Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. De Purperen Schaduw Biff ff EffLAff D. FSUILLE'rOff, BUITEff LABD. Maandag 1 Dec, 1930. No. 8612. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. De motie-Braat tot afschaffing van den zomertijd wordt verworpen met 52 tegen 6 stemmen. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting "Van onderwijs, afdeeling hooger onderwijs. Minister Terpstra antwoordt den heer van Wrjnibergen, dat de regeerinig den tijd nog niet rijp acht voor subsidieering van bijzondere untversiteitenBetreffende de mogelijkheid .van vestiging van een leerstoel in sociale hy giene zal spr. eenige inlichtingen vragen. Be- zwaren bestaan tegen den leerstoel in sexueele ethiek en ook nog steeds tegen den leerstoel in homoeopathie. Mevr. van Italievan Emden (v.d.) vraagt verbetering van de huisvesting der medische faculteit te Utrecht. De heer van Wijnbergen (r.k.) vraagt een collegezaal voor het histo- risch instituut te Utrecht. Mevr. de Vries— Bruins (s.d.) verzoekt afdoende verbetering voor het tandheelkundig instituut te Utrecht. De heer Moller (r.k.) vraagt verhooging van de subsidie voor het Nederlandsche gasthuis voor ooglijiders te Utrecht. Minister Terpstra zegt, dat verschillende posten voorkomen op de begrooting ten be- hoeve van de Utrechtsche universiteit; het ligt niet in de bedoeling het concentratieplan geheel op te geven. Een volgend jaar zal spr. gelden vragen voor de collegezaal. De overige punten zal hij overwegen. Mevr. de VriesBruins en mevr. Bakker Nort (v.d.) vragen verbetering van het Aca- demisch Ziekenhuis te Groningen. Minister Terpstra wijst er op, dat een com missie voor deze aangelegenheid bestaat. Zoo- dra de plannen hiervoor gereed zijn, zal met de uitbreiding worden begonnen. EEN KAPEL VOOR ROOMSCHEN EN PROTESTANTEN. Op het sanatorium Oranje Nassau's Oord by Renkum is in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin-Moeder de kapel ten gebruike voor den Protestantschen en den Roomschen eeredienst, in gebruik genomen. Deze kapel is ontworpen door het bureau Ed. Cuypers, architeoten Bijlard en Van Gijn, te Amsterdam en uitgevoerd door den aan- nemer H, J. Mekking te Bennekom. Voor den Roomschen eeredienst wordt oe preekstoel weggeschoven, zoodat het altaar in zijn ge heel zichtbaar is; voor de Protestanten wordt het altaar afgesloten door een rolluik met een zwart gordijn, waarvoor een preeklstoel wordt geplaatst. De kapel biedt plaats aan 120 personen, terwijl er 30 stoelen kunnen worden brjge- plaatst. OUD-MINISTER COLIJN SLUIT DE ZITTING DER INTERN. ECONOMISCHE CONFERENTIE. Zaterdagmorgen vond te Geneve de slot- aitting plaats van de Internationale Confe- rentie. Nadat de gedelegeerden van de 26 Euro- peesche staten, die aan de werkzaamheden der Oonferentie hadden deelgenomen, de slot- acte hadden geteekend waarin de besluiten zijn neergelegd, hield de voorzitter, de Neder landsche oud-Minister H. Coign zijn sluitings- re<De heer Colijn wees in het bijzonder op het besluit van een aantal staten om onderhan- delingen te voeren over de verlaging van de douane-tarieven Hij sprak de hoop uit, dat het resultaat der onderhandelingen zal verhinderen, dat de lamden met een min of meer in de richting van vrijheidspolitiek, zooals Groot-Brittannie gedaan had, zouden overgaan naar den kant der protectionistische staten. De gevolgen aouden anders zeer noodlottig zijn en wel- licht leiden tot een tarieven-oorlog. OPHEFFING VAN TOLLEN. Aan het nader anbwoord van den Minister van Waterstaat op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Braat, betreffende de van regeeringswege te nemen maatregelen tot opheffing van de tollen is het volgende ont- leend Op Rijkswegen komen geen tollen meer voor. Voor zooveel op andere wegen tol wordt geheven zal voor de opheffing uiter- aard het initiatief van de wegbeheerders of andere naastbelanghebbenden moeten