Broadway-Melodie! Broadway-Melodie! !98MEff8DE 8E&KCHTKH, RECHTSZAKEN. TENGEVOLGE VAN EEN ONGELUK OVERLEDEN. FRAUDE TEN NADEELE VAN EEN CHR. H. B. S. PROV. STATENVEKKIEZING. Id de jl. Maandag alhier gehouden vergade- riiig der afdeeling van de Liberale Staats- partij de Vrijheidsbond werden voor de aan- staande verkiezing der Provinciate Staten als candidaten opgegeven de heeren L. J. Geel- hoedt (aftr. lid), C. Wind van Merkesteyn en J. van der Peijl. Ooik de heer A. Hendrikse te IJzendijke, be- boorende tot de R.-K. Staatspartij, wenscht niet meer voor een herbenoeming in aanmer- king te komen. Tot nog toe hebben dus 4 vrijheid3bonders, 2 anti-revolutionairen en 2 katbolieken voor een eventueele herbenoeming bedankt. Ooik de heer W. Kakebeeke, lid der Prov. Staten van Zeeland voor de Liberale Staats partij heeft te kennen gegeven, zich niet meer herkiesbaax te stellen. De heer Kakebeeke werd net eerst op 5 Januari 1911 bij tusschen- tijdsche verkiezing in het toenmalige district Goes, gekozen, doch in 1916 bij de periodieke aftreding niet meer herkozen. In 1919 kwam de heer Kakebeeke bij de nieuwe wijze van verkiezing volgens het stelsei der evenredige vertegenwoondiging in de Staten terug en werd in 1923 en 1927 herkozen. -OEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 4 Januari stonden als werkzoekenden {hetgeen niet beteekend dat zij altijd werk- loo® zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven. Transport en losse arbeiders 244, zeelieden 16, timmerlieden 18, fabrieksarbeiders 37, op- perlieden 4, metselaars 3, schilders 3, hulp- monteurs 1, hulpelectriciens 1, machinedrij- vers 2, vleehters 1, totaal 330. De aanmeldingen bedroegen op; Maandag 167, Dinsdag 156, Woensdag 139, Vrijdag 226 en Zaterdag 133. CONSULAATWEZEN. Bi) Kon. besluit is de heer L. E. Keyser er- Jcend en toegelaten als consul-generaal van het Britsche rijk te Rotterdam voor de pro- vincien Zuid-HoUand, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. DE NIEUWE SLUIS TE VLISSINGEN. Zooals destijds werd gemeld, is op 4 Sept. te Vlissingen de nieuwe keersluis geopend, welke voomamelijk ten doel heeft groote schepen, gebouwd op de werf der N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde", door te laten. Voor dat doel is van de sluis nog geen gebruik gemaakt, dooh Dinsdagmiddag is zij toch ge opend voor het doorlaten van het met olie ge- laden Amerikaansche stoomschip ,,Trimoul- tain", komende van Tampico (Mexico). ONMIDDELLXJK WOOD. Bjj werkzamheden in de brouwerij „de Meiboom te Vlissingen is een 35-jarige werk- man onder een omvallenden ketel geraakt. Hjj was onmiddellijk dood. NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep Nieuwvliet door ds. J. W. Heinkenszand. naar Groede- van Kooten te EV. LUTH. GEM. Mej. L. C. Dufour, E!v. Luth. proponente te Amsterdam, heeft het beroep naar Groede met inganig van 1 Eebr. a.s. aangenomen. BRESKENS. Zaterdagavond zijn bij het binnenkomen der tram BreskensMaldeghem drie wagens ontspoord. Door het flink optreden van het tramweg- personeel werden de wagens spoedig op hun plaats en kon de tram weer op tijd vertrek- ken. De passagiers kwamen met den schrik vrij. SELZAETE. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben dieven ingebroken in het pas gebouwde huis van den heer Meneve, mechanicien, aan de Suikerkaai alhier. Een som van f 15.000 werd ontvreemd, naar men vermoed door per- sonen die er van op de hoogte waren dat er geld in huis was, om 's anderdaags een be- otelling te betalen. AXEL. Maandagmiddag had de officieele opening plaats van de niemwe Chr. Bewaarschool in de Ds. Jan Scharpstraat. Daartoe vereenigden zich in de ruime speci al het Bestuur, afgevaardigden der Geref. Kerk en de Ned. Herv. Kerk en een groot aanital ouders en verdere belangstellenden. De burgemeester kon wegens uiIstecligheid de opening niet bijwonen, terwijl ook van de Oud-Geref. Kerk geen vertegenwoordigers waxen venschenen. De voorzitter, de heer J. M. Oggel, verzocht den aanwezigen eerst te willen zingen Ps. 121 1, en las daama voor Matth. 18 14. Daarna sprak hij de volgende rede uit: Namens Bestuur der Ver. v. Chr. Nat. Schoolonderwijs welkom aan afgevaardigden der Ned. Herv. en Geref. kerken; ouders van schoolgaande kinderen en verdere belangstel- Jenden. W'aar bij de eerste-steen-legging aan de hand van Ps. 8 gewezen is op Gods Majesteit en alvexmogen alsmede op de hooge en be- langrijke plaats, waarin Hij in het. rijk der schepping den mensch stelde en de groote verantwoordelijkheid hem hierdoor opgelegd, waardoor wrj1, als leden der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, bij de hier ter plaatse jnaake het Bewaarschoolonderwijs gewijzigde omstandigheden, de roeping gevoelden om tot het stichten van eene Christelijke Bewaar school te moeten overgaan, daar is het mij als voorzitter dezer vereeniging een voorrecht en eere thans het woord tot U te mogen richten ter opening dezer school. „Laat de kinderkens tot Mij komen en ver- hindert ze niet, want derzulken is het Koninkrijk Gods", (Marc. 10 14), zeide Jezus trjdens zijne omwandeling op aarde, toen de discipelen de moeders wilden verhinderen hunne kinderen bij Jezus te brengen, opdat Hij ze zegenen zou. ,,Laat de kinderen tot Mij komen en ver- hindert ze niet", dat woord houdt nog zijn kracht nu de Heiland verhoogd ter rechter- hiand das Vaders zit en de zijnen ten eeuwigen leven leidt. Hiervoor hebben wij als Christ enen den weg te helpen banen en daarorn, met onzen oot- moeddgen dank aan God, die ons daartoe wilde verwaardigen en in staat stellen, ook omzen dank aan alien, die daartoe hebben mogen medewerken. In het bijzonder aan de commissie uit ons bestuur, die de voorberei'dende werkzaam- heden tot heden wilde leiden. Dat het niet overbodig is, zooals sommigen wel meenen, om de jeugd reeds in kennis met Jezus en de heilsopenbaring te brengen, kan ons, ware Gods Woord in zijn eiseh ons daar toe niet dringend genoeg, ook de toes tand in Rusland leeren, waar getracht wordt God uit het leven te bannen, en ook de jeugd tegen God en Zijn dienst wordt opgezet. Godsdienst en gezinsleven wordt daar tegengestaan als het gif der maatschappij, die zij zich denken te verm en. En ieder Uwer heeft de vreese- lijke ellemde, armoede en slavemiji, waaronder de bevolking gebukt gaat, gelezen, zoodat ik met eene schrille teekening Uw hart niet hoef te pijnigen. Waar „de bond van goddeloozen" gindsch alzco werkzaam is, is het ons duidelijk dat wij met al onze kracht en gaven hebben te sitre- ven den mensch, ,,den koning der schepping", voor God te behouden en daartoe ook hebben te handelen naar het woord van den spreuken- dichter: ,,Leer den jongen de eerste begin- selen naar den eisch zijns wegs". Naar den eiscli zijns wegs, alzoo tot het kinderlijk denken afdalend; daartoe moge de Heere U bekiwamen mej. Lansen en uwe mede-helpster. Hebt de kinderen lief, die aan Uwe zorgen worden toevertrouwd, want het is een zwaar en verantwoordelijk werk. Leer ze met geduld en toegenegenheid, en leidt ze tot den Heiland, die in liefde Zichzelf gaf. Ouders van schoolgaande kinderen en ver dere belangstellenden helpt daarin mede door Uwe leiding, door