GEMBHGDE BERICHTEH. V A E I A. Pluimvee-rubriek. van DOODEEIJKE VAL VAN EEN TRAP. ?r%l0#V* £1? JAREN IN RUSLAND GEVANGEN. nen- H. G., oud 51 j., machinist te Dordrecht, op 4 Felbr. 1930 te Sas .van Gent aan boord van het schip „C. S. M. 10". Bitch3 boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak: idem. L. A. R., oud 34 j., zetschipper te Dord recht op 22 Februari 1930 aan boord van het schip „Petronella Allegonda" ite Sas van Gent. Bitch: 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. D. H., oud 26 j., schippersknecht te Amster dam, op 12 Februari 1930 te Sas van Gent aan boord van het schip „Asterie". Eisch: 3 boete of 1 dag heohtenis. Uitspraak: idem. A. C. v. d. J., oud 36 j., schippersknecht te Dordrecht, op 27 Februari 1930 te Sas van Gent aau boord van het schip ,,Ockolompad". Eisch: 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. G. E., oud 30 j., schippersknecht te Rotter dam, op 1 Februari 1930 te Sas van Gent aan boord van het schip ,,Rie". Eisch: 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. R. K., oud 36 j., schippersknecht te Haar lem. op 6 Februari 1930 te Sas van Gent aan boord van het schip „Stockhom". Eisch: 12.50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. M. M. R., oud 28 j., zonder beroep te Clinge, werd verdacht van verboden vervoer van 15 K.G. melissuiker te Graauw op 20 Januari 1930. Eisch: 15 en verbeurdverklaring. Uitspraak 15 boete of 15 dagen hechtenis. F. H., oud 39 j., voddengaarder te Clinge (B.), wegens verboden vervoer van 10 K.G. melissuiker te Clinge (Z.) op 22 Maart 1930. Eisch10 en verbeurdverklaring. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. L B. M. R., wed. F. K. v. A., oud 41 j., huishoudster te Clinge (B.), 2. J. V., wed. A. R., oud 26 j., huishoudster te Clinge, no. 1 wegens verboden vervoer van 7% K.G. melis suiker en 1 K.G. tabletsuiker, no. 2 wegens vervoer van 9 It K.G. melissuiker, beiden op 12 Februari 1930. Eisch: ieder 25 boete en verbeurdverkla- ring. Uitspraak: ieder 25 boete of 25 dagen hechtenis. A J. R., oud 30 j., zonder beroep te Clinge (B.) wegens verboden vervoer van 9V2 K.G. melissuiker te Clinge op 30 October 1929. Eisch: 25 boete en verbeurdverklaring. Uitspraak: 25 boete of 25 dagen hechtenis. A. J. R., voomoemd, wegens frauduleuzen Invoer van 8 K G. melissuiker en 2 K.G. ta bletsuiker te Clinge op 20 November 1930. Eisch: 50 boete en verbeurdverklaring. Uitspraak: 50 boete of 50 dagen hechtenis. C. B. v. H., oud 27 j., arbeider te St. Gilles (B.) wegens frauduleuzen invoer van 16 K.G. melissuiker te Clinge op 29 Februari 1930. Eisch: 15 boete en verbeurdverklaring. Uitspraak: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. W. H., schipper aan boord van het schip „Palestina", wegens het niet behoorlijk ver- zegeld hebben van zijn lading, te Sas van Gent op 23 Juli 1929. Eisch: 50 boete en verbeurdverklaring. Uitspraak f 50 boete of 50 dagen hechtenis. C. G. van R., oud 30 j., veldarbeider te Biervliet, wegens het niet doen van schrifte- lijke opgave aan den Ontvanger der Directe belastingen te Philippine, van vervoer van Eisch 20 boete en verbeurdverklaring. Uitspraak 20 boete of 10 dagen hechtenis. H. P., oud 41 j., winkelier te Aardemburg, wegens verboden nederlage van een hoeveel- heid sigarettenpapier te Aardenburg op 11 November 1929. Eisch f 12.787,70 en verbeurdverklaring. Uitspraak 1000 boete of 3 maanden hech tenis. M. M. R., zonder beroep te Clinge (Belgie), wegens overtreding van de Rijiwielbelasting te Graauw op 20 Januari 1930. Eisch 7,50 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. P. H., oud 22 j., veedrjjver te Hulst, als voren te Graauw op 27 Januari 1930. Eisch 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Nog werden de navolgende zaken behandeld: lo. L. F. van S., oud 20 j., scheepstimmer- mifln en 2o. P. A. van H„ oud 27 j., werk- man, beiden te