II! Foster's mhhgpiuenI pbbpikbbpbtehT smiBaBX bkrichtkn. burgbbiiireh stand: LANDBOtrWBgRICHTEWr SPORT. HET BURGERGAS- EN WEESHUIS TE AARDENBURG. INGEZONDEN STUKKEN. RECHTSZAKEN. VOETBAL. DE ERUPTIE VAN DE MERAPI. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. singen terugkeeren, waar de boot te 10 uur weer aan de aanlegplaats me-erde en Zondag wo or normaal den dienst kon onderhouden. Gedurende de najaarsstormen heeft de boot geregeld dienst gedaan, en het mag zeker hoe onaangenaam het ook op een bepaald oogenblik voor somimigen moge zijn dat men hier bet ..safety finst" toepast en niet roekeloos te werk gaat. Wei is hier o.i. voor de zooveelste maal weder eens de noodzake- lijkheid aangetoond, dat het rijk ten spoedig- ete overgaat tot verbreeding van den haven- mond te Breskens, te meer, waar de nieuw bestelde motorveerboot nog grootere afme- tingen zal hebben dan de ..Komngin Wilhel- mina". DE NIEUWE VEERBOOT VLISSINGEN— BRESKENS. De nieuwe veerboot, die zal worden ge- bouwd voor den dienst tusschen Vlissingen en Breskens, zal, naar de N. R. Crt. meldt, door de firma A. P. Schat te Utrecht worden uit- gerust met de Schat mechanische davits, schuine bootsklampen en in-de-boot-vier- inrichtingen, dus van de geheele reddingboot- inrichting. Onder de ongunstigste omstandigheden zal men nu in staat zijn, de reddingbooten bui- ten boord te zwaaien en nit de boot te vieren. Het is de eerste maal, dat een veerboot met deze uitzetinrichtingen wordt uitgerust. 3e klasse A. AxelWalcheren HulstDe Zeeuiwen Zeelandia IIMiddelburg II SinotoZierikzee 3e klasse B. VlissingenBoeimeer Paars-WitNieuw Borgvliet GoesDosko II AllianceH.K.I. Competitie-stand 3e klasse A. 7—1 1—1 21 0—0 2—2 3—2 3—1 5—3 gesp. gew. gelijk verl. doelp. v.-t. punt. Temeuzen 7 7 34-5 14 Zierikzee 7 4 1 2 19-9 9 Sinoto 8 4 1 3 16-18 9 Hulst 7 3 2 2 19-14 8 Axel 4 3 1 15 6 7 Walcheren 9 2 3 4 16-25 7 Vlissingen II 8 2 2 4 16-19 6 Middelburg II 8 2 6 12-25 4 De Zeeuwen 3 3 4-4 3 Zeelandia H 9 1 1 7 13-39 3 TERNEUZEN 3—ORANJE 1. KONIJNEN- EN PLUIMVEE- TENTOONSTELLIN G. Zooals reeds vroeger gemeld werd, zou men traehten een dergelijke tentoonstelling als hiei'baven genoemd met Kerstmis te Hoek te organiseeren. Deze pogingen zijn geslaagd en thans is mpTi te Hoek driuk bezig de laatste voorfbereidingen te treffen. De tentoonstelling wordt gehouden van 2427 Dec. a,s., terwijl de opening plaats heeft Woensdagavond a.s. Er is een totaal van 175 inzendingen welke zijn ondergebracht in ruim 30 klassen. Keur- meesters zrjm voor konijnen: J. Tobben te Roermond en G. Hondebrink, te Almelo en voor hoenders H. Scholten te EnscbedA Tal van eere- en extra prijzen zijn beschik- baar gesteld. Ter bestrijding der kosten is tevens aan de tentoonstelling een loterij ver- bamden. Wij meenen dan ook wel een bezoek aan deze tentoonstelling te mogen aanraden, waar iedere liefhebber wel de noodige tijd voor zal hebben met de as. Kerstdag. Donderdag passeerde te Middelburg ter provinciale griffie de acte betreffende den overgang der goederen van het Burgergast- en Weeshuis aan de verschillende daarvoor in aanmerking komende armeninstellingen. Namens Ged. Staten van Zeeland compa- reerden de Commissaris der Koningin en de Griffier der Staten, namens het gemeentebe- stuur de burgemeester en de secretaris, ter- wrjl van verschillende betrokken partijen even- eens gevolmachtigde vertegenwoordigers aan- wezig waren. De opheffing der beide bovengenoemde m- stellingen is hiermede een feit