OKMSKgDE BEBICHTES. BPRQBBLIJKEN STAND. LAGERE SCHOOL TE OOSTERBEEK. AUTO-BESTUURDER OM HET LEVEN GEKOMEN. GEMEENTERAAD VAN KOEWACHT. GEMEENTERAAD VAN OVERSLAG SCHEEPV AARTBE WEGIN G. naaat g-eldt als groot bezwaajr, dat er een spe- culatie in „tarwebons" zal ontstaan. De vraag of bet juist is, dat de bakkers-orga- nisaties tegenover de commissie-Lovink hebben verklaard, dat geen tecbniscbe bezwaren tegen een mengplicbt bestaan, wordt in bet algemeen bevestigd. Uitbreiding van de tarweteelt. De Minister ziet, evenals verschillende leden, niet op tegen een redelijke uitbreiding van den tanwetoouw, met alle voorzichtigheid toegepast. Zulks te minder, aangezien er landbouwkundige factoren zijn, welke medewerken om deze uit breiding, welke wel alle re erst zou gescbieden ten koste van andere graansoorten, welker teelt thans «venmin loonend is, te temperen. Geen vrees voor tegenmaatregelen. D« Trees vooir tegenmaatregelen, door eenige leden geuit, deelt de regeering niet. Voor het be- oordeelen van het ai dan niet aanwezig zijn van gevaar in dit opzicht stelle men ziicb voor, welke beteekenis voor den geheelen export van groote graan en meelexporteerende landen een vermin- dering van den meeluitvoer naar ons land met bet door bet maal- en menggebod aangegeven percentage zou bebben, gesteld al, bet gevolg ware inderdaad, dat die uitvoer met dat percen tage zou worden verminderd. Verschillende mededeelingen. Welk percentage inlandsche tarwe reeds thans door de boeren is verkocbt, zou de regeering slechts kunnen beantwoorden, indien een inven- tanisatie zou zijn verricht. De Minister meent, dat de voorgestelde maat- regelen ook aan de landarbeiders ten goede zul- len komen. Voor een omslachtige administratie beboeft niet te worden gevreesd, evenmin als voor de instelling van een Rijksgraanbureau, een Rijks- meelmolen en een Rijksmeelbureau. De controle ■zou zidh met medewerking van de organisaties der verscbillende betrokkenen tot geringe af- metingen kunnen beperken. Een beroep op toe- standen, als in den oorlogst\jd, moet de Minister verwerpen. In antwoord op de vraag, welke organisatie de regeering zich denkt, merkt de Minister op, dai bet met medewerking van de landbouworganisa- ties, eventueel waar noodig aangevuld, mogelijk zal zijn om de levering van tarwe te organi- seeren, zoodat regelmatige aanvoer is verzekerd en geen fraude de boerdergen zou kunnen ge scbieden. Hoofdzaak is dat bet graan wordt geleid in kanalen, waar de loop van het product duidelrjik is te volgen, geen onbekende factoren een rol kunnen spelen en waar zeker contact bestaai tusschen begin en einde, bron en bestemming. Recbtstreeksche prijsvaststelling van regeerings- wege zal niet behoeven te gescbieden. Het prijs- niveau kan o.m. door vaststelling van bet per centage worden beinvloed. Daarbij kan als ricbt- ■prijs worden bescbouwd een bedrag van 12, waar ombeen zich, naar gelang van bij keuring bevonden qualiteit, en bestemming van de tarwe de concrete prijzen kunnen groepeeren. De graanbandel kan eenerzijds direct mede werken aan de verzameling van de tarwe, te- zamen met de organisaties anderzijds kan de handel een nuttige rol vervullen met betrekking tot dat gedeelte van de binnenlandscbe tarwe, dat ook in de toekomst een andeire bestemming rian de bloembereiding zal moeten volgen. Wat ibetreft de beizwaren van de zij.de der In dustrie opgeworpen, bet beeft niet outbroken aan voorstellen van verscbillende zijden, welke ems tig zijn onderzociht, doch de regeering niet bebben bevredigd. Bovendden is de gelegenbeid tot het kenbaar maken van bezwaren zoo ruim mogelijik opengesteld en is er in niet minder ruime mate gebruiik van gemaakt. Van ontwor- pen tusschen stelsels is de noodige aandacht De te benoemen commissie. De samenstelling van de in artikel 4 bedoelde commissie (o.b. 12 November j.l.) zal in de eerste plants zoodanig zijn, dat de groepen van belang- hebbenden daarin een vertegenwoordiging vin- den. Als zoodanig zijn in de Memorie van Toe lichting reeds genoemd