Ruwe Handen FLORiA's Hoenderbeschuit Eieren van JongeHennen si BUITENLAND. Fa A. van Overbeeke-Leunis spoedig zacht met LEUVENSCHE STUDENTEN NAAR GENT. TER NEUZEN, 5 Dec. 1930. 40-jarige reputatie PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. (ingez. Mea.) worden voorzien door een datum te bepalen, waarop de wet automatisch zal vervallen. Vol gens andere leden Is de grond- gedachte juist. .jAndere leden betoogden, dat de grondge- dachte van het ontwerp hun juist voorkwam. Door regeeringsmaatregelen in andere landen is den landbouwer de weg afgesneden. Waar de zaak zoo staat, is het duidelijik, dat de landibouwers onmogelijk zich zelf kunnen helpen en dat steun van overheidsiwege moet worden geboden. Daartoe achten deze leden den voorgestelden maatregel by uitstek ge- schikt. Hiij opent de mogelijkheid, den verbouwer een loonenden prijs voor zijn product te ver- zekeren en anderzijds toch bijna ten voile te blijven profiteeren van den lagen prijs der grondstoffen voor de broodbereiding. Voor soortgelijke steunmaatregelen ten behoeve van den verbouw van rogge Jtonden deze leden geen aanleiding vinden, omdat rogge veel als veevoeder in eigen bedrijf wordt ge- Ibruikt. Verhooging van den broodprijs het gevolg? Een verhooging van den broodprijs als ge volg van dat wetsontwerp beschouwden som- mige leden als een indirecte belasting op een uiterst belangrijk volksvoedsel. Gevraagd werd, of de Regeering van den voorgestelden maatregel een eenigsizins belangrijke stijging van den broodprijs verwacht. Andere leden merkten op, dat ook al zou ©en stijging van den broodprijs het gevolg van den voorgestelden maatregel moeten zijn, deze toch ten voile gerechtvaardigd zou zijn, aangezien toch niemand er aanspraak op kan maken, am een product ver beneden den kostprijs te ontvangen. Er waren leden, die meenden, dat wanneer steun aan den tarwebouw moet worden ver- leend, dit beter kan geschieden door het verleenen van een teeltpremie. Hiertegen werd aangevoerd, dat aan der- gelijke maatregelen het nadeel is verbonden, dat geen verschil wordt gemaakt tusschen goede en slechte kwaliteit. Het mocht 't Rjjk geen geld kosten. Sommige leden waren van oordeel, dat de hoofdfout van het wetsontwerp hierin is gelegen, dat gezocht werd naar een regeling, die de schatkist geen geld zou kosten. Het is, naar hun meening, duidelijk, dat de voorgestelde maatregel het bestaan van velen in den lande zal vemietigen. De meel- importeurs zullen met handen en voeten zijn overgeleverd aan de graanmaalderijen, aan welke een monopolistische positie wordt ver- schaft. Een maatregel, die de eene groep bevoor- deelt en een andere ten gronde richt, achtten deze leden staatkundig en economisch ver- keerd. Voorop behoort naar hun meening te staan, dat de verleende hulp moet worden gedragen door het geheele volk. Andere leden waren van oordeel, dat de beizwaren, door de meelimporteurs aange voerd, niet te hoog moeten worden aange- slagen. Verscheidene leden meenden, dat het hoofd- beewaar tegen dit wetsontwerp gericht is tegen een mengverplichting, welke in de me ns or ie van toelichting als een mogelijkheid is genoemd. Mocht daaraan niet zijn te ontkomen, dan zal zulks moeten worden aanvaard, maar dan zal een bijzondere regeling moeten worden getroffen voor bepaalde industrieen, die af- hankelijk zijn van den toevoer van speciale soorten meel. De industrie te laat geraadpleegd Sommige leden meenden, dat de bezwaren, die van de zijde der industrie naar voren zijn gebracht, hadden kunnen worden voorkomen, indien niet bij de voorbereiding van dit ont werp uitsluitend was gelet op hetgeen de landbouw thans als zijn belang ziet. Bij de voorbereiding toch zijn de groepen van nijiveren, wier belangen in het gedrang komen, door de Regeering slechts te elfder ure en dan nog temauwemcod in staat ge- steld om hun