ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8631. VRIJDAG 16 JANUARI 1931. 71e JAARGANG BINHENLAND. BUITEBTLAN D. m. HOE DE LANDBOUWCRISIS TE VERHELPEN? TER NEUZEN, 14 JANUARI 1931. TER NEUZENSCHE COURANT HINDER WET. Burgerneester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat het verzoek van de ASSOCIATION COOPERATIVE ZELANDAISE DE CARBONISATION te Ter Neuzen, om op het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sctie G, no. 1867, de bestaande cokesfabriek te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is toe- gestaan. Ter Neuzen, den 13 Januari 1931. Burgerneester en Wethouders voomoemd. J. HUIZINGA, Burgerneester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DIENSTPLICHT. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hunne wettige vertegen- I woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgerneester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgerneester zorgt voor de doorzen- ding. Voor zooveel betreft uitspraken door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin, binnen den- zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Ter Neuzen, den 14 Januari 1931. De Burgerneester voomoemd, J. HUIZINGA. EERSTE TELEVISIE-UITZENDING IN NEDERLAND. „De Radiogids", het orgaan van de V.A.R.A. van deze week bevat het bericht, dat in het eind van Januari de eerste televisie-uitzending in Nederland zal plaats vinden. Het blad deelt mode, dat in Amsterdam een televisie-zender zal zijn opgesteld, die door middel van een rnuziekkabel zal zijn verbon- den met den gewonen telefoniejzender. De uitzending zal plaats vinden op de 1875 meter golf. Voorafgaande aan deze uitzending zal onder auspicien van de V.A.R.A. Dr. Noack, een der meest vooraanstaande deskundigen op tele- viiisiegebied in Dui tschland, een wetenschappe- lijke voordracht met demonstratie houden voor autoriteiten, vertegenwoordigers van de groote en radio-pers en anderen. Deze uitzending vindt plaats, deelt het blad mede, geheel onder verantwoordelrjikheid van de V.A.R.A., maakt deel uit van het program- ma van den arbeiders-omroep en wordt geiheel door dozen -gefinancierd. Dit is de eerste televisie-uitzending, die in Nederland plaats vindt. GRIEP OP SCHOUWEN-DUIVELAND. Op Schouwen-Duiveland heerscht een griep- epidemie. Vooral te Zierikzee en te Bruinisse komen vele gevallen van deze ziekte voor. Het aantal zieken te Zierikzee wordt op ongeveer 800 geschat. De meeste gevallen zijn van lichten aard. NEDERLAND, BELGIe EN FRANKRIJK. Verschenen is het rapport van de speciale commissie uit de Kamer voor de begrooting van buitenlandsche zaken in Belgie, waarin over de betrekkingen met Nederland het vol- gende wordt gezegd. De commissie vemam met genoegen, dat Den Haag en Brussel steeds in verbinding zijn betreffende de oplossing, welke dient gegeven te worden aan de Hollandsoh-Belgische vraag- stukken en zij is ervan overtuigd, dat de Koninklijke Regeering er voor zal waken dat het vraagstuk van de verbinding Antwerpen- Rijn, een vraagstuk van essentieel belang voor ons land, een oplossing krijgt, die heele- maal voldoening geeft. Niets kan deze oplos sing meer bespoedigen dan op wederzijdsch vertrouwen steunende betrekkingen tusschen de beide regeeringen, evenals tusschen de openbare opinies van beide landen. Derhalve kan de commissie slechts de krachtige logen- straffing goedkeuren welke de Belgische re geering bij monde van den heer Lippens, mi nister van venkeerswezen, liet volgen op som- mige geruchten in buitenlandsche bladen ver- spreid, volgens welke er sprake zou zijn van de oprichting op ons grondgebied van zooge- naamde strategische spoorlijnen gericht