landbouwers, maalderijen, bakkers en meelimporteurs. Ook voor de mole- naars zal een plaats kunnen worden ingeruimd. Voorts is het de bedoeling deze commissie zoo klsin mogelijk van samenstelling te maken, op- dat een vlotte werkwijize zooveel mogelijk ver zekerd zij. De wijzig-ingsbepalingen. In een Nota van Wijzigingen zijn de boven- genoemde wijizigingen opgenomen. Aan artikel 2 wordt nrt. toegevoegd een ndeuw lid; de eischen in gevolge dit artikel, door den Minister aan de samenstelling van tarwemeel of tarwebloem te stellen betreffende niet de toevoeging van andere stoffen dan welke uit tarwe worden gewonnen. Ten aanzien van niet meer dan 25 van elke boeveelheid tarwemeel of tarwebloem kan de eisch. te zrjm meel of bloem van inheemsche tarwe, kunnen worden gesteld. Voorts wordt in artikel 10 ingevoegd dat de wet vervalt op 1934. t kanaal, was ultgestapt, en de auto zou draaien, reed deze achterwaarts te water en sloeg over de kop. De echtgenoote van den heer Zuur was spoedig opgehaald en vlug van den schrik bekomen. De heer Zuur werd daar- na uit den wagen bevrijd. Zijn toestand was Zaterdagmorgen nog bedenkelrjk. De bestuurder van de auto, de heer Nieboer, was, toen bij uit het water werd gehaald, reeds overledien. ERNSTIG AUTO-ONGfELUK. De drie inzittenden verdronken. Vrijdagmorgen is te Zwolle een auto, waar- in zich bevonden de 27-jarige Nanne Jelmers-. ma, zijn 3jarig zoontje en zijn schoonvader de heer T. Koenen, alien uit Sittard, ter hoogte van de Kerkstraat in de Stadsgracht gereden. Zij hadden in Zwolle overnacht, bevreesd voor den dichten mist en de gladheid van den weg. Des morgens om vijf uur hadden zij zicb per auto op weg begeven om een begrafenis in Leeuwarden bij te wonen. Een slagersjongen die om dien tijd op een afstand passeerde, hoorde een klap. Toen hrj ging kijken zag hij, dat er een auto in de Stadsgracht was ge reden. De jongen waarschuwde onmiddellijk de politie. Er werd een onderzoek ingesteld en het gelukte met groote moeite de drie per- sonen boven te brengen. Zij waren echter reeds dood. evenwel persoonlgke ongelukken te veroor- ,70 l/ari NA EEN TWIST. In een volkslogement te Oss logeerde een harmonicaspeler met zijn vrouw. Zondag- avond zeven uur bevond dit echtpaar zicb op straat, toen zich een tweede harmonicaspeler Fransen genaamd, uit Sittard, bij hen voegde en tegen de vrouw enkele ongepaste opmer- kingen maakte. Het gevolg hiervan was, dat een woordenwisseding ontstond, waarbij al spoedig klappen vielen. Plotseling haalde de eerste harmonicaspeler een groot mes voor den dag en sneed daarmee Fransen over het onderliichaam. In levensgevaarlijken toestand werd de man naar bet R.K. Ziekenbuis „St. Anna" vervoerd, waar de eerste hulp weird verleend. Maandagmorgen was zijn toestand bedenkelijk. Het echtpaar, dat onder drankinvloed ver- keerde, werd gearresteerd. De man beeft na een langdurig verhoor bekend bet slachtoffer gcsneden te hebben. Hij zal ter beschikking van de justitie te 's-Hertogenboseh worden gesteld. CLANDESTIEN STUDEEREN. Te Leiden is tegen een zestal studenten proces-verbaal opgemaakt wegens college- loopen, zonder te zijn ingeschreven. DE BRANDSTICHTING IN DE OPENBARE Het is de politie gelukt, de daders van de brands ti oh ting in de openbare lagere school te Oosterbeek op te sporen. Het zijn drie broertjes, O., resp. 7, 8 en 10 jaar oud. Zg bekenden uit baldadigheid te hebben geban- deld. Papier, petroleum en lucifers vonden zij hi de school. DOOR EEN TRAM A ANGERED EN. Te Waalwijk is Vrjjdagavond de 17jarige eenige zoon van den landbouwer B. uit Dron- geien door een tram aangereden. Er werd hem een been afgereden. De jongen werd dadeljjk naar het ziekenbuis te 's Hertogen- bosch ovepgebracht, waar bleek, dat zijn rug- gegraat emstig was gekneusd. Vrjj spoedig na aankomst in het ziekenhuis is hjj over- leden. GASVERSTIKKING. De 20jarige M. H. de R., die bij zijn groot- moeder woonde In perceel Stepbensonstraat 92 te 's Gravenhage zat Vrijdagavond op zijn atudeerkamer te werken. De tafel, waaraan