Ged. Staten in 1931 een herschatting bevelen. De heer VAN 'it HOFF was niet voomemens algemeene beschouwingen te houden. Hij kan kort zijn, vooral na iietgeen de beer Vienings heeft gezegd. De heer Onderdijk dacht voor een kiezers-vergadering te spreken, waar hij de uitdrukking bezigde: vergadering". Wat de begrooting betreft, brengt hij hulde aan Ged. Staten voor de wijze waarop deze is vastgesteld. Hij antwoordde dat hjj het woord arbeiders niet wil beschouwd zien op de wijze als de heer Onderdijk dit bedoelt. Vele personen die niet tot de •arbeiders gerekend worden zijn ten zeerste gedupeerd door de tijdsom- standigheden. Hij is dankbaar dat er iets bereikt is tot behoud van de christelijke beginselen in de afgeloopen 4 jaren. Wat de motie van dien heer Onderdijk be treft, had hij daartegen ibezwaar, dat dit voorstel niet in de afdeelingen is behandeld geworden. Wij hadden dan cijfers van Ged. Staten kunnen vememen. Thans tasten wij geheel in het duister. De heer DE RIDDER schaart zich aan de zijde van hen, die een eere-saluut hebben ge- braeht aan Ged. Staten. Het doet mij genoe- gen de resultaten te zien, die Ged. Staten in de afgeloopen 4 jaren hebben bereikt. Wan- neer hij ziet naar de ovememing van de elec- trische centrale te Vlissingen, wanneer hij ziet naar de verschillende bootdiensten in onze provincie, wanneer hij ziet naar de veerboot, dan is er reden om hulde te brengen aan Ged. Staten. Zij hebben veel gedaan dat in het belang van de provincie is. Ook wilde hij even spreken over de werk loosheid. Hij deed een beroep op Ged. Staten om produotief wterk te doen verrichten en voorkeur te geven om de werken in de pro vincie te laten uitvoeren. Hij vraagt niet al- leen steun van hen, die werk geven, doch ook voor hen die werk nemen. Voor de motie-Onderdijk gevoelt hij veel. Hij betreurt hat evenwel dat hij niet eerder met de motie is gekomen. De f 15.000 zal na- tuurlijk veel te weinig zijn. Hij wil eerst het antwoord afwachten van Ged. Staten. Ook vroeg hij inlichtingen over het weige- ren aan den heer Willemse om het lidmaat- schap van den raad te Vlissingen aan te ne men en of de betrekken persoon wel alle po- gingen heeft gedaan deze functie te kunnen aanvaarden. Mevr. BERGSMA vroeg maatregelen te nemen dat bij de uitbreiding der gemeenten de schoonheid niet wordt geschaad, anders zou dat nadeelig zijn voor het vreemdelingen- verkeer. De schoonheid wordt vooral bedorven bij de kleine dorpen. De zaak van het aanzien van onze provin cie is van groot gewicht en zij vraagt aan Ged. Staten of daarvoor geen stokje kan worden, gestoken. Zij wil kringen vormen van gemeenten, waarvoor een technisch ambtenaar zou kunnen worden aangewezen. Deze krin gen zouden ook kunnen worden ingesteld voor het aanstellen van een schoolarts. Het nut van een technisch ambtenaar voor kringen van gemeenten zal zeer groot kunnen zijn, wat zij nader uiteenzette. De heer STAVERMAN wilde bij de vier geneesheeren die hun adveizen hebben gege- ven over de werkloosheid, ook zijn advies geven. Hij vroeg of de nieuwie veerboot niet in Zeeland kan gebouwd worden, waardoor 100 pertsonen gedurende een paar jaar werk heb ben. Hij heeft gehoord dat in Zeeland niet de laagste inschrijver is geweest, doch vroeg als het mogelijk is, de boot in onze provincie te laten bouwen. Meerdere gegsvens kon hij in dit stadium niet verstrekken. Hiema werd te half een de vergadering gesehorst tot 2 uur. De zitting werd ten 2 ure heropend. Voortgeizet werden de algemeene beschou- wdngen over de begrooting. De heer VAN DUSSELDORP zeide dat de ernst der tijiden zich heeft weerspiegeld in de toeraadslagingen van hedenmorgen. Hij bracht dank aan de leden die hulde gebracht hefbben aan het beleid van Ged. Staten in de laatste jaren. Bij de behande- ling der financieele aangelegenheden moeten wij niet speculeeren op een spoedig herstel van de economische moeilijkheden. Het wil hem voorkomen, dat het thans gaat over de groote lijnen welke Ged. Staten wil- len bewandelen. Subsidies kunnen niet wor den verleend dan in dringende gevallen en voor zaken die met de crisis in verband