Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. Maandag 12 Jan, 1931. No. 8629. GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN Yergadering van Donderdag 30 December, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, M. W. Koster, A. Esselbrugge, C. Th. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, benevena de Sceretaria J. L. J. Maris. (2. Slot.) 8. Benoeming lid van het Burgerlijk Arm- bestuur. De VOORZITTER noodigt uit over te gaan tot het benoemen van een lid van het Burger- l(jk Armbeatuur, ter voorziening in de vaca- ture ontstaan door het aftreden van den heer Lev. de Putter. Met den aftredende wordt ter benoeming aanbevolen de heer R. C. Boeije Rz. Hrj noodigt de heeren Esselbrugge en Van de Blit uit, met hem het stembureau te vor- men. Met 9 stemmen wordt herbenoemd de heer De Putter; op de heeren Boejje en 't Gilde is 1 stem uitgebracht. 4. Benoeming van een lid der Conunissie van toezicht op het L. O. De VOORZITTER verzoekt over te gaan tot het benoemen van een lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door periodieke aftreding van den heer J. C. Bom. Met den aftredende wordt ter benoeming aanbevolen de heer C. A. Dekker. Met 10 stemmen wordt herbenoemd de heer Bom; op den heer Dekker is 1 stem uitge bracht 5. Benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. De VOORZITTER verzoekt over te gaan tot het benoemen van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, wegens aftre den der geheele commissie bestaande uit 9 leden, met 1 Januari 1931. Ter benoeming worden voor de verschillen- de categorien die in de commissie moeten vertegenwoordigd zijn aanbevolen de volgende dubbeltallen: 1. A. E. C. Kruijsse (aftr.), 2. J. A. van Hoeve; 1. D. A. van Houte (aftr.), 2. C. Dijkwel; 1. A. Esselbrugge (aftr.), 2. P. A. van Hoeve; 1. J. L. J. Maris (aftr.), 2. H. J. HoebA 1. A. van 't Hoff (aftr.), 2. C. L. de Smidt. 1. A. J. Hoi (aftr.), 2. A. J. Schieman; 1. P. P. M. de Kort (aftr.), 2. J. A. Bree- poel; 1. C. F. Kesbeke (aftr.), 2. C. B. Antheunis; 1. A. Coumou (aftr.), 2. C. T. Dieleman. De heer VAN DE BILT heeft geen bezwaar tegen de aftredende leden, die weer ter be noeming worden aanbevolen, maar meent, dat er ten slotte geen ouders van schoolgaan- de kinders meer onder zijn, hetgeen toch zeker gewenscht zou zijn. Hij zou willen, dat daar in de toekomst rekening mee werd gehouden bjj het opmaken der aanbevelin'g. De VOORZITTER merkt op, dat de com missie indertijd zeker zoodanig in elkaar is gezet, dat alle categorien vertegenwoordigd waren, maar die indeeling wordt door het ver- loop der omstandigheden wel eens uiteenge- rukt. De heer VAN DE BILT zal al tevreden zijn, als er bij een eventueele vacature maar met zijn wensch rekening wordt gehouden. De heer OGGEL geeft tegenover den heer Van de Bilt te kennen, dat er wel degelijk ouders van schoolgaande kinderen in de com missie zitting hebben; bovendien alle in de wet genoemde categorien moeten er in ver tegenwoordigd zijn, anders zou de commissie geen wettige besluiten kunnen nemen. De heer VAN DE BILT acht dan de cate- gorie der ouders toch zeker onvoldoende ver tegenwoordigd. De heer OGGEL: Het moet, er moeten er 2 in zijn, ook van verschillende scholen. De VOORZITTER: Ook de hoof den van echolen moeten vertegenwoordigd zijn. De heer 't GILDE zou het wel gewenscht gevonden hebben, dat er ook eens een arbei- der was aanbevolen. De VOORZITTER: Het is maar een aan- beveling, de leden zijn bij het uitbrengen hun ger stem bevoegd hier buiten te gaan. Herbenoemd worden de heeren Maris, Van t Hoff, De Kort, Kesbeke en Coumou met 10 en Kruijsse, Van Houte, Esselbrugge en Hoi leder met 9 stemmen. 1 stem is uitge bracht op de heeren J. A. van Hoeve, C. A. Dekker, P. A. van Hoeve, C. L. de Smidt en A. J. Schieman, terwijl 1 briefje van onwaarde werd verklaard. De ter vergadering aanwezige heeren ver- klaren de herbenoeming te aanvaarden. 