hfl zat, was zoodanig tegen den muur ge- plaatst, dat zich ter hoogte van zijn voeten een gaskraantje bevond. Door een ongeluk- kig toeval beeft de jongeman dit gaskraantje opengestooten en hij is toen bedwelmd ge- raakt, met het droevige gevolg, dat hij door het gas werd verstikt. Men vond hem Zater- dagochtend dood op den grond liggen. De jongen had reeds vaker bij ongeluk het kraantje opengestooten en had om herhaling te voorkomen een zakdoek er om gewikkeld. Deze maatregel is echter niet afdoende ge- weest. Zaterdagnacht 12 uur vervoerde een auto, bestuurd door den heer H. Nieboer uit t Zand, in Groningen, de echtparen Knot en Zuur van Uithuizen naar Uskwerd. Toen bet echtpaar Knot, dat aldaar moest zgn aan Nader wordt gemeld: De auto moet met vrij groote snelheld de Kerkstraat uitgereden zijn. Hier moet men om over de Diezepoortbrug den Meppelerweg te bereiken, een boek maken van 90 graden. Als waarschuwing staat bier een verkeerspaal miet roode lantaam. Waarschijnlijk is deze door den bestuurder van de auto niet opge- merkt, als gevolg van den mast, en is de auto in voile vaart van den hoogen steilen wal in de stadsgracht gereden. De auto is daarbij over dien kop geslagen; toen men den wagen vond, stond deze met de voorwielen naar den wal gekeerd. De auto was diep in den modder gedrongen. De Stads gracht is hier ter plaatse vrij diep. Door den islag in net water werden eenige scbippers, die in de nabijheid van de plek van het ongeval met hun schepen in de stads gracht liggen, gewekt. Zij hebben onmiddel lijk getracht hulp te verleenen, door te pro- beeren onder water de portieren open te ma ken. Dit lukte evenwel niet. Spoedig was de politie ter plaatse. Met een bootje werd de auto bereikt en de politie heeft, om de inzittenden te kunnen helpen den kap van den wagen stukgeslagen. In de auto vond men de 27-jarige Nanne Jelmersma, zijn 3-jarig zoontje en zijn schoonvader T. Koenen, alien uit Sittard. De drie slacbtoffers, die dik onder de modder zaten, werden onmiddel lijk op den wal gebracht, waar de intusschen gewaarschuwde dr. Marcus slechts bg alle drie den dood constateerde. VIER PERSONEN WETEN ZICH MET MOEITE TE REDDEN. Vrijdagnacht, omstreeks 12 uur, brak brand uit in de manufacturenzaak van den heer L. H. Geus te Loppersum. De bewoners, man, vrouw, kind en knecht, konden zicb ternau- wemood redden. De heer van Geus, die hier- voor een ruit moest inslaan, werd aan de hand gewond door een stuk glas. Hij moest zich onder mediscbe behandeling stellen. Aanvankelijk tracbtte de brandweer van Loppersum met een handspuit het vuur te blusscben, doch toen dit oversloeg naar het aangrenzende perceel, waarin de meubelzaak en -fabriek van den heer R. Miske zijn ge- vestigd, werd de hulp van de brandweer van Appingedam ingeroepen. Deze was een kwar- tier later ter plaatse. Het woonhuis van den heer Miske ging echter nog grootendeels ver- loren, terwijl in de fabriek ongeveer 100 stoe- len een prooi der vlammen werden. Het huis van den.heer Van Geus brandde gebeel af. De bewoners hadden alles moeten achterlaten De oorzaak van den brand is onbekend. Beide perceelen waren verzekerd. MATROOS GOOIT ZIJN KAPITEIN OVERBOORD. Een opwindend voorval heeft zich in de haven van Ruhnort. afgespeeld op een sleep- boot van de fiirma wed. H. Kuypers te Rotter dam. Een matroos wierp na een woorden- wisseling kapitein Baggerman overboord, tij- dems de vaart. De kapitein werd gered, maar de plotseling stuurloos geworden sleepiboot voer tegen een sleepschip op, dat beschadigd werd. Na het sleepschip geramd te bebben, liep de koerslooze sleepboot tegen een motor- jacht op, dat eveneens werd beschadigd. De sleepiboot kwam daama stiil te liggen. De matroos beweert, den kapitein uit nood- weer overboord te hebben gegooid. GASONTPLOFFING TE EINDHOVEN. In de woniing van den beer S., te Elind- hoven beeft een gasontploffing plaats gebad, welke groote schade heeft aangericht. De vloer der voorkamer, waar de gasmeter stond, werd geheel vernield, evenals het ameuble- ment, de