ALGEMEEN NIEUWS- C.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAAHDEREN. GEEF T.NICOLAA5 TGESCHENK EUER'S FPIESCHE HEERENBAAI yUiFROIIW Aspirin Tweede Blad. 80,000 K,G, niet te fijne Sintels, De Purperen Schaduw LUXE DOOS Ho. 8510 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930 70e Jaargang BIHNBNL AND. FEUILLETON. 1 I I I K I 1 1 1 1. WINKELl NA DEN OVERVAL OP CURASAO. OVERAL VERKRIJGBAAR gek! DE eenig op dewereld NEUZENSCHE COURANT *BONN®MJSNT8FKM8: Einnen Ter Neuzer- fl,40 per 3 maaoden Buiten ler Newer ■T per cost 1.80 per 3 maanden - Btj voor uitbetaling fr. per post /6.60 per jaar - Vcor BelglB en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post - .A Ponnementen voor taet bniteniand alleen bri vooruitbctaling. Cltgeefster: Flrma P. 4. VAN DE 8ANDE- UIRO 38150 - TELEFOON No. 25. ADVERTENTI6N: Van 1 tot 4 regels f 0,80 v';1or e!ken regei meer 0 H5 Grootere letters en cliche's worden naar plaatsmlmte berekend. Handelsadvertentlen bfl regelabonnement tegen vermlnderd tarlef, hetwelk op aanvrsAj verkrflgbaar Is. -» Inzending van advert en tien I'efst Aen dag voor de mtgav* DJTX BLAD VER8CHWNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVON1. Burgemeester en Wetbouders van ZAAMSLAG, vragen prijs- opgaaf a. vopr de leverantie van te letveren franco station Z. V. T. M. Zaamslag voor 15 Dec. 1930. b. voor het VERVOER door voerlui van Zaamslag van 59.000 K.G. Sintels van tramstation Zaamslag naar de verschil- lende wegen in deze gemeente. Aanbiedingen worden ingewacht v66r of op 8 December a.s., des voorniiddags 10 ure. Zaamslag, den 24 November 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Dzn., Secretaris. TWEEDE KAMER. Vengadering van Dinsdag. Besloten wordt op de agenda te plaatsen, ter behandeling in een avondvergadering, te beginnen met Donderdag, de begrooting voor BinnenlandEche zaken en Landbouw. Voortgezet wordt de behandeling van de afdeeling volksigezondheid der begrooting van anbeid, handel en nijverheid. De heer v. d. Heuvel (a.-r.) steunt het ver- zoek der Ned. Thermo-chemische Fabrieken te Bergum. Indien steun voor uitbreiding uitblijft, moeten de gemeentebesturen de ver- nietiging van cadavers zelf ter hand nemen, hetgeen veel geld zal kosten. Mevr. BakkerNort (v.-d.) bepleit de be- langen der tandtechnici, die afgewezen zijn voor het laatste examen, doch daarvoor we) bevoegd waren. Spreker dient een motie in am den termijin, gedurende welken zij tand- prothese kunnen uitoefenen, te verlengen. De heer Marchant (v.d.) wenscht dat de gemeenten minder winst maken op de keu- ring van vleesch. Dr. Vos (lilb.) bepleit de instelling van con- trole op sera en vaecins, steun aan de school- artsendienst, oprichting van sanatoria voor lichte zenuwziekten en steun voor rheuma- thiekbestrijding. Inzake de tandtechnici meent spreker dat er onrecht gepleegd is. De heer v. d. Bergh (s.-d.) bespreekt de uitvoering van de Woningwet. „Aneta" seint uit WiUemstad, d.d. 24 Nov.: De gouvemeur van Curagao, de heer Van Slobbe. onthulde Maandag een monument ter herinnering aan de igevallenen bij den overval op Curagao, 8 Juni 1929 door generaal Ur- bina. Het monument is opgericht door de Curagaosdhe burgerij. MAATREGELEN TEGEN DUMPINGS- METHODEN. Het Koninklijk Nederlandsche Landbouw- Comit<5 heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw een schrijven geizonden, waarin den Minister met den mees- ten aandrang wordt verzocht te willen be- vorderen, dat doeltreffende maatregelen wor den genomen tegen alle dumpingsmetboden en gelijksoortige handelingen, die onherroepe- door EDMUND SNELL. (Ingez. Med.) lijlk zullen leiden tot desorganisatie, kapitaal- verlies en werkloosheid en zelfs ondergang der betrokiken bedrijven. MAJOOR FRANCO UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. De bekende Spaanscbe officier-vlieger ma- joor Franco, die wegens zijn republikeinsche actie