ALGEMEEN NIEUWS- C.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. Eerste Blad. De Purperen Schaduw /Isptrin- BI 1»Tk¥lA N D. WOENSDAG 17 DECEMBER 1930. 70^ Jaargarg P E PI I LET ON. BUITENLAND. Ccriep in de siadt Tabietien P,61 4 M.H. Kantoorhouders DE UITGEEFSTER. Onze abonne's in het Buitenland De abonne's van het Geiilustreerd Zondagsblad, 11) Wachl niet tot ze U in haar klauwen heeft, doch wapen U om haar reecU bij het eerste bewijs te bestrijden. De voortreffelijkste helpers daarbij zijn want zij verdrijven hoofdpijn, verkoudheid, steken in de ledematen, rheumatiek en neuralgische pijnen. Men eische echter de echte Aspirin- tabletten in de origineele verpakking, kenbaar aan het Bayer- kruis en den oranje band. RECHTSZAKEN. \4 ^',1.11 ■ni«irir; w8«s?he5?!33B3s; 'js aw—Baaafe»saB5KMKiBg3EP—at—Bara—mi wtwrtag Y r t- v "V- "jai8! Bitmen Ter Nsuzer f 1,40 per 8 maaMen Buiten Ter Neuzeu siAndes Bi» vooruttbetaling fr. per post 6,60 per Jaar raer' 13,25. overige tan den /2.60 per 3 maanden fr. per post ■ii voor het buitenland all een bfi voomltbetaling. (itrasj» c*. 1. VAN DE SANDKL SKO 33150 TELEFOON No. 25. j, ,><3 AOVERTENTIBN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor eiken regel meer /0 Grootere letters en clichd'fl wor den naar plaatsiusmte berekend. Handelsactvertentien bij regelabonnement te gen verminderd tarief, betwelk op verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien 1'efst feOn dag voor de ullg.iva on BEAD VM8GHHNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VBUDAGAVOKD. worden verzocht het abonnementscreld over het 4e kwartaal 1930 van de Ter Neuzensche Courant voor 1 Jan. a^s. in te zenden. Wij vestiqen er de aandacht van onze abonne's op, dat wij bij terug-ontvanqst van eene onbetaaide kwitantie, onmiddel- lijk de toezending van het blad zullen staken. Men wordt er aan herinnerd, dat een abon- nement BIJ VOORUITBETALING f 6,60 kost. worden drinpend verzocht, het verschul- dtgde abonnementsgeld voor 15 Jan. a.s. in te zenden. Bij niet-ontvangst voor dien datum wordt het abonnement pestaakt. Abonnementen voor het buitenland worden slechts aanpenomen bij vooruft- betaling. DE UITGEEFSTER. welke het blad per post ontvanpen, wor den verzocht, hun abonnementsgeld voor 1 Jan. a.s. in te zenden daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UITGEEFSTER. TWEEDE KAMEB. Vergadering van Dinsdag. Op de agenda voor Vrijdag wordt o.a. ge- plaatst het ontwerp betreffende de wijziging van de rente van de Rijkspostspaarbank. Aan de orde komt de Defensiebegrooting. (De heer Marohant (v.-d.) acht maatregelen ooodiig tegen de particuliere bewapening en particuliere munitiefabrieken en bestrijdt het standpunt van gewapende verded/iging voor aeutraliteit. De beslissing over de mobilisatie wil spre ker leggen in handen van de volksvertegen- woordiging. Wil de regeering dit niet doen dan draagt zij de verantwoordelijkhetid, als hat volk naar onwettige middelen grript. Tenslotte pleit spreker voor installing van •em veiligheidsmacht. Oe heer Van Rappard (lib.) vreest, dat de ultgave voor de zeemacht die voor de land mark t zal drukken, terwijl de landmacht be- boefte heeft aan meer vliegtuigen. Spreker verklaart zidh tegen de afscihaffing van her- halingsoefeningen. De heer Ter Eaan (s.