deuren, bet plafond en de ruiten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een gasbuis bij den gasmeter was afgebroken, vermoedelijk tengervolge van werkzaambeden aan de boofdleiding, welke op straat plaats vonden. Het gas had zich onder den vloer verzameld, en toen de vrouw des huizes een ketel water wilde koken, volgde de ont- ploffing. „DE OOIEVAAR" KRIJGT ONGEWENSCHT BEZOEK. Te Rotterdam is des nachts ingebroken in het bedidenmagazrjn ,,De Ooievaar" van J. Frank, aan het Strooveer. Uit bet den volgenden morgen door de po litie ingestelde onderzoek is geblekem, dat de inbrekers zicb eerst toegang bebben verscbaft tot de school, welke op het Hofplein bg de viaduct is gevestigd. In het spreekkamertje van het hoofd der school heeft men een raam opengeschoven, waardoor men in een naast de school loopende gang kwam. Daar is een ladder tegen 't platte dak van een bergplaats achter het magazijn ,,De Ooievaar" opgezet, waama men over het dak en langs een aan de andere zgde staande laddertje op een plaatsje kwam. Op dit plaatsje is een deur aan de achter- zijae van het beddenmagazijn geforceerd; hier heeft men op het kantoor van F. een schrijf- bureau opengebroken en uit een geldkistje een bedrag van f 70 gestolen. Verder is een be- zoek aan den winkel gebracht, waar de lade van het kasregister is geforceerd; uit deze cassa wordt een bedrag van 62,90 vermist. KINDJE VERBRAND. Het 3-jarig zoontje van den heer W. J. O. in den Wieringermeerpolder is in een pan met kokend water gevallen, waarbij het kind zich vreeselgk verbrandde. Het knaapje overleed aan de bekomen verwondingen. ZANDTREIN VAN VIADUCT GEVALLEN. Onder de gemeente Moordrecht is men de laatste weken druk bezig met bet in orde maken van den nieuwen verkeersweg naar Rotterdam. Daartoe heeft men een spoorbaan voor zandtreinen aangelegd, welke nabij het station Moordrecht met een op houten palen geibouwd viaduct over de lijn GoudaRotter dam is gevoerd. Even voor deze krudsing is een zandtrein ontspoord, waardoor een aantal kip-karren van bet viaduct stortten, Bonder HULST. Huwelijks-voltrekkinigen. 12 Nov. Petrus Augustdnus van Kerkhoven, oud 23 j., jm. en Rosalia Paulina de Potter, oud 25 j., jd. Geiboorten. 6 Nov. Franciscus Rocbus, z. van Eduardus de Rijck en van Johanna Th. van Gelderen. 7 Nov. Louisa Maria, d. van Joannes B. Fiessens en van Mathilda Thijs. 18 Nov. Robert Petrus Louisa, z. van Joseph J. Asselman en van Leonia C. van Hecke. 19 Nov. Agnes Maria, d. van Louis W. d'Hooghe en van Maria Sophia Verstraeten. Leonardus Franciscus, z. van Aloysius E. Freijser en van Celina M. Buysse. 24 Nov. Philomeha Anna, d. van Gijsbreclit van de Voorde en van Flo- rentina Volleman. 26 Nov. Charles Hubertus Johannes, z. van Honors E. Reyns en van Hendnika M. Korthof. Overlijden. 5 Nov. Petrus Dominicus van Dorsselaer, oud 63 j., echtg. van Maria Pau lina de Bot. 15 Nov. Ludovicus Fricot, oud 59 j., echtg. van Sylvia Coleta van Putte. 24 Nov. Anna Catharina Meersschaert, oud 59 j., d. van Ludovicus F. Meersschaert en van Sophia de Bruijn. 26 Nov. Philippus Theo- dorus Bryssinck, oud 53 j., echtg. van Virgi nia d'Olieslager. 28 Nov. 11 Nov. Maria Jo hanna Vermeeren, oud 71 j., echtg. van Theo doras Segers. Vergadering van 9 Dec. 1930. De Voorzitter opent de vergadering. Het lezen der notulen wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. a. Circulaire van Ged. Staten betreffende besluiten tot pacbtverlaging over 1930. b. Brief van de A.N.W.B. betreffende ad- hesebetuiging inzake het aanleggen van een rijwielpad naar Zuiddorpe. c. Schrijven van den Inspecteur van het lager onderwijs betreffende het bouwen eener nieuwe school te Oude Molen, en overname van de school „St. Andries". d. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur al- hier om te mogen ontvangen de benoodigde gelden voor het bouwen van een nieuwe school. Daarbij is overgelegd, de wettelijke verkla- ring, dat zg bereid zijn in de gemeentekas te storten, een bedrag gelijkstaande met 15 der te maken kosten. Deze zaak betreffende schoolbouw wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. e. Circulaire van Ged. Staten betreffende wijziging van de kermisdagen te Goes. Besloten daartegen geene bezwaren in te brengen. f. Circulaire van den Minister van Arbeid betreffende steun voor woningbouw. Voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van Fl. de Schepper alhier, om ontheffing van schoolgeld, daar bij niet in de Rijks-inkomstenbelasting is aangeslagen. Verzoek van A. de Schepper alhier wegens alsvoren. Wordt besloten de gevraagde ontheffing te verleenen. 2. Vaststellen gemeentebegrooting 1931. Door Burg, en Weth. wordt ter behandeling 62/io van de geschatte waarde, terwijl de rentestandaard al merkelijk is gedaald. Niettegenstaande wordt opgemerkt, dat deze uitkeering wordt betaald krachtens wet- telijk voorschrift, wordt besloten zicb in ver- binding te stellen met het Bestuur der school te Oudenbosch, en te verzoeken de rente te I willen bepalen op 4% Mocht het Bestuur der school op dit ve-r- zoek niet ingaan, dan zullen nadere maat- regelen in overweging worden genomen. Post 129. Kosten landbouwonderwgs te Hulst. Door enkele leden wordt gevraagd hoe dit onderwijs door jongens uit deze gemeente wordt gevolgd, en zijn van meening dat de subsidie wel voor vermindering vatbaar is. De Voorzitter kan daar niet mee samen gaan en verdedigt zooveel mogelijk het in de begrooting beraamde bedrag. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten de vergoeding van de Land- bouwwinterschool te Hulst vast te stellen op 25 per leerling, evenwel tot een maximum bedrag van f 100. Post 132. Subsidie Muziekkorps. Gevraagd wordt of deze subsidie nog noo dig is of toch zeker niet kan verlaagd wor den. De Voorzitter zegt dat de subsidie zeer noodzakelgk is voor de instandhouding van de fanfare. Hij zou het betreuren als de maatschappij moest ontbonden worden, daar men toch een muziekgezelschap onmogelgk kan missen bij het organiseeren van gemeentelijke en kerke- lijke feesten. Wordt besloten de geraamde post te hand- haven en later definitief vast te stellen, zoo- dra verslag is ingekomen betreffende den toe stand der kas van bet muziekgezelschap. Hiema worden nog enkele inlichtingen ge vraagd, betreffende de geraamde uitgaven voor onderbouden van wegen en gemeente- gebouwen en subsidieering der Handelsschool te Hulst, welke door den Voorzitter voldoende worden toegelicht. Verder worden tegen de geraamde posten door geen der leden aanmerkingen gemaakt of wijzigingen voorgesteld, zoodat de begroo ting met algemeene stemmen wordt vastge- steld in uitgaaf en ontvang bedragende: a. Inkomsten en uitgaven van den gewo- nen dienst op f 50.109,44. b. De inkomsten en uitgaven van den kapi- taaldienst op nihil. Post 153. 75/100 opcenten personeele be- lasting. Door een der leden wordt inlichtingen ge vraagd aangaande de raming van deze post. De Secretaris geeft bieromtrent volledige inlichtingen en geeft tevens verslag van zijn onderhoud ter Prov. Griffie aangaande de beffing der nieuwe belasting. Na onderlinge bespreking wordt met alge meene stemmen besloten de opcenten van de Personeele belasting voor 1931 te bepalen op 100. Wegens afschaffing der Prov. opcenten en die van het leeningsfonds zal deze belasting dan nog verlagen. 3. Spreken werkeloosheid. Dit moeilijk vraagstuk wordt onderling be- sproken waarbij geregeld wordt bet aan de werkloozen uit te betalen daggeld, en tevens wordt besproken welke personen eerst en voorai in aanmerking komen. Als Commissie belast met de bijzondere zorg inzake werkeloosheid worden belast ae Burgemeester met de beide wethouders, de Blieck en de Waele. Deze krggen volmacht om naar goedvinden te handelen. Rondvraag. Wordt gevraagd hoe ver bet staat met bet ingestelde beroep bg de Kroon inzake de ver goeding van A. Adam, krachtens art. 13 der L. O. wet. De Voorzitter deelt mede dat daaromtrent nog niets bekend is. Tot verdediging dezer zaak voor de Raad van State worden aangewezen de heeren A. de Blieck en C. van Doosselaar. Hiema