ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. So. 8618, MAANDAQ 15 DECEMBER 1930. 70e Jaargang RAADSVERGADERING. BIHNENLAND. jsuiiwiwiii1"r***-1 DRAiSfflAvAisVALKEriBURG'Sr LEEUWARDEN TER NEUZEN, 15 Dec. 1930. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Jt> *JM>JW«Ml:vSTSI»J5M8s E'.raen Ter Neuter 11.40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzer •- :er pr-st /L80 per 3 maanden - B« voor uitbetallng fr per post f 6 60 per jaar - F<*.r l'....j;k» «n Amerika 2,25. overlge lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland all sen bri voorultbetaltng. tAtg-efeter: FInaa P 3. VAN DE 8ANBB. GIRO 38160 TELEFOON No. 26. UIVERTENTI8N: Van 1 tot 4 regels /0.80 Voor elken ra6°r /t" Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berenend. HaadelsadvertentiSn bij regelabonnement te gen vennlnderd tarisf, hetwelk op aanxraa% vetkrrjgbaar Is. - Inzendlng van advertentlfin liefat 66n dag voor de nltga**. mr BLAB VER8CH3JNT IEDEREN MAA NBAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVON7V De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den gemeenteraad is belegd op Donderdag 18 December 1930, des namiddags twee iiur. Ter Neuzen, den 15 DecemJber 1930. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Na eenig debat is besloten, op 19 Decem ber in de afdeelingen te doen onderzoeken de ontwerpen betreffende crediet aan de aardap- pelmeelindustrie en de ratificatie van de han- delsconventie van Maart 1930. Aan de orde komen de wijzigingen van eenige artikelen der inkomstenbelasting en dividend- en tantiemebelasting. De heeren Van Rappard (lib.) en Gerhard (s.d.) komen op tegen de belasting van divi- denduitkeering over cooperaties en betoogen, dat het hier restituties betreft. De heer De Visser (comm.) client een motie in, om de cooperaties niet met winstbelasting te be las ten. Minister De Geer wijst de motie af, op for- meele gronden, en zegt, dat uitdrukkelijk be- paald is, dat de verbruikscooperaties vallen buiten vrijstelling. De heer De Visser trekt de motie in. Het ontwerp wordt aangenomen z.h.s. Verhooging van den gedistilleerd-accijns. Vervolgens kwam in behandeling het wet3- ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Dit ontwerp, dat zoowel buiten als in de Earner een zeer ongunstige ontvangst had genoten en tegen welks aanneming een zeer groot aantal waarschuwende stemmen zijn opgegaan, omdat in de eerste plaats be- twijfeld wordt of de Minister zijn doel, een hoogere opbrengst van de accijns wel zal be- reilken, en voorts wegens het gevaar voor op- leving van den smokkelhandel en de onrust die er voor den bonafiden handel het gevolg van zal zrjn, genoot ook in openbare vergade ring een sterke bestrijding al is het ook, dat wegens de verhooging van den accijns in Duitschland en in Belgie het smokkelargu- memt wel van zijn kracht heeft verloren en Minister De Geer heeft het wetsontwerp dan ook alleen in veilige haven kunnen halen, door de portefeuillekwestie te stellen. Hoewel daarvan openlrjk niets gebleken is, werd in politieke kringen toch vermoed, dat de om- standigheid dat naar verwacht werd de Mi nister er zijn aanblijven aan zou verbinden, zekere kringen der Kamer daarin aanleiding vonden om v66r het ontwerp te stemmen, aan- gezien zij dezen Minister van Financien die naar hun meening voor sommige belangen de koorden der beurs wat te dicht houdt, liever zouden zien verdwijnen. De strijd werd geopend door den heer Kor- tenhorst (r.k.) die meent, dat het niveau, waarop de accijns nu staat, solide is. De nieuwe stijging brengt onrust in de In dustrie en zal misschien den smokkelhandel doen herleven en misschien de vier millioen gulden, die de minsiter er van verwacht niet opbrengen.. De verhooging is een fiscaal avontuur. De heer