uit- gaan. Immers het Rijik kan niet aansprake- j lijk wordsn gesteld voor het nog bestaan van tollen op wegen, die bij anderen in beheer en j onderhoud zijn. Hieraan kan echter worden toegevoegd, dat ingevolge art. 32 suib 6 van de Wegenibelastinigwet bijdragen voor den af- koop van wegtollen beschikbaar kunnen wor den gesteld, voor zooveel die tollen worden geheven, krachtens octrooi of concessie. Op de begrooting voor het wegenfonds is daarvoor een post uitgetrokken. Voor het voeren van onderhandelingen met belanghebbenden is een commissie ingesteld. Deze heeft verschillende aanvragen thans in behandeling. Uit het nader antwoord van den Minister op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Boon, betreffende het nemen van maat regelen van regeeringswege tot spoedige al- geheele opheffing der tollen rondom Vlaardin- gen blijkt, dat, zoodra het advies - van de Tollencommissie zal zijn ontvangen, een spoe dige beslissing in deze zaak zal worden be- vorderd. Voorts wordt in het nader antwoord van den Minister op vragen van het Kamerlid, den heer I. H. J. Vos, betreffende de instelling van een Wegenraad en bevordering van de werk zaamheden der Tollencommissie medegedeeld, dat deze commissie geen beschikking kan hebben over gelden, daar zij slechts advisee- rende bevoegdheid heeft, en de verantwoor- delijkheid voor beslissingen over opheffing van tollen bij den Minister moet blijven be- rusten. MOND- EN KLAUWZEER. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van Rappard betreffende de kosten der voorzorgsmaatregelen bij verweiding of opstalling van vee, dat ziek of verdacht is wegens mond- en klauwzeer, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge- antwoord De meening, dat bij het veeartsenijkundig staatstoezicht de opvatting zou worden ge- huldigd, dat de kosten der voorzorgsmaat regelen bij verweiding of opstalling van vee dat ziek of verdacht is wegens mond- en klauwzeer voor rekening van den veehouder zouden komen, is in het algemeen niet juist. Zoo zijn de kosten van het verplaatsen van het wettelijk kenteeken steeds en de overige kosten in vele gevallen voor rekening van het Rijk gekomen. Tot voor korten tijd gold t.a.v. de maatregelen tegen het mond- en klauwzeer als regel, dat in de gevallen, dat toestaan van afiwijking van wettelijke voor- schriften in het uitsluitend belang was van den veehouder, die er om verzocht, de kosten van bijzondere voorzorgen, verband houdende met de ingewilligde afwijking, voor zijn reke ning kiwamen. Toen in verband met de uitbreiding der ziekte in bepaalde provincien en het spora- disch voorkomen in andere deelen van het land herhaaldelijk bijzondere voorzorgen bij afwijking van bepaalde maatregelen nood- zakelijk bleken, heeft de Minister mede in verband met de ongunstiger wordende tijds- omstandigheden, reeds een deel der hierop vallende kosten voor rekening van het Rijk genomen, zooals die van vervq^r van ziek of verdacht vee naar een slachtplaats en van den invoer van vee in enkele afgesloten gebieden, waarbij elk geval op zichzelf werd beoordeeld. De Minister is in het algemeen bereid, in denzelfden geest te blijven doorgaan. DE DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. De Vereeniging van Rijksconsulenten voor den landbouw heeft in een uitvoerig adres een beroep op de leden der Tweede Kamer gedaan „om te voorkomen, dat verdere aftakeling van de directie van den landbouw het gevolg zal zijn van: a. de comibinatie der afdeelingen voor ver- lichting en voor onderwijs; b. het niet opnieuw benoemen van een directeur-generaal van den landbouw, 1 eider van alle afdeelingen van de directie van den landbouw; c. de aanstelling van een consulent in al- gemeenen dienst, niet direct ondergeschikt aan een inspecteur van een der bestaande technische afdeelingen; en om mede te werken tot: a. de instelling van een directeur-generaal van den landbouw b. reorganisatie van