staan. Daarom zijin subsidies verleend voor tuin- bouw. Spreker is van nature optimistisch ge- stemd. De verantiwoordelijkheid voor de gel- den van een ander i3 grooter dan wanneer soreker met zijn eigen middelen handelt. Met dit standpunt houdt spreker rekening. De optimistisehe spreker was de heer Onderdijk, doch dit optimisme kon spreker niet deelen. Ged. Staten hebben voorzichtig gehandeld en hierdoor wordt de crediet- waardigheid van de provincie aanvaard. Dit is bij de leening die pas is uitgeschreven vol- doende gableken. De zuinigheid is door Ged. Staten betracht met het oog op de in uitzicht gestelde crisis. Dit pessimisme van de provincie is dus goed gebleken. Het heeft spreker getroffen, dat de heer Onderdijk zijn optimistisehe toon niet heeft doorgetrokken, toen hij over de kleine land- bouwers sprak. Er zijn op de begrooting nieuwe posten gebracht, waaruit blijkt, dat er goed gefinan- cierd is. Ten opzichte van de nivelleering van de provinciale belastiingen hebben Ged. Staten zich gewend tot de Gedeputeerde colleges in de andere provincies. Spreker durft niet adviseeren tot belas- tingverlaging over te gaan, omdat de ge- raamde bedragen niet zullen worden opge- bracht. Dus ook hier is voorzichtigheid ge- boden. Over het steunen van sociale zaken be- staat een gradueel verschil. Spreker raad- pleegt zijn geweten hoe hij heeft gehandeld en hij. vraagt dan niet naar het oordeel der kiezers. Het geival-Willemse te Vlissingen is on- derworpen geweest aan het oordeel van den directeur. Het is gebleken, dat de heer Wil lemse op ongelegen tijden aan den dienst zou zijn onttrokken. Bij ziekte is het wat anders, het is bovendien overmaoht. Het heeft Ged. Staten gespeten, dat aan het verzoek van Willemse niet is kunnen voldaan worden. De politieke richting heeft in geen enkel opzicht invloed gehad op de beslissing. Aan den heer Onderdijk antwoordde spre ker, dat Ged. Staten niet wi3ten, dat de heer Willemse zijn vrije dagen had willen opof- feren voor zijn raadslidmaatschap. Dit heeft spreker eerst thans gehooird. De salaris-herziening willen Ged. Staten vastkoppelen aan de werk- en rusttijden van het bootpersoneel. Wat de werkloosheid betreft zeide spreker dat dit vraagstuk de aandacht heeft van Ged. Staten. Er zijn reeds verschillende wer ken uitgevoerd voor werkverschaffing en dit zal ook verder gebeuren. Ook het betrekken van Nederlandsch fabrikaat wordt gesteund. Het spijt spreker, dat de heer Onderdijk z'jn motie niet vroeger heeft ingediend. Dan hadden Gedep. Staten kunnen nagaan welke consequenties er uit zouden kunnen voort- vloeien. Wanneer de f 15.000 over een groot aantal gemeenten worden verdeeld wordt het bedrag zeer kiein. Met het oog op de consequenties adviseert hij ten sterkste de motie niet over te nemen Spreker dankte de lieeren Adriaanse, Kod- de en Moelker voor den steun aan het col lege verleend. De heer VAN DER WEIJDE sprak over de obligaties-leeningen der calamiteuse polders. Deze schulden dateeren uit de 17e en 18e eeuw. Hij gaf daarover nadere inlichtingen en zeide, dat men alleen kan afgaan op den inhoud der obligaties. Aan de heeren Joziasse en Van der Belce Callenfels antwoordde hij, dat verlaging van de lasten der calamiteuse polders om de 7 jaren kan geschieden wanneer herschatting plaats heeft. Ged. Staten zijn bereid de zaak in zijn geheel te onderzoeken. Wij weten totaal niet waar wij aan toe zijn. Ged. Staten moeten eerst uitrekenen wat daarvan de kosten zijn. Ged. Staten zullen zich beijveren deze zaak in hun geheelen omvang te onder zoeken. De heer JOZIASSE diende een motie in, dat herschatting van de calamiteuse polders kan plaats hebben bij belangrijke daling der gronden. De heer VAN DER WEIJDE zeide, dat Ged. Staten de motie ovememen. De heer ONDERDIJK zeide, dat wanneer hij propagandistisch is geweest, dit ook met andere leden het geval is geweest. Spreker zeide, dat hij in het eerste gedeelte van zijn rede niet zoo pessimistisch is ge weest als in het tweede. Hij wees er op, dat in Amerika reeds symptomen zijn, dat de crisis begint uit te werken. Ook hier zal na de crisis een opleving