geworden. ZAAJVISLAG. Aan de school voor Chr. Volksonderwijs is wegens toeneming van het leerlingenaantal als vierde leerkracht benoemd mej. E. M. Reijnhout, van Middelburg. SAS VAN GENT. In de op Dimsdag 23 December, des nam. 6% uur, te houden openbare vergadermg van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Het derde elf tal van Ter Neuzen speelde een thuiswedstrijd tegen Oranje 1 van Lams- waarde. Bij de rust had Temeuzen met 20 de leiding. Had voor de rust Oranje al eenige malen blijk gegeven met him sportief karakter niet al te hoog ite staan, in de tweede helft kwam dit eerst recht tot uiting toen 35 minuten v66r het einde hun aanvoerder wegens natrappen en het aannemen van een dreigende houding door den scheidsrechter het verder medespe- len wierd ontzegd. Toen verlieten alle spelers van Oranje het terrein, zoodat deze wedstrjjd met een 20-voorsprong voor de thuisclub moest worden beeindigd. - In de opgaven van den politierechter d.d. 16 Dec. j.l. staat dat L. F. v. S., oud 20 j., scheepstimmerman te Graauw, wegens mishandeling is veroordeeld tot 10 boete of 30 dagen heehtenis. Dit moet zijn vrijspraaik. DE LANDBOUWCRISIS. Te Goes hebben Donderdag over de moei- lijke toestanden van den landbouw in Zeeland en daarmee samenhangende onderwerpen be- sprekingen plaats gevonden tusschen de be- sturen van de Zeeuwsche Landbouw-Maat- ischappij en de Chr. en R.K. Boeren- en Tuindersbonden en de vertegenwoordigers der modeme, Chr. en R.K. landarbeidersbonden. Besloten werd, de reeds ingezette landelijke actie voor de verkrijging van steunmaatrege- len van staatswege voor den landbouw ook door samenspreking in Zeeland krachtig te steunen. De besturen der landbouw-organisa- ties spraken zich daarbij algemeen uit voor handhaving van de landarbeidersloonen in 1931, indien door medewerking van de drie landarbeidersorganisaties eenige regeerings- maatregelen tot steun aan den Zeeuwschen akkerbouw worden verkregen. De besturen der landbouw-maatsehappijen zullen in die richting aan de afdeelingen een advies uit- brengen en die leden verzoeken niet over te gaan tot loonsverlaging en indien dergelijke besluiten reeds genomen zijn, die weer te herroepen. (Buiten verantwoordeiijkheid der Redactle.) DE BLINDENAVOND. Mijnheer de Redacteur! 2. 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Benoeming lid van het Burgerlijk Arm- bestuur wegens overlijden van het lid D. van den Berg (aftreding 1 April 1933). Op de voordracht zijn geplaatst 1. C. E. Ranschaert; 2. H. M. Vermoet. 8. Verzoekschrifit van de vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handswerklieden om een geldelijke bij- drage voor de uitvoering harer congres- plannen. 4 Verzoekischriften van Ach. van Verde- gem en van E. Vermeulen om gemeente- grond in erfpacht en om vergunning tot afwijking van de bepalingen vervat in art. 7 der bouwverordening. 5. Verzoekschrift van P. M. Harte om ont- heffing van zijn aanslag in de honden- belasting over 1930. 6. Vaststelling der instructie voor den ge- meente-architect. 7. Vaststelling zijner jaarwedde. 8. Benoeming van een gemeente-architect. 9. Vaststelling van zijn pensioensgrond- slag. 10. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting. DONDERDAG 25 DECEMBER 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% en 2. u., Dr. L. J Cazemier. Sluiskil. 9% en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u„ Ds. E. Raams, 2 u., geem dienst. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. B. van Neerbos. AXELWALCHEREN. Een wedstrijd waarin de best spelende ploeg heeft gewonnen met overtuigende cijfers. De geheele wedstrijd door is Axel het meest in den aanval geweest. Nadat Walcheren heeft afgetrapt ontstaan reeds in de eerste minuten voor beide doelen gevaarlijke mamenten. Walcheren weet daar evenwel niet van te profiteeren, Axel echter wel. Reeds na 10 minuten heeft zij een voor- sprong van 20 nadat een doelpunt is ge- annuleerd wegens buitenspel. Vlak na het 2e doelpunt maken de beizoekers een tegenpunt 21. Verschillende mooie voorzetten van beide Axel's vleugels worden niet benut. De achterhoede der thuisclub mist enkele malen veel en een betere voorhoede had daar zeker een danklbaar geihruik van weten te maken. Nu zijn de aamvallen van Walcheren echter zonder gevaar; daarentegen raakt de voor hoede van Axel steeds beter op dreef en weet nog een doelpunt te maken 31 (4 doelpun- ten na een kwartier). Uit een comer op het Walcheren-doel ont- staat een strafschop, welke hoog in den rech- terhoek wordt ingeschoten 41. De geel- zwarten lijiken dan ontmoedigd, de voorhoede kan geen vat op den bal krijgen. Kort voor het einde der eerste helft maakt Axel er 51 van. Na de rust is de spil van Axel naar acbter gegaan, dat wel een versterking is. De weinige aanvallen van Walcheren worden 6f onderbroken dooT buitenspel 6f door juist in- grijpen der Axel^achterhoede. Steeds zweeft de bal voor het vijandelijke doel en op won- derlijke wij?.e ontkomt dit aan doorboring. 10 min. voor bet einde bewerkt 4en der geel- zwarten een zeker schijnend doelpunt met de banden en de strafschop wordt benut 61. De laatste minuten tracht Walcheren nog door te breken, wat haar niet gelukt en de naar voren gekomen spil van oranje-izwart maakt er 7—1 van, met welken stand het eind komt. Gezien de resultaten van deze ploeg tegen Temeuzen (21) en Hulst (1 1) hadden velen een anderen uitslag dan 71 verwacht; bovendien was de achterhoede van Axel veel zwakker dan anders, daar 2 invaUers hierin stonden. Walcheren speelde met 1 inrvaller. 3. 4. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Leeskerk. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 December 1930. De volgende zaak werd behandeld: A. v. P., oud 72 j., landbouwer te Koewacht, gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij te Koewacht omstreeks Augustus 1930 ter be- driegelijke verkorting van de rechten zrjner scbuldeischers, in het vooruitzicht van zgn faiUissement, dat op 29 Augustus jl. is uitge- sproken, aa.n zijn boedel heeft onttrokken 1 roode en 2 bonte koeien, of wel de opbrengst daarvan (pl.m. 200), 6 varkens en een paard of de opbrengst (pl.m. /350), 2 koeien of de opbrengst ad 485, een hoeveelheid tarwe, rogge, en haver, of de opbrengst daarvan ad j 350, en dat hij eenige zijner schuldeischers heeft bevoordeeld. Mr. A. H. Kuipers trad als verdachte's raadsman op en vroeg verdachte s invrijheid- stelling. Tegen de getuigen F. C. v. P., J. M. v. P. en W. Th. B. werd een instructie wegens mein- eed gevraagd. De zaak werd geschorst tot 29 Januari 1931. Chr. Gereformeerde Gemeente. Zaamslag. 9% u. en IY2 u., Ds. J. Tolsma. VRIJDAG 26 DECEMBER 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. Geen dienst. Sluiskil. Geen dienst. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., Ds. B. van Neerbos. Hoek. 5y2 u., Ds. B. van Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Gemeente. Zaamslag. 