Ter Neuzc .ische Ccurant 530 tee"to,t' Tweede Blad. De Purperen Schaduw BIHNENLAHD. BUITENLAND. Feuillet on - vertellin g en F 8 TJ I i t E T ON, Vrljdag 2 Jan. 1931. No. 8625. BRABANTSCHE BRIEVEN. door EDMUND SNELL. 16) op 1300. Voorts zijn 850 huizen verbrand en VAN EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Verschillende wetson twerp en zijn aan de orde. Biji dat tot tijdelijke verhooging van de op- centen op de intvoerrechten in Ned.-Indle maakt de beer Gelderman (lib.) bezwaren. Spreker boopt, dat deze maatregel, die den wetstand verxnindert, het volgend jaar niet noodig zal zijn. Minister de Graaff antwoordt, dat het een punt van emstige overweging zal uitmaken, of deze tijdelijke maatregel moet worden ge- bandhaafd. Het on twerp wordt aangenomen z. h. s. Bij de behandeling van den verlengingsduur der tijdelijke bepalingen betreffende de vac- cinatie, wordt dit kraohtig bestreden door den beer Rinik (lib.), die iedere verslapping van de vaccinatie funest acbt, en er op wijst, dat de wetensohap nooit zal kunnen verklaren, dat vaccinatie absoluut gevaarloos is. Mevr. Potbuis-Smit (s.-d.) acbt zich niet verantiwoord voor bet ontwerp te stemmen. Zij deelt mede, dat haar fractiegenooten dit standpunt deelen. Minister Verscbuur berekent, dat het her- stel van den vaccinatieplicbt zou beteekenen het voorkomen van 20 tot 25 gevallen van encephalitis jaarlijks met 6 5, 8 sterfgevallen. In dit verband bezien, ontbreekt z.i. iedere recbtsgrond voor den staat om de vaccinatie- verplichting te herstellen. Het ontwerp wordt aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. Tegen de s.-d., liberalen, en de beeren de Jong r. k.en Kranenburg (v.-d.) gen zijn 2500 stuks groot vee verloren ge gaan, terwijl meer dan 2600 hectaren sawahs en bouwland zijn verwoest. De totale schade door de ramp veroorzaakt, wordt geraamd op f 250.000, waarbij gerekend is op een niet al te langdurig onderhoud der vlucbtelingen. Wamneer de steunverleening langer noodig zal zijn, kan een en ander ge- I raamd worden op f 350.000. Het aantal permanent dakloozen zal zoo- j veel mogelijk moeten worden overgebracht, hetzij naar de Lampongs ,hetizij naar bet Be- soekiscbe (de menscben zijn gewend aan j tabakscultuur) aangezien het onwaarschijnlijik I is, dat men hun in het berggebied nog een redelijk bestaan zal ltunnen verschaffen. DE OMROEP HOLLANDINDIe. De heeren Mr. D. Fock, S. Wijnbergen en W. J. Bastiaan, vormende het dagelijksch be- stuur van de Vereeniging van Liberate Radio- amateurs (V. L. R. A.), he'oben namens den liberalen omroep een afires gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin zij mede- deelen het ten zeerste te betreuren, dat de radio uitzendingen van den omroep Holland- Indie nog steeds gestaakt zijn. Adressanten achten een hervatting van deze uitzendingen in het belang van de saamhoorigheid van Nederland en Indie zeer gewensoht en ver- zoeken mitsdien den Minister te willen bevor- deren, dat de Omroep Holland-Indie, zoo spoe- dig mogelijk in staat gesteld wordt zijn uit zendingen als voorheen, te hervatten. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis beeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landibouw de volgende vragen gesteld: dan de financieele positie van den staat hoog te houden. Somri'.ge 'leden vree-xk® van fie verhooging een herleving van de fraude. Verscheidene andere leden waren van oondeel, dat daarvoor geen gevaar behoeft te bestaan bij een zoo geringe verhooging. BEIEREN VERLAAGT DE AMBTENAARS- SALARISSEN MET 6 De Beiersche regeering beeft volgens een bericht uit Miinchen besloten met in gang van 1 Februari a.s. voor den duur van drie jaar de salarissen der staatsambtenaren (minis ters, de staatssecretarissen enz. inbegrepenj, alsmede de staatspensioenen met 6 te ver- lagen. Salarissen van 1500 mark en lager zijn vrij. De gemeenten en districten moeten denzelfden maatregel nemsn. WAARBORGEN VOOR VEILIGIIEID. Minister Hymans beeft aan een Franschen persvertegenwoordiger verklaard, dat het doel der Belgische politiek duurzame vrede is, wel- ke de Belgische veiligheid waarborgt. In dezen zin heeft Belgie zich de Volkenbond3- gedachte eigen gemaakt. Zoolang echter de veiligheid niet op vast- staande waarborgen rust, moet Belgie die maatregelen nemen, welke voor de veiligheid en onafhankelijkheid van het land noodig zijn. Het vraagstuk van een internationale orga- nisatie der Europeesche landen, moet van den economischen kant aangevat worden, omdat op politiek gebied nog groote moeilijkheden in den weg staan. Volgens dit plan zal het water niet meer geloosd worden in den Braakman, doch in de Leopoldsvaart, welke in Belgie ligt en 38 kilo meter lang is.. Dit kanaal zou door twee groote stuwen in drie vakken verdeeld worden. In de twee laagste vakken zou door een sterk gemaal het waterpeil voldoende laag kunnen gehouden worden, zoodat alle omliggende pol ders vrij zouden kunnen loozen. Volgens het eerste ontwerp zou een opper- vlakte van 10.300 hectaren watervrij worden en volgens het tweede ontwerp 16.000 hect aren. De commissie bovengenoemd heeft den zeer dringenden wensch uitgesproken, dat ten spoedigste met de uitvoering van het tweede ontwerp-Mallems een begin zal worden ge maakt. Ulvenhout, Ouwejaar 1930. Menier, M'n leste brieflte van deus jaar, op lesten dag 't jaar, ami- Blaans hoef niet te ma- uit ons kunnen ik wel „louw" Van economisch standpunt bezien is deze 1. Is het den Minister bekend, dat tal van j kwestie vrij dringend, omdat in de meeste landen een verscherping der crisis op te mer- ken is. Belgie is te zeer van het buitenland afhan- kelijk om niet den invloed dezer crisis te be- werken. TEGEN EENZIJDIGE ONTWAPENING. pachters hoe langer hoe meer in moeilijkheden komen, omdat ze de pacht niet kunnen be- talen 2. Is het den Minister bekend, dat het- zeifde geldt voor boeren en tuinders, die hun land zwaar verhypothekeerd hebben en die de rente en de aflossing van de hypotheek niet kunnen betalen? 3. Kan de Minister mededeelen, wat tot De socialistische ,,Populaire" publiceert een j verklaring van den Belgischen leider der socia- listen, Vandervelde, over de houding van ziin Belgische credietcn voir den bovenbedoelden noodlijdenden boeren en tuinders te gemoet te komen? 4. Kan de Minister mededeelen, wat te dezer zake door zijn Departement zal worden gedaan? VERHOOGING GEDISTILLEERD-ACCIJNS. Het voorloopig verslag. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot verhooging van den ac- cijns op gedistilleerd. REGEERING EN KAMER. De „Standaard" wijst er op, dat Kamer en regeering bij de intrede van het reces, op niet al te hartelijken voet van elkaar afscheid namen. Er was op een bepaald punt diepgaand meeningsverschil en de Minister was er niet in geslaagd een zeer groot deel der Kamer te overtuigen. Het was allenminst duidelijk j Sommige leden wezen op de noodzakelijk- geworden, dat de steun verleenid moest wor- j heid van een zekere stabiliteit in de belasting- deu op de wijize als de regeering had voor- wetgeving, tegen de verstoring waarvan niet opweegt het bedrag van ongeveer f 4 millioen waarom het hier gaat. Indien de langs den voorgestelden weg te verkrijigen geringe ver- sterking van de middelen voor 1931 inderdaad noodig wordt geoordeeld vroegen deze leden zich af, waarom ter bereiking van dit doel juist tot verhooging van den accijns op ge distilleerd moet worden overgegaan. Enkele andere leden sloten zich hierbij aan en spraken bovendien de vrees uit, dat de voorgestelde accijnsverhooging een prijsver- hooging tengevolge zal hebben. Vele leden verklaarden tegen dit laatste volstrekt geen bezwaar te hebben. Een der leden wenschte den immoreelen band tusschen gesteld. Dat het niet anders kon als de re geering zeide en dat het niet kon op de wijze als een groot deel der Kamer verlangde. Noch de Minister, noch de leden, die aan zijn zijde stonden, hadden argumenten aangevoerd, die bout sneden. Dit kwam vermoedelijk voort uit de omstandigheid, dat de regeering zelf nog niet wist, hoe haar eigen voorstel uitge- voerd zou worden. Maar dat juist maakte de vasthoudenidheid aan eigen voorstel en de on- buigzaamheid tegenover een niet onredelijken aandrang uit de Kamer des te onbegrijpelijker. Ten slotte won de Minister het pleit door de mededeeling, dat het wetsvoorstel zou wor den teruggenomen, indien het door den Minis ter bestreden amendement aangenomen werd. drankverbruik en schatkistbate verbroken te Dan zou er dus ndets zijn geweest. Kwam er zjen en wag niet Nereid zijn medewerking aan voorsihands van hulp aan onzen akkerbouw l de verhooging te verleenen. niets terecht. Voor dat gevolge schrikte meer j dan een, die den wiide, terug en zoo Wij vreezen echter, dat deze overwinning schade heeft gedaan aan den positie van den Minister en dus, omdat hij Minister van Land- weg van het amendement uit mAVw le<?eD ^tmgden hun instemming v66r twee maanden, bleek het, dat grooten oo kreeg de Minister zijn zin. riiks Tu°dr|WierP'ri J ac|jtten versterkln= ^an overlast van het water is ondervonden in de L s rijks middelen dringend noodig en verwacht- het leger. Hij verklaart, dat hrj, toen hij na enkele maanden afwezig te zijn geweest, terugkeerde, een geheel veranderde mentaliteit vond. Het fascisme, de uitslag van de verkiezin- gen in Duitschland en de onder militair toe- zicht gehouden verkiezingen in Polen hebben tot gevolg gehad, dat de man-in-de-straat de meening heeft gekregen, dat binnnekort in Europa een nieuwe oorlog zal uitbreken, even plotseling als in 1914. De Belgische arbeiderspartij is tegen een eenzijdige ontwapening, doch voor een alge- meene en onder controle uitgevoerde. Belgie is misschien het eenige land, dat een grooter leger dan voor 1914 heeft, doch het wenscht geen militaire hegemonie. Verder verklaarde hij, dat het verdrag van Versailles de mogelijkheid van een herziening in zich draagt. TER NEUZEN, 2 JANUARI 1931. DE ISABELLA SLUIS TE PHILIPPINE. Men schrijft uit Philippine aan de Midd. Crt. Algemeen bekend mag het heeten, dat een belangrijke oppervlakte Belgisch polderland uitwatering vindt in ons land door de Isa- bellasluis onder onze gemeente aan het Zui- delijkste punt van den Braakman. Geduren- de