-d.) zegt, dat de Minister kans heeft geaien, de begrooting wec.r met 1% milldoen gulden te verhoogen. Htf deed niets voor vermindering van de be wapening. Spreker critiseert 's Ministers houding tegenover de geiwapende oorpsen door EDMUND SNELL. Vervolg.) buiten het lager, die moeten dienen om te onderdrukken. De Minister stookt daarmede revolutie. DEI LANDBOUYVCRISIS. In een zeer drukbezochte vergadening, op Zaterdag te Groningen, van de hesturen van de afdeelingen van den Ned. Bond van arbei- ders in het landbouw-, tuirubouw- en zuivel- hedrijf is na een inleiding van den bonds- voorzitter, het Tweede Kamerlid Hiemstra, over de landibouwcrisis, de volgende motie aangenomen: De vergadering, enz. gehoord de inleiding over de landibouwcrisis; van oordeel, dat het loon der landarbeiders dermate laag Is, dat daarop niet kan en mag worden bezuinigd, en dat pogingen daartoe met kracht moeten wor den bestreden; tevens van oordeel, dat aan de slechte bedrijfsuitkomsten tengevolge van de verlaging van de prijzen van de voomaamste producten, moet worden tegemoet gekomen door maatregelen van staatswege; verder van oordeel, dat door het ingediende wetsontwerp tot steun van de tarweteelt verbeterlng van den prijs van de tarwe kan worden verwacht, en dat deze stijging geen of slechts geringe verhooging van den broodprijs kan motiivee- ren; dringt er bij de volksvertegenwoordiging op aan, er toe mede te werken, dat het ont- werp-Tarwewet spoedig tot wet wordt ver- heven, en tevens am van de regeering te eisohen steun voor de sudkerbietencultuur en voor den Veenkolonialen landbouw. Ongeveer dazelfde motie is ook aange nomen in een vergadering van afdeelings- besturen in Noord-Oostelijk Drente van den- zelfden bond. INTELXiECTUEELE TOENADERING NEDEREANDBELGIe. De Belgische regeering heeft een beurs van frcs. 15.000 ter beschikking gesteld van een doctor, een ingenieur, 'n apotheker, of een gelicencieerde, of van een kunstenaar van naam, van Belgische nationaliteit, die zijn studies aan een universiteit of hoogeschool in Nederland wenscht voort te zetten of al- daar onderzoekingen of andere werkzaam- heden wenscht te verrichten. Een vreemd licht glansde in de oogen van den krankzinnige. Klaarblijkelijk was hij ook gevoelloos, want hij stond zoo dicht bij aen laaienden brand, dat de vlammen om hem heen schenen te spelen. „Soeda habis toewan kontroleur", riep hij spottend. ,,Het is al voorbij". De geest van den aap heeft een nieuwe plaats en een nieuwen heer gevonden en weldra zullen er vreemde dingen gebeuren". Terwijl hij nog sprak kwamen Wester- wan en Flavin aan. „Daar heb je hem", riep de tweede aasistent. ,,Daar is de lammeling, die al de ellende veroorzaakt heeft". Arangoi breidde zijn armen wijd uit. „Ik ben het, Arangoi, die dit alles heeft aangericht". Hij grinnikte zachtjes. „Ik zie een schrikbeeld aansluipen over dit gedeelte van het land, dat (evens verslindt, gelijk het vuur, dat ik ontstoken heb, de boomen verslindt. Soms als het heel stil is, zult pe Arangoi's gong zacht hooren dreunen. Begraaf haar tliep in den schoot der aarde en toch zult gij haar hooren. Arangoi zal niet meer hier zijn. maar gij zult aan hem denken, o blanken! Hij draaide zich opeens om en voor de verschrikte ooqen van de drie mannen liep hij rustig de vuurzee in. SPANJE IN REP EN ROER. Te Jaca, een gamizoenspl&ats aan den voet der Pyreneeen, in het oude koninkrijk Navarre, is dezer dagen sohrijft de N. R. Crt. -r een muiterij uitgebroken en de Spaan- sche regeering heeft, volgens berichten uit Madrid, verklaard dat deze muiterij een „voor- barige plaatselijke uitbarsting" was om een nationale beweging tot omverwerping van de monarchie te ontketenen. Zij heeft haar dus met kracht onderdrukt en daarbij de fout begaan, om twee leiders van de opstandige beweging kapitein GaUan en diens wapen* makker Hernandez meedoogenloos en zonder vorm van proces te laten fusileeren en daar- mee, naar het schijnt, groote