komen. Wij zullen het volgend jaar weten wat er is overgeschoten op de begrooting. Hij vraagt of het potje dat gemaakt is gebruikt moet worden en deze vraag beanfcwoordt spreker bevestigend. De arbeidsbelangen bespreekt spreker om dat voor de andere belangen genoeg leden optreden. Ook het algemeen belang wordt door spreker en zijn partij.genooten in de Staten evengoed behartigd. Het geval-Wiilemse besprekend zeide hij, dat er een mouw aan te passen zou geweest zijn, als Ged. Staten Willemse ook hadden gehoord en niet alleen den directeur. Over de werkloosheid zeide spreker, dat in twee afdeelingen dit punt uitvoerig is be- sproken en het is toch zoo'n gewichtig punt niet dat dit niet dadelijk behandeld zou kunnen worden. Het is zijn bedoeling, dat be- slist alleen rekening wordt gehouden met crisiswwerkloozen. Het bedrag van 15.000 vindt spreker te weinig, doch hij wil een be gin maken met steun van de werkloozen. Aan zijn motie zit geen consequentie. Aan Ged. Staten is alle vrijheid gelaten. Spreker wilde met de daad toonen, dat de Prov. Staten lielpend willen optreden. Spreker kwam nog nader op zijn eerste betoog terug betreffende het steunen van sociale zaken door de provincie. Hij wilde gaarne zoo krachtig mogelijk steunen het verzoek van den heer Staver- man betreffende de gunning van den bouw van een nieuiwe boot in onze provincie, Hier- op hebben Ged. Staten geen antwoord ge- geven. De heer VAN DUSSELDORP beantwoordde nog mevr. Bergsma, dat het wel gewenscht is de uitbreidingsplannen der gemeenten over te leggen aan een technisch ambtenaar. Aan het verzoek van mevr. Bergsma willen Ged. Staten wel medewerken. Aan de heeren Staverman en De Ridder antwoordde spreker, dat het moeili'k is een positief antwoord te geven. Ged. Staten habben nog geen beslissing genomen. Nadere inlichtingen kunnen op het oogenblik niet gegeven worden. Dezelfde begeerten als bij de heeren Staverman en De Ridder voorzit- ten, leven ook bij Ged. Staten. De heer KAKEBEEKE zeide, dat de gevol- gen van de malaise over de heele landbouw- bevolking gevoeld worden. De arbeiders zijn het minst getroffen geworden. De boeren van grooteren omvang zijn door de crisis getrof fen. Allen die het land bebouwen lijden door de crisis. De zakelijke belasting noemt hij de fataal- ste belasting die bestaat. Hij wees op de ge- meente Rilland, waar deze onbillijke belas ting bestaat. Deze belasting heeft wel dege- lijk nadeelige gevolgen en bevordert de werk loosheid. Ook de wegenbelasting legt zware belastingen op de landbouwers. De vergadering te Goes heeft duidelijk beiwezen waar de schoen knelt. De heer DE RIDDER vindt de zakelijke be lasting op het bedrijf ook onbillijk. Deze heeft ook allicht beinvloed de inschrijfsom voor de veer/boot. De heer LAERNOES motiveerde zijn stem tegen de motie-Onderdijk. De malaise drdngt door in alle kringen. Alles wat hier besproken is moet uit een of anderen zak komen. Hij noemde het een veel beter middel am verschillende werken uit te voeren, waar door werk tot stand gebracht wordt. Hij heeft met genoegen gehoord, dat Ged. Staten nog geen beslissing genomen habben over de ferryboot. Hij zal stemmen tegen de motie van den heer Onderdijk, omdat hij aan werkver- ruiming verre de voorkeur geeft boven sub- sidie. De kosten moeten daarvoor uit de be lasting komen, hiennede dient rekening te worden gehouden. De heer MOELKER verklaarde zich voor de motie-Onderdijk. De heer SONKE wilde nog eerst rugge- spraak houden met zijn partijgenooten. De heer REILINGH beschouwde de motie als een machtsdelegatie aan Ged. Staten. De heer VAN 't HOFF zal tegen de motie stemmen, omdat alleen de gemeenten worden geholpen die door het rijik worden gesteund. De heer ONDERDIJK zegt, dat hierdoor gewaarborgd wordt, dat het geld behoorlijk wordt bestead. Wat de heer Van 't Hoff be doelt zou veel meer kosten. Zijn bedoeling is alleen, dat getoond wordt, dat wij iets voor de werkloosheid willen doen. De heer VAN DUSSELDORP gaf eenige inlichtingen over de wijze waarop het vorig jaar steun is verleend. Hij durft de conse quenties van het voorstel niet aanvaarden, omdat