OEMENGDE BE&ICHTEN. Dam- en Schaakrubriek. INGEZONDEN STUKKEN. DAMMEN. cc. EEN HELSCHE MACHINE TE SPOKANE. SCHAKEN. 1 ....W/. wM, Op 913 zou wit door 3731 een winnen. 32. 4944 2328 komt het ontwerp-besluit dan te luiden als volgt: „De Staten dier provincie Zeeland besluiten *ich bereid tie verklaren tot deelneming door de provincie in hot kapitaal eener op te rich- ten naamlooze vennootschap „Haven van VHssingen" door storting van een bedrag van ten hoogste 50.000, onder voorwiaarde, dat tenminste 6en vertegenwoordiger van de pro- vtncie zitting zal hebben in den raad van com- iiissarissen der op te richten naamlooze ven nootschap, zoomede in het dagelijksch bestuur (Her vennootschap en voorts God. Staten te maehtigen tot medewerking, om te geraken tot oprichting der hier bedoelde vennoot schap." De heer ONDERDIJK steat op het stand point dat de haven geexploiteerd wordt door ■ooveel mogelijk belanghebbenden. De zaak is avenwel op losse schroeven voorbereid. Het beteekend op zqn gunstigst, dat wij een Naamlooze Vennootschap oprichten met een kapitaal van f 225.000. Wij gaan een zaak beginnen en met een zaak weten wy nooit waar wij aan toe zijn. Als wij eenmaal in de aaak zijn geinteresseerd, zijn wij ook voor het vervolg gebonden. Als er nieuwe uitbrei- dlngen komen of als er tekorten zijn, kunnen wy onis niet voor ons aandeel onttrekken. Wij doen dus een sprong in het duister. In het eerste voorstel staat, dat wij in beginsel zul len medewerken, doch in het tweede voorstel is het beginsel vervallen. Wij dienen toch te weten waarvoor wij onze gelden voteeien. On het oogenblik weten wfl niets en hjj vindt hervvoorstel onverantwoor- delijk. Als het voorstel in dezen geest blijft, sal hij er zijn stem niet aan kunnen geven. Hij wil wel wierk van deze zaak maken, doch slechfis een beginsel-uitspraak nemen. In de zomer-vergadering kan dan een defini- Kteve beslissing worden genomen. De heer ADRIAANSE zeide, dat wij in VHssingen een Europeesche haven krijgen. Of deze zal rendeeren, moeten wij afwachten. Waar wij echter a hebben gezegd, moeten wij ook b zeggen. Hij wees op de vele lichamen <Be medewerken aan deze N.V., daarom mag de provincie zich niet onttrekken en hij zoieent dat het voorstel van Ged. Staten dient fee worden aangenomen. Hij heeft echter bezwaar om de som van 50.000 ineens te storten. In het dagelijksch bestuur der vennootschap dient de provincie vertegenwoordigd te zijn. Dit Is te verkiezen boven het zitting nemen in een raad van toe-, rtcht De heer LAERNOES is het college van Ged. Staten dankbaar voor het voorstel door hen gedaan. Hij noemde het voorstel een groot provinciaal belang. Hij ontraadde aanneming van het voorstel Onderdijk. Waar eenmaal a is gezegd, dient ook b gezegd te worden en hij hoopte dat het voorstel met algemeene stemmen zal worden aangenomen. De heer VIENINGS vroeg of wij <56n keer 50.000 zullen geven, of dat wij later voor nieuwe uitgaven komen te staan. De heer DIELEMAN meende dat dit voor stel enthousiast zal worden aangenomen. Het is noodig dat de outiUage spoedig gereed zal *$n. Het is natuurhjk onmogelijk een behoor- lijke exploitatie-rekening over te leggen. De kern van het bedrijf is het tegenwoordig be- drijf. De laatste jaren is gemiddeld f 12.000 winst gemaakt. Regelmatig heeft de haven zlch behoorlijk ontwikkeld. Hij antwoordde dat er S tatu ten zjjn