Uwe gaven en voomame lijk door Uw gebed. Bestuur en leden der Ver. v. Chr. Nat. Sch., deize school zij verder aan Uwe trouwe zorg en liefde aanbevolen. Ook aan U, geachte afgevaardigden der Karkeraden, zij daze inrichting in Uwe warme belangstelling en voorbede opgedragen. De financieele zorg moge door een gunstig gezind gemeentebestuur ook verder worden verlicht; terwijl we van deze plaats gaame onzen dank willen uitspreken voor het Raads- besluit van 1 April 1930, waardoor de stich- ting mogelijk werd. De architect, aannemers en werklieden wensch ik geluk met hun volibracht werk. Er zal wel iets aan ontbreken, zooals alle mensChenwerk onvolkomen is, doch hieruit mogen we alien leeren om het oog begeerig te richten op en er naar te streven om te komen tot den toestand der volmaakt recht- vaardiigen bij God. Met den wensch en bede, dat deze inrichting moge zrjn ten nutte van velen; ten zegen voor de plaats onzer inwoning; tot eere Gods en tot medebouw van Zijn Koninkrijk, verklaar ik deze bewaarschool geopend, en ik verzoek U alien in te stemmen met Ps. 134 3. Nadat aan dit verzoek was voldaan, ging de voorzitter voor in gebed, waarna Ds. Post het woord voerde. Spreker meent, dat, wanneer hier drie ver tegenwoordigers zijn voor de Geref. Kerk, dit te beschouwen is als een blijk van groote sympathie met dit werk, dat gesohied voor onze kleuters. Zeer zeker verdient dit veel waardeering en bij ons alien is groote blijdschap dat het be stuur het initiatief heeft genomen en meer nog heeft het ons verblijd, dat dit initiatief op het juiste oogenblik is genomen. Wij kunnen dan ook niet anders doen dan hartelijk instemmen met de woorden door den praesus gespxoken in zijn openingswoord en gebed. Die woorden zijn ons uit het hart ge- grepen en daarmee is tevens duidelijk gezegd, waar het omgaat en den nadruk erop gelegd, om als broeders en zusters 66n, den mensch te bewaren voor den Schepper; de mensch zoo hoog geplaatst door Hem en rijk begaafd. Van jongs af is de mensch omgeven door de rechte Christelijke liefde om hem tot God te brengen. Met kinderen moet dit op voor- zichtige wijze gebeuren, doch laten wij hopen dat het onderwijs wordt gegeven op de rechte wijze, vooral uit den geest der liefde die ons bindt aan Christus. Hetgeen hier gebeurd, is een daad van be- teekenis, want hoe moeilijk zijn toch de tijden waarin wij leven. Er zijn landen en volken waar wij met geweld het kind zien ontrukken aan het gezin, waar het gezin wordt afge- broken, waar de menschen zich er op beroe- men zich goddeloozen te noemen. Dit is een geest die de wereld doortrekt en niets anders tengevolge kan hebben, dan de ruine van het geslacht en de diepste ellende. Wij kunnen onzen Verlosser noodt genoeg danken voor de vele rijke zegeningen. Voor wat hier geschied mogen wij God dankbaar zijn, dat hij door Zijn groote genade ook de lust geeft de dingen aan te vatten in Zijnen naam en ter Zijner eere. Nooit kunnen wij Hem genoeg ervoor danken, dat wij met vrij- heid Hem mogen belijden en ons leven, maar ook ons onderwijs er naar kunnen inrichten. Namens de Geref. Kerk wenscht spreker, dat hot gebed van den praesus moge ver- hoord worden en de school tot rijke zegenin gen en opbouw der jeugd moge medewerken. De heer C. J. Schieman Sr. deelt mede, dat tot hun spijt Ds. Ruijsch van Dugteren niet aanwezig kon zijn, doch dankt namens de Ned. Herv. Kerk voor de vriendelijke uitnoo- diging hier tegenwoordig te zijn. De voorzitter dankt Ds. Post voor zijn hartelijke woorden en de afgevaardigde van de Ned. Herv. Kerk voor hunne tegenwoor- digheld. Ook