r'n :r iot - i t^'^ssr^tsrjrjs^s Pluimvee-rubriek. Huis en Hof. GEMEENTERAAD VAN HENGSTDIJK. 14. Reclames schoolgeld dienst 1930/31. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken am afschrijving van den aanslag wegens schoolgeld voor den dienst 1930/31 stellen burgemeester en wethouders voor te beschik- ken als volgt: J. J. de Ridder, ontheffing te verleenen voor da helft wegens vertrek. stemming de posten betrekking hebbende op de jaarweddeverhooging. Deze worden aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren J. de Feijter, Kos- ter, Esselbrugge, P. de Feyter, Oggel, Kruijsse en Wolfert; tegen stemmen de heeren Diele- man, 't Gilde, Van de Bilt en Claessens. De heer OGGEL verklaart te hobben voor- De VOORZITTER: We kunnen dan nader zien. Met algemeene stemmen wordt besloten de behandeling van dit schryven aan te nemen. 18. Omvraag. dienst der gemeente, hem moet derhalve een vaste jaarwedde worden toegekend. Alvorens tot benoeming over te gaan, wil de Voorzitter mededeelen, dat door hem bij verschillende (omliggende gemeenten, inlich- tingen zijn ingewonnen betreffende de benoe- p. v L.i ue xieex vci n.i<adti l uc lxcuiwcia. vwi- Goossen, ontheffing te verleenen over- gestemd en te hopen op een radicale algeheele a. De heer OGGEL acht zich genoopt lets d« Jaarwedde van dezen ambtenaar te zeggen naar aanleiding van het verslag dat I laa!.doo.r,tot. d?_,con^lusi® gekomen, dat omtrent de laatste raadszitting is verschenen eenkomstig zijn verzoek (tengevolge van minder schoolgaande kinderen). J. J. Hoebd, ontheffing te verleenen alsvoren. W. van Everdingen, afwijzend te beschik- ken, op grond, dat zijn aanslag juist is. aL B. van de Velde, alsvoren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. herziening der salarissen. Het voorstel tot wijziging der begrooting voor 1931 wordt hiema in zijn geheel met algemeene stemmen aangenomen. 17. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. 15. Wijziging gemeeatebegrooting voor den dienst 1930. Burgemeester en Wethouders stellen voor, •de gemeentebegrooting voor den dienst 1930 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen den post „uitkeering van het bedrijf" f 12,50; onder de uitgaven te verhoogen de posten: reisgeld voor passanten en overige uitgaven der politie 150, kosten onderhoud schoolge- bouwen enz. 75, vergoeding aan besturen van bijzondere scholen art. 72 lager onderwijswet 15, rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk XIII 12,50; te verminderen de volgende posten: ver- lichting, verwarming, schoonhouden van schoolgebouwen f 75, onvoorziene uitgaven 955. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 16. Wijziging 1931. gemeentebegrooting voor Burgemeester en Wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting voor den dienst 1931 te wijzigen als volgt: onder de inkomsten te verhoogen de pos ten: verhaal van bedragen voor eigen en weduwen en weezenpensioen 10, no. 172b en no. 190a opbrengst van waarschuwingen en aanmaningen, memorie; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: jaarwedden van de wethouders 20, jaarwedde van den secretaris 333,33, jaar wedde van den ontvanger 150, bijdragen voor eigen en weduiwen en weezenpensioen /50; premie voor verzekering tegen diefstal van kasgeld /30, steun aan uitgetrokken werkloozen of aan niet georganiseerde werk- loozen 2000; en te verminderen den post onvoorziene uit gaven met f 2573,33. De heer DIELEMAN verklaart zich, in ver- band met de in dit voorstel vervatte ver- hoogde bedragen der jaarwedde, ingevolge de beslissing van Gedeputeerde Staten daartegen. De VOORZITTER vraagt, of die houding wel juist is. De raad heeft toch te doen wat hem over- eenkomstig de wet van hooger hand wordt opgelegd, of men daarmede accoord gaat of niet. Het betreft nu toevallig alleen den secretaris en den ontvanger, aangezien de jaarwedde van den burgemeester niet hooger wordt. Het zijn toch maar kleine getallen. Om in dezen regel te blijven, indien inge volge de wet op het middelbaar onderwijs aan de