mtw* A Verstopping HEERENBAAI BUITENLAND. LA.NDBOUWBERICSTEN. Dam- en Schaakrubriek. .'jj ^8 H|j Htiis en Hof. Pluimvee-rubriek. itiAf 7pnii\*jpn komen tot rust' kal" Mijnhardt's Zenuwiabietten TE WASHINGTON OVERWEEGT MEN GEEN YERM1NDERING VAN OORLOGS- SCHULDEN. ECHTE FRIESCHE DAMMEN. SCHAKEN. VOEDSELBEREIDING DOOR DE BLADEREN. Mijnhardt's Laxeertabletten WW i.CIi U Wi»ll meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) meeste importeurs hebben bun eigen merken. De naam van de buitenlandsche meelfabrieken komt in bet geheel niet op de zakken voor. Er zijn alechts een paar importeurs, die zgn. Ifmolenmerken" verkoopen. Ja, bet gaat zelfs «66, dat elke bandelaar in de provincie, die een 300 zakjes meel koopt, zijn eigen merk kan bekomen! De inlandscbe meelfabrieken verdienen wat meer waardeering als tot beden uit de couran- ten is gebleken. Zij moesten de laatste jaren bun tarwe betrekken uit Amerika en Canada en doordat ook de afvallen niet meer vrij kon- den worden geexploiteerd, is het zelfs wel ge- beurd, dat zij bun afvallen naar deze landen weder terug moesten verkoopen, waaruit dus blijkt, dat in het buitenland voor de afvallen een betere markt is te vinden dan in ons land, waardoor dus ook de bloem in deze landen goedkooper kan worden geproduceerd. Deze bloem nu werd nu naar ons land ge- fcxporteerd en de meelfabrieken in het buiten land werden daarbij deskundig geholpen, betzrj dat bun somtijds goedkoopere tarwe werd verstrekt, mits het meel maar werd ge- exporteerd, dan wel, dat uitvoerpremies wer den toegestaan. In ons land wordt bloem geimporteerd uit Amerika, Belgie, Frankrijk, Duitschland, kort- om, alle landen ter wereld kunnen zonder eenige onkosten bun bloem in ons land impor- teeren en tegen al deze landen moesten de inlandscbe meelfabrieken concurreeren. De meelfabrieken in ons land zijn echter ingerieht zooals de beste van de geheele we reld. Zij behoeven voor geen 66n land ter we reld onder te doen. Geen kosten om dit te be- reiken, zijn ervoor gespaard. Him bedrijven zijn sterk gerationaliseerd. De kwaliteit van bun producten kan daardoor tegen elk land op. Jarenlange studie en ervaring hebben hun geleerd, om alle soorten tarwe, die op den aardbol groeien, op hun juiste waarde te kun nen beoordeelen, en al deze factoren tezamen hebben hen tot heden in staat gesteld, den eenen trjd met meer, den anderen tijd met minder succes, aan alle concurrentie, die voor de geheele wereld in Nederland openstaat, het hoofd te kunnen bieden. Zij hebben dan ook om geen maal- en meng- gebod gevraagd, doch, waar de regeering het in het landsbelang noodig acht, dat dit wordt ingevoerd, hebben zij zich hierbij neder te leggen. BELGEN, JAG5SND OP DE WESTER- SCHELDE? Zondagsjagers met kanongeweren Het Tweede Kamerlid de heer Kersten heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het Uw Excellence bekend, dat jaar na jaar Belgische jagers, in strijd met art. 20 der Jachtwet, des Zondags op de Wester- Schelde, in het bgzonder onder den wal van den Emanuelpolder en Waarde, jacht maken op waterwild? Kan Uw Excellence mededeelen of boven- dien in strrjd met de Jachtwet gebruik wordt gemaakt van z.g. kanongeweren? Acht Uw Excellence het niet noodzakelijk, dat tot verhindering dezer aanhoudende over- tredingen wordt opgetreden door politie, voor- zien van een motorbootje, daar de politie op den wal machteloos is? DE GOEDERENT ABIE YEN DER NEDER- LANDSCIIE SPOORWEGEN. Een commissie van onderzoek. De minister van Waterstaat heeft thans, uit overweging, dat het wenschelijk is, een onder zoek te doen instellen naar de huidige goede- rentarieven der Nederlandsche Spoorwegen en meer in het bijzonder omtrent die voor den