sluit de Voorzitter de vergadering. en waaracbtig bijna al de collega's raads- leden eveneens. De heer Gijsel was al bezig met de geheele post nader te willen herzien en wethouder Verdurmen kon er ook maar bezwaarlijk overbeen stappen. Den beer Plas- schaert speet bet nog altijd dat hg destijda geen ,,champetre" geworden was. De voorzit ter meende, nu men toch 's Gravenpolder had aangehaald, wg ons die gemeente toch zeker niet als voorbeeld moesten stellen. Laten wjj liever dubbel blij zijn, dat we dien weg niet gevolgd bebben. Wat schieten ze er daar nu praktisch mede op. Want daar verzetten tae zicb in uitwerking voor het verzet, maar niet voor „ons" doel, de kosten uit te sparen. Door het verder verloop dezer geanimeerde besprekingen en ook omdat alien tegeiijk spraken, raakte de raad zoover van bet eigen- Igke onderwerp af, dat de leden ongemerkt in de daarop volgende posten bezig waren en daarin bleven voortgaan. In wel meer dan een uur werden emstig, maar bezadigd, zakelrjk en kort, alle andere posten stuk voor stuk afgewerkt. Voorzich- tigheidsbalve werd op aaudringen van den voorzitter het belastingstelsel gewgzigd en b^j name de personeele belasting werd nogal vier- boogd, ofscboon het aanvankelijk niet hot plan was. Spreker meende dat men beter thans diezen maatregel kon nemen, al roor- zien wij dan wel een overschot, men kan nooit weten of in een gemeente als Overslag, dat bet meer van den landbouw moet hebben, alle ramingen, hoe conservatief ook gedaan, wel deze cgfers in werkelijke opbrengst zou den bereiken. Is er toch overschot, dan des te beter, maar zoo vermijden we toch, in welke slechte omstandigheden 1931 ook zal verloo- pen, een tekort. Bovendien was onze ge meente tot nu toe, wel een weinig te een- zijdig in zijn financiieele politiek, die alleis op de grootste inkomens liet aankomen; dat kan thans niet mieer. Tot het opbrengen der las- ten moet van nu af aan iedereen, voor hoe weinig ook, meedoen. Nog werd de rake opmerking gemaakt, dat er velen zgn die door de belasting gespaard wordien om „iets" bg te dragen, terwgl die- zelfde menschen wanneer zg over de grens zijn, soma zonder het blijkbaar zelf te be- seffen, voor een waarde van 5, op een Zon- dagnamiddag, in franken uitgeven. Zuinig- beid ia nu eenmaal niet ieders deugd. Het door den Voorzitter voorgestelde werd dan ook, onder algeheele instemming, als de nieuwe richting van ons belastingsysteem aangenomen en in cijfers der begrooting vast- gelegd. Zooals ieder jaar, stond men weer eve* stil bg de uitgaven voor het onderwjjs. De beer Gijsel gaf ook nog de uitleg, niet waar- om het „nu" zoo duur, maar waarom het vroeger zoo goedkoop kon. Hij verbaalde hoe men vroeger in zijn jongen trjd in Overslag naar school ging; soms met wel honderd in 66n klas, er was maar ddn onderwijzer en vaak moesten de leerlingen om beurten voor boven-meester spelen, altijd zonder dat eij hiervoor gebonoreerd werden. Zoo kan het wel goedkoop. Ook hield men zicb destrjda zoo niet bezig met zoovele en dure boeken Ells thans. Na nadiere uitleg van Voorzitter en Secretaris werd ook deze post toch maar aanvEiard. De uitgaven voor de petroleumverlichting vond men daarentegen ouderwetscb en aan Burg, en Weth. werd verzocht nog eens bjj de P.Z.E.M. te informeeren, wat ze voor ons willen doen. Het Wlt-Gele Kruis vond men een praicb- tige instelling. Spijtig alleen maar, dat eoo- iets weer geld koste. Mede door een goed woordje v£in wethouder Apers wilde men de 25 wel toe staan, maar we moesten de reke- ning der vereenigjng toch ook eens zien. In de vaste overtuiging dat de begrootin- gen tegenwoordig toch altijd van Ged. Staten nog eens terugkwamen, werd de geheele zaak zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zooals zg voorgedragen was. Voor deelname aan de rondvraag bleken er geen liefhebbers te zijn waama, nu de avond reeds lang gevallen was, de bgeenkomst baas- tig opgeheven werd. Vorige week kwam de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Stevens in openbare vergadering