de periode der overstroomingen in Belgie dringend noodig ten van een matige verhooging van den ac cijns op geddstilleerd geen nadeelen. Enkele leden vroegen zich af of het niet Rmnkman bouw is, 66k aan de landbouwbelangem Wat beter ware est de voorkeur te Q aan i ™a°r met nagenoeg aller medewerking had behoo- verh0oging van den tabaksacciinsandere j ren tot stand te komen en tot stand had kun- leden zouden liever een klein invoerrecht ge- nen komen ,is nu slechts door een minderheid h£wen zitlT1 „n koftip waarfAC,PT1 con amore aanvaard, terwijl de meerderheid streken, die dienen uit te wateren door ge- noemde sluis. De meerdere of mindere loo- zing hangt af van den watertoestand van den Sedert lang is deze met een -j— o>te snelheid aan het verzanden. taibaksaccijnsandere Vroeger kwam het stortbed der sluis bloot bij k Pin i7T\r,optrrppri+ ctp_ i_ J slechts verkregen is door een niet door de zaak zelf of door den gang van het debat ge- rechtvaardigd dreigement. Misschien waait het slechte humeur nu nog wel over. Maar een herhaling van een gebeur- tenis als Dinsdag den 23en December voor- Tiel, zou er wel eens toe kunnen leiden, dat onze, in benarde omstandigheden verkeerende, akkerbouwers, er de dupe van werden. En in elk geval was het incident oorzaak, dat het slot der bijeenkomst onbevredigend was met het oog op de verhouding tusschen regeering en Kamer. WAT DE MERAPI VERWOESTTE. Nu het mogelijk is een overzicht te ver- krijgen van de gevolgen van de Merapi-ramp en mag worden aangenomen, dat de vermis- ten om het leven zijn gekomen, is het aantal dooden zooals wij reeds meldden vastgesteld heven willen zien op koffie, waartegen echter vele leden in verzet kwamen. Verscheidene leden waren niet overtuigd, dat dit ontwerp door de financieele nood- zakelijkheid werd geboden en konden zich ook volstrekt niet vereenigen met de door den Minister aangenomen houding tegenover de in de Tweede Kamer tegen zijn voorstel te berde gebrachte bezwaren. Nu dit in finan- cieel opzicht zoo weinig beteekenende voor stel geheel op zich zelf stond en geen deel uitmaakte van een door den Minister nood- zakelijk geachte reeks van maatregelen, ter wijl het evenmin am een punt van beginsel ging, was het stellen der portefeuillekwestie hun onverklaarbaar. Constitutioneel achtten zij deze handeliwijze onjuist en zij konden er zich dan ook niet door laten beinfluen- ceeren. Vele andere leden daarentegen konden den Minister niet zwaar vallen over zijn optreden. Zij waren den Minister dankbaar voor zijn kraohtig optreden, dat geen ander doel had laag tij, nu blijft er geregeld 60 tot 70 centi- meter water op het stortbed staan. Om de te geringe loozing langs den Braakman te verhelpen, heeft men het water gedeeltelrjk afgeleid langs de Leopoldsvaart, doch bij zwa- ren regenval komt in de betrokken polders toch nog groot waterbezwaar. De Belgische commissie der overstroomin gen heeft enkele jaren geleden de zaak onder- zocht. De hoofdingenieur van bruggen en wegen te Gent had toen een ontwerp klaar, bedoelende een groot watergemaal te bouwen in een boezem v66r den Braakman om zoo het water op peil te houden. Dit ontwerp schijnt echter niet meer te voldoen aan de technische eischen. De ontwerper van het plan -en ook de Nederlandsche deskundigen vreezen, dat de verzanding van den Braak man in de toekomst nog veel vlugger zal gaan dan vroeger, zoodat in