belangen te bepleiten. Deze leden gaven dan ook de Regeering in over- weging, zich met alle belanghebbenden in verbinding te istellen om te trachten tot een oplossing te geraken, die rekening houdt met alle groepen der bevolking. Adres van den Nederlandschen, Bakkers- bond aan de Tweede Kamer. In een adres aan de Tweede Kamer zet de Nederl-anasche Bakkerbond, bestaande uit ongeveer 5000 leden, zijn bezwaren uiteen tegen het wetsontwerp, houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteel-t (het maal- en menggebod). Dat deze bond zijn medewerking niet meer kan toezeggen, vindt zijn oorzaken in 't feit, dat de kwaliteit der inlandsche tarwe na 18 Aug. (tijdstip, waarop zijn afgevaardigden met de Crisis- commissie confereerden en verklaarden, dat de technische beizwaren niet onoverkomelijk waren) gebleken is zeer slecht te zijn; en in 't feit, dat de bepalingen van het wets ontwerp den bakkers alle aanleiding geven om te vermoeden, dat zij de dupe zullen worden van maatregelen, voortvloeiend uit dit wetsontwerp. Het bestuur beveelt ten slotte de Tweede Kamer met den meesten aandrang aan, haar goedkeuring aan het on twerp-,,Trwewet" te onthouden. DE JUSTITIEBEGROOTING. Aan de Memorie van Antwoord op het V. V. der begrooting van Justitie wordt ont- leend: Ten opzichte van de echtscheiding wordt daarin opgemerkt, dat de Minister het, ten einde gegevens te verkrijgen omtrent den feitelijken toestand en ook zich een indruk te vormen omtrent den te verwachten invloed van eventueel te treffen voonzieningen, dienstig heeft geoordeeid zich in verbinding te stellen met de presidenten der rechtbanken, die alle gevallen persoonlijk voor zich krijgen. De tot dusverre ontvangen antwoorden ver- schaffen waardevolle gegevens aan de hand mede waarvan de Minister zijn standpunt in deze gewichtige als moeilijke materie nader zal bepalen. De hernieuwde overweging van het vraag- stuk der vereenvoudigde procedure voor in ning van kleine vorderingen, ten vorige jare toegezegd, heeft geleid tot het doen samen- stellen van een voorontwerp. Daarbij is in- tusschen gebleken, dat een voorziening be langrijke offers, zoo aan derving van griffie- rechten als anderszins, zal vergen, iets wat uiteraard vooral onder de tegenwoordige om standigheden niet buiten besohouwdng kan blijven. Het politievraagstuk zal nader zijn te be- zien in verband met de uitvoering van de her- ziening van de Gemeentewet, die thans bij de Eerste Kamer aanhangig is. Ook overigens schijn-t de Minister een doeltreffende werk- zaamheid meer gewaarborgd door geleidelijke verbeteringen dan door grootsch opgezette reorganisaties, zooals zij in den loop der jaren telkens weer zijn ontiwikkeld, maar nimmer tot uitvoering gekomen. WERKTIJDENBESLUITEN VOOR KANTOREN. Verschenen is een voor-ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur betref fende het werktijdenibesluit voor kantoren. Het ontwerp regelt den Zondagsarbeid voor vrouwen, de gevallen waarin arbeid mag wor den verricht. Zaterdags na 1 uur, de reini- ging, bewakdng in kantoren op Zaterdag na 1 uur, de rusttijden. De memorie van toelichting vestigd de aan- dacht, dat er een groep van ondememingen in z66 bijzsondere- omstandigheden verkeert ten aanzien van de tijden, waarop noodzake- lijk gewerkt moet worden, dat voor deze de mogelijkheid, die de wet laat, om de daarin gestelde grenzen te overschrijlden, niet toe- reikend is. Dit zijn de ondememingen in de zeehaven- plaatsen, waar de kantoorarbeid afhankelijk is van de omzekere tijdstippen van aankomst van zeeschepen. Daar de wet met deze omstandigheden geen rekening heeft gehouden, is het noodig, in de wet een wijiziging aan te brengen, alvorens zij voor deze kantoren kan worden ingevoerd. Dit behoeft echter geen reden te zijn om met de invoering op de overige kantoren te wachten tot de wet gewijzigd is. Het