Schouten (a.r.) betoogde dat de minister het voorstel te eenzijdig fiscaal be- schouwt en te weinig de belangen van de In dustrie in het oog houdt. Het najaar van 1931 acht iSpr. meer geschikt om over de urgentie van het ontwerp te oordeelen. Laat de minis ter de Kamer de beslissing thans besparen. De heer Oud (v.d.) bestreed het ontwerp, omdat het bedrrjfsleven recht heeft op stabi- lisatie Ook de drankbestrijders hebben tegen verhooging van den accijns gewaarschuwd. Het gaat er thans om een tijdelijke verminde- ring van inkomsten op te vangen. Men moet daarvoor gebruik maken van de overschotten van vorige jaren of leenen. De heer Van Vuuren (r.k.) bestreed het ontwerp emstig en verwacht in dezen tijd van werkloosheid opleving van den smokkelhandel. Hij heeft liever geen 4 millioen meer te ont- vangen dan opleving van het smokkelkwaad. De heer Teulings (r.k.) was de eerste ver- dediger van het ontwerp. Hij beschouwde het als te zijn een zuiver fiscalen maatregel. De handel heeft het in de hand de reactie van het publiek op de prijsverhooging te bepalen. Ooik hij acht toeneming van fraude bij ledere belastingverhooging mogelijk, doch het argu ment te sterk gekleurd. De heer Van den Tempel (s.d.) kan vast- beradenheid van een Minister niet roemen, als deze wordt gebruikt om de volksvertegen- woordiging te dwingen. Hij kwam op tegen de houding van den Minister, die tegen met-aan- neming van het ontwerp heeft gewaarschuwd, omdat dit een slagboom zou vormen tegen verbetering van de sociale voorzieningen. De heer L. de Visser (comm.) gaf te ken- nen voor de bedreiging niet uit den weg te giaan. Hij leidde er uit af, dat de Minister zrjn baantje moe was en zag hem met zijn ont- werp liefst zoo gauw mogelijk verdwijnen. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) achtte tegen stemmen onverantwoordelijk, aangezien thans zooveel geld noodig is en allerlei nieuwe uitgaven achterwege moeten blrjven. Brengt de verhooging de 4 millioen niet op dan zal hij daarover nog niet treuren omdat dan daaruit van een verminderd ge bruik blijken zou (maar waar blijft dan de schatkist De heer Kersten (st.geref.) meent dat de regeering met het indienen van dit ontwerp, zoo kort na de verlaging van den accijns geen goed figuur maakt doch zou er voor stemmen omdat hij van oordeel is, dat de dure drank het gebruik zal doen verminderen. De Minister van Financien, de heer De Geer namen. besprak eerst de financieele noodzakelijkheid „De Plattelandersbona, van het ontwerp. De overschotten zijn reeds 1 gebruikt om Staatsschuld af te lessen. Deze j is van 3 tot 2% milliard gedaald. De overige uitgaven stijgen echter en we leven op de uiterste grens van ons inkomen. Het tekort i van 9 millioen op de Staatsbegrooting is niet J tijdelijk, maar beteekent een definitieve sto ring van het financieel evenwicht, dat dade- lijk moet worden hersteld. De verlaging van den accijns is een tegen- valler geworden. Hij kan op grond van inlich- tingen van deskundigen niet aannemen, dat een verhooging van den accijns tot 200 aan leiding zal geven tot wederopleving van den gefnuikten smokkelhandel, aangezien deze een kostbare outillage vereischt, die alleen geriskeerd worden bij ruime Winston. De accijnsverhooging in Duitschland is van dien aard, da.t ihet voorgestelde bedrag van 200 gehandliaafd kan blijiven. De drank- accijns in Belgie vertoonde in 1929 een marge van f 1,21 per H.L., welke veilig geacht werd, wordt daar nu f 1,09, blijft dus ook aan den veiligen kant, daar in de adressen aan de Kamer betoogd is, dat de marge 1,65 be- draagt. De Minister is van oordeel, dat de ver- wachte 4 millioen verkregen zal worden, om dat de smokkelhandel geen gevaar is en ver- mindering van het verbruik niet te verwach- ten is. Onderstel