9% u., Ds. J. Tolsma. KON. NEDERL. VOETBALROND. Wedstrijduitslagen van Zondag 21 Dec. Afdeeling IV. lste klasse. De ValkEindhoven N.O.A.D.P.S.V. N.A.C.M.V.V. 41 2—3 4—2 2e klasse A. MiddelburgR.B.C. DonigenDe Baronie T.S.C.Breda 2—2 4—1 83 NADERENDE KOUDE? Langs het zeestrand tusschen Kijkduin en Hoek van Holland hebben verschillende vogel- kenners zeevogels gerapporteerd, welke zich nimmier in deze landstreek ophouden, doch in het hooge Noorden verblijven. Dezelfde vogels heeft men twee jaar geleden waargenomen, toen de strenge vorst in aantocht was. Men vermoedt, dat deze vogels ook thans weer de voorboden zijn van een strenge vorstperiode. KINDJE GESTIKT DOOR EEN KAT. Trjdens de afwezigheid van de moeder van een gezin, te Neuschoeneveld, een voorstad van Leipzig, sprong de kat in het wiegje van een kindje van 14 dagen. Toen de moeder thuiis kwam, lag de kat in het wiegje te sla- pen en bleek hte kindje te zjjn gestikt. Doniderdagmorgen t^ 8.30 uur verraste on der zwaar geromimel een heete lavastroom het Blongkenravijn en de hellingen van de Merapi. De lavastroom had een dikte van 10 tot 30 M. en vulde een gedeelte van het dal. Voorloopig is bekend, dat 15 personen onder de lava zijn bedolven. Nader wordt gemeld, dat Donderdagochtend 8 uur 40 een uitbarsting van den Merapi plaats vond, waarop onmiddellijk een gewel- dige zandlahar, er uitziende als grijswit poe- der en even vloeibaar als water, omlaag stroomde, zoowel in het groote Blongkeng- ravijn als de z.g. Blongkeng-getjil. De lahar was gloeiend heet, zoodat aan weerszijden op grooten afstand een verzengende hitte merk- baar was, welke onverbiddelijk alle aanplant vemielde over ettelijke honderden bahoes. In het ravijn zelf zijn naar sohatting circa 200 bahoes onherroepelijk vemield. In een zij- ravijn werd een inlandsch meisje van veertien jaar bedolven en niet teruggevonden, terwijl bij het gehucht Senen veertien volwassenen den dood vonden. De zandlahar kwam z66 plots el ing den berg afstroomen, onder luid gerommel, dat de mantri van het seismogra- fisch station te Maron half gekleed moest vluchten, in verband met de geweldige hitte. Het zand heeft een geweldig hooge tempe- ratuur, waardoor alles verkoolt, zoodat dien- tengevolge de geheele streek is gevuld met typi'sche arang-lucht (houtskool). De lengte van den stroom wordt geschat op minstens 6 K.M., de breedte op gemiddeld 200 meter, 1 de dikte op enkele plaatsen op 25 meter. De zandstroom ligt momenteel onbewegelijk, dioch wanneer er weder hewegmg in mocht kotmen, wordt gehooipt, dat de stroom via het het Blongkeng-ravijn zal afvloeien naar de Kali Progo, in welk geval geen verder ge vaar dreigt. Mocht echter de stroom onver- hoopt terechtkomen in de Kali Lamat, dan loopt Moentilan emstig gevaar. De vemieuwde eruptie van den vulkaan Me rapi was zwaarder dan de eerste. De ver- miste menschen, totaal 89, moeten als ver- loren worden beschouwd. De gouvemeur van de provdncie Midden-Java, de resident en de regent, die het terrein van de ramp bezochten, moeaten zich overhaast terugtrekken, door- dat ontzettende dreigende grauwe wolken met de vaart van een sneltrein uit den krater omlaag roliden. Eenige dessa's werden ont- ruimd. Men kan, zooals de situatie nu is, nog alles verwachten. Blijkens een Wolff-telegram heeft het Ham- burgsch Tropeninstituut in Medan bericht ont- vangen, dat de Hamiburgsche hoogleeraar. prof. dr. Werner Borchardt, bij de plotselinge uitbarsting van den Merapi is omgekomen. Prof Borchardt was met klimatologische on- derzoekingen bazig. Geheel