is daarom de bedoeling dit Werktijden- besluit voor kantoren in werking te doen treden uiterlyk op 1 Mei 1931 voor arbeid in alle kantoren, behoudens in de kantoren van reederijen en zeeschepen en voor de zeevaart werkende ondememingen van stuwadoors, cargadoors, expediteurs, veemen, scheeps- bevrachters en sleepdiensten; in de kantoren van de groothandelaren in ruwe katoenen garens te Rotterdam en in de kantoren van Noordzeevisscherij-ondememingen, zeevisch- veilingen, zeevischhandelaren en zeevisch- expediteurs. Voor deze kantoren is een voorstel tot wetswyiziging in voorbereiding. De studentenleider Ren6 Lagren, die van Leaven te Gent is gaan studeeren, heeft op de jongste bijeenkomst van het Katholiek Vlaam- sche Studentenverbond medegedeeld, dat 300 studenten uit Leuven dit voorbeeld hebben gevolgd. „Ze verlieten het strijdperk niet, zeide hij, maar bezetten alleen een anderen strijdpost. Het heeft hun gespeten, als katholieken, Leuven te moeten verlaten, maar te Gent wacshtten hen: zuiver Nederlandsch universitair onderwijs, vele goedgezinde en welwillende professoren. Onze overgang naar Gent was een daad van verzet tegen de trage en ondoelmatige vemederlandsching te Leuven". LEGER DES HEILS. Maandag 8 December zullen er wederom belangrijke lichtbeelden-samenkomsten plaats hebben in het „Leger des Heils", des namid- dags om 5 uur voor kinderen en 's avonds 8 uur voor grooten. Een mooi programma zal worden ultgevoerd. Zie advertentie en strooi- biljet. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve vain 's Rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der directe belastingen te Ter Neuzen 370,38. WATERSCHAPPEN. Biji Kon. besluit is benoemd in Zeeland; tot voorzitter van het waterschap voor de Uit- watering door de Sluizen bij Nummer Een in den Hoofdplaatpolder, B. J. M. Thomaes, te Hoofdplaat. GEWEST ZEELAND DER S. D. A. P. Zondag werd de jaarvergadering van het gewest Zeeland der S. D. A. P., gehouden. Er waren 23 afdeelingen vertegenwoordigd door bijna 70 afgevaardigden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, aldus Het Volk, dat het aantal afdee lingen was gestegen van 25 op 30, het ledental van 1375 op 1590. Het petitionnement leverde in Zeeland bijna 28.000 handteekeningen op Aan de betooging te Rotterdam namen ruim 1100 Zeeuwen deel. Als bestuursleden werden herkozen: L. Onderdijk, voorzitter; A. M. Overhof, secretaris; J. de Meij, penning- meestar; A. C. de Pauw, L. v. Ginkel en J. Pik, terwijl in een vacature A. op den Brouw van St. Maartensdijk werd gekozen. Behalve voorzitter en secretaris die ambtshalve lid van den Pa-rtijraad zijn, werden als zoodanig herkozen A. C. de Pauw als lid en J. de Meij а,ls plaatsvervangend lid. De afdeeling Goes zal een afgevaardigde in de congrescommissie aanwijizen. Aan de afdeeling Middelburg werd opgedragen de leden der controle- commissie aan te wijzen. De groslijsten voor de Statenverkiezingen werden als volgt vast- gesteld. Kieskring Middelburg: 1. L. Onderdijk, Middelburg; 2. A. C. de Baare, Vlissingen; 3. A. M. Overhoff, Goes; 4. A. C. de Pauw, Ter Neuzen; 5. J. Catshoek, Zierikzee; 6. Ch. Bank, Middelburg; 7. H. J .C. van der Snoek, Middelburg; 8. J. F. van Riel, Middelburg; 9. W. Comelisse, Middelburg; 10. L. M. de Kok, Biervliet. Kieskring Vlissingen: 1. A. C. de Baare, Vlissingen; 2, L .Onderdijk, Middelburg; 3. A. M. Overhoff. Goes; 4. A. C. de Pauw, Ter Neuzen; 5. J. Catshoek, Zierikzee; 6. H. de Priester, Sou-burg; 7. J. de Meij, Vlissingen; 8. J. Konig,, Vlissingen; 9. I. Luteijn, Vlissin gen; 10. A. C. van Hal, Vlissingen. Kieskringen Goes, Tholen en Sluis: 1. A. M. Overhoff, Goes; 2. L. Onderdijk, Middelburg; 3. A. C. de Pauw, Ter Neuzen; 4. A. C. de Baare, Vlissingen; 5. J. Catshoek, Zierikzee; L. M. de Kok, Biervliet; 7. H. v. d. Veen, Goes; 8. B. P. Burkunk, Hansweert; 9. J. Overbeeke, Tholen; 10. P. Notebaart, Bres- kens; 11. L. van Ginkel, Oostburg; 12. M. Scheele, Ierseke. Kieskring Hulst: 1. A. C. de Pauw, Ter Neuzen; 2. L. Onderdijk, Middelburg; 3. A. C. de Baare, Vlissingen; 4. A. M. Overhoff, Goes; 5. J. Catshoek, Zierikzee; 6. C. Hame- link, Axel; 7. J. N. 