gearresteerd was, heeft kans gezien met een mede-gevangene, eveneens een officier, uit de gevangenis te ontvluchten. DE ENGELSCHE STEENKOOL- NIJVERHEID. De bepaling van de nieuwe Engelsche mijn- wet nopens de werktijiden moet schrijft de N. R. Crt. den lsten December in wer- king treden. Dienvolgens zou Maandag de maximale werktijd in de mijnen 7% uur per dag zijn, behalve in die districten waar men, volgens het voorstel der eigenaars, het eens is geworden over de verdeeling van 90 uren, dus de werktijd van twee weken, over veer- tien dagen. Er heerscht nog de grootste on- zekerheid over den loop dien de zaken zullen nemen, maar de Nationale Raad, die voor de steenkoolnijverhekL pas is ingesteld, zal zijn best doen om vriRe te stichten. Het blijft altij'd nog het waarschijnlijkst dat de regee- ring er haar toestemming toe zal geven om het in werking treden van de bepaling voor- loopig te verlagen, opdat het niet plotseling tot een chaos in vele districten komt. Er zvjn kolenbekikens die buiten het con flict zullen blijven. Bijvoorbeeld die in York shire, Nottinghamshire en Noord-Derby, waar de wenkdag van zeven en een half uur voor alle werklieden hij en in de mijnen sedert lang is ingevoerd. In Kent, Rusham en Northum berland werken de houwers eveneens reeds uur daags, zoodat ook daar de nieuwe wet geen groote omwenteling zal veroor- zaken. Voor het aanvaarden van een loonsverla- ging om de nadeelige gevolgen van den nieu wen verkorten werktijd weg te nemen, zijn de werklieden nergens te vinden. In Zuid- vvales staan de mijneigenaars op het stand- punt dat zij zelfs van een geschikte verdeeling der werkuren over veertien dagen geen heil kunnen verwachten, en zij alleen bij invoering van een loonsverlaging den nieuwen werk- dag zouden kunnen toepassen. Daar en in Schotland hebben de eigenaars ook geweigerd den nieuwen Nationalen Raad als bemidde- lingslichaam -te erkennen. Hier is de toestand dus dreigend. De Nationale Raad kan slechts aanbevelingen doen en den eigenaars de loo- nen niet voorschrijven die zij te betalen heb ben, en hull evemnin* beletten de Werklieden uit te sluiten. Cook, de bekende secretaris van het mijn- werkersiverhond, bepleit als middel om uit de impasse te komen, een verhooging van den steenkoolprijs aan de mijn. In de tegenwoor- dige omstandigheden, zoo zet hij uiteen, ver- dienen ongeveer 600.000 mijnwerkers, die acht uur daags werken, gemiddeld 2 in de week of minder, wat inderdaad een schamel loon is. Op dit loon wordt nu een aanval gedaan. De prijis van de steenkolen bedraagt aan de mijn 13 sh. 10.82 St. per ton. Een verhooging ervan met 1 sh. per ton zou volgens hem den mijnwerkers een loonsverhooging met 1 sh. daags verzekeren en de kwade gevolgen van de vermindering van den dagelijkschen werktijd met een half uur terzijde stellen. Het gros der verbruikers ibehoeft niet onder de verhooging van den kolenprtjs aan de mijn te lijden, indien de nieuwe verfbruikersraad zorgt dat de tusschenhandel niet te veel winst neemt. Ajangezien Cook een van de mannen is die het best met de nooden van de werklieden en van de steenkoolnijverheid bekend zijn, zal zijn raad zeker gewicht in de schaal legigen. Als de verzoening niet tot stand komt, voor- spelt hij gebrek en opstand onder een groot deel van de mijnwerkers.. Een wetgevende maatregel om het in wer- 3) Vervolg.) Barnes zette zijn glas hard neer. ..Allemachtig", riep hij uit. „Dat is ,,Wat dan?" vroeg Westerman. „Je zult natuurlijk wel niet willen ge- looven, maar toen wij zoo straks op die open plek in het bosch stonden, had ik er op kunnen zweren, dat ik het sdhaduw- beeld van een aap in het licht van den bliksem zag". ,,Je bent al heel ver heen", lachte de planter, „als je zulke dingen begint te zien. Geef hem vooral geen whisky meer, Flavin, wat er ook gebeurt". Barnes lachte eens toegeeflijk. ,,Heb jij het dan niet opgemerkt?" i.Neen, dat