ont- worpen, die nog niet gepubliceerd mogen worden. Aan Ged. Staten zijn zij bekend, die hebben dus hun oordeel reeds kunnen ves- feigen. Met het oog op de groote belangen hoopte hij dat het voorstel zal worden aangenomen. De heer ONDERDIJK zeide, dat de cyfers van den heer Dieleman niets beteekenen. Dit cjjfers voor de binnenhaven en niet voor <Je buitenhaven. Hij zou zich kunnen vereenigen met het oorspronkelijk voorstel van Ged. Staten. De heer VAN WAESBERGHE zeide, dat als vrij aandeelen nemen, wij niet voor meer kun nen worden aangesproken, dan voor dit bedrag van inbreng. Hij heeft geen bezwaar voor dit voorstel te stemmen. De heer KAKEBEEKE wilde den angst van den heer Onderdijk wegnemen. Het iis een ge- •ompliceerde zaak en bij de statuaire bepalln- gen zal rekening gehouden worden met de verschillende colleges die hun geld daarin hebben gestoken. Wij hebben dus met deze statuten niet zooveel te maken. Wij moeten berusten in hetgeen de voormannen hebben vastgelegd. Hij zeide, dat de binnenhaven goede cijfers heeft gegeven. Wat de buitenhaven zal op leveren is tevoren niet te zeggen. Wanneer een opslagplaats te Ter Neuzen rendabel kan zijn, waarom zou dat dan te Vlissingen niet het geval kunnen zijn. Waar de Staatsspoor 100.000 geeft, mag dit gelden als een bewrj-s van vertrouwen. Wij mogen in deze gerust iets optimistisch zijn. Er zijn tal van zaken om te verwachten dat er winsten zullen ge maakt kunnen wiorden. Hij hoopt dat hij zal hebben medegeiwerkt tegenstanders te veran- deren in voorstanders. De heer ONDERDIJK wilde de pertinente verklaring hebben dat wij er met de f 50.000 er af zijn. Hij vraagt waarom Ged. Staten zijn feeruggekomen op hun voorstel dat in beginsel werd deelgenomen in de N.V. De heer DIELEMAN wilde in het voorstel opnemen, dat c.q. de Prov. Staten in den raad van beheer worden vertegenwoordigd. Ged. Staten hebben, evenals de heer Kake- beeke gezegd, het betrekkelijk kleine kapi taal van 50.000 in deze zaak te hebben willen steken. Het is inderdaad zooals de heer Ka- kebeeke heeft gezegd. De inkomsten van de binnenhaven waren zoo groot, dat verschil lende uitgaven betaald zijn kunnen worden Een nieuwe loods,. verlichting, 6 tons kranen, bestratingen enz. zijn allemaal betaald. Men beschikt in Vlissingen over zeer goed geschoold personeel en spr, meent dat Vlissingen met zijn nieuwe haven een goede toekomst tege moet gaat. Spr. bevestigde, dat de provincie nimmer meer kan betalen dan de storting op de aan deelen, tenzij een nieuw besluit wordt geno men. Dij zijn er dus met de 50.000 af. Na de verklaring van den heer Dieleman trok de heer Onderdijk zijn voorstel in en werd het voorstel van Ged. Staten zonder stemming aangenomen. Wijziging begrooting 1929. Ten aanzien van het voorstel tot wijziging der begrooting 1929 werden over enkele pos- ten inlichtingen gevraagd in de afdeelingen, waarop Ged. Staten o.a. antwoorden, dat voor een verhooglng van de kosten van ver- betering van wegen, voorkomende op het Prov. wegenplan met f 250.000 'n nadere toe- lichtlng niet gemakkelijk is te geven, doch dat de staten, waarop de verschillende uitga ven zijn vermeld, op de griffie voor de leden ter inzage liggen. Een lid merkte op, dat in het algemeen genomen aan Ged. Staten een groote macht tot het doen van af- en over- schrijven is gegeven. Nog werd van de zijde van Ged. Staten naar aanleiding