verontwaardi- ging onder het officierencorps gaande te maken. Op de muiterij te Jaca zijn duidelijk andere plaatselijke uitbarstingen gevolgd. Te San Sebastian, in de Noordwestelijke girensprovin- cie Guipuzcoa, heeft een dag lang een com- mimistisch schrikbewind gewoed en zijn twee politie-agenten bij de bestorming van het bureau van den gouvemeur-generaal dood- geschoten. Te Irun in dezelfde provincie zijn ook troebelen geweest. Voorts zijn de mili- taiire vliegers in het vliegkaoip Quarto Vien- tos bij Madrid aan het muiten gestagen en met artillerie-vuuir tot rede gebracht en komen er uit allerlei ste len tot in het Zuiden te Sevilla en in de buurt van Gdibraltar be richten van stakingen en nieuwe inhechtenis- nemingen van republikinen van allerlei par- tijkleur. De beweging heeft dus geen plaat- selij'k karakter meer en het ziet emaar uit, of thans een beslissende strijd tusschen de postdiictatoriale regeering van generaal Beren- guer, den opvolger van Primo de Rivera, en alle partijien die tegen hem zijn, uitgevochten zal worden. De censuur die ook de telegram- men der buitenlandsche corresponds ten kort- wiekt, laat niet toe, zich een duidelijk beeld van den eimst en den omvang van den alge- meenen toestand te vormen, maar hij kan niet rooskleurig zijn, want het vuur van het verzet heeft lang gesmeuld en zich onder- gronds voortgevreten en is telkens met moeite onderdrukt. Berenguer's pogingen am het land na Pri- nxo's dictatuur naar normale omstandigheden terug te voeren, hebben volkomen schipbreuk geleden. De breedere basis waarop de monar chie kan voortbestaan, was niet te vinden, de pogingen om een Mberale concentratie te vormen, waarop een kwansuis constitutio- neele regeering opgebouwd kon worden, mis- lukten en ten slotte kon Berenguer slechts steun vinden bij enkele conservatieve leiders van het gehate slag die hun eigen partij niet eensgezind achter zioh hadden. De republi- keinsche strooming won onder alle partijen aan kracht. Het herstellen van vroegere constitutioneele vrijiheden, mondjesmaat, om den storm te bezweren, had evenmin effect, want zoodra de teugel ward geviard, liet zich st&rke vrijheidsdrang gelden. Een ernstige oeconomische crisis in land bouw, handel en nijverheld, zich weersplege- lend in de koersdaling van de peseta, onte- vredenheid onder het leger, de studenten en de arheiders, hebben de regeering in een steeds moeilijker parket gebracht en ten slotte heeft Berenguer geen anderen uitweg meer geweten dan scherpe vervolging van alle republikeinsche propagandisten met behulp van een versterkten veiiigheidsdienst, die nu met machinegeweren van het leger gewapend is. Dit toewees, dat hij op het leger voor de handhaving van ac '-artmuwn meer stelde. Republikeinsche politicl, socia- listen, syndicalisten, anarchisten, communis- ten werden in de gevangenis geworpen en tegenover dit rdgime van dwang stond als eenige hoopgevende belofte, dat in het begin van het nieuwe jaar weer een parlement zou gekozen worden. Berenguer's tegenstanders hebben in deze belofte geen vertrouwen, want z'j verwachten, dat als het werkelijk tot ver- kiezingen zou komen, deze niet vrij zouden zijn en het de regeering er slechts om te doen zou zijn, monarchaal gezinde Cortes bijeen te krijgen, die de meening van het land niet ver- tegenwoordigen. Het kritieke punt, waarop beslist moet worden, of het regime van geweld en onder- drukking zich nog langer tegen het wassend getij der revolutie kan handhaven, kan niet ver meer zijn, is mogelijk al bereikt, en dan zal Berenguer al zijn machtsmiddelen moeten gebruiken tegen een beweging, die