't Gilde, Ter Neuzen; 8. J. de Leux, Sas van Gent. Het verslag van de Statenfractie werd goedgekeurd, nadat vele afgevaardigden hun ontstemming en veromtwaardiging hadden uit- gespro-ken over de beruchte circulaire van Ged. Staten in zake het verbod aan de ge- meentebesturen om posten voor werkverschaf- fing op de begrootingen te brengen. Het op- treden van de fraotie vond onverdeelde in- stemming. Overwagen zal worden de mogelijkheid om een vergadering te beleggen met afgevaar digden van organisaties, ten einde de crisis in den landbouw en de gevolgen daarvan voor de landarbeiders en kleine boeren en pachters te bespreken. Samenwerking betreffende deze materie zal gezocht worden met de fede- ratie van bestuurdersbonden. KLOOSTERZANBE. Naar wij vememen, hoopt het „Leger des Heils" a.s. Woensdag 10 December in de Ned. Herv. kerk, alhier, om 4% uur voor kinderen en 's avonds 6 uur voor grooten, lichtbeelden- samenkomsten te houden. Een uitgekozen programma, zooals het strooibiljet dit aan- geeft, is voor deze gelegenheid klaar gemaakt. Er is veel verwachting voor dit bezoek. door Proefbalen levert: TER NEUZEN. (Ingez. Med.) (2. Vervolg.) Ovememing net Waterlandkerkje. Ged. Staten stelden voor aan de N.V. P.Z.E.M. een crediet te verleenen van f 3500 voor ovememing van het laagspanningsnet van Waterlandkerkje. Naar aanleiding van opmerkingen in een der afdeelingen deelt het dagelijksch bestuur der P.Z.E.M. op verzoek van Ged. Staten mede, dat zeker het verschil tusschen de ge- raamde opbrengst en de geraamde kosten niet groot is, doch vooral als gevolg van de toe- passing van het lagere P.Z.E.M.-tarief, waar van debietstoeneming verwacht wordt. Aangenomen. Electrifies tie Noordgroep. Voorgesteld werd aan de P.Z.E.M. ten be hoeve van de electrificatie van de Noordgroep een nader crediet te verleenen van f 100.000 Als antwoord op in een afdeeling gemaakte opmerking deelt het dagelijksch bestuur der P.Z.E.M. mode, dat het stelsel van huurkoop- installaties is bedoeld als middel tot het be- reiken van personel., die tegen het aanleggen van een installatie in hun woning opzien. Te Zierikzee gaat het met de aansluitingen bevredigend, en dit wijst er op, dat voors- hands toepassing van het huurkoopsysteem aldaar niet noodig is. Aangenomen. Weg AardenburgBelgische grens. Tegen het voorstel om Ged. Staten te mach- tigen om het royement te bevorderen van de ten behoeve der provincie verleende hypo thecate inschrijving op de perceelen in de gemeente IJzendijke, staande ten name van mevr. C. A. CarpreauWeinhagen te Den Haag; de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram- weg-Maatschappij te Ter Neuzen en de pro vincie Zeeland, had in de afdeelingen niemand bezwaar. Aangenomen. Zijtakken weg Middelburg Koudekerke. Het vol-gende voorstel was dat om in be- heer en onderhoud bij de provincie te nemen den Abeelschen straatweg onder Koudekerke, den Abeelscheweg onder Souburg en den Mo- lenweg onder Koudekerke. In de afdeelingen hadden leden van Ged. Staten gelegenheid nader toelichting te geven op dit voorstel. O.a. werd opgemerkt, dat d-eze wegen weinig gebruikt worden en on- derhouden kunnen worden met van elders aan- gevoerden steen. Aangenomen. Renteloos voorschot deel weg St. JansteenKoewacht. Ged. Staten stelden voor een renteloos voorschot van ten hoogste 65.000 te ver- strekken voor de verbetering van de Wilhel- minastraat in de gemeente St. Jansteen van de Hoofdstraat af tot aan de Ellestraat over 2100 M. lengte. In de afdeelingen werd bezwaar gemaakt tegen het medebetalen