men een ongelijke verdeeling krijgt. De hear MOELKER beschouwt de 15.000 als een crediet. De heer VIENINGS zeide, dat de 15.000 bedoeld wordt in geval van nood om daaruit naar behoeve te putten. De heer LAERNOES noemde het voorstel- Onderdijk onbillijik omdat er beperkende be- palingen aan zijn verbonden. Alleen een werkverschaffing die door het rijk wordt ge steund krijgt van deze f 15.000. Slechts enkele gemeenten zullen trekken en de andere van de 109 gemeenten vallen er naast. De heer ONDERDIJK wilde alleen helpen degenen die werkelijk geholpen moeten wor den. De gemeenten die er het slechts voor- zitten worden geholpen. De heer ADRIAANSE gevoelde er veel voor om de motie-Onderdijk te steunen. Hij wilde er echter uit lichten de bepaling, dat alleen de gemeenten worden geholpen, die door het rijk worden gesteund. De heer KODDE had bezwaren tegen de motie, omdat het verkeerd is de gemeen ten te gaan subsidieeren. Dc- heer ONDERDIJK wijzigde zijn motie, dat in de eerste piaats worden geholpen die gemeenten aan wie door het rijk steun wordt verleend in de kosten van werkverschaffing en in de tweede plaats dat ook andere ge meenten kunnen worden geholpen. De motie wordt aangenomen met 19 tegen 18 stemmen. Hierna werd begonnen met de artikelsge- W'jze tiehandeling der begrooting. Bij hoofdstuk III, provinciale stoomboot- diensten op de Wester-Schelde, vroeg de heer VAN DER WART inlichtingen over den diensttijd van het personeel, die voor enkele personen te lang is. Ook vroeg hij of dagretourkaarten niet al leen op de lijn VlissingenBreskens doch ook op de andere lijnen kunnen worden ingevoerd. De heer DE PAUW besprak de verbindin- gen tusschen Ter Neuzen en Hoedekenkerke, welke venbinding veel te wenschen overlaat. De passagiers worden meermalen als vee op- geladen. De dienst is beslist onvolledig en hierin dient zoo spoedig mogelijk verbetering te worden gebracht. De toestand kan niet blijven duren. Er dient op de een of andere wijze verandering in te worden gebracht. De misfire met het kolenladen, een der oorzaken, dient uit de wereld te worden geholpen. Hij wil de tram- dienst Vlake-Hansweert opheffen, die jaar- lijks een nadeelig saldo oplevert van f 20.000 Hij vraagt waarom gewacht moet worden op de opheffing van het station Vlake. Deze zaak mag niet worden vertraagt. Men kan met autobussen in de verbinding voorzien. Hij deed een voorstel waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd te komen tot opheffing van den tramdienst Hansweert-Vlake. Ook besprak hij de zoogenaamde examen- doenerij voor het personeel der provinciale booten. De menschen die bijna geen tijd heb ben voor hun gezin, laat staan om zich te bekwamen voor een exametje. Hij zou er iets voor voelen als er op het personeel van de provinciale booten iets aan te merken was. Aan nieuw aan te stellen personeel kan men hoogere eischen stellen, doch aan in dienst zijnd personeel hoogere eischen te stellen voor bevordering keurt hij beslist af. Hij zeide dat deze zaak practisch niet door den beugel kan. Ook besprak hij het weigeren van een extra-boot op 22 Juni voor een vergadering van de S.D.A.P. Hrj meent dat als een an dere partij de boot had aangevraagd, deze wel zou gegeven zijn. Ook dit kan niet door den beugel. Hij vond het verkeerd van Ged. Sta ten, dat zij zich beroepen hebben op den geest van de Prov. Staten. De heer KODDE schaarde zich achter Ged. Staten, dat geen extra boot op Zondag is be- schikbaar gesteld. Hij kwam er tegen op, dat de Zondagsdien- sten op de booten weer worden uitgebreid. De verbinding Hansweert-Vlake zou moge lijk wel in particuliere handen kunnen wor den gegeven. De heer ADRIAANSE heeft bezwaar tegen de motie-de Pauw, omdat er met vervoermid- delen moet worden voorzien tusschen Vlake- Hansweert. De tram zal toch vervallen als list station Vlake wordt opgeheven. Laten wij dus wachten om te beslilssen wat er gebeurt als een verbinding moet worden tot stand ge bracht tusschen het station Kruiningen en Hansweert. De heer VAN ROMPU antwoordde den heer Van der Wart dat het personeel van de boot over behoorlijke vrijen tijd beschikt. Dat