van vragen gezegd, dat de post onvoorzien met ongeveer 14.000 is verhoogd, doch dat dit ruim is ge- raamd, noodig zal maar zijn ongeveer 8000. Aangenomen. Wijziging begrooting 1930. Het voorstel tot wijziging der begrooting voor 1930 gaf in de afdeelingen geen aanlei ding tot opmerkingen. Aangenomen. Begrooting 1931. Naar aanleiding van de begrooting voor 1931 is een lijvig algemeen verslag der af deelingen verschenen met een bijna even lijvig antwoord van Ged. Staten. Aan dit laatste onitleenen wij alleen, dat belastingverlaging thans nog niet mogelijk is en al was dit zoo, dan zouden zeker de opcenten op de grond- belasting daarvoor niet in aanmerking komen, want die zijn in de vorige zitting reeds op 50 vastgesteld. Ged. Staten onthouden zich van beschouwingen over hun schryven aan de ge- meentebesturen betreffende het brengen der posten ter bestrjjding van werkloosheid op de begrootingen, omdat dit uitsluitend tot hun competentie behoort. Inzake de motie-Onder- dijk voor een meer gelijkmatige belastinghef- fing in de verschillende provincies is van den Minister nog niets vemomen en de uit andere provincies ontvangen berichiten doen ver- onderstellen dat het denkbeeld wel geen on- verdeelde instemming zal kunnen vinden. Het is aan Ged. Staten niet recht duideiyk, op welke wijze door hen hulp, steun en advies aan kleine boeren en pachters zou kunnen worden gegeven. Betreffende de electrificatie is een brief van de PZEM opgenomen, waartn o.a. gezegd wordt, dat men den financieelen toestand van het trambedrijf niet te gunstig moet inzien, maar dat, zoo het trambedrijf naasi de kapi- taalslasten van het grondkapitaal rente en aflossing van zijn kapitaal in de goodwill kan opbrengen, het resultaat reeds verheugend is; winst behoeft op dit onderdeel van het be drijf niet gemaakt te worden. Bij de artikelsgewijze beantwoording wordt nog opgemerkt, dat de verkoop van de tram voorloopig is opgeschort tot na het bekend worden der bedryfsresultaten over het loo- pende jaar. De heer ADRIAANSE stelde voor de ver- dere behandeling te verdagen tot Woensdag- ochtend 10 uur. Dit voorstel werd overgenomen door den Voorzitter. Hiema werd de vergadering tegen 5 uur gesloten. TWINTIG JAAR DWANGARBEID. Het Hof van gezworenen van het Seine- departement heeft mevrouw Bouquillon, van wier misdaden wo reeds hebben verteld, tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Aan de civiele partij is een schadeloosstelling van tweemaal honderdduizend frank toegekend. Mevrouw Bouquillon bezwijmde toen zij het vonnis hoorde uitspreken, waaraa de voor- lezing gestaakt moest worden totdat zij weer was bijgebracht. De medicus van het gerecht verleende haar bystand. „Zij hoort weer", zei de hij op een oogenblik tot den president van het hof, „u kunt verder gaan". De redacteur van de Figaro die voor ztjn blad verslag maakt van geruchtmakende rechtzaken, merkt naar aanleiding van dit vonnis op: Dat de vrouwen, die willen dooden, naden- ken over dit verschrikkelyke vonnis. Misda den uit hartstocht worden niet langer vrijge- sproken, zij worden integendeel streng ge- straft. En zoo het vonnis verhazing heeft kunnen wekken, dan komt dit ook omdat wij met een dikwijls ziekeljjke toegeeflqkheid ons ontwend hebben te straffen en revolvenscho- ten hebben beschouwd als kleinlgheden van het Parjjsche leven. Twee lijken twintig jaar dwangarbeid. Op