEN. Dinsdagochtend te ongeveer 11 uur was de metselaar B. Niezen bezig werkzaamheden te verrichten boven op een transformatoren- huisje aan de Veemarkt te Groningen. Hij kwam daarbij te vallen en in de pennen terecht van een hek, en werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig is overleden. F AMILIEDIl AM A De 33jarige W. K. te Groningen had zich de laatste weken schuldig gemaakt aan ver- duistering ten nadeele van de drukkerij De Vooruitgang te Zuidbroek, waar hij werk- zaam was. K. is een oude bekende van de justitie; hij was in October uit de gevangenis ontslagen en zou thans weer worden gearres- teerd. Maar bij de komst van twee recher- cheurs aan zijn woning was hij niet thuis. Even later kwam hij aan de achterzijde zijn huis binnen en ging, toen hij van zijn vrouw hoorde, dat de politie naar hem gevraagd had, zonder een woord te zeggen met zijn fiets weer weg. Hy verliet het huis aan de achter zijde. Later is hij weer thuis gekomen en heeft daarna zich zelf met een scheermes een diepe snede in den hals toegebracht en vervolgens zijn vrouw, die te bed lag, gesneden met het- zelfde mes. De vrouw verliet het huis om hulp roepende en vluchtte naar de buren. K. ach- tervolgde haar en vermoedende, dat zij bij een naasten buurman was, sloeg -hij daar de rui- ten stuk. De vrouw was echter de straat op- geloopen, waar zij ongeveer 100 meter verder door bloedverlies uitgeput bleef liggen. Daar werd zij, hevig bloedend, gevonden door buren. Toen de politie ter plaatse verscheen, werd zij naar binnen gedragen. K. was toen nog in het huis. De commissaris van politie en de politie-arts waren spoedig ter plaatse. K. en zijn vrouw werden overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De toestand "van den dader is niet emstig. De vrouw was zeer ernstig gewond, levensgevaar bestaat er ech ter niet. Haar toestand was later redelijk. EEN VALSCHE AANGIFTE VAN INBRAAK. Te Wageningen deed Zondag de fabrieks- arbeider M. K., penningmeester van de afd. Wageningen van den Nederl. Bond van Fa- briek-sarbeiders, by de politie aangifte, dat by hem zou zijn ingebroken en een geldkistje, inhoudend f 350 h 400, gestolen. Bij het ingestelde onderzoek werden echter geen sporen van braak gevonden. Een familie- lid ontdekte in den tuin het geldkistje. De politie nam K. mee naar het bureau, waar het kistje geopend werd; er bleek nog ruim 33 in aanwezig. Bij een huiszoeking werd, op verschillende plaatsen verstopt, een be- drag van ruim f 200 gevonden. De politie heeft toen de boeken van K. in beslag geno- men, waarby bleek, dat de administratie niet in orde was. Volgens een voorloopige schat- ting heeft K. een tekort in kas van ruim f 600. Hij is aangehouden en heeft ten slotte bekend, de inbraak gefingeerd te hebben, ten einde het te doen voorkomen, dat het verdwe nen geld hem ontstolen was. Woensdag is hij ter besohikking van de justitie te Amhem gesteld. KOKEND WATER GEDRONKEN. Het 2-jarig zoontje van den heer G. Visser te Drachten dronik uit een ketel met heet water en is dientengevolge spoedig overleden. HET DRAMA IN DE SNEEUW. Robert Midy, de jeugdige student in de pharmacie aan de Parijsche universiteit, die in de eerste dagen van Januari trjdens een bergbestijging in Savoje met zijn vriend Ro bert Jones, student in de medicijnen, door een sneeuwlawine werd overvallen, waarbij hij zich kon redden, doch zijn vriend om het leven kwam, is van zijn droevig geeindigd uitstapje te Parijs teruggekeerd. Aan een journalist heeft hij verteld wat hem op den gruwelijken ochtend van den 3en Januari 1.1. overkomen