niet meer plaatselijk is, omdat zij op vele plaatsen tege- ipc het hoofd heeft opgestoken. De trouv/ of de afval van het leger zal dan voor de regee ring van Berenguer den doorslag geven. Zegeviert de revolutie, dan valt de monar chie, want Alfonso heeft zich met den odduin beladen, zoowel den rampspoedigen veldtocht in Marokko als de instelling van de dictatuuir doorgedreven te hebben, maar komt er vermoedelrjk eerst een chaos, omdat de partijen die Berenguer bestrijden, slechts in hun verzet tegen hem eensgezind zijn, echter zeer uiteenloopende politieke eischen i op hun program hebben. Van den linker- vleugel van de conservatieven tot de commu- nisten toe is het een heele afstand en niet j ondenkbaar is dat een republikeinsche dicta- tuur aanvankelijk orde zou traohten te schep- pen tegen pogingen van links om een terreur te beginnen. De regeering laat nu troepen van het vreemdeliingen-legioen in Marokko naar Spanje overlbrengen. Er is reeds een bataljon in de haven van Algeciras aangekomen. Zij moet de uitbarsting dus reeds voorzien heb ben en heeft haar machtsmiddelen bijtijds willen versterken met elementen die buiten de stroomingen van de Spaansohe politiek staan. iTER NEUZEN, 17 Dec. 1930. KAMEB VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen komt aanstaanden Zaterdag 20 dezer, des namiddags 3 uur, in de raadzaal te Ter Neuzen in openbare zitting bijeen. KUNSTAVOND. Met verwijzing naar de adveritentie in dit nummer, vestigen wij nogmaals de aandacht op de kunstavond te houden morgen Donder- dagavond in de N. H. kerk. Dat is een avond om te genieten van de gaven van hen die het concert geven, bet is tegelijk ook voor een nuttig doel. Een blinde verkeert niet zelden in een drie- tal moeilijkhedenhij mist het gezicht, is daar- door reeds afhankelijk en komt niet zelden tot armoede. Een ieder onzer bezoeke onze kerk voor die mooie en nuttige avond; wekken wij elkander op, waardoor het slagen van de avond ver- zekerd wordt. Wij geven in overweging zich vooraf van een programma te voorzien, want de verkoop bij den ingang is een nadeel voor het hebben van een goede. zitplaats. NIEUWE VEERBOOT VOOR DEN DIENST VUSSIICFN—BRESKEN S Aan de firma Smit, Slikkerveer, is opgedra- gen de levering van de electrische voortstu- wings-insitallatie van de nieuwe veerboot, be- stemd voor den dienst Vlissingen—Breskens, welke bij de Rotterdamsche Droogdok ge- bouwd wordt. De bediening der machines zal geheel van de brug af direct door den navi gator zelf geschieden. Behalve de gewone na- vigatie-bewegingen zal ait schip ook in staat zijn een zijwaartsche beweging uit te voeren en stilliggend om zijn eigen as te draaien vol gens een systeem waarop door de firma Smit octrooi is aangevraagd. EEDE. Men meldt uit Aardenburg aan de M. Crt.: Tot gemeente-ontvanger te Eede is benoemd de heer W. van Rie, thans wethouder. Voor de betrekking hadden zich 9 sollicitanten uit de gemeentie aangemeld. De openvallende plaats in den raad zal bezet worden door den heer Arthur Standaert. 's Avonds was het tenge volge der benoeming van den heer v. Rie erg rumoerig in 't dorp en hadden er een paar vechtpartijtjesi plaats, daar de bevolking voor een deel niet ingenomen is met deze benoe ming. De raad van Eede bestaat uit 7 R. K., docb elk lid komit bij de verkiezing met een eigen lijst. Reeds thans wordt gewerkt voor de verkiezing van 1931, zoodat evenals andere jaren de strijd weder hevig zal wezen. HOOFDSTUK VIII. Westerman ping met gemengde ge- voelens naar 't dinertje van de Kennards. Ho-Min, die den planter al meer dan vljf jaar trouw en eerlijk gediend had, dolf een