een verschrikkelijke misdaad, voor welke de verdediger van de beklaagde niet meer dan verzachtende omstandigheden vraagt, heeft een onverbiddelijk vonnis geantwoord. DUIVEN, HAVIKEN EN VLIEGTUIG. Een zeldzaam schouwspel in de lucht kon men onlangs in het Noorden van de Hamburg- sche grensplaats Eppendorf waamemen en bracht de vele voorbijgangeite in groote op- winding. Hier, buiten het drukke lawaal van het groote Hamburg, hebben vele duivenliefheb- bers nog een paradijs en groote zwermen duiven vliegen om haar hokken heen. Daar kwamen dezer dagen uit de richting van Grasz-Borstel zes of acht havlkken aanzetten, die een tamelijk boog vliegenden flinken kop pel duiven letterlijk omsingelden. De duiven zich wel bewust van het gevaar, vlogen steeds hooger. De havikken bleven op een bepaalden afstand onder hen, maakten hun omsingeling hoe langer hoe nauwer en joegen de duiven op. Hun taktiek leek wel te zijn om de duiven zenuwachtig te maken en hen, die den koppel los mochten laten, be pakken. Op ongeveer vijf honderd meter hoogta glansden zilyerachtig in den avond zonneschijn de figuren van de opgewonden duivenvlucht. De spanning steeg. Op het kritieke oogen blik kwam brommend en ronkend de reddende engel, in de gedaante van een verkeersvlieg- tuig, aangezweefd. Het vliegtuig, ongeveer op de hoogte der havikken vliegend, joeg de roovers uiteen en in schitterende zweefvlucht streek de angstig duivenklad op de veilige hokken neer. GEEN OORLOGSZUCHTIG KINDER- SFEELGOED. De „Ligue d'action famine" te Parijs heeft een brief tot de directeuren der groote maga- zijnen gericht met het verzoek om alle speel- goederen, die den oorlog voor den geest roe- pen, zooals geweren, pistolen, uniformen, loo- den soldaten enz., uit hun 6talages, hun af deelingen en catalog! te weren. Zij is van oordeel, dat de oorlog in geen enkel opzicht tegenover het kind mag worden gemaakt, temeer daar er zooveel beter en stellig even aantrekkelijk speelgoed bestaat. De bond deelt mede dat zijn propaganda, welke reedls van 1926 dateert, dit jaar een bijzonder grooten omvang heeft verkregen, daar tal van organisaties en groepen, welke zich dusver nog afzijdig hielden, er zich bij hebben aangesloten. WINNERS VAN SWEEPSTAKES. Menschen die met sweepstakes fortuinen verdienen, verheugen zich steeds een paar dagen in de openbare belangstelling. Bij de groote sweepstake te Dublin heeft zekere Prescott, een klerk aan het ministerie van landbouw te Dublin, pas den hoofdprijs van 40.000 getrokken. Hij heeft dadelijk ont- slag uit zijn betrekking gevraagd en is van plan een reis om de wereld te gaan doen. Daarna denkt hij een aardig buitenhuis te koopen en zich daar rustig te vestigen. De Evening Standard die, naar aanleiding van zijn fortuintje, een hoofdartikel aan de ,,zor- gen van lediggang" wijdt, hoopt dat hij na zijn vacantie bezigheid zal vinden die even naam niet toegevoegd worden aan de lijst dergenen wien een hoofdprijs ,,vermomd onge- luk" heeft gebracht. Een tweede gelukkige is mevrouw Selina Thompson, de houdster van het Stationshotel te Worksop. Zij heeft 20.000 met de sweep stake verdiend. Toen men haar vroeg wat zij van haar meevaller dacht, antwoordde zij „Ik had het geld eigenlijk niet noodig. Ik had liever gewild dat iemand het getrokken had, die er niet zoo goed aan toe was". De Star prijst haar om haar onzelfzuchtigheid, maar