is. Trouwens deze dag is voor vele toeristen noodlottig geworden: drie groepen waren van drie verschillende punten in het gebergte ver trokken, de eene om den Col de Chenaillet, de tweede om den Col d-es Frettes, de derde om de Colette de Gilly over te trekken. Van deze twaalf menschen keerd-e sleohts 66n terug: Robert Midy. De overigen werden alle, gelijk gemeld, door lawines bedolven. Na een verblijf in het hoogge-bergte had den Middy en Jones te Abries hun intrek ge- nomen. Den dag voor hun vertrek besloten zij nog een laatste, lichtere bestijging te on- dememen, die der Colette de Gilly, veeleer een wandeling. Volgens de verklaringen van de menschen uit de sbreek was de sneeuw zeer goed, er waren geen lawines te vreezen en de tocht zou in een paar uren kunnen worden volbracht. De jongemannen vertrokken allereerst naar het dorp Roux, waar boeren hun nogmaals verzekerden, dat er geen gevaar te duchten viel. Om een uur 's middags kwamen zij op het hoogste punt van het pynbosch aan, dat door den Pic de Gilly wordt beheerscht. Na een sober maal begonnen zij met de bestijging van den berg. De bergstroom, de Chalande, werd zonder moeilijkheden overschreden, Jones liep voor- aan en baande den weg. Eensklaps scheen de top van de Gilly als door een wolk omgeven. Midy wilde zijn vriend waarschuwen, doch te laat: een lawine naderde zoo snel en on- weerstaanbaar dat hij zich meegesleurd voel- de door een dichte sneeuwlaag nog voor hij iets had kunnen zeggen, Eenige minuten ver- liepen voordat de sneeuwlaag vlak was gewor den. Hij zag niets anders dan de verwrongen hand van zijn vriend, welke boven het sneeuw- dek uitstak en nog zwakke bewegingen maakte. Met groote moeite wist Midy zich los te wringen. Drie uren duurde het alvorens hij zich met zijn handen, die bijkans bevroren waren, had vrij gemaakt. Bij het vallen van den avond en terwyl de gedachte aan een nieuwe lawine hem obsedeerde, zocht hij het sneeuwvlak af; geen spoor meer van zijn vriend te ontdeiaken. Met het geweld van de neerstortende lawine nog in de ooren strom- pelde hij naar het dorp Roux om hulp te halen. Een -kwartier later reeds stond een reddingsploeg van jonge bergbewoners gereed om uit te trekken. Ondanks hun krachts- inspanning weigerde de sneeuw het lijk van Robert Jones terug te geven. Bij onderzoek bleek, dat de ongelukkige door twee lawines was getroffen, de eerste, die ook Midy had meegesleurd, de tweede, die van den Pic de Gilly was gekomen en Midy had gespaard, omdat hy zestig meter achter liep. Men weet, dat Jones' lijk, dat op tien meter diepte moet liggen, nog steeds niet gevonden is. Het voorjaar zal moeten worden afge- waoht alvorens het zal kunnen worden be- vrijd. RUPSENPLAGEN. Het aan-tal rupsennesten, dat in boomen en struiken (vooral eiken, meidoom, vruohtboomen) voorkomt, is thans weer zeer groot. In het brj- zonder geldt dit voor Noord-Brabant en Limburg, maar ook in andere provincien blykt Uit de aan- wezigheid van zoovele ruosennestpn da+ up rupsenplaag dit jaar nog volstrekt niet geein digd, op vele plaatsen zelfs niet merkbaar af- genomen zal zijn. Het is dus wederom noodzakelijk door krach- tige en uitgebreide maatregelen de sohade en overlast, die de rupsen in het voorjaar, als zij de winternesten verlaten hebben, aan laan- en vruohtboomen, hagen, hakhout en plantsoen zul- len kunnen veroorzaken, te voorkomen. Het vorige jaar zijn door het actief optreden van alle belanghebbenden en door het uitgebreid toezicht, dat vanwege vele gemeenten, waar ver- ordeningen op het vermetigen van rupsennesten van kraoht