bijeen. Afwe- zig was de beer Jan de Clerck. Gezien bet koele winterweer gold brj het binnenkomen het eerste bezoek der raads- leden asm den gemeentelijken kacbel; met dit meubelstuk als centrum werd de voorvergade- ring langer gerekt dan gewoonlijk, reden waarom men, om de verstreken tijd in te halen, de officieele vergadering begon, met overgelegd de begrooting der inkomsten en *et voorlezen der notulen te verdagen tot een 6 an Hot* a hnPPTilfnmisit AlHnci p-npH nnP'ftWarm' uitgaven dezer gemeente voor 1931 met de noodige toelichting. Aangaande de volgende posten worden door de vergadering nadere inlichtingen ge vraagd of wijzigingen voorgesteld. Post 28. Bezoldiging voor den Burgerlijken StEind. Aangaande de raming van deze post wor den nadere inlichtingen gevraagd. De Voorzitter deelt mede dat de post is geraamd overeenkomstig de vastgestelde jaar- wedde laatst bij besluit van Ged. Staten d.d. 10 Oct. 1930, no. 244. Post 48. Bgdrage aan de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Na toelichting wordt besloten deze post te hEindhaven. Post 70. Subsidie aan het Wit-Gele Kruis te Koewacht. Wordt gevraagd of deze subsidie nog niet kan gemist worden, daar vroeger is mede- gedeeld dat de subsidie uit de gemeentekas slechts voor 1 jaar zou noodig zgn. Wordt toegelicht dat de fondsen vein het Wit-Gele Kruis er tamelijk goed bg staan, en de vereeniging misschien zelf hare uit gaven zal kunnen dekken, aangezien even wel te voorzien is, dat de gemeente Zuiddorpe van deze vereeniging zal gescbeiden worden, en daardoor een inkomst van f 250 komt te vervallen, zal de subsidie voor dit jaar toch niet kunnen gemist worden. Na onderlinge bespreking wordt besloten de subsidie voor 1931 vast te stellen op f 100. Post 78. Kosten van de Jaarmarkt. Door enkele leden wordt opgemerkt dat deze uitgaven hoog zrjn en misschien wel kun nen verminderd worden. Andere leden zijn van oordeel dat de jaarmarkt zeer nuttig is, en de neringdoenden toch ook wel eenige ver- diensten mogen hebben, aangezien ook de kermisdagen van jaar tot jaar verminderen. Gaat men nu ook de jaarmarkt zoodanig rege- len dat hij onmogelijk kan bestaan, dan is straks alles opgevouwen. Na langdurige bespreking wordt besloten den post te handhaven en nader te regelen in Februari a.s. bij de vsiststelling van de jaarmarkt. Post 82. Kosten van gemeente-reiniging. Wordt opgemerkt dat de kosten nogal hoog loopen, en besloten bij volgende gelegenheden het vervoeren van het vuil bij inschrijving aan te besteden. Post 122. Vergoeding voor terreinen en gebouwen der R.K. Meisjesschool. Verschillende leden hebben tegen deze post bezwaar, aangezien nog steeds betaald wordt andere bijeenkomst. Aldus goed opgewarmd kon men de ingekomien stukken behandelen. Onder de diverse bescbeiden, maakten de vele adhaesie betuigingen omtrenit onze po- ging tat afschaffing der tol te geraken, een punt van nadere bespreking itit. Men kreeg, door de groote instemming, wel den indruk, dat onze gemeente hiermede een zaak aange- vat had minder van eigen voordeel dsm wel van gewestelijk belang. Groote en emstig gemeende verontwaardi- ging werd gewekt bij alle Eianwezigen, toen onze secretaris een verzoekscbrift voorlas van een ingezetene die het durfde wagen onthef fing van 9.75 schoolgeld te vragen, aange zien hij nieit in de inkomstenbelasting is aan geslagen, maar die toch volgens ooggetuige- nis van meerdere personen zich „luxe" ge- permiteerd had en wel thans niet minder dan twee splinter nieuwe fietsen thuis had staan. Daarbrj werd zeer juist opgemerkt, dart, in den tegenwoordigen tgd de rechtvaardigheid zoover zoek is, dat er menschen gevonden worden die, door niet te werken, weinig inko- men hebben en dus weinig belasting moeten betalen, terwgl zjj die zwoegen en zweten, van die meerdere verdiensten dubbel en dwars aan den fiseus moeten afgeven, om het te kort, door anderen veroorzEiakt, te dekken. Toen de ontstemming hierover een weinig gezakt was, stelde de voorzitter dan ook voor, dit verzoekschrift niet