uitvoer van land- en tuinbouwproducten, een commissie benoemd, aan welke wordt opge- dragen, een onderzoek in te stellen naar de vragen: a. of en in hoeverre het peil van de tarie- ven der Nederlandsche Spoorwegen voor uit voer van land- en tuinbouwproducten, ook in vergelijking met de tarieven van landen, waar- mede Neaerland wat dien uitvoer betreft, moet concurreeren, gerechtvaardigd is, dan wel verlaging behoeft; to. of en in hoeverre ook overigens het spoorwegbeleid hier te lande ten aanzien van de goeaerentarieven wordt en moet worden beheerscht door commercieele en financieele overwegingen, dan wel behoort te zijn gegrond op economische overwegingen van anderen aard; met verzoek, daaromtrent aan den minister rapport uit te brengen. In de commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotter dam, en tot leden de heeren A. Donker, direc- teur van de stoomvaartmaatschappij Noord- zee en lid van den Spoorwegraad te Baarn; jhr. dr. P. Elias, chef van den dienst van han- delszaken en goederentarieven bij de Neder landsche Spoorwegen, te Bilthoven; W. G. A. M. v. d. Lugt, ondervoorzitter van de Kamer van Kooph. en Fabrieken en oud-lid van den Spoorwegraad te Rotterdam; C. H. Mansholt, lid van Gedep. Staten van Groningen, te Glim- men, gemeente Haren; ir. Th. M. B. van Marie, inspecteur-generaal van spoor- en tramwe- gen te's Gravenhage, en F. V. Valsiar, lid van den Spoorwegraad te Naaldwijk en tot secre- taris de heer L. Slagter, waamemend referen- daris bij het departement van waterstaat in Den Haag, Galvaniztraat 24. Waarschijnlijk mede naar aanleiding van de uitlatingen van den president van de National Shase Bank Albert Wi-ggin, berichten de voornaamste Amerlkaansche bladen, dat noch het departement der schatkist, noch het staatsdepartement te Washington er aan denken hun houding ten aanzien van de kwestie der inter-geaJlieerde schulden te wij- zigen. De vooruitzichten voor een verminde- ring van die schulden zijn juist op het oogen- blik des te geringer, omdat de regeering elke mkomende dollar noodig heeft om de voorge- nomen noodmaatregelen voor het uitvoeren van extra werken te kunnen doorvoeren. De Amerikaansche pers zelf staat echter algemeen op het standpunt van Wiggin. De Now York Herald herinnert er aan, dat reeds Wilson een aantal jaren geleden heeft verklaard, dat een wenkeli'k gezond Europa voor Amerika meer waard was dan het bin- nenkrijgen van alle oorlogssohulden. Op bet oogenlblik erkennen echter noch het Oongres, noch de Amerikaansche regeering deze eenvoudige waarheid. De kwestie van vermindering van de oorlogsschulden is nog niet rijp voor bespreking. De gezonde nuch- terheid en de helderheid van denken zullen weer komen, zoodra het gezond verstand weer heerscht. KORT VERSLAG van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatsohappg. Op 15 December 1930 werd te Middelburg de gewone maandelijksohe vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. gehouden. Na opening door den Voorzitter, de heer Mr. P. Dieleman en goedkeuring der notulen werden enkele hulshoudelijke zaken afgedaan, waarna de inigekomen stukken en mededeelingen werden behandeld. Uitbreiding Tuinbouwvakken R. L. W. S. Hiervoor hebben zich reeds 24 deelnemers op- gegeven, zoowel oud-leerlingen ails anderen. Pachtwet. Het advies van het Centraal Zeeuwsch Pacht- bureau werd behandeld. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat deze Pachtwet niet de strekklng heeft om de pachtverhoudingen te ver- beteren en voor de positie van den paohter geen verbetering brengt, noch ten aanzien van de ver- goeding voor verbeteringen, noch ten aanzien van het continuatierecht. Besloten werd om bij de Eerste Kamer aan te dringen om deze Pacht wet te verwerpen. Tertiaire wegen. Van het adres van het K. N. L. C. werd met tnstemming kennis genomen. VVerkloosheidsverzekering. Besloten werd de nader ingewonnen inlichtln- gen van het rapport toe te voegen. Aan de Com missie zal worden verzocht na te gaan, wat thans zou kunnen worden geadviseerd, mede in verband met de omstandigheid, dat ook de Pro vincial Staten een bedrag van 15.000 voor de werkloosheidsbestrydtng hebben uitgetrokken. Samenwerking met landarbeidersorganisaties. Besproken werden de conclusies waartoe het overleg tusschen de Groninger werkgevers- en werknemersorganisaties heeft geleid. Opgemerkt werd, dat de toestanden in Groningen geheel anders zijn dan in Zeeland, omdat daar al jaren overleg wordt gepleegd en collectieve loonover- eenkomsten worden afgesloten. Algemeen wordt het gewenscht geacht, dat ook in Zeeland overleg wordt gepleegd, opdat ge- zamelijk getracht wordt invloed op de Regeering en volksvertegenwoordiging uit te oefenen, om dusdaniige maatregelen te verkrijgen, dat het bedrijf de loonen kan blijven betalen, zooals die thans gelden. Evenwel werd er op gewezen, dat in enkele streken loonsverlagingen plaats vinden, omdat de bedrijven reeds de thans geldende loonen niet meer kunnen betalen. Uitvoer vee. Algemeen was de vergadering van gevoelen, dat zoo welnig mogelijk moeilijkheden aan den uitvoer in den weg moeten worden gelegd. Actleve Handelspolltiek. Besloten werd een bijdrage van 100 te ver- leenen aan de Vereeniging voor actieve handels polltiek. Vereeniging voor den Vryhandel. Verslag werd uitgebracht omtrent een onder- houd met den Secretaris van bovenbedoelde ver eeniging waarin opgekomen werd tegen de uit- gifte van de brochures over den landbouw. Uandbouwcrisis. Besloten werd om van het stenografiseh ver slag van de crisisvergadering aan ieder lid een exemplaar te zenden. Goedkeuring werd gehecht aan het voomemen van de crisiscommissie der Zeeuwsche organisa- ties om besprekingen te houden met de arbei- dersorganisaties, middenstandsvereenigingen en vereenigingen van smeden, wagenmakers en enkele verdere voorstellen. Besloten werd aan bet credietvraagstuk nadere aandacht te schenken en een commissie in te stellen. Nog werden besprekingen gehouden over de landbouwhuishoudsohool te Zierikzee, stikstof- conventie, etc., waarna rondvraag de vergadering werd gesloten. CCIV. Na de fraaie stukjes, welke we de vorige maal ter oplossing gaven, ditmaal weer een keur van uitgelezen problemen, die opvallen door bijzondere ontleding of origineele mo- tiefstellingen. Vooreerst een compositie van den nog jongen Hollandschen problemist Ph. J. Ham. Zwart: 14, 20, 23, 28, 33, benevens twee dammen op 5 en 50. Wit: 7, 21, 25, 27, 30, 36. 39, 40, 41, 43, 44, 47 en 48. Oplossing: 1. 27—22 28X26 2. 39X10 50X35 meersl. 3. 25X14 35X46 4. 36—31 26X37 5. 4741 37—42 of 6. 48X37 gewonnen. Hiermede is het op:luitingsmotief, der beide dammen voltooid. Men ziet dus: dit vraagstuk bevat iets zeer bijzonders. Jammer alleen is, dat de stand van het probleem er zoo onmogelijk uitziet, terwijl de dam op 5, die geen enkele rol speelt, een besliste fout is. Een dam in den aanvangsstand is al lee- lijk, maar wanneer die bovendien nog figu rant is, wordt bet dubbel ontsierend. Het probleem dat we hieronder op diagram plaatsen, is van de hand van schrijver dezes uiuiniuiiiiiiiimi"' iiimmmiiiwuummm 20-50ct. per ons u (Ingez. Med.) en werd reeds eerder gepubliceerd In de ,,Haagsche Post" van 22 Juni 1929. ZWART 12 3 4 5 WIT 47 48 49 50 De stand is goed, de ontleding is vrij goed verborgen, maar bijzondere ,,momenten" komen er niet in voor. Wit wint als volgt: 1. 31—27 22X31 2. 21—17 11X22 3. 