Graauw, werden ten laste gelegd dat zij op 26 October 1930 te Graauw te zamen en in vereeniging R. P. Hulshout en C. Verschuren hebben geslagen en met een mes gestoken en gesneden. Eisch ieder 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Mr. P. C. Adriaanse vroeg voor no. 1 vr\j- spraak en voor no. 2 clementie. P. L. T., oud 28 j., hulpmonteur te Sas van Gent, werd verdacht dat hij op 15 November 1930 te Axel Jacob Donze heeft geslagen. Eisch /10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Door H. J. H„ oud 53 j., colporteur te Amsterdam is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding van de politieverordening te Axel, is veroor- deeld tot f 3 boete of 1 dag hechtenis. Door G. F„ oud 50 j., hoofd van eene onderneming te Hoboken (B.), is hooger be roep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding van de Veiligheidswet is veroordeeld tot 200 boete of 20 dagen hech tenis. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Door L. van C., oud 46 j., jager te Axel, is hooger beroep aangeteekend tegen het von nis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtredingen van de Jachtwet is veroordeeld tot 40 boete of 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslag genomen geiweer. De ambtenaar van het O. M. was eveneens in hooger beroep gekomen. bij den burgemeester-straiidvonder aange- geven. De eigenares, een onderwijizeres van Am el and, krijgt haar horloge terug en zond voor den vinder reeds een aardige belooning. WAT DE ZEE NAM GAF ZIJ TERUG. Een viertal weken geleden had een reizig- ster die zich op de boot van Holwerd naar Ameland bevond, het ongeluk haar koffertje met inhoud in zee te laten vallen. Dit koffertje werd eenige dagen geleden gevonden door een inwoner van Temaard, die op den dijk het vermiste op het Wad zag drij- ven. Het koffertje en de inhoud zagen er door het lange verblijf in het zeewater vies en onooglijk uit en de meeste voorwerpen, die het inhield werden als totaal waardeloos weg- geworpen. Een gouden dameshorloge en een zaklantaam werden als gevonden goederen INBREKERS DOOR EEN RIJMi JE AFGESCHRIKT. Zaterdagnacht hebben onbekenden in een pand aan den Binnenweg te Rotterdam inge- broken. Zij hadden hun inbraak praohtig vcorbere'.d, doch alles liep ten slotte op een fiasco uit, dank den humoristischen allures van den slagerspatroon, wiens winkel de on- i genoode gasten tot hun operatieterrein had- den uitgekozen, meldt „de Courant". Enkele surveilleerenide agenten vonden Za- terdagnacht op de buitendeur van de slagerij van den heer Van K. een sleutel in het slot. Zij beiden Van K. op en stelden deze in ken- nis van hun ontdekking. „Dan heeft mijn broer, de bedrijfsleider, na- tuurlijk veigeten den sleutel mee te nemen", zoo luidde zijn antwoord en hiermee scheen de zaak afgedaan. Zondagmiddag vervoegde hij zich echter op het bureau aan de Witte de Withstraat en vertelde daar, dat achter den gevonden sleutel een heel drama van inbre- kers lief en leed stak. Er was namelijk eveneens ingebroken bij den bedrijfsleider Van K. aan den Diergaarde- singel. Daar badden de dieven uit een aan den kapstok hangende jas een bos sleuteis weggenomen. Hierbij bevond zich de sleutel van de zaak aan den Binnenweg, doch even eens die van de daar staande brandkast. De ddeven hebben er een dankbaar gebruik van gemaakt. Zij, repten zich naar de slagerij en het was nu een klein kunstje om hinnen te komen. Hun eerste gang was naar de ibrandkast, doch hier wachtte hun een teleur- stelling. Er was al eens meer bij den heer Van K. ingebroken en hij achtte het lang niet onmogelijk, dat de heeren hun bezoek zouden herbalen. Om hun veel onn.oodige moeite te besparen had hij op de brandkast een papier- tje gehangen met het volgende rijmpje: Daar wij wisten, dat er inbrekers zouden [komen, Hebben wij de oenten maar meegenomen. Bovendien was voor het openen van de brandkast