zijn, de rupsennesten uit vrijwel alle boomgaarden, hagen, tuinen en kweekerijen ver- wijderd. Dit jaar moet door een even algemeen en kraohtig optreden hetzelf-de bereikt worden. In boomgaarden, tuinen en kweekerijen is de schade, die de zoo talrij-ke rupsen kunnen aan- ric'hten, zoo groot, dat een volledige verwijdering van alle rupsennesten beslist noodzakelijk is. Het mag een gelukkige omstandigheid worden geacht, dat men met de op ziehzelf zoo eenvoudige han- deling van het uitknippen en verbranden der nesten (alleen in hooge boomen moeilijk uit te voeren) werkelij-k alle schade kan voorkomen. Boomkweekens moeten er verder rekening mede houden, dat het verwijderen van de rupsen nesten van hun kweekerijen niet alleen noodig is am schade aan him g-ewassen te voorkomen, maar dat zij de boomen en struiken, die zij af- leveren, volledig moeten zuiveren om aanmerkin- gen van hun afnemers te ontgaan. Om de bewoners van huiizen en de bezitters van vruchtboomen en kweekerijen langs wegen voor sohade en overlast te vrywaren is het noo dig, dat ook de wegfoeplantingen langs huizen, boomgaarden en kweekeryen grondig gezuiverd worden, terwijl het ook zeer noodzakelijk is, dat alle rupsennesten uit jonge boomen langs de wegen verwyderd worden. In eikenhakhout kan alleen door kaalslag de rupsenplaag bestreden worden, waarbij er rekening mee moet worden gehouden, dat het hout tijdig vervoerd wordt, daar de jonge rupsen in het voorjaar, als zij de nesten verlaten, nog over vrij groote afstanden andere gewassen kunnen opzoeken. Daarom. is het noodig, dat alle rupsennesten vemietigd wor den, nadat zij zijn uitgeknipt, door verbranding. Laat niemand achterblijven in de bestrijding van de rupsenplaag. Laten land- en tuinbouw- vereenigingen het werk in hun omgeving organi- seeren en op de belanghebbenden den noodigen drang uitoefenen. Laten de gemeenten de uit- voering van verordeningen op het vemietigen der rupsennesten nauwkeurig controleeren en zooveel mogelyk hulp verleenen door het te werk stellen van werkloozen. Ook door het organisee- ren van knipdagen voor schoolkinderen zijn het vorige jaar vele tienduizenden nesten vemietigd. Ook een krachtige medewerking van Rijk, pro- vincie en gemeenten, waar het zuiveren van weg- beplantingen betreft voor zoover dit voor de be- lendingen noodig zal zijn, is zeer noodig. In mededeeling no. 59 van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen (verkrijgbaar a 30 cents per stuk) vindt men alle noodige ge- gevens over de bestrijding van de rupsenplaag van den bastaardsatynvlinder, zoomede over die van andere rupsensoorten, nl. de ringelrups, en de rupsen van den satijnvlinder, den plakker en de spinselmot, waarvan, hoewel die niet in zoo groot aantal als de bastaardsatijnvlinder optre den, plaatselijk de bestrijding ook zeer wensche- lijk geacht moet worden. Inlichtingen hierover verstrekt de Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de bij dezen dienst werkzame ambtenaren. GUNNING BOUW WONINGEN. Door het bestuur der Woningtoouwvereeni- ging „Werkmansbelang" alhier is het bouwen van 9 kleine middenstandswoningen, waarvan de aanbesteding j.l. Maan-dag plaats had, gegund aan de minste inschrijvers in per- ceeien, zijnde de heeren P. A. van Hoeve en Zoon te Axel, D. Basting te Zaamslag, G. P. Vlaander te Axel, Gebr. Van Rijn te Axel, en D. Riemens te Zaamslag. MIDDELBURG. Door Ged. Staten van Zeeland werd Woens dag aanbesteed het herstell-en, vemieuwen en onderhouden, wat de perceelen la, 4, 6, 11, 14, 20 en 22 betreft gedurende 6en jaar en wat de averige perceelen aangaat gedurende 3 jaren, ingaande 1 Januari 1931, van de pro vincial wegen en andere werken in Zeeland, in 23 perceelen en in combinatie, o.m. 14. Straatweg wederzijds Sluis: A. J. Cam- bier, Breskens /350; M. Wandel /347; P. J. v. d. Sande, Breskens f 284. 