8. Benoeming van 3 leden der Commissie van advies in zake steun aan werk- loozen. Burgemeester en Wethouders deelen aan den raad mede, dat het noodig is over te gaan tot het benoemen van drie leden der Com missie van advies in zake steun aan werk- loozen, ter voorziening in de vacatures ont staan door het bedanken van G. den Deur- waarder, P. L. Goossen en C. M. van Taten- hove. Voor dat bedanken worden verschillende reden opgegeven. De een doet het van wege zjjn drukke werkzaamheden, en de anderen omdat zij geen lid meer zijn van den Bond of de Afdeeling die zij in de commissie ver- tegenwoordigden. In verband met de voorziening in deze vaca tures zijn verschillende verzoeken ingekomen, als volgt: le. Ondergeteekenden, P. de Kort, C 36, en Em. Tielman, I 87, beiden te Axel, respec- tievelijk voorzitter en secretaris der R.K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" alhier hebben de eer, namens en in opdracht van hun organisatie, U 't volgende te verzoeken. Het is hun bekend, dat er in de steunrege- lingscommissie alhier, enkele vacatures zijn ontstaan. Zij willen U er aan herinneren, dat de katholieke organisatie nog geen vertegenwoor- diger heeft in die commissie. Zij verzoeken U daarom beleefd ook uit hun organisatie een lid voor die commissie te benoemen. Zij willen U als zoodanig voordragen; F. Tieleman, wonende te Axel, Armendijk H 43 en als eventueel plaatsvervanger B. Seghers, wonende te Axel, Oudeweg I 36a. 2e. Geven met verschuldigden eerbied te kennen: C. van Bendegem en F. den Dan- schutter, respectievelijk voorzitter en secreta ris van den Axelschen Bestuurdersbond, dat zjj kermis hebben genomen van het uit- treden van P. L. Goossen uit de commissie voor steunverleening en werkverschaffing, zulks in verband met het feit, dat hij geen lid meer is van de Ned. Ver. van Fabrieksarbei- ders voor welke vereeniging hij zitting had; dat zij onder de aandacht van Uwen Raad wenschen te brengen, dat ongeveer een jaar geleden is opgericht de A. B. B. omvattende alle organisaties op mode men grondslag te Axel; dat in de A. B. B. ruim 300 leden geor- ganiseerd zijn; dat naast de moderne ook een christeiyke Besturenbond is opgericht, benevens een af deeling van het R.K. Werkliedenverbond; dat in hare Bestuursvergadering op 18 December 1930 besloten is onder Uwe aan dacht te brengen dat zij voortaan prijs stel- len op vertegenwoordiging in de commissie van twee vertegenwoordigers van den A. B. B. dat zij van meening zijn dat alle organisa ties vertegenwoordigd zijn, en waar zulks mo- gelijk is door 1 afgevaardigde van de Chris- telijke B. B., 1 afgevaardigde van het R.K. Werkliedenverbond en 2 afgevaardigden van den Axelschen Bestuurdersbond die meer leden heeft dan de andere -amen. 3e. Een adres van den Christ. Besturen- bond, met het beleefd verzoek, om in de plaats van den heer G. den Deurwaarder die als lid Uwer Steuncommissie zal bedanken te benoe men den heer Jacob Goossen, voorzitter van den Chr. Fabr. en Transport-arbeiders-bond, afd. Axel, van beroep werkman. Burgemeester en Wethouders stellen voor door de Axelsche Bestuurdersbond, door de Christelijke Besturenbond en door de R.K. Werkliedenorganisatie „St. Joseph" elk lid te laten aanwijzen. Met algomeene stemmen wordt aldus be sloten. De VOORZITTER geeft te kennen dat de betrokken organisaties zullen worden aange- schreven om ten spoedigste iemand uit hunne organisatie aan te wijzen om in de commissie zitting te nemen. 7. Verleenen van eervoi ontslag ais onder wijzer. Van C. Dijkwel is een verzoek ingekomen om hem met ingang van 1 April a.s. eervoi ontslag te willen verleenen als onderwijzer aan de openbare school. De heer Dijkwel is onderwijzer met ver- plichte hoofdakte. Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen tegen 1 April aanstaande en hun college te machtigen een oproeping te doen van sollicitanten ter voorziening in deze vacature. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Verkoop van gemeentegrond. Ingekomen zijn verzoeken om grond te lcoo- pen van: a. F. Dieleman voor een perceel aan de Ds. Jan Scharpstraat, zijnde no. 101 van het uitbreidingsplan, groot ongeveer 100 M2., tegen den vastgestelden prijs van f 2,75 per M2. b. A. de Zeeuw, voor twee perceelen gele- gen aan de Prins Hendrikstraat, zijnde 117 en 118 van het uitbreidingsplan, groot ongeveer 230 M-\, tegen den vastgestelden prijs van 2,75 per M2. Het doel van adressant is om twee gelijkvormige gevels te bouwen, en het eene gebouw als woonhuis, het andere als tim- mermanswinkel in te richten, welke laatste ook als woning kan ingedeeld worden. Burgemeester en Wethouders stellen voor beide verzoeken in te willigen. Met algemenee stemmen wordt besloten. 9. Ontheffing van art. 12 der Bouwvcr- ordening. Ingekomen is een verzoek van Joh. C. Deij om ontheffing van de bepalingen van art. 12 der Bouwverordening, voor het verbouwen van zijn perceel aan de Kerkdreef. Burgemeester en Wethouders stellen, in overeenstemming met het advies der Gezond- heidscommissie voor het verzoek in te wil ligen. De heer VAN DE BILT: Het werk is bijna al klaar! De heer OGGEL: Als zijn verzoek niet werd toegestaan, kreeg hij geen vergunning tot be- wonen. Het verzoek wordt met algemeene stem- men ingewilligd. 10. Overschrijving concessie voor spannen van draden over gemeentegrond. Door G. J. A. de Jonge te Axel wordt te kennen gegeven, dat hij van de N.V. Zuid Nederlandsche radio-distributiemaatschappij te Vlissingen in koop heeft overgenomen de te Axel bestaande radio-distributie-installaties, waarvoor destijds door den gemeenteraad concessie is verleend voor het overkruisen van gemeentegrond met het geleidingsnet; dat hij gaame deze concessie op zijn naam zag overgeschreven dat uit een ingediend schrijven van genoem de maatschappij in dato 29 September 1930 blijkt, dat zij hiertegen ook geen bezwaar heeft; dat volgens ingewonnen informaties is ge- bleken, dat eerst de concessie van gemeente- wege dient te worden gewijzigd, alvorens tot wijziging van die van het r(jk kan worden overgegaan; reden waarom adressant zich tot den raad wendt met het verzoek: lo. meergenoemde concessie op zjjn naam te doen overschrijven; 2o. om de overkruisingen waarvoor thans per strekkenden meter moet worden betaald, te willen doen wijzigen in een vast bedrag van pl.m. 50, aangezien de bestaande rege- ling het bedrijf te veel drukt. Ter toelichting moge dienen, dat zoodanige regeling in vele gemeenten wordt toegepast. Burgemeester en wethouders stellen voor, het onder lo. genoemde verzoek in te willigen doch dat onder 2o. niet in te willigen, op grond dat thans. nu het kruisen eener openbare straat 0,25 per strekkenden meter moet kosten, dit tot resultaat heeft, dat de open- bare straat zoo weinig mogelijk wordt over- kruisd. Deze bepaling heeft geen aanleiding gegeven tot klachten of tot opmerkingen over ontsiering. De heer VAN DE BILT: Nu krijgt een persoon het en een ander heeft geen kans. De heer OGGEL: De concessie is voor een ibepaalden t(jd verleend. De heer VAN DE BILT heeft dat ook ver- keerd gevonden. Zij die het hebben aange- vraagd, zijn er nu van af. De VOORZITTER: Die opvatting i3 on- juist; de concessiehoudster wil de exploitatie van het bedrijf alhier aan den verzoeker over- doen. De heer VAN DE BILT: Juist, nu maken ze er een zaakje van; ze verkoopen het aan een bepaald persoon en een ander krijgt geen kans. De VOORZITTER herinnert, dat er inder tijd geen anderen waren, die de zaak ten slotte hebben willen aanpakken en toen is voor 5 jaren concessie verleend; nu eenmaal blijkt dat het loonend is, zouden er misschien meer- deren zijn. De heer Van de Bilt zou het nu echter moeten toejuichen, dat het een inge- zetene van Axel het overneemt. De heer VAN DE BILT acht het een be- voordeeling; er is aan 6dn instelling vergun ning veneenu, niet unsiuiting van anderen, en nu ze het hebben, gaan ze er een zaakje mee doen. Als de 5 jaren om zijn, zal het 't beste zijn, dat