ALGEMEEN NIEUWS- C.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAHDEREH. De Purperen Schaduw Ho. 8613, WOENSDAG 3 DECEMBER 1930. 70e Jaargang BIHHBHIi AND. tgPIUBTON.-* door EDMUND SNELL. 6) gaan?" TAB1 bij verkoudheden en rheumatiek MU. ABONNEMENT8FRU8: Binnen Ter Neuzer f 1.40 per S m&anden Buiten Ter Neuzer ,r i so Der 3 maanden Bfl voor uitbetaling fr. per post f 6.60 per jaar - Amerika f 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post - AWMfitnratffi voor bet buiteniand alleen bfl vooruitbetaling. Klnm* P. -5. VAN DE SANDE- GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken reSel LC"'er 1 0 Grootere letters en cliclip's worden naar plaatsrulmte berekend. Handelsadvertentien bfl regelabonnement tegen vermlnderd tarief, hetwelk op aanrr&aj,: verkrflgbaar Is. - Inzendlng van advertentien llefst A5n dag voor de nltg»v». DIT BEAD VERSCHWNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGA VONV HINDER WET. Bnrgerneester en Wetbouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat bet verzoek van M J. C. VAN PIENBROEK, Noordstraat 73 te Ter Neuzen, ona in bet perceel kadas- traal bekend gemeente Ter Neuzen. Sectie L, no. 1477. een electromotor van 1 P. K. te mogen plaatsen, door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 1 December 1930. Burgemeester en Wetbouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. B. L ZONNEVTJULiE, Seoretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Besloten wordt Donderdagavond de begroo- ting van Financien te behandelen en na hedenavond de bebandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw over te brengen naar de dagvergaderingen. Voortgezet wordt de bebandeling van de begrooting van Onderwfls, afdeeling nflver- heidsonderwijs. Minister Terpstra betoogt, dat het leerling- steLsel door de regeering bestudeerd wordt. De plannen voor de uitbreiding van de buis- houdschool te Groningen zfln in onderzoek. De opleiding van hulpkrachten zal worden ge- aubsidieerd. Gedurende het aanhangig zfln van cte wflzigingen der Nijverheidsonderwflswet zullen de nieuwe subsidies niet worden istop- geaet. Nagegaan zal worden of de korting op de salarissen der oude leeraren kan worden opgeheven. Aan de orde komt afdeeling lager onderwfls. De heer Van Zadelhoff (s.d.) hoopt, dat het de laatste keer is, dat ten aanzien van alle ▼erbeteringen verwezen zal worden naar het rapport-Rutgers. De heer de Boer (s.d.) pleit voor onderwfls in het Friesch op lagere scholen in Friesland. De heer Ter Laan (s.d.) betreurt dat de minister den achtjarigen leerplicht en de ver- kleining van de kilassen afwfllst en wenscht af- schaffing van alle betalingen van schoolgeld. De heer Lingbeek (herv. ger.houdt een pleidooi voor de nationale christelijke openbare school. Mej. Westerman (lib.) noemt groote uitbrei ding van het aantal bflzondere scholen ver- ontrustend en wflt dit grootendeels aan de ▼ersehillen der protestantsohe groepen. De heer Kersten (st. ger.) bestrijdt den heer Lingbeek en wenscht geen openbare school met den bflbel, maar een openbare school op grondslag van de Hervorming. Spr. pleit voor ruime toepassing van landbouw- verlof. PACHTPRIJZEN OP DOMEINGRONDEN TE ST. PHILIPSLAND. Op de vragen van den beer Kersten betref- fende vermindering van de pachtprflzen der domeingronden in den Prins Hendrikpolder (St. Pbilipsland) en bet verstrekken eener op- gave vkn pachtprflzen der Kroon- en Staats- clomeinen