15. Straatweg BreskensNieuwvliet. 16. (Straatweg SchoondijkeIJzendijke Rijksgrens. 17. Straatweg OostiburgZuidzande. 18. Straatweg tusschen Westelijk en Ooste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor deize perceelen geen inschrijvers. Voor de combinatie: J. H. v. d. Ven f 6060; M. Wan- del 5981P. J. v. d. Sande /5200; A. J. Cam- bier f 4980. 19. Straatweg Ter NeuzenAxelG. A. van der Straaten, Ter Neuzen 2790; I. Adriaans- sems, Ter Neuzen f 2170. 20. Straatweg Walzoorden-Hulst: J. H. v. d. Ven /4195; A. van der Straaten, Hans- weert /3980; J. de Bree, Ter Neuzen /3740; W. J. de Bruijn, Ter Neuizen 3596; P. J. v. d. Sande /3483; I. Adriaanssens 2957 en J. F. AdriaanssensPolfliet, Hont-enisse 2956. 21. Steigerdam enz. te Walzoorden: J. F. AdriaanssensPolfliet 767. Combinatie 19 en 21: J. de Maagt, Honte- nisse en P. Dees, Sas van Gent 4441; A. v. d. Straaten, Hansweert /3950; J. H. v. d. Ven 3800; J. de Bree /3620; P. J. v. d. Sande /3590; P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge 3558 en I. Adriaanssens f 2944. Door den hoofdingemieur-directeur van den Rijkswaterstaat werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland te Mid- deiburg aanbesteed: het vemieuwen en onderhouden van het verf-, behang- en -glaswerk van kunstwerken, geboiiwen en verd-ere inrichtingen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen, tot de Rijks- waterleiding bewesten en beoosten dat kanaal en tot de Rijkselectriciteitswerken van dat kanaal. gedurende 1931, 1932, 1933 en 1934 in drie perceelen en in massa, totale raming 5900 per jaar. Voor de drie afzonderlijke perceelen waren geen geldige biljetten ingekomen. Voor de massa: J. de Maagt en P. Dees te Hontenisse en Sas van Gent f 5795; J. J- Hangoor, Ter Neuzen f 5550; A. L. van Duijsse, Ter Neuzen 5300; J. G. Verlaat, Kamerik /5200; J. J. Thoma, Horst f 5000; Gebr. de Pauw, Hansweert 5000; A. Guilliet, Als uw rug, leden en spieren pijn doen; ala gij u priltkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voel-t; als de urine bewolkt is of pijnlijk, kun nen uw nieren verzwakt zijn. Misschien door een gevatte koude, overmatig werk of zorgen, doch wat ook de oorzaak zijn moge, de ver- zwakte nieren moeten versterkt worden. Be- proef Foster's Rugpyn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Als de nieren traag worden en het bloed niet meer geregeld filtreeren, blijven urine- zuur en andere onzuiverheden in het bloed achter. En deze schadelijke stoffen kunnen ;schias, spit, rheumatiek, waterzucht, blaas- aandoeningen en niergruis veroorzaken. Vraag het aan uw eigen kennissen en hoor hoe zij Foster's Pillen prijzen. Bij alle drogisten enz. f 1,75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 39 (Ingez. Med.) Ter Neuzen f 5080; J. L. A. v. d. Ven, Vtissin- gen f 4990Aug. Aoke, Sas van Gent f 4908 Gebr. de Zeeuw, Ter Neuzen f 4898 en Gebr. de Pauw, Sas van Gent 4720, alles per jaar. Door den Hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de provincie Noord-Hol- land te Haarlem is aanbesteed het maken van den onderbouw van 2 aanleginrichtingen ten behoeve van de verbinding over het Noord- zeekanaal te Buitenhuizen en bij de Hembrug Raming 115.000. Er waren 54 inschryvers. De laagste inschrijver was de heer C. de Waard te Ter Neuzen voor 