de gemeente het maar aan- pakt. Het is voor hem een bezwaar, dat nu anderen geen kans hebben om het ook te krij- gen. Hij dacht, dat de concessionarisse er van af zag. De VOORZITTER: Neen, dat is niet het geval, want wanneer de raad het verzoek zou weigeren, zou de exploiteerende naamlooze vennootschap de zaak zelf zonder meer voort- zetten. De heer OGGEL herinnert, dat indertijd alien die in deze branche doen in de gelegen- heid waren om een concessie aan te vragen. Er waren aanvankeljjk twee ernstige aan- vragen. Deze zijn ingevolge aandrang van den Minister van Waterstaat die niet genegen was twee vergunningen te verleenen over- eengekomen en toen is de Zuid-Nederlandsche Radiodistributiemaatschappij hier met De Jonge begonnen. Nu wil de maatsohappij de zaak aan De Jonge overlaten en daaruit vloeit consequent voort, dat de concessie op hem wordt overgeschreven. Indien de gemeenteraad indertijd over meer dan Sen verzoek zou heb ben te beslissen gehad, zou deze hebben moe ten uitmaken wie het kreeg. Nu ligt het in de lijn dat iemand die de concessie overneemt de zaak voortzet. De heer 't GILDE bevestigt de toedracht der zaak, zooals de heer Oggel die schetst, er zou geen kwestie van geweest zijn, dat de Minister van Waterstaat voor de kom van deze gemeente twee vergunningen zou hebben verleend. De heer VAN DE BILT meent, dat dit nog de vraag zou kunnen zijn. Het is nu aan den eerste den beste gegeven. De heer OGGEL noemt dat een vergissing; er waren indertijd wel degelijk twee ernstige aanvragen. In verband echter met de vau rijkswege gestelde voorwaarden en de gelden- de regelen, heeft de eene zich ten slott terug- getrokken. In elk geval was destijds ieder vrij om er naar mee te dingen, ook de ingezetenen. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende inwilliging van het verzoek tot overschrijving der concessie wordt aan- genomen met algemeene stemmen. De heer 't GILDE vraagt, naar aanleiding van het afwijzend advies betreffende punt 2, wat er tegen kan zijn om voor de straat- overkruisingen een vast bedrag te stellen. De VOORZITTER: Omdat we door de be staande bepaling het overkruisen der straten zooveel mogelijk voorkomen; nu geschiedt dat alleen in uiterste gevallen, als het niet anders kan. De heer 't GILDE: Ik geloof niet, dat dit zooveel erger worden zou. De heer OGGEL: Dan zou niet zoo zorg- vuldig getracht worden de draden binnen de huizencomplexen te spannen. We hebben aan de P. Z. E. M. opgelegd om de kabels voor de electrische verlichting ondergrondsch te leg- gen ter voorkoming van ontsiering der straten en daarom acht ik het beslist een bezwaar aan een ander onbeperkt vergunning te ver leenen tot het spannen van draden, nu staat er een zekere financieele rem op en daarom ben ik vo6r behoud der bepaling. De heer KRUIJSSE: Er is ook geen reden om deze bepaling der concessie te verzachten; bij het vaststellen van de waarde dezer con cessie zal met het bestaan dezer voorwaarde wel rekening zijn gehouden. Werd het inge willigd, dan zou De Jonge een niet in rekening gebracht voordeel krijgen. De heer OGGEL is van meening, dat, in dien de raad de voorwaarden zou gaan ver zachten men ook ander gegadigden in de ge legenheid zou moeten stellen om een radio- distributie in te richten. Het afwijzend voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het tweede verzoek wordt met algemeene stemmen aangenomen. 11. Verzoek om een nieuwe brug voor toe- gang tot het sohiet- en sportterrein. Van A. Th. 