ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Ho. 8611. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 70e Jaargang BIS RUTLAND. BUITENLAND. Dam- en Schaakrubriek. DR. SCHACHT OVER DE HERSTEL- BET ALINGEN ERKEND DE BESTE TER NEUZEN, 28 Nov. 1930. DAMMEN. iBONNEMENTSPRU8Binnen Ter Neuzer f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bi] voor uitbetaling fr. per post /6.60 per jaar Voor Belgte en Amerika 2,25, overige lan den f 2,60 per 3 maanden fr. per post A bonnsmenten voor het buttenland alleen bri vcorultbet&ling. Citgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDH. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTI6NVan 1 tot 4 regels 1 0,80 Voor elken regel meer 1 0,Jf« Grootere letters en cliches worden naar plaatsrulmte berekend. Handelsadvertentlen bfl regelabonnement tegen venninderd tarlef, hetwelk op aanvrsAg verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst AAn dag voor de oltgavs DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVONJ* Ktezt, mot EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Nadat eenige kleine ontwerpen zijn aan- genomen, komt aan de orde het wetsontwerp tot wettelijke reigeling van de arbeidsbemid- deling. De heer Gelderman (liib.) oppert bezwaren, met name tegen het systeem van nitsterving van de particuliere instellingen met winst- oogmerk. De heer De Bruyn (r.-k.) gevoelt veel voor de regeling en zou de particuliere arbeids- beunzen met winstoogmerk op korten termijn willen zien verdwijnen. De heer Danz (s.-d.) hoopt, dat door het wetsontwerp de uitbreiding van de arbeids- bemiddeling zal worden geperfeetionneerd. De heer Pollema (o.-h.) acht wettelijke regeling ongewenscht en noemt o.a. de ver- plichte neutraliteit van de openbare arbeids- beurzen bij staking of uitsluiting een fout. De heer Kranenburg (v.-d.) verklaart, voorstander van het wetsontwerp te zijm. Minister Verschuur acht regeling van de materie door den Staat zooal niet noodzake- lijk, dan toch gewenscht. Bemiddeling door openbare arbeidsbeurzen bij staking zou lei- den tot partijdigheid. Misbruiken bij winst- beoogende arbeidsbeurzen komen in emstige mate voor. Het wetsontwerp werd aangenomen z. h. s. Aan de orde komt het onbwerp winkel- sluitingswet. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De motie van mevr. BakkerNort betref- fende de tandtechnici (verlenging van den termijn van bevoegdheid voor afgewezen tandtechnici) wordt verworpen met 61 tegen 27 stemmen. De motie van mervr. De VriesBruyns be treffende schadevergoeding aan tandtechnici, die in het bezit waren van het visum van 1925, doch bij het laatste examen werden af gewezen, wordt verworpen met 53 tegen 35 stemmen. De motie-Brautigam (regeling van voor- schotten aan den Kon. Hollandschen Lloyd gedurende 1931 in afwachting van het resul- taat van een onderzoek, of reorganisatie mogelijk is) wordt aangenomen met 64 tegen 26 stemmen. Op verzoek van den Minister Verschuur wordt de behandeling over het betreffende wetsontwerp geschorst, opdat de Minister zich kan beraden, of en in hoever gevolg kan wor den gegeven aan den in de motie uitgespro- ken wensch. Aan de orde komt de onderwijs-begrootmg. De heer Van Wijnbergen (r.-k.) bestrijdt de motie-Dingbeek betreffende de salarissen van de onderwijizers-kloosterlingen, op grond, dat het salarisvraagstuk thuis behoort hijl het georganiseerd overleg, en verzoekt den Minis ter aan de commissie-Rutgers op te dragen, na te gaan, in hoeverre meer rekening kan worden gehouden met het behoefte-element bij de regeling van de onderwijzerssalarissen. Mej. Westerman (lilb.) bepleit verhooging van den leeftijd van toelating tot de lagere school. Mej. Groeneweg (s.