onmiddelljjk in te willigen, maar het nog eenigen tgd in h£in- den te laten van B. en W. Die zullen dan wel eens kijken wat daaraan te doen is. In dezelfde emstige gemoedstoestand scho- ven alien nu hun stoelen een weinig dicbter bjj elkander, om te wikken en te wegen welke inkomsten en uitgaven in het jaar 1931 zich voor de gemeentekas zouden voordoen. De Eindere groepeering der cgfers, noodig gewor den door de nieuwe financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente, deed de raad eerst nog wel wait vreemd aan. Voor hen die al vele begrootingen achter den rug hadden, was het een bijzondere inspanning de postjes hunner voorkeur terug te vinden. Niettemin, was bet weldra aan een afkeu- rend gemompel en gebrom te bemerken, dat een veldwachterssalarispost maar al te spoe dig ontdekt was. Hoe meer deze post naderde, hoe stroever de besprekingen verliepen. De voorzitter maakte zich reeds gereed, alle mo- gelijke aanvallen op dat zoo moeilijk verkre- gen traktement tijdig te keeren. Even kwam er weer van alles bij te pas: lage bietenprij- zen, slechte oogsten, zware lasten, Ged. Sta ten, de Kroon en zelfs 's Gravenpolder. De beer A. de Clerck vond deze post nogal raak Voor Ter Neuzen: 13 Dec. Eng. s.s. 1NNI- SULVA, 157, ledig, Londen. Van Ter Neuzen: 12 Dec. Eng. s.s. SH32AF CREST, 1617, ledig, New-Castle. 13 Dec. Eng. s.s. INNISULVA, 157, stesn, Londen; Eng. s.s. THE EMPEROR, 248, ledig. IJmuiden. Van GentTer Neuzen: 13 Dec. Eng. e.s. FALCON, 738, stukg., Londen. Voor Siuiskil: 14 Dec. Spaaasch a*. ATALAYA, 2250, pyriet, Huelva; Nederl. s.s. SINT PHILIPSLAND, 1424, kolen, New- Castle. Voor Gent: 12 Dec. Duitscb a.s. F. W FISCHER, 601, ledig, Antwerpen; Duitscb s.s. TIP, 765, ledig, Duinkerken; Duitscb s.s. KONSUL SCHULTE, 1842, ledig, Emden; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Landen; Eng. ss.. WHARFE, 387, stukg., Goole; Eng. bjs BORDER FIRT, 250, ledig, Cowes; Eng. e.B. BLAOKTOFT, 654, kolen, Goole; Lett. ss. MIERVALDES719, ledig, Londen; Eng. s.s. AFON GWILI, 427, ledig, Londen; Eng. s* SHEAF WATER, 1617, kolen, Immingham. 13 Dec. Nederl. s.s. LIMBURG, 203, pek- kolen, Londen; Eng. s.s. SHEAF FIELD, 1682, kolen, New-Castle; Eng. s.s. TOSCA, 169, ledig, Londen; Eng. s.s. WAYFIELD, 682, kolen, Boston; Eng. s.s. AVOCET, 688, stukg., Glasgow; Belg. s.s. PETEH BENOIT. 859, ledig, Caen; Eng. s.s. MICKLETON, 364. pekkolen, Londen; Eng. s.s. DANO ISABEL, 210, ledig, Queensborough; Eng. s.s. OTTO, 360, stukg., Antwerpen; Zweedsoh as. SIF, 748, ledig. Antwerpen. 14 Dec. Noorsch s.s. BRAVORE, 845, papierp. Feruogrund; Lett. s.s. DUNDAGA, 705, hout, Riga; Belg. s.s. HENDRIK CONCIENCE, 496 kolen, Hull; Eng. s.s. WALLSEND, 1739, kolen, New-Castle; Eng. s.s. SWIFT, 408, stukg., Londen; Zweedsch s.s. ALLEGRO. 1460, ledig, Londen; Eng. s.s. SEATON, 898, ledig, Oostende; Belg. s.s. MARCEL, 841, kolen, Hull; Eng. s.s. LIBERTY, 382, stukg., Goole. Van Gent: 12 Dec. Eng. s.s. GOWER, 874, ijzer, Port Talbot; Eng. s.s. DAFILA, 969, istukg., Belfast; Slow. s.s. SERAFIN TO PIC, 1611, ledig, Tyne; Eng. a.s. RAVONIA, 378, fosfaat, Sliego; Eng. s.s. GWENTGATE, 887, ijzer, Newport; Zweedsch s.s. VEGA, 1248, cokes, Solvesborg; Eng. s.s. CHARL- WOOD, 600, ijzer, Londen; Spaansch s.s. DU- RANGO, 1856, ledig, Barry Docks. 13 Dec. Duitscb s.s. VTRGILIA, 599, ledig, Swansea; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith- Eng. s.s. HEBBURN, 1682, ledig, Tyne- Eng. s.s. STANWELL, 164, fosfaat, Bolin'a; Portug. s.s. PENHIL, 1996, ledig, New-Castle; Spaansch s.s. ARICHOCHU, 2102, ledig, Danzig; Eng. s.s. CHATWOOD, 1557, ledig, Tyne; Zweedsch s.s. ELVI, 771, fosfaat, Bolberg; Belg. s.s. GANDA, 1384, ijzer, Grangemouth. 14 Dec Eng. s.s. WHARFE, 387, stukg., Goole- Eng s.s. TOSCA, 169, steen, Londen; Lett 'ss MIERVALDIS, 719, ijzer, Grange mouth; Eng. s.s. WAYFIELD, 682, ledig, Boston; Eng. s.s. AFON GWILI, 427, ijzer, Llanelly- Eng. s.s. OTTO, 360, stukg., Hull; Fransch s.s. TND6NI6, 2690, stukg., LomA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6