tegen Nederland, alsmede van betonnen schuil- plaat-sen in het Noorden van Vlaanderen. Een ieder weet in Belgie, dat er geen sprake is van iets dergelijks. NOG EEN COMMUNIST UIT DEN GEMEENTERAAD TE HAARLEM VERWIJDERD. In den gemeenteraad te Haarlem is het Woensdag erg rumoerig toegegaan. Nadat eerst de communist Peper uit de zaal was verwijderd, ging de communist Oversteegen ernstig tekeer tegen den burgerneester. Hij bleef met zijn vuist op tafel beuken en schold Burg, en Weth. en de raadsleden voor vlegels uit. Toen een der raadsleden hem toevoegde dat hij zelf een vlegel was, zeide hij niet be- leedigd te willen worden. Daar hij bleef doorschreeuwen, was het on- mogelijk om over het voorstel van den voor- zitter, om ook Oversteegen uit den raad te verwijderen, op de normale wijze te stemmen. Bij zitten en opstaan werd het voorstel toen met op een na algemeene stemmen aangeno- men. De communist raasde verder, doch ging tenslotte, op aanmaning van de aanwezige rechercheurs, de zaal uit. Tijdens het incident werd op de stampvolle publieke tribune langdurig geapplaudiseerd, waarop de tribune werd ontruimd, waarop „Rood Front" werd geroepen. Tijdens de ver- dere vergadering werd niemand meer op de publieke tribune toegelaten. 1928 van 274 en in 1929 van 282 instellingen) resp. 17 millioen en /19.1 millioen. De aan de inleggers der rijkspostspaarbank toege- ker.de rente bedroeg in de genoem-de jar en nog niet de helft van de door die instelling ge- kweekte rente. BEPEItKING VAN DE TARWE- f PRODUCTIE De correspondent der N. R. Crt. te Geneve meldt Naar iik verneem, heeft Woensdag in de conferentie der landbouwdeslcundigen de Nederlandsche deskundige dr. Van Rijn het interessante denkbeeld aan de hand gedaan, dat alle tarweproduceerende staten zullen overeenkomen gedurende den tijd van een jaar hun productie met 7% te verminderen. Deze kleine verlaging der voortbrenging zou reeds voldoende zijn om alle tegenwoordige aan- wiezige voorraden tarwe in een jaar van de hand te kunnen doen. Het denkbeeld vond nogal bestrijding, doch dr. van Rijn is voor- nemens het opnieuw ter sprake te brengen bij de tarweconferentie van Maart in Rome. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgerneester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat een uit spraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Het economische Volkenbondscomite heeft, naar uit Geneve asm de Telegr. gem-eld wordt, Wo°nsdagavond de bespreking met de land- bouwdeskundigen beeindigd en zal deze op een nader te bepalen datum hervarten. De voorzitter van het comite heeft er voor gewaarschuwd, dat het niet de bedoeling is, het landbouwvraagstuk permanent op de agenda te houden, doch het te bestudeeren als een belangrijk onderdeel van de economische crisis, waarvoor het een oplossing moet vin den; hij drong daarom op practische voor- stellen aan. De deskundigen hebben zich voornamelijk beziggehouden met de kwestie van het graan. Zooals bekend, is een van de voomaamste oorzaken van de graancrisis de overproductie en de deskundigen hebben zich dan ook voor namelijk beperkt tot het zoeken van een op lossing voor de beperking van de productie Indirecte beperking blijkt echter de meeste kansen op succes te kunnen bieden. De hoop werd uitgesproken, dat op de aanstaande tarweconferentie te Rome de onderhandelin- gen voor een betere organisatie van den han- del, o.a. door de oprichting van in- en uit- voerorganisaties zullen kunnen worden aange- knoopt en dat bovendien gestreefd zal wor den naar overeenstemming tusschen de over- zeesche en Oost-Europeesche graanproducen- ten. De besprekingen van Woensdag waren voornamelijk