kan ik niet zeggen". Westerman liep naar de balustrade en boog zich er over heen. Het weerlichtte nog* in de verte, als het flitsen van een bombardement op grooten afstand. Buiten gudste de regen. i( „Hoor je, weer die gong zeide hi). Ik dacht, dat Simonis nu wel naar huis zou zijn". Flavin duwde de karaf naar Barnes. ,,Het was een grapje over dat schaduw- beeld?" vroeg hij. De ander schudde het hoofd. „In het geheel niet. Ik dacht heusch. dat ik iets zag. Het maakte zoo'n diepen indruk op mij op dat oogenblik, dat ik het beeld zou kunnen nateekenen. Het was een griezelige geschiedenis dat vreemde, slecht bijeenpassende paar in hun bouwvallig hutje en die groote gong en de storm, die als de Vliegende Hol lander overal doorheen vaagde. Onwil- lekeurig daoht je aan heksen en kobolden en al dien onzin". ,,Ja", viel Flavin hem in de rede. ,,Ik vraag mij zelf wel eens af, hoeveel er eigenlijk van aan is, van dit inlandsche bijgeloof. Ik kan toch heel nuchtere en verstandige Engelscfhen aanwijzen, die niet graag verantwoordelijk zouden zijn voor het kappen van dien boom. Lang eer wij er aan dachten om het land voor rubber te ontginnen, zijn er Dusun s houthakkers aan het werk geweest. Je moet een heel eind dieper het land in- trekken, voor je aan de eigenlijke rimboe komt en toch vertoont de schors van dien eenzamen reus geen enkel merktee- ken van een bijl. Als ik het voor het zeg gen had, zou ik het ding laten staan. Het is er nu al zooveel eeuwen geweest, dat het wel verdiend heeft om te blijven. En ik kwets de inlandsche bevolking niet graag. Bovendien kan ik er moeilijk toe komen om mij met iets te bemoeien, dat ik niet heelemaal begrijp". ..Ik geloof, dat ik in jou plaats precies zoo zou voelen", antwoordde de ambte- naar van het binnenlandsche bestuur. ,,Het moet niet moeilijk zijn om Wester- man over te halen den boom als een baken te gebruiken". Eenige oogenblikken bleef de assistent stilletjes rooken. „De moeilijkheid is", verklaarde hij eindelijk, „dat hij juist midden in den king treden van de bepaling over de werk uren uit te stellen, zou in elk geval nog deze week door het parlement in snel tempo af- gedaan moeten worden. TER NEUZEN, 26 Nov. 1930. N.V. „SCHELDEVEEM". Met de Staatscourant van 24 November zijn verzonden afdrukken van de akten betref- fende de N.V. „Scheldeveem" te Ter Neuzen. NOTARIEEL EXAMEN. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het derde deel van het notarieel examen, de heer G. J. van Campen te Hulst. BOND VOOR ST A ATSPEN SIONNEERING. Gisteravond werd van wege de afdeeling Ter Neuzen van den Bond voor Staats- pensionneering in het „Ooncert- en Bioscoop- geibouw" alhier de aangekondigde propaganda- avond gegeven, die in alle opzichten goed ge slaagd mag worden genoemd. Toen de voor- zitter der afdeeling, de heer F. van den Broeke, de toijeenkomst opende was de zaal reeds goed bezet. Hij begon met een uiteen- zetting van het doel van dezen avond. De afdeeling tracht voortdurend door het ver- leenen van steim in het plakken van zegels menschen die daartoe anders niet zouden ge- raken, aan hun ouderdomspensioen te helpen. Hij- bracht een woord van dank aan de velen die door guile inteekening op de lijst of door het betalen van entree dit doel hebben ge- steund. Vervolgens zette hij het streven der vereeniging uiteen, welke beoogt: staats- pensioen zonder premie betaling of zegel- plakkerij voor iedereen. De vereeniging meent dat dit in ons rijke land evengoed be- staantoaar is als in het kleinere Denemarken of in Engeland. Hij wekte op, door toetreding als lid dat doel te steunen. Vervolgens werd aangevangen met de op- voering van het bekende tooneelspel van Fahricius Onder een dak", een stu'k dat zich bijzonder leent voor een avond als deze. En zij die den propaganda-avond bezochten heb ben in den steun dien zij daarmede de ver eeniging bewezen, ruimschoots vengoeding ontvangen