aan de kosten der rio- leering en -tegen het maken van tertiaire wegen op een breedte van 4% M., doch ge- antwoord werd, dat de hoofdingenieur in dit geval 4 y2 M. zeer -gewenscht acht. Deze ambtenaar beslist ook wel dat van het oude materiaal voor een nieuwen weg gebruikt kan worden. Nog werd de wensch geuit van het opnemen van arbeidsvoorwaarden in het be- stek; van het hebben van houten schuillood- sen bij het werk en van technisch toezicht, omdat deze weg destijds slecht aangelegd moet zijn. In hun antwoord deelen Ged. Staten naar aanleiding van een opmerking mede, dat de bepaling van den termijn, waarbinnen het voorschot moet worden terugbetaald, bij him college berust. In het onderhavige geval is het de bedoeling dien termijn op 30 jaar te stellen. De heer KODDE noemde den opzet van deze wegen tamelijk groot en vroeg of niet te veel wordt gevraagd, vooral waar het ter tiaire wegen betreft. Hij meende dat de las- ten op de provincie te zwaar zullen drukken. De heer DE PAUW wilde in de bestekken opnemen dat de aannemer moet zorgen voor houten keeten voor de werklieden, om in ge val van slecht weer zich te kunnen dekken, De heer VAN ROMPU vindt het goed dat de Prov. Staten de voile 100 renteloos voorschot geven. Hij beval het voorstel van Ged. Staten aan, omdat een breede weg noo dig i3. Aan den heer De Pauw an-twoordde hij, dat de kosten voor het bouwen van houten kee ten vrij hoog zullen worden. Het voorstel van Ged. Staten werd na deze toelichting goedgekeurd. Renteloos voorschot weg Aardenburg-St. Kruis. Voor den weg AardenburgSt. Kruis werd een renteloos voorschot van ten hoogste 85.000 voorgesteld. Daar in de afdeelingen de kosten nog al hoog werden -gevonden, nemen Ged. Staten voorloopig -terug de bepaling, dat drainage moet worden toegepast, om dit nog nader te overwegem. Waar aangedrongen werd op grooter keimateriaal, had een lid van Ged. Staten reeds geantwoord, dat dit duurder zou zijn en de gemeenten daartegen bezwaar zou- den hebben, doch dat ook de hoofdingenieur de voorgestelde verbetering voldoende acht. De heer ERASMUS vereenigt zich met het voorstel, dat zonder stemming werd goedge keurd. Toegangsweg steiger te Stavenisse. Ged. Staten stelden voor 6500 beschik- baar te stellen voor verbetering van den toe- gangsiweg naar den provincialen steiger te Stavenisse, een gedeelte van weg no. 6 van het provinciaal wegenplan. In een afdeeling werd een opmerking van ondergeschikten aard gemaakt en in een an dere instemming betuigd met het voorstel, omdat dit een groote verbetering beoogt, wel ke ten zeerste noodzakelijk is. Eveneens aangenomen zonder stemming. Exploitatie Haven van Vlissingen. Aan het onderzoek in de afdeelingen heb ben deelgenomen 40 leden, waaronder 6 leden van Ged. Staten. Het voorstel is in alle afdeelingen met ge- mengd-e gevoelen-s ontvangen. In een der afdeelingen maakt een lid de opmerking, dat als regel bij een aanvrage, om aandeelen t-e nemen in een nieuw op te rich-ten vennootschap, de statuten dier ven- nootschap plegen te worden overgelegd of ten- minste een prospectus, waaruit men kan op- maken, welke de financieele verwachtingen voor die vennootschap zijn. Bij deze aan vrage mist hij dit alles, alleen in groote trek- ken wordt een regeling aangekondigd, doch dit acht hij ten eenenmale onvoldoende. Naar het oordeel van dit lid wijst ook de uitdruk- kin-g van Ged. Staten, dat de provincie een geldelijk .offer" brengt, er op, dat wij hier f 50.000 gaan geven a fonds perdu. Een ander lid merkt naar aanleiding hier- van op, dat de Staten, indien er een prospec tus was, wellicht nog pessimistischer ge- stemd zouden zijn, dan nu reeds het geval is. Hetgeen door Ged. Staten met betrekking tot het te voteeren bedrag in het midden wordt gebracht, pleit in elk geval niet voor de rentabiliteit der ondememing. Nog een ander lid is eveneens