ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twesde Blad. No. 8614 VRIJDAG 5 DECEMBER 1930. 70e JAARGANG. B1NNEKLAND. BUITENLAND. Feuilleton-vertellingen LANDBOUWBEEICHTEN, GEEN SALARISVERHOOGING VOOR BURGEMEESTERS ENZ. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. STAMBOEK VOOR HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD. Buitenstaanders en Crisis. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Na aanneming van eenige kleine ontwerpen komen aan de orde het opm-aken van de voor- draclit voor ©en raadsheer in den Hoogen Raad (vac. prof, van Dijc-k). No. 1 op de voordracht wordt mr. Fick, rechter van de rechtbank te 's Gravenhage met 46 van 73 stemmen; 2de candddaat wordt mr. van Oppen, advocaat en procureur te Maastricht met 48 van 72 stemmen; 3de can- didaat wordt mr. Nijpels, advocaat en procu reur te 'a Gravenhage met 38 van 73 stemmen. Hiema wordt voortgezet de behandeling van de begrooting van onderwijs. (De heer Vliegen (s.d.) verdedigt het amen dement van het subsidie voor het orkest te Maastricht met f 2000 te verhoogen. (De heer Kortenhorst (r.k.) verdedigt het amendement van den heer v. d. Waerden om het subsidie voor het Haarlemsche Orkest te verhoogen met f 2000. De heer Hermans (r.k.) steunt den heer Vliegen. Vergadering van Donderdag. Aan de agenda voor de avondvergaderingen ■wordt toegevoegd de begrooting van Kolonien en aan die der dagvergaderingen de begroo ting van Justitie. Op de agenda van Donderdag 11 December worden geplaatst de ontwerpen betreffende de kasvoorschotten van de Koninklijke Hol- landsche Lloyd en de verhooging van den ge- dlstilleerd-accijns. Het amendement-Vliegen (s.d.) op begroo ting van het Onderwijs om het subsidie voor bet orkest te Maastricht te verhoogen met 2000, wordt verworpen met 45 tegen 39 stemmen. Hiema wordt voortgezet de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, afdeeling landbouw. De heer Braat (platt.) constateert, dat mil- lioenen worden uitgegeven aan vlootbouw en ambtenaarspensioenen, doch dat voor den landbouw geen geld is. Andere landen steu- nen met groote bedragen; in Nederland doet men niets dan overwegen. De heer Bakker (c.h.) vestigt de aandacht op de noodtoestanden in het akkerbouwbedrijf. Spr. vraagt om steun voor de suikerbietenteelt der veenkdoniale bevolking en voor de aard- appelmeelindustrie en bepleit een verlaging van d© vrachttarieven voor exportproducten. De heer v. d. Sluis (s.d.) trekt een parallel met de groote landbouwcrisis van 1889, die veroorzaakt werd door overproductie, welke er ook nu is. Spr. meent, dat in de kapitalis- tische miaiatschappij de boer niet te helpen is. Bpreker dient een motie in, waarin hij vraagt om aanstelling van een directeur-gene- raal voor den landbouw. De heer J. Vos Azn. (r.k.) zegt, dat een compenseerend invoerrecht op de suiker de lage prijzen niet voldoende aanvult. Spreker wenscht steun aan de bietenteelt. HET DUITSCHE INVOERRECHT OP VOEDERGERST. De directie van den landbouw deelt mee, dat met ingang van 4 Dec. het invoerrecht op voedergerst uit Duitschland is verhoogd van 12 M. tot 18 M. per 100 K.G. Intusschen blijft de bepaling gehandhaafd, in Duitschland, 6 M. per 100 K.G. verschul- digd is, indien de importeur het bewijs kan