in de verscbillende provincies heeft de minister van Financien geantwoord: De jaarlflkscbe pachtprflzen van de in 41 perceeltjes, alle te zamen groot circa 38 hec- taren, verpacbte Staatsgronden in den Prins Hendrikpolder (St. Philipsland) beliepen voor de met 1 November 1930 geeindigde pacht- jaren 1924 tot en met 1930 van 106 tot f 217 per H.A.; voor de pachtjaren 1931 tot en met 1937 beloopen zfl van 103 tot 189.50 per H.A. Of deze laatstbedoelde pachtprflzen over den vollen pacbttermfln te hoog zullen zfln, is tbans nog niet te zeggen. De pachtprflzen over 1930 en voorafgaande jaren waren onder normale omstandigheden niet te hoog. Than® zal, in verband met bet reeds inge- diende verzoek om pacbtsomvermindering, uit- stel van betaling worden verleend, terwfll over de wenschelflkheid van afslag op de paehtsom nader zal worden beslist. Van de Kroondomeinen zfln de pachtprfl zen den minister niet bekend. Een opgave van deze gronden is te vinden in het jaarlflksch verslag omtrent den toe- stand der domeinen. Voor wat de Staatsdomeinen aangaat wordt verwezen naar de gedetailleerde opgaven, voorkomende in de statistiek der domeinen, het laatst uitgegeven over 1927. Dr. F. M. WIBAUT. Naar gemeld wordt heeft dr. F. M. Wibaut, wethouder van Financien te Amsterdam, be sloten, om bfl de Raad'sjgiffkiezingen van het volgend jaar geen candqptuur meer te aan- vaarden in verband met zfln hoogen leeftfld. Dr. Wibaut is thans 71 'jaar. Het staat nog niet vast, of hij zich geheel uit het politieke leven zal terugtrekken en dus ook het lid- maatschap der Eerste Kamer neerleggen. Naar aanleiding van bovenstaand bericht heeft Het Volk dr. Wibaut daaromtrent na- dere inlichtingen gevraagd. Zfln, aan duidelflk- heid niets te wenschen overlatend antwoord, luidde als volgt: Het jaar, waarin ik moet aftreden als lid van de Eerste Kamer is volgens rooster vast- gesteld op 1935. Ik zal in dat jaar den 77- jarigen leeftfld bereiken. Er zfln een aantal jonge leden in de Kamer. De sfeer in dit milieu is evenwel zoo, dat ook voor leden van meer bezadigden leeftfld zooals ik, het ver- vullen van hun ambt begeerlijk is. Veronder- steld, dat tusscben nu en 1935 in mijn geeste- lijke en licbamelflke gescbiktheid tot het ver- vullen van het ambt van lid van de Eerste Kamer geen belangrijke vermindering in- treedt, zie ik thans geen reden waarom ik mij in 1935 voor een herbenoeming niet beschik- baar zou stellen. DE HEER COLIJN TREKT ZICH TERUG. De voorzitter van de Vrijdag geeindigde economische conferentie te Geneve, de heer H. Colijn, heeft aan bet Volkenbondssecreta- riaat verzocht hem niet weer te benoemen tot voorzitter van economische conferenties. EEN KWART EEIJW KINDERWETTEN. Vervolg.) Kennard scheen de waarde van deze opmerking niet te vatten. Hij had zich afgekeerd en drukte Barnes de hand. Hallo Barnes. Je ziet er best uit! Je zult Isobel daarginds vinden bij de barancj (bagage). Juffrouw Gould is bij haar Toen hij het dek langs keek, zag Wes terman een knappe. donkere vrouw in een zacht-rose japon al in druk gesprck met Simonis. Een meisje, dat, naar hij ver- onderstelde, haar gezelschapsjuffrouw was, stond bij de verschansing met haar rug naar hem toe naar het rustige diep- blauwe water van de baai te staren. De nieuwe administrateur van Baniak- Harap schoof zijn tropenhelm naar acihte- ren en wreef zenuwachti<J zijn vinger tusschen zijn nek en zijn boord. Zullen we iets