aan deze kwestie gewijd. Zooals bekend, stond op de agenda eveneens de bestudeering van het vraagstuk van het verschil in prijs, betaald door den verbruiker en den prijs, betaald aan den voortbrenger. De deskundigen waren van meening, dat een oplossing gevonden zal kunnen worden door de uitschakeling van de tusschen person en in den handel in graanproducten, d.w.z. door recht- streekschen verkoop van de producten aan den verbruiker. Dit zou volgens sommige des kimdigen kunnen geschieden door de oprich ting van cooperatieve verbruiksvereenigingen en dit zou bereikt kunnen worden door die kwestie zoo spoedig mogelrjk aan een speciale commissie voor te leggen. De algemeene indruk van de besprekingen schijnt bevredigend te zijn, wanneer men ten minste in overweging neemt, dat aan de op lossing groote moeilijkheden in den weg staan, die een grondige bestudeering behoeven. DE SPAARBANKEN IN 1929/30. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een- spaarbankstatistiek in het licht ge geven, welke betrekking heeft op het boek- jaar, geeindigd op een datum, liggende tus schen 1 Juli 1929 en 30 Juni 1930. Ter ver- gelijking zijn ook gegevens over de vorige twee jaren in de statistiek opgenomen. Een retrospectief overzicht, dat werd aangevuld met de nieuwste cijfers, gaat echter tot 1900 terug. Daaruit blijkt dat de heerschende cri sis zich in de spaarbankcijfers over het sta- tistiekjaar nog nauweljjks afteekent. Toch geven de cijfers betreffende het overschot van inlagen en terugbetalingen voor de rijkspost spaarbank en de particuliere spaarbanken tezamen genomen, wel eenige ombuiging in nederwaartsche richting te zien. Werd n.l. in de jaren 1927 en 1928 resp. 14.2 en 19.1 millioen meer ingelegd dan terugbetaald, in 1929 overtroffen de inlagen de terugbetalin gen met 16.2 millioen. Het saldo-tegoed van de inleggers bij de rijkspostspaarbank nam toe van rond f 340 millioen (einde 1928) tot 351 millioen (einde 1929), alzoo met /II millioen (3.1 Daar- tegenover staat een toeneming van het saldo- tegoed der inleggers bij 291 particuliere spaar banken, die zoowel over 1928 als over 1929 gegevens hebben verstrekt, van rond 353 millioen tot 380 millioen, alzoo met rond 27 millioen (7.4 Neemt men de cijfers dezer instellingen met die van de rijkspost spaarbank dan blijkt het saldo-tegoed te zijn gestagen van rond 694 millioen tot 731 millioen, dus met 37 millioen (5.3 Hier- bij houde men in het oog, dat de bevolking op 31 December 1929 tegenover den laatsten dag van 1928 een vermeerdering van 1.3 aan- wees. In alle provincies nam het saldotegoed der inleggers bij de rijkspostspaarbank toe, doch behalve in Noord-Brabant (waar de rijks postspaarbank een bijzonder groote plaats in- neemt) en in Zeeland was de toeneming bij de rijkspostspaarbank kleiner dan bij de ver- geleken particuliere banken. Bij laatstbedoel- de banken nam het saldo-tegoed in de pro vincies Zuid-Holland en Noord-Holland met resp. 8 millioen (w.o. te 's-Gravenhage met 2 millioen en te Rotterdam met 3.5 mil lioen) en 5 millioen (w.o. te Amsterdam met 2 millioen) toe, tegenover resp. 2 millioen en 2 millioen bij de rijkspostspaarbank. De rente door de spaarbanken gekweekt uit de beleggingen bedroeg in de jaren 1928 en 1929 bij de rijkspostspaarbank resp. 17.6 en 18.5 millioen en bij de particuliere spaar banken, waarvan opgaven zijn ontvangen (in GEHEIMHOUDING DER STERKTE- CIJFERS. Het Vlaamsoh-nationale Kamerlid voor Mechelen, Ward Hermans, heeft 16 December j.l. aan den minister van landsverdediging de vraag gesteld over hoeveel stormwagens, machinegeweren, zware stukken geschut en lichte stukken veldartillerie het