de directie van den landbouw in de richting van meer splitsing van de belangrijkste dienstvakken". de plechtige inwijding van een monument voor den „onbekenden matrons", welke dezer dagen plaats vond. De vereering van den ,,onbekenden matroos" is een nieuwigheid, die de Grieken hebben in- gevoerd. Men heeft daarbij den „onbekende" niet opgehaald uit zijn eeuwige rust en ner- gens anders heengesleept. Het monument, dat in Griekenland is opgericht, staat niet boven op een lijkkist. Het monument is 50 meters hoog, staanide op een heuvel op het eilandje Psytalia bij Salamis. De geheele vloot, die anders in de haven van Pireaus aan den ketting ligt, was uitgevaren en de kanon- nen losten saluutschoten, toen het monument werd ingefwijd. De grijze Venizelos, minis ters en andere, burgerlijike en kerkelijike auto- riteiten, waren aanweeig. De burgemeester van Pireaus hield een toespraak, waarin hij zei, dat hrj eenmaal den roem der groote zeehelden van Griekenland zou bezingen, die den strijd met de zee gewon- nen hebben en in de aarde rusten en ook hun monumenten hebben. De andere helden wor den thans geeerd, de onbekende, dappere zonen van Griekenland, wier namen nauwe- lijks bekend zijn, die de stormen trotseerden en nu op den bodem der zee liggen, bedekt door de golven. MUSSOLINI MOET ZUINIGER WORDEN. In de Italiaansche Kamer heeft de Minister van financien een uiteenzetting gegeven van de financieele positie dbs lands. Hij wees er op, dat het batig saldo, dat over 1928/1929 nog 555 millioen lire had bedragen, in 1929/ 1930 tot slechts 65 millioen was geslonken, hetgeen hoofdzakelijk aan de economische wereldcrisis moet worden toegeschreven. De lands /erdediging, de bestrijding der werkloos- heid en herstel van de door de aardbeving aangerichte schade hebben groote uitgaven vereischt, terwijl de inkomsten uit de belas- tingen zijn verminderd, zoodat op 31 October j.l. het deficit 729 millioen lire beliep. Voor het in evenwicht brengen van de financien Is dan ook de grootste spaarzaamheid geboden. De verlaging der salarissen van het over- heidspersoneel met 12 pCt. is absoluut nood- zakelijk gebleken. Dit zal voor den staat een bezuiniging van circa 700 millioen 's jaars beteekenen. Middelburg bij deze gemeente wordt gevoegd en daardoor het aantal inwoners van Zee- iand's hoofdstad met ongeveer 1500 zou toe- nemen. Evenals de vorige maal worden een enclave van 12 H.A. grond toebehoorende aan Middelburg, en liggende onder Koudekerke, veel beter politietoezicht, ziekenhulp, riolee- ring, onderwijs enz. in het belang van het wetsontwerp aangevoerd, als motieven voor wat men noemt de ,,annexatie van 't Zand". door EDMUND SNELL. 5) Vervolg.) Hij vond er zes, zeven menschen met wie hij kon praten. Toen het wat later werd kwamen de heeren bij twee en drie tegelijk binnen en schaarden zidh langs de bar, waar een Chinees in een witte jas het bewind voerde. Of wel zij gingen om de kletstafel zitten en spraken over copra rubber en de aanstaande wedrennen, of wachtten bij de biljarten op hun beurt. In dat drukke halfuurtje ontmoette de plan ter vertegenwoordigers van bijna elken stand en beroep op het eiland; ambtena- ren, die ter plaatse woonden, andere, zoo als Barnes, meestal op doorreis van de eene standplaats naar de andere, advo- caten, kooplieden, doktoren, een assistent in de ver-afgelegen Silimpopon Mijnen en planters van alles, wat de moeite waard was om te planten. Gebruinde ge- zidhten en handen, die scherp afstaken tegen het smetteloos wit der tropenpak- ken, een gemurmel van stemmen, nu en dan onderbroken door een daverend ge- lach, het gerammel van glazen en het ge- klots van biljartballen in de andere kamer. Westerman was in een stemming om zich te laten gaan. Hij had gewerkt als een paard in het belang van menschen, die dit niet beseften of niet waardeerden. wat hij qedaan had en hij zag geen enkele reden om zich te