nog een tiweede sleutel noodig en zoo lukte het den dieven niet den Inhoud aan een onderzoek te onderwerpen. Met medeneming alleen van het tergende papiertje zijn zij vertrokken. DE EFFECTENDIEFSTAL. Naar de „Haagsche Crt." verneemt is aan den heer B. Wiilton te Voorburg, bij. wien on langs een inbraak heeft plaats gehad, waar bij o.a. mantels van effecten gestolen zijn tot een waarde van drie kwart ton, door een tus- schenpersoon bet gestolene weer aangeboden. Zooals men weet, hebben de mantels der ef fecten voor den dief geen waarde, tenwijl het verlies voor den bestolene groot ongemak en het maken van vele kosten beteekent. De dief schijnt zich thans tot 'n bekend Haagsch strafpleiter gewend te hebben, die in deze zijn bemiddeling echter niet heeft willen verleenen om aan den heer Wilton de mantels der effec ten, die uit diens brandkast gestolen zijn, weer te verkoopen. De heer Wilton zou wel geneigd zijn, om over den verkoop iin onder- handeling te treden, maar ook zijn advocaat weigerde bemiddeling. Een Zweedsch zeeman is te Rotterdam in kenhuis bleek de man reed's overleden te zijn. VROUW OP ERGEKLIJKE WIJZE MISHANDELD. Te Hilligersberg vervoegde zich ten huize van mej. K. zekere C. S., uit Rotterdam, met de bedoeling, om een nog verschuldigd gelds- bedrag af te betalen. De familie K. had inder- tijd aan dezen man een zaak verkocht voor een bedrag van 270. Daarvan was reeds f 170 afbetaald. S. hield nu vol, dat hij nog maar 25 schuldig was en hij eischte, dat miej. K. hem een kwitantie zou geven, waar- uit zou blijken, dat hij, behalve dit, niets meer schuldig was. Mej. K. nam de f 25 aan, zij weigerde echter de gevraagde kwitantie van f 270 te geven. C. S. greep haar aan en mishandelde haar op emstige wijze. Hij ,be- dreigde haar zelfs met een mes. Doodsbang heeft mej. K. toen de gevraagde kwitantie geschreven. Toen hij met de kwitantie weg- ging, werd het mej. K. pas duidelijk, wat zij gedaan had. Zij verliet in allerijl haar woning, holde S. achterna en pakte hem beet. Hp draaide zich om en gaf mej. K. een paar flinke slagen in het gezicht, tengevolge waar- van zij bewusteloos in elkaar zakte. Eenige gemeentewerklieden zagen, wat er gebeurde. Zij snelden de vrouw te hulp en gaven den man een geducht pak slaag. Doordat men zich echter met de vrouw bezig hield, heeft S. kanis gezien om te ontkomen. De politie heeft hem te Rotterdam gearresteerd. ONEERLIJKE POSTBODE ONTMASKERD. Gp meikwaardige wijze is te Utrecht een niet onbelangrijke diefstal van poststukken aan het licht gekomen, dank zij de, overigens onopzettelijke medewerking van... Amor. Dit- maal schoot hrj geen pijlen naar het van ver- langen brandende hart, maar zond hij zeer prozaisch 'n vulpenhouder, die, gesloten in 'n enveloppe, via de post zijn weg van de resi- dentie naar een meisjes-studente in Utrecht vond, aldus de Tel. Het waren echter geen streelende slanke jongedamesvingers, die het ebonieten voorwerp koesterden. De enveloppe werd n.l. ontijdig geopend door een besteller, die de vulpen er uit haalde, om ten slotte de leege enveloppe maar weer dicht te plak- ken en aan het adres van de dame te bezor- gen, die natuurlijk te bevoegder plaatse om opheldering vroeg. Bij een der bestellers werd toen huiszoeking gedaan, bij welke gelegen- heid de politie de ontdekking deed in dezen man iemand te hebben gevonden, die zich in den loop van vele jaren talrijke stukken had toegeeigend. Een verzameling van allerlei voorwerpen en papieren werd bij hem gevon den. Den gestolen vulpenhouder droeg hij bij zich. Dit kleinood, door twee harten verbon- den, heeft tusschentijds wel een leelijke streep door de rekening van dezen besteller gehaald. DE POLITIE VOND EEN ANDEREN WAGEN ALS DIEN, WEUKEN ZIJ ZOCHT. Enkele dagen geleden ontving de Haarlem- sche politie van die te Hillegom telefonisch bericht, dat er in deze gemeente een Chevro let-auto no. H. 