het geheel geen nuttig effect zou verkregen worden. Daarom heeft hoofdingenieur Mallems thans een nieuw plan ontworpen en ingediend bij de reeds genoemde commissie. Vervolg. Toen hij den planter zag, bleef de be- diende even wachten. Man-Seng ,,Saja Toewan." ,,Zeg aan de Njonja besar, dat ik blijf ontbijten." ,,Baik 1 oewanantwoordde Man-Seng en staarde zonder uitdrukking van het hoopje scherven, dat hij bijeen geveegd had, naar de gedeukte metalen lamp. Op dat oogenblik trok iets in dien vuil- nishoop de aandacht van Westerman. Hij liep de trap op en raapte een wit- paarlen knoopje op, waaraan nog een stukje waschleer van een handschoen zat. Hij hield dit Man-Seng onder den neus. ,,Van wien hoort dit De Chinees tuurde er naar en schudde toen het hoofd. ,,Dat heb ik nog nooit eerder gezien, Toewan.'' De planter draaide het nog heen en weer tusschen zijn vingers, toen hij al bij het hek was. Opeens liet hij het in den borstzak van zijn jas glijden en reed toen naar de koelieploeg, die het dichtst bij werkte. Het was al bij zevenen, toen hij einde- lijk. na een langdurigen rit, Flavin vond, die met zijn hoofd in zijn handen zat. ,,Morgen", groette de assistent zonder een poging te doen om op te staan. ,,Morgen, Flavin Hoe voel je je wel?" ..Beroerd!" ,,Hoe laat was je in bed ,,Daar weet ik niets meer van. Goeie God, mijn kop Westerman", vervolgde hij zenuwachtig, ,,je hebt mij gisteravond gezien. Ik en... ik heb toch niets ver- schrikkelijks gedaan Westerman fronste eens. I,,Wat bedoel je?" wilde hij weten. ,.Was ik onbeschoft?" ,,Niet, dat ik weet. Je was nogal j dronken Flavin kreunde. ,,Zie je, ik herinner me heelemaal niet, dat ik naar huis ben gegaan. Ik heb er een vage voorstelling van, dat we Mah- Yong gespeeld hebben. De stukken dans- ten allemaal door elkaar en ik zag wel veertien groene draken". De andere glimlachte. „Ik zou den alcohol maar afzweren", raadde hij aan. „Je schijnt er niet best tegen te kunnen". Flavin rekte zich eens uit en huiverde. ,,Het kwam niet alleen door de cham pagne", besloot hij. „Ik ben tot op de huid nat geworden bij het terugkomen en ik heb een qroote buil op mijn voorhoofd gekregen. Denk je, dat Kennard er iets op tegen zou hebben, als ik een beetje neer huis ging?" Westerman haalde eens diep adem. Kennard is niet in omstandigheden om er zich iets van aan te trekken, wat jij uitvoert. Ik ben nu administrateur en ik voel me niet geneigd om erg met je mee te voelen". Flavin staarde. Jij administrateur. Wat vertel je me nou". De planter kwam van zijn paard en ging naast den ander op de bank zitten". ,,Kijk eens hier, oude jongen", zeide hij, „de een of andere schurk is gisteren binnengekomen en heeft Kennard ver- moord gisterennacht. Barnes en ik zijn den heelen tijd daarginds geweest". ,,Te meent het niet?" „Helaas wel. En wees nu om hemels- wil een beetje bedaard en gebruik je ver- stand. We krijgen hier nu een heele bende landrechters en doktoren en God weet wat nog meer, eer we weten, hoe we het hebben. Iedereen zal natuurlijk iedereen verdenken. En jij zult een ver klaring moeten afleggen van de wijze, waarop je je tijd hebt doorgebracht nadat je van ons bent weggegaan". ,,Maar ik zeg je toch, dat ik me niets meer herinner". „Maar dat dien je toch te doen; ik kan je geheugen wel wat opscherpen. Barnes heeft je in den tuin zien dwalen en ik d'n van CO. ik ken! Z66w, hoofd Trui en zeggen