eens, dat het verbruik toch zou verminderen, dan znt er aan dit ontwerp een voordeel op ander getoied, namelijk van verm in tiering van het drankmisbruik, waarop de heeren Kersten en Teul-ings wetzen. Vervolgens betoogde de Minister, dat zijn ontwerp uit het oogpunt van wetgeving he- boo>rlijk is. Het is meermalen voorgekomen, dat een wetsontwerp na korten tijd gewijzigd moest worden, omdat de tijdsomstandigheden gewijzigd waren. Zoo werd de Pensioenwet herzien in 1922, in 1923 en in 1925. Waar 't alleen om gaat is om de nuttige grens der verlaging te vinden. Het oorspronkelijk doel van het ontwerp blijft gehandhaafd, zoodat het ook niet leiden zal tot instabiliteit. Het ontwerp is niet zoo maar uit de lucht komen vallen. Het is eigenlijik een onderdeel van de Rijksbegrooting voor 1931; op de vier millioen is gerekend. Door de Kamer is aan- gedrongen op voorziening in allerlei behoef- ten. Mag zij het dan op haar verantwoording nemen, haar stem aan dit ontwerp te onthou- den? De Minister hoopte, dat ook die leden, die aanvankelijk bezwaren voelden, him stem er aan zouden geven. De sociaal-democraten zullen het kunnen besohouwen als een ,,nood-verordening' (Gelach. (Dit sloeg op de noodverordeningen van de Duitsche Regeering.) De Minister hoopte, dat de Kamer dit door hem onmisbaar geachte ontwerp zou aan nemen, op,dat hij met opgewektheid zijn taak kan voortzetten. Hij eischte van niemand, dat hij tegen zijn overtuiging zou stemmen, maar hij liet zich door niemand het recht ontnemen, zelf zijn verantwoordelijkheid te hepalen. De rede van den Minister miste haar uit- werking niet, hetgeen uit de korte verklarin- gen er werd niet meer gerepliceerd aan de stemming voorafgaande, bleek. In den linkerhoek, die tijidens de rede van den Minis ter nogal onrustig was, werd het rumoeriger. De heer Boon (V. B.) verklaarde het zeer te betreuren, dat de Minister de Kamer stelde voor de vraag: verwerping en aftreden van den Minister, of aanneming. Daar zijn frac- tie dezen Minister van Financien niet zou willen missen, zou zij voorstemmen. (Ru- moer van de sociaal-democraten.) De heer Schouten (A. R.) deelt mede, dat hij gaame nader van gedachten zou hebben gewisseld, doch dat hij dit onvruchtbaar achtte na de verklairing van den Minister, dat hij zijn ministerieel leven aan het ontwerp ver- bond Daarom zou de heer Schouten zijn stem eraan geven, omdat hij voor een ontwerp als dit, in de tegenwoordige omstandigheden, geen crisis aan Financien wilde bevorderen. Hij betreurde het, dat de Minister gemeend heeft, deze gevolgen aan een financieel met nood- zakelijk en voor het bedrijfsleven schadelijk ontwerp te moeten verbinden. (Gejoel en gehoon van de sociaal-democraten.) Het ontwerp tot verhooging van den gedis tilleerd accijns van 180 tot 200 per H.L.. ingaande 15 Januari 1931, werd vervolgens met 57 tegen 33 stemmen aangenomen. Tegen stemden de S.D.A.Pde Vrijz.- Democraten ,de Communisten en de Roomsch- j Mvuior Van Vuuren en Kor- (Ingez. Med.) gadering te Utrecht bijeen; overwegende, dat momenteel de Nsderlandsche landbouw in een noodtoestand verkeert en dat vele landbou- wers met den ondergang bedreiigd worden, dringen hij, Uwe Excellentie aan op spoedige hulp aan den landbouw door loonende produc- tieprijzen te verzekeren voor landbouwpro,due- ten, tarwe, aardappelen, suikerbieten, zuivel- en tuintoouwproducten, en den landbouw in het alg'emeen van de lasten, voortspruitende uit de sociale verzekering, te ontheffen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de op Donderdag a.s., des namiddags 2 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. om aan Kr. Hamelink alhier vergunning te ver- leenen een gedeelte van zijn privaatput in gemeentegrond te leggen; 4. Idem tot verkoop van het perceel