gemeente bijdragen worden opgelegd voor de hoogere burgerschool te Ter Neuzen dan is daar toch ook geen enkel lid tegen, al vindt men de betaling onaangenaam? Is het nu wel juist, dat men bezwaar maakt tegen dezen post? De heer DIELEMAN noemt het van hooger hand gemakkelijk, om aan de gemeenten maar uitgaven op te leggen, Het loopt niet over het bedrag, maar wel dat ze de gemeenten als nulliteiten beschouwen. Het gaat niet aan, dat daartegen nooit iets gezegd wordt en maar alleen zou gezegd worden, ja, het is goed! De VOORZITTER herinnert, dat dit nog nooit is gebeurd, de raad heeft in Middelburg nog steeds bezwaren hierover ,inigediend. De heer DIELEMAN is van oordeel, dat, al helpt dat den raad niets, deze toch ook wel eens „neen" mag zeggen. De VOORZITTER acht er niets tegen, dat men bezwaren inbrengt, maar men moet niet recalcitrant worden. De heer DIELEMAN spreekt uit, dat het misschien wel gewenscht was, dat de ge meenteraden dat allang geworden waren; hij meent, dat de raad dat optreden van Gedepu teerde Staten al lang moe is. Hij is tegen dien post. De heer OGGEL merkt op, dat er weinig nan te doen is. De gemeenteraad kan alleen zijn spijt uitdrukken, dat Gedeputeerde Sta ten geen ruimen blik in de toekomst blijken te hebben, en niet hebben doen zien, dat ook zy er het mes in durven zetten. Hij wijst op redevoeringen, gehouden door de heeren Zim merman en Schouten, over den economischen toestand, die hebben betoogd, dat het niet mogelijk is den levensstandaard nog hooger op te voeren, dat integendeel de salarissen zullen moeten worden verlaagd en dat de maatschappij anders niet van den ondergang gered zal worden. Dat zijn wel bittere genees- middelen, maar men moet den moed hebben om deze aan te wenden. Het is daarom jammer dat gebleken is, dat het hoogste college in onze provincie dien moed niet bezit. Men moet toch ook beden- ken, dat ook voor de ambtenaren van be- teekenis is de vraag hoe in de toekomst de belastingen, waaruit zij moeten worden be- taald, moeten worden opgebracht. Als er ten slotte geen volksinkomen meer is, kan er geen belasting betaald worden. Dat geldt zoowel voor de provincie als voor het rijk em de gemeenten. Men zal in dit opzicht dus tot verbetering van standpoint, tot wijziging in de leiding moeten komen. De heer P. DE FEIJTER weerspreekt, dat nog nooit opmerking zou zijn gemaakt over de bijdragen aan de H. B. S., daar is meer- malen bezwaar tegen gemaakt. Hij gelooft dat het hoog tijd is, dat de gemeenteraden tegen een en ander stelling nemen. Men laat thans de gemeenteraden maar dansen zooals de hooge heeren spelen. Indien niet volgt waarop de heer Oggel als noodzakelijk is ge- wezen, loopt geheel de boel in het honderd. De heer CLAESSENS wijst er op, dat het in deze niet alleen gegaan is over jaarwedde verhooging, maar ook is er iets nieuws in- gebracht, de kindertoeslag. Als die aan deze ambtenaren gegeven wordt, kan men die aan de mindere ambtenaren ook niet onthouden. De heer P. DE FEIJTER merkt op, dat men door den weg in te slaan die de heer Dieleman blijkt te wenschen, op een gevaarlijk terrein komt. Dat zou een heele hoop kosten na zich kunnen sleepen. Men krijgt dan een heele agitatie en het voorbeeld van 's-Gravenpol- der volgen, zou hij niet aandurven. De VOORZITTER acht dat ook absoluut onmogelijk. Dat helpt bovendien niets, want als de raad de gelden niet op de begrooting brengt, doen Gedeputeerde Staten het. De heer 't GILDE sluit zich aan bij het be- toog van den heer Oggel; hij behoeft daaraau geen woord toe te voegen De VOORZITTER brengt nu allereerst in De VOORZITTER deelt mede, dat tijdens de vergadering is ingekomen het volgende schrij- ven van den Raad van Toezicht der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidingmaatschap- Plj: De Raad van commissarissen acht zich ver- plicht U mede te deelen dat de gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent en Hulst besloten hebben een drinkwaterleiding voor zich tot stand te brengen. De zich ontwikkelende in- dustrie, de scheepvaart, het