drinken, eer we aan wal gaan?" informeerde hij. Westerman schudde zijn hoofd. ,,Dank u wel. Het is mij nog een beetje te vroeg. Ik heb gezorgd, dat uw boeltje dadelij'k naar het hotel kan gebracht wor den. We zullen vannacht hier moeten blijven, want de eerste trein gaat pas morgenochtend. En dien zult u wel wil- len nemen?" De andere knikte. „Zeker. We gaan maar zoo gauw mo- hlij stampte ongeduldig op het dek en keek van Simonis en zijn vrouw naar de loopplank. „Kunnen we niet dadehjk aan land Ter herdenking dat de kinderwetten gedu rende 25 jaar haar zegenrijke werking in ons land op 1 December zullen hebben verricht, is Zaterdagmiddag te 's Gravenhage een bij- eenkomst gehouden in de daarvoor door de regeering ter beschikking gestelde Ridder- Zaal. De Nederlandsche Bond tot Kinderbe- scberming, Vereeniging van Secretarissen van Voogdijraden, de Vereeniging voor Straf- recbtspraak en de Vereeniging van Directeu- ren en Directrices van rflks- en particuliere i opvoedingsgesticbten badden deze samen- S komst georganiseerd. De commissie uit de besturen van genoemde vereenigingen had zeven vooraanstaande persoonlflkheden be- reid bevonden om in deze herdenkingsbfleen- komst bet woord te voeren. Honderden personen hadden aan de uitnoo- diging, om deze plechtigbeid bfl te wonen, gevolg gegeven. In de groote zaal was geen plaats onbezet. Men zag er leden der Staten- Generaal, van de rechterlijke macht, ambte- naren bfl de departementen, advocaten, doc- ,,WH ja", antwoordde Westerman. ..Onmiddellijk". Kennard wreef eens langs zijn kin. ,,Met de bagage is het toch zeker in orde?" vroeg hij. „U kent de vrouwtjes. Als Isobel een van ihaar kostbare hoeden- doozen verloor, zou ze het ons eeuwig nahouden'. ,,U zult niets kwijt raken". ,,Daar staat u dus voor in! Nu, dan belet niets ons omWacht u even, ik zal ze zeggen, dat we weg gaan. Toe, gaat u even mee en zorgt u voor juffrouw Gould. Het is een aardig, vroolijk ding en ik wilde even een apartje hebben met den jongen Barnes". Zonder Westerman gelegenheid te geven iets tegen deze schikking in te brengen, liep hij naar de verschansing en kwam gearmd met de gezelschapsjuffrouw van mevrouw Kennard terug. April", zeide hij buiten adem. ,,Hier is mijnheer Westerman. Hij heeft beloofd om je veilig in het hotel te brengen. Zorg toren, leden van Voogdijraden, van Pro Ju- i ventute, van den Bond voor Kinderbescher- j ming, gezinsvoogden, kortom, elke kring die met de opvoeding en bescherming van het kind te maken heeft, had zijn vertegenwoor- 1 digers gezonden. Alle aanwezigen, van de hoogste tot de laagst ;plaatste, hadden be- langstelling en medegevoel voot het kind en voor de wetgeving, die in het leven van. het kind zooveel verbeterd heeft. Er werden verschillende redevoeringen ge houden, waarin op de groote beteekenis van de kinderwetten werd gewezen. Minister Donner bracht namens de regee ring dank voor betgeen tbt welslagen van het doel der kinderwetten in de kwarteeuw die achter ons ligt, is verricht. DE PACHTVVETTEN. De Vereeniging van Di'recteuren van Hypo- theekbanken heeft Zaterdag onder voorzitter- schap van mr. B. C. L. van den Steenhoven te Utrecht een algemeene vergadering ge houden, welke werd bezocht door 43 gewone en 11 buitengewone leden. Naast eenige onderwerpen van buishoude- lflken aard werden de Pachtwetten ter sprake gebracht. De hoop en verwachting werd uit- gesproken, dat de Eerste Kamer