90.500. (Buiten verantwoordelijkbeid der Redactie.) Maandag a.s. zal in het gebouw der Herv. Zondagsschool te Axel een Bybeltentoon»tel- ling worden gehouden, waarbij alle mogelyke uitgaven der Bijbels, verzorgd door het Ned. Bijbelgenootschap, te bezichtigen en te be- wonderen zullen zijn. De officieele opening voor genoodigden zal plaats hebben des nam. te half twee, waarbij Ds. Post een woord zal spreken. Van half drie tot 5 uur en daarna des avonds van half zeven tot 9 uur zal er voor belang- stellende gelegenheid zyn deze tentoonstelling te bezoeken, tegen een toegangsprijs van 10 cent. Des avonds 6.30 hoopt Ds. Ruysch van Dugteren een woord ter inleiding te spreken, terwyl Ds. Maas, van Kloosterzande, zoowel des nam. als des avonds de noodige inlichtin gen zal verstrekken. Mocht iemand een huitengewoon exemplaar van den Bijbel In zijn bezit hebben, dan wordi hij vriendelijk verzocht dit ter bezichtiging af te staan. Hartelijk wenschen wij alien, die hun BQbel liefhebben, op deze zeldzame gelegenheid om wat meerdere kennis aangaande den arbeid van het Bijbelgenootschap te verkrygen, t« benutten. Hoogachtend, G. P. A. RUYSCH VAN DUGTEREN. COOPERATIEVE VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 14 Jan. Appels: Rem hours (1-e soort) 21 tot 24 ct.; Rembours (2e soort) 12 ct.; Rembours (3e soort) 5 ct.; Goudreinette (le soort) 24 ct.; Goudreinette (2e soort) 18 ct.; Zure Belle- fleur 23 ct.; Fransche Bellefleur 21 ct.; per K.G. Groenten: Spruiten 12 ct. per K.G.; Prei 1 tot 2 ct. per stuk; Uien 2; Wijnpeen /1,50 tot 1,70; per 100 K.G. s.s. MAGDALENA in lading te Baltimore voor Napels. s.s. HELENA van Baltimore naar Cette, paae 13 dezer v.m. Gibraltar, s.s. TERNEUZEN in lossing te Londen. Voor Ter NeuzenGent: 15 Jan. Eng. ».s. MERGANSER, 946, ijzer, Glasgow. Van GentTer Neuzen: 14 Jan. Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen. Voor Sluiskil: 15 Jan. Nederl. s.s. ZEE- LAND, 1557, kolen, New-Castle. Voor Sas van Gent: 14 Jan. Fransch s.s. RHUYS, 1812, fosfaat, Casa Blanca. Voor Gent: 14 Jan. Eng. s.s. HUBBA- STONE, 431, kolen, Boston; Zweedseh s.s. BARA, 674, hout, Soderham; Eng. s.s. ARD- GRYFE, 481, ledig, Londen; Duitsch LIESEL HALM, 538, ledig, A'dam. 15 Jan. Eng. s.s. FODHLA149, ledig, Londen; Eng. s.s. MICKLETON, 364, ledig, Londen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Belg. s.s. GANDA, 1384, kolen, Hull; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Duitsch s.s. HEDWIG FISCHER, 1686, pyr., La Pal-ice; Eng. s.s. DAFILA, 969, stukg., Manchester; Eng. s.. ARDRI, 190, ledig, Lon den; Eng. s.s. HEBBURN, 1682, kolen, New- Castle; Eng. s.s. EDITH, 98, pekkolen, Lon den; Eng. s.s. GWENTLAND, 1090, ledig, Havre; Eng. s.s. MERSEY, 438, stukg., Goole. Van Gent: 14 Jan. Spaansch s.s. BIZ- HAY A, 2518, ledig, Sunderland; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ijzer, Middlesborough; Eng. s.s. ONYX, 240, fosfaat, Newport; Eng. s.s. KERRY HEAD, 389, fosfaat, Llimerick; Eng. s.s. GWENTGATE, 887, ijzer, Newport; Eng. s.s. ELETH, 140, fosfaat, Torquay; Eng. s.s. KILRAY, 370, fosfaat, Dublin; Duitsch s.s. ELLA HALM, 544, fosfaat, Stettin; Zweedseh s.s. ILSE, 280, ledig, Emden; Belg. s.s. PETER BENOIT, 859, ijzer, Newport. 15 Jan. Spaansch s.s. TORRONTERO, 1345, ledig, Sunderland; Eng. s.s. VXRGILIA, 3415, ledig, Philadelphia; Lett. s.s. KRIVS, 822, ijzer, Gdynia; Fransch s.s. THISB6, 879, ijzer, Port Talbot. Amsterdam, 16 Jan. 1931. Vreemd Bankpapier. Bled en Laten Londen 12,06 12,07 Belgisch 6,92 6,94%

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6