29—23 19X28 4. 42—37 31X42 5. 3430 25X32 meersl. 6. 47X20 28X39 7. 20—14 10X19 8. 40—34 39X30 9. 35 X 2 wint Gortmans, tegenwoordig eindspel, redacteur van „Het Damspel", heeft eens gezegd: „Het geheim van den goeden problemist is de kunst der bewerking". Men toetse deze waarheid aan de volgende stukjes van G. Mantel Jr., die tot de beste problemisten In ont land be hoort. Zwart: 7, 17, 19, 21, 22, 23, 27, 30, 35. Wit: 16, 32, 34, 37, 38, 40, 41, 44. Dam op 25. 1. 32—28 22X31 meersl. 2. 44—39 35X33 3. 25—9 30X39 4. 41—37 31X42 5. 9X28 gewonnen Zeer vemuftig is de eindslag in het volgen de probleem, eveneens van Mantel. Zwart: 7, 12, 16, 17, 28, 30. Dam op 15. Wit: 21, 24, 26, 27, 29, 35, 37, 38. Men volge de rol van schijf 30. 1. 27—22 16X18 2. 2923 15X31 meersl. 3. 26X37 Zw. naar keuze 4. 35 X 2 wint Tenslotte nog een fraaie motiefbewerking van denzelfden problemist. Zwart: 3, 25, 33, 40. Dam op 2. Wit: 13, 16, 19, 24, 27, 32, 34, 45. De waarde van dergelijke schijnbaar een voudige standen begrijpt men het best, wan neer men tracht, zelf eens zoo'n meerslag- combinatie met slotverrassing op het bord te zetten. 2420 25 X 23 meersl. 3228 2 X 21 meersl. 45X34 De dam wacht wel even. Zw. naar keuze 16X29 met wtnst. 1. 2 3. 3. 4. Na de vele voorbeelden, welke we met be- trekking tot de problematiek in onze laatste rubrieken gegeven hebben, zal een en ander, naar we vertrouwen, nu wel voldoende dui- delijk zijn. Thans nog een paar „zware" pro blemen ter oplossing en dan beginnen we aan de problemen van den heer J. A. van Dix- hoorn (eindelijk!). No. 1, van M. Hendrlks, Amhem. Zwart: 2, 6, 8, 10, 12 tot 15, 20, 23, 28, 29. Wit: 16, 25, 26, 27, 31, 34, 35, 37, 38, 39, 42, 44. Wit speelt en wint. No. 2, van R. Glinstra Bleeker, Den Haag. Zwart: 2, 8, 9, 10, 16, 17, 29, 36. Dam op 11. Wit: 18, 23, 26, 27, 30, 31, 32, 34, 37, 40, 47. Mag zwart 1722 spelen? No. 3, van K. Zwart: 9, 12 tot 15, 18, 20, 22, 28, 32, 40. Dam op 16. Wit: 21, 29, 31, 33, 34, 37, 39, 41, 45, 49. Oplossingen s.v.p. v66r 26 Januari a.s. Het tournooi te Hastings. In 1924 behaalde onze Nederlandsche kam- pioen Dr. M. Euwe den eersten prys in het Hastingsche Kersttournooi v66r Maroczy en Colle. Ditmaal is aan Dr. Euwe de eerste plaats ten deel gevallen v66r den oud-wereld- ikampioen Capablanca en het Britsch-Indische schaakwonder Mir Sultan Khan. Een schitterend resultaat voor Dr. Euwe, die in den a.s. zomer in een match tegen Capablanca nader zal kunnen bewijzen, of hij een pretendent wordt naar den titel van wereldkampioen. Colle eindigde als no. laatst, na miss Men- chik, na Winter, na Tylor, Thomas, Yates en Mitchell. De Colle-opening heeft afgedaan! Dr. Euwe won 6 partijen, hij speelde remise met Capablanca en Thomas en verloor een volmaakt geiwonnen staande partiji tegen Miss Menchik. Zonder bepaald de mooiste te zijn, is Euwe's partij tegen Sultan Khan, welke hieronder volgt, wel de belangwekkendste uit het tour nooi. Wit: Sultan Khan. Zwart: Dr. M. Euwe. Cechische verdediging. 1. d2d4 d7d5 2. Pgl—f3 Pg8—f6 3. c2c4 c7c6 4. c4Xd5 c6Xd5 5. Pblc3 Pb8—c6 6. e2-e3 L<c3f5 7. a2a3 Hypervoorzichtig! Beter is Db3. 7 .e7e6 8. Lf 1d3 Wederom niet het beste. Wit ruilt zijn goeden looper tegen zwarts slechten. 8. Lf 5 X d3 9. DdlXd3 Lf8d6 10. 0—0 0—0 11. e3—e4 Om zich wat aanrvalakansen te scheppen. 11. d5Xe4 12. Pc3Xe4 Pf6Xe4 13. Dd3 X e4 Ld6—e7 Noodig om Lg5 of Pg5 te beletten. 14. Lcld2 Le7f6 15. Ld2c3 Dd8—d5! Ontneemt Wit elke aanvalskans. 16. De4Xd5 e6xd5 17. Tfl—el Het kritieke, maar tevens het komische moment in de partij. Zwart, die sets beter staat maar niet voldoende om te winnen, bood hier remise aan. Sultan Khan weigerde en gaf te kennen, dat hij op winst wilde sipelen. Men izie nu het verdere verloop. 