verkeer en de ge- heele ontwikkeling der gemeenten eischt dit dringend. Ook de gemeenten Breskens, Oostburg en j Aardenburg zouden onmiddellijk de drink- i waterleiding tot stand wenschen gebracht te zien. Door het Rijksbureau voor drinkwater- voorziening is een klein plan ontworpen, al leen voor die drie gemeenten in het Oosten en een voor deze drie benevens de 3 in het Westen benevens Biervliet en Sluis. Intus- schen besloten Biervliet en Sluis niet tot dat kleiner plan toe te treden, zonder daarom hun eerder genomen besluiten tot deelname in onze Mij. teiug te trekken, hetgeen ook bezwaarlijk rechtskundig zou kunnen geschieden. Ook wy zijn van oordeel dat wy niet zou den kunnen blijven. Onze Maatschappy mag geen belemmering zijn voor de tot stand- koming van een drinkwaterleiding, waar men deze verlangt. Aan den anderen kant moet bet algemeen belang steeds in het oog ge houden worden en dus ook de drinkwater- voorziening van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. welke ontwikkeling en toekomst ook van een behoorlijke drinkwatervoorziening afhankeiijk is. Eenmaal zal dit door alle gemeenteraden worden ingezien, vooral wanneer men de resul- taten daarvan ziet in de andere deelen der Provincie en Zeeuwsch-Vlaanderen door het gemis er van in menig opzicht daarbij zal achterstaan. Komt een kleiner plan tot stand, dan kun nen mogelijk wel door het Rijk en de Provincie aan een te verleenen risico-garantie voor- waarden worden verbonden, "die het belang van het geheel beoogen, maar in ieder geval zal dan toch de latere aansluiting van som- mige gemeenten vrij aanzienlijk meer kosten met zich brengen, waarvoor de risico-garan tie niet geldt en welke de Mij. niet kan dra- gen, en die dus eenig en uitsluitend ten laste der betrokken later aansluitende gemeenten zullen komen. Ook is het zeker dat dan in elk gegeven geval zal moeten overwogen worden of deze dan wel gene gemeente wel aangesloten zal kunnen worden, hetgeen door vermindering van rentabiliteit der ondememing tengevolge van zoodanige aansluiting zoude kunnen wor den verhinderd. Waar nu U gegarandeerd is en blijft dat bij de totstandkoming der Waterleiding volgern onze plannen de gemeentekassen niet er in betrokken worden, tenzy in zoodanige bijzon dere gevallen welke zich altijd kunnen voor- doen, doch zich in Nederland nimmer hebben voorgedaau, zelfs niet bij een Maatschappij als de Zuid-Bevelandsche, die vlak voor den oorlog in werking is getreden, achten wij ons en de voile verantwoordelijkheid van niet medewerking tot de totstandkoming van een waterleiding voor geheel Zeeuwsch-Vlaan deren thans op U te leggen. Het spreekt vanzelf dat zonder samenwer- king dat niet mogelijk is. De verantwoordelijkheid dat wanneer in latere jaren aansluiting gewenscht wordt, dit 6f niet meer kan of Uw gemeente meer of minder aanzienlijke offers zoude kosten, rust dan ook op Uw tegenwoordige Raad. Er moet intusschen worden voortgewerkt. Wij verzoeken U derhalve voor den 25 Januari eerstkomende ons te willen berichten of Uw raad alsnog bereid is aan het bewerkstelligen van het algemeene plan mede te werken, door de geldleeningen waartoe Gij reeds besloot of waarvan een besluit U gevraagd werd, prak- tisch door onze ibemiddeling te laten aan- gaan en eerste storting daaruit op Uw aan- deelen te doen van 10 overeenkomstig de statuten en wijders te besluiten tot de ver- zochte wijziging der bouw- en woonverorde- ning, inhoudende tenzij Burg, en Weth. ont heffing verleenen verplichte aansluiting binnen 40 meter van de hoofdbuis gelegen, wanneer dit door U nog niet is geschied. Mochten de Raden Uwer gemeenten hier- toe alsnog besluiten, dan kan het algemeen plan geleidelijk worden uitgevoerd en zal het vanzelf toch nog geruimen tijd duren alvo rens dat geheel is uitgevoerd. Maar dan kunnen de gemeenten welke niet langer kun nen wachten, tenminste spoedig voorzien zijn en komen de andere gemeenten successievelijk in den loop des tijds. Dan blijft Gij er van meet af bij en loopt geen risico eenmaal niet te