55628 was gestolen. Eenige rechercheurs gingen met politiehonden in een auto op onderzoek uit en zagen op den Wa- genweg een auto rijden, welke van de rich- ting Hillegom kwam en waarin twee perso- nen zaten. De bestuurder hiervan zeide, da: hij achtervolgd werd, reed het Florapark in en bleef daar in het rond rijden. Toen hi aan de herhaaldelijke sommatie, om te stop pen, niet voldeed, loste de politie eenige scho ten in de lucht. De achtervolgden reden hier op het paviljoen in en vluchten, elk een ande ren kant uit. Een hunner werd direct gegre- pen, doch de andere wist in den Haarlemmer- hout te ontkomen. De politiehond achter- volgde hem en had ook hem ispoedig opge- spoord in den tuin van het rusthui3 ,,'Spaarne- hout", waar hij zich had verstopt. Op het politiebureau bleek, dat de aangehoudenen uit Hillegom waren, doch dat de auto niet die was, welke te Hillegom was gestolen, doch een andere, welke te Wassenaar was ont- vreemd en het nummer 43184 droeg. De aangehoudenen onitkenden iets van dezen diefstal af te weten. Zij zijn in bewaring ge steld. TE WATER GERAAKT EN YF.RDRONKEN. Te Eerbeek is de 50-jarige G. van W., door de duistemis misleid, te water geraakt en verdroaken. SNEEUWSTORMEN. Boven geheel Zweden woeden sneewwstor- men, die voaral in het Noorden des lands, het telefoon- en telegraafverkeer verlamd hebben. Ook uit de kuststreken komen be- richten over stormen, welke een snelheid be- reiken van 20 M. per seconde. FINSCHE SCHOENER V ERG A AN. Men meldt uit Stockholm: Woensdagnacht is ten Noorden van Got land de Finsche schoener Meriloki die met een lading van eenige honderden standaards hout op weg was van Abo naar Aalborg (Dene- marken) tijdens stormweer lek geslagen. Donderdag brak het achterschip af en de he- manning, die uit negen personen bestond moest izich aan dek vastbinden om niet door de golven overhoord geslagen te worden. Verschillende schepen passeerden doch waag- den zich niet in het ondiepe water waar het wrak van de „Meriloki" zich hevond. Een der schepen seinde draadloos naar de kustwacht om hulp en Zatendagmorgen gelukte het de opvarenden van den torpedojager ,,Munin" de sehipbreukelingen op te pikken. De laatste 24 uur hadden zij op wat planken en een deel van de lading, die met touwen bijeengebonden waren, rondgedreven. De zee was echter zoo ruw, dat de mannen het vlot tevens met de handen bijeen moesten houden zij waren totaal uitgeput en aan boord van de „Munin" ver- loren enkelen het bewustzijn. WEDEROM HUIZEN TE LYON INGESTORT. Zatardag en in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn opnieuw te Lyon eenige huizen ingestort. Gelukkiig zijn geen menschenlevens te betreuren. In de onmiddell'dke nahijheid van de plaats, waar onlangs de groote ramp heeft plaats gehad, is een 5 verdiepingen hoog geibouw ingestort. Op bevel van de politie was het gebouw reeds sinds eenigen tijd ont- ruimd. iSlechts ddn familie, die op de tweede etage woonde, had geweigerd, de woning te ontrui- men. De menschen werden in hun slaap door de dnstorting verrast, doch als door een won der bieven de bedden hangen aan den muur, die na de instorting van het huis was blijven staan. De onmiddellijk gerequireerde brandweer bevrijdde de 4 personen uit hun neteliige po- sitie. Niet ver van het terrein van de ramp is een bouwwerk, waarvan reeds 2 verdiepin gen waren afgetrokken, ingestort. Er zijn geen menschen omgekomen. NOODLOTTIG ONGEVAL. Bij den bouw van de groote brug, die Bel grade met Semlin zal verbindpn. ppn t-tol lage beizweken, waardoor 13 arbeiders in de diepte stiortten. Zeven werklieden belcwamen zwaar letsel, zes anderen worden vermist; men vreest, dat zij zijn verdronken. EEN BRUT ALE INBRAAK TE ANTWERPEN. Zondagnacht omstreeks 4 uur, drongen twee onbekenden met valsche sleuteis in de woning van den heer Verbeeck, wonende Delia Faillelaan te Antwerpen. De kerels door- zochten de