17. Tf8—e8 18. Tele3 Kg8—f8 19. Talel Ta8c8 20. g2g4? Een tweede verzwakking, waardoor de partij spoedig onhoudbaar zal worden. 20. h7h6 om h2h4 uit te lokken. 21. h2—h4, Te8Xe3. 22. TelXe3, Tc8e8. Na torenruil staat Zwart vrijwel gewonnen. 23. Te3Xe8, Kf8Xe8. 24. Kgl fl, Ke8—d7. 25. Kfl—e2, Kd7—e6. 26. Ke2— d3, g7g6! Zie diagram Zwart wil door h5 zoowel pion h4 als d4 op de kleur van zijn raadsheer vastleggen. abcdef gh 27. Lc3—d2, h6h5. 28. g4-^g5. Ook gX h5 leidt tot nadeel. 28.Lf6d8. 29. Pf3 el, Ke6f5. De Koning dringt de witte stel- ling binnen. 30. f2f3, f7f6! Beslissend! Wit kan niet nemen, daar na Lxf6 pion d4 en h4 gelijktijdig aangevalien staan. 31. f3 f4, Kf5g4. 32. Pel<g2, Kg4g3! Verovert in elk geval h4. De zeldzame actlvitelt van den Koning in dit meesterljjik gespeelde eind spel verdient alle aandacht. 33. f4f5? Een wanhoopszet. Wit is verloren en probeert het nog eens met een valletje. 33. Kg3X g2. 34. f5Xg6, Pc6e7. Dit voorkomt alle gevaar. Wit hoopte hier op f5; waarop hij Lb4 en wint of anders fXg5, wit g7, Pe7; LXg5, enz. 35. g6g7, Pe7—g8. 36. Ld2 f4, f6X'g5. 37. h4 Xg5, Kg2—f3. 38. Lf4—b8, Ld8Xg5. Wit geeft op. Na LXa7 en Zwart Lf4 rent pion h5 naar den overkant. Een buitengewoon leerzame partij. De bladeren vervullen tn bet plantenleven een zeer belangrijke rol, of juister gezegd, meerdere rollen. In de bladeren vindt de verdamping van het door de wortels opge- nomen vocht plaats en daarnaast fungeeren de in het bladmoes aanwezige bladgroen- korrels als de eigenlijke bereiders van de geweldige hoeveelbeid organlsche stof, welke de plant voor den opbouw van het planten- lichaam noodig heeft. Organische stoffen kunnen alleen door levende organismen woraen voortgebracht, zulks in tegenstellinig met de anorganische welke In de levenlooze natuur worden aange- troffen. Mensch en dier voeden zich met organische stoffen (zetmeel, eiwitten) doch de planten moeten deze nuttige organische stoffen uit de anorganische zelf bereiden en dit belangrijke proces heeft In samenwerking met het licht door de groene plantendeelen plaats. Onder inwerking van het licht ontstaat in de bladgroenkorrels zetmeel, waarbj het in de lucht aanwezige koolzuur wordt opge- nomen en zuurstof afgegeven. Uit dit kool zuur en het door de wortels aangevoerde water wordt het zetmeel opgebouwd. Zonder licht heeft geen zetmeelvorming plaats en evenmin indien de koolzuur kunstmatig aan de lucht wordt ontrokken. Proeven met onder afgeloten glazen klokken geplaatste planten, waaruit door middel van ibijtende potasch het koolzuur wordt opgeslorpt, hebben zulks uit- gewezen. Bij deze proeven is tevens gebleken, dat een gropter gehalte van de lucht aan koolzuur de zetmeelvorming bevordert, mits het percentage niet boven de 6 stijgt. De rol der groene plantendeelen is dus voor het leven der planten van het grootste ge- wicht, omdat dit in samenwerking met licht, koolzuur en water zetmeel produceert. Hoe voeden zich dan de planten met roode of toruinachtige bladeren, zal de lezer onwille- keurig vragen. Deze roode of bruinachtige kleur zegt evenwel niets van de aanwezigheid van bladgroenkorrels, want deze komen ook voor In de bladeren van de bruine beuk en van de zwarte hazelaar. Er zijn evenwel planten donker bladgroen en welke dus niet in staat zijn zelf de voor ben benoodigde organische stoffen te berei den, althans niet in voldoende hoeveelheid. Men kent woekerplanten, die geheel of ge- deeltelijk ten koste van andere planten leven, zooals de bremrapen. Deze is in den grond door een aantal wortelvezels vergroeid met tot een ander geslacht behoorende plant en daardoor onttrekken de bremrapen een