Bij gevatte Koude 'RUWE HUfD LANDBOUWBEKICHTEN. S P 0 R T. g!SM8gaPB BBEICHTKH. m IWijnhardt's Poeders DE HEER A. VAN DER WEIJDE TREKT ZICH TERUG UIT HET OPENBARE LEVEN. VOETBAL. n RECHTSZAKEN. een gelukkige poes. Schra/e L/ppen Gesprongen Handen Ingez. Med.) ties van vertrouwen en wantrouwen in ihaar. Men voorspelt een afbrokkeling van de par- tjjern en partijtjes die haar toen gesteund heb ben en dr. Curtius zail bet izwaar te verant- ■vroorden krijgen, wanneer het bloed kruipt waar beit niet gaan kan. Het ligt voor de band dat hij zal willen afiwachten, wat de aan- staande vergadering van den Volkenbonds- raad over bet officieele Duitscbe protest in take de verdrukkimg der Duitscbe minder- faeden in Polen beslist. Deze raad zal ook de andere partij booren, want Zaleski, de Pool- ache minister van buitenlandsche zaken, be- reidt een antwoord op de Duitscbe protesten die o.a. op de lezingen van den Duitschen con- aui te Kattowitz gegrond zijn, voor. Een ver- anderimg in de leiding der Duitsche buiten landsche politiek zou op dit oogenblik ai zeer ongelegen komen, nu het Fransche ministerie gereeonstrueerd moet worden en het vertrou wen in bet beleid van Briand in Frankrijk tocb reeds verzwakt is. DE GENTSCHE HOOGLEERAREN. Naar de (Brusselsche) „Standaard" van prof. Vermeylen, den rector der Gentsche Hoogeschool vemam, bebben zich thans op <5en na alle professoren der Gentsche Hoogeschool die hun medeiwerking verleenen aan de „Echo des Hautes Etudes", neergelegd bij bet hun opgelegde verbod om aan beide onderwijs- instellingen te doceeren. Zij hebben alien de verb in tenia aangegaan geen leergangen bij de „Ec.ole des Hautes Etudes" te aanvaarden, djw.z. eursussen, die parallel loopen met een universiteitscursus. Het is intusscben te betreuren, schrijft de ..Standaard", dat de boogleeraren niet sedert lang hebben ingezien, dat hun waardigheid van professor der Vlaamsche Hoogeschool hen had moeten aansporen uit vrije beweging een besluit te nemen, dat hen thans moest worden opgelegd en waardoor de openbare meening in Vlaanderen wekenlang in beroering werd gehouden. RTJSSISCH BONT. De Engelsche bonthandelaars maken zich ongerust over het „dumpen" van Russisch bont in Engeland. Op een te Londen gehou den vergadering van vertegenwoordigers van den heelen Engelschen bonthandel werd mede- gedeeld, dat de Sowjet-regeering niet slechts tegen lage prijzen bont op de markt brengt, doch ook van plan was zich via haar agenten redhtstreeks tot den kleinhandel te wenden. Engelands positie als de bontmarkt der wereld werd daardoor ernstig bedreigd. Het Russisch aanibod bedraagt thans nauwelijks tien pCt. van de bij het V.ijtfjaarsplan voorgenomen pro- ductie. Gedurende tien jaar na de revolutie stond de jacht in de meeste deelen van Rus- land en Siberie bijna volkomen stil, met het gevolg, dat het wild zich aanzienlijk heeft vermeerderd. De Engelsche bontbandelaren verzoeken de regeering, den invoer van Rus sisch bont te vebbieden. DE BELEEDIGING DER VLAG. Oe Belgisehe minister van justitie, Janson, heeft thans bij de Kamer het wetsontwerp in- gediend „tot beteugeling van den smaad aan 's lands vlag en wapenen." Het eenige artikel van dit ontwerp is een amendement op het strafiwetiboek, dat aange- vuld wordt met den volgenden tekst: Wordt gestraft met veertien dagen tot zes maanden gevangenis en met een boete van 26 tot 500 frank of slechts met een van deze straffen, alwie in het openbaar door feiten, gebaren of woorden de nationale kleuren of 's rijks wa penen heeft beleedigd. De memorie van toelichting verklaart o.a.: ,I5e nationale waardigheid kan niet dulden dat de vlag opzettelijk en in het openbaar wordt beleedigd in weerwil van het offer van hen, die vielen om haar te redden en van Belgie, dat in ieders