-d.) wil een definitieve beelissing over het spellingvraagstuk en be pleit wettelijke regeling van het bewaarschool- onderwijs. Spreker meent, dat de motie-Linkbeek met kan worden uitgevoerd, en dient zelf een motie in, om in het tegenwoordige bezoldi- gingsstelsel een regeling in te voegen voor onderwijzer-kloosterlingen. De heer Ter Laan (s.-d.) vraagt een ruim beurzen-stelsel voor arbeiderskinderen, die H. B. S., gymnasium of hoogere handelsscho- len wenschen te bezoeken, waarbij zij met een gemeente-auto moeten gehaald en gebracht worden. De heer Lingbeek (Herv.-Ger.) verdedigt zijn motie. TEGEN EEN MAAL- EN MENGGEBOD VAN TARWE. De Scheepvaartvereeniging „Zuid" te Rot terdam heeft in verband met het ingediende wetsontwerp houdende bepalingen in het be- lang van de inheemsche tarweteelt (maal- en menggabod) een adres aan de Tweede Kamer gezonden. Hierin wordt gewezen op de em stige crisis, welke het Rotterdamsche haven- bedrijf doormaakt, waardoor niet dan met moeite tal van bedrijtven zich kunnen hand- haven. Ter illustratie hiervan wordt o.m. aangevoerd, dat het aantal gewerkte taken (halve dagen) over de eerste negen maanden van dit jaar, vergeleken met dezelfde periode van 1929 met ongeveer 500.000 of ongeveer 13 is verminderd, terwijl het gemiddelde weekinkomen van de arbeiders, houders van haven-reserve-boekjes, daalde van 31 tot 25,50. De invoer van massagoed en stuk- goed is sterk achteruitgegaan. De invoer van Amerikaansch tarwemeel over de Rotterdamsche haven verschaft aan een groot aantal arbeiders aldaar werkge- legenheid en naar de meening van adressante moet alles gedaan worden, om de werkge- legenheid niet nog verder te verminderen. Zouden de voorgestelde maatregelen wet wor den, dan zal, waar uit de statistieken blijkt, dat vrijwel al het buitenlandsche tarwemeel voor binnenlandsche consumptie wordt ge- bruikt, de invoer van buitenlandsch meel be- langrijik verminderen, waarvan verdere werk- vermindering en vergrooting van den crisistoestand het gevolg is. In verband met de schade, welke aan het Rotterdamsche havenbedrijf zal worden toe- gebracht, verzoekt adressante het bovenge- noemde wetsvoorstel niet a.an te nemen. De Kamer van Koophandel en Pabrieken i te Amsterdam is onder leiding van haar voor- zitter E. Heldring, in buitengewone vergade ring bijeen gekomen, ter ibespreking van een tot de Trweede Kamer der Staten-Generaal te richten adres inizake hetzelfde ontwerp van wet. De verschillende overwegende bezwaren tegen het ontwerp, bezwaren, welke door de vele puiblicaties omtrent deze materie vol- doende bekend geacht mogen worden, zijn ook in het onderhavige adres uitvoerig vastge- legd. Verm eld zij, dat het wetsontwerp in dit adres een bij uitstek slechte proeve van wet- geving wordt genoemd, welke indien het tot wet wordt verheven, fatale en onoverzien- bare gevolgen na zich zal sleepen. Het adres is, in overleg met enkele groepen van belang- hebbenden, samengesteld door de vereenigde commissies voor buitenlandsche aangelegen- heden en nijverheid der Kamer. Het adres werd met algemeene stemmen goedgekeurd. DE RUSSISCHE TARVVEVOORRADEN. Blijkens het Reutertelegram heeft, schrijft de N. R. Crt., de tarwemarkt te Chicago geen acht geslagen op de berichten, dat de surplus-voorraden in Rusland uitgeput zou den zijn. In verband hiermede zij gemeld, dat bij de Russische handelsvertegenwoordi- ging te Berlijn ingewonnen inlichtingen er op zouden wijzen althans in de Duitsche