ge- deelte van haar organisch voedsel uit de plant, waarmee ze Is verbonden. Het licht is een der belangrqkste voorwaar- den voor de zetmeelvorming. Hoe beter een plant verlicht is, hoe rgkelijker ze koolzuur opneemt en in zetmeel omzet. In het donker vindt geen zetmeelvorming plaats en zoodra de nog aanwezige reservevoorraden in het plantenlichaam zijn uitgeput, moet een plant in het donker dus sterven. In slecht verlichte ruimten is de zetmeelvorming zoo gering, dat de aanwezigheid van zetmeel ndet kan worden aangetoond. Om zetmeel aan te toonen ge- bruikt men een jodiumoplossing. Hierdoor wordt het zetmeel blauw gekleurd en er be- staat geen andere stof, die zich aldus ge- draagt. Het in de bladgroen geproduceerde zetmeel blijft niet in de bladeren liggen, doch wordt vervoerd naar de groeiende deelen der plant of naar opslagplaatsen voor reservevoedsel. Bij dit vervoer is het zetmeel in opgelosten toestand en wel. omgezet in druivensuiker. Oonstateert men eerst bij in eenigen tijd in let licht geplaatste plant zetmeelkorrels in le bladgroenkorrels en zet men zulke planten en halve of heele dag in een donkere kast. an blijkt bij microscopisch onderzoek, dat het erst in de bladeren opgehoopte zetmeel daar- _iit is verdwenen. of moeilijke en oo- regelmatige stoel- gang regelt men vlug zonder kramp of pgn met Prys per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) Vragen, deze rubriek betreffende, kiurnen door de abonn6's._worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden NIEUWE WONDERLJJKE PROEVEN. Kip of haan naar verldezing. De vorige week had ik het over Engelsche proeven omtrent de werking van bepaalde klie- ren in het lichaam. We gaan nu eens een eindje verder uit de buurt en wel naar Japan waar aan de Universiteit te Toklo eveneens onlangs bijzonder interessante proeven geno men werden. De Japanners, die tegenwoordig intemtaionaal sterk werkzaam zijn op elk gebied, hebben thans de gelukkige ge- woonte aangenomen in hun tijdschriften ach- ter de in het Japansch gedrukte artikelen, verkorte verslagen dezer artikelen in het En- gelsch op te nemen. Daardoor nu wordt hun wetenschap bereikbaar voor ons en kunnen wij genieten van hun leerzaam werken en bun techniek bewonderen. Om te beginnen dan heeft men daar een methode om direct na het uitkomen aan een kuiken te kunnen zien of het een haantje is of een hennetje. Dit is op zich zelf al iets geweldigs interessants want als wij dat In ons land konden klaarspelen zouden wij dui- zenden en dulzenden kunnen sparen, die thans verloren gaan bjj het opfokken van haantjes gedurende de eerste weken, nog afgezien van de ruimte die in kunstmoeders en hokken gewonnen zou worden. De methode komt on- geveer overeen met die welke men by pas- geboren eendkuikens toepast, waar het zeer gemakkelijk gaat als men de techniek kent. Deze week vroeg mij daarover iemand, die zich beklaagt dat htj de woerden p'as van de eenden kan onderkennen als ze eenige maan- den oud zgn, wat een heele schadepost is. Nu is dit kunstje zeer eenvoudig en heb ik het zelf steeds by mgn eendkuikens direct nadat ze uitkwamen toegepast en het ver- scheidene menschen geleerd maarop papier zie ik geen kans dat iemand uit te leggen. Men moet het zien en even onder leiding doen dan gaat het onmdddellijk goed. De Japanners kennen echter die kunst ook bij kipkuikens, lk heb er wel beschrijvingen van gelezen maar kan het daarvan ook niet leeren. Dr. Kiyoshi Masvi, die de te bespre- ken proeven nam, kent het wel en verdeelde de kuikens van zijn proefkippen (witte en patrijs Leghorns) direct na het uitkomen. Nu werden ze v66r ze 14 dagen oud waren geopereerd en wel door uit de rughuid der hennetjes stukjes