in het geen van over het voetlicht tot hen kwam. Zij hebben volop kunnen ge- nieten door de wijze waarop door de mede- werikende dames en heeren de verschillende roll en werden vertolkt en de groote aandacht waarmede de handeling werd gevolgd, bewees. dat de opvoering boeide, hetgeen hen weer tot voldoening strekken kan voor hen ten deze igepresteerden arheid. Alle rollen waren goed bezet, hetgeen een goed geheel tot resultaat had. Het applaus dat hen telkens en telkens ten deel viel was zeker welgemeend en ook welverdiend. De pauze's werden op aangename wijee aangevuld door een goed bezet orkest, dat ook met zijne muziek goeden bijval genoot. Een bal hield na afloop een groot aantal bezoekers nog geruimen tijd bijeen. DE BAKKERS-CURSUS. Gisterenavond had in een der lokalen der Ambachtsschool alhier de eindles plaats van den op 5 Februari 1.1. aangevangen bak'kers- cursus. Deze werd behalve door het bestuur der afdeeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van den Ned. Bakkersbond ook bijgewoond door den burgemeester dezer gemeente, den heer J. Huizinga, en den algemeenen leider der bakkers-cursus in Zeeland, den heer Caljouw te Middelburg. De cursus is aangevangen met 10 cursisten; 1 werd door militairen dienst belet deze tot nieuw-geprojecteerden weg staat en de terreinplooien aan weerszijden maken het moeilijk om er om heen te komen Westerman had zich omgedraaid en keek hem eens van uit de verte aan. Hij was grooter dan Simonis, breeder dan Flavin, had een vierkanten kin en blauwe oogen en hij maakte, dat de breede gaferij heel klein scheen. ,,Nu", wilde hij weten. ..Zijn jullie klaar met je spookgeschiedenissen?" ..Heelemaal lachte Barnes. ,,Wat derik je van een mopje op de gramo- phoon?" „He ja", zeide Flavin. ,,Ik heb een pak platen daar in dien hoek en nog geen tijd gelhad om ze door te zien". Hij ging naar het instrument en lichtte het deksel op. ,,Wat willen jullie hooren? Een fox trot?" ,,In alle geval een vroolijk mopje meende de planter. ..lets dat Barnes belet om ziekelijk te worden". „De slinger piepte afgrijselijk, toen Flavin het instrument opdraaide; een ogemblik van stilte volgde. dat vreemde suizende geluid, dat alien gramophoons eigen is, en opeens verscheurden de schetterende tonen van een jazz'band de stilte van den tropischen nacht. Meandering in Manitoba kondigde de eigenaar aan. ,,Hoe vindt jullie dat? ..Prachtig", meende de controleur, ter- wiji hij de maat sloeg met een cigaretten- doos. ,,Veel te afgezaagd", klaagde Wester man. „Zet het ding stil en laat eens iets nieuws hooren Barnes leunde achterover in zijn stoe en vouwde zijn handen achter zijn hoofc i te zamen. S ..Krijg je geen heimwee, Westerman? IVriendelijk en voorkomend Izijn, dat verlangen de klanten Ivan haar. Maar hoe moeilijk lis het, vriendelijk te glim- llachen, als men zich ziek en lellendig gevoelt. Tegen- Iwoordig weet zij daar echter lniets meer van, want zij Ineemt steeds bijtijds Aspirin-^- iTabletten. A BAYE Let op den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 cti. (Ingez. Med.) het einde te volgen, terwijl een cursist meer- malen verhinderd was. Nadat door de leeraren aan den cursus, de heeren Westerhof, Van der Peijl en Vellekoop de theoretische vakken en door den praktijk- leeraar, den he6r Zech, te Putten, het prac- tische gedeelte was behandeld, waarhij de cursisten blijik gaven het geleerde goed te hebben verwerkt, rnemoreerde de voorzitter der afdeeling, de heer A. Jansen, het ont- staan en het verloop van den cursus. Dit laatste geschiedde zeer ten genoege van het Ihestuur. Er heenschte een goeden toon en de cursisten hebben ijverig gewerkt. Hij 'bracht een woord van dank aan de leeraren voor hunne toewijiding, aan het gemeente- bestuur voor den verleeniden financieelen steun en aan het bestuur der Amibachtsschool, voor de heschiklbaar stelling van een lokaal in de school, welken