Belgische leger beschikt. Blijken-s het officieele bulletin van parle- mentaire vragen en antwoorden luidt het laconiek antwoord van minister de Brocque- ville: „De gevraagde inlichtingen -zijn ge- heim; zij mogen dus niet worden mede- j gedeeld". SPAREN OF UITGEVEN? De liberale ..Manchester Guardian" is het blijkbaar niet eens met de vermelde radiorede van den bekenden liberalen econoom J. M. Keynes dat men in deze tijden beter doet geld uit te geven dan het te sparen. (Men her- innert zich wellicht dat professor Limperg, hoogleeraar in de bedrijfseconomie aan de I Amsterdamsche Universiteit, zich onlangs in ons blad in denizelfden geest heeft uitgelaten.) De ..Manchester" betoogt, dat de particulier j zich bij deze quaestie meer door den stand zijner middelen en door zijn persoonlijke wen- schen zal laten leidfen dan door economische i theorieen. Menschen die wel geld kunnen 1 sparen, doen dit omdat ze zichzelf op htm ouden dag of hun kinderen een inkomen willen verzekeren of in het geval dergenen, die zeer rijk zijn, omdat het minder moeite kost, iets te sparen dan alles uit te geven. Wat de openibare lichamen betreft, bepleit de heer Keynes (aldus de „M. G.) het uit- geven van geld voor groote plannen, zooals bijvoorbeeld het sloopen van Zuid-Londen van Westminster tot Greenwich, maar wat dit aangaat zullen de menschen het toch wel een beetje moeilijik vinden het economische van deze prettige theorie te ontdekken. Trouwens, deze theorie wordt door de meeste orthodoxe economen niet aanvaard. Er schijnt hier een volledige tegenstelling te bestaan wat, zoo besluit het liberale blad, jammer is van het standpunt der werkloozen en van het zaken- leven in het algemeen bezien. DE MILITA1RE VOOROPLEIDING. Onlangs werd in Italie, bij ministerieel be sluit de militaire vooropleiding in Italie ver- plicht gesteld. Alle Zon- en feestdagen is de Italiaansche jongelingschap haar aantal wordt op 600.000 geschat - genoodzaakt zich militair te oefenen onder leiding van Zwart- hemden. Thans heeft, naar het Alg. Hbld. meldt, generaal Teruizzi, chef van den generalen staf der fascistische mililtie, aan alle legioencom- mamdanten een circulaire gericht, waarin wordt bepaald, dat de militie elk jaar aan het leger, de marine en de luchtvaart goed afge- richte, physiek geizonde jonge mannen moet afleveren, in staat met het wapen van den sol- daat om te gaan: het geweer met ibajonet. Doch voor alles, zoo wordt gezegd, moeten de jongelieden zedelijk worden opgavoed, want physieke kracht en goede africhting dienen tot niets zonder zedelijke kracht. Dit doel zal worden bereikt indien alien, van den hoogsten commandant tot den onidergeschikten instruc- teurs, zich daaraan wijden, en indien zij met passende middelen (lezingen, toeliohtingen en de red-evoerinigen van den Duce, herdenkingen van de op het veld van eer gevallen soldaten) het werk van het fascistisch regiem verheer- lijken. Gcwagend van de balilla's en avan-guar- disten, die zich reeds over het geheele land aan het oefenen zijn, wijst generaal Teruzzi er op, dat van 1924 tot n,u het aantal jeug- dige Italianen, die een militaire vooroplei ding genieten, van 24.000 tot 270.000 is ge stegen, verdeeld over 5285 cursussen, welke onder leiding van 8756 instrueteurs staan. EEN ERNSTIGE AARDBEVING IN MEXICO. ken muur ernstig beschadigd. Tijdens de aardlbeving heeft men een geel licht aan den hemel waargenomen. Dit wordt verklaard door een uitibrasting van den vulkaan Popo catepetl. De aardschokken waren over een afstand van honderden mijlen merkbaar. Het aantal slachtoffers van de aardlbeving is nog niet bekend. Tot nu toe heeft men 6en docde en 25 gekwetsten