bla- den vonden wij een bericht in dien zin dat de Russen tegenwoordig slechts met in de Duitsche havens opgeslagen en met stoomen- de partijen aan de markt zijn. De Russische handelsvertegenwoordiging te Hamburg, die behalve houthandel ook graan- handel drijft, verklaart, dat de uitvoer voor- eerst geelndigd is en dat verder export- materiaal niet meer beschikbaar is. Een Reutertelegram ult Constantza bericht nog, dat zeelui, die juist uit sowjet-bavens zijn aangekomen, beweren, dat buitenland sche schepen, in die havens aangekomen om graan te laden, leeg moesten vertrekken, daar de voorraden geheel uitgeput waren. GEEN SPOORVRACHTVERLAGING VOOR TUINBOUWPRODU CTEN. De regeering heeft aan de commissie-Lo- vink meegedeeld dat ,mede met het oog op de financieele uitkomsten van het spoorwegbe- drijf geen maatregelen tot verlaging van de spoorwegtarieven voor tuinbouwproducten in overweging kunnen worden genomen. REDUCTIES OP DE VRACHTPRIJZEN DER NED. SPOORWEGEN. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vra- gen gesteld: 1. Zijn de berichten in de bladen, die mel- den, dat de Nederiandsche Spoorwegen aan de N.V. Kali Maatschappij te Amsterdam, bij het vervoer harer producten aanzienlijke vracht reductie toestaan juist? 2. Zoo ja, acht dan de minister, waar de in druk verkeerende vaderlandsche land- en tuinbouw geen voorkeurtarieven geniet, een dergelijke bevoorrechting van een buitenland sche maatschappij, mede ook uit nationaal oogpunt bezien, wel te rechtvaardigen 3. Mocht de minister vraag 1 wel en vraag 2 niet bevestigend beantwoorden, is Zijne Excellentie dan bereid om beide bovenbedoel- de factoren bij zijn onlangs aangekondigde overwegingen in aanmerking te doen komen 7 LEVERING VAN NATUURSTEEN. Het Eerste Kamerlid Amtz heeft den mi nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld I. Is het den minister bekend: a. dat door den rijksbouwmeester aan en kele Hollandsehe firma's voorloopige teeke- ningen voor het opgeven van prijzen zijn ver- strekt voor de benoodigde natuuiisteenen voor den bouw der brug te Maastricht, met de be- lofte, dat later de definitieve aanvrage ook verstrekt zou worden b. dat de betreffende firma's de voorloo pige prijzen volgens de ontvangen teekenin- gen hebben ingediend, doch dat zij later geen definitieve aanvrage meer hebben ontvangen, c. dat, niettegenstaande de door den rijks bouwmeester gedane belofte, hierboven be- doeld, de levering van den belangrijiken post van meer dan 4 ton natuursteenen zonder con currence is opgedragen aan een buitenland sche firma, welke hier te lande vertegenwoor- digd wordt door een oud-rijksbouwmeester op wachtgeld II. Is de minister bereid, maatregelen te treffen, dat zooiets in de toekomst niet meer kan voorkomen LEVERING VAN SPOORWEGWAGONS. De heer I. H. J. Vos heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: lo. Is het juist, dat de Nederiandsche Spoorwegen binnenkort een' vrij groote hoe- veelheid wagons noodig hebben? 2o. Is het den minister bekend, dat voor- heen somtijds de Nederiandsche Industrie de levering niet heeft kunnen verkrijgen, omdat de leveringstermijn te kort was? 3o. Is de minister niet van meening, dat vooral in dezen tijd de Nederiandsche indus- trie de mogelijkheid van mededinging behoort te hebben? 