zullen kunnen worden aangesloten, of wel extra kosten voor uw rekening te krijgen wanneer dat wel moge lijk blijkt. Mocht gjj blijven volharden bij Uw wensch de Maatschappij te ontbinden en te liquidee- ren, dan zal daaroimtrent een voorstel onzer- zijds worden gedaan hetzij tot ontbinding, hetzij een dat de mogelijkheid Uwer uittre- ding schept, en kan een formeel besluit daar- toe genomen worden, waardoor de baan voor de welwillende gemeenten zij het tot uw schade geheel vrij is. Wij zullen dan ook bij ontbinding afstand doen van de aan onze Mij. verstrekte en door haar aanvaarde risico- garantie van Rijk en Provincie, zoodat deze kunnen worden verstrekt aan de welwillende gemeenten, en onze plannen met de resulta- ten van on3 voorbereidend werk kunnen oyer- doen aan een nieuwe Maatschappij, tenzij na eventueele uittreding der onwillige gemeenten onze Maatschappij het werk voortzet. Het spreekt vanzelf dat, wanneer dan de totstandkoming van het algemeene plan zou worden verijdeld door Uw toedoen, het recht en billijk is dat naar evenredigheid door U zal worden gedragen in ae voorbereiding van het werk gemaakte kosten. Wij verzoeken U derhalve dringend om ant- woord voor 25 Januari e.k., waarna een ver gadering van aandeelhouders zal worden be- legd. De VOORZITTER heeft natuurlijk geen ge- legenheid gehad dit stuk met de Wethouders te bespreken en stelt voor, bet in de volgende raadszitting aan de orde te stellen. De heer CLAESSENS vraagt waarvoor dat noodig is; er hebben zich geen nieuwe ge- zichtspunten voorgedaan. Dat stuk kan thans best afgewerkt worden. De heer VAN DE BILT merkt op, dat dan ook al vroeg in het jaar zal moeten verga- derd worden, als v66r 25 Januari antwoord moet worden gegeven. in de Axelsche Courant. Daarin werd ge- schreven, alsof spreker zich onheusch zou hebben uitgelaten over den ambtenaar ter secretarie De Smidt. Dat was geheel onjuist. Spreker heeft integendeel met alle waardee- rinig over diens werk gesproken, gezegd dat hij flink zijn best doet en daar goed op zijn plaats is. Uit het verslag kon gelezen wor den, dat hij> den heer De Smidt laag weggezet had. Hij heeft omtrent hem gezegd, dat deze gelijk stand met een gediplomeerde, aange zien hij over een goede routine beschikte en daardoor verworven heeft hetgeen de ander door voorstudie heeft verkregen. Dan stond er in dat verslag ook, dat spre ker zou geizagd hebben „wat doe je met een boerenjongen?". Op de markt werd hem daar cent rent door een landbouwer de opmer king gemaakt, dat spreker zich maar min over de boeren had uitgelaten. Gelukkig stond er een landbouwer, mede-raadslid bij, die ook aanstonds kon bevestigen, dat spreker zulks niet had gezegd, doch dat hij had te kennen gegeven dat men niets had aan een jongen die alleen adressen kon schrijven. Toen het officieele- verslag verscheen, stond dat daarin dan ook heel anders. Spreker had echter gemeend deze raadszitting te moeten afwachten ten einde op deze wijze een on- judste meening, die als gevolg van dat on- juiste verslag zou zijn ontstaan weg te nemen. b. De heer VAN DE BILT vraagt, hoe het nu staat met de verlichting aan het Kanaaltje, die is z.i. niet voldoende. De VOORZITTER kan zeggen, dat daar- over klachten zijn gekomen van enkele men- schen. Er is eene verandering in de plaats der lantaams aangebracht, doch verder uit- breiding is werkelijk niet noodig, tenzij men wel voor ieder huis een lantaam zou noodig achten. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat er daar verderop langs het kanaal geen lantaam meer staat. De VOORZITTER: Er staat een lantaam vddr de brug en verderop wordt de linker- zijde van het kanaal verlicht door de lan taams van de rechterzjjde. Het is daardoor behoorlijk en ruim verlicht. Ik ben er zelf op een donkeren avond naar wezen kijken. c. De heer WOLFERT vraagt macadam te strooien op den Graaf Jansdijk. Door den regen is de weg zeer vuil geworden. De VOORZITTER dacht dat die weg goed in orde was, doch zal er naar laten zien en het zoo noodig in orde laten brengen. De heer DIELEMAN dacht, dat het nu een goede tijd zou zijn om macadam te strooien; de grond is nu zacht. d. De heer 't GILDE heeft met genoegen gezien, dat Burgemeester en Wethouders zijn begonnen met het laten uitvoeren van be- stratingswerkenal is het in geringe mate, zoo draagt dit toch ook bij tot verlichting der werkloosheid. Over dit laatste zou hij gaarne in besloten vergadering nog iets zeggen. De VOORZITTER deelt mede, dat hij toch voomemens was, de leden nog even in be sloten vergadering bijeen te houden. Hij schorst de openbare vergadering, die over gaat in een zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der verga dering wordt deze door den VOORZITTER door het uitspreken van het dankgebed ge sloten. /25 jaarwedde voldoende is en meent te moeten adviseeren te benoemen geen aan- nemer, maar een architect, wijl deze laatste geheel onpartijdig kan optreden; spreker laat evenwel de heeren vrij in hun keuze. Hierover ontspon zich tusschen den Voor zitter en den heer Krieckaert eenige discus- sie, waarin de laatste opmerkte, dat de Ge- zondheidscommissie in dezen ook een woordje meespreekt. De Voorzitter verzoekt thans tot benoeming over te gaan. De eerste vrije stemming heeft tat uitslag: J. Colsen (Ter Hole) 3 St., J. Krieckaert (raadslid) 2 St., Burggrave (Hengstdijk) 1 st., terwijl een briefje bianco is. Niemand heeft derhalve de meerderheid. Bij de tweede vrije stemming is de uitslag: J. Colsen 3 St., J. Krieckaert 3 st. en 1 bianco. Volgt herstemming. (De Voorzitter ver zoekt de briefjes niet openltjk in te vullen). De uitslag is, dat de beide candidaten elk weer drie stemmen verkrijgen, 1 bianco. Volgt loting, waarby de heer Krieckaert de gelukkige blijkt. Op de vraag van den Voorzitter of de heer Krieckaert de benoeming aanneemt, verklaart deze ze in beraad te willen nemen, doch, nadat de Voorzitter crop gewezen heeft, dat Ged. Staten op spoed aandringen, geeft de heer Krieckaert te kennen de benoeming te aan- Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de aboone's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. SLECHTE KIPPEN TOT HOOGE PRODUCTIE BRENGEN. Een droombeeld? Voor ik aan mijn onderwerp begin eerst een interessante brief uit Middelharnis waarin staat: Ik kan niet nalaten misschien stelt U er belang in dat hier in Middelharnis huizen zijn waar naast de koopprijs bij ven- koop „kapoengeld" betaald moet worden. Vroeger moesten de koopem van zoo'n huis een kapoen aan de verkoopers geven, later is dit in een zekere som gelds veranderd. Maar het kapoengeld wordt nog steeds betaald." Dat vond ik een bij zonder aardige opmer king, die wel bewijst, dat in die streek vroe ger de kapoenen zeer in trek waren. Het zou interessant zijn eens te weten te komen hoe oud zoo'n gebruik al is, daar het ons het dagelijksche leven van ons volk in vroegere tijden leert begrijpen en een inzicht geeft is de pluimveehouderij van dien tjjd. Nu over de proeven inzake de belnvloedlng van den leg bp kippen. Zooals we weten won den de dooiers in den eierstok gevormd en zoodra ze groot genoeg zijn komen ze in den eileider, waar ze met eiwit, eivliezen en kalk- schaal omgeven worden, allemaal bijzaken eigenlyk, want het gaat tenslotte om de kiem die op den dooier drijft. Deze wordt door voor het in hem gestelde vertrouwen. De Voorzitter dankt het stembureau voor de genomen moeite, waarna de heer Van Deursen gebruik maakt van de rondvraag om i vaarden en spreekt zijn dank uit aan de leden eiwit en eierschaal beschut als zij :n de bui- voor het in hem e-estelde vertrouwen. tenwereld komt en vindt bovendien in het eiwit geruimen tijd voedsel. Nu is de vraag maar: hoeveel eieren kan uc een kip leggen en hoeveel legt zij er? Daar- zijn beklag te doen over het niet branden der b'j moeten we uitgaan van de veronderstelling lantarens op den eersten Kerstdag v66r het wii ^ip dusdanig voeren dat zij ook begin der eerste Heilige Mis; hierdoor zijn werkelijk eieren kan leggen. Als het dier niet veel kerkgangers gedupeerd geworden; de i genoeg te eten en te