Gisteravond, op bed, ge wit me zitten in de lezjees, dus as ge wa te bepraten het doe-d-et maar in de bedstee, toen zee ze zoo: ,,'t is dunne op 'nen riek, Dr6, van 't jaar." O j6, doch ik 'k wiest da-d-et komen zou daar heddet deur de ruiten. ,,Zoow", zee ik, mee 'nen geeuw, „is ie zoo dunnekes uitge- vallen? Ja, wa zumme d'raan doen, ee?" En ik draaide m'n eigen om, op m'nen slaapkaant om van da sjapieter af te komen. Toen gaf ze me 'nen kanjer in m'nen lenden en foeter- de„011ee, Pater Goedleven, draai-d-oew eigen nog 's verom, mergen emmen gin gelegent- heid en mergenavond is 't jaar om!" „Veur d'n bakker, Trui", riep ik: „mergen is 't ouwejaar, hoe sta-g-et mee d'n worsten- brood; zijn de bullen veur mekaren?" en ik gooide m'n eigen wfifir om en trok Trui d'r slopmuts over d'r oogen. „Zeg t nouw maar gaauw," geeuwde-n-ik, waant as ik nouw weer op m'nen slaapkaant staai, draai ik nie meer trug, ouwe! Ge mokt kepleet zo'n panne- koekske van me, hoe hieten z'ok weer, oja, 'n wenteltifke!" „As ge nouw nog's aan m'n slopmuts trekt, vervelend end lol, dan za'k oew 'n opkaaier verkoopen in oewen rug, da „Eerst", zee ik. „Trekt er nog's aan!" dreigde ze, as ge 't haart in oew lijf h6t!" Toen dee 'k of ik weer zou trekken, 't gebeurde-n-allemaal in de aartstikkedonkerte, maar ik nam d'r goei ouw hoofd in m'n haanden enge begrept! ,,Kan't nie wa zachter", vroeg ze? „Schaam d-oew eiges veur de kienders, ouwe gek!" ,,'k Weet ommers wel wa ge zeggen wil, bezurgd-wefke-van-me", suste-n-ik; ,,'k weet goed da me van 't jaar ons duuzend guldens nie overleed emmen, maar wa kan mijn die duuzend guldens schillen. Wemmen alles! Be- kare, gezondheid, 'n verken in de kuip om veur in de houding te gaan staan, de schuren leg- gen vol veur de biesten, de winterzaai staat er bij om op te eten, raauw uit't vustje, wem men 'n aarig kappetaaltje, en 'n onbelast ge- doeike, wa kan me toch dieen rooien rug meer of minder maken, ouwe kleppert?" „Hedde gij soms de geldziekte?" vroeg ze toen: ,,'t is toch veur de kienders, as wij 'r 's niemeer zijn. „Dan zullen ze mee z'n alien duuzend gul dens minder erven," foeterde-n-ik, „omdat-d- et in heel de waereld zoo belabberd gaat, 't zal er toch nog veul meevallen, Toeteloeris, en daar wil ik nouw gin menuutje te minder om slapen, horre!" ,,Maar ,,Niks! Ik ben wel 'nen ouwen gek, maar leert ditte van me: kek nie naar 't bietje da ge mist; zie naar't veule da ge bezit en veur de rest: sloppfil!" Hier, amico, hedde nouw m'nen blaans open- en-bloot veur oew leggen en d'n jouwe mag beter uitgevallen zijn, ik hoop asdat ie nie slechter is, dan hedde nog gin klagen, man! Ik zet er teminste gere m'nen naam veur, da- d-eenendartig nie slechter aflopt. Keb heel 't afgeloopen jaar lekker geschraanst, en 't is me bekomen as 'n jonge spreeuw; keb veul plazier g'ad, gin groote zurgen, gin droeve dingskes van beteekenis, dus keb alle rejen om te daanken! Maar genogt: ik duikel weer mee alle ver- trouwen 't nuuwe jaar in, zooas ik 's zomers in onze Mark plens en ik ben van plan er deur te zwemmen, tusschen de zulveren vischkes en laangst de zuutgele dotterblommente dompelen naar d'n laauwen, witten bojem en op te drogen in 't zonneke. Hah! 