4o. Wil de minister als het antwoord op de eerste vraag bev&stigend luidt zijn mede- werking verleenen, oj/iat de Nederiandsche industrie zal kunnen r' ededingen naar het verkrijgen van bedoeld' order? DE PACHTWETTEN. In een te Leeuwarden gehouden vergade ring van het bestuur van de vereeniging Het Friesch Grondbezit is, naar de Leeuw. Crt. meldt, de aanneming van de Pachtwetten door de Tweede Kamer breedvoerig bespro- ken. Besloten is zich in verbinding te stellen met het bestuur der Cooperatieve Raiffeisen- bank te Utrecht en andere banken die hypo- theek op landerijen verleenen, om de regee ring te wijzen op de, naar het oordeel van het bestuur noodlottige gevolgen, die een even- tueel tot wet verheffen van de Pachtwetten voor het geheele hypotheekwezen en den Nederlandschen landbouw zal hebben. Voorts zal een adres met toelichting tot de leden van de Eerste Katner worden gericht verzoekende de Pachtwetten te verwerpen. CRISIS EN KOORTSVERSCHIJNSELEN. Men schrijft ons: Het is algemeen bekend, dat, zoowel de hoogconjunctuur als de malaise in een soort van koortstoestand eindigen. Wisten we maar. wanneer de koorts op zijn hevigst is, dan zouden we tevens weten, hoe lang de wereld- crisis nog duurde. Veilig kan men evenwel aiannemen, dat de nood thans hoog gestegen is en, wanneer men een thermometer aan zou leggen, zou men zien, dat de temperatuur bij menigeen ver boven het normale is, zoo kan men ter beurze soms taal hooren spreken. die rechtstreeks uit een ijlend brein schijnt ontsproten. „Ais de koersen nog verder dalen", zoo beweert men „gaan we allemaa! naar den kelder". Emstige mensehen hoort, mien zulke woorden scans uiten. Doch ook elders in de samenleving stapelen dergelijke benauwende opvattingen zich op. Heeft men onlangs ter algemeene vergadering van, naar wij vememen, de Hol andsche Maatschappij van Lsmdbouw, niet- uit?- den znond van overi- gens bezadigde mensehen, kunnen hooren I'oepen om beschermende rechten op allerlei eerste levensbehoeften, als graan en vleesch? Alsof de treurige graan-affaires in Amerika en later in Duitschland, waar resp. 150 mil- lioen dollar en 60 millioen mark in den put wenden geworpen, met als resultaat nog erger graandehacle, ons niet genoeg geleerd hebben. Er waren zelfs leden in die vergadering, die riepen: ,,geef ons dan David Wijnkoop maar! Het communisme dus Wij weten niet welke van de twee kwaden het minst kwade is. Buitensporig protectionisme, zooals Duitsch land op het oogenblik heeft, gaat in de rich- ting van Russisch bolsjewisme, dat alien vrijen handel met het buitenland opheft. Even- min toch als de Russische industrie iets te maken heeft met buitenlandsche prijzen, be- kommeren sommige bedrijfstakken in Duitschland zich om de wereldmarkt. Wat kan het den fabrikant van suiker in Duitsch land nog schelen, hoe laag de suikerprijs op de wereldmarkt daalt? Hij wordt immers toch beschermd en kan dus zijn prijs hand- haven! Waarlijk, het lijkt op bolsjewisme en in dit licht beschouwd, was de uitroep van onzen Hollandschen lancbbouwer, om David Wijnkoop het roer in handen te geven, nog zoo gek niet. Wij zullen het geval echter maar op rekening stellen van overspannen zenuwen. Het is alles zoo verklaarhaar. Scherp da- lende prfizen doen rijkdommen wegsmelten als sneeuw voor de zon. Men raakt vermoeid van de tegenslagen en in zijn wanhoop traoht men zich vast te klampen aan middelen, die het kwaad slechts nog erger kunnen maken. Velen beginnen zelfs emstig te peinzen over een mogelijken ondergang van onze maat schappij-ordening. Deze overspannen gemoedstoestanden zijn niet nieuw. Von Sclieffel scliildert dit plot- seling optredende pessimisme in zijn klassiek o-(»worden roman Ekkehardt bet verhaal van een monnik uit de eerste middedeeuwen. Als ridder Spazzo, een lustig levend man op den hertogenlijken burcht Hohentwiel (in Zwa- ben), hoort, dat de Hunnen in