drinken krjjgt zal na- veldwachter is toch verplicht de lantarens tuurlijk de eileg van zelf belnvloed worden e« een half uur v66r de eerste godsdienstoefening tenslotte ophouden. te ontsteken Maar maken we nu een goed gevoede kip De Voorzitter verklaart hiervan wetende te open dan zien wij dat de eierstok, net een zijn, want hij ontmoette toevallig dien morgen kleine druiventros, vol zit met allemaal kleine den veldwachter; hij heeft hem toen op zijn I dooiertjes, sommige met grooter dan een spel- Onder voorzitterschap van Burgemeester van Esbroeck zijn alle leden present. Secre taris de heer Hermans. De notulen worden voorgelezen en onver- anderd goedgekeurd. Aan de orde komt: 1. Ingekomen stukken. a. Van't Wit Gele Kruis te Hulst^een ver zoek om subsidie ten bedrage van 25. De Voorzitter geeft een uitgebreid over- zicht van den werkkring dezer instelling. Zij wijdt hoofdzakelijk haar zorgen aan de tuber- culoselpders; zij steunt het Wit Gele Kruis te Hontenisse met een belangrijke uitkeenng, waardoor dit laatste mede in staat wordt ge- steld onze gemeente de zegenrijke werking te laten ondervinden van de wijkverpleegster. Verder zal vermoedelijk in een kort ver- sohict een lighal worden ingericht, waarin uitsluitend worden opgenomen kinderen van tuberculose ouders en wel van 's Maandags tat 's Zaterdags, wanneer ze weer naar huis gaan om de noodige verschooning te krijgen en 's Maandags weer terugkeeren. Alle leden zKn na deze uiteenzetting over- tuigd van de heilzame werking dezer instel ling, doch de heer Van Heese oppert de vrees, dat de kinderen, wanneer ze 's Zaterdags in den huiselijken kring terugkomen, gevaar loo- pen besmet te worden. De Voorzitter voert biertegen aan, dat deze kinderen, als ze zes dagen uit de besmette omgaving afweizig zijn geweest sterker van •gestel zijn en dientengevolge aan de ziekte meer weerstand kunnen bieden, ook wordt door hun afwezigheid uit het gezin erger voorkomen; hiermede zijn alle leden het vol- komen eens. b. Van Ged. Staten kennisgeving, dat de raad der gemeente Groede het besluit heeft genomen de kermis aldaar te verzetten. Nie mand heeft hiertegen bezwaar. 2. Benoeming bouwkundig ambtenaar. Tn de voorgaande vergadering was een schrijven ontvangen van Ged. Staten waarin zij verlangden, dat er een post op de begroo ting zou worden gebracht voor het aansiel- len°van een opzichter bij 't Bouwbedrijf. Thans verzoekt dit college het zoo spoedig mogelijk inzenden der vastgestelde instructs voor dezen ambtenaar. De Secretaris leest deze instructie artikels- gewijze voor. De heer Krieckaert vraagt naderen uitleg over de bedoeling van art. 3. Deze wordt hem door den Voorzitter en den Secretaris mt- voerig gedaan, waarna de heer Krieckaert na re- en dupliek genoegen neemt en de instruc tie met algemeene stemmen wordt goed- gekeurd-^er yan Deursen mformeert of een raadslid, dat in deze functie wordt benoemd, nog raadslid blijven mag. Hierop wordt ontkennend geantwoord, aan gezien deze alsdan ambtenaar der gemeente wordt. Xn de vorige vergadering was op de be grooting als jaarwedde een post van 25 ge bracht voor dezen functionaris. De heer Van Heese zou het beter achten een percentsgewrze belooning toe te kennen, doch de Secretaris antwoordt, dat zulks niet ma" want de functionaris is ambtenaar plicht gewezen, doch de veldwachter erkende ruiterljjk het aandraaien van 't licht te heb ben vergeten. De heer De Waal bevestigt deze woorden, want ook hem had de veldwachter hetzelfde verklaard. deknop. Zoo'n eierstok wordt geschat wel duizend kiempjes te bevatten en als dU3 alles vlot ging, zou zoo'n kip ook wel een duizend eieren kunnen leggen. In de praktijk zien we daar echter niet veel van en zijn er nog niet zoo heel veel kippen die bijvoorbeeld in een De heer Van Heese noemt het een treurigen j ,vaf dr?e jaren 50° eie/en le^n. Al- fferie v- i veel en de andere weinig. Er moeten dus nog andere factoren in het spel zijn dan anatomi- sche aanleg en voedering alleen. Om daaromtrent meer inzicht te krijgen gerief Wethouder