beheerschen. Hij voelde, dat hij aan zich zelf verplicht was om zooveel mogelijk te genieten van wat MONUMENT VOOR DEN „ONBEKENDEN MATROOS". Het „Berl. Tbl" geeft een beschrijvmg van het kuststadje bood. Toen Barnes zijn vriend trachtte over te halen om voor het diner naar het hotel terug te keeren. scheelde het niet veel, of hij had ruzie met hem gekregen. Het was bij elven toen ze de witte trap weer opkwamen, na een paar uur ver- daan te hebben in de verstikkende atmos feer van het plaatselijke dobbel-hol. Toen zij op den drempel bleven staan, Westerman een halven pas voor den an- der, maakte een forsche gestalte zich los uit de groep bij de bar en zwaaide naar hen toe. Het was Simonis. Hallo Westerman hikte hij. ,,Wat hooren we toch over Baniak Harap Radicale veranderingen in het vooruit- zicht, wat Barnes, die voelde, dat er onaange- naamheden zouden komen, ging tusschen hen in staan. Maar eer hij een woord kon uitbrengen, had de planter hem een- voudig op zij geschoven en stapte recht op Simonis af. ,,Naar wat ik er van gehoord heb, gaf hij terug, ,,zijn er in Poetatan nog wel vreemder dingen gebeurd." Simonis was niet dronken genoeg om dit niet te snappen. ,,Het is niet* een ieder gegeven om zoo rechtschapen te zijn als Denis Wester man maar er zijn er toch, die hun baantjes weten te houden ,,^Vaarachtig. Jij, bijvoorbeeld snauw- de de planter, „zelfs met de kans, dat iedereen genoeg van je heeft. Hoor eens, Simonis, ik wed honderd tegen een, dat, als jij morgen je ontslag indiende nie- mand er eenig bezwaar tegen zou maken. Neem je de weddenschap aan Barnes stond waar Westerman hem had neergezet. Hij stak een hand in zijn RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 November 1930. De volgende zaken werden behandeld: J. H. B., oud 37 j., ingenieur te Sluiskil, (thans te Brussel), werd verdacht dat hij om- streeks October j.l. in het arrondissement, een bedrag van f 50, toebehoorende aan F. J. v. Kerkvoorde, welk bedrag hij had ontvangen, voor een te leveren radiotoestel, waarvan de koop niet doorging, heeft verduisterd. Eisch 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijk met een proeftijd van 3 jaar en met bijizondere voorwaarden. J. W., oud 35 j., werkman te Sluis, was op 7 October j.l. door den kantonrechter te Oostburg veroordeeld ter zake van dronken- schap bij herhaling tot 3 weken heohtenis voor den tijd van 1 jaar. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. TER NEUZEN, 1 Dec. 1930. EEN BEROOVING IN DE DUINEN VAN VLISSINGEN. Zaterdagmiddag 22 dezer, bevond een 15jarige slagersjongen zich in de duinen van Vlissingen, waar hij een paar klanten had be- diend. Hij werd daar aangesproken door een als heer gekleed persoon, die hem vroeg een paar blokken hout, die op het strand lagen, voor hem naar hotel Brittania te brengen, welk hotel dicht by de duinen is gelegen. De jongen wilde aan dat verzoek wel voldoen, dus stapte hij met den heer mede. By de plaats gekomen waar de blokken lagen vroeg de man of de jongen geld bij zich had. De jongen antwoordde ontkennend en daar hij de zaak niet meer vertrouwde, zette hij het op een loopen. In het mulle zand kwam hy echter te vallen, waarna de man onder dreigementen den jongen circa 30 gulden af- handig maakte. Dadelijik heeft de jongen aangifte bij de politie gedaan en een duidelijik signalement van den dader gegeven. Ter bevordering van het onderzoek, werd aan deze zaak geen ruchbbaarheid gegeven. Dank zy den speurzin van den Vlissingschen reehercheur Reitsma, 4s deze zaak thans tot klaarheid gebracht. Genoemde reehercheur heeft n.l. in een hotel te Vlissingen, een man aanigehouden, die aan het signalement beant- woordde. By een confrontatie herkende de jon gen hem onmiddellijk, waarna de man een volledige bekentenis aflegde. Hy bleek te zgn een 22jarige Belg. Hy verklaarde tot zijn daad te zgn gekomen, omdat hiiji geen geld had om zijn verblijfkosten