de dienst goed is blijkt wel uit het groot aanital sollicitanten bp een vacature. Over de dagretourkaarten sprekende zeide de heer Van Rompu dat elk station af- zonderlijk moet worden behandeld. De verbinding Ter Neuzen-Hoedekenskerke laat wel eens te wenschen over. Dat is niet alleen door het kolenladen, doch bijv. mist en ook andere oorzaken. De opheffing van de tram Hansweert- Vlake stuit op verschillende bezwaren. De primitieve toestand van vroeger is vervangen door een tram, die in een behoorlijken dienst voorziet en eveneens in het postverkeer en het goederenvervoer. Het rijk betaalt 80 pet. doch dit gebeurt niet voor autobussen. Het is de vraag of concessie zou worden verleend voor een autobusdienst. Er kon wor den onderzocht of een andere dienst moge lijk is door de itegenwoordige tram. Wat het weigeren van een extra-boot op 22 Juni betreft, is opgevolgd het besluit van de Prov. Staten om geen extra-booten op Zondag te laten loopen. Over de examentjefs zeide hij, dat de booten steeds grooter worden en de Schelde steeds meer bevaren wordt. Van het loodswezen is reeds officieel gewaarschuwd dat het perso neel toch behoorlijk op de hoogte van de sig- nalen dienit te zijn. Ged. Staten dragen de verantwoordelijkheid voor het personeel en daarom behoort het aan zekere eischen te voldoen. Voor hen die nog komen zullen hoo gere eischen worden gesteld. De heer DE PAUW kan zich met de on- juiste mededeelingen van den heer Van Rompu niet tevreden stellen. De boot van 2 uur uit Vlissingen naar Ter Neuzen kan on- mogelijk weer am 4 uur vertrekken. De toe stand i!3 beslist onvoldoende. Met den tramdienst HansweertVlake zijn wij van den wal in de sloot en hij dient een motie in, dat bij opheffing van het station Vlake een goedkoopere tramdienst mogelijk is. Deze motie werd door Ged. Staten overge- nomen. Hij wilde den brief betreffende de examens voor het personeel van ae stoombootdiensten terugnemen. De brief heeft toch de goedkeuring van Ged. Staten gehad meent spr. en daaromtrent zou hij nadere inlichtingen ontvangen. De heer GEELHOEDT zeide, dat de burge- meester van Ter Neuzen voor de meeting der S.D.A.P. slechts toestemming heeft gegeven op bepaalde voorwaarden. Hij bracht dit in het midden, omdat de heer De Pauw had ge zegd, dat deze burgemeester een hooger standpunt heeft ingenomen dan Ged. Staten, door het weigeren van een extra-boot op Zondag. De heer KODDE zeide dat voor hem de ideale toestand zou zijn de geheele opheffing van den dienst op Zondag. De heer VAN ROMPU zeide, dat de brief betreffende de examens voor den provincialen stoombootdienst is uitgegaan met kennis van Ged. Staten. Als de betrokken personen met den directeur gaan praten, zullen zij welwil- lend ontvangen worden. Er zal niemand van het personeel worden weggejaagd. De heer DOELEMAN sprak over den dienst op de Oosterschelde en hij hoopte dat de ver betering in dezen dienst zoo spoedig n^ogelijk zal plaats hebben. De heer VAN DER WART drong aan op een verbinding met het achterland van Zie- rikzee na aankomst der boot van 7 uur. De heer TIMMERMAN ondersteunde dit verzoek ten voile. De heer VAN DER WEIJDE zeide aan den heer Doeleman, dat de aandacht gevestigd blijft op verbetering van den dienst op de Occtterschelde. Er is een concessie-aanvraag voor een autobusdienst van Zierikzee naar het achter land van Schouwen. De heer VAN DER WART zou het veer tusschen Zuid- en Noord-Beveland provin- ciaal willen maken. Hij verzoekt ook een ver betering ter plaatse dat auto's niet moeten rijden van de eene op de andere boot. De heer VAN ROMPU zeide dat er voor dezen dienst voldoende personeel is, als zij hun dienst behoorlijk vervullen. De heer VAN DER WART bleef overnemen van dit veer door de provincie wenschelijk achten. Bij den post van de subsidie aan vereeni- gingen tot drankbestrijding ver-zocht de heer DE BAARE de verdeeling nog eenis onder het oog te nemen en de regeling te volgen van v66r 1929. De VOORZITTER zeide, dat Ged. Staten dc aangelegenheid zullen onderzoeken. De heer VAN 't HOFF vroeg bij het desbe- treffend artikel vermindering der kosten van de