smoking uit een met zink beklee- den koffer op en vergezelde zijn meester met een extra gesteven overhemd en een paar extra boorden. Een paar kilometer gaans langs slinge- rende heuvelpaden bracht hen ten laatste j bij het nette, wit-geschilderde zomer- huisje met de gemakkelijke houten trap, die naar de breede voorgalerij leidde en met zijn aardig dak van groene leien. Isobel, buitengewoon goed gekleed en stralend van schoonheid, wachtte Wester man boven aan de trap op. „Ik kan u niet zeggen, hoe blijde ik ben, dat u toch nog gekomen bent fluisterde zij terwijl ze hem de hand drukte. '„Ik was in mijn hart ellendig bang, dat u ons op het laatste oogenblik zou teleur- stellen. En dat zou eenvoudig tragisch zijn geweest". En ze zweetde weg op een wijze, die onweerstaanbaar herinnerde aan n schit- terenden nachtvlinder. Links van hem zag hij Simonis staan naast Kennard in het licht van een nieuwerwetsche staande lamp met patent-olie. De dokter zette zijn glas neer. ,,Zoo, Westerman!" riep hij uit. M»"en je toch maar besloten om te komen?" De planter keek hem ijskoud aan. „Ik heb nooit in het minst plan gehad iets anders te doen gaf hij terug. n Avond Kennard!" De administrateur stak zijn hand uit. „Hoe maak je het, Westerman. je neemt wel een spatje, he. Zeg maar ho. Westerman zaa toe. hoe de whisky in het glas klokte. Hij kon zijn houding niet aanstonds bepalen. Hij had een gevoel, alsof hij zijn eigen huis verhuurd had en weer als gast gei'nviteerd was. „Ho!" riep hij opeens en Kennard hield de karaf weer recht. Simonis had zijn armen gevouwen en leunde over de balustrade. „Dat was een pracht-vuurtje, dat je gisterenavond hebt aestookt zeide hi) over zijn schouder. ,,Ik heb zelden zoo iets moois gezien. Originaliteit is toch maar alles, he Basil? Niemand behalve Wes terman zou er aan gedacht hebben om 's nachts te gaan rondspoken. Er klonk iets ironisch in zijn toon, dat den assistent niet ontging. Maar voor ditmaal ging hij er niet op in. ..Vanwaar heb jij het gezien, Simonis. informeerde hij. ,,Van Poetatan uit, natuurlijk. Van uit mijn huis was het duidelijk te zien' „Op je gezondheid, Westerman! zeide Kennard en hief zijn glas omhoog. „Van hetzelfde". Hij trok zijn stijven boord, dien hij niet gewoon was, wat verder van zijn hals. ,,Het is drukkend vanavond; ik denk, dat er onweer zal komen Op dat oogenblik klom Barnes de trap op. „Goeien dag samen! Heb je wat te drin- ken Kennard. Ik heb een woestijndorst. Goeien avond Simonis! Ben jealweer hier? Mijn goeie man, je bent nooit ergens anders! En de groote Westerman Zooals gewoonlijk was hij weer in een allerzonnigst humeur. ..Heeren", voegde hij er bij met een kn'ipoogje. „Er is hier een bepaalde aan- leiding, vermoed ik". De administrateur lachte. ,,Leq je spullen ernens neer en drinx een glas met ons mee De controleur volgde dien raad op. „Weet je", verkondigde hij, terwijl hij den inhoud van het glas, dat Kennard hem toereikte, keurde. ,,Ik heb een moeite van de andere wereld gehad om me van avond vrij te maken. Honderd en een dingen doken op het laatste oogenblik op. Uitstekende whisky is dit, Kennard. Heb je 'm zelf gebrouwen?" „Als je niet oppast", antwoordde zijn gastheer genoegelijk, „smijt ik je de trap weer af!" Barnes hief beide armen omhoog, als gaf hij zich over. ..Alsjeblieft niet", smeekte hij. „Ik heb maar een smoking en die heeft zijn besten tijd gehad!" ,,Daar komt nog iemand aan", zeide Simonis bij de balustrade. Het licht van een stormlantaarn scheen over het pad en weldra voegde Flavin zich bij de groep. Vijf minuten later werd het diner aan- gekondigd en ze gingen te zamen