gemeentegrond aan J. J. C. van Sprang alhier, dat aan hem in erfpacht is ge- geven; 5. Idem tot verkoop van een perceel ge meentegrond aan A. A. Eekman, alhier; 6. Idem tot intrekking van het raadsbe- sluit van 30 October 1930 tot verkoop van een perceel grond van het gemeen- telijk Woningbedrijf aan J. P. van Aer- de te Sluiskil; 7. Idem om een strook grond, gelegen naast het rijwielpad in den Schoolweg te huren van de Z. V. T. M.; 8. Idem tot bencemirg van den heer Adr. de Kraker, alhier, tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School A; 9. Idem tot benoeming van een onderwij- zeres aan de Openbare Lagere School D te Sluiskil. Op de voordracht zijn geplaatst: a. W. C. Zoethout te Hoofd- ARBEIDSBEURS TE TER NEUZEN. Op 13 December stonden als werkzoekendem (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werk- loos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven Transport en losse arbeiders 210, zeelieden 5, nachtwakers 1, timmerlieden 11, betontim- merlieden 4, betonvlechters 2, opperlieden 3, metselaars 3, stucadoors 1, schilders 3, trem- mers 3, stokers 2, bankwerkers 1, nageljon- gens 1, ijzerwerkers 1, smeden 1, electriciens (halfwas) 1, fabrieksarbeiders 18, broodbak- kersknechts 1, totaal 272. De aanmeldingen bedroegen: Maandag 125, Dinsdag 126, Woensdag 125, Donderdag 140, Vrijdag 147 en Zaterdag 149. Woensdagavond heeft op den rijiksweg OostburgDraaibrug een emstig auto-onge- val plaats gehad. Een auto reed tegen een boom, met het gevolg, dat twee personen emstige verwondingen opliepen; een hunner werd naar het St. Antonius-gesticht te Oost burg vervoerd, terwijl de ander emstig aan het hoofd werd gewond. De auto was groo- tendeels vemield. De politie stelt een onder- zoek in naar de oorzaak. DE VERBINDING OOST- EN WEST- ZEEU WSCH-VLAANDEREN De gemeenteraad van Biervliet heeft aan het college van Burg, en Weth. dier gemeente opgedragen bij de regeering aan te dringen op een rijksbijdrage voor een volledige ver- nieuwing van den weg BiervlietVerbindnngs- weg Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. AARDAPPELEN. De Landbouwvereeniging „Redt U zelven" te Aalst meldt, blrjkens mededeeling van den Rijkislandbouwconsulent Jhr. Van Vreden- burgh te Capellen bij Antwerpen, dat er geen wedde verlaagd met 25 bij twee, 30 bij drie, 35 bij vier, 40 bij vijf en 45 bij zes betrekkingen, met dien verstande, dat de korting niet wordt toegepast op de hoogst bezoldigde betrekking; hij gelijke bezoldiging niet wordt toegepast op de reeds bekleed wor- dende betrekking of brj gelijken diensttrjd op 6dn der betrekkingen; en bij nieuwe betrek kingen van gelijke bezoldiging voor een gelijk dee! op elk dier betrekkingen wordt toege past. Verlaging van bezoldiging voor thans in functie zijnde titularissen heeft niet plaats. ZAAMSLAG. Op Vrijdag 12 December 1.1. had alhier in het Cafe bij den heer R. P. van de Veke de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de afdeeling voor Volksonderwijs. Nadat de vergadering, die om 5 uur was aangevangen, om ongeveer 6 uur geeindigd was, werd overgegaan tot de gewone feest- avond. Telken jare bleek, dat het schoollokaal voor de in groote getale opgekomen belangstellen- den veel te klein was en er voor alien geen plaatsen beschikbaar waren. Ten einde hierin verbetering te brengen, was het bestuur nood- gedwongen om op de een of andere wijze hier in te voorzien, te meer nog omdat hij som- migen de lust ging ontbreken om in het ver- volg deze echt gezellige bijeenkomst bij te wonen. Het is daarom dat het bestuur de noodzakelrjkheid heeft ingezien om in 't ver- volg voor meer plaatsruimte te zorgen. De mime bovenzaal in voormeld caf6 bij den heer Van de Veke, is dan ook voor dit doel alleszins geschikt. De net versierde zaal