kabelnetiten en het plaatsen van een tram- huisje bij de Abeele. De heer DIELEMAN zeide dat deze verzoe- ken bij den raad van toezicht van de P.Z.E.M. ter sprake zullen worden gebracht. De geheele begrooting werd zonder stem ming aangenomen. Opcenten Rijksbelastingen. Bij het voorstel itot heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en eveneens op die der inkomstenbelasting werd slechts een vraag gesteld, die volgens Ged. Staten haar beantwoording vindt in de Pro vinciale wet. Beulaten werd tot heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en eveneens op die der inkomstenbelasting. Behandeld werd daarna het voorstel van Ged. Staten tot verleening van een nader cre diet aan de P.Z.E.M. van 500.000 voor de electrificatie van de middengroep en f 350.000 voor de Zuidgroep. De heer VAN 't HOFF kwam op tegen de wijze van behandeling van dit voorstel. Hij meent dat een nieuwe turbine voor de elec- trische centrale in Westdorpe niet noodzake- lijk is. Er zijn wel goedkoopere manieren. De heer DIELEMAN zeide dat er techni- sche bezwaren bestonden om andere turbines naar Westdorpe over te brengen. Het voorstel werd daarna aangenomen. Rede van den Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin heeft nadat de agenda was afgehandeld, de volgende rede uitgesproken Begin Juli van het volgend jaar eindigt het vierjarig tijdvak, voor hetwelk gij naar deze vergadering door de kiezers van Zeeland zijt afgevaardigd en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat gij heden voor de laatste keer in Uwe tegenwoordige samenstelling zijt samengekomen. Ik wil daarom niet nalaten een woord van afschead tot U te spreken, alsmede U dank te brengen voor al hetgeen door U ten bate onizer provincie is gedaan. voor de aangename sa- menwerking, welke er steeds tusschen U en Uwen voorzitter heeft bestaan en voor den vriendischappelijken toon, waarop Uwe dis- cussias als regel steeds hebben plaats gevon- den. Dozen dank moge ik in het bijzonder brengen aan hen, die straks zullen ophou- den lid van uwe vergadering te zijn. Namen zal ik thans niet noemen, maar het is mij be- kend, dat onder hen, van wie vaststaat, dat zij niet zullen terugkeeren, mannen voorko men, wier kennis, ervaring en wijs beleid en in het algemeen, wier goede eigenschappen van hoofd en hart voor onze provincie van onschatbaar voordeel zijn geweest. Veel is er door U aedert 1927 tot stand gebracht. Groote agenda's met tal van belangrijke onderwer- pen zijn U voorgelegd en ik maak mij niet aan vleierij schuldig, wanneer ik zeg, dat ook tal van wijze en zegenrijke besluiten en maat regelen door U zqn getroffen. Bij het doorlezen van de notulen Uwer ver gadering, welke van de welsprekendheid van meerderen Uwer leden getuigen, zij het ook, dat daarbij wel eens een zekere mate van breedsprakigheid naar voren trad, trekt het de aandacht dat evenals in de vorige 4jarige periode Uw college meerdere malen zijn bij- zondere aandacht vooral aan een tweetal vraagstukken heeft gewijd en zulks met groot succes. Ik heb daarbij op het oog de verkeers- belangen in onze provincie, zoowel te land als tie water, alsmede het vraagstuk der elec- triciteitsvoorziening onzer provincie, hetwelk grootendeels tot oplossing is gebracht. Wat de eerstbedoelde verkeersbelangen be treft, moge ik U allereerst in herinnering brengen de in Uwe vorige zitting genomen besluiten tot het doen bouwen van twee nieu we veerbooten, le voor den dienst Vlissingen- Breskens, 2e voor den dienst Hansweert-Wal- zoorden, voor welke booten door U een cre diet van ruim 1.000.000 is beschikbaar ge steld. Het behoeft geen betoog dat door het in de vaart brengen van deze beide schepen de communicatie tus chen Zeeuwsch-Vlaande- ren en het overige deel van onze provincie zeer zal worden gebaat. De inrichting van den inlaag te Hoedekens- kerke tot haven, waarvoor een bedrag van f 150.000 door U is toegestaan, zal den dienst Ter Neuzen ook ongetwijfeld zeer ten goede kunnen komien. Overeenkomstig Uw besluit zal te Vlissingen een nieuwe ponton worden gebouwd, welk werk binnenkont zal worden aanbesteed. Dank zij Uwe