de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen ontwer- pen zal verwerpen. Waar onze Senaat, aldus werd gezegd, reeds meermalen een bolwerk bleek tegen aanranding van onze maatschap- pelijke instellingen, wordt verwacht, dat bfl zal verbinderen ook deze schending van den eigendom, welke het recbt van den eigenaar, om van zijn zaak bet vrfle genot te hebben en daama op de volstrekte wflze te beschik- ken, op de meest volstrekte wflze aantast. Hoewel het directe bejang der hypotbeek- banken bij landerijen en boerderflen, waarop de Pachtwetten uitsluitend batrekking heb- gen, zeer gering is, daar zfl voor het grootste deel hypotheken hebben op gebouwde eigen- dommen, werd toch besloten, in het agemeen belang een adres aan de Eerste Kamer te zenden. DE KOERSVERLIEZEN AAN DE AMSTERDAMSCHE BEURS. Wfll lezen o.m. in ,,In- en Uitvoer": Wanneer wij in bet hier opgenomen staatje van de koersdaiing van enkele der belang- rflkste fondsen uit de verschillende groepen bekijken, dan zien we dat de dating claims buiten beschou/wing gelaten nog steeds verder voortschrfldt. Daling 1929 1930 bfl de H. L. 21 Nov. hoogste koers '29 Kon. Petroleum 462 375 292 170 Philips 955 435 215 740 Margarine Unie 680 260 207 473 Aku 449 106 66 383 Acoustiek 282 75 74 208 H. V. A. 699 545 388 311 A'dam Rubber 296 142 113 183 Deli 479 322 264 215 Ned. Scheepv. U. 237 180 136 101 Boeton 389 113 82 307 Bij de hoogste koersen in 1929 was de totale waarde van dit bezit f 49.280, op 21 November jl. was de beurswaarde f 18.370, zijnde een daling van 39.910 of ruim 63 Terwfll de tendenz voor cultures zich eenigseins verbeterd heeft, hebben de groote industrieele fondsen Philips en Margarine Unie en Koninklflke Petroleum, tbans een laagste record te boeken. Wanneer we nagaan dat het kapitaal van de Koninklflke Petroleum bflna f 500 millioen bedraagt, waarvan on- getwfltfeld een zeer belangrflk aandeel zich in nu maar, dat je er tegelijk met de bagage noodig mocht hebben" uu uiaaiuui. jv, bent, als Isobel je soms Hij gaf haar een Snellen blik, die betee- kend kon 'hebben: „En zorg, dat deze meneer in een goed humeur komt, als je toch met hem bezig bent!" en meteen stapte hij arm in arm met den controleur van Poetatan naar de loopplank. Westerman bleef staan, waar de ander hem verlaten had, een beetje in de war door Kennard's wervelwindachtige manier van voorstellen, toen een nieuwe stem, die ongeveer ter hoogte van zijn borst opklonk* het woord tot hem richtte. „Als Baniak-Harap even aardig is als Jesselton, weet ik zeker, dat ik het er prettig zal vinden ,,Het is een aardig plaatsje, niet waar? mompelde hij. En het daagde opeens bij hem, dat April Gould nu niet precies de gezel- schapsdame was, die hij verwacht had Ze was lang en slank, had grijs blauwe oogen, die missdhien wat koel keken en kortaeknipt haar, zoo fijn en glanzend. dat het haar welgevormd hoofdje omgaf als een stralenkrans van aoudvuur. Terwijl hij haar zorgvuldig begeleidde door de menigte aan den walkant, ving een in het wit-gekleede douane zijn blik en knipoogde eens ondeugend. Eer hij van zijn ergernis daarover bekomen was, over- stelpte April hem met vragen over de eilanden Gaya en Sapangar, den houten klokketoren en de dicht-beboschte heuvels die achter de stad oprezen. „Het is zoo'n verschil met Tawau' zeide April opeens tot Westerman. ,,Maar u hebt, me nog niets van de onderneming verteld. Hoe is ons huis? De planter beet zich op de