gemeld. De haard van de beving ligt bij de stad Matamoras in den staat Puebla. De seis- mographische instrumenten hebben opgetee- kend, dat de schok vier minuten duurde.' Hevige aardschokken zijn om 21 uur plaat- selijke tijd ook te Tampico gevoeld. SOWJET-METHODEN. Het materiaal ten bewijze, dat er in de Sawjet-Unie dwang- en slavenarbeid voor de productie onder staatsmonopolie verricht wordt, stapelt zidh schrijft de N. R. Crt. op. In Engeland is den laatsten tijd, gelijk men weet, evenals in Amerika, een sterke be- weging gaanide tot het nemen van maatrege- len tegen den invoer van goederen die met de Sowjet-methoden geproduceerd worden. Wat men thans weet over de toestanden in de houthakkerskampen in het Noorden heeft daar vooral den stoot toe gegeven. Onlangs heeft het conservatieve parlementslid Bellaris in een brief aan den eerste minister Mac- Donald het denkbeeld geopperd om den Brit- sohen gezant in Finland te belasten met een onderzoek aanigaande het gebruik van dwang- arbeiders bij den Sawjet-houtaankap. Mac- Donald heeft zich toen in zijn antwoord ervan afgemaakt met te zeggen, dat Bellairs c.s. de kwestie alleen te berde brachten om politieke sensatie te maken en daar munt uit te slaan. Maar nu heeft Bellairs een brief, dien de Times van Woensdag openbaar maakt, van een Engelschman gekregen, die als offioier ter koopvaardij de toestanden in de Russische houtfhavens van nabij kent. Tegenover Mac- Donald's luchtihartige terzijdestelling van de zaak verklaart hij, dat hij de laatste twee jaren eerste stuurman aan boord van een schip geweest is en daar in dien tijd vier reiizen naar Sowjet-Rusland mee gedaan heeft, tweemaal naar Archangel en tweemaal naar Kem. Daar heeft hij steeds gezien, dat de werklieden aan boord kwamen onder escorte van een wacht, die met de bajonet op haar geweren gewapend was. Die wacht bleef aan boord zoo lang er geladen werd, van zes uur 's oohtends tot zes uur 's avonds. In dien tijid was het eenige voedsel, dat hij die werklieden zag gebruiiken, een homp zwart brood. „Als dit geen dwangarbeid van gevangenen is", besluit hij, „dan zou ik graag weten wat het dan wel is". Zoo'n getuigenis heeft bijzon- dere waarde, omdat het nu eens niet afkom- stig is van een der vluchtelingen die als ver- stekelingen de hel ontvluoht zijn en wier ver- klaringen men, hoezeer zij ook den stempel der waarachtigheid aragen, als partijdig en daarom ongeloofiwaardig tracht te ontzenu- wen. Over het lot van de arlbeiders in het alger- meen in de Sowjet-Unie verspreidt ook een rapport van het Internationale Arbeidsbureau te Geneve, een Volkembondsinstelling dus, nader licht. Volgens dit verslag, waren er in de Sawjet-republieken 10 millioen arbeiders tegen werkloosheid verzakerd, maar hebben de Sowjet-ambtenaren sedert 9 October alle uitkeeringen op grond van die verzekering gestaakt ,,tengevolge van den toestand van de arbeidsmarkt". Deze werkloozen moeten dus maar werk zien te vinden. Voor de uit- voering van het vijfjarig plan kunnen nog meer dwangarbeiders gabruikt worden. De boeren die zoo gelukkig zijn, dat zij aan de ,,ontkoelakiseeringsmaatregelen" ontsnapt zijn, worden ook al extra geknepen. De cor respondent van de Times te Riga meldt name- lijk, dat er een besluit is verschenen om de belasting voor den boerenstand te verzwaren. De eerste categorie van niet ,,gecollectivi- seerde" boeren moeten het dubbele van de belasting over 1930 betalen. Een tweede cate gorie 65 pCt., meer dan in 1930, en alle veld- anbeiders zonder land die „meer dan 30 roe- bels" in de maand verdienen - wat zij voor dit loon met hun gezinnen kunnen hebben, kan men zich voorstellen