overleggen dat hij een even groote hoeveel- heid geisoneerde rogge- of aardappelvlokken heeft gekocht. SCHIETPARTIJ IN HET NEDERLANDSCH CONSULAATSGEBOUW. Woensdagmiddag heeft de student in de medicijnen C. W. een revolverschot gelost op enkele employe's van het Nederlandsch con- aulaat te Dortmund. Er is niemand getroffen, de dader its gearresteerd. Deze student, en Duitscher, was verleden week op het consulaat gekomen met het ver- aoek hem de revolver terug te geven, die de politie hem met andere voonwerpen bij zijn verblijf in Nederland had afgenomen, waama hij zou zijn uitgewezen. Hij werd natuurlijk met zijn klachten verwezen naar de Duitsche autoriteiten. Maandag j.l. kwam hij terug en heeft een mit ingeslagen. Woensdag zag hij kans nog eens naar binnen te glippen, heeft weer een ruit ingeslagen en schoten gelost op den secretaris en de boden. Het overspannen jongmensch zit nu opgesloten. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben den volgenden brief tot de gemeentebe'sturen in dat gewest gericht: Bij brief van 8 October jl. berichtten wij u, dat wij het oogenblik gekomen achtten om een herziening van de wedden der burgemees- ters, secretarissen en ontvangers van ver- schillende gemeenten in dit gewest voor te be- reiden. Wij legden u tevens een ontwerpbe- sluit ter beoordeeling voor in verschillende gemeenteraden is bezorgdheid over de naaste toekomst uitgesproken. Sedert begin October is de economische crisis veel heviger gewor- den. Ook wij achten het thans niet de geschikte tjjd am uitvoering te geven aan one voomemen tot herziening van de algemeene wedderege- ling. Wij hopen, dat de tijdsomstandigheden eerlang ons in de gelegenheid zullen stellen ons in beraad gehouden besluit op enkele punten gewijzigd ter goedkeuring aan de re- geering aan te bieden. HET AFTREDEN VAN Dr. COLIJN IN HET BUITENLAND AEGEMEEN BETREURD. De Frankfurter Zeitung, melding makende van het besluit van dr. Colijn om af te treden als voorzitter van de conferentie voor een economische actie van den Volkenbond, zegt, dat dit besluit, juis-t op dit oogenblik, in alle k i en. c.e belaagotcllen in den cccnomdschen arbcild van den Volkenbond, een pijnlijke ver- ra sing en een diep leedwezen heeft teweeg gebra ht Over de oorzaak, die den heer Colijn tot dezen stap heeft geleid, zegt het blad uit goedingelichte Nederlandsche kringen verno- men te hebben, dat deze gezocht moet worden in hoofdzaak bij de Nederlandsche, binnen landsche politick." Dr. Colijn (het Duitsche blad spreekt hardnekkig van Colijn) behoort tot de anti-revolutionairen, een conservatieve partij, die beschermende rechten voorstaat en daarom al geruimen tijd ongaarne had gezien dat eien barer leiders in Geneve op dikwerf besliste wijze tegen het protectionisme optrad. Voor de delegaties van de andere Europee- sche landen bij de economische conferenties van den Volkenbond en haar regeeringen kan het (besluit van dr. Colijn een nieuwe, duide- lijke vingerwijzing zijn, zegt het blad, „dat het kwart voor twaalven geiworden i's om de vrijhandelslanden tegemoet te komen of an- ders alle hoop te laten varen dat niet ook Nederland en Engeland tot het protectionis me overgaan, waarmede dan waarschijnlijk spoedig een fatale tarieven-oorlog