onverwacht, juist toen de hoogleeraar zich aan een touw in den krater had laten afzakken, begon de vulkaan te werken en lawa uit te spuwen, waardoor prof. Borchardt en een Eunopeesche mede- werker verhrandden. Naar aanleiding van dit Wolff-telegram seint „Aneta" uit Batavia: De buitenlandsche berichten, dat de Duit- sche professor Werner Borchardt een der slachtoffers zou zijn van de uitbarsting van den Merapi, zijn onjuist. Professor Borchardt vertrok ongeveer 10 dagen geleden, geen aeht slaande op de waar- schuwing van de autoritedten, op een expeditie naar den krater van den vulkaan Merapi, op de Westkust van Sumatra (dus niet de vul kaan Merapi in Midden-Java), sinds welken datum hij vermist wordt. De militaire patrouilles, welke naar hem zochten, zijn, na verscheidene dagen van vruohteloos zoeken, teruggekeerd. De mland- sche gids, die Borchardt vergezelde, is bloe- dend gewond teruggekeerd. Hij verklaarde, zooals men weet, gevlucht te zijn, nadat hij een kleine uitbarsting van den vulkaan had meegemaakt. Thans wordt gevreesd, dat professor Bor chardt slaohtoffer is van deze uitbarsting. Heeds 700 dooden. Blijkens nadere berichten uit Weltevreden meldt „De Courant" dat de onheilen, veroor- zaakt door de uitbarsting van den Merapi, 1 een buitengewone afmeting aannemen. Het aantal dooden zou reeds 700 bedragen, terwijl nog velen worden vermist, welke men vreest j dat eveneens zijn omgekomen. Duizeiiden vlucbtelingen stroom en de steden van midden- Java binnen ,in vele gevallen van bun zm- nen beroofd, door de vreeselijke tooneelen die hebben aanscbouwd. Het is onmogelijk m s Zitting van 22 December 1930. De volgende vonnissen werden uitgesproken H. S., oud 26 j., werkman te Sluis, gedeti neerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. P. Th. O., oud 19 j., arbeider te Bosch- kapelle, gedetineerd, is wegens alsvoren ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. V. G., oud 21 j., arbeider te Aardenburg, is wegenis alsvoren veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. J. R., oud 56 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens ontucht veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, voorw. proeftijd 3 jaar. H. W., oud 30 j., koopman te Sas van Gent, is wegens overtreding motor- en rijwielwet met vemietiging van het vonnis van den kan- tonirechter veroordeeld tot f 50 boete of 10 dagen heehtenis, plus 3 maanden intrekking van het rijbewijs. H. W., voomoemd, is wegens alsvoren met vemietiging van het vonnis van den kan- tonrechter veroordeeld tot f 15 boete of 3 dagen heehtenis. H. W., voomoemd, is wegens alsvoren met vemietiging van het vonnis van den kan- tonrechter, veroordeeld tot 25 boete of 5 dagen heehtenis, plus intrekking rijbewijs voor 3 maanden. Van de 3 personen tegen wie j.l. Vrijdag bij de behandeling der zaak tegen A. v. P. te Koewacht, beklaagd van onttrekking van goe deren aan zijn faillissement, door den Officier van Justitie instructie werd gevorderd als t -u door te dringen wegens j verdacht van meineed, werden na hun ver- ^t getrotiormillg. De mod,er- I hoor door den Rechter-Commissaris naar het Huis van Bewaring overgebracht W. Th. B. en J. M. v. P., resp. schoonzoon en dochter van verdachte. de levensgevaarlijke gasvormmg stroom blijft zich nog snel voortbewegen, verschillende dorpen overvallende, waardoor de mensohen niet meer kunnen vluchten. Beleefd vraag ik uwe medewerking voor de plaatsing van het volgende. Ik ben niet gewoon te reageeren op de aan