naar de achtergalerij. Bij het begin van den maal- tijd liep de conversatie langs de geijkte banen, maar zoodra de champagne ge- sohonken werd, kwam er een wonderlijke verandering over het gezelschap. Flavin, die ge'inspireerd scheen door het amber- kleurig vocht, werd veel opgewekter en richtte alle opmerkingen uitsluitend en openlijk tot mevrouw Kennard, terwijl Westerman, zonder in het minst acht te slaan op zijn tafelburen, April trachtte te enthousiasmeeren voor een plan om de afdeelingen per telephoon te verbinden. De wijze van teruggaan naar de voor galerij om de koffie te gebruiken, was ook heel vermakelijk. De pas-ontwaakte Fla vin. die een gekreukt overhemd aan had en wiens das onder zijn oor was terecht gekomen. duwde den dokter eenvoudiq op zij in zijn verlanqen om beter kennis te maken met Isobel. Priji ^fT>v 75 cis. (Ingez. Med.) Folitierechter te Middelburg. Zitting van 16 Dec. 1930. De volgende zaken werden behandeld: Wegens het niet vertoonen van een geldig bewijs van inschrijving voor de tnkomaten- belasting v oua 33 j., suiw" 00 Drimmelen, op 11 Februari 1930 aan boord van bet schip .Cornelia" te Sas van Gent. Eischf 12.50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak10 boete of 5 dagen hechtenis. M. v. F., voomoemd, op 15 Februari j.l. aan boord van het schip ..Cornelia" te Sas van Gent. Eisch: 17.50 boete of 7 dagen hechtenis. Uitspraak10 boete of 5 dagen hechtenis, M. A. H. E., oud 25 j., schippersknecht te Brouwershaven, op 24 Februari 1930 te Sas van Gent aan boord van het schip „Reijnolds". Eisch5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak; idem. M. A. H. E., voomoemd, te Sas van Gent op 1 Maart j.l. aan boord van het schip „Reij- nolds". Eisch 7.50 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak: 7.50 boete of 3 dagen hecht. H. E., oud 37 j., schipper te Rotterdam, op 22 Februari 1930 aan boord van het schip „Vaarlust". Eisch: 12.50 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. S., oud 18 j., sch/.ppersknecht te Rotter dam, op 23 Februari 1930 aan boord van het schip „Goeree" te Sas van Gent. Eisch: /5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraakidem. Zij speelden Mah-fong en Simonis be- weerde zich niet wef te voelen en bleef zitten kijken. Om de tafel zaten ze nogal nauw, zoo dat Westerman dicht tegen mevrouw Kennard aanzat, die verkozen had om voor hem te ..droomen". Op een oogen blik, terwijl ze aandachtig de beenen en bamboe stukken bekeek en overwoog, wat ze zou weggooien, trachtte de eerste assistent aan juffrouw Gould te beduiden. hoe weinig hij zich op zijn gemak ge- voelde, maar April was in drulc gesprek met Flavin en alles wat hij bereikte. was een veelbeteekenenden knik van Barnes. De dames gingen even voor elven ter ruste en kort daarop mompelde Flavin iets over nog een heel eind naar huis en strompelde de trappen af. Kennard begon de stukken weer in de laadjes te bergen. ,,Den hemel zij dank", riep hij uit. klaarblijkelijk doelend op de afwezigheid der dames. ,,Nu kunnen we tenminste rustig ons kaartje leggen! Simonis! Barnes keek eens om. De stoel van den dokter was ledig. De administrateur riep opnieuw. Simonis! Heeft iemand hem zien weggaan?" Westerman schudde zijn hoofd. ..Misschien is hij wat gaan liggen opperde de controleur. ,,Hij zei toch. dat hij niet lekker was". Kennard schoof de klep van de Mah- Jong-doos dicht. ,,Het is een vervelend gezeur, in ieder geval. Neem er nog eentje, kerel!" Nog bijna een uur bleven ze zitten roo- ken en praten. Opeens stond Wester man op en stak zijn hand uit. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1