't Gilde en J. D. Freekenhorst, resp. voorzitter en secretaris der Axelsche voetbalvereeniging „Axel" v/h „Wilhelmina" is een adres ingekomen waarin zij te kennen geven: dat de brug welke niet alleen aan het schiet- terrein maar ook aan het speelveld hunner vereeniging toegang geeft in deemiswaar- digen toestand verkeert en zelfs tengevolge van den hoogen waterstand is weggespoeld; dat en het voetbalterrein en het schiet- terrein zoodoende verstoken zijn van een be- hoorlijke communicatie met den Kinderdijk; dat het op groote bezwaren stuit, het veelal talrijke publiek dat de voetbalwedstrijden wenscht te bezoeken zonder gevaar en be zwaar toegang tot het terrein te verschaffen, gezien de tegenwoordige situatie; dat zij daarom den raad verzoeken (in het belang der publieke veiligheid) spoedig maat- regelen te willen treffen dat een zij het ook voorloopige behoorlijke toegangsweg tot him terrein kan worden verzekerd. In het omtrent dit adres uitgebracht rap port van den gemeente-opzichter deelt deze mede, dat de brug inderdaad van zijn plaats is weggedreven. Z.i. is dit echter niet alleen aan het hooge water te wijten, maar naar zijn vaste overtuiging is hieraan door menschen medegewerkt. Hoe het zij, de brug was slecht en deze weer op zijn oude jukken te leggen is onmogelijk, zoodat van herstel der be staande (door de gemeentewerklieden is de brug weer naar haar vroegere plaats terug- gebraoht en hangt daar nu tusschen de oevers) niet veel meer kan komen en het ge- heel vemieuwd zal moeten worden. De kosten hiervan zullen ongeveer f 300 be- dragen, indien het ineens afdoende kan ge- sohieden van beton en ijzer met een houten brugdek. Het maken van een voorloopige veilige brug zal ongeveer 150 kosten. Hij mag echter niet verhelen, dat door onvoor- ziene omstandigheden deze kosten nog be- langrijk kunnen verhoogen. Naar aanleiding van dit verzoek en met verwijzing naar het rapport van den ge meente-opzichter, stellen Burgemeester en Wethouders voor, behoudens nadere vergun ning van het bestuur van den polder Beoosten en Beweslenblij een nieuwe brug van gemeen- tewege aan te brengen, onder voorwaarden dat de voetbalvereeniging een derde gedeelte in de kosten ibijdraagt, welk bedrag te voren moet gestort worden en overigens onder nader door Burgemeester en Wethouders eventueel te stellen voorwaarden. De heer KOSTER heeft uit de stukken ge zien, dat herstellen der oude brug wordt ge- schat op /150 en die .eener nieuwe brug op 300. Uit het voorstel van Burgemeester en Wethouders blijkt, dat zij voorstellen de voet balvereeniging een derde in de kosten te laten betalen en de gemeente twee derden voor haar rekening te laten nemen. Maar de schietver- eeniging is er toch ook. Die zou z.i. ook een bedrag voor haar rekening moeten nemen en dan was het voor elke betrokkene 100. De VOORZITTER merkt op, dat de schiet- vereeniging niet meer bestaat; die is na een bestaan van een jaar of 10 geliquideerd, waarop de gemeente, overeenkomstig de in dertijd gestelde en geaccepteerde voorwaar den verplicht was, het terrein over te nemen. De termijn voor het verkregen gebruik van niging. Later kan een andere vereeniging het terrein was verloopen, maar daarom is die voorloopig met £6n jaar verlengd. Aan de schietvereeniging „Prins Maurits" kan dus geen derde in de kosten gevraagd worden, omdat die niet meer bestaat. De heer KOSTER wil er dan wel aan mede- werken een nieuwe brug te maken, mits de voetbalvereeniging en de gemeente elk de helft der kosten zullen dragen. Aan het voor stel zooals het hier ligt, kan hij zijn stem niet geven. De heer 't GILDE had eigenlijk verwacht, dat van wege de gemeente, in verband met het jaar 1931, dat voor de voetbalvereeniging een bijzonder jaar is, omdat zij daarin haar 20jarig bestaan zal herdenken, wel wat meer meegaandheid voor de sport, met het oog op de lichamelijke opvoeding zou zijn betoond. De gemeente heeft zich indertijd garant ge- steld voor het nakomen der verplichtingen van de schietvereeniging, wanneer die zou worden ontlbonden en had daardoor voor haar reke ning het onderhoud van de brug, toegang geivende tot het terrein. Die brug was ver sleten, in t'jdens den laatsten hoogen water- vloed weggewaaid, misschien door kwaadwil ligen weggeduwd dat wil spreker in het midden laten en nu is er gevaar aan ver- bonden over de brug, zooals ze daar nu ligt, te passeeren. En nu wordt van de Voetbal- club gevorderd, dat deze