vallen die mijn persoon of mijn werk betref- fen en zou dit ook thans niet doen, wanneer daarbij niet was betrokken de eer van vier blinden en twee comite-leden. Nu dit het geval is, aoht ik mij tegenover dezen verplicht, de juiste toedracht van de zaak te verhalen en wil dit doen, door simpel te vermelden wat de feiten zijn. 1. De heeren v. a. Berg, v. d. Heuvel en Jansen bezochten mij en vroegen mijn medewerking voor een blindenavond, Het doel daarvan was ,,de zienden nader be kend te maken met de wereld der blin den". Men gaf mij inzage van aanbevelingen van zeer respectabele menschen waarvan ik sammigen kende. Zij lieten mij in het bezit van een adreskaart, hevattende de names van het bestuur der Nederl. Blin- denbond. Voorts verzochten zij mij een paar beeren te vragen die voor het slagen van een avond hunne naam zouden willen geven en stelden mij 'n 7-tal progTamma's ter hand, zooals hunne avonden in onder- scheiden plaatsen, werden georganiseerd. Ik verklaarde mij bereid hen te zullen help en. Mijn eerste bezoek betrof Dr. Cazemier, teneinde Z.Elerw. te vragen, zijn naam te geven. Ik gaf hem 1 of 2 programma's zooals die overal werden uitgevoerd, en waarop onder no. 5 vermeld stond: ,,Rede van den heer v. d. Berg, propagandist van de Nederl. Blindenbcmd". Ik deed zulks opzettelijk, wijl ik weet, dat een predikant een ambt bekleed, wat hem tot voorzichtigheid moet leiden en Z.Eerw. volkomen op de hoogte zou zijn. Dr. Cazemier aarzelde, sprak er van dat er zoo iets als een Christ. Blinden- bond bestond, docb gaf tenslotte toe- stemming en verklaarde zich tot mede werking bereid. Vwinnc0r Z.Eerw. hij het vluchtig doorlezen der programma's niet genoeg gelet heeft op den inhoud, en m. n. op punt 5 der propagandarede, is mis- echien jammer, doch van eenige mislei- ding mijnerzijds, kan niet worden ge- sproken. Na het bezoek aan Dr. Cazemier be- zocht ik de heeren Priems en Leenhouts; die zich bereid verklaarden zonder eenige voorwaarde Ik bezocht verder den heer president kerkvoogd en vroeg hem het gebruik van het kerkgebouw, gaf hem een der zeven programma's, ter inzage voor de kerk- voogdij. iHet was 't program van den gehouden avond te Breskens, waarop even als op de anderen stond vermelid: 5 .Rede van dhr. v. d. Berg enz. en voor welke avond Ds. Keers, Herv. predikant aldaar, zijn mede werking verleende. Uit de sohriftelijke toestemming van heeren kerkvoogden ontvangen, bleek mij niet, dat bezwaar bestond tegen een der aangegeven nummers van het program. De verdere voonbereiding had plaats en van uit Oosterbeek zond men mij de noodige dmkwerken. Ik liet Maandag 15 December o.m. een program voor onze avond, bezorgen bij Dr. Cazemier. Dinsdag 16 December ontving ik van Z.Eerw. een briefje, waarin Z.Eerw. be zwaar maakte tegen de uitvoering, nu bem bleek, dat«er een propagandarede werd gehouden; ook wijl er een Christel. Blindenbond bestond, die toch eigenlijk onze steun behoefde. Ik veronderstel, dat Z.Eerw. even als ik, een brief bad ontvangen van een der ibestuursleden van de Christ. Blinden- ibond" waarin men poogde de Nederl. Blindenbond af te breken. Dergelijke handeling als met deze brief bedoeld, keur ik in bet diepst van mijn ziel af. Het komt niet te pas gelijk uit die gedrukte brief bleek, zonder het noe- men van een bepaald feit, de Nederl. Blindenbond in discrediet te brengen. Men zinspeelde da.arin enkel op het spreken van den heer v. d. B. Den uit Amster dam ontvangen Torief, heb ik met veront- waardiging