Schelfout zou de lantarens een uur v66r 't begin der eerste godsdienstoefe ning willen laten ontsteken, andere leden ach ten dit te lang, waarom de Voorzitter advi- seert den middenweg te nemen en op drie kwartier vast te stellen, hetgeen wordt goed- gevonden. Nadat de Voorzitter den leden een zalig uiteinde heeft toegawenscht, sluit deze de vergadering. DE GEVAAKLIJKE W1NTERTIJD VOOR KAMERPLANTEN. De wintermaanden zijn voor kamerplanten een gevaarlijke tijd en doet er heel wat sneu- velen. Allerlei nadeelige invloeden als licht- getbrek, cemperatuur, atmosfeer, het stof en een legertje schadelijke parasieten werken dan broederlijk samen en zijn oorzaak, dat de met liefde en zorg opgekweekte planten het te kwaad krijgen. Komt daar dan nog een minder juiste behandeling bij, dan wordt het proces nog een weinig verhaast en is het troosteloos einde des te spoediger aange- broken. Bij het opkweeken en verzorgen van planten in de huiskamer kan men nooit aan alle eischen voldoen, zoodat men voortdurend ge- dwongen is naar een min of meer bevredi- gend accoord te zoeken, vooral in den winter. Het meest ideale is de planten gedurende de wintermaanden zooveel mogelijk een rusttijd te laten doormaken, door ze op een lichte, onverwarmde en vorstvrije plaats te brengen, waar groote temperatuurschommelingen uit- gesloten zijn. Dan staat de groei stil en wordt een gevaarlijke krachtsverspilling voorkomen. Hoe kunnen we nu het best een bevredi- gend accoord krr'igen en de nadeelen der kamercultuur ontwijken of neutraliseeren Wat het licht betreft kunnen we niets anders doen dan de planten zooveel mogelijk in het licht te brengen en ze van ieder schaarsch zonnestraaltje doen profiteeren. De bladeren zijn de longen der planten, die onder den in- vloed van licht en zon haar taak kunnen ver- vullen. Bemesting in den winter blijft achterwege, zoodat dus het busje met bloemenmest voor- loopig gesloten blijft. Bemesting zou ons nog meer van de wal in de sloot helpen. Een plant kan alleen meststoffen verwerken als ze groeit en groeien kan ze alleen, wanneer de groene deelen der plant onder den invloed van licht en zon organisch voedsel kunnen bereiden en in den winter staat dit proces stil of nagenoeg stil. In een volgend artikel zul len we de voedselbereiding door de bladeren wat uitvoeriger bespreken, omdat dit meer- dere vragen, ook in vakbladen, steeds blijkt, dat velen hiervan een onjuiste voorstelling hebben. Waar door het stoken veel stof ontstaa-, moeten de bladeren geregeld worden afge- sponst of gesproeid. Evenals voor het gieten, wordt hiervoor steeds op temperatuur ge bracht water gebezigd. Over het gieten zul len we kort zijn. Dit blijft in de wintermaan den tot het uiterste beperkt, vooral voor de niet-bloeiende planten. Het aangeven van een juiste maat is onmogelijk, plaatselijke om- standigheden bepalen zulks en de praktijk moet de juiste maat doen kennen. In den win ter wordt eerder te veel dan te weinig vocht gegeven. Om de planten zooveel mogel^k van het licht te doen profiteeren, verhuizen de kamer planten dus zooveel mogelijk naar de vens.er- bank. Met het oog op onverwachte aacbt/ vorsten is het evenwel verstandig de planten 's avonds uit de vensterbank te nemen en ze midden in de kamer op de tafel te plaatsen. Overvalt ons desondanks toch een stevige nachtvorst, waardoor de planten gedeeitehjk bevriezen, dan ze nimmer in de wa.rmte bren gen doch juist op een zoo koel mogelijke plaats, waar het ontdooien zoo langzaam mogelijk plaats kan hebben. Niets is dan zoo gevaarlijk als warmte en slechts by lan„- zame ontdooiing bestaat er dan nog kans een bevroren plant te redden. Niet-bloeiende planten kunnen in zoo'n geval worden onder- gedompeld in een emmer koud water, waar door de kans op behoud stygt doch int de werden aan de Universiteit te Edenburgh in Schotland proeven genomen door Dr. Green wood en Mej. Janet Blyth. Bij jonge henkuikens van ongeveer 13 to* 37 dagen oud werden door een handige ope- ratie vlak voor de nieren de klieren ingeplant van jonge