hem spijt het dat Ds. Ruijsch van Dugteren niet tegenwoordig kan zijn, doch dat hij niettemin onzen arbeid zal steu- nen waaraan hij niet twijfeld. Ds. Post ging daama voor in dankgebed, waarna de thee werd aangeboden. Van het personeel van de Chr. School in de Nieuwstraat was een schrijven ingekomen waarin het bestuur hartelijk met dezen dag werd gefeliciteerd en de beste wenschen wer den uitgesproken. Daarna werd de thee rondgediend. Tenslotfe werd op verzoek van den voor zitter nog gezongen Ps. 68 10, waarna hij dankte voor de belangstelling. Op uitnoodiging van den voorzitter sloot Ds. Post de bijeen- komst met dankzegging. Na het officieele gedeelte kreeg ieder ge- legenheid de school te bezichtigen. Het ge- bouw, leermiddelen en meubileering maken een degelijken indruk. Het bevat 2 lokalen en een ruime speelzaal, benevens zorgen. Hoewel zeker velen zullen voldoen aan het verzoek van den voorzitter in zijn slotwoord, n.l. door bloemen en planten te schenken wat versiering binnen het g.eibouw te brengen, zullen de kleinen er wellicht ook toe medewerken en de juffrouw verblijden met een eigen gekweekte bloem. De school is aangesloiten bij den Bond van vereenigingen voor Chr. Bewaarschool- (voor- bereidend lager) onderwijs in Nederland, ge- vestiigd te Rotterdam. Momenteel zijn er 50 leerlingen. DE MOORDZAAK-LANS. De Hooge Raad heeft bij vervroeging uit- spraak gedaan in de zaak tegen den gewezen procuratiehouder v. O., die wegens doodslag op zijn patroon Lans te Rotterdam en wegens valschheid in geschrifte en verduistering door 't Haagsche Gerechtshof tot 20 jaar gevange- nisstraf was veroordeeld en conform de con- clusie van den procureur-generaal het arrest van het hof niet voor uitvoering vatbaar ver- klaard, en verwees de zaak naar 't Gerechts hof te 's Hertogenbosch. LOOP DER BEVOLKING OVER 1930. AXEL. Geboren 69 m., 50 vr., totaal 119. Gevestigd 230 m., 210 vr., totaal 440. Overleden 23 m., 24 vr., totaal 47. Vertrokken 143 m., 147 vr., totaal 290. m. vr. tot. Bevolking op 31 Dec. 1929 2957 2897 5854 Bevolking op 31 Dec. 1930 3090 2987 6077 alzoo een vermeerdering van 223 personen. Elders geboren behoorende tot de werkelrjke bevolking 1. Geboren, niet behoorende tot de werkelrjke bevolking 4. Overleden, niet behoorende tot de werkelijke bevolking 2. Levenloos aangegeven 2. Voltrokken huwelijken 39. De motorrijder J. Jetten uit Wehr, die Zaterdagmoirgen te Sittard tegen een ijzeren mast van de Limburgsche tramwegmaat- schappij reed, is Maandagmiddag aan de be- komen verwondingen overleden. EEN RIJKSVELDWACHTER MISHANDELD. Een van de Rijksveldwachters, van het de- tachement te Geldermalsem is op zijn post nabij de ohamottefabriek geplaagd en daarna aangevallen door een troepje arbeiders, dat onder den invloed van sterken drank verkeer- de, meldt men aan de „N. R. Crt." Den Rijksveldwachter werd zijn klewang ontrukt waarmee zijn te hulp gesnelde col- lega werd geslagen en aan het hoofd vrij emstig gewond. Eerstgenoemde Rijksveldwachter loste vier revolverschoten, waardoor eenige arbeiders werden gewond. VOORBIJGANGER OP SLAG GEDOOD. Vrijdag reed een vrachtwagen van de Ba- taafsche Export Maatschappij. in de Adriaan Pauwlaan te Haarlem. Toen de bestuurder eensklaps een auto, uit de richting Leiden zag naderen, zwenkte hij den Heereweg op naar rechts. Door de scherpe bocht en de bovenbelasting kantelde de vrachtauto, waar door een vat benzine terechtkwam op het hoofd van den juist passeerenden 19jarigen Geertssen, broeder aan de inrichting „Voge- lenzang" te Bennebroek. De jongen was op slag dood. INGEBROKEN. Uit