te betalen. De dader zal naar Middelburg worden overge- bracht en ter beschikking van de justitie worden gesteld. MIDDELBURG. Sedert onheugeiyke tyden heeft men het h,ier veelal als een onbillijkheid gevoeld, dat een deel der gemeente Koudekerke liggend vlak by de grenizen van Middelburg niet vereenigd was. en de uitbreiding der gemeen te feitelijk buiten haar grenizen viel. Eenige jaren geleden nog is een poging gedaan om daarin verandering te brengen, doch de ge- meenteraad van Koudekerke en de commis- eies uit de burgerij uit beide gemeenten ver- klaarden zich tegen het ingediende wetsont werp en er kwam weer niets van. Thans hebben Ged. Staten van Zeeland, wederom een wetsontwerp ter beoordeeling aan den gemeenteraad van Middelburg gezon- den. De grenswijiziging zou ten gevolge heb ben, dat voomamelijk het deel van Koude kerke, bekend als 't Zand, en grenzende aan Vergadering van Vrijdag 21 November 1930, des namiddags 1 uur. Voorzitter de heer Joh. de Fey ter, Burge meester. Verder tegenwoordig de leden: A. de feij- ter, A. de Koeijer, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Defcker, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, J. de Regt en A. Jansen, later ook de heer S. van Hoeve, benevens de Secretaris J. Stolk. (2. Slot.) 7. Voorstel tot wjjziging der verordening regelende de voorwaarden, waarop door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Zaamslag leveringen worden gedaan en werkzaamheden worden verricht ten behoeve van de op haar leidingnet aan- geslotenen. Zooals U in de vergadering van 24 Januari 1.1. reeds is medegedeeld, bedroeg het per centage aangeslotenen in deze gemeente op 1 Januari 1930 bijna 77 De regeling der Provincials tarieven, even- eens vervat in de notulen van de vergadering van 24 Januari 1930, houdt in dat de ver laging wordt toegepast op de vergoeding voor de maximale belasting in de avonduren en o.a. bedraagt 16 zoo het aantal aangeslo- ten perceelen meer dan 80, doch niet meer dan 90 van het totaal aantal aansluitbare perceelen bedraagt. Reeds thans is een percentage van 80 be- reikt, zoodat eene verlaging zal worden ver- kregen van 16 mits deze verlaging de af- nemers ten goede zal komen. Als basis genomen de maximale belasting in 1929, die voor 1930 is nog niet bekend, zal de verlaging bedragen pl.m. f 1200, of pl.m. 400 meer als bij een verhouding van 70, doch niet meer dan 80 aansluitiugen. Mede gelet op het gunstige verloop van het bedrijf in 1930, stellen wij U voor te nemen het navolgende besluit: De Raad der gemeente Zaamslag, besluit A. De verordening regelende de voorwaar den, waarop door het gemeentelijk electrici teitsbedrijf te Zaamslag leveringen worden gedaan en werkzaamheden worden verricht ten behoeve van de op haar leidingnet aan geslotenen d.d. 4 September 1923, no. 7, goed- gekeurd 2 November 1923 no. 131, laatstelijk gewijzigd by besluit van den Raad van 24 Januari 1930, goedgekeurd 28 Maart 1930, no. 147, te wijzigen als volgt: sub A. van artikel 14 te lezen als volgt: voor de eerste 2000 K.W.U. 50 cent; voor de volgende 2000 K.W.U. 45 cent; voor alle volgende K.W.U. 40 cent; sub B. van artikel 14 te lezen als volgt: voor de eerste 2000 K.W.U. 20 cent; voor de volgende 2000 K.W.U. 17% cent, voor alle volgende K.W.U. 15 cent; sub C. van artikel 14 te lezen als volgt: gedurende de maanden Januari, November en December van 4 uur n.m. tot 9.30 n.m., Februari en October van 5 uur n.m. tot 9.30 uur n.m., Maart van 5.30 n.m. tot 9.30 n.m. 50 cent per K.W.U.; op alle overige uren: voor de eerste 2000 K.W.U. 20 cent per K.W.U.., voor de volgende K.W.U. 17% cent per K.W.U.; B. te bepalen dat deze wijziging in wer- king zal treden 1 Januari 1931. De VOORZITTER acht het een verblijdende zaak, dat Burgemeester en Wethouders, als gevolg van de meerdre stroofafname kunnen komen met een voorstel tot vermindering van het tarief. Vooral de afneming van