haantjes van denzelfden leeftijd. Men staat vaak verbaasd hoever de operatl# technisch gevorderd is, om zulke moeilijk# operaties op zulke kleine beestjes met succe* te volbrengen. Nu liet men deze kuikentjes rustig op- groeien, naast andere kuikentjes van dezelfd© ouders, die niet geopereerd waren. Op dex» manier kan men precies de verschillen con- stateeren file ontstaan zouden. Zoodra nu de controle kuikens legrijp waren geworden en aan den leg gingen, kon men de geopereerd® kuikens gaan vergelijken met deze. Wat bleek nu? 1. Er waren er waarbij de operatie niets veranderd had en die dus ook aan den leg gingen. 2. Er waren er waarbij de leg belangrflk vertraagd werd en veel later begonnen dan bij normale kuikens. Een der geopereerde kui kens ging pas op den leeftijd van 94 weken leggen, dus toen het dier bijna twee jaar oud was. 3. Er waren kuikens die heelemaal niet aan den leg gingen! Hieruit blijkt dus al dat bij normale eierstokken door deze operatie heel vaak de geheele eierleg onderdrukt wordt. Verder bleek echter dat bij de geopereerde hennen die wel legden zeer veel gevallen van legnood voorkwamen, zoodat de eieren vaak operatief verwijderd moesten worden. D« eieren van deze kippen waren abnormaal van. vorm, n.l. lang gestrekt, al3 het ware rolvor- mig. Toen men de oorzaak naging bleek dat de beenderen van het bekken van de hennen niet veerkrachtig en soepel waren zooal3 bij normale hennen, maar hard en stijf. De bek- keningang en -uitgang was, als men deze uitdrukking bij vogels zou kunnen gebruiken, sterk vernauwd en niet uitzetbaar. Verder was de eileider veel nauwer dan van normale kippen. Het .legapparaat was dui3 geheel ab normaal gevormd. Dat de eene kip nog wel legde en de andere niet moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan het feit, dat in het eene geval de ope ratie beter gelukt was dan in het andere en dat dus in het eene geval de mannelijke klie ren beter tot ontwikkeling waren gekomen, Uit deze proeven blijkt dus dat er behalvc de normale eierstok en goed voer nog andere stoffen in het bloed circuleeren, die df een goede leg veroorzaken df zelfs den leg kunnen tegenhouden. Maar aan den anderen kant bleek ook weer by proeven te Edenburgh, dat een normale leg ook kan plaats hebben by een gedeeltelijk weggenomen eierstok. Men nam daartoe bij de kuikens een deel van de eierstok weg en zag nu dat deze dieren later uitste- kend legden. De eierstok bij een normaal dier schijnt dan ook, als een deel weggenomen Is, genoeg prikkel uit het bloed te ontvangen om veel eieren te produceeren. Maar het wordt nog veel eigenaardiger als we de proeven van andere onderzoekers hler- bij vermelden. Bij zoogdieren en vogels be- vindt zich onder de hersenen een kleine kher, welke voor het lichaam zeer noodige stoffen afscheidt en zoodra deze klier ziek is ontstaan allerlei ziekten van het lichaam. Welnu, Smith en Engel opereerden zoogdieren en brachten bij deze dieren de genoemde bersenklieren in. Zii zagen dat deze dieren veel vroeger ge- slachtsrijp werden dan niet geopereerde en dat de eierstokken abnormaal veel dooiers pro- duceerden. Nu is de vorming van een kleine eicel in den eierstok van een zoogdier veel ge- makkelijker dan van een, in verhoudmg tot het lichaam reusachtig grooter dooier by een kip, maar eigenaardig is het toch wel dat hier de werking van den eierstok geweldig opge- wekt blijkt te worden door de werkmg van de hersenklier. Wat zou er nu uit deze proeven voor onze praktijk te halen zijn? Dat er dus stoffen zyn die in een bijna onaantoonbare dosis in het bloed gebracht, den eierstok tot 3ter^ king opwekken en dat... als het mogelyk was dergelijke stoffen met de voeding m te geven, men dus van elke kip als het ware by goede voeding een massa eieren kan verwachten. Mogelijk een droombeeld? Maar dan moeten "bedenken dat vele droomen van gisteren mraste gevallen hebben de planten dusdanig gSeaTat d. of otorftof J 'tTwSSSIiV rraVlOgll 19 HftdOrVen. in geheel is bedorven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 6