en het eveneens versierde mime tooneel, viel bij ieder bij het binnentreden goed in den smaak. In ongeveer een kwartier tijd was de zaal reeds tjokvol en moesten nog ehkelen zich met een staanplaats vergenoegen. In zijn openingswoord zeid€ de voorzitter, de heer P. C. de Moor, nadat hij de aanwezigen had toe- pootaardappels van de varieteit Eerstelingen g-esproken, dat deze zaal was fagehuurd uit- i /d r\ ni. n-n in rroon CTAVfl 1 meer voorradig zijin. Ook zijn de soorten Geldersche muizen en Alpha's uitverkocht. Men verwacht in Belgie tegen 1931 een tekort aan aardappelen, omdat de qualiteit over het algemeen onvoldoende is geweest bij het inkuilen. Er is vooral vraag gekomen voor Geldersche muizen en voor Industrie van zwaren grond. Het aanibod van witvleezige aardappelen uit de Ardennen is veel geringer en er is levendige vraag. 10. 11. BESCHERMING DER S i 1K EKBIETEN - TEELT IN BELGIe. Door de Kamer van Volksvertegenwoordi- i ging is een wetsontwerp aangenomen, strek- plaat; b. J. M. van Dixhoom te Bier- j kende om den accijns op suikar, welke 20 frs. vliet en c. M. P. Nijssen te Sluiskil; per 100 K.G. bedraagt, af te schaffen, doch tegelijkertijd het invoerrecht op suiker met 20 fr. per 100 K.G. te verhoogen. Dienten- gevolge zou het den suikerfabrikanten moge lijk zijn den prijs der bieten met 52 fr. per 1000 K.G. te verhoogen. Ter compenseering van het verlies groot 80.000.000 fr. welke de schatkist door desze accrjnsverlaging zal lijden, is een verhooging voorgesteld van den accijns op alcohol. Katholieken, Moller, Van Vuuren tenhorst. TT. V66r stemden de Anti-Rev., de Chr.-His.o- rischen, de overige R. K., de Staatk. Geref. en de V. B. DE NOOD DER BINNENSCHIPPERS. Het bestuur van de Nat. Schippersvereeni- ging te Groningen heeft een adres gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin er met klem op wordt aange drongenonverwjjld afdoende maat- regelen te willen doen nemen om m den steeds grooter wordenden nood der binnen- schippers te voorzien. In het adres wordt herinnerd aan het request van dezelfde ver- eeniging van 2 Mei 1930 en aan de verschiV lende besprekingen, die in en buiten de Tweede Kamer zijn gevoerd in verband met den slechten economischen toestand der par- ticuliere binnenschippers. PLATTELANDERSBOND. Donderdag heeft de Plattelandersbond te Utrecht zijn algemeene vergadering gehouden. Behalve huishoudelrjke aangelegenheden werden ook de crisis in den landbouw en de maatregelen tot lendging van de crisis in be- spreking gebracht. Na langdurige discussies werd meL alge meene stemmen de volgende motie aange- 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. Idem tot benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager OnderwijiS voor Sluiskil en Driewegen, wegens aftreding van H. J. Colsen. Aanbevolen worden: a. L. van Ecke; b. L. Doppegieter; Idem tot benoeming van twee leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de Kom, wegens periodieke aftreding van de heeren C. F. Kohler en Lok. Aanbevolen wor den: 1. a. C. F. Kohler; b. J. van der Peijl; 2. a. A. W. Brons; b. L van de Sande; Stemmen over het voorstel om over te gaan tot het oproepen van een gemeen- te-geneesheer, op een jaarwedde van 800; Voorstel van Burg, en Weth. tot vast- stelling van eene verordening op de heffing en invordering eener hondenbe- lasting in de gemeente Ter Neuzen; Idem op het ruimen van privaatputten en tonnen; Idem om aan den Keuiringsveearts voor 1930 een toelage uit de gemeentekas toe te kennen van /200; Idem om in beginsel te besluiten de rente en aflossing te garandeeren van eene geldleening door de Woningbouw- vereeniging „Werkmansbelang" alhier aan te gaan, voor den bouw van 9 kieine middenstandswoningen Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1930; Idem