Winterswijk wordt gemeld dat toen de i land'bouwer S. te Dorpbuurt thuis kwam, ont- dekte hij dat er bij hem was ingebroken en bleok uit een kast 200 aan bankpapier en een gouden tientje te zijn ontvreemd. In verband hiermede werd dienzelfden nacht nog aangehouden F. P. aldaar. Een groot gedeelte van het ontvreemde geld werd ten huize van P. teruggervonden, terwijl de rest van het geld in het beizit van zijn verloofde was, die meende dat hij dit van de spaarbank had gehaald. De verdachte is ter beschikking van de justitie gesteld. Zwijndrecht herhaaldelijk inibraak gepleegd, o.m. in de Julianaschool, de Geref. Kerk, bij de weduwe Sohoueen en bij L. Stolk, aan den Ringdijk, en op Oudejaarsavond ten huize van A. Vogelezang aan de Wilhelminastraat. Op een der kanitoren werd een bedrag aan vreemd geld gestolen. Bij elkaar is gestolen, be.haive het vreemae geld, een ibedrag van 300. De dieven gingen, naar de N. R. Crt. meldt, zeer brubaal te werk. De imbraken gingen meestal gepaard met vernieling van deuren, lessenaars en kasten. Op een der kantoren werd getracht, een brandkast weg te sleepen. De politie zat niet stil en kreeg spoedig aanwijizingen. Toen op Oudejaarsavond voor de tiende maal werd ingebroken, is na een uitgebreid onderzoek, met gebruikmaking van een te Dubbeldam gestationneerden politie- hond, tot aanhouding van vijf personen, alien omstreeks 20 jaar oud, overgegaan. Het zijn P. V., D. M. P., R. de B„ C .V. P. en T. van G., alien te Zwijndrecht. Het gestolen geld werd opgemaakt in caf6's, bioscopen en aan Edgaratten. Na een streng ver.hoor hebben de aangehoudenen volledig bekend. Zij zijn naar Dordrecht overgebracht. RIJWIELDIEF TE DELFT AANGEHOUDEN. Den laatsten tijd werden te Delft vrijwel dag aan dag fietsen gestolen. De heer L. be- gaf zich Zaterdagavond in een winkel aan den Ouden Langendijk en liet zijn rijwiel voor het pand staan. Plotseling zag hij, dat een on- bekende op zijn fiets sprong en er mee van- door ging. De heer L. trachtte den dief te achterhalen, doch slaagde hierin door de drukte niet. Korten tijd daama zag de be- stolene den dief wederom, nog steeds in het bezit van de fiets, rijden op de Brabantsche Turfmarkt. In een oogwenk was de man op den grond geworpen en met de hulp van bur gers overmeesterd. Het was een 40jarig Hagenaar, die vermoedelijk nog andere rijwiel- diefstallen op zijn geweten heeft. SCHANDELIJKE WEDDENSCIIAP. De 24-jarige S. W. te Finsterwolderpolder wedde met een tiental personen, dat hij bin nen een uur een liter cognac zou opdrinken. W. had binnen vijf minuten de flesch cognac echter al leeg. Daama wilde hiji zich per fiets naar huis begeven en reed met snelle vaart in de richting van zijn woning, gevolgd door de andere jongens. Hij is echter niet zoo ver gekomen, daar hij zijn woning niet kon be- redken, omdat hij tengevolge van de cognac geheel verslapt was. Hij is daarop naar huis gabracht, waar hij eenigen tijd later is over leden. De jongeman was ongehuwd. STKDOPERS. Maandagavond omstreeks tien uur werd de inspecteur van politie te Katwijk aan Zee op- gebeld door een amibtenaar van de Leidsche Duinwater Mij. wonende bij den watertoren in de Katwijksche duinen, die meldde, dat twee jachtopzieners van de maatschappij een stroo- per hadden betrapt brj het opstellen van val- strikken. Toen de jachtopzieners hem wilden arresteeren schoot de strooper in de richting van zrjn aChtervolgers. Deze werden echter niet gewond. Een verdere acbtervolging in de duinen ontstond, waarbij de strooper opnieuw eenige malen op de jachtopzieners schoot. Deze raakten ten