't Is ieve- vond je op het pad vlak bij mijn huis, terwijl je verzen reciteerde voor de ster- ren!" Flavin wreef eens langs zijn onge- schoren kin. ,,In Kennard's tuin! Wat had ik daar in godsnaam te maken?" ,,Ja, dat weet ik niet". De assistent schoof zijn zonnehoed naar achter en er kwam een wilde gloed 1 in zijn oogen. ..Ik ga Isiah opzoeken", verklaarde hij. j ,,En dan moet hij mij maar wat aspirine geven. Want deze zaak moet eens goed overdacht worden". ,,Dat moet zij", stemde Westerman toe en maakte zich gereed om verder te gaan. ,,Als je denkt, dat aspirine wat licht in deze duisternis zal werpen dan moet je maar een heele tube meebrengen". Hij sprong in het zadel. Opeens" schoot hem iets te binnen. hij grabbelde naar het paarlmoeren knoopje en liet het voor de verbaasde oogen van Flavin bengelen. Hoort dit thuis in jou garderobe?" ..Neenantwoordde de ander meteen. „Waar heb je dat gevonden?" ,,In de voorgalerij van Kennard". Hij had een twintig meter gereden toen Flavin hem toeriep om nog even te wach ten. De assistent liep hem na. ,,Zeg Westerman". hijgde hij, je ver- onderstelt toch niet, dat een Europeaan Kennard vermoord heeft?" ,.Ik veronderstel niets. Iemand heeft het gedaan!" laans altij zoo schoon. D'r zijn duuzend oogen- blikken in 6en jaar, da'k teugen m'n eigen zeg: ,,'t kan in den Hemel host nie choonder zijn" en dan zwaai ik m'n eigen aan 'nen boomlmoest,, da m'n klompen soms in de krui- nen blijven hangen. En da's meer as duuzend guldens, amico. Veul meer! Waant een zo'n mementje ver- patsen veur 'nen gulden, as da meugelijk was, t zou verraad zijn. Da zouw Goud-verkoopen veur-zulver zijn en veur die kaart pas ik! Dan vuul-d-oew eigen mieljenefir, amico, maar zonder de zurgen van zo'nen geldwolf. Amico, da's allemaal goud, wa zukke men- schen emmen, mee 'n kurke d'r op en da's kep6t! Waant 't bewijst olleen maar, dat er nog 'n mindere soort van goud is, maardat er even mooi uitziet. Maar „mijn" goud as 'k 't zoo dan is zeggen mag, da-d-hee gin kurke noodig. Da's zoo puur, z66 echt, da kunde vuulen in oew haart. As d'n gouwen glaans van 't zon neke weer op m'n akkerlaand lee te beven en 'k zie m'n zaaisel mee schekskes deur d'n zwaren eerde breken, dan zijn da de muljoe- nen kurkes op 't zonnegoud, die 'k er hekstra bijkrijg! 1 'a s zoow eerlijk, zo6w schoon, zo6w waar, da vuul m'nen Blek nog wel deur z'n krul- haren henen, as ie mee zukke dagen teugen me-n-opspringt. Neee, alles bij mekare genomen, keb dan volgens Trui 'n kwaai jaar gemakt maar 'k ben dubbel-en-dwars tevrejen. En as me-net aander jaar d'r weer zoow deur ko men en keb zo'n gevuul van ja ollee, mfier he'k nie te wenschen. Kunnen er duu zend guldens op overschietenzooveuls te beter! Da's dan 'n bewijs, da-d-et alle men- schen weer 'n bietje beter gaat! V, aant d'r zijn boerkes, ollee, die kosten van 't jaar gin dubbeltje missen veur 'n kerske bii 't kribske! De poUetiekers zeggen„da zit'm in't kap- petaal.. Ochfirme! Da kom van 't kappetaalNeee, dat zit 'm in't nie-kappetaal. Me zitten nouw eenmaal in de magere ja ren da's ok nie veur 't eerst en daar motten me deurhenen. Ge doe bij ons, in ons vak, nouw eenmaal meer mee 66n schup mest as mee 'nen polle- tieken speech van tien boekdeelen. Daar groei nog ginnen braandnetel op. En as de menschen gin centen emmen om genogt veur ons perdukten te betalen, dan kunde de schuld wel geven aan 't kappetaal, maar ge kun-d- evengoed zeggen: „da-d-hee Jantje of Pieterke gedaan." Aanderen zeggen: ,,'t is de schuld van de Bolsewiekers, ('t nie-kappetaal dus?!) die d'r graan de waereld ingooien veur lage prijzen en zelvers op n houtje zitten te bijten. En ons Tweede Kamer zee: „brood-eten da van erpelmeel gebakken is en de boeren zijn uit d'n pinarie." Witte da-d-ik denk? Nie-kappetaal, wel- kappetaal, firpenmeelbrooikes, lopt allegaar naar de schaans mee oew smoesjes! Aan nen boer verkopte gin knollekes veur citroenen en brood van erpelmeel? It ze mee hapkes. maar dan gaai ik zelvers weer bakken, net as vruu- ger. 