aantocht zijn. dan krijgt hij sombere voorgevoelens. Hij gaat naar den monnik Ekkehard, aan wien hij ver- telt, dat hij in zijn droom een doode visch op den rug heeft zien zwemmen. Dat is een boos voorteeken, meent Spazzo, die zijn testa ment alvast wil maken, omdat hij overtuigd is dat de wereld spoedig ten gronde zal gaan. Maar Ekkehard, de wijze monnik, vraagt Spazzo: Gesteld, deze wereld gaat te gronde, wie zullen uan uw erfgenamen zijn? Zijn wij, die zoo pessimistisch over de wereldgaan oordeelen, niet alien Spazzo s, die om wat dreigend gevaar, him testament wil- len maken? Is het niet verstandiger om het hoofd koel te houden en den strijd aan te binden in plaats van een wanhoopspolitiek binnen te leiden? Protectionisme of David Wijnkoop, 't is slechts 66n stap om tot knechting van ons vrije volksbestaan te ge- raken. En daarheen zou men het willen leiden, enkel omdat de nacht voor velen thans zoo donker is? Laten wij niet vergeten, dat de nacht nog nooit z66 donker is geweest of er is, ook wel weer een dag opgevolgd en dikwijis is de nacht bet donkerst v66r de och- tendschemering. Als het Nederland gelukt om aan den pro- tectionistischen greep te ontkomen, totdat de duistemis van deze wereldcrisis geiweken is, mag het zich zelf geluk wenschen, want dan zullen wij, oneindig veel sterker staan dan die lsnden, "welke zich overhaast in het stelsel van beschermende maatregelen hebben ver- strikt. Onze erfgenamen kunnen dan een onbezwaarden boedel ovememen DE TERUGTREKKING VAN BELGISCHE TROEPEN UIT HET SAARGEBIED. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meld Dinsdagavond: De 70 Belgische militairen, welke samen met 200 Franschen te Saarbrucken waren ge- legerd voor de bewaking van de spoorwegen in het Saargebied, zijn naar hun regiment het tiende infanterie te Aarlen teruggekeerd. Te Saarbrucken blijven thans alleen nog een Belgisch kapitein en een vijftal militairen achter, die 12 December, samen met de ach- terhoede der Franschen Saarbrucken zullen len verlaten. Na dien datum zullen geen ge- allieerde troepen in Duitschland meer aan- wezig zijn. DE ACTIVISTENJACHT IN 1918. Sedert eenigen tijd is een actie op touw ge- zet met het doel schadevergoeding te doen toekennen aan de personen, die, tijdens' de ac- tivistenjacht, in November en December 1918 te Gent en elders have en goed verloren. Het Vlaamsch-nationale kamerlid Hermans heeft tharis, in dit verband, een verzoek om inter- pellatie van den minister van justitie inge diend „over de gruwelen en gewelddaden ge- pleegd op Vlaamsche activisten te Gent, in 1918, en de noodzakelrjkheid sehadeloosstel- ling toe te kennen aan de slachtoffers of hunne nabestaanden". DE VERDEELDHEID IN DE AUSTRALISCHE ARBEIDERSPARTIJ. Wanneer Scullin, de eerste minister van het Australische gemeenebest, van de Britsche rijksconferentie te Londen in zijn land terug- keert, zal hij, schrijft de N. R. Crt., voor een heet vuur komen te staan. De financieele moeilijkheden van Australie zijn tengevolge van werkloosheid en van de lage prijzen van zijn voomaamste voortbrengselen, tarwe en wol, zeer groot en in den boezem van de ar- beiderspartij, uit wier gelederen de regeering na haar overwinning hij de stembus in Octo ber 1929 gevormd is, heerscht groote verdeeld- heid, die zich tot in het kabinet van Scullin zelf voortzet. Men weet dat er veel te doen is geweest over de aflossing van een gedeelte van de staatsschuld in December. De linker- vleugel van de partij wil de houders van de stukken nog een jaar of zoo laten wachten, terwijl Scullin in het belang van Auistralie's