dank hij eveneens uit- sipirak aan mej. de wed. Ecikhardt, voor het heschiklbaar stellen barer bakkerij voor het praktijk onderwijs. Vervolgens sprak de heer Caljouw namens de afdeeling Zeeland van den Nederl. Bak kersbond en sprak zijn groote tevredenheid uit voor het hij uitstek mooie verloop van dezen cursus, die aan den leider geen bijzon- dere zorgen heeft gebaard. Hiji noodigde hierop den burgemeester uit, de toegekende diploma's te willen uitreiken. Z.Ed. Achtb. verklaarde volgaame daaraan te voldoen en wees hen die dit diploma ont- vingen op het voorrecht, dat ze hebben ge- noten door de gelegenheid tot het volgen van dit onderwijs. Hij wees op het voorheen en thans. Vroeger kwamen de bakkers er ook zonder cursussen. Het roggeibrood dat vroe ger door den bakker werd gekneed met de voeten, staande in den trog, waarbij verimoe- delijik wel enkele zweetdroppels van den man in het deeg werden verwerkt, werd ook ge- geten. Maarde tijiden zijn in dit opzicht Doet je dat niet denken aan heldere lich- ten en mooie japonnetjes? Ik zou ik weet niet wat geven om dit barbaarsche costuum te ruilen voor een smoking en een gesteven overhemd en om ergens te zijn, waar je dansen moet om warm te blijven". Hij keek kwaad naar de wriemelende massa gevleugelde insecten om de petro- leumlamp heen. ,,Als je hier tenminste maar drie wer- kelijk aardige vrouwen had De lijnen van Westerman's knap ge- zicht werden harder. „Ik vrees, dat deraelijke dingen niets voor mij zijn bekende hij. >,Een meisje heeft mij eens vrij gemeen behandeld en dat heb ik nooit kunnen vergeten. En bovendien is de Oost geen plaats voor vrouwen: ze eisohen veel te veel belang- stelling en leiden een man maar af. Ge loof mij nu maar Barnes, het zal een zwarte dag voor Banjak-Harap zijn. als de njonja's onze huizen komen opluiste- ren Groote goden", mompelde de contro leur tegen het plafond. ..Hoor deze af- valligef Mijn beste kerel, ik zou je mid den in een gezelschap in Londen kunnen brengen en binnen een half uur zou je je afvragen, waarom de juweliers eigenlijk niet den heelen nacht openblijven' De planter grinnikte eens. ..Daarop wil ik wel een weddenschap met je aangaan", zeide hij. Flavin zette een nieuwe naald in de gramophoon en plaatste haar voorzichtig op een nieuwe plaat. Hij kwam toen zijn glas halen. .Niet kwaad. wel?" informeerde hi). Ik heb met Sabatoe over Arangoi en die apengeschiedenis gesproken. Hij is nuch- ter genoeg voor een inlander, maar van dit bijgeloof is hij eenvoudig niet af te brengen". Barnes knikte. Sabatoe is je aannemer?' „Ja. Hij moet het bosoh omhakken, eer wij met onze mannen de boomen ver- branden. Gek genoeg, is hij veel banger voor Alimah, dan voor haar vader. Hij heeft me in alien ernst verzekerd, dat het meisje een heks was". Hij keek Westerman eens aan. ..Waarom, voor den drommel, lach je nu?" Nergens om", antwoordde de ander onschuldig. ,,Ik wenschte alleen maar, dat ze het kwade oog voor Simonis zou hebben en hem in een nijlpaard of iets anders walgingwekkends veranderde!' Barnes klopte met een cigaret op den nagel van zijn duim. ,,Toe, maar, Flavin! Wat wilde je van Alimah zeggen?" Sabatoe geeft toe, dat ze het mooiste meisje uit den omttek is, maar verklaart, dat er geen inlander over denken zou om haar te trouwen". ,,Eer we van dit boeiende onderwerp afstappen", onderbrak hem de planter. „kan je ons missdhien vertellen, welk beeldje Arangoi altij'd met zich om- draagt?" „Een oud. koper aapje" antwoordde Flavin". ,,Ik helb het eens goed bekeken Westerman wierp een veelbeteekenden blik naar de muren van de galerij. ,,Te oordeelen naar het museumpje, dat je hier hebt", zeide hij, „ben ik ver- baasd. dat jij niet probeert om het te pakken te krijg en". De muziek hield ineens op en de assis tent deed een Snellen sprong naar het instrument om een ramp te voorkomen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5