medewerking zijn te Bres kens en te Vlissingen nieuwe dienstlokalen tot stand gebracht, of naderen hunne vol- tooing. Aan den steiger te Walsoorden werd een vrrj kostbare wijziging aangebracht, waar door het laden van auto's veel gemakkelijker dan voorheen kan plaats vinden. Ook de middelen van communicatie over de Ooster- Schelde zijn niet aan Uwe aandacht ontgaan. Ik denk daarbij aan den Veerdam te Kort- gene en de steigers te Kamperland en Stave- nisse, terwijl ook voor den veerdienst Zijpe Anna Jacobapolder door U maatregelen zijn getroffen, waarbij het aantal reizen werd uit gebreid en waarbij het tarief omlaag werd gebracht. Het belangrijke besluit, hetwelk door U ten opzichte van dit veer gisteren is genomen, behoef ik thans niet te mernoreeren. Over het algemeen zijn de tarieven op onze veerdiensten nog te hoog. De vrachten voor het goederenvervoer zijn in de laatste jaren reeds eenige malen verlaagd, terwijl eveneens de installing van eendaagsche retourbiljetten een stap in de goede richting is geweest. Ook door de uitgifte van vrijkaarten op onze prov. diensten aan de leden der Staten heeft Uw dagelijksch bestuur zich in een klimraende be- langstelling Uwerzijds in het wel en wee dier diensten mogen verheugen. Wat het landverkeer betreft, noem ik al lereerst het gewichtige besluit van October 1927, waarbij het provinciaal wegenplan werd vastgesteld. De vaststelling van de verorde- f..ex art 38 der wegenbelastingwet en de mnot !n§: Van het Pr°vinciaal wegenfonds mogen eveneens maatregelen van verstrekken- de beteekenis worden genoemd. Ook Uw be- sluit van November 1928, waarbij wederom aan tentiaire wegen financieele steun in uit- uVKud gesteld- dat auttige gevolgen kun- i hebben, zooals b.v. ten aanzien van de wegen Hulst-St. Jansteen, St. Jansteen- a5e' JansteenKoewacht, Aardenburg St. Kruis, voor welke wegen rentelooze voorscnotten door u zijn toegekend. Verschillende onzer provinciale wegen zijn dann zij de daarvoor door u toegestane be dragen, meer dan voorheen het geval is in overeenstemmnig gebracht met de eischen van hot moderne snelverkeer. De weg Zie- rikzee Brouwershaven is in een prima ver- keemweg door onzen prov. waterstaat her- schapen, hetgeen binnen afzienbaren tijd ook het geval zal zijn met den weg Middelburg— Zoutelande Westkapelle. Ook meerdere an dere wegen, voorkomende op het provinciaal wegenplan, zijn of worden op afdoende wijze onder handen genomen. Ket voor onze provincie zoo uiterst moei- Aijke vraagstuk der electriciteitsvoorziening is cloor u tot een goede oplossing gebracht.In alle deelen onzer provincie bestaat thans de mogelijkheid tot het betrekken van stroom. Vcor de Noordgroep, waarin de eerste uit- bouw reeds ten einde is gebracht, is met uw inatemming een contract tot stroomleverinp- met de Noord-Brabantsche centrale afgeslo- ten. Voor de middengroep is door u na rijp en ernstig bcraad tot ovememing van de be- staande centrale met bijbehoorend trambedrijf besloten. Ook in deze groep vorderen de werkzaamheden tot uitbreiding en aanleg der netten met reuzenschreden. In de Zuidgroep ontwikkelt het bedrijf zich naar wensch. Met het ovememen der plaat- selijke netten in die groep wordt gestadig voortgegaanIk wijs u op de overname der netten te Koewacht, IJzendijke, Zuiddorpe, Boschkapelle, Stoppeldijk, St. Jansteen en Waterlandkerkje. Een uitbreiding van de capaciteit der cen trale te Kruiningen is reeds tot stand geko men en een verdere uitbreiding dier centrale als ook van die te Westdorpe wordt onder de oogen gezien. Maatregelen zijn door u getroffen om den bouw van ondergrondsche netten zooveel mogelijk te bevorderen en om huurkoopdn- -tallaties mogelijk te maken. Het wil mij voorkomen, dat terecht mag worden gezegd, dat dank zij uw medewerking en dank zij de zoo prijzenswaardige toewijding van het per soneel der N.V. P.Z.E.M." de toekomst van net bedrijf gunstige vooruitzichten opent. Ook op ander gebied zijn belangrijke be sluiten uwer vergadering onder mijn hamer doorgegaan. Meerdere provinciale reglementen zijn door u vastgesteld of gewijzigd. Ik noem bijv. het reglemsnt op de