crediet, dat anders een knauw zou krijgen, hoe dan ook het geld wil vinden om de stukken af te lossen. Als Scullin en zijn ministers op dit punt him zin niet kunnen doorzetten, drei- gen zij met heengaan. In de zitting van het Australische parle- ment te Camberra zal het woelig toegaan, wanneer de groote krachtproef begint. De mannen van den linkervleugel der regeerings- partij verklaren dat zij geen verdaging van het parlement zullen toelaten, vdor het vraag- stuk van de werkloosheid eerst opgelost is. alsof het parlement zoo iets in zijn macht zou hebben. Men kan eenig begrip krijgen van de methoden die de extremisten voobstaan, als men leest van hun plan om een wettelijke werkweek van 35 uur in te voeren, volgens het bekende recept, dat, als men den werk- tijd maar voldoende inkrimpt, er genoeg plaats zal komen voor arbeiders die nu zon der werk zijn. Australie is een land waar de lasten van de sociale wetgeving en het pro- teetionistische tarief den levensstandaard al abnormaal opgedreven hebben. De politie van den radicalen vleugel schijnen niet beducht te zijn voor nieuwe stijging, wanneer ledereen slechts 35 uur in een week zou mogen wer- ken. Natuurlijk heeft dit vooristel echter geen kans op aanneming. Dan veriangt de arbeiderspartij nog van de regeering dat zij nieuwe openbare werken zal laten uitvoeren om de werkloozen aan werk te helpen en het geld daarvoor in den vorm van credieten, van de banken zal zien te krijgen. Als de banken daarvoor te vinden zijn, zal de oppositie intusschen moeten zorgen, dat het Australische crediet niet door andere maat regelen eerst geschokt is. Sir Otto Niemeyer, een van de bestuurders van de Bank van En- geland, is in Australie geweest om de regee ring van advies te dienen over de vraag, hoe zij uit de moeilijkheden moet komen, maar een deel van de arbeiderspartij verwijt hem nu dat hij zijn raad heeft gegeven in over- eemstemming met de belangen van buiten landsche financiers en het prestige van de arbeiderspartij afbreuk heeft gedaan. Sir Otto kon natuurlijk niet anders dan een open- hartig oordeel over de politiek der arbeiders- regeering uitspreken, die het land zoo licht- vaardig op een hellend vlak heeft gebracht. Hoe dan ook, Scullin zal een harden strijd hebben te voeren en zijn positie is er niet ge- makkelijike op geworden, nu hij op de rijks conferentie op het stuk van bevoorkeunng van Australische tarwe met behulp van het contignen-stelsel niets heeft kunnen bereiken. De voormalige president van de Duitsche riikstbank, Dr. Schacht, heeft zijn reis door Amerika besloten met en fede in de Econo mic Club of New-York, waarvan de voor- naamste economen, financiers en industriee- len lid zijn. Dr Schacht zei over de herstelbetalingen, dat Duitschland het tot nog toe opgebrachte uitsluitend heeft kunnen betalen door mid- del van geleende gelden. Het groeiende nationalisme en de protectio- nistische tendenzen in de geheele wereld maken het voor Duitschland steeds moei- lijker een uitvoeroverschot te kunnen ver krijgen. Noch de schuldeischersstaten, noch de Bank voor Internationale betalingen heb ben tot nog toe iets gedaan om de afzet- magelijkheden op de wereldmarkt te ontiwik- kelen. Anderzijds schept de steeds dalende levensstandaard van het Duitsche volk een emstig gevaar van socialen aard, want op die wijze ontstaat de kans, dat de volksmassa in verzet zal komen tegen het betalen van belastingen, welke voor het voldoen aan de herstelverplichtingen moeten dienen. Ook valt het te betwijfelen, of de tot nog- toe gevolgde methode om politieke schulden uit