terzijde gelegd, wijl dit vol- gens mij geen manier van bestrijden is. Mogelijk dacht Dr. Cazemier anders over deze gedrukte brief. Woensdagmorgen 17 December kwam Dr. C. mij bezoeken en deelde mede, dat dhr. v. d. Berg zijn rede in de kerk niet mocht uitspreken, want volgens een ge- tuige uit Groede, bevatte de rede van dhr. v. d. Berg, aldaar socialistische ten- denzea. Ik heb daarop geantwoord, dat ik dhr. v. d. B. dit indien de getuige uit Groede het juist had zou mededeelen, dat hij n.l. dit bewuste gedeelte niet mocht uitspreken. De heer Dr. Cazemier was daarmede niet voldaan en eischte dat er door dhr. v. d. Berg in de kerk niet zou worden gesproken; en indien v. d. Berg toch zou door gaan met spreken, den president- kerkvoogd de bijeenkomst terstond zou sluiten. Ik Ibfiloofde bij aankomst van de beeren, den heer v. d. Berg dit te zullen zeggen en hem te bewegen aan het verzoek te voldoen. Bij aankomst deelde ik dhr. v. d. Berg mede wat de gevolgen zou zijn van zijn spreken en verzocht hem niet te spreken, die hiertegen emstige bezwaren maakte omdat het zijn werk is, propaganda te maken voor de Nederl. Blindenbond. Hi) kon dan ook aan den eisch van de predi kant niet voldoen en volgens mijn oordeel terecht. Hij zeide dit niet met bet oog op bem zelve, docb voor de eer van den Bond. Ik beproefde den heer v. d. B. tot toe- toegeven te bewegen en nam op mi|i, m het belang van hunne Organisatie iets te zeggen. Dat kon hij niet toegeven. Wij togen daarop, naar de wonmg van Dr. Cazemier, die bij dit bezoek ech ter de eisch van niet te spreken hand- (haafde, waarbij gedreigd werd, de kerk te zullen ontruimen als dhr. v. d. Berg zou doorgaan zijn rede uit te spreken. Bij het verlaten van het huis van Dr. C. heb ik alsnog den heer v. d. B. tot toe geven bewogen de minste te zullen zijn, doch waar hij zijn rede wenschte uit te spreken ik herhaal nogmaals volkomen juist blbef er voor ons niets anders over, dan een ander lokaal te^ zoeken. Indien gij voortdurend last hebt van Scheie hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster s Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeetmiddel. Alom verkrijgbaar f 0.65 per ftacon. Te Ter Neuzen bfl Finna A. van Overbeeke— Leunis, Axelscbestr. en Westkolkstr. 19 (Ingez. Med.) geven, dat dhr. v. d. Berg niets heeft gezegd, wat iets had van socialism®. Ziehier de historic zooals deze zich heeft toegedragen. Ondanks al deze wederwaardigheden, is de avond uitnemend geslaagd. Met vriendelijike dank voor de plaatsing. 22-12-'30. HUIZINGA. Zeer geachte Redactie, Tot mijn spijt zie ik me genoodzaakt nog e^nmaal Uw gastvrijheid in te roepen naar aanleiding van het .ondersohrift van Dr. Caze mier onder mijn ,,Qpen Brief aan het College van Kerkvoogden'' in het nummer van Vrijdag 19 Dec. j.l. Dr. Cazemier begint zijn onderschrift met de verklaring, dat het Kerkgebouw niet is o-eweigerd. Dat heb ik in dien „Open Brief", dien hij blijkbaar slecht heeft gelezen, ook niet beweerd. Ik heb daarin geschreven, dat op het laatste oogenblik onvervulibare voorwaar- den zijn gesteld, die gelijk staan met een weigering- Verder beroept Dr. C. zich op de afspraak, die hij over dezen avond met den Burge meester had gemaakt. Ik neem zijn mede deeling daaromtrent gaame aan, maar zoowel aan Dr. C. als aan mij was getoond het pro- gramma van de uitvoering in Breskens en elders. Die programma's kwamen volkomen overeen met het programma voor Ter Neuzen en deze hadden hem, evenals mij, een duidelijK