oogen door de vlag wordt gesymboliseerd. Dit geldt ook voor s rijks wapenen". Onder beleedigingen worden ver- Sfcaan redevoeringen, liederen en kreten, ge baren, gefluit, rumoer, gejouw; toesmeuring met modder of vuil, wegnemen, scheuren rerbranden. Slechts is van toepassing der wet touibengesloten de onthouding van het eeren dei /lag door b.v. het hoofd gedekt te houden. Wat de wet beschermt is de gedachte, die de vlag belichaamt en die er in de oogen van de aatie de hoogere beteekenis aan geeft. De memorie dringt tenslotte aan op een eaverwijlde behandeling van het ontwerp. HET EINDE VAN HET PROCES TE MOSKOU. De vijf te Moskou ter dood veroordeelde Hpecialisten, Ramzin c.s., zijn schrijft de N. R. Crt., door het Centraal Uitvoerend Comitd, de eenige instantie die hun veege lijf nog kon redden, begenadigd, nadat het Hoog- gerechtsihof zelf hen voor gratie had aanbe- volen. Hun doodstraf is in tien jaar gevan- genisstraf gowijzigd ,voor de drie andere, tot tien jaar gevangenisstraf veroordeelden is de straf wat verminderd. Zoo is dus een proces geeindigd dat niet anders d«n een groote politieke demonstratie voor het Sowjet-regime kon genoemd worden en dat de weldenkenden in de geheele be- scepticisme hebben aangezien. De enscenee- schaafde wereld daarom met het grootste ring als politieke sensatie was in de puntjes venzorgd. De rechtzaal leek een film-atelier waar de ontegenzeggelijk bekwame Russische „cineasten" stellig de gewenschte effecten hebben verkregen. Fel licht straalde op de be- klaagden neer terwijl zij met slaafsche on- denworpenheid hun bekentenissen als van buitem geleerde lessen opzegden. En midde- lerwijl draaiden de fUm-camera's lustig. De verdachtcn bekenden alles wat hun ten laste werd gelegd, en nog veel meer dan waarvan zij beschuldigd waren, en dit geschiedde alles voor de microfoon, van waar de behandeling der zaak door Rusland draadloos verspreid werd, tot stichting der goegemeente die nu het ware te hooren kreeg over de sabotage van het groote plan voor den opbouw van wat oorlog en revolutie vemield hebben, en over den snooden toeleg van buitenlandsche poli- tici. De „Industrieele partij", waarvan zij de leiders waren, organiseerde de sabotage en trof tegelijk toebereidselen voor gewapende tusschenkomst van het buitenland onder aan- voering van Frankrijk. Geen wonder dat tegen het meerendeel van zulke vijanden des vaderlands de doodstraf geeischt en deze daama over hen uitgesproken werd. Twijfelmoedige beoordeelaars vroegen zich echter af, of de specialisten na hun goede ge- drag voor de kostelijke diensten die z„ aan de Sowjet-machthefcbers beweizen en die al hun zonden in het verleden uitwischten, niet beloond zouden worden. Dit kon op tweeerlei manier geibeuren. Men kon hen kwansuis ter dood veroordeelen en daama, niet terechtge- steld, in het groote Rusland laten vendwijmen, wat naar men aanneemt meer gebeurd is met dienstvaardig bekennende beklaagden. Of men kon de doodstraf in gevangenisstraf ver- anderen. Van dit laatste bestond echter in de Sowjet-rechtspraak voor zulke invloedrijke vtjanden van het regime geen precedent. Nu is het er. Zij zjjrn toch begenadigd en hun gewillige ^bekentenissen" hebben hun het leven gered. In de overwegingen, waarop de gratie verleend wordt, heeft het Centraal Uitvoerend Comit6 nog even een hak gezet aan „het op imterventie beluste en militaris- tisch gezinde Frankrijk", welks bedoelingen in dit proces onthuld zijn. Dit diende de klap op den politieken vuurpijl te zijn, die zoo prachtig was opgegaan. De Duitsche natio- naal-socialisten en de Italiaansche fascisten zullen de kenschets met voldoening over- nemen. De beweging tot zedelijke ontwape- ning van Europa heeft van het proces te Mos kou een nieuwen knauw gekregen. betrokken, zoodat