particuliere leeningen te betalen buiten landsche geldschieters zal verlokken om nieuwe credieten ter heschikking van Duitschland te stellen. Zonder gemeenschappelijke intemationale economische actie, welke een vergrooting van den goederenuitvoer tengevolge heeft, achtte Dr. Schacht voortzetting der herstelbetalin gen onmogelijk. Hij verlangde niet,"* zoo verklaarde hij, dat de betalingen stop gezet zouden worden, doch geloofde, dat zi) automatisch zullen op- houden. Dr. Schacht zei, geen medelijden voor het Duitsche volk te komen vragen, doch slechts den toestand te komen uiteenzetten. zooals hij is. Hij wilde ook niet voorstellen de schulden te schrappen. De intergeallieerde schulden droegen vol gens hem een geheel ander karakter dan de herstelbetalingen, omdat deze laatste werke- lijk tribuutbetalingen zrjn. Het geleende geld heeft den geallieerden geholpen den oorlog te winnen en meer dan 15 milliard dollar in baar geld of in natura van Duitschland af te persen. Wat de oorlog kostte. De oorlog heeft bijna 220 milliard dollar gekost. Dr. Schacht noemde het bijna even dwaas nog tien milliard dollar van een lid der intemationale beschavingsgemeenschap s,f te persen als om de wereld de waarheid niet te zeggen. In zijm slotwoord wees hij er op, dat het hoofdzakelijk een kwestie van or- ganisatie was om door het ontsluiten van nieuwe afzetmarkten de wereldcrisis te ver minderen. Het protectionisme noemde hij de grootste hinderpaal, voor de ontwikkeling van den groothandel, want op den duur zou niemand meer zijn waren kunnen afzetten. Tenslotte noemde hrj het feit, dat men Duitschland zijn kolonien heeft afgenomen moreel zoowel als economisch een misdaad. r 'I;-.?'--r: (Ingez. Med.) WEGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouderc- in Ne der land heeft zich tot het bestuur van het waterschap Cadzand gewend om te wijzen op een voor de verkeersveiligheid gevaarlijke bocht in den weg ZuiidzandeNieuwvliet en tot het gemeentebestuur van Waterland- kerkje betreffende een gevaarlijke bocht in. den weg Oosfcburg naar Waterlandkerkje. OOSTBURG. Omtrent het auto-ongeval dat de vorige week plaats had op den Rijksweg tusschen Oostburg en Schoondijike, en waarbij de heer de H. ernstig werd gewond, verneemt de Bres- kensche Crt. nog, dat de politie de vrachtauto van v. G. in beslag heeft genomen, waarvan vermoed wordt, dat deze de aanrijding ver- oorzaakt heeft. CXCIX. Wereldkampioenschap. Het in den regel goed geinformeerde dam- tijdschrift „Damier Parissien" bericht, dat in October 1931 te Vincennes (Fr.) een toumooi om het wereldkampioenschap dammen zal plaats vinden. Als vermoedelijke deelnemers worden, milsschien wat voorbarig, genoemd: de titelhouder B. Springer Jr. en voorts Fabre, Bizot, Dr. Molimard, Weiss, Bonnard, Dumont, Belart, Vos, Damme, Herman de. Jongh, Keller, Rustenburg, benevens vertegen- woordigers uit Belgie, Zwitserland en Ame rika. In dit lijstje van damsterren ontbreekt op- nieuw dc oud-Nederlandsche kampioen J. de Haas, die onlangs te Parijs Herman de Jongh, Bizot en Weiss klopte, daarmee aantoonend. dat hij in geen enkel opzicht aan speelsterkte heeft ingeboet. District Zeeuwsch-Vlaanderen. Den len Januari a.s. gaat het tweede ver- eenigingsjaar in. Het district Zeeuwsch Vlaanderen sloot zich begin 1930 met 25 leden bij den Nederl. Dambond aan. Niet onmoge lijk brengt het nieuwe jaar eenige ledenwinst. De contributie bedraagt slechts f 1,50 pei jaar, voor welk bedrag men bovendien grat.s krijgt toegezonden het uitstekend verzorgde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1