zal bijdragen in de kosten van het maken eener nieuwe brug. Het getuigt niet van veel waardeering voor de voetbalclub, die in den loop der jaren hier toch ook duizenden vreemdelingen heeft ge bracht en evenmin van veel gevoel voor de sport en lichamelijke opvoeding, die toch over het algemeen van hooger hand bevorderd wordt, terwijl spreker er toch ook op mag wijzen, dat de plaatselijke voetbalclub behoort tot een der meest toonaangevende in de provincie Zee- land. De club vervult ook een cultureel werk de spelers onthouden zich reeds dagen v66r ze een wedstrijd moeten spelen van het gebruik van sterken drank of bier; het herbergbezoek vermindert door deze sport en hij vermeent, dat ze daardoor zeker de sympathie van zeer velen zal hebben. Het budget der club is voor het jaar 1931, nu men meespeelt in de competitie van den N. V. B. toch al zwaar belast, De uitgaven die anders een 1500 beloopen, zullen in 1931 zeker wel f 2000 bedragen. De lasten worden door het spelen in een hoogere afdeeling zwaarder, omdat men nu verplicht is ook elders, buiten Zeeuwsch-Vlaanderen te gaan spelen. Hrj meent dat Burgemeester en Wethouders zich ten deze toch op een ander standpunt hadden behooren te plaatsen; ze hebben het onderhoud der brug op zich genomen ten be hoeve van de schietvereeniging, terwijl thans de Burgerwacht er nog gebruik van maakt, en nu meent hij, dat men vanwege de ge meente ook dezelfde houding zou moeten aan- nemen tegenover de voetbalclub, uit waar deering voor haar werk. Hij weet het, men kan vanwege de recht- sche partijen stellen op het standpunt dat men bezwaar heeft tegen het voetballen op Zon- dag, maar in de groote steden worden toch ook steeds de voorname voetbalwedstrijden op Zondagen gehouden en verleent men van ge- meentewege ook subsidies voor het inrichten van stadions, en geeft men subsidies aan schouwburgen en muziekinstellingen. Het gemeentebestuur dezer plaats zou toch tegenover de sport ook wel eens een wat mil der standpunt behooren in te nemen. De VOORZITTER: Het college meent, dat zij door haar voorstel reeds voldoende blijik heeft gegeven van waardeering voor de voet balvereeniging en haar werk, doch het wenscht niet verder te gaan. De heer ESSELBRUGGE is het in dit ge val niet eens met Burgemeester en Wethou ders en gaat accoord met het betoog van den heer 't Gilde. De heer P. DE FEIJTER: Ik kan mij met beide vorige sprekers niet vereenigen en meen dat het onverantwoordelijk zou zijn om van wege de gemeente de voile kosten op ons te nemen, aangezien het toch in hoofdzaak geldt het belang van de voetbalvereeniging. Als deze vooruitgaat ontvangt ze ook meer en dan moet ze ook maar helpen dokken. Principieel sta ik aan de zijde van den heer Koster. De heer ESSELBRUGGE: Men heeft niet alleen te maken met de voetbalvereeniging, maar ook met het publiek dat komt kijken. Ik sta er geheel buiten, ik ga er ook nooit naar kijken, omdat ik van het spel geen ver stand heb, maar ik meen dat het in het alge meen belang is, dat de voetbalvereeniging blijft bestaan. Ik stel daarom voor vanwege de gemeente de brug te bouwen, onder voor waarde, dat de voetbalclub het onderhoud op zich neemt. De heer CLAESSENS steunt dit voorstel. De heer DIELEMAN: Ik zou dit voorstel best kunnen steun en, maar zou er dan een voorwaarde aan moeten verbinden, nl. dat er niet op Zondag zou gespeeld worden, dan kreeg je van mij de brug geheel cadeau. Nu geloof ik, dat we gebonden zijn aan ons prin- cipe en het daarmede in strijd is, om van ge- meentewege de brug geheel te maken. Ik sta aan de zjjde van Burgemeester en Wethouders, dus ook niet aan de zijde van hen die de kos ten half om half willen verdeelen. Ik gevoel ook wel voor de sport als zoodanig, maar ik heb een principieel bezwaar om mee te gaan met het voorstel van den heer Esselbrugge, tenzij hij daaraan een voorwaarde wil ver binden, betreffende den Zondag. De heer ESSELBRUGGE: Och, dat is een verschil van inzicht mijnheer