ibenedenplaatsen en begaven zich ongestoord naar de bovenverdieping, waar zij in de slaapkamer van den heer Verbeeck drongen. Daar de heer Verbeeck te bed lag, waren ze verrast, doch de kerels sprongien dadelrjk naar het bed en hidden genoemden heer met een revolver in bedwang, terwiji de andere boef al de meubels doorzocht, met een electrische zaklamp. Door het geruoht, dat in het huis gemaakt werd, krwam de zoon naar beneden, die eveneens de kerels verraste. De zoon van Verbeeck werd insgelijks be- dreigd met een revolver en naar zijn kamer terug gedireven en opgesloten. Verscheidene malen werd tegen de beiwoners geroepen „Hands Up" ofwel zouden ze neergeschoten worden. Daar de nachtridders alsdan be- merkt hadden, dat ze verrast waren, namen ze de vlucht en veriieten de woning langs den hof. De twee bandieten hebben het vol gende kunnen buitanaken: twee geldbeugels, waarvan er een een som inhiield van 2000 fr. in Fransche franken, alsmede eenige guldens en zilveren Belgisohe franken, tevens namen ze een gouden horloge met gouden kast, ge- merkt G. V. mede, alsook een gouden ring en verschillende andere voorwerpen. PORTUGEESCHE VENDETTA. In een drankgelegenheid te Mao bij het Tsjadmeer, in het hartje van Afrika, kreeg in 1925 een Portugees, zekere Antonio da Costa, ruzie met twee andere bezoekers, de gebroeders Manuel en Antonio Reesco. Na een kort gevecht met scheermessen werd hrj gedood. Manuel Reesco kreeg een langdurige gevangenisstraf, zijn broeder Antonio slechts vier jaar. Na zijn straf te hebben uitgezeten vestigde hij zich in Frankrijk. Manuel da Costa, de broeder van den vermoorde, volgde hem, op de gelegenheid wachtend om wraak te nemen. Hoewel hij pas 14 was ten tijde van het misdrijf, had hij gezworen den dood van zijn broeder te vergelden met den dood van een ander. Hij vestigde zich te Lens en giing de gangen van den anderen Portugees nauwlettend na. Antonio Reesco met een paar anderen in een cafe ziende, ging hij naar binnen. De metgezellen van Antonio, die blijkbaar moeilijkheden verwachtten, gingen naar da Costa toe en gaven hem in overwe- ging het verleden te vergeten. Zonder ant woord te geven schoot da Costa op Reesco af en bracht hem met een scheermes een em stige halswonde toe. Er bestaat weinlg hoop het siachtoffer in het leven te houden VROUW DIE TIEN JAAR ALS MAN VERKLEED WAS. Een dezer dagen werd een in slobberige werkmanskleeren gestoken man, die doelloos n de straten van Parijs rondliep, aangehou- den wegens landlooperij. Daar hij echter roch papieren bezat, noch zijn adres kon op- ■jeven, werd hij naar een politieposthuis ge- iracht. Hier verklaarde de man: „Ik kan :een papieren overleggen, omdat ik, ofschoon k mannenkleeren draag, een vrouw ben". Uit 3t verder onderzoek bleek, dat de vrouw Tarie Kunz heette en 40 jaar was. Zij had ich als man voorgedaan om een bestaan in Parijs te vinden. Tien jaar geleden, nadat zij op een boerderij was opgegroeid en daar ge wend was geraakt aan zwaren handenarbeid, kwam zij naar de hoofd,stad. Toen zij als vrouw geen werk kon vinden, verkleedde zij zich als man en kreeg nu spoedig een baan- tje als vrachtrijder op een boerderij te Vin- cennes. Zij speelde haar mannelijke rol zoo goed, dat noch haar kameraden, noch haar patroon iets merkten. Na tien jaar op deze zelfde boerderij werkzaam te zijn geweest, werd zij ontslagen, omdat op de boerderij de paarden door motoren werden vervangen. De vrouw, die nu wegens landlooperij in hechte nis wordt gehouden, beklaagt er zich over, dat zij weer den vrouwenrok zal moeten aan- trekken, daar zij dan niet in staat zal zijn haar dagelijksch brood te verdienen. DE SLIPPER LIMPED. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Ierseke: Het schijnt helaas een fei,t te zijn, dat de voor de oesterteelt beruchte zeeslak, de slip per Limped, in het gebied der Zeeuwsche stroomen hoe langer hoe meer voortteelt. Kwam deze slipper vroeger niet en enkele jaren geleden nog maar z66 weinig voor, dat de bekenlde wijlen Dr. de Man er nog aan te pas moest komen om ze te determineeren, thans behoort ze niet meer tot de zeldzaam- heden en iedere oesterkweeker heeft reeds Sen of meer exemplaren gezien. Van officieele zijde laat men dan ook niet na er telkens tegen te waarscbuwen om toch vooral deze paras'et in zijn ontwikkelingsperiode te ver- delgen. Thans ook weer in een scbrjjven. waaruit het volgende is overgenomen: De chef van het kustviascherijonderzoek, de heer Haringa te Amsterdam, had den contro- leurs der visscherijen opgedragen de belang- hebbenden te verzoeken de gevonden exem plaren te verzamelen. Het resultaat is ge weest dat door SSn firma in de maand Nov. reeds 184 stuks van deze Slipper Limpeds werden ingeleverd. Zeer waarschijnlijk is het voortibrengings- vermogen van deze slippers buitengewoon groot, omdat de meeste exemplaren nog zeer klein waren en slechts enkele van middel- matige grootte daarbij voorkwamen. Niet zelden kwam het voor, dat meer dan eSn exemplaar op cen en hetealfde voorwerp vastzat, en waar het in Engeland voorkomt dat soms zeven of meer exemplaren zich op eSn en dezelfde oester vasthechten, en deze slippers ook hetzelfde voedsel tot zich nemen, dat ook voor de oester onmisbaar is, dan wordt hier het spreekiwoord bewaarheid dat „vele varkens de spoeling dun maken", en afgezien van het feit hoeveel werkzaamheden het afvoeren van deze slippers meabrengt, bestaat het groote gevaar, dat ook de kwali- teit van onze alom bekende Zeeuwsche oester meer en meer in het gedrang komt. Oesterkweekens! en alle belanghebbenden! Verdelgt mat kracht en energie de zoozeer gevreesde Slipper Limped! Het is te wenschen dat iedere betrokkene aan dit verzoek gevolg geeft, want een sterfte als in Engeland voorkomt zou voor een plaats als Ierseke, dat voomamelijk door de oester teelt van een landbouwdorpje van nog geen 1000 zielen tot een welvarende plaats van meer dan 4000 zielen is uitgegroeid. een ramp van niet te overzienen omvang zijn. ben professor Gerr Grant, van de universi- teit te Adelaide en de heer Dodweli, regee- rings-astronoom, een expediitie georganiseerd om er een onderzoek naar in te stellen. Die expeditie ontdekt, dat de meteoor ihonderd mijien ten Oosten van Adelaide iin stukken was gebroken. De heer Dodweli schat het totale gewicht van den meteoor op een hal- ven centenaar, en meent, dat de snelheid, waarmede h;tl in de atmosfeer van de aarde binnenviel, 60 mijien per seoonde moet zgn geweest. Gedeelten van den meteoor zijn ger pulvariseerd. Geleerden in verschillende dee- len van Australie hebben reeds om stukken van den meteoor verzocht en men verwacht, dat dergelijke aanvragen ook uit andere werelddeelen in zullen komen. Er zijn tal van stukken van den meteoor scheikundig onder- zocht, waarbij bleek, dat hij bestond uit yzer- oxyde met kleine stukjes nikkel. ZWEEDSCHE BEZOEKSTERS BEROOFD. Twee Zweedsche jongedames, die een be zoek aan Engeland brachten, de dochters van den Zweedschen graaf Cronstadt, kamerheer in buitengewonen dienst aan het hof te Rtookholm. werden van al hun hebhen en houden beroofd, terwtjl zij tnee dronken in een restaurant in Piccadilly. De meisjes waren juist met hun auto, met al hun koffers erin, te Londen aangekomen, en de auto stond nog voor de deur van het hotel. Toen de koffers uitgeladen zouden worden, bleken zrj reeds verdwenen te zijn. Behalve de geheele garde- robe der beide Zweedsche bezoeksters, bevat- ten de koffers ook een juweelenkistje met voor een waarde van 400 pond sterling aan kostbaarheden. De blinde zestigjarige Belgische ingenieur Max Hankart, die verscheidene jaren door de Sovjetregeering gevangen werd gehouden, en wiens lot oud-minister Van der Velde zich heeft aangetrokken, is door tusschenkomst van het Belgische Roode Kruis bevrijd en in