kracht- stroom was in het afgeloopen jaar winst- gevend. De vermindering van het tarief zal zeker aanleiding geven tot meerder verbruik, waardoor het bedrijf meer rendabel worden zal, en te verwachten is dat een volgend jaar opnieuw verlaging kan worden voorgesteld. Spreker heeft zelfs overwogen, of het niet mogelijk zou zgn om het tarief voor afneming van de tweede 2000 K.W.U. nog te vermin- deren, teneinde zoo'n grootverbruiker nog tot meer verbruik uit te lokken. Hij was de vorige week op een kleine plaats en hoorde daar van een verbruiker die 160 betaalde. Dat is toch al heel wat. Daarom zou spreker voor de tweede 2000 K.W.U. nog wat meer reductie willen geven. De heer DE REGT vraagt, of dat aantal voor de eerste 2000 K.W.U. niet kleiner kan genomen worden, dan zou het meer menschen ten goede kunnen komen. De SECRETARIS wgst er op, dat daartegen groot bezwaar ils, want dan zijn de financieele gevolgen die zulks voor het bedrijf zou heb ben op het oogenblik niet te overzien. De heer WISSE gelooft niet, dat er in de gemeente veel zullen zijn die tot 2000 K.W.U. afnemen. De SECRETARIS: Enkele afnemers van stroom voor kracht. De heer DE BAKKER gelooft ook niet, dat er veel gebruik van zou gemaakt worden. De VOORZITTER: Maar als de menschen wisten dat ze dan een lager tarief kregen, zouden ze zich er misschien naar regelen. De heer A. DEES gelooft, dat het 't beste is, het te houden zooals Burgemeester en Wethouders hebben voorgeisteld. De SECREARIS merkt nog op, dat de Voorzitter sprak van iemand die 160 had be- taald als grootverbruiker. Men moet echter in aanmerking nemen dat iemand die hier 2000 K.W.U. afneemt f 1000 moet betalen. Het genoemde bedrag was dus nog niet hoog. 8. Vasts telling gemeente begrooting den dienst 1931. zak en streek met de ander langs zijn haar. Er dreigde een hevige ruzie tus schen deze twee en Barnes had- het land aan ruzie. De eerste aanval van Simonis op den planter was bijna onopgemerkt gebleven, maar de kracht van Wester- man's tegenaanval had een pijnlijke stilte in de kamer verwekt; door een wolk van tabaksrook zag hij alle gezichten op hen gericht. Iemand, die aan een speeltafeltje zat, op een paar pas afstand. hield zijn kaar- ten als een waaier voor zidh uit en draaide langzaam zijn hoofd om. „Als jullie willen vechten teemde hij. ..Waarom ga je dan niet naar buiten Hoe verstandig dit voorstel ook was. toch scheen het de drift van den beschon- ken Simonis op te wekken. Hij deed een woedenden uitval naar Westerman, die den slag afweerde en door zijn vlakke hand midden op de borst van den ander te plaatsen, deed hij den medicus achter- uit wankelen en hem te midden van kaart- spelers te land komen. Onder het schate- rend gelach der anderen kwamen dokter, speeltafel, kaarten, papieren en glazen in een hoop op den grond terecht. De man, die het laatst gesproken had, sprang op en keek Westerman eens af- keurend aan. „Zeg eens" protesteerde hij. ,,Dat is todh wel wat al te erg". ,,Het spijt me, Mason", antwoordde de planter vriendelijk. „Ik had niets geen plan om je spel te bederven". Hij wierp een blik op de groep bij den bar. „Breng Simonis naar huis en naar bed, een van jullie. Als hij van zins is om dit gesprek voort te zetten, dan kan hij me op Baniak- Harap bezoeken, wanneer hij nuchter is. Goeden avond". Hij keek bij de deur nog eens over zijn schouder heen, maar Simonis spartelde nog op den grond en bleek niet in de stemming om de vijandelijkheden te her- vatten. Toen ze weer op den grooten weg waren en een koel briesje om hun hoof- den speelde, terwijl boven op de heuvels hier en daar lichtjes in de voorgalerijen blonken, kwamen de beide vrienden langs een inlandsche vrouw, die in,de schaduw van de trap stond te wachten. ,,Tabe)h (goeden dag), Alimah", riep Barnes, toen ze snel langs haar liepen. ,,Het meisje van Simonis?" vroeg Wes terman. De andere knikte. Juist even voor 2e de winkels