Dieleman. Men hindert u toch ook niet, als u's Zondags naar de kerk gaat. Hinder U dan een ander ook niet. De heer DIELEMAN: Maar d&t is heel wat anders! De heer ESSELBRUGGE: U wordt niet gehinderd, dus nu moet u ook een ander niet den voet dwars zetten. De heer 't GILDE: Zeer juist! De heer DIELEMAN: Dat is heel wat anders, dat betreft mijn persoon. We zitten hier echter als gemeenteraad om te besluiten omtrent het maken eener brug. En als we die brug geheel van wege de gemeente maken, geven wij aan de liefhebbers de gelegenheid om de voetbalsport te beoefenen. Of ze op Zondag willen spelen is hun zaak, maar of wij hen zonder meer daartoe in de gelegenheid stellen moeten wij verantwoorden. Ik ken wel menschen die aan m'jn kant staan en van meening zijn, dat men dat wat minder op Zondag moest doen, terwijl men het integen- deel juist meer en meer doet op de Zondagen. Men zou het moeten doen op Zaterdagnamid- dag en dan zou er naar ik meen ook veel meer belangstelling van het publiek kunnen verwacht worden. De heer KRUIJSSE: Ik zou voor het denk- beeld van den heer Esselbrugge kunnen ge- voelen, indien het een algemeen sportterrein betrof, maar men moet wel in het oog houden, dat het hier geen brug betreft, toegang geven- de tot een particulier terrein, dat besbemd is voor de voetbalclub. Anderen kunnen er niet op spelen en daar om moeten we wel eenigszins voorzichtig zijn, en rekening houden met mogelijke gevolgen. Nu wordt gevraagd een brug toegang gevende J tot het speelterrein eener particuliere veree- t mVinp' T.ntpr kan ppti anHorn unmani<-r die daaraan behoefte heeft wel komen vragen om ,e>an concertgebouw. We meenden met ens voorstel reeds tot het uiterste te zijn gegaan. Aanvankelijk is er gedacht over: ieder de helft, maar we hebben ten slotte gemeend tweederden voor rekening der gemeente te kunnen nemen en een derde van de club te vragen, aangezien we dan toch van gemeentowege kunnen zeggen lets te doen. De heer 't GILDE noemt dit betoog niet geheel juist. De schietvereeniging heeft daar eerst terrein gevraagd en dddrvoor is de brug gelegd. In de plaats van de schietvereeniging maakt nu de Burgerwacht gebruik van de sehietbaan. De gemeente heeft de verpiich- ting van het onderhouden der brug. Onjuist is het, dat anderen er geen gebruik van kunnen maken, want de voetbalvereeni ging heeft het terrein toch ook al afgestaan voor het houden van een korfbalwedstrgd, volksspelen en openluchtvoorstellingen. De voetbalclub staat in dit opzicht zoo ruim mogelijk. En wat betreft het spelen op Zaterdag- namiddag, dat is niet mogelijk. Als men b.v. naar Zierikzee moet gaan spelen, moet men des morgens reeds om 4 uur vertrekken, am eerst des avonds omstreeks 11 uur te kunnen terugkeeren. Voor zoo'n wedstrijd schiet men met een vrije Zaterdagmiddag niets op. De VOORZITTER vermeent, dat de heer t Gilde 66n ding vergeet, n.l. dat de voetbal vereeniging gedurende 10 jaar gratis gebruik heeft kunnen maken van de brug. Nu de brug vemieuwt moet worden, stellen Burge meester en Wethouders voor, dat zij in die kosten ook een gedeelte draagt en hij gelooft dat het college daarmede het juiste standpunt heeft ingenomen. Het zou niet juist zijn, in dien de voetbalvereeniging hiervan kosteloos oleef genieten. De heer KRUIJSSE uit de opmerking van den heer 't Gilde, dat de voetbalvereeniging aan anderen kosteloos het gebruik van het terrein heeft toegestaan, blijkt dus duidelijk, dat alleen zij er de beschikking over heeft en dat dus zijn stelling, dat het particulier ter rein is, juist is. De heer 't GILDE erkent, dat alleen de voetbalvereeniging over het terrein beschik- ken kan: dat is te danken aan een inderdaad vorstelijke daad van H. M. de Koningin of van de administratie Harer Domeinen, waarbij dit tijdens de annexatiejaren aangevraagde ter rein aan de voetbalvereeniging in gebruik is gegeven. De heer OGGEL betoogt, dat er maar een schijnbare onbillijkheid in gelegen is, indien men zich op