van mee ning, dat een prospectus in dezen niet veel ter bemoediging zou kunnen bijdragen. Maar nu men eenmaal begonnen is, de ietwat hoog- moedige aspiraties van een zekere gemeente te bevredigen, moet de provincie wel verder medevaren in het schuitje. Nog weer een ander lid vraagt zich af, of de medezeggenschap, die de provincie in ruil voor d-e 50.000 verkrijgt, doordat zij zich een zetel in den raad van commissarissen en in den raad van toezicht ziet ingeruimd, tegen dren prijs niet te duur gekocht is. Hiertegen voert weder een ander lid aan, dat de reeds geuite bezwaren eveneens door de Kamer van Koophandel ter kennis van den burgemeester van Vlissingen zijn gebracht. De statuten zullen komen, zoodra het kapi- taal er is. Of de haven van Vlissingen zal bloeien moet men afwachten, doch, naar het oordeel van het hier aan het woord zijnde lid, moet men de haven een kans geven. Een ander lid is eveneens meer optimis- tisch gestemd. Hij vindt voor zijn zienswijze grond in de omstandigheid, dat de Nederland- sche Spoorwegen voor een belangrijk bedrag in het kapi-taal der vennootschap willen deel- nemen. Dit wijst er zj. op, dat dit mach- tige lichaam nog wel iets in de haven ziet Dit lid meent dan ook, dat de provincie met fatsoen wel 50.000 kan geven. Daarentegen staat in deze afdeeling een lid huiverig tegenover het voorstel, wanneer hij d-enkt aan de mogelijkheid van arbeid op Zon dag aan de haven, waartegen bij hem in be- ginsel bezwaren bestaan. Nog zegt dit lid, dat in het voorstel wordt gesproken van een raad van commissarissen en van een raad van toezicht, hetgeen juist is, doch daamaast wordt ook nog gesproken van een raad van bestuur; dit werkt verwarrend en moet als overbodig beschouwd word-en. Tenslotte vraagt dit lid, of de provincie, die zulk een groot bedrag offert, ook van de haven zal profiteeren. Van de zijde van Ged. Staten wordt naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen be- toogd, dat d-e provincie het beste zou doen door met een breed gebaar de 50.000 te vo teeren. Zondagsarbeid zal wel steeds een hooge uitzondering blijven, ten deele, omdat die arbeid dubbel moet worden betaald, maar ook om principieele redenen. Alleen in nood gevallen wordt op den Zondag gewerkt. De provincie zal van de nieuwe haven te Vlissin gen zeker profiteeren. Soortgelijke opmerkingen worden ook in de beide andere afdeelingen gemaakt. Zoo zegt in een dier afdeelingen een lid bereid te zijn, het voorstel te steunen, alhoe- wel de motiveering van Ged. Staten hem minder juist voorkom-t. Niet het aanwezig zijn.der provincial stoombooten acht dit lid een voldoende aanleiding; deze grond is veel- eer aanwezig, omdat, nu de haven er een maal is, zij ook behoorlijk geexploiteerd dient te worden. De vraag, of voor 50.000 moet worden deelgenomen, kan evenwel niet be an-twoord worden, aangezien de Staten in het duister tast-en omtrent de posten, waaruit de exploitatierekening is samengesteld. Het hier aan het woord zijnde lid vraagt hieromtrent inlichtingen, alsmede omtrent de vraag, door wien de rekening is samengesteld en of daar- over met Ged. Staten overleg is gepleegd. Een ander lid in deze afdeeling, erkennende, dat de vraag blijft bestaan, of deze haven wel een aan de kosten evenredig profij-t zal af- werpen, meent -toch dat, als hier sprake is van een belang voor rijk, provincie en ge meente, deze lichamen aan deelneming in het noodige kapitaal niet zullen kunnen ontkomen. Dit lid is van oordeel, dat de deelneming van de andere in het voorstel genoemde lichamen alsd-an niet noodig zal zijn. Nog -een ander lid staat eveneens sceptisch tegenover de gekoesterd-e verwachtingen, doch meent toch ook, dat de provincie, die haar medewerking aan de uitbreiding der haven heeft verleend, zich nu niet van verdere mede werking kan onthouden. Hij merkt verder op, dat niet