slotte het spoor bijster. De verdenking viel echter op een bekenden stroo per, den 19-jarigen W. S. uit Katwijk a. d. Rijn. Deze werd in den loop van den avond aangehouden en na aanvankelijk te hebben ontkend, viel hij door de mand en bekende op de jachtopzieners te hebben geschoten. Hij foevond zich in gezelschap van een anderen bekenden strooper, T. S. genaamd, eveneens uit Katwijk afkomstig. W. S. is opgesloten, terwp het geweer later bij een zekeren T. v. d. E. te Katwijk-Binnen in heslag is genomen WEGENS VERDUISTERING VAN ZIJN EIGEN AUTO AANGEHOUDEN. De heer N. te Rotterdam moest een bood- schap doen op den Steiger aldaar. Hij zette zijn auto op de Korte Hcogstraat. Toen hij terugkwam, was de auto weg. Terstond ging hij naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg, waar hij aangifte van den diefstal deed. Van het bureau gekomen, liep hij naar den Coolsingel, waar hij opeens zijn auto tegenkwam. Er zaten drie jongens in, die kenneltfk aan het toeren waren. Het ge- lukte hem, den beatuurder tot stoppen te dwingen. De dieven namen de vlucht en de rechtmatige eigenaar klom weer achter het stuur, aldus de N. R. Crt. Hij reed regel- recht naar het politiebureau terug, om te vertellen, dat zijn auto terecht was. Op het bureau had men inmiddels niet stilgezeten, Dadelijk na de aangifte waren tal van posten gewiaarschuwd, om naar de gesdgnaleerde auto uit te kijken. De heer N. reed van het bureau naar den Linker Maasoever waar hij al spoedig werd aangehouden door 'n agent, die de auto van het signalement herkende. Ondanks alle protesten werd N. meegenomen naar het politiebureau aan de Nassaukade, waar hij moest bewijzen, dat hij inderdaad eigenaar van een gestolen auto was. Juist toen hij daar druk mee bezig was, kwam het bericht, dat de auto terecht was, waarna N. kon vertrekken. een mime gang, een kamertje voor het personeel, berg- plaats enz. Ook de kleinen werden niet vergeten en deelden ruimschoots in de versnaperingen, terwijl zij ook een prentenboek ontvingen. Nadat ieder alles bekeken had, verzamel- den de kinderen zich in de frissche speelzaal en voerden eenige spelen uit. Rond het gebouw is een flinke tuin en ieder der kinderen krijgt zijn eigen hoekje te ver- PIETJE ALS LEERLING-TAND- TECHNICUS. De bewindvoerders in de voorloopige sur- sdance van betaling der N.V. Handels- en Landbouwbank hebben, naar de „Nwsbr. meldt, een aanklacht ingediend tegen den ge wezen directeur, den heer M., wegens valsch heid in geschrifte in de bankrekening der Chr. Hoogere Burgerschool te Den Haag en wegens verduistering van eenige tonnen gouds. Het accoimtantsonderzoek van de boeken der bank en van die der Chr. H. B. S. heeft uitgewezen, dat M. groote bedragen, tezamen ongeveer 3 a 3y2 ton, heeft geboekt als uit- gegeven voor de Chr. H. B. S., terwijl hij dat geld ten eigen hate, althans niet ten bate der H. B. S. heeft aangewend. Deze fraude, die over langeren tijd loopt, had, wanneer M. naast directeur der bank niet tevens penningmeester der school was ge- weest, reeds lang moeten zrjn uitgekomen. Naar het blad voorts verneemt heeft M. be kend zich aan de valschheid in geschrifte en verduistering te hebben schuldig gemaakt. De gelden zijn aangewend tot dekking van ver- lies, geleden bij ongelukkige speculatie. Het bedrag, dat de Chr. H. B. S. ten slotite werkelrjk aan de N.V. Handels- en Landibouw- bank zal blijken schuldig te zijn, wordt ge- schat op ongeveer 3% ton. Het accoimtantsonderzoek duurt echter nog voort. VIJF ZWIJNDRECHTSCHE INBREKERS GEPAKT. I den laatsten tijd werd in de gemeente De redactie van het