het niet op zijn weg ligt maatregelen te beramen om de gemeente Philippine vrij te stellen van het dragen van een gedeelte van de kostem der verbetering. Haven van Philippine. Aan de verzanding van de haven van Phi lippine, die aan natuurlijke oorzaken is toe te schrijven, wordt tegemoetgekomen door regel- matig baggerwerk te verrichten. De verzanding van het Axelsche gat, dat toegang geeft tot die haven, is een gevolg van de opslibbing, die in dit dee! van den Brakmam optreedt. Het in stand houden van de diepte in dat Gat behoort tot de bemoeiin- gen van het Departement van Financien. De ondergeteekende heeft de aandacht van zijn amibtgenoot op deze opmerking gevestigd. Veren. Er bestaat geen aanleiding om de opbreng- sten van de Rijksveren prijs te geven. Dat geen bruggelden voor het verkeer over Rijks- bruggen worden geheven, vindt zijn oorzaak in de wet van 22 Juli 1899 (Staatsblad no. 173), bij welke wet aan de veergelden niet werd geraakt. In 's Rijks financieel belang kan de bate uit de veren voorshands nog niet worden gemist. Het Hellegat. in het bezit te komen van een aantal der beste werken der wereld-Mtteratuur. De tientoonstellingen, die reeds in verschil- lende steden van ons land werden gehouden worden zoowel door de groote als door de plaatselijke pers zeer gunstig beoordeeld. s.s. „LUDWIGSHAFEN". Het s.s. ,,Ludwigshafen", welke brand in de salpeterlading had, zal niet naar Ter Neuzen komen, doch de geheele lading in Hamburg lossen. Een nieuwe partij wordt naar Ter Neuzen gedirigeerd per s.s. „Koenigsberg". in hoofd en ledematen, Rheumatische pijne*. Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aa*- gezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogiflt. (Ingez. Med.) TER NEUZEN, 10 DECEMBER 1930. Waterstaat«»bec?roottng Aan de Memorie van Antwoord van den Minister op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer omtrent de Waterstaatsbe- grooting, is het volgende ontleend. Uitbreidingsvverken van de haven te Ter Neuzen. Het uittrekken van een post om met de uitibreidingswerken van de haven te Ter Neuzen een aanvang te kunnen maken zou alleen mogelijk zijn, indien posten van andere werken met een in totaal gelijk bedrag war den verminderd. Voor het oogenblik schijnt daartoe geen aanleiding te bestaan te minder aangezien door uifcvoering van het kleine plan in de naaste toekomst zeer voldoende in de behoeften van de haven te Ter Neuzen zal worden voorzien. Het is dus niet noodig en ook niet economisch reeds onmiddellijk het groote plan uit te voeren. Electrific-atie van de bruggen over het kanaal Ter NeuzenGent. Wat betreft de opmerking over de electri- ficatie van de bruggen over het kanaal Ter NeuzenGent in het bijzonder te Sluiskil en te Sas van Gent moge worden verwezen naar het antwoord, dat de ondergeteekende heeft gegeven op vragen van het lid der Kamer, den heer Drop (Handelingen 19291930), Aan- hangsel, Vel 69, n°. 158). De hierbedoelde aangelegenheid is thans in nader onderzoek genomen. Nieuwe Axelsche brug. pi a nn en voor een nieuwe breede brug over de binnenihaven te Ter Neuzen (Axelsche brug) zijn opgemaakt. Met belanghebbenden wordt over de verdeeling van de kosten, in verband met de overwegend plaatselijke en gewestelijke belangen, bij die verbetering be trokken, overleg gepleegd. Electrische kracht l)ij de haven. De opmerking over het beschikbaarstellen van electrische kracht bij1 de haven te Ter Neuzen is den ondergeteekende niet duidelijk. Aldaair zijn eenige par.ticuliere kranen aan- wezig, van welke een aantal met stoom be- diend wordt. Wanneer bedoeld mocht worden de beweging van deize kranen electrisch te doen geschieden, kan worden opgemerkt, dat hier behoefte aan electrische beweegkracht nog niet is gebleken, terwijl