wordt medegedeeld, in welke mate de andere lichamen bijdragen, ook vraagt hij, of het juist is, dat de provincie thans voor de eerste maal als aandeelhoud- ster in een vennootschap gaat optreden, wel- ker werkzaamheden buiten der provincie eigenlijk terrein liggen. Van de zijde van ued. Staten wordt op een en ander geantwoord, dat een haven, om aan haar doel te kunnen beantwoorden bruikbaar moet zijn. De outillage, die veel geld kost, kan niet door d-e gemeente alleen betaald worden. Wel valt omtrent de levensvatbaar- heid van de haven niets met zekerheid te zeggen, maar als een gunstig feit mag ge noemd word-en, dat de verschill-ende. in het voorstel genoemde, maabschappijen van haar belangstelling blijk meenen te mogen geven. Door de voorgestelde deln-eming zal een zetel in den raad van commissarissen en in den raad van bestuur voor de provincie verkre- gen worden, hetgeen van groot belang wordt geacht. Echter wordt niet daarom alleen de deelname voorgesteld; d-e kwestie van de zetels is eerst later ter sprake gekomen en mag dus als een gunstig gevolg beschouwd worden. De exploitatierekening is opgemaakt door e4n uit drie leden bestaande commissie, terwijl men meende, dat exploitatie door een vennootschap boven exploitatie door de ge meente de voorkeur verdiende. Inderdaad is dit de eerste maal, dat de provincie deel zal nemen in een vennootschap, waarvan de werkzaamheden buiten haar eigenlijk terreia liggen. Na de gegeven toelichting werd in deze af deeling door verschillende leden aangedron gen op het overleggen van de meergenoemde exploitatierekening, terwijl door een lid nog inlichtingen werden gevraagd betreffende de bestemming van de door de gemeente voor dit doel gekweekte reserve. In d-e d-erde, nog niet genoemde, afdeeling was men algemaen van oordeel, d-at, nu de provincie eenmaal a gezegd had, zij ook b zal moeten zeggen, al twijfelen verschillende led-en aan het succes der geheele ondememing. Voorts uitte men in deze afdeeling zyn ver- bazing, dat deze zaak zoo met geheim-zinnig- h-eden was omgeven. In dit verband wordt gewezen op de volslagen onbekendheid met de statuten, de grootte der aandeelen, te nemen door de overige aandeelhouders, in het bijzonder door het rijk en de gemeente Vlis singen. Ook hier werd gevraagd, of niet het geheele aandee-lemkapitaal kon worden geno- men door rijk, provincie en gemeente, met uitsluitimg van de overige in het voorstel van Ged. Staten genoemde lichamen. Van andere zijde werd tegen dit laatets echter aangevoerd, dat juist de deelneming door anderen zeer gewenscht moet worden ge acht, zoo bijv. van de Nederlandsche Spoor wegen, waardoor o.a. de kans op betere spowr- verbindingen voor de geheele provincie ver- groot wordt. In deze afdeeling wordt van de zjjde van Ged. Staten geantwoord, dat het college geen mededeeling kan doen omtrent de bedragen, die de andere aandeelhouders zullen storten en evenmin omtrent de statuten, die ook aan Ged. Staten nog onbeken-d zijn. Wel meenen de hier aan het woord zflnde leden van Ged. Staten te kunnen mededeelen, dat rijk, provincie en gemeente samen meer dan voldoende invloed zullen hebben bij de exploitatie van de haven. In deze afdeeling v-erklaren tenslotte zich verschillende leden voor uibstel van deze zaak, op grond van het huns inziens onvoldoende der door Ged. Staten verstrekte inlichtingen terwijl verschillende andere leden hun eind- oordeel over dit, hun in beginsel sympathieke, voorstel afhankelijk maken van de alsnog door Ged. Staten te verstrekken inlichtingen. Ged. Staten hebben met belangstelling ken nis genomen van de opmerkingen, waartoe hun voorstel aanleiding heeft gegeven. Ter beantwoording dier opmerkingen meenen niet beter te kunnen doen, dan hieronder een brief van den minister van waterstaat af te drukken, welke door hen werd ontvangen, nadat het voorstel