Belgie aangekomen. Hankart vertelde dat de bevolking in Rus- land er ellendig aan toe is en door mitrail leuses in bedwang wordt gehouden. Hij had ontzettend van den honger te lijden gehad. Al zijn brieven werden geopend en hij was tientallen keeren bij de Gpoe ontboden om verklaringen over den inhoud der brieven te geven. Tenslotte mocht hrj niet meer in Moskou noch in de groote steden wonen en moest hij verblijf houden in een dorpje waar htfi de eenige intellectueel was. Hij vertelde dat hij twee Belgische inge- nieurs kend, die cellulair gevangen zitten, en niets anders hebben misdaan, dan brieven uit Belgie ontvangen. BEKENTENIS VAN EEN MOORDENAAR. Een onschuldige in vryheid gesteld. Onlangs werd door de rechtibank te Bres- lau een arbeider, Paul Schieweck, wegens twee moorden veroordeeld. De man heeft thans be- kend ook nog een derden moard op zijn ge- weten te hebben waarvoor in Oct. van het vorige jaar een bakker, Hermann Pobl, tien jaar tuchthuisstraf kreeg. Het „Reichsge- richt" had het verzoek om rivisie afgewezen en Pohl, die steeds zijn onschuld had betuigd, is in Augustus van dit jaar in het tuchthuis opgesloten. Nadat de.juistheid van de verklaringen van Schieiweck was nagegaan, is Pohl in vrijheid gesteld. Reeds eenigen tijd was het vermoeden ont- staan, dat Schieweck, die de twee moorden had bekend, ook den derden moord had be- gaan, hoewel hij dit steeds ontkende. Eerst thans heeft hij andere gevangenen verteld dat hij ook de derde vrouw had ver- moord. Daama heeft hij deze bekentenis in tegenwoordigheid van den officier van jusfitie en twee medici herhaald. De veroordeeling van Pohl was geschied op grond van aanwijzingen, waarbij het ging om verklaringen van personen, zoo voegt de Frankf. Z." hieraan toe, wier verzekeringen met de grootste voorzichtigheid hadden moe ten worden behandeld. VISSCHERSBOOT OMGESLAGEN DOOR EEN WALVISOH. Bij Tromso heeft zich Zaterdag een tra- gisch ongeluk afgespeeld. Drie jonge vis- sohers waren met hun boot uitgevaren, toen zioh in hun nabijheid plotseling een groote walvisch vertoonde. De walvisch geraakte onder de boot en wierp deze om. De drie vis- soheirs verdronken. METEOOR IN AUSTRALIe NEER- GEV ALLEN. Nadat veertien dagen geleden in Zuid- Australie een meteoor was neergevallen, heh- IETS VAN DE GESCHIEDENIS VAN DEN KERSTBOOM. Het Kerstfeest met zijn innerlijke, betoo- verende symboliek, heeft, in den loop der eeuwen, wat de uiterlijke feestviering betreft, vele veranderingen in de gebruiken onder- gaan en het zal waarschijnlijk iedereen ver- bazen, dat de Kerstboom, welke voor thans als onafscheidelijk aan het Kerstfeest ver- bonden schijnt, een naar verhouding korte ge- schiedenis heeft. Reeds in de vroegste tijden ontwikkelde zich in het volk het geloof, dat zekere boomen zegen in het huis brachten en zoo stak menige boer in verschillende streken, wanneer de winter begon, steeds groene boomen, als den jeneverboom, pijnboom, spar enz., onder het dak. Zoo ontstond ook het gebruik, dennen- boomen voor het huis of om den put te plan- ten, om zoo het geheele huis of het drink- water een weldadigen zegen te verschaffen. Verder schreef men aan het frissche groen van berken en bloeiende kerstboomen de too- verkracht toe een frissche jeugd te kunnen verleenen. Op den zelfden symbolischen bodem groeide evenwel ook het oude geloof dat slagen met een groene roede ziekten verdreef. Hier hebben wij den oorsprong te zoeken van de voor de kinderen zoo beteekenisvolle roede van knecht Ruprecht en St. Nicolaas. In het in 1494 verschenen bekende boek van Sebas- tiaan Brants, het „Narrenschiff" vinden wij het eerst melding gemaakt van het gebruik van den als zegenaanbrengenden boom. Maar toen werden de takken gebruikt bij het Nieuw- jaarsfeest. De Kerstboom zoo nauw verbonden aan het Kerstfeest, is volgens deskundigen van jon- geren datum. Naar het werk van den Zwitscherschen