schrv PUROL Jhvive fluid NIEMELJER'S lasdboowberichtks. HEERENBAA1 VOOR FUNPROEVERS, BTJITBNIiAHD. Dam- en Schaakrubriek. Friesche 10-18 cents per half ons 1930. en springende lippen MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct 26 36 dammen. SCHAKEN. DE CRISIS VERGADERING TE GOES. De crisisvergadering te Goes was bezocht door eenige honderden personen, die de beide zalen van het Schuttershof en die van het Slot van Oostende vulden. In de hoofdzaal waren o.a. aanweizig leden van Eerste- en Tweede Kamer, het bijna volledig bestuur der Pro vince en dat van de gemeente Goes. Opgemerkt werden van de Eerste Kamer het lid Mr. De Veer, van de Tweede Kamer Tweede Kamer zal worden verworpen. Van Dijk, Weitkamp, Lockefeer en De vergadering was druk ^bezocht, met al_ Kgmpen, (Ingez. ivied.) of in leen door handelaren, doch ook door meelim- oorteurs en andere belanghebbenden De heei J. P. F. Janssen, voorzitter yan •genoemden Bond en leider der vergadering, fette in zijn openingswoord het bovenom- schreven doel nader uiteen, wanma hij de beer J. P. Meurs, voorzitter van de Ned. Ver- oenicing van Meelimporteurs te Amsterdam, df^efegenheid gaf, de bekende bezwaren tegen en de gevolgen bij invoeren van een maal- en menggebod uiteen te zetten Van de gelegenheid tot discussie werd druk gebruik gemaakt, o.a. door den heer L Snap per voorzitter van de Ver. van Werkgevers in het Isr. Bakkersbedrijf in Nederland. De heer Snapper stelde, zooals hij elders ook reeds deed de groote moeilijkheden en nadeelen Olecht brood!) voor den Nederlandschen bak- ker van een maal- en menggebod op zeer duidelijke wijze in het licht. waarbij spre er de vergadering in overweging gaf, een apraak te doen, gaande in de nchtmg van zooals met de regeering besproken is vrij willige fondsvorming, om langs dezen weg iaarliiks de 2% millioen bijeen te brengen, welke de tarweverbouwers als steun behoeven. Tenslotte werden met algemeene stemmen twee moMes aangenomen, welke beide naar de regeering zullen worden gezonden. In de eerstfmotS <lo,l de verSadertng de rege- ring weten, dat zij tegen een maal- en meng gebod is; in de tweede mo tie noodigt zij d regeering uit, het wetsontwerp terug te nemen en met nieuwe voorstellen te komen die gaan in de richting van directen steun aan de tarweverbouwers. De Voorzitter der Z. L. M„ de heer Mr. P. 1 Dieleman, opende de vergadering en deelde mede dat bericht van verhindering was mge- komen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landlbouw, die zijn begrooting in de Kamer moet verdedigen, van den Commis- saris der Koningin, die reeds lang te voren op dezen dag beslag had gelegd. Verder van den heer Van Waesberghe, lid van Provinciale Staten. Spreker wijst dan op een viertal brooden, j gebakken met 10 bloem van de inlandsche WEIGERACHTIGE PROFESSOREN. In de iongste bijeenkomst van den mims- terraad is medegedeeld, dat 13 professoren van de rijksuniversiteit te Gent, die tevens les geven aan de als strijdmachine tegen deze universiteit opgerichte anti-Vlaamsche EGOk des Hautes Etudes, ingevolge het door de regeering getroffen verbod ontslag hebben genomen bij deze laatste instelling. Vier pro- HZren weigeren echter het verbod e erken- nen en blijken vast besloten te zijn het, tot het uiterste, tegen de regeering vol te houden. VERMINDERING VAN DE SALARISSEN VAN HET STAATSPERSONEEL IN ITALIE. De miniisterraad heeft met het oog op het feit dat de begrooting voor de eerste vier maanden van het loopende financieele jaar een deficit van 729 millioen lire aanwijst, het besluit genomen om de salanssen van het personeel in staatsdienst en openbare bedry- ven werkzaam met 12 te verminderen. De vennindering zal 25 ^dragen joor hen die een inkomen hebben hooger dan 40 000 lire 35 voor inkomens boven 60.000 Dit' besluit treedt 1 December in werkmg Nader wordt gemeld, dat door het besluit rond een half millioen arbeiders en beambten worat getroffen. De regeering zou eKn de- soaring verkrrjgen van meer dan een miljard lire De regeering heeft maatregelen getrof fen'voor het doen dalen van de pnjzen van verscheidene artikelen. TER NEUZEN, 21 Nov. RIJKSBELASTIN GEN Belanghebbenden worden er ter voorkoming van vervolging aan herinnerd, dat de ver- sehuldigde termijnen der aanslagbiljetten in- komstenbelasting 1930/31, gedateerd m de maanden Augustus en September 1930 moeten worden voldaan v66r 1 December a.s. De aanslagen in de Grond- en Personee e belasting over 1930 moeten einde December geheel zijn betaald. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Ter openbare burgerlijlke zitting der recht- tbank te Middelburg werd beeedigd als griffier van het kantongerecht te Ter Neuzen, mr. M. L. D. van Walsem, voordien te Haar- rede over rusland. Nadat Pastor Jack uit Wemigerode Dins- dagavond in de Geref. Kerk te Axel had ge- sproken, hield deze Woensdagavond in de Ned Herv. Kerk alhier eene rede over de kracht van het Evangelie in Sowjet-Rusland. Hii deed dit naar aanleiding van Ps. 96. ue spreker werd ingeleid door den predikant Dr. L. J. Cazemier, die hem ook op meesterlijke wijze vertolkte. Het kerkgebouw was geheel gevuld Pastor Jack, die vele jaren in Rusland heeft gearbeid en daardoor het Russische volk kent, kwam met nadruk op tegen de bewenng als zou de Godsdienst uit Rusland weg zijn. Juist onder de verdrukking die zij ondergaat, groeit ze en niets wordt onbeproefd gelaten om het Elvangelie van Jezus Christus te bren gen ook aan de felste atheisten. Meermalen worden daarvan heerlijke resultaten gezien, zoo zelfs. dat groote vergaderingen, die be- legd werden om het niet-bestaan van God te bewijzen, juist het tegenovergestelde resul- taat hadden, mede door het optreden tegen- over de atheistisohe wetenschap Evangelisten. Grooten nood heerscht er evenwel onder de Ohristenen in Rusland en spreker meende dat West-Europa daar een taak heeft, mede door- dat de Westersche wetenschap het atheisme in Rusland heeft ingevoerd, dat welig kon tieren