merkt op, dat er genoeg arme men schen zijn die bereid zullen wezen, in haar geluk en haar geld te deelen. EEN AQUARIUM INDISCHE VISSCHEN GEeLECTROCUTEERD. Ik heb een diepen eerbled, meneer, voor de ingenieurskunst. Wat die heeren uit Delft kunnen, is regelrecht een wonder. Wij heb ben er elk jaar bij ons in de machinekamer voor hun practische oefening en er gaat geen reis om of we leeren iets. Jammer, dat ze zoo zelden kreeft eten. Z66 sprak, volgens de H. Crt., het dankbare lid van het machinekamerpersoneel uit een vrachtboot van den Rotterdamschen Lloyd en als met een hoeratje eindigde hij: Leve Delft en leve de kreeften! Hi) sloeg zijn kop thee om, zooals in vroe- ger jaren een zeeman zijn borrel zou hebben gedaan, met 66n langen slok en begon toen weer opnieuw: U moet niet gelooven, dat ik overdrijf of zoo maar wat praat. Ik heb't bij ondervin- ding. Op onze laatste reis nog, meneer, heb ben we zoo'n heer uit Delft bezig gezien en ik neem er mijn petje voor af. Asjeblieft! We had den, moet u weten, een heele collec- tie Indische visschen meegenomen voor de Rotterdamsche Diergaarde. Er was een best ruim aquarium voor, waar ze zonder eenige benauwenis konden leven, een Indisch Oceaantje in miniatuur. Er was <5<§n ding, waar we eerst niet op hadden gerekend, het water moest op temperatuur blijven, op tropentem- peratuur, begrijpt u. Zeg, ingenieur, zei onze meester, jrj bent een knappe bol, hebben ze mij gezegd, prakki- seer jij nu een)s een ding in mekaar, waar- door het water warm blijft, precies warm ge- noeg. De heer uit Delft draaide daar zijn hand niet voor om, zei hij. Al een paar dagen later had hij een toestel, dat alleen bestond uit een eleetrische lamp, die je in het aquarium hing en als het water de goede warmte had, werd de stroom vanzelf uitgeschakeld, tot het water weer te koud werd. Dan ging de lamp weer branden. Is dat niet prachtig bedacht We klopten den ingenieur op den schouder, stuk voor stuk en noemden hem Edison en Jan Jaarsma. Maar nu moet u verder hooren. In het aquarium bleef het aldoor aange- naam zomer en alles leefde er als op een vis- schenkermis. Op een kreeft na, die zooals u weet, een bar lui beest Is, die bleef behaag- lijk onder in het bassin dutten. Op een dag was het water mlsschien wat warmer dan anders, de kreeft voelde zich lekkerder dan anders en hij ging een wan- delingetje door het bassin maken om eens hier en daar rond te kijken. En wat zag hij daar al aanstonds: een lekkere dikke worm. Hap zei de kreeft. Het was zijn laatste hap en de visschen die a hem heen zwommen, hebben ook niet meer gehapt. Want die worm was het kabel-tje, waar de eleetrische lamp aan hing, de kreeft had het kabeltje netjes doormidden geknipt, de stroom werd daardoor in het water afgeleid en de heele bevolking van het aquarium werd op z'n Amerikaansch geelectrocuteerd. Dat was toch niet de schuld van Delft? Nee, het was de schuld van de kreeft. Maar er wordt in Delft blqkbaar te weinig kreeft gegeten, anders was onze ingenieur zeker op zijn hoede geweest. Kan een van de profs niet een klein collegetje af en toe over kreeften geven? 