tusschen alle landen zal losbarsten." HOOGE DUITSCHE INVOERTARIEVEN. Blijkens mededeeling van den Rijksland- bouwconsulent te Berlijn zijn in de Duitsche noodverordening ook verschillende bepalingen tot steun aan den landbouw opgenomen. Die steun wordt o.a. gezocht in verhooging van invoerrechten. Met ingang van 5 December is het invoer recht op gerst, dat in den laatsten tijd in be- langrijke hoeveelheden werd ingevoerd, ver hoogd van 1.50 Mark tot 15 Mk. per 100 K.G. Tevens is met ingang van dienzelfden datum het invoerrecht op zemelen vastgesteld op 10 Mk. per 100 K.G. Tot dusver mochten tarwe- zemelen vrij worden ingevoerd en bedroeg het invoerrecht op andere zemelen de helft van het invoerrecht op rogge. Voorts is opgeheven £e bepaling, dat het invoerrecht op voeder gerst niet hooger mag zijn dan 12 Mk. De re- geering heeft dus ten aanzien van dit invoer recht de handen vrij. Een verhooging is in de naaste toekomst dan ook geenszins uitge- sloten. VLAAMSCHE SOLDATEN GESTRAFT. Vijf Vlaamsche oud-studenten, thans deel uitmakend van de schoolbatterij der veld- artillerie te Gent, zijn door den kolonel van het le regiment veldartillerie zwaar gestraft geworden omdat zij, op 21 October, dag der opening van de Vlaamsche Universiteit, den studentenoptocht die, bij deze gelegenheid door de straten van Gent trok, hebben gade- geslagen en een of meer Vlaamsche vaandels hebben gegroet. In de motiveering der straf- fen, welke gaan van twaalf dagen kamer- arrest tot twaalf dagen provoost en acht dagen militaire gevangenisstraf, met of zon- der degradatie, wordt de optocht, een ,,anti- nationale betooging" geheeten, terwijl van de Vlaamsche vaandels als van ..activistische vaandels" wordt gesproken, hoewel alle ge- tuigen toch kwamen verklaren, dat de thans gestrafte militairen alleen aan een studenten- vlag en aan het vaandel der Vlaamsche oud- strijders den militairen groet brachten! IN HET GEANNEXEERDE GEBIED. Volgens een bericht uit Eupen aan de Brus- selsche bladen, is de Belgische vlag, welke, ter gelegenheid van het naamfeest van koning Albert, aan den gevel van het station te Eupen was uitgestoken, bij nacht, door on- bekenden afgeru-kt en medegenomen. Men vermoedt, dat zekere jonge leden van den Heimatbund de hand in deze zaak moeten hebben gehad. Een streng onderzoek is dan ook gaande. TER NEUZEN, 5 Dec. 1930. ZWARE MIST. De regen uit Westelijke richting bleef sinds enkele dagen achterwege en een Oosten- windje, dat gepaard ging met eenige vorst, hielp voor een vluggere ontwatering der lan- den'jien. Het was ook anngenaam, dat dit ge paard ging met mooi, zonnig weer. Heden bleef de zon echter schuil en was af en toe alleen bleek zichtbaar door een mist- bank. Deze mist, die van morgen is opgekomen, bracht terstond stagnatie in den dienst op de Wester-Schelde. De eerste boot uit Vlis- singen. die hier te 6.40 moet aankomen, arri- veerde eerst te 9.20 en heeft daarop te 10,35 de terugreis naar Vlissingen ondemomen. Het scheen toen wat opgeklaard. De eerste reis van hier naar Hoedekens- kerke is niet gemaakt. De boot is eerst ver- trokken op het vertrekuur voor den tweeden dienst, te 10.25 en is alhier te 12.15 van Hoe- dekenskerke teruggekomen. Hoe het verder loopen zal is op het tijdstip dat we dit schrijven niet bekend. 