aan de Staten was toege- zonden. Zooals u bekend is, ligt het in het voor- nemen de exploitatie van de havens te Vlissingen op te dragen aan een naamlooase vennootschap, waarvan het kapitaal aan- vankelijk is bepaald op f 825.000. Daarin zal worden deelgenomen door het rijk en de gemeente Vlissingen elk voor een be drag van f 275.000, door de provincie Zee- land voor 50.000, door de Maatschappq tot Exploitatie van Staatsspoorwegen voor f 100.000, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg voor 30.000, door de N.V. Steenkolenhandelsvereeniging voor f 35.000, door de N.V. Stoomvaart- Maatschappij „Zeeland" voor f 50.000 en door de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" voor f 10.000. De Staat, die zich in afwachting van de oprichting der naam- looze vennootschap heeft belast met het treffen van verschillende voor de exploi tatie vereischte voorzieningen (stichting van loodsen, enz.) zal de geldswaarde daar van verrekenen met zijn te storten aandeel in het maatschappelijk kapitaal en, indien de gedane uitgaven dit kapitaal overschrtj- den, het meerd-ere van de vennootschap terug ontvangen. De gemeente zal als haar aandeel inbrengen het erfpachtsrecht op de Binnenhaven en de door haar gedurende de exploitatie van de Binnenhaven gekweek te reserve aan de N.V. afstaan. Voorts zal de gemeente afstand doen van haar recht, voortvloeiende uit de bouwrekening krach- tens het tusschen d-en Staat en de gemeen te bestaand erfpachtscontract. De overige aandeelhouders zullen,hun aandeel in con- tanten inbrengen. Het is mij bekend, dat uw college even- als de andere bovengenoemde deelnemers in de N.V. met het bovenstaande instemt. Ik verzoek u dienaangaande een beslissing van de Staten van uw gewest uit te lokken en mij daarmede in kennis te stellen. Nadat deze beslissing zal zijn verkregen, zal aan de commissie, welke de regeling heeft ont- worpen, worden opgedragen met de deel nemers aan de N.V. omtrent de verdere uit- werking van deze denkbeelden in overleg te treden. Aangezien het gewenscht is, dat zeer mei een beslissing wordt verkregen, verzoek ik u deze aangelegenheid zoo spoedig moge- lijk in behandeling te nemen. In dit schrijven wordt, naar Ged. Staten meenen, het antwoord gevonden op de ver schillende, in het algemeen verslag gestelde vragen, echter blijkt er ook uit, dat deze aan gelegenheid nog niet in een zoodanig stadium verkeert, dat reeds een volledige exploitatie rekening kan worden overgelegd. Een beslis sing dient evenwel thans genomen te worden; gelijk in het voorstel van hun college bereida werd medegedeeld, zal de haven vermoedelrjk in den loop van het volgend jaar in gebruik genomen worden en het spreekt van zelf, dat dan het beheer der haven moet zijn geregeld. Waar Ged. Staten den indruk hebben gekre- gen, dat de overgroote meerderheid der Sta ten, evenals hun college, overtuigd is van de wenschelijkheid van medezeggenschap van de provincie in dezen, vertrouwen zij, dat de Sta ten bereid zullen worden bevonden, het besluit te nemen, gelijk dat hun hieronder, eenigszina gewijzigd, nader wordt voorgelegd, al erken- nen Ged. Staten, dat het wenschelijk zou zijn, indien over eenige meerdere gegevens kon worden beschikt. Nog merken Ged. Staten op, dat in ver band met den hierboven medegedeelden brief van den minister van waterstaat de woorden „in beginsel" wel uit het ontwerp-besluit kunnen vervallen, terwijl zij, nu de statuten nog niet zijn vastgesteld, teneinde dienaan gaande moeilijkheden te voorkomen, in het ontwerp de woorden ,,den raad van bestuur" zouden willen vervangen door „het dagelijksch bestuur". Aldus wordt niet vooruit geloopen op den naam van het hier bedoelue bestuurs- college, terwijl de zaak zelve in wezen onaan- getast blijft. Met inachtneming van het bovenstaande,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2