lippen. ,,Het is de beste bungalow", van de heele buurt", antwoordde hij. Ik heb t huis voor eigen gebruik ontworpen en laten bouwen". „Och zuchtte ze. ,,Daar toonde ik weinig tact. Het spijt me zoo. Ik ver- oat, dat u de onderneming ontgonnen hebt. Weest u niet boos op mij". Westerman bleef recht voor zich uit- staren. ,.Er valt niets boos te zijn. Dat is een van de klappen, die het leven je aeeft". ,,U hebt zeker ontzettend het land aan ons allemaal". Hij haalde de schouders op. „Och, dat zal ik nu niet zeggen. Maar het is nu niet zoo heel pleizierig, ziet u. het oerwoud te herscheppen in een vrij behoorlijk rubberland, alleen maar om het aan een ander over te geven". Ze keek hem angstig aan. „U moet het niet geheel aan mijnheer Kennard wijten. Hij had geen werk en moest wel aannemen. wat zic'h voordeed' ,,Ja", zeide Westerman. ,,Dat zal wel". Nederlandsch bezit bevindt, dan zien we, dat alleen de daling in dit fonds reeds een waarde- vermindering van pl.m. 845 millioen gulden beteekent. Philips had een uitstaand aandeelenikapitaal medio 1929 van 49,2 millioen; nemen we als hoogsten koers 800 (955' na aftrek waarde claim emissie October 1929), dan is op dit kapitaal rond 288 millioen verloren; de October 1929 uitgegeven aandeelen .werden k 250 geemitteerd, waarop dus een waarde- vermindering van rond 5 millioen heeft nlaats gehad. Wanneer we nu (je waardedaling van de f 21.1 millioen preferente aandeelen buiten beschouwing laten. dan blflkt dit fonds alleen reeds f 293 millioen in waarde gedaald te zijn. De f 40 millioen aandeelen H. V. A. hebben een waardevermindering van 125 millioen te boeken. Deze drie fondsen heibben dus, vergeleken bfl de hoogste noteering in 1929, meer dan 1.260.000.000 ingeboetO). Men zal dan ook ongetwijfeld moeten rekenen, dat alleen de waardedaling van de effecten in ons land in deize crisis duizenden millioen guldens be draagt. UITBREIDING VAN DEN LOODSDIENST. De berichtgever van de Maasbode te IJmui- den vemeemt, dat aldaar een derde stoom- loodsboot zal worden gestationneerd, bemand met loodsen uit Vlissingen. Deze boot zal moeten kruisen op de hoogte van het Haaksvuurschip om de naar Schelde- havens hestemde schepen desgewenscht van Nederlandsche loodsen te voorzien. Deze maatregel zou genomen zijn uit con- currentie tegen het Belgische loodswezen, dat met zijn modem materiaal bflna altijd het eerst hij de schepen is, waardoor de Neder landsche loodsen minder kans maken op tijd aanwezig te zfln. ONZE GEBREKKIGE ECONOMISCHE VOORLICHTING. Men schrflft ons: Een geweldige economische malaise teistert reeds geruimen tijd bflna de gebeele wereld. De land- en tuinbouw zitten zoo diep in de put als nog bflna nimmer het geval is ge- weest. Terecht klagen onze boeren en tuin- "ders dan ook steen en been. Zfl vormen echter niet de eenige categorie, welke door de crisis hardhandig is aangepakt. De gevolgen van de malaise zfln helaas niet minder gevoelig voor industrie, handel, scbeepvaart, en voor alien, die direct of indirect te lflden hebben onder de lage prflizen, welke onze koloniale producten op de wereldmarkt kunnen bedin- §>en' Juist in dezen tflld, nu de crisis zoo hevig is en de werkloosheid zich als een steeds som- berder schaduw over ons land been spreidt, is van groote waarde de vraag, of onze economische voorlichting zoodanig is, dat zfl der Regeering een inzicht kan geven in de beteekenis van de malaise. Het antwoord op