bereikt hadden, haalde Alimah hen in. ,,Toewan Kontroleur", riep ze buiten adem. ,,Toewan Kontroleur Beide mannen bleven staan. ,,Wat is er?" vroeg Barnes. Zij bleef voor hen op den weg staan, een hand op haar heup. Ze was ongeveer gekleed. zooals zij haar het laatst in het bosch gezien hadden, alleen droeg ze nu geen sieraden en haar slanke schouders waren omhuld door een slendang (in- landsdhe shawl). U moet niet aan toewan Simonis zeg- gen, dat u mij hier gevonden hebt?" Barnes keek zijn metgezel eens veel- beteekenend aan. ,,Neen Alimah", beloofde hij. „Dat zullen we hem niet zeggen". Een oogenblik later was ze weer in het duister verdwenen. „Simonis heeft een mededinger! op- perde de planter na eenige oogenblikken. Barnes schudde het hoofd. t> ,,Neen, Alimah een mededingster". In behandeling komt de behandeling der ge- meentebegrooting. Van de door den VOOR ZITTER opengestelde gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen wordt geen gebruik gemaakt, en overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling. Door de commissie van onderzoek is een schriftelijk rapport uitgebracht en om- trent eenige posten een voorstel gedaan. Dit zal bij de deisbetreffende posten ter sprake komen. Hoofdstuk I. Vroegere diensten. Inkomsten: 1. Batig slot volgens laatste rekening. 9336,42. 2. Achterstallige inkomsten. Memorie. Uitgaven: 3. Achterstallige uitgaven. Memorie. Hoofdstuk II. Algemeen beheer. Inkomsten: 4. Uitkeering gemeentefonds, art. 3, a. 2250. 5. Uitkeering gemeentefonds, art. 3, b. 9029,96. 6. Secretarieleges en rechten burgerlijke stand. 230. 35. Verhaal pensioensbijdragen. 514,98. Uitgaven: 7. Jaarwedde burgemeester. f 3500. 8. Jaarwedden wethouders. f 400. De Commissie van onderzoek merkt daar- omtrent op: Deze jaarwedde is verhoogd met f 470, alhoe- wel de Koninkiyke goedkeuring op de nieuwe jaanwedde-regeling nog niet is verkregen. Gezien het door Burgemeester en Wethou ders en den raad ten deze ingenomen stand- punt, stelt de commissie voor de jaarwedde uit te trekken op het oude bedrag ad 3030 en deze post dus te verminideren met 470. ad. volgnummer 8. Jaarwedden van de wethouders. Deze post is verhoogd met 40 omreden als ontivouwd bij volgnummer 7 stelt de com missie voor dezen pot te verminderen met: 40. De heer HAAK deelt mede, dat de com missie met haar voorstel bedoelt een laatste protest uit te spreken tegen de handelwyze van Gedeputeerde Staten, welk college een concept-jaarwedderegeling aan de gemeente- raden om advies zendt, doch, niettegenstaan- besloot hij slim, ,,en ik geloof, dat ze het weet". HOOFDSTUK IV. Tot Barnes' groote verwondering en verlichting verscheen Simonis den volgen- den ochtend tegelijk met hen beiden aan het ontbijt Hij zag heel bleek en zijn oogen waren gezwollen, hij klaagde over hoofdpijn, maar doelde met geen enkel woord op het gebeurde van den vorigen avond. De controleur overwoog, dat de dokter van Poetatan was gekomen om de Ken- nards af te halen. Hij veronderstelde geen oogenblik, dat Simonis het incident vergeten of het Westerman vergeven had. dat hij hem voor de heele club belachelijk had gemaakt, maar giste, dat de medicus het verstandiger vond om geen pijnlijke tooneelen aan de haven in het leven te roepen. De „Chong-Hau" legde kort na elven aan. Westerman was een van de eersten. die aan boord kwam. Recht tegenover de loopplank stond een keurig-gekleed meneertje, wiens uiterlijk op de een of andere wijze aan een jockey herinnerde met een zwakken mond en uitstekende kin en rustelooze, waterige oogen. Goeden morgenzeide hij koel. ,,U bent natuurlijk fvennaard De ander knipoogde eens. „In levende lijve. Dan bent u natuur lijk Westerman. Alleraardigst van u om ons af te halen". Daarvoor hoeft u mij niet te danken antwoordde Westerman, zonder een spier te vertrekken. ,,Ik had opdracht van de directie". (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5