maandschrift Jeugd en Beroep heeft het volgende verhaal ontleend aan het Tijdschrift voor Tandtechniek Juffrouw souw ik de baas ook effe kenne spreke? Zeker juffrouw, wie kan ik aandienen Oh, seg u maar juffrouw van Hommeles, de moeder fan Pietje. Oh, dag meheer, ik wou u es effe komme spreken' ofer me soontje. Ik ken nou niet finde asdat me Pietje bij Uwes soofeel leert. En uwes mot nou niet denke, asdat u mijn met een kluitje in het riet kan late sture, want as ik nou seker wis dat de schuld bij me Pietje lag, sou ik hier nou nie komme klage. Ja maar juffrouw Nee meheer, fal u mijn nou er effe met in de rede. Maar toen Uwes drie weke ge- leeje me Pietje bij u nam om um in 't fak op te leije, heit uwes zijn koeie mit gouwe hoorns beloof en hadde me gedoch, asdat ie wel gauw in de verdienste sou kenne komme. En fooral omdat u sei, asdat het een artestiek fak was en me soontje reuze isenie foor de artestiek heit. Ik weet dat sebiet seker, want me hebbe nog meer fermielje die an de kuns doene. Me man is teneelknecht hij Fris Hirs, en me zwa- ger pasteerd wellus foor een kunstschilder. En dat is allemaal fanwegus hullies artestieke neigingen. ja juffrouw maar doe#u mij nu een ple- zier en Ja en dan wou ik ook nog effe segge asdat ik het heelemaal niet netjes fan u fin om me soontje, hij is nou toch al drie weke bij u, uit uwes eiges nog geen eens opslag te geie. En ik find het een fuile menier fan doen om zoo'n schaap uit te buite. Ja nou mot uwes mijn niks op me mouw prebeere te spelle, want ik heit sellevers al twee kunsgebeje ge- had, cTirs weet ik iheusch welwat er in uwes branche te koop is. Juffrouw, het spijt me, maar ik hob Meheer, ik heit niks met uwes spijt,te maken, ik heit feul meer spijt, dat ik me Pietje bij u in de leer heit gedaan. Het kind doet niks anders as in de gips londfroete, het schaap kan ze hare niet kamme fan de groote stukke gips die der in benne. Maar ik zal u dit zegge, u sal fan m+jn Pietje niks geen perfijt meer trekke. Ik neem hem drek mee naar huis. Ik het nog vijf kindere en ik had gedoch ze bij u allemaal in de leer te salle doen, maar zoowaar ik moeder bin, sal het niet gebeure, der benne nog feul meer fakke. Me hebbe u met uiwes kunsgebeje nie noodig. Kom Pietje, kom jij maar mit je moeder mee. Me zalle foor jou wel een ander fak uit soeke. We zalle wel sien, dat je stukadoor wordt, net as je oome Arie. Da's ook allemaal mit gips en dan bin je toch in de zelfde branche." BLOEDIGE BOTSINGEN BIJ EEN V OETB ALWEDSTRIJD. Uit Lima, de hoofdstad van Peru, wordt ge meld, dat aldaar Zondag onder groote belang stelling de voetbalwedstrijd tusschen de natio- nale ploegen van Peru en Uruguay plaats vond om een zilveren voetbalcup. De roem- ruchte Uruguaysche club wist ook dezen wed- strijd te winnen, doch de overwinning eindig- de in bloedige botsingen. Toen na afloop van den wedstrijd de zilveren trophee aan den captain van het Uruguaysche elftal zou wor den overhandigd, stormden Peruaansche sol- daten het veld op en trachtten de overhandi- ging onmogelijk te maken. De politie greep onmiddellijk in, doch zag geen kans de vech- tenden te scheiden. Ze maakte daarop van de vuurwapenen gebruik en wondde eenige be- zoekers doodelijk. De verontwaardigde me- nigte belegde daarop buiten het stadion een groote demonstratie, waarbij verschillende agenten werden neergeslagen. De demonstra tie duurde nog tot des avonds 10 uur voort, waarbij nog 5 dooden vielen. HEVIGE SNEEUWVAL IN DENEMARKEN. Sinds Zondag wordt Denemarken geteisterd door hevige sneeuwstormen, die alle verkeer gestremd hebben. Alle