deze belangrijke vraag is gegeven door een bij uitstek deskundige, den heer Heldring, Voorzitter van de Amster- damsche Kamer van Koophandel. Onom- wonden verklaart deze, dat de leiding van economische aangelegenheden in onze staats- huishouding zich in een totaal onvoorbereiden toestand bevindt. De Regeering, aldus be toogt hij, is volstrekt onvoldoende ingelicht omtrent de juiste beteekenis van de huidige prijsinzinking, die de wereld 'teistert. En dientengevolge is de Regeering niet in staat, het te verwachten effect van Regeerings- maatregelen op de economie van het land te beseffen. Een oogenblik later kwam Isobel Ken- *nard bij hen. „Hoe maakt u het, mijnheer Wester man", begon ze met een innemenden qlimlach. ,,U weet zeker wel, wie ik ben en ik weet, dat u in het diepst van uw ge- moed ons allemaal naar zekere warme plaats verwenscht! Is het hier al niet ellendig warm! Dat komt zeker na onze bootreis, dat we het meer voelen. Dokter Simonis had om twaalf uur de een of andere afspraak en moest dus weg. Hij zegt, dat u een vrouwenhater bent en een van de redenen, waarom ik me aan u op- dring is, dat ik zoo graag wil weten, hoe zoo iemand er in levende lijve uitziet. Eerlijk gezegd, geloof ik daar absoluut niet aanen niet aan platonisch vriend- schap!" - ,,Het is nogal warm vandaag zeide Westerman, clie wel voelde, dat hij iets moest zeggen. Isobel sperde h,aar oogen heel wijd open. ,,Toe, maakt u het niet heeter voor ons, dan strikt noodig is! Op het oogenblik voelt u natuurlijk in het minst geen roe- ping om tegen wie ook vriendelijk te zijn, maar u gaat toch niet met April en mij kibbelen, alleen omdatnu ja, omdat alles nu eenmaal gebeurd is, zooals het ge- schiedde?" De planter fronste de wenkbrauwen. Vagelijk voelde hij, dat mevrouw Kennard een zekere houding aannam, die zij zeer waarschijnlijk had bepaald op haar zee- reisje van Tawau naar Jesselton. Blijk- baar was ze besloten om het pleizierig te hebben, om tot elken prijs den vrede te bewaren tusschen haar echtgenoot en den man, dien hij verving, opdat ze het verder ook prettig zou hebben. ,,Wat verwacht u precies van me! in formeerde hij. ,.Nu, neemt u zich dan voor om zoo gezellig mogelijk te zijn. Ik verwacht Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord "Bayer" staat. Prijs 75 dfc, (Ingez. Med.) De heer Heldring somt het complex van oorzaken op, die de inzinking op haar ge- weten helblben, en voorziet nog emstiger tflden, wanneer Engeland inderdaad hooge tariefmuren tegen het vasteland wil optrek- ken. En hij besluit dan: „De emst van den tijd vordert, dat het geheele bedrflfsleven beschouwd wordt: dat eindelflk en terstond geschiede, wat reeds jarenlang in orde had moeten zfln: het coordi- neeren van de departementale bemoeiingen met de economische belangen des lands. Het staatsorganisme staat tegenover de conjunc- tuurverschflnselen droevig onbevattehjk. Geen bekwame kop, geen alle ibedrijfstakken omvat- tende leiding is aanwezig". „Een der groote miisstanden van het oogen blik is het ontbreken vsm inzicht in de wissel- werkende invloeden van waardeveranderin- gen in een bedrijf op die in een ander bedrijf en van buitenlandsche gebeurtenissen op ons geheele nationale zakenibestel". Wanneer een zoo bij uitstek bevoegd man een dergelijk emstig verwijt uitspreekt, moet het met onze economische voorlichting wel huitengewoon treurig gesteld zfln. Trouwens, voor een ieder moet het wel