on- derzoeker prof. Arnold Meyer zou de oudste oorkonde over het gebruik van den Kerst boom op het Kerstfeest melding maken van het jaar 1605, toen de Kerstboom als zoo- danig voor het eerst te Straatsburg werd ge bruikt. Toen trachtte men het Kerstfeest door den- neboomen te vermooien, welke boomen met veelkleurige papieren doozen en ook door ap- pelen en suikerwerk werden versderd. Naar wat tot nu toe is gebleken, was Straatsburg inderdaad de eerste stad waar de oude Germaansche geluksboom veranderde in den Kerstboom, zooals we hem thans ken- Straatsburg schijnt ook, naar een berichi van baronesse von Oberkirch (1785), de eer ste stad te zijn geweest, waar de Kerstboom met brandende kaarsjes werd versierd. Het gebruik van den Kerstboom verbreidde zich van den Elzas door den Duitsch-Prote- stantsche landen, waarbij niet nauwkeurig is vast te stellen, wanneer het gebruik is over genomen. Dat bij de Duitschers aan den rechter-Rtjn- oever het gebruik van den Kerstboom bekend was, kan blijken uit een gedicht van den Duitschen dichter Habel, uit het jaar 1803, waarin een moeder vertelt, dat zij den Kerst boom versierde, terwiji haar kind sliep. Het ophangen van den Kerstboom aan de zoldering herinnert aan een oud gebruik, toen men takken van den zegen-aanbrengen- den denneboom aan de zoldering vastmaakte. In Berlijn werd de Kerstboom eerst om streeks 1810 gebruikt. In tal van Katholieke streken kent men het gebruik van den Kerstboom niet. Frankrijk leerde het gebruik ervan kennen in 1870, toen de Duitsche soldaten het Kerst feest vierden in den oorlog. Na den oorlog kwam ook in Frankrijk de Kerstboom in ge bruik. Ook in Noord-Italie vindt men thans den Kerstboom, evenals in Nederland, waar de Kerstboom al meer en meer in het gezln wordt opgesteld. In de I8e eeuw kende men in Zwitserland den Kerstboom niet. Toen was, net als In Nederland nog, het St. Nicolaasfeest het feest van de geschenken. Thans is het St. Nicolaasfeest door het feest om den Kerst boom verdrongen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnfi's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden OVER K UIKENSTERFTE EN GEKEURDE KERSTMISBOUT. Even een vraag over een zaak die op het oogenhlik nog al belangrijk is en dan ga ik door met het slacht-pluimvee. De vraag be treft trouwens slachtpluimvee, n.l. piepkul- kens, waarover ik in mijn vorig artikel reeds schreef. „Mijn kuikens, N.-Hollandsche blauwen, welke de eerste week best opgroeiden, gaan thans dood. De verschijnselen zijn: diarrhee en verschrompelen, ze teren geheel uit. Ik voer het allerbeste voer en reinig iederen dag de voer- en drinkbakken. Verder had ik gaame eenige inlichtingen over het broeden. Ik broed volgens handleiding van Ajam. Dit luid na zes dagen vocht toevoegen. Nu is dit volgens er- varen fokkers foutief, volgens hen moet men onmiddellijk vocht geven daar de dooier anders onverteerbaar wordt. Wat te doen?" Allereerst doen wat ik al honderden malen voor dergelijke gevallen aangeraden heb, n.l. onmiddellijk een paar doode kuikens opsturen naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam, teneinde de doodsoorzaak vast te stellen. Dit onderzoek geschiedt gratis. U kunt ook op- zenden naar het Instituut van Infectieziekten te Utrecht. Bij de kuikens voegt U dan een begeleidend schrijven en wacht dan maar af. Brieven in de vragenbus duren altijd eenige dagen en niemand kan langs dezen weg zeg- gen wat Uw kuikens mankeerde. Uit de beschrijving van het schijnhaar ver schrompelen en wegteren maak ik op, dat het geen Pullorum is, die naders ook zoo op den leeftijd van een week het meest voor komt. Ik denk dat U werkelijk een fout ge maakt heeft tijdens het broeden, temeer daar Uw volgende vraag er op wijst dat U hiermede niet al te best op de hoogte bent. Door fou- ten tijdens het broeden gemaakt kan de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2