tot vaststelling van het supple- toir kohier hondenbelasting 1930; Idem Rioolbelasting over 1930; Ontheffing schoolgeld 1929 en 1930; Ontheffing rioolbelasting 1930; Benoemen Raadscommissies. in algemeene ver- AKTE FRANSCHE TAAL. Te Amsterdam slaagde voor Fransch akte B, de heer T. J. van Vree te Hulst. DROEVIG ONGELUK. Gisteravond werd alhier het treurig bericht ontvangen, dat de 23jar,ige Joh. Meertens, varende brj den beurtschipper op Amsterdam F. de Nijs, op het Hollandsch Diep, ter hoogte van Klundert, bij het overkomen van de giek overboord is geslagen en in de diepte verdwe- nen, zonder dat men lets van hem heeft ge- zien. Hij was een der kostwinners zr)ner moeder. J. A. DREGMANS. f Na eendgen tijd geleden door een ongesteld- heid te zijn getroffen die weinig hoop liet, is j.l. Zaterdag te Axel overleden de heer J. A. Dregmans, notaris aldaar. Hij heeft dat ambt ongeveer 20 jaar vervuld. Reeds toen hrji als candidaat op het kantoor van zijn vader werkzaam was, genoot hij aller achtmg en het vertrouwen der talrijke clienteele en het droeg dan ook de algemeene instemming weg, dat de overledene als cpvolger van zijn vader tot notaris werd benoemd, hetgeen ook wel bewezen is door de groote clienteele die dit I kantoor trouw bleef. Met leedwezen werd van zijn ziekte en het nu gevolgde overlijden kennds genomen. JAARWEDDE BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN, ONTVANGERS EN WETHOUDERS. Ged. Staten van Zeeland hebben zich tot de colleges van Burg, en Weth. in de provin- cie gewend met een circulaire, waarin zij mededeelen, dat hun besluit van 12 September j.l. inzake de jaarwedden van de Burgemees- ters, Secretarissen en Wethouders bij Kon. besluit van 25 November j.l. is goedgekeurd en wiaarin zij er ten overvloede nog de aan- dacht op vestigen, dat deze regeling ingaat voor wat betreft de Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers met 1 Januari 1931 en voor wat betreft de wethouders met 1 Sep tember 1931. In het besluit vormt het bevolkingscijfer den grondslag voor de volgende classificatie eerste klasise beneden 801 inwoners Burg, en Seer /1000, Ontvanger 300, Wethouders elk 50: 2de klasse 801—1200 inwoners resp. 1200, 350 en /70; 3de klasse 1201—1600 inwioners resp. 1500, 400 en 90; 4de klasse 10012300 inwoners resp. 11800, f 500 en f 120; 5de klasse 2301—3000 inwoners resp. 2100, 650 en /160; 6de klasse 30014000 inwoners resp. 2500, f 800 en /200; 7de klasse 40015000 inwoners resp. f 3000, 1000 en /250; 8ste klasse 5001 en meer inwoners resp. 3600, 1300 en /300; uitgezonderd zijn: Zierikzee burgemeester en secretaris 4100, ontvanger f 1900, wethouders elk f 500 Goes en Ter Neuzen burgemeester en secre taris 4500, ontvanger 2400, wethouders 1000; Middelburg en Vlissingen burgemees ter f 6000, secretaris f 5500, ontvanger 3600, wethouders voor Middelburg elk 2000 en voor Vlisisingen elk 1500. De aanvangsjaarwedde wordt telkens na twee jaren dienst verhoogd: a. voor de burgemeesters en secretarissen van Middelburg en Vlissingen vier maal met 250; b. voor de overige burgemeesters en secre tarissen vijf maal en wel met f 100 voor ge- meenten van de le, 2e en 3e klasse; met 150 voor die der 4e en 5e klasse; met 200 voor die der 6e, 7e en 8e klasse en de gemeenten Zierikzee, Goes en Ter Neuzen. c. voor de ontvangers vijf maal en wel met f 60 voor gemeenten der le, 2e en 3e klasse; met 90 voor die der 4e en 5e klasse; met 120 voor die der 6e, 7e en 8e klasse en met 150 voor de gemeenten Zierikzee, Goes Ter Neuzen, Middelburg en Vlissingen. Te beginnen met het derde kind beneden 18 jaar wordt 2% toeslag toegekend van de bruto wiedde met een minimum van 50 en een maximum van 200 per kind, met dien verstande, dat voor elk daarvoor m aan- merking komend