overigens een viertal particuliere kranen in gebmik is, die electrisch worden bewogen. Spoorweg-Maatschappij Mecheleu. Ter Neuzen. Krachtens de bepalingen van't R. D. V. heeft de Directie van de Spoorwegmaatschappri Mechelen—Ter Neuzen zelfstandig en naar eigen inzicht te beslissen over de vraag om trent erkenning van een personeelvereeniging. Overigens kan tegen niet-erkenning door die Maatschappij van de Nederlandsche Vereem- ging van Spoor- en Tramiwegpersoneel moei- lijk bezwaar worden gemaakt, nu deze slechts een zeer gering aantal leden onder het perso- neel van genoemde spooorwegmaatschappij telt. Kanalen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Omtrent de wenschelrjkheid om in plaats van in Zeeuwsch-Vlaanderen een kostbaar kanaal aan te leggen, het tramnet uit te breiden, is nog onderzoek gaande. Daarbg zal ook moeten worden overwogen de aanleg van wegen voor vervoer per motorrijituig en daar- mede samenhangende vraagstukken. Tot zijn leedwezen kan de ondergeteekende vooralsnog ceene aanleiding vinden om den aanleg van een kanaal van Hulst naar Axel te bevor- deren. Veren over de Wester-Schelde. Daar het Rijk reeds voor 80 pCt. bijdraagt in het verlies op de exploitatie der veren over de Wester-Schelde en met betrekking tot in- richting en uitoefening van die veerdiensten belangrijke medezeggenschap heeft, ziet de ondergeteekende geen genoegzame reden om die veren, die trouwens ook een provinciaal belang dienen, in Rijksveren om te zetten. Voor de verbetering van de aanlegplaatsen te Hansweert en te Walsoorden zijn plannen in bewerking, terwijl met Gedeputeerde Staten van Zeeland overeenstemming is verkregen over de aanschaffing van een groote boot met voor-, achter- en zijlading, zoodat eerlang over een veerdienst voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaamdexen zal worden beschikt, waarmede automobielen veilig kunnen worden overgezet. Voor het veer van Hoedekenskerke naar Ter Neuzen wordt bij eerstgenoemde plaats in de nabijheid van het tramstation een bestaande inlaag ingericht tot haven, welke een veilige ligplaats voor de veerboot biedt. Aangezien verwacht wordt, dat de uit de richting van Noord-Brabant komende automobielen met het veer HansweertWalsoorden zullen wor den overgezet, schijnt de aanschaffing van een nieuwe boot voor den dienst Hoedekens kerkeTer Neuzen vooralsnog niet noodig. Mede met het oog op de aan die aanschaffing verbonden kosten verdiemt het de voorkeur af te wachten, hoe het verkeer zich ont.wikkelen Het inrichten van de veerbooten voor het overbrengen van spoorwegwagens verdient geen aanbeveling, omdat de spoorwijdte aan weerszijden van de Wester-Schelde verschil- lend is, behalve wat betreft den spoorweg van de Maatschappij MechelenTer Neuzen en in Ter Neuzen zeer kostbare werken noodig zouden zijn indien men het station van ge noemde spoorwegmaatschappij wilde bereiken. Verbetering van den weg Philippine Driekwart. Voor het toekennen van de gevraagde. Rijks- bijdrage in de kosten van de verbetering van den weg PhilippineDriekwart, bestaat geen aanleiding. Het Rijk is bij deze zaak niet De ondergeteekende stelt het op prijs, dat de in het Brabantsche vaarwater en het Helle- vangen van een aalmoes, omdat anders gat te ondememen werken instemming hab- politie zich zou kunnen bemoeien. ben gevonden. Of de werken in het Hellegat nadeelige gevolgen voor ander vaar- en visch- water, met name voor de kweekplaatsen van mosselen en oesters in de Grevelingen, zullen te weeg brengen, meent de ondergeteekende voorshands te mogen betwijfelen. Hij kan echter mededeelen, dat dit punt thans in ver band met ingekomen adressen van belang hebbenden in onderzoek is. Calamiteuzen polder Borssele. Voor de bezwaren tegen vrijverklaring van den calamiteuzen