het standpunt zou stellen dat thans aan de voetbalvereeniging een bijdrage gevraagd wordt, terwijl vroeger de schietver eeniging gratis is geholpen. De gemeente heeft zich indertijd borg moeten stellen voor de verplichtingen van de schietvereeniging, indien deze zou worden ontbonden. Daardoor kreeg zij dat is volkomen juist het on derhoud der brug voor hare rekening. Ook is het juist, dat de leden der Burgerwacht er ook nog van profiteeren. Maar nu moet men wel in het oog houden, dat, als het alleen voor deze was, evenals vroeger met een eenvoudig brugje, dat niet veel kost, zou kunnen wor den volstaan. Dat is echter niet voldoende voor het daarover passeeren van een stroom volk, van den omvang der bezoekers van de voetbalwedstrijden. Dat aan de brug swaar- dere eischen moeten worden gesteld is dus een gevolg van het drukke bezoek, dat de voetbal vereeniging op haar terrein krijgt, en nu zyn Burgemeester en Wethouders van meening, dat het billijk is, dat de vereeniging iets bij- draagt in de zwaardere kosten, die met het oog op hare belangen, alleen moeten worden gemaakt. Men kan dat niet onbillijk noemen, waar het hier toch ook een kapitaalkrachtige vereeniging betreft. De heer ESSELBRUGGE verklaart zijn voorstel te handhaven. De VOORZITTER: Om van gemeentewege de brug te bouwen? De heer ESSELBRUGGE: Op voorwaarde dat de voetbalvereeniging voor het onderhoud zal zorgen. De heer KRUIJSSE: Maar in ons voorstel is begrepen, dat de gemeente voor het onder houd blijft zorgen. Het voorstel van den heer Esselbrugge wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Esselbrugge, 't Gilde, Claessens en Wolfert; tegen stem- men de heeren J. de Feijter, Koster, Diele man, P. de Feijter, Oggel, Kruijsse en Van de Bilt. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt hierna met algemeene stem- men aangenomen. 12. Voorloopige vaststelling rekening Grondbedrijf over 1929. Door den heer VAN DE BILT wordt namens de commissie belast geweest met het uitbren gen van rapport over de rekening van het Grondbedrijf over den dienst 1929 medege- deeld dat hij, met den heer Wolfert, de reke ning heeft onderzocht en alles accoord is be- vonden. De commissie adviseert mitsdien de rekening voorloopig vast te stellen: Afdeeling I. Totaal baten 2.392.73, lasteD f 1452,52, batig slot 940,21. Afdeeling n. Kapitaalsinkomsten 2098,74, uitgaven 14.713,96, nadeelig slot 12.615,22. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 13. Vergoeding als bedoeld In art. IS der L. O. wet. Naar aanleiding van daartoe ingekomen verzoeken stellen Burgemeester en Wethou ders voor ingevolge art. 13 der Lager Onder- wijswet 1920 vergoeding voor schoeisel enz. toe te kennen voor schoolgaande kinderen die meer dan 4 K.M. van de school verwijderd zijn aan: A. de Winne 15, B. E. Velleman 15 en E. Cortvriendt 15, alles per kind en per jaar. De heer VAN DE BILT wijst er op, dat er anderen zjjn die meer krijgen. Hij is van oor- deel, dat burgemeester en wethouders hierin geen gelijkheid betrachten. De VOORZITTER: Deze menschen hebben dat bedrag altijd gehad. De heer VAN DE BILT: Ja, maar dat komt toch niet uit, anderen krijgen meer. De VOORZITTER: Ze krijgen niet allemaal hetzelfde bedrag; er wordt rekening gehouden met de behoeften van het gezin. Dat is ook wel gebleken, bij het inrichten van den auto- busdienst van af Kijkuit. De heer VAN DE BILT: Ja, maar het is gebleken uit die reclame bij Gedeputeerde Staten, dat deze een hooger bedrag toeken- nen. Die dus maar durft en er een ander opzet, krijgt meer. De VOORZITTER wijst er op, dat in deze de raad een beslissing moet nemen en dit dus doen naar hij zelf billijk en oirbaar acht. De heer VAN DE BILT: Wil dit dan zeg gen, dat de uitspraak van Gedeputeerde Sta ten niet billijk was? De heer OGGEL: Die hebben er een bedrag opgebracht tegen de beslisring van den ge meenteraad en het advies van Burgemeester en Wethouders. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5