moeten tusschen de 5 en 10 roabels opbrengen. Alleen de col- lectieve boerenbedrijven worden van de be- lastingverhooging vrijgesteld. In een toelich- ting op het besluit wordt gezegd, dat deze belastingverhooging noodig is, omdat de orga nisatie van de collectieve boerenbedrijven en de mechaniseering van den landlbouw groote sommen verslonden hebben en er geen geld voor onderwijs en andere plaatselijike behoef- ten overgetbleven is. De woorden uit den aanhef van het Sowjet- Russisehe volkslied „Staat op, dwangarbei ders van den honger!" hebben een lugubere, actueele beteekenis gekregen. Te Mexico (stad) is Woensdag een hevige aardbeving gevoeld, welke meer dan twee minuten duurde en een paniek veroorzaakte. Op den eersten hevigen schok volgden gedu rende vijf minuten kleinere schokken. Op verscheidene plaatsen is brand uitgebroken. Ook te Vera Cruz heeft de aardbeving een paniek veroorzaakt. Nader wordt gemeld, dat de aardbeving in Mexico als de ergste wordt beschouwd, welke men sedert de groote aard beving in Juni 1911 heeft mee gemaakt. Toen waren in 41 steden meer dan 2000 menschen omgekomen. Volgens een bericht van de Associated Press van Donderdagmorgen vroeg zijn te Mexico (stad) 50 huizen ingestort em vele beschadigd. Er zijn storingen ontstaan in de electrische verlichting, alsmede in het tram- en telefoon- verkeer. Vele auto's zijn door vallende stuk- ALG. NED. BOUWARBEIDERSBOND. Gisteren werd alhier in het .Concert- en Bioscoopgebouw" de aangekondigde filmavond van den Algemeenen Nederlandschen Bouw- arbeidersbond gegeven. De opkomst was matig. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der afd. Ter Neuzen, den heer L. Willemsen, waama de secretaris van het hoofdbestuur, de heer Sino, uit Amsterdam, een inleidend en verklarend woord sprak in verband met de te vertoonen film, die feite- lijk een aangevuld vervolg is van de het vorig jaar vertoonde film ,,Wij bouwen". Zij is van toepassing op het streven van den Bond naar een jaarlijksche vacantie voor de bouw- vakarbeiders, aangezien zij o.m. in beeld brengt hoe men op een gezonde aangename wijze de vacantie kan doorbrengen, door de beelden van een vacantiekamp en excursies der A. J. C., door de zorgen van den Bond. De film opende met tafreelen van het vacantiekamp op de Veluwe, op de maaltij- den, de slaapgelegenheden, de ontspanning en de uitstapjes van uit het kamp. Vervolgens werd vertoond een voormiddagverblijf in Artis te Amsterdam, benevens een tocht op de Zuiderzee, naar Volendam en Marken. Daar- na kreeg men beelden van het aanleggen van een spoorweg in de mijnstreek, het maken van kaaimuren aan de Waalhaven te Rot terdam, hetgeen daar gebeurt door middel van betonnen caissons, die in een dok wor den gemaakt en naar de plaats gesleept waar zij moeten dienen, waar men ze door inpom- pen van water laat zinken. Na de pauze werd vertoond een verfilming van de 5-daagsche vacantie reis naar Duitsch- land, de aankomst te Keulen en mooie lana- schapsbeelden gemaakt tijdens tochten door de bergen of langs den Rijn. Het slot werd gevormd door beelden be treffende de actie tegen de vlootplannen, de meetings en betoogingen in Amsterdam ge- houden, gevolgd door beelden „tegen oorlog" en „voor vrede". CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND. In een te Goes gehouden vergadering van de leden der Vereeniging voor Christelijk mid- delbaar en voorbereidend hooger onderwijs in Zeeland is medegedeeld, dat het Christelijk Lyceum met vrij groote zekerheid 1 Septem ber in Goes zal worden geopend. Het ligt in de bedoeling op dien datum het onderwijs in de laagste twee klassen aan te doen vangen. Het garantiefonds dient nog te worden ge vormd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 4 tot en met 10 Januari in de provincie Zeeland be droeg: Febris typholdea: O. en W.