directe lijnen tusschen Kopenhagen en Jutland zijn verbroken. Op het eiland Seeland zitten talrijke automobielen In den sneeuw vast. Alle treinen komen met groote vertraging aan. De sneeuwval duurt voort. ZEILVLIEGER VERONGELUKT. Vrijdagmiddag is brj Eisenach de 20jarige zeilvlieger Maetzke verongelukt met het door hemzelf vervaardigde toestel, waarmede hjj reeds een aantal geslaagde vluchten had ge maakt. Kort nadat hij van de helling van de Rote Horselberg was opgestegen, stortte hij eensklaps met zijn toestel neer. De vlleger werd dood onder de puinhoopen van zijn ma chine te voorschijn gehaald. Het ongeluk ge- schiedde onder de oogen van zijn ouders. DE INSTORTINGSRAMP TE ALGIERS. Van de plaats van de instortingsramp in Algiers zijn nog steeds geen bijzonderheden ontvangen. Het staat evenwel vast dat een groot aantal lijken nog onder de puinhoopen bedolven ligt. Daar ongeveer 100.000 M2. aarde zijn te verwerken zal het nog eenigen tijd duren voordat men de lijken zal hebben gevon- den. 300 soldaten en inlanders zijn met het opruimingswerk bezig. Dit werk kan slechts zeer voorzichtig geschieden, daar men nieuwe aardverschuivingen vreest. Gelukkig heeft de regen opgehouden, waardoor het opruimings werk iets sneller kan geschieden. EEN AL TE SPANNENDE OORLOGSFILM. In een bioscoop te Sheffield waar de oor- logsfilm „A11 quiet on the Western front" Tm Westen niclits Neues") vertoond werd, zijn naar de ..Manchester Guardian" meldt, op verschillende dagen der afgeloopen week in het geheel 31 bezoekers, alien jongens tus schen 14 en 18 jaar, flauw gevallen. Vrouwen en mannen van rijperen leeftijd bleken we) bestand te zrjn tegen de emoties van de film. Met name het tooneel in een Duitsch onder- komen, waar jonge soldaten hysterisch wor den, schijnt te veel te zijn geweest voor de jeugdige bezoekers. ONVEIIJGHEID IN BELGIe. De tot dusrver onihekend gebleven bandteien die verscheidene moorden en pogingen tot moord pleegden op winkeliersters en cato- houdsters te Brussel en oihstreken, hebben de laatste dagen weer van zich laten hooren. In de Brusselsche voorstad Sinte Aagatha Berchem werd alweer een winkelierster op klaarlichten dag overvallen door een mans- persoon. De schelm schoot een revolver af In de richting der vrouw, die gelukkig niet werd getroffen. Op haar hulpgeroep sloeg de kerel op de vlucht. Door een buurman der winkelierster achternagezet, wist hij echter in het park van een buitengoed te verdwijnen en aldus te ontkomen. Te Erpe bij Aalst is een herbergierster rer- moord onder omstandigheden, die de veronder- stelling blijken te wettigen, dat ook deze moord door de te Brussel opereerende bandie- ten is gepleegd. Drie straatventers, in ver band met deze misdaad gearresteerd, inoesten bij gebrek aan bewrjzen weer op vrije voeten worden gesteld. In de Gijizelaarstraat te Antwerpen Is nu nog een overval gepleegd op een winkelierster door twee schelmen, die Vlaamsch spraken met Duitschen tongval. Ook daar mislukte de aanslag, dank zij de tegenwoordigheid van geest van de vrouw, die, bij de keel gegrepen, om hulp riep tot een denkbeeldig familielid, dat zich in de keuken moest bevinden, waarop hare aanranders ijlings den winkel verlieten en verdwenen. SNEEUWSTORMEN BELEMMEREN HET VERKEER. Aan de Moldau en in de Boekowina woedden Zaterdag hevige sneeuwstormen, waaxdoor het verkeer emstig werd vertraagd. Tal van goederentreinen moesten In net open veld blijven staan. In Galatz werd Vrijdagavond een aardsdiok waargenomen. In Constanza werden noodsemen van twee

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 2