'k Zouw't jammer vinden veur d'n Fielp, onzen bakker, maar m'nen oven staat er nog! Vandaag of mfirgen gaan ze pils brouwen uit zagemeelamico, de kurkes!! Daar zijn de keuren weer, jonk, die motten bewij- zen da double gin goud en zagemeel echt zagemeel is! Maar gif mijn vanavond mee d'n ouwejaar maar 'n pinteke pils van doodgewoon graan en worstenbrood van zuiveren blom, horre. Da's me 't heele jaar ok nog duuzend gul dens weerd! Maar 't is gek ee, zooas na den oorlog alles veranderd is! Tot 't woordenboekske toe. Vruuger, dan noemden me iemand 't-rnes- op-z'n-ikeel-izettenuitzuigen! Teugeswoorig hiet 't: ,,(bezuinigen". Vruuger, dan noemden me brood van erpel meel: knoeien vervalschen! Teugeswoorig: „eekonnemie"! 'k Geef tote, amico, deus woorden klinken futsoenlijker! Maar op die manier gaan me mee al ons futsoen zoo laankzamerhand naar de schaans! Laten me de dingeskes bij d'ren waren naam vemoemen. Da's dan wel nie polldtiek, maar me zijn nouw zoo zuutjes aan zo6w deurge- mazeld aan pollitiek, da me-n-ons bukske d'r knapkes van vol emmen. En pollitiekers, 'n gelukkig nuuwejaar horre, mee alle plazier, moaar lot ons, boeren, maar dorschen! Wemmen oew nie geroepen, dus: nie noodig vandaag, kopman! zeggen wij hier in de contrijen. 'k Wensch de heele waereld veur 1931 wa minder „futsoen" toe en wa meer eerlijkheid, daar zummen 't dan maar op houwen! En gij, amico. Ollee! 'k Neem m'n pilske op van eoht graan en ik klink mee oew op 'n zalig, 'n heilvol nuuwejaar! 'k Wensch oew toe zegen op oew werk oew fermilie, op alles wa-d-oev aanbelaangt en dandan zal 't zekers nie slecht gaan! 'k Spreek Goddank! uit ondervinding! Nogmaals: saantjes en da me 'm nog laank meugen lusten! Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oerwen toet a voe DRe. ,,Geen kwestie van zelfmoord?" ..In het geheel geen. Het was het dui- delijkste geval van moord. dat ik ooit gezien heb". Flavin Rilde. „Was... was Kennard neergeschoten? vroeg hij. ..Neen, geworgd. De assistent trok Westerman aan zijn mouw. Westerman, weet je nog die geschie- denis met den waringinboom en de legende van den aap Arangoi zeide dat zooiets gebeuren zou." De planter keek hem ijskoud aan. ..Vergeet dat maar", antwoordde hij. ..Vergeet, dat er ooit een boom of een legende geweest is. Barnes heeft dien onzin ook in zijn kop, maar ik lach hem er om uit. Kennard's moordenaar was een van beiden: een kerel, die een wrok tegen hem had of een schurk uit de rimboe, die even kwam aanloopen om te zien. of er iets van zijn gading was. In ieder geval wist hij iets van die apengeschiedenis en handelde op een oogenblik, dat hij kon veronderstellen. dat we er nog erg gevoe- lig voor waren." „Je zult wel gelijk hebben", mompelde de andere. ,,Dat heb je meestal." Natuurlijk heb ik gelijk. Er is maar een zienswijze ift dit geval." Hij wuifde ten afscheid en reed weg om het treurige bericht aan Isobel mede te deelen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1931 | | pagina 5