beeld kunnen geven van wat ons hier zou worden geboden. Maar laten er misverstanden geweest zijn, het ergerlijke feit is naar mijne opvatting, dat daar Donderdagavond stonden tegenover het Kerkbestuur vier blinde kunstenaars met hun geleider, door kwaadsprekend geru^t verdacht gemaakt, doch voor wier corrects gedragingen zich de onderteekenaars van den oproep garant konden en wilden stellen. Zij kwamen om ons te geven hun kunst en am te spreken over blinden en over wat blin den het leven mogelijk en goed kan maken. Dat noeme men smalend propaganda, men zal mrji moeten toegeven, dat, wanneer ooit pro paganda toelaatbaar is ook in een ker dat het dan deze propaganda is voor dit werk van Ohristelijke Barmhartigheid. Tegenover deze menschen en tegenover de achtenswaardige burgers van Ter Neuzen, d e voor hen instonden, werd star vastgehoude* aan die, op een misverstand berustende af spraak. Dat moge Dr. Cazemier verantwoor- den tegenover zioh zelf en tegenover de Kerkelijke Overheid, doch hij moge zich daar bii afvragen of hierop niet van toepassing het oude woord: „Summum a"= slmru is summa iniuria" Met dank voor de plaatsing. PRIEMS. 5. 6. ,,Het hoogste recht is soma het groot- ste onrecht." COOPERATIEVE VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 17 Dec. Appels: Goud Reinetton 28 ct.; Fransche Bellefleur 31 ct.; Rembours 11 ct.; Bellefleur 24 ct.; per K.G. peren: Kleiperen 20 ct.; diverse Peren 9 tot 12 ct.; per K.G. Groenten: Spruiten 9 tot 12 ct.; Schoree- neeren 11 tot 13 ct.; per K.G Prei 1 tot 2 cL, Azalia's 50 ct.; Savooijekool 2 tot 3 cL, Bloemkool 11 ct.; per stuk. Wijnpeen /1.50 tot f 2 per 100 K.G. Veiling van 19 Dec. Goud Remetten 28 ct.; Spruiten 2 tot 6 ct per K.G. Savooijekool 2 tot 3 ct.; Rood® koo Witte kool 3 ot.; Bloemkool 3 tot 4 ct., 5 ct. Prei 1 tot 2 ct.; per stuk. Wie daama de avond in „Luxor" met ons heeft mede gemaakt, zal moeten toe- TER NEUZEN. Vrijdag werd door den architect L. de Bruijne te Ter Neuzen in het hotel „Du Commerce" aanbesteed het bouwen van een woonbuis aan de Scheldekade te Ter Neuzen. Inschrijvers waren: Eerste perceel, graaf en mets®1yie_ric G. van de Velde, Ter Neuzen, f 4799; P. A. van Hoeve Zoon, Axel, f 4525; Gebr. Kolljn, Ter Neuzen, 4360. Tweede perceel, timmer- en gzerwerk. C van Meerendonk, Ter Neuzen, f 3410; A. D Kaijser, Zaamslag, /3382; P. Burggrave, Hengstdijk, 3189; P. A. M^en Ter Neuzen, f 3075" J F. de Waal, Kuitaart, 3070, J. van der Bent, Ter Neuzen, 3000. Derde perceel, loodgieterswerk. Gebr. A. J. Guequierre, Ter Neuzen, f 823. AXEL. Zaterdagmiddag werd door het bestuur van den polder ..Beoosten Blij Benoorden m „Het Gulden Vliea" aanbesteed de levering van 150.000 K.G. macadam 1—3. lnsc^V®" waren: P. Blommaert te Huist voor 4,18 pex 1000 K.G., franco op den weg, N.V. „De Hoop te Ter Neuzen voor 4,13 alvoren. Gegund aan laatstgenoemde. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 15 Dec Gusto^ Stepban Hemelsoet (van Sas van Gent), 23 j', jm. en Maria Anna Rosalia Kegels, oua Huwelijks-voltrekkingen 18 Dec- Bemardus Geenevasen (van Haarlem), oud Bemardus Johanna Jacobs, oud 4I Severino Pagani (van Capnva ch Cormons, Itahe), oud 33 j;, jm. en Johanna I ^TTen^f'D^ JanMarinus Willem, z. van Jan Jacobus Michielsen en van Jaeoba j M^eSn. 14 Dec. Cornells Josepbus^ S Nijs, oud 80 j., echtg. van Anna Mana HieL 18 Dec Theo Aloijsius Neve, oud 1 J, z- Petrus Dominicus en van Maria Johanna Verdurmen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2