polder Borssele moge de ondergeteekende voor zooveel noodig verwij1- zen naar het verhandelde dienaangaande in de zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeland van 1928 en naar het rapport van den hoofdingenieur van den provincialen water- staat, dat bij de notulen van die zitting is afgedrukt. Voor een nader onderzoek zijner- zijds bestaat, naar zijn oordeel, geen aanlei ding. De dijksverplichtingen van den calami teuzen polder Borssele en het bedrag, dat dientengevolge door de ingelanden aan dijk- geschot moet worden betaald, zijn geheel overeenkomstig de dienaangaande bij wet en provinciaal reglement gestelde voorschriften bepaald. De ondergeteekende zou daarin geen verandering vermogen te brengen. Vluchthaven in den Stoofpolder. Met genoegen vemam de ondergeteekende, dat het voomemen tot aanleg van een vlucht haven in den Stoofpolder te Zijpe bij sommige leden instemming had gevonden. Naar zijne meening is die haven noodig en dient, na het reeds ondervonden uitstel, niet langer met de uitvoering van dit werk te worden gewacht. Het is hem niet bekend, dat de Rotterdam- sche Tramwegmaatschappij pogingen heeft aangewend om rechten op deze vluchthaven te krijgen, en hij meent, dat ook geenerlei reden zou bestaan om daartoe medewerking te verleenen. LEERAAR H. B. S. Op de voordracht voor de benoeming van een leeraar in de geschiedenis aan de 2e H. B. S. te Rotterdam, is no. 2 geplaatst de heer A. C. Muste te Ter Neuzen. STRATEN IN TER NEUZEN. Biji de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot overbrenging van bij het rijk in ibeheer en onderhoud zijnde gedeelten van de De Jongestraat en de Blokken gelegen in de gemeente Ter Neuzen, in beheer en on derhoud bij die gemeente. BOUWEN MOTORVEERBOOT. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben den bouw van een tweede motorveerboot voor den dienst Vlissingen—Breskens gegund aan de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij. Het was sinds geruimen tijd bij; ingewijden reeds bekend, dat de heer A. van der Weijde, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, voornemens was, zich in verband met zijn stijgenden leeftijd bij de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten niet meer beschikbaar te stellen, waardoor hij dus eventueel ook op houdt deel te maken van het Gedeputeerd college. Pas in de laatste dagen is aan dit voor- nemen meer ruchtbaarheid gegeven, en is dan ook de hoop die velen koesterden dat hij als- nog op dat voomemen zou terugkomen ver- viogen. Men moet dit besluit eerbiedigen, maar toch zal het betreurd worden door de zeer velen in Zeeland, die den heer Van der Weijde en zijn werk kennen. Hiji was sinds 1913 lid der Prov. Staten en van af 5 Juli 1921 lid van het Gedeputeerd college. Hij was bijzonder doorkneed in waterschaps-, en polderzaken, doch heeft zich in zijn loopbaan vrijwel op de hoogte gesteld van de behoeften der verschillende deelen onzer provincie. Die belangen hadden steeds zijn voile belangstel- ling, terwijl hij die odk, zooveel mogelijk was trachtte te bevorderen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand November werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd f 25.674,55 en temgbetaald f 14.088,18; derhalve meer ingelegd dan temg betaald 11.586,37. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 16. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge- scbreven nominaal f 4900 en afgeschreven nominaal f 1650; derhalve meer in- dan afge schreven 3250. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 2. Tot aankoop van Nationale Scliuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 500. WERELDBIBLIOTHEEK-TENTOON- STELLING. Wij vestigen hierbij nog de aandacht op de in ons vorig nummer per advertentie aange kondigde „Wereldbibliotheek-tentoonstelling", die Donderdag te Ter Neuzen, Vrijdag te Axel en Zaterdag te Sas van Gent wordt ge houden. Bij die gelegenheid zal door den heer J. C. Winterink, lid van het Hoofdbestuur der be trokken vereeniging een lezing (met licht- beelden) worden gehouden. Ook na afloop der lezing zal er nog gelegenheid zijn de tentoon- stelling te bezichtiigen. Het doel der instel- ling is, om alien die streven naar ontwikke- ling, naar kunst, kennis en inzicht, het goede en goedkoope boek te brengen en op die wijze SAS VAN GENT. De leurdersplaag. Het is niet mijn bedoeling hier een filip- pica af te steken tegen die arme drommels, die elken dag in weer of geen weer met hun schraal voorzien kistje of korfje den boer optrekken, om hun sober kostje op te halen, of bij de paar guldens ouderdomsrente, die zij genieten nog een kleinigheid te kunnen toe- voegen om zich het beetje leven, dat hun nog rest, wat draaglijker te maken. Dit zijn trouwens de echte leurders niet, hun schraal handeltje strekt alleen als ca mouflage van hun echte bedoeling, het ont- i van een aalmoes, omidat anders de politie Zij verschijnen op gezette dagen en aan de huizen, waar zij weten, dat men hen niet zal afschepen met een nomch woord of een voor hen even grievend ontkennend hoofdschudden. Him bezoek wordt in den regel ook niet als een last beschouwd, zoodat te hunnen opzichte niet van „een plaag" gesproken kan worden. Oontrarie. Wanneer zij zich telkens weer op denzelfden dag, hetzelfde uur zou ik haast zeggen, aanmelden, worden zij verwelkomd met een vriendelijk woord en de gebruikelijke gift, waarop zij als 't ware op voorhand ge- rekend hebben. En 't is hun aan te zien, dat zij droevig gestemd zijn als om de een cf andere reden een klein versch.il in hun nadeel ondervonden wordt, hun daarentegen reden geeft tot een blijderen glimlach, wanneer het hun verwachting overbreft. Nog eens, die „petits merciers a petits paniers" geven »ons geen aanleiding tot het spreken van een plaag. De last wordt meestal veroorzaakt van andere zijde. Want zooals er zijn ,,fagot et fagot", d.i. verschillende soorten, al voeren zij dan niet den naam van leurder, zoo zijn er toch ook een menigte kleine koopluiden op wier bezoek, hetzij dan ook misschien slechts een enkele maal, menigeen minder gesteld is. Zij doen zich in den regel voor als gentle men, warm gedost in overcaot en bouffante met slobkousen over de schoenen en een acte- tasch onder den arm, terwijl zij meestal nog een ruimen koffer in de hand meesjouwen. Zij vragen u onder het uiten van allerlei strijkages te mogen spreken en selbstverstand- lich wilt ge u als beschaafd mensch dien last wel even getroosten. Daarop speculeeren zij. Het zijn in hun soort menschenkenners, die reeds van te voren zich goed op de hoogte hebben gesteld, van al wat hun kan helpen om hun doel te bereiken. Wanneer zij maar eenmaal zoo ver gekomen zijn, dat hun het woord wordt gelaten, overstelpen zij u met een zondvloed van woorden om hun eigenlijke bedoeling daarin te verdrinken en als ge niet kwiek genoeg zijt of niet zelfstandig genoeg om u wat beter te orienteeren, hebben zij u al in de luren liggen voor ge het weet. In den regel doen zij zich voor als menschen die alleen uit weldadigheidsoverwegingen tot u komen, terwijl zij de belangeloozen zijn, maar het blijkt al spoedig wat zij in hun schild voeren, wanneer ge niet zoo maar ,,mir nichts dir nichts" op hun voorstellen ingaat. Het in den beginnen steeds in hun mond voorkomend: ,,Mag ik u beleefd dit en dat verandert dan spoedig in eene niet vermoede grofheid, die u in verleiding zou brengen den man met pak en zak buiten de deur te zetten, als ge uwe positieven als beschaafd mensch niet bij elkander houdt. En van dat soort krioelt