vel af te nemeri en deze over te planten op den rug van de haantjes, waar men vooraf ook evengroote stukjes huid uit weggenomen had. De stukjes huld van de haantjes plantte men nu weer op de hennetjes. Ook hier staat men weer ver- baasd over de handigheid van een operateur die zulke huidoverplantingen bij zulke kleine dlertjes met succes volbrengt. Ter controle werden ook stukjes huid van hennetjes op andere hennetjes overgeplant en van haan tjes op andere haantjes. Wat gebeurde nu? Eerst moesten natuur- lijk de wondjes genezen, wat by jonge dieren heel snel gaat en bij kippen speciaal nog weer sneller dan by andere dieren. Na 14 dagen gaat de overgeplante huld al weer groeien en een maand na de operatie gaan op de stukjes huid de veeren ook al weer groeien en wel z<56 flink, dat men na een week of zes absoluut geen versohil meer zien kan tusschen de overgeplante en de eigen huid van het diertje. Nu zijn op de kruisstreek van den rug de verschillen tusschen hanen- en hen- nenveeren al heel jong te zien en heel eigen- aardig was nu dat de veertjes die zich op de overgeplante stukjes huid ontwikkelden tot het type behoorden van het dier dat het stukje huid droeg. Een stukje huid van een hen netje kreeg dus haneveertjes en omgekeerd. Maar na een week staan we voor een nieuwe verrassing. Alle veertjes op de vreemde stukjes huid vallen uit en de stukjes huid verschrompelen en sterven af. Eerst dus prachtig aanslaan als het ware, goede groel, veervorming dan ineens is het uit en sterft het stukje huld af... maar alleen als het een stukje huid is van een diertje van ander ge slacht. De stukjes huid die op dezelfde manier overgeplant zgn van een hennetje op een hennetje of van een haantje op een haan tje groeien lustig verder als kool, alsof ze van den prins geen kwaad weten! Is dat een rare geschiedenis! Maar we zijn nog niet aan het einde van onze verbazing. Wat heeft onze Japanner nu verder uitgehaald met deze wonderbeestjes Bij een aantal heeft hy kans gezien, net als bij de beschreven proe ven der Engelschen, ook nog behalve de stuk jes huid de geslachtsklieren te verwijderen. En nu bleek dat bg dergelijke van binnen en van buiten geopereerde diertjes de stukjes huid niet afstierven en bij diertjes waar de huid al aan het afsterven was, daar bracht hij dit afstervingsproces met zijn tweede ope ratie weer tot staan. Dit zelfde effect ver- kreeg hij als hg met het stukje huid van een ander geslacht ook de geslachtsklieren van dat geslacht overbracht. Hieruit volgt dus weer, dat zoodra bij het jonge kuiken de geslachtsklier gaat werken, deze stoffen afscheidt, die de stukjes huid van het andere geslacht gewoon weg ver- nietigen. Verder dat de geslachtsklier van het eene dier op het andere overgebracht weer zooveel stoffen vormen kan, dat deze vernietigende werking opgeheven wordt. Als we dus zien hoe hevlg dergelijke klle- ren van kuikens die pas eenige weken oud zijn al werken, behoeven we niet te vragen hoe ze later zullen werken bg volwassen dieren. En nu vertel lk U In verband hiermede weer een wonder, dat ik de volgende week weer nader bespreken zal, hoewel we dan eerst een paar belangrijke vragen uit de praktgk moeten bespreken. Een professor In Graz, Tsecho-Slowakije voerde een poosje geleden aan legrijpe hennen hanenklieren en hennen- klieren. Wat kreeg hij De kippen die hanen klieren gehad hadden legden rustig door, doch alle eieren bleken steriel en de kippen die hennenklieren gekregen hadden legden prach- tige broedeieren die als broedresultaten gaven 109 jonge hennetjes. Zouden we hier op weg zijn naar een der oudste probleemen: kip of haan naar ver- kiezing Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2