-Souburg 1. Diphtherie: Heinkenszand 1. DE REGEERING EN DE SUIKER- INDUSTRIE. Op 5 December j.l. heeft de regeering bij monde van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verklaard, dat zij bereid is de suikerbietenteelt met een wettelijken maatregel te helpen. Bij aanvrage is de Maasibode van beslist betrouwbare zijde gebleken, dat de regeering nog steeds op hetzelfde standpunt staat, en dat „de besliste verklaring" van den Minister: ,,De regeering is bereid de suikerbietenteelt met een wettelijken maatregel te helpen" nog evenzeer geldig is als toen deze zes weken geleiden afgelegd werd. Ondertusschen begint het er naar uit te zien, dat de steun niet tijdig genoeg zal komen om voor dit jaar effect te kunnen heb ben, aangeizien het zoo zachtjes aan voor de landbouwers tijd wordt htm zaaiplan vast te stellen. Wanneer geen steunmaatregelen vaststaan, is het niet te voorzien, dat de sui- kerbieten kunnen gezaaid worden, en de fabrieken de a.s. campagne automatisch buiten exploitatie zullen blijven. Wat hiervan voor Zeeuwsch-Vlaanderen de gevolgen zouden zijn, is nog eens uitvoerig uiteengezet in het door de Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande ren aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en aan de Eerste en Tweede Kamer verzonden adres. Bij een gewone campagne wordt in deze streek voor teelt, oogsten, laden en lossen, vervoer en tot suiker verwerken door de fabrieken te Sas v. Gent ongeveer 3.412.000 betaald. Bij vervallen dezer cultuur zou dit bedrag met ruim 2 millioen gulden verminderen. HOEK. Op verzoek wordt de bijzondere aandacht der lezers gevestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende het concert op 24 dezer te Hoek, in de zaal van den heer Nieuwelink te geven door de Ter Neuzensche Mondharmonicavereeniging, met medewerking van het grunstig bekende trio Van Daalen. De mededeeling, dat nog onlangs door deze vereeniging een succesvolle uitvoe- ring is gegeven te Ter Neuzen, zal zeker aan- leidmg zijn om belangstelling te wekken voor de uitvoering te Hoek. ZAAMSLAG. Door den heer J. P. Geelhoedt is tegen 1 April a.s. ontslag gevraagd als gemeente- ontvanger. Blijkens de advertentie in dit nummer hoopt de C. J. V. Stroomopwaarts" Vrijdag- 2a Januari haar lOjarig bestaan te herdenken, door een feestelijike samenkomst in de Ned. Herv. kerk, die geleid zal worden door den eere-voorzitter der vereeniging den Weleerw. heer Ds. G. v. Dis. Door de medewerking van sprekers, zangers en solisten, belooft dit een praehtavond te worden, zoowel voor de be- langstelleniden in het jeugdwerk als voor de liefhebbers van muziek en zang. IJZENDIJKE. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer W. J. Talsma, arts te IJzendijke, eervol ontslag verleend als lid der Gezond- heidscommissie, zetel Oo^tburg. LOOP DER BEVOLKING OVER 1930. SAS VAN GENT. Geboren 31 m., 31 vr., totaal 62. Gevestigd 156 m„ 135 vr., totaal 291. Overleden 12 m., 8 vr., totaal 20. Vertrokken 162 m„ 153 vr., totaal 315 m. vr. tot. Bevolking op 1 Jan. 1930 1560 1511 3071 Bevolking op 31 Dec. 1930 1572 1515 3087 alzoo vermeerderd met 16 personen. Geboren niet behoorende tot de werkelijke bevolking 2. Overleden niet behoorende tot de werkelijke bevolking 3. Elders geborenen, behoorende tot de wer kelijke bevolking 4. Elders overledenen, behoorende tot de wer kelijke bevolking 6. Levenloos aangegeven 2. Voltrokken huwelijken 24. Echtscheidingen 1.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5