kind slechts <5<5n toeslag wordt genoten. Bij gelijktijdig vervullen van verschillende der genoemde betrekkingen wordt de jaar- sluitend voor een feestavond en in geen geval gedurende dien tijd is te beschouwen als een herberglokaal, terwijl er in geen geval bier of sterke dranken zullen mogen worden getapt. Het muzikale werk werd uitgevoerd door mtej. M. Kaijser—Deurwaarder, H. Houg en A. Kaijser. Het geheel stond onder leiding van mevr. De Moorde Goede en met medewer- king van mej. J. Nijssen. Als eerste nummer werd opgevoerd ,,De vroolijke schoenmiaker", waarna een half uur pauze gehouden werd. Nadat nog verschillende stukjes waren ten gehoore gebracht, werd by nummer 10 mevr. De Moor, mej. J. Nijssen en mej a. KaijserDeurwaarder door de leer- lingen een fraaie bloemenmand aangeboden, terwijl door oud-leerlingen aan mevr. de Moor- de Goede nog werd ter hand gesteld een Spie gel in kostbare Irjst en waarbij waren een tweetal borstels. Allen bedankten aan de hun bewezen eer, terwijl mevr. De Moor meende, dat de bewezen eer hare verwachtmg zeer overtrof, maar voor haar een reden is om hare beste krachten te blijven besteden om aan deze gelegenheden, die wij hopen nog dik- wijls te zullen beleven, hare medewerkmg te zullen verleenen. Allen die deze feestavond hebben bijgewoond zijn hoogst voldaan naar hunne woningen teruggekeerd, Wat aldaar op het gebied van het tooneel door kinderen is gepresteerd, ging inderdaad ieders verwachting te boven en men kan zich indenken, dat veel geduld en wilskracht en uithoudingsvermogen men moet bezitten om kinderen voor zoo lets pasklaar te maken. Deze eer komt toe aan mevr. De Moor—De Goede en aan mej. J. Nijssen. Voornamelijk mevr De Moor heeft in deze weer getoond in staat te zijn te doen, dat voor velen beslist niet kan gedaan worden. Tijdens de opvoering werd het tooneel in kleuren electrisch verlicht, terwijl dit was aan- gelegd door den heer H. Houg voornoemd, die ook veel heeft bijgedragen om dezen avond te doen slagen. Bij ieder afgewerkt nummer werd geapplaudiseerd, terwijl dit na de opvoering van de stukken .,De vroolijke schoenmaker" en „De vroolijke Tyrolers schier zonder einde aanhield. Het was, en het kan worden gezegd, een beslist genotvolle avond, terwijl de prachtige costumes algemeen werden bewonderd en geprezen. Staande de pauze werden de kinderen ruim getracteerd op koek en limonade, wat de feeststemming ook ten goede kwam. AXEL. Vrijdagavond had hier de tentoonstelling plaats van de Wereld-Bibliotheek op de boven zaal van mej. wed. Gilijamse. Hoewel er voor ieder wat te vinden zou ge weest zijn, was er weinig belangstelling voor. De heer Winterink, lid van het Hoofdbestuur der ,,W.-B.-vereeniging", hield een lezing met lichtbeelden en technische wetenswaardighe- den betreffende het vervaardigen van boeken, zooals dit in de werkplaatsen te Amsterdam plaats heeft, en over het onderwerp „Het boek en zijn beteekenis. BOSCHKAPELLE. Den len Januari 1931 is het 25 jaar geleden, dat onze veldwachter, A. Wijnacker, alhier, als zocdanig in functie trad. Als totaal vreemdeling, scheen hij voor een moeilijke taak te staan, aangezien hem de mentaliteit der ingezetenen vreemd m Nochtans wist hij Bich al spoedrg aan dat karakter aan te passen en waar hirji heit noo dig achtte, dit op kalme, bezadigde manier m betere banen te leiden. Door zqn tactvol op- treden h&eft hij veler onderling misverstand weten hij te leggen; veler onbesuisdheid tot bedaren gebracht, wanneer zich conflicten voordeden. Vanaf bet begin zijner loepbaan Ze hij er zich op toe een goede samenwer- king aan te kiweeken met andere politiecorp sen? voor wie hij in moeielijke situatios een veilige leider was, hetgeen ongetwijfeld dik-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1