het tegenwoordig. Er gaat geen dag voorbij of we hebben er hier in't Sas last van, zoodat er dan ook met recht van een leurdersplaag mag gesproken worden. Gaame wordt toegegeven dat we in een tijd leven, dat 't voor menigeen moeilijk is met eer en fatsoen het hoofd boven water te houden. We respecteeren den koopman, die zich niet de moeite ontzegt zijn artikelen op fatsoenlijke wijze aan den man te brengen. Maar laat het bona-fide handel blijven en geen verkapt boerenbedrog, waaraan zich de ge- schetste soort schuldig maakt. Het zijn vam- piers, die den eerlijken koopman, winkelier, neringdoende, den reiziger, op slinksche ma nier het bloed uitzuigen, door zich voor te doen als weldadigheids-apostelen, terwijl het inderdaad slinksche beunhazen zijn. VRU CHTBOOMOA RBOLINEUM. De Plantenziektekundigen Dienst te Wag»- ningen schrijft: Het is zeer wenschelijk, dat nu reeds vo*r- bereidingen getroffen worden voor de bespuitlm- gen met carbolineum, die gedurende de winter- maanden op de vruchbboomen zullen worden fcoe- gepast. Te zijner tijd zal op de wijze, waarop deze bespuitingen moeten worden uitgevoerd, door den Plantenziektenkundigen Dienst nader de aandacht worden gevestigd. De te treffen voorbereidingen hebben uit deo aard der zaak op dit oogenblik in hoofdzaak be- i trekking op de bestelling der benoodigde hoe- veelheden, opdat men deze tijdig zal kunneti ontvangen. Het verdient dan ook alle aanbeve- l ling, dat zoowel vereenigingen als particulieren - nu reeds hun bestellingen plaatsen. i Daar goed vruchtboomcarbolineum tot op zekere hoogte een vertrouwensproduct is, is het zeer noodzakelijk, dat zij, die carbolineum willen bestellen, zich ervan overtuigen, dat hetgeen hun geleverd zal worden, werkelijk een geschikt middel is om hun vruchtboomen te zuiveren van insecten en andere schadelijke organismen. Deze geschiktheid kan uitsluitend blijken ufe de ervaringen, die met het te bestellen merk ver kregen zijn en uit verschillende waarborgen, die alleen door fabrikanten van werkelijk goede car- bolineum'soorten gegeven kunnen worden. Daar er naar het schijnt op dit oogenblik car bolineum ten verkoop wordt aangeboden, dat wel zeer laag in prijs is, maar waarmede de noodige ervaringen nog niet verkregen zijn en waar omtrent verdere waarborgen van deugde- lijkheid niets bekend is, geeft de Plantenziekten- kimdige Dienst alien belanghebbenden in over- weging, met den aamkoop daarvan zeer voorzich- tig te zijn en zich in hoofdzaak aan de hier- boven gegeven aanwijzingen omtrent goede car- j bolineumsoorten te houden. Elk product moet eerst door talrijke proef- nemingen en uitgebreide gecontroleerde toepas- singen in de praktijk zijn bruikbaarbeid bewfl- zen. Inlichtingen hieromtrent worden gaame verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bjj deaen Dienst werkzame ambtenaren. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Afdeeling B. Uitslagen van Zondag. le klasse. Sassche Boys Temeuzen II Breskens Clinge Hulst n gesp. 4 4 5 5 6 gew. 3 2 2 2 1—4 gel. verl. doelp. pt. 1 13—7 T 2 20—10 6 1 2 19—14 6 1 2 13—15 6 1 5 6—29 4 2e klasse. OranjeS.T.E.E.N. GraauwAxel H gesp. 1—6 S.T.E.E.N. Graauw Hontenisse Temeuzen in Oranje Axel II gew. 6 4 3 2 1 1 gel. verl. 1 doelp. pt. 24—8 It 21—14 15—16 T 11—18 6 14—22 4 14—21 1 Arrondissements-Rechtbank te Middclburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden het volgende vonnis uitgesproken: A. M. D. v. d. B., oud 30 j., journalist te Goes, is wegens het veroorzaken van den dood van M. Westdorp, door aanrijding met een auto door hem bestuurd, op Zaterdag 23 Augustus jl., onder 's Heer Arendskerke, ver- oordeeld tot 6 maanden hechtenis en het ver bod tot het besturen van motorrijtuigen ge durende 1 jaar. Politierechter te Middelburg. Zitting van 9 December 1930. De volgende zaken werd behandeld: Th. H., oud 46 j., landbouwer te Eede, werd verdacht, dat hij op 1 October 1930 te Eede Alphons Blomme met een stok heeft geslagen, in zijn gezicht heeft gegrepen en bij zijn ooren heeft gepakt. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtems. Uit- sipraak idem. P. P., oud 39 j., koopman en winkelier te Hoek, werd ten laste gelegd, dat hij op 12 November 1930 te Sas van Gent Lodewijk de Vos met een bdetenriek heeft geslagen. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uit- spraak 10 of 10 dagen. J. d. M., oud 57 j., landbouwersknecht te Oostburg, werd beklaagd dat hij omstreeks October j.l. te Oostburg een portemonnaae met 2 fotografien toebehoorende aan J. A. van 't Westeinde heeft weggenomen. Subsidiair werd hem ten laste gelegd, dat hij die voonwerpen, die hij gevonden had, voor zich heeft behouden. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. E. F„ oud 44 j., landbouwarbeidster te Axel, werd verdacht dat zij op verschillende tij den te Axel verschillende be dragen van 12% cent, toebehoorende aan W. Willemsen, welke geldsbedragen zij had om rentedag- zegels voor te koopen, heeft verduisterd. Eisch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. DE OVERVAL IN HET BIJPOSTKANTOOK KERKSTRAAT TE AMSTERDAM. Omtrent den op 6 deizer in het bijkantoor der Posterijen aan de Kerkstraat te Amster dam gepleegd en overval kan nader worden medegedeeld, dat uit de postizakken is onfc- vreemd: Een pandbrief der Nederlandsche Hypn- theekbank, groot 500, 4 pCt., serie A no. 1098, een strip 1 coupon Turkije a.a.a. 2.1096 nr. 3816 en een strip 4 coupons Turk#» nr. 49465. Twee pandbrieven Nationale Hypotheek- bank, elk k f 1000, 4 pCt. nr. 59221 en 5922#, trwee idem a f 1000 4% pCt. nr. 38079 ea 62920, 4 idem k f 1000 5Vz pOt. nr. 4693, 638#, 6392, 7255, 1 idem h /500 5Vz pCt. nr. 436. Acht certdficaten van aandeelen geconsott- deerde Holl. Petr. Comp. 8000, nr. 1171, 2244, 6993, 8387, 8679, 9373, 10164 en 10654. Vier dividenden nr. 7 van certificaten va« aandeelen Bethlehem Steel Corp, nr. 1317, 1322, 4956 en 6362. Een aantal coupons, waarbiji 6en groet 1000 nominaal 5 pCt. Rotterdam 1923 en een groot j 1000 nominaal 4% pOt. Rotter dam 1927, nr. 108571. Een bankbiljet f 1000, gemerkt A J 002216, dato 1 October 1926. Een preferent aandeel van Anton Jurgena Vereenigde Fabrieken, groot f 1000, serie A nr. 28596, met dividend 21 b en volgende talons. Vier coupons Bagdadspoorweg, eerste seria nr. 59386, t.m. 59389, gedateerd 1 Maart 1926. Een pandbrief h 1000 4% pCt. National* Hypotheekbank, nr. 38079. IN BRAND GERAAKT. Dinsdagmorgen half negen is op den zolder van een woning aan de Lijnbaansgracht t* Amsterdam een 65-jarige vrouw, die zich b# een petroleumkachel aan het kleeden was, ta brand geraakt. Met brandende kleeren vlucht- te zij de trap af en de straat op, waar voo*- bijgangers de vlammen doofden. Met zeer emstdge brandwonden is de vrouw naar het Binnengasthuis vervoerd. Haar toestand to zeer zorgelijk. Mitzi, de 18-jarige lieveltngspoes van de onlangs gestorven mevrouw Maude Ide ufl; Los Angeles in Califomie, heeft een aardig erfenisje van haar gekregen. Mevrouiw Ide had voor Mitzi een fonds van 15.000 dollar gesticht en bepaalde, dat uit de opbrengst hiervan haar trouwe huishoudster MitziH verplegingskosten zou bestrijden. Bovendiea had zij als wensch te kennen gegeven, dat haar op 15.000 dollar geschatte woonhuto zoolang in denzelfden toestand moest blijven, als Mitzi in leven was, zoodat deze steeds ,,een tehuis zou hebben". De gestorvene, die onder den aangenomen naam van dr. Maude Cam een drukke dokterspraktijk had, liet een ver mogen na van 500.000 dollar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2