duidelijk zijn, dat de Regeering, door noodmaatregelen te tref- fen als het suikerwetje, niet voldoende op de hoogte is van den samenhang der economische verschiflmselen. De heer Heldring, die bekend staat als een uiterst zakelijk en kalm man, die zijn woorden wikt en weegt, voordat hij ze uitspreekt, moet dan ook wel heel zeker van zijn zaak zijn. Hfl heeft het trouwens niet bij een aanklacht alleen gelaten, hij heeft ook een schema aan de hand gedaan om ver- betering te scheppen. Een schema, dat eerst recht doet gevoelen, hoeveel er thans nog aan onze economische voorlichting ontbreekt, en welk een diepe emst er sohuilt in zijn waar- schuwing: de grootste bezorgdheid voor de toekomst des lands is gewettigd, indien men met de tegenwoordige stelselloosheid en ge- brek aan algemeene kennis blflft wetten geven. DE BEGROOTING VAN FINANCIeN. Aan de Memorie van Antwoord op hec V. V. der Tweede Kamer van den minister van Financien wordt het volgende ontleend: Vermindering van het inkomen van land- bouwers als gevolg van den ongunstigen toe- stand, waarin htm bedrflf verkeert, brengt van- f zelf mede, dat de betrokkenen tot een lager bedrag in de inkomstenbelasting zullen worden 1 aangeslagen. Geleden verliezen zullen, indien en voor zoover zfl niet in mindering kunnen wordei\ gebracht van hetgeen andere bronnen van inkomen over het verliesjaar hebben op- geleverd, verrekend kunnen worden bij de vaststelling van het inkomen voor het vol gende of de beide volgende belastingjaren (art. 17 der wet op de inkomstenbelasting). De minister kan ook nu geen termen vinden tot het indienen van een voorstel tot afschaf- fing van de grondhelasting. Omtrent de heffing van personeele belas- ting voor bedrijfslocaliteiten als winkels niet, dat u Basil zult omhelzen, maar maakt u ook alsjeblieft geen ruzie Zwijgend liepen ze een eindje voort, Isobel kalm en zich zelf volkomen meester, April nu en dan angstig naar den planter kijkend, terwijl Westerman zich afvroeg in hoeverre Simonis acihter deze vredes- beweging zat. Op een twintig meter af- stand van het hotel bleef hij staan en keek eens naar mevrouw Kennard ,,Laat uw man gewoonlijk het pad voor zich door vrouwen effenen?" vroeg hij zoo abrupt, dat ieder met een iets minder dikke huid dan Isobel beleedigd zou zijn geweest. Basil Goeden hemel, neen Ik geloot niet. dat hij een gjedachte heeft over gehad voor onze positie. En hij zal zich ook heusch niet excuseeren over zijn aan- wezigheid. Het „pad-effenen" zooals u het belieft te noemen, kwam heelemaal uit mijzelf. Mijn beweegredenen waren heel zelfzuchtig: ik sprak in het belang van twee eenzame vrouwen veroor- deeld tot dwangarbeid voor den duur van' het contract van mijn man, en dat alleen maar, omdat hij nu eenmaal verkozen heeft om rubber te planten in Borneo, in- plaats van bijvoorbeeld een eerzaam effec- tenmakelaar in Londen te zijn Ze stak haar arm door dien van Aprit en glimlachte eens naar hem. „En nu adieu. We zullen het heel pret tig samen hebben, als u maar besluiten kunt om redelijk te zijn." Ze wuifde tegen hem, toen ze in de hoteldeur verdween. Westerman bleef in zijn eentje staren naar de diep-blauwe zee. die schitterde in de tropenzon. „Goeie God," riep hij opeens uit. ,.Wat een buitengewone vrouw". Hij doelde op Isobel, maar bij eenig nadenken kwam hij opeens tot de conclu- sie, dat April ook heel bijzonder was. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1