't Is op 't oogenblik zeer dik. Bij tijden kan men aan het kanaal niet van den eenen naar den an- deren oever ziea. Er zijn autobestuurders en wielrijders die bun licht ontsteken, alsof bet avond is, hetgeen de veiligheid van het ver- keer wel ten goede komt. Als er uit den mist een lichtschijnsel opdoemt, begrijpt men dat daar een voertuig op volgen zal, al kan men dat zelf nog niet zien. s.s. „HELMWOOD" VRAAGT ASSISTENTIE. Hedenmorgeo werd door den gezagvoerder van het Eng. s.s. „Helmwood" bekend door de onlangs plaats gehad hebbende aanvaring eener sluisdeur alhier draadloos assistentie gevraagd, zich bevindende op de Wester- Schelde bij het Middelgat, d.i. tusschen Hoede- kenskerke en Hansweert. Een sleepboot is van hier de Schelde opgevaren om een onder zoek in te stellen. Verder bericht is nog niet ontvangen. ST. NICOLAASFEEST. ;en der 3 laagste klassen van en gistsren dank zij het ini- X, Hi mevr Hasse- I: kg e iovt De Pauw-MGens, weer van het bezoek van St. Nicolaas, waarvoor de kinde- i;;n des nar.iiddags in het ..Concert- en Bios- coDpgebouw" werden genoodigd. Tegen den tijd dat de komst van „Sint" werd tegemoet- gezien waren daar ^echter niet alleen een groot aantal kinderen met vol verwachting kloppend hart, doch ook een groot aantal ouders en belangntellenden, zoodat de zaal ge- heel bezet was. Toen St. Nicolaas met Zwarte Piet was gearriveerd, werd hem een welkomstlied toe- gezongen, en, toen hij had plaats genomen, op zijn verzoek nog eenige toepasselijke lie- deren door alle kinderen werden gezongen. De kinderen kregen daama gelegenheid om hem hun schoolwerk en het resultaat van hun vlijt en vorderingen te laten zien. Velen kregen daarvoor van St. Nicolaas een complimentje. Ondertusschen werden aan de kindieren in ruime mate versnaperingen verstrekt, die zij zich goed lieten smaken. Eenige kinderen voerden ter eere der komst van Sint een reidanisje uit. Aan de dames Hasse-Eijke en De Pauw- Moens werd namens de Ouder-Commissie een bloemenhuldie getoracht, als erkenning voor hun werk bij de voorbereid,ing van het be zoek van den goeden Heilige. De voorzitter der Ouder-Commissie, de heer Dr. Van Pienbroek, bracht hen een woord van dank, voorts aan alien die tot het welslagen van dit St. Nicolaasfeest hebben bijgedragen en hij dankte ook in het bijzon- der mej. Van der Stigcbel, die de costumes voor den reidanis heeft vervaardigd. Na het vertrek van St. Nicolaas werd ver- toond de film Assohepoester, die de kinde ren zeer vermaakte. Ondertusschen was de schooltijd ten einde en kwamen ook de leerlingen der hoogste klassen van school A een kijkje nemen en konden deze ook nog volop meegenieten van de heerlijkheden die de goede Sint had mee- gebracht en die hen door een aantal hulp- vaardige dames werden verstrekt. Ten slotte kregen nog alle kinderen uit de drie laagste klassen een geschenkje mee naar huis. 't Was voor de kinderen weer een aangenaam feest, dat ook aan hen die het arrangeerden reden van dankbaarheid zal schenken, door de vreugde die zij er mede hebben kunnen ver- spreidien in vele kinderharten, tot genoegen der ouders. COLLECTRICES ST>- .4TSI.OTERIJ. Bij heschikking van den Minister van Financien is o.m. gevestigd een collect© der Staatsloterij te Ter Neuzen en is benoemd met den aanvang der 456ste Staatsloterij, tot collect rice der Staatsloterij, mej. N. O. Th. C. Bier, te Soest. (St.ct.) BESMETTEUJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van he- smettelijke ziekten over de week van 23 tot en met 29 November in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: 's Heerenhoek 2, Hulst 1, Tholen 1, Vlissingen 1; diphtheric: Melis- kerke 1, Vlissingen 1. Er werden geen gevallen van encephalitis na inenting geconstateerd. INTREKKING RIJBEWIJS. De Minister van Waterstaat hrengt ter kennis, dat hij vonnis van het kantongerecht te Hulst van 6 October aan Nicolaas van Ant werp-en, geboren 22 Januari 1901, kruidenier, wonende te Zaamslag, Veerstraat A 50, de bervoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van e6n jaar. Deze termijn is ingegaan op 20 November 1930. Ter aanvuiling van het verslag van den gemeenteraad van Zaamslag die-nt nog ge- meld, dat op voorstel van den heer Haak met algemeene stemmen besloten werd een ver zoek te richten tot de Kroon om aan de door Ged. Staten van Zeeland ingezond-en nieuwe salarisregeling voor burgemeesters enz. goed keuring te onthouden. Het hoofdbestuur van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard heeft Woens dag een vergadering gehouden onder leiding van Jhr. J. van Vredenburch. Als jurylid voor de keuring van hengsten tot dekking en van over- en inschrijving in boek B, zal aan de algemeene vergadering worden voorgelegd het dubbeltal: Aug. de Schutter te Dinteloord en N. Oosterhuis te Overschild. Het hoofdbestuursjurylid voor de over- en inschrjving van merrien in boek B, de heer B. C. Puylaert te Sas van Gent, werd her- kozen. Omtrent een te houden nationale tentoon- stelling in 1931 werd geen definitieve beslis- sing genomen. Het voorstel daartoe zal ter belTan deling worden voorgelegd aan de afdee- lingen. De post overschrijvingskosten bij aan- en verkoop van paarden door leden werd van de begrooting afgevoerd; met ingang van 1 Januari a.s. zal de overschrij-ving gratis plaats hebben. Als controleur voor de afdeeling Gronin- genFriesland werd benoemd de heer J. B. Kamphuis te Groningen. bracht. .oar eene tot nu toe onibekende oor zaak z in. de ijsfabricage een ammoniak- comprr net een vervaarlijken knal uiteen. i De ijsm?'hine werd totaal ontredderd. Per- soonlij- ngeh-kkcn kv/amen gelukkig niet voor. T'"t be-hrlp van de in de brouwerij voorhanden zijnde ga:maskers werd de machine stilgelegd. Door de monteurs der firma Van der Bruggen, die in de brouwerij e-ene nieuwe pompinstallatie plaatsen, werd met h"L demonteeren van den compressor direct begonnen. Daar het bedrijf over een reserve compressor bes-chikt, zal bet bedrijf geen stagnatie ondervinden. ZAAMSLAG. In deze gemeente is als gevonden gedepo- neerd: een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen te bekomen bij den gemeente- veldwachter J. van Westenbrugge. WESTDORPE. Men meldit ons: Zaterdagmiddag jl. werd de omgeving der Beiersche Bierbrouwerij van den heer E. A. v. WaesBoodts alhier, in opschgdding ge- n. vrtAN ISCHE BRIEVEN Ulvenhout, 2 December 1930. Menier, „Dr6," vroeg d'n Blaauwe deusweek aan mijn„wil-de me 'n handje hel pen aan d'n Sun- dereklaas?" ,,'k Wil alles doen wa ge wilt, Tiest," zee ik, ,,as 'k maor nie m'nen hoofd in 't roet hoef be steken". ,,Dan is ie veur mekaar," zee d'n Blaauwe„en al- vast veel bedaankt horre!" Ja, heb oew in lan-gen nie van d'n Tiest ge- schreven, amico, maar ge wit, hij is deus jaar Mei getrouwd op z'nen ouwen dag mee 't weduwvrouwke Aantje Bogers, en ge wit hoe da gaat, ee? D'n Blaauwe-n-is nouw zo'n bietje gebemd. Daarmee is heelegaar gin kwaad van Aantje gezeed, horre, want Aantje is 'n wefke, nouw, laat ik zeggen: om oew eigen mee 't grotste plazier deur te laten temmen, de6r! Effen dartig jaren, gezond, ollee, de rodokes leggen op d'r wangen en prontjes, prontjes, as-t-'r gin tweede-n-is! 'n Paar ogs- kes in d'r h-oofd waar altij straaltjes lach uit- pieken. Maar laat 'k erover ophouwen, amico, ze zouwen er soms kwaad van gaan denken, waant de menschen emmen soms zoo weinig noodig om te gaan leggen konkelefoesen, ee! Maar nouw koom ik vanzelvers op 'n sja- pieter, amico, waar ik 't mijne toch ok 's over kwijt mot. Ge mot dan weten, sinds ik in m'nen vrijen tijd m'n briefkes in de kraant schrijf, houw 'k m'n eigen van nog aandere dingskes op de hoogte as van d-e fermilie-advertensiekes en de martprrjzen. En nouw in dieus dagen, nouw m'ee d'n Sun- dereklaas, staan de kraanten vol van zooge- nomde boekbesprekingen. Waant 't schijnt, dat boekenuitgeverij zo'n hietje sezoenwerk is; tusschen twee hokskes: nogal 'n vrimd verschijnsel as ge 't mijn vraagt. Keb altij gedocht g'ad, boeken zijn er om gelezen en geleerd te worren en da's nouiw toevallig heelegaar gin speesjaal Sundereklaas-artikel, de studie! Zoodra 'k maar zeggen wil, de boterletters, chocoladeletters, peperbollen en boeken, komen altij gelijk as de erebeesjes en de spinazie. Schrijvers zijn sezoen-ereheiers, lijk de sneeuwruimei's. 't Mot dus gin al te best ambacht zijn, al shaken ze nie, die gasten van de vulpen. Hoewel ik 'r dalek bij mot zeggen da sneeuwruimen ok nie zo'n veur- d-eslig vak is, terwijl die vaklui, zoo gaauw as er 'n vlokske sn-eeuw gaat dwerelen, d'r al heel gaauw d'ren bezem er bij neergooien. Da's veur 'n paar jaar gelejen in Amsterdam nog gebeurd, zooas ge wel weten zult en die kerels strijen z66 hardnekkig veur d'r rech ten, ee, daar worde gewoonweg kou van! N6g mctten er zijn, die nog steeds volhouwen. n Paar m-aanden gelejen, 't was negentig gra- den in de schaduw, toen isprak ik nog zo'nen weraldh erv'orm er. ,,En nouw kan 't sneeu- wen", zee-ie, „dat er ginnen tram veurui-t kan komen, ik pak ginnen bezem vast, veur ze ons eischen emmen ingewilligd; me laten ons nie kist..." verder kwam ie nie, waant toen wier ie sjuust getroffen deur 'n zonnesteek. Ja, amico, sneeuwmannen motten nie in de zon gaan staan, wa gij? Maar ik dwaal heelgaar van m'n appere- poow af. 'k Wou 't -emmen g'ad over de boeken van teugeswoorig. En dan mot ik zeggen: as dieen Haarlem- mer Laurens Coster ooit had kunnen denken da ze mee zijn uitvinding zukke zwijnderij in mooie woord-ekes hadd-en gaan drukken, dan had ie ijGkoud da blaaike dat er van dieen boom afdwerelde en 'n afdrukske in 't zaand mokte, (z66 kwam ie aan z'n uitvinding, dieen bofferd!) dan had ie ijskoud da blaaike 't blaaike gelaten en z'n m-oniem-ent veur 't Haarlemsche stadhuis kedoow gegeven. Waant as ge ziet wat er in schoone gou- wen baanden allemaal veur vulligheid de w^reld ingeslingerd wordt, dan is 't een woord: 'n schandaal! D'r zijn er bij, geschr-even door ongetrowde wefkes, waar ge as kearel, die de dartigjarige bruiloft al achter z'nen rug beet, die sol daat gewiest is die altij temidden van 't leven he-e geitaan mee alle/bei z'n klompen, nog van blozen mot. Waar die schoone, opgepoetste. gestuca- doorde, gepolkaknipte en gel66rsde katjes de zwijnderij vandaan halen, hoe ze 't in d'r schoone kopkes krijgen, ge snap 't nie! Waant vad-er en moeder zal 't huilie nie ge leerd emmen? Op school zullen ze'r nie van g'eurd emmen! Dus: hoe koom 't in die on gepolitoerde kopkes, die as de prachtbaanden van die boeken zijn: schoon van buiten, maar rot van binnen! En, amico, as ge teugen zo'n wefke zeggen zouw: „heur 's ier kindje, alles wa gij de menschheid te zeggen h£t is veur mijn vullis dan zouw z'oeiw rustig wegzetten veur onbe- schofte kearel of zoo iets. Dan... dan zouw ze p-erbeeren om 'n kleur te krijgen. (Maar dan moeste effen weggaan, opdat ze die d'r op kon smerem mee 'n stifke verf ui-t d r tasch- ke En 't ergste is: veul kraantenmannen gaan d-aar dan stukken over schrijrven. Dan be- weren -ze da-d-et 'n wonder is zoow rijp as de schrijf ster alles hee hehaandeld. Rijp? As'nen mispel, ja. Dan emmen ze 't over de piezelogie van die juffrouw, of zielkunde nouw alien maar rottigheid is. Over de reja- lisem, de werkelij-kheid: of 't leven alleen uit zwijnderij bestaat! Nouw motte nie denken, amico, da'k m'n gemoed 's luchten gaat, omdat ze wa gezeed emmen van mijn ollee, ge mot me goed begrijpen: 'k zou nie gere plvimkes emmen van zukke piezelogen. Waant geleuf me, amico, zoogoed as de rokskes weer laanger zijn geworren, as ons al die ossekniie-kes en oo-beentjes ons strot uit ijn gaan hangen; zoo goed as 't ,,daansen", wa gin daansen was, maar zo'n hietje teugen mekaar aanvrijven, zoo goed as da-d-allemaal weg zal trekken as 'nen vuilen daamp, even- goed zal de mensch z'n (bukske vol krijgen van die boeken, geschreven deur wefkes maar in staat om 'nen Jazband-neger te laten ver- Wee-ken! Daar ben 'k gin memfentje bang veur. En ik? Zet al die schoone boeken op 'n rij-ke, 'k zal er d'n Blaauwe bij halen, onzen scherpschutter, en boem! En n-ouw ik 't dan weer over d'n Blaauwe- n-eb, hij is dan komen vragen om Sundere- klaas te komen speulen veur z'n kienders. Kienders? Stiefkinders eigenlij-k, maar da's zo'n akelek woord, ee! Maar ik mot 't er wel bij zeggen, omda ze aanders zouwen denken da'k ok aan piezelogie zouw gaan doen1 Waant ge wit, d'n Blaauwe is 'n haalf jaar getrouwd. Maar 'k moest dan Sundereklaas komen speulen, veur die drie brakken van Aantjes. „Peperbollen strooien", zee d'n Tiest. EH op 'nen avond is ie bij me gekomen, d'n goeien kearel en daar emmen hum in 't roet gezet. ollee, 't is er nog nie af, 't zit nog in alle rim- peltjes en schurkes, waar z'n blaauw hoofd van vol zit en 't is nouw net of de 'nen kop van manner heet, zoo is ie nog geajerd. Alles had ie bij 'm. De spullen veur assiepan en veur d'n heiligen man. Alleen", zee ie: ,,ge mot veur oew wit kleed Trui d'ren nachtpon maar aandoen, Dr6," zee-t-ie; „waant ik docht zoo: dieen nachtpon van Aantjes daar barste maar uit en d'n oudste, onzen Nilles, zouw misschient in de gaten emmen da d'n biskop mee z'n moeders nachtpon aan d'n haal was. Hier is oewen steek, oewen tabberd en d'n baard. Klee-d-oew eigen aan, dan gaai ik mee m'n eigen beginnen." Eer ik ooit had kunnen denken, amico, da dieen blaauwen tiep nog 's veur Sundereklaas zouw speulen. Maar ja, zooas gezeed: ge- temd, ee) Wa-d-emmen gelachen. Toen d'n Tiest te veurschijn kwam uit 't achterhuis en zee: „ik ben d'r mee klaar," toen gierde Trui van d'n lach, da'k er bang van wier. P6ers wier ze en ze lag langsuit over de tafel. „Ga weg," kiwekte ze, en ik ik trok m'nen nachtpon aan stukken van d'n lach. M'nen baard hong op 't lest op m'nen rug en m'nen mijter sting op eenen kaant of me thuds kwammen van 'nen schietwedstrijd •„Tiest," zee ik, ,,'t spet me jonk, maar daar kom gin bal van terecht. As ik jouw aan- ki'jik, dan krijg ik 'n lachbroerte, da kan niks w-orren". „Dan lachte maar 'n haalf uurke uit," zee d'n Tiest droog: „dan gaai ik er zoolaank wel bij zitten, gif me-'n stopke tahak aste- blieft, en dan gaan me strak wel weg. Aantje hee-g-et er nouw op staan, dus 't m6t ge- heuren!" Neee, as ge 'm gezien had, amico. Hij is bekaanst twee meters laank en zoo mager as 'n breinaald. Nouw had ie 'n zwarte trui aan- gedaan, de mouwen kwammen tot aan z'n elleibogen, en 'n broeksk-e tot an z'n knieenr dat 'm veuls te naauw zat. Dus sting ie mee z'n beenen krom. De knoken van z'n achter- werk stakken, ge6f naar achteren en z'n hoofd, z'n haar, z'nen langen nek, tot in z'n ooren, was ie eenen bonk roet. Z'n lippen rood als menie en as ie lachte dan leek dieen mond wel 'n keldergat mee 'nen versleten trap. Affijn, na 'n uur zijn me in de sj-ees ge- stapt en weggerejen naar z'n huis. Mee Aantje ha'k te doen. T,oen*me binnenkwam- men lee ze van d'ren stoel af en bleef onder de tafel zitten. Ze had prjn in d'ren buik van 't lachen. De tranen liepen uit d'r oogen en de twee jongste brakken, die doch- ten da moeder baang was. Da redde de fooel 'n bietje. Maar d'n oudste flusterde-n-in m'nen baard: „zeg, Dr6, hoe krijg vader da-d-er allemaal weer af," en toen wees ie m z'n gezicht. „Mee schuurpampier," flus- terde-n-ik trug. Toen kroop dieen aap ok onder de tafel, en daar heurde-n-ik Aantjes weer z66 schrikkelijk lachen, da'k teugen d'n Tiest zee: „kom mee, jong, aanders maken m-e nog ongelukken". Amico, ik schei d'r af. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRA Is steun aan den landbouw gerechtvaardigd? Op de Goesche crisisvergadering is door inleiders en overige woordvoerders glas- helder en onweerspreekbaar aangetoond. dat onze akkerbouw in een ernstigen nood- toestand verkeert. Dat niet minder dan ruim 1600 boeren tijd en kosten er voor over hadden zich naar ons centrale landbouwpunt op te maken, is daarvan een krachtige be- vestiging. De aanwijzingen zijn er, dat deze ver gadering niet nagelaten heeft ook naar buiten indruk te maken. We zijn er echter van overtuigd, dat het tot zeer velen nog niet of siechts onvoldoende is doorgedrongen. dat inderdaad het akkerbouwbedrijf aan den rand van den afgrond gekomen is. De oppervlakkige en kleineerende wijze.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5