't Was toch zonde van die Indische visschen. En van de kreeft. EEN ORDELIEVEND ZELFMOORDENAAR Te Vaux bij Parijs heeft een 60jarig koop- man zelfmoord gepleegd door zich op te han- gen, aangezien hij door het echtscheidings- proces, waarin hij gewikkeld was, een dezer dagen van zijn vrouw gescheiden zou worden. Hij pleegde den zelfmoord op den dag dat de rechter de zaak zou behandelen en regelde zelf voor zijn dood alle formaliteiten en bij- zonderheden. Hij regelde zijn begrafenls, liet mededeelingen van zijn overlijden drukken, die hij zelf aan zijn vrienden adresseerde, bestelde een kist en begaf zich naar den geestelijke ter plaatse om zijn begrafenils verder te rege- len. Toen de katholieke geestelijke hem mede- deelde, dat zelfmoordenaars uit de kerk wor den uitgesloten en dus ook geen kerkelijke be- grafenis kunnen krijgen, schreef de man eigen- handig op de gedrukte kaarten „geen kerke lijke plechtigheid". Vervolgens begaf hij zich naar zijn slaapvertrek, waar hij zich ophing. AFSCHUWELIJKE MISDAAD. De eigenares van een banketwinkeltje te Berlijn, de 67jarige Anna Matschke, werd Zaterdag in de woonkamer achter haar win- kel dood gevonden. Haar handen waren gebonden en om haar hoofd was een lange doek gewikkeld, waar- door enkele bloeddruppels sijpelden. Naar alle waarschijnlijkheid is de moord door een commensaal gepleegd, die spoorloos Is verdwenen. Uit het onderzoek der moordcommissie en het medisch onderzoek blijkt, dat het hier een moord uit niet nader te noemen motleven be- treft. De politie-president heeft een belooning van 1000 mark uitgeloofd voor dengene, die nadere gegevenfs omtrent den dader kan ver- strekken. de kinderen zonder rapport niet over kunnen gaan, zijn de ouders wel gedwongen him be- lasting te betalen, als ze hun kinderen niet dom willen laten blijven. TWEE JEUGDIGE MISDADIGERS. Voor het Assizenhof van Versailles is een moordproces behandeld tegen twee jeugdige roovers, die bleken een buitengewoon vereelt gemoed te bezitten. De beschuldigden waren twee Elzassers, de 21jarige Georges Loos en zijn 17jarige minnares Eugenie Dith. In Ja- nuari van dit jaar waren zij na het plegen van kleine diefstallen te Straatsburg, naar Parij3 gekomen. Zij kochten een revolver en munitie en besloten in koelen bloede him ledige zak- ken te vullen door een taxichauffeur, een zekeren Peretta te dooden en te berooven. Zij namen te St. Denis een taxi en verzochten Peretto him de Strasbougstraat af te rijden. Bij Malmaison lieten zij stilhouden en terwijl Eugene Dieth de aandacht van den chauffeur vasthield door een twist te beginnen over het bedrag dat de meter registreerde, schoot Loos hem neer. De chauffeur, die sleehts gewond werd, sprong van zijn zitplaats en liep weg. Loos ging hem achtema en haalde hem in. Peretto viel op zijn knieen en smeekte Loos zijn leven te sparen ter wille van vrouw en kinderen. De aanvaller bleef voor deze smeek- bede ongevoelig en schoot den chauffeur dood, wienis zakken hij daarna kalm doorzocht tot dat hij de portefeuille vond, die een bedrag van 24 gulden inhield. Een toegesnelde gen darme slaagde erin, Loos te overmannen. Loos werd ter dood veroordeeld, Eugene Dieth tot levenslangen dwangarbeid. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) AAN DE INGEZETENEN DER GEMEENTE TER NEUZEN. Den Lezer Heil. Evenals vorige jaren hoopt het „Leger des Heils" ook in deze Gemeente, aan een aantal armen en kinderen der Zondagsschool een aangenaam Kerstfeest te bereiden. Wij hopen daartoe in staat gesteld om zoo veel mogelijik aan de armsten der armen een uitdeeling van kleedingstukken, voedsel, enz. te houden. Met onze lijsten hopen we bij U te komen terwiji ook gaven in geld, kleedingstukiken, enz. gaame in ontvangst worden genomen bij ondergeteekenden. Bij voorbaat dankend, De Uwen voor de Armen, J. v. d. MAST. S. D. v. d. MAST—BURGER, Officieren Leger des Heils. Ter Neuzen, Donze-Visserstraat 61. De navolgende oefenparttj, onlangs alhier gespeeld, kunnen we in alle opzichten ter be- studeering aanibevelen. Wit: G. Zwart: K. 1. 