overzetveren, het reglement op de polders en waterschappen, het regle ment op de wegen en voetpaden en het regie nent voor het waterschap Schouwen, waarbij de mogelijkheid om den aanleg uit te strek- ken tot bebouwde eigendommen, geregeld is. Ook het reglement van orde uwer vergade ring onderging eenige belangrijke wijzigin- gen, niet het minst die, waarbij het amlbts- gebed werd ingevoerd. Wat dit laatste be- :reft, kan ik niet nalaten de hartgrondige hoop uit te spreken, dat alle leden, die in de toekomst deel uwer vergadering zullen uit- maken ,tijdens het uitspreken van dit gebed den gepasten eerbied in acht zullen nemen. Over de vraag, welke gedmgslijn er moet worden gevolgd ten aanzien van de Zondags- heiliging bij onze provinciale diensten, is door u meerdere malen discussie gevoerd. Uw dagelijksch bestuur meent te dien op zichte steeds zooveel mogelijk met de wen schen van de meerderheid uwer vergadering te hebben rekening gehouden. Meerdere besluiten hebben direct of indi rect gestrekt ten bate van den land- en den tuinbouw. Naast handhaving van vroeger reeds toegekende subsidies is nieuwe finan cieele steun toegekend voor de oprichting van tuinbouwproefvelden te Haamstede en Kapelle en voor een tuinbouwschool in eerst- genoemde gemeente. Ook voor inrichtingen van handelsonderwijs in een 4-tal gemeenten in deze provincie is door u financieele steun verleend, terwijl tot toekenning van een sub sidie aan het blindenonderwijs werd besloten, alsmede tot eenige financieele medewerking aan het te Middelburg opgeriehte School- museum. Een breedvoerige discussie heeft in uw midden plaats gehad aver de vraag, in hoe- verre het op den weg der provincie ligt, het instituut van schoolartsen financieel te steu nen. Deze vraag is tenslotte door u omtken- nend beantwo^.' Daarentegen bleek uw vergadering wel bereid zich in een ander op zicht het lot der kinderen aan te trekken, n.l. door toekenning van subsidies aan de eon- missie voor de hygiene van het kind en ten bate van het uitzenden van kinderen naar vacantiekolonies. Onze provinciale ambtenaren zijn door u met de vaststelling van een reglement op den rechtstoestand der ambtenaren min- zaam bcdacht. Een algeheele salaris-herzie ning moest echiter om verschillende redenen tot later worden uitgesteld. Indien ik ncg roem uw goede zorgen voor de instandhouding van onze monumenten, dan meen ik in vogeivlucht u een kort over- zicht te hebben gegeven van de mee3t belang rijke besiissingen uwer vergadering. Ean vruchbbare periode van vier jaren ligt bijna achter onzen rug. Helaas, dat de eco nomische moeilijkheden, waarin onze provin cie, die zoo bij uitstek op den landbouw is aangewezen, verkeert, ons vooral het laatste jaar zuike ernsbige zorgen baren en dat de donkere wolken, waar achter toch de zon blijft schijnen, zuike dreigende afmetingen aannemen. Hoe somber echter de vooruit zichten mogen zijn, we hebben met het hoofd omhoog en hopend op Gods genade en op S'jin goedertierenheid voorwaarts te gaan. De taak, welke op de overheid in deze moedlijke tijdsomstandigheden rust, is zwaar, maar ik ben er van overtuigd, dat onze regeering een open oog heeft voor de nooden van ons volk en dus ook voor die van onize landbouwers en dat zij, voorgelicht door haar deskundigen en door de in eendracht samen- werkende landbouwvereenigingen, den weg zal weten aan te wijzen, waarlangs betere resultaten zullen kunnen worden bereikt. Daarom nogmaals: niet wanhopen, den moed niet laten zinken, er zal uitkomst komen. De strijd om het bestaan kan heftig z'jn, maar de victorie zal zijn aan den Zeeuwschen landbouwer, die de hem zoo eigen energie in duhbele mate zal ontplooien. Het jaar 1930 spoedt ten einde. Moge 1931 voor ons volk en voor onze provincie in stijgende lijn een opleving van den voorspoed en welvaart bren gen en moge het nieuwe jaar ook voor u en de uwen een in alle opzichten goed en geluk- kig jaar worden. (De leden gaven blijk van instemming met deze toespraak.) Hiema werd de vergadering door den COM MISSARIS DER KONINGIN in naam der Koningin gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6