3228 18—23 2. 33—29 23 X 32 3. 37X28 19—24 Naast 2025 en 1621 het beste antwoord. 4. 39—33 14—19 5. 4439 20—25 6. 29X20 25X14 Dit is de in de laatste jaren in zwang ge komen opening der modeme positiepartij. Hoofdkenmerk is: spelvrijheid in soms te ver doorgevoerd positiespel. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 50—44 41—37 37—32 34—30 32X41 30—25 40—34 12—18 17—21 21—26 26X37 7—12 1—7 19—23 26. 27. 28. 29. 30. 31. 33—29 39X30 45—40 40—34 38—33 33—29! 23X34 18—23! 12—18 7—12 13—19 8—13 Gebogen, pijnlijke lendenen, rheumatiek in de gewrichten en urinekwalen behoeven niet beschouwd te worden als een natuurlijke last van den ouden dag. Opgewekte en levendige menschen 'op leeftijd toonden hoe zij door middel van Fosters Rugpijn Nieren Pilled bovengenoemde ellendige kwalen verdreven. Dit speciaal niermiddel kan aan overwerkte nieren de opwekkende, versterkende hulp geven, die zij zoo dringend noodig hebbed. Dan blijven niet langer schadelijke onzuiver- heden in het bloed achter, en kan het gevaar van rheumatiek, ischias, spit en graveel a<- gewend worden. Foster's Pillen kunnen zoowel door manned als vrouwen veilig gebruikt worden. Ziji be- vatten geen schadelijke bestanddeelen. De gebruikelflke voortzetting. 14. 28X19 14X23 15. 34—30 15—20 16. 25X14 10X19 17. 30—25 5—10 18. 35—30 10—14 19. 30—24 19X30 20. 25 X 34 11—17 21. 41—37 17—21 22. 44—40 21—27 Een in dergelijke party en ongewoon ver volg. Doel van den tekstzet is, eenige ver- wikkelingen te foroeeren. 23. 40—35 16—21 24. 34—30 6—11 25. 30—25 11—16 Het zwarte spel is geheel op centrum- beheersching ingericht. De plaatselijke staf van de Associated Press te Spokane is temauwemood ontkomen aan den dood tengevolge van een aanslag met een helsche machine. Deze helsche machine bevatte veertig dynamietworsten en het brisant vermogen was voldoende om een geheel huizenblok in de stad te vemielen. Het toestel was aan het bureau van de Associated Press bezorgd in een scheepskist. Er was een klok bij, die zoo geconstrueerd was, dat er op een bepaald oogenblik een ontploffing zou moeten plaats vinden. Toen de aard van het toestel ontdekt werd, moes- ten er nog twee uur verstrijken voor de ont ploffing zou komen. Het adres door de ver- zenders van het toestel opgegeven, bleek valsch. Een smid kon zonder veel moeite het toestei demonteeren en gevaarloos maken. EEN MIDDEL OM BELASTING BINNEN TE KRIJGEN. In Roemenie is een verordening van den minister van Financien ultgevaardigd, vol gens welke geen scholier meer een rapport krijgt, eer hij de kwitantie over de door zijn inspannend en nuttig is als het werk dat hij i ouders betaalde belasting met het nummei totdusver gedaan heeft, dan pas zal zijn van het belastingboek heeft getoond. En daar Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen brj Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 87 (Ingez. Med.) ZWART 1 WIT 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 47 48 49 Ieder 6 schijven. 38—33? 16—21! 33X22 2429 3430 2934 3933 34X25 41—37 (of?) 23—28 3329 gedw. 28X17 29—24 17—22 37—32 21—26 42—38 2227 32 X 21 26X17 38—33 17—22 Wit gaf op. Op 3329 volgt eenvoudig 2228. Oplossing van probleem no. 20, auteur O. Wurzburg. De stand was: Wit: Kd8; Dd6; Pa5; Pg5; pi d2, e2. Zwart: Kd4; Th4; Lh8; pi. c5, d5. Mat in twee zetten door: 1. Dd6f8, eaM. Probleem no. 21, van W. Greenwood. (Uit „Leeds Mercury"). a b c d e f Wit: Kb4; Dc2; La2; Lf8. Zwart: Ke5. Mat in twee zetten. g schijf 33. 4440 28—32 Het damzetje door 1420 en 27X49 levert niets op, daar wit door 4238 den dam weer afneemt. 34. 37 X 28 27—31 35. 36X27 21X23 36. 43—39 12—17 Gespeeld op een aaxdig en verborgen zetje. Op 4843 van wit zou nu volgen 2328, wit 2923? (18X29); 34X32. Nu zwart 1420, 1318 en 16X49 met gewonnen eindstand. Men stelle zich dezen slagzet eens voor, zon der de stukken aan te raken. Het zal dan opnieuiw blqken, dat dam men niet zoo ge- makkeiyik is als algemeen gedacht wordt. 37. 30—24? 19X30 38. 35X24 Deze afruil zal wit in groote moeiljjkheden 38. 14—19 39. 40—35 19X30 40. 35X24 9—14 41. 39—33 17—22 42. 34—30 23X34 43. 30X39 18—23 44. 4641 3—9 45. 24—20 14—19 46. 39—34 13—18 47. 34—30 23—28 Om op 3329 te vervolgen met 1924, 914 en 4X33, hetgeen echter niet meer dan remise dan opleveren. 48. 20—15 28X39 49. 30—24 19X30 50. 25X43 18—23 51. 43—39 22—28 52. 39—34 9—13 53. 42—38 13—19 54. 48—43 2—8 55. 43—39 19—24! 56. 4742 8—13 De verwachte foutzet volg^ nu, nl. 3833, waama zwart geforceerd wint. (Zie diagram.) Schaakclub Ter Neuzen. Sedert onze vorige opgave is in den stand der wintercompetitie meer teekening ge komen. Nog wel niet van dien aard, dat reeds thans eenige voorspelling te doen zou zijn ten aanzien van het eindresultaat, maar in elk geval z66, dat de veilige voorsprong van de „leiders" dat resultaat in sterke mate kan beinvloeden. De volgende partij en werden in de afge- loopen maand gespeeld: Mr. Tichelman wint van Veratraate en ver- liest tegen Galle. Schreuder wint van Van de Ree. Kaan en Dijselynck en speelt remise met Elzinga. De Kam wint van Van de Ree, Dijselynck en Galle. Verpoorten wint van Galle en De Kam en verliest tegen Verstraate. Kaan wint van Donze en speelt remise met Mr. Tichelman en Van de Ree. Elzinga remise met De Kam en Schreuder. Donze wint van Verstraate en verliest tegen Elzinga. Dijselynck wint van Schreuder en verliest tegen Van de Ree. Verstraate wint van Dijselynck, Van de Ree en Elzinga. Galle remise met Donze. De stand is thans: De Kam 7y2 punt uit 10 party en; Schreuder 7% uit 11; Kaan 6% uit 9; Verpoorten en Verstraate 5 uit 9; Mr. Tichelman 4 uit 0; Elzinga 4 uit 7; Van de Ree 3 p.; Donse 2% p.; Galle 2 p.; Dijselynck 1 p. De Schaakclub Ter Neuzen heeft haar club- avonden in Hotel des Pays-Bas en wel iederen Dinsdag van 8% tot 12 uur. Nieuwe leden kunnen zich aldaar aanmelden, of ten huize van den Secretaris, den heer G. Ver poorten, Nieuwstraat 26 te Ter Neuzen, die bovendien gaame bereid is, nadere inlichtin gen te verstrekken. Schach. Die Sitzungen des „Ter Neuzensche Schaak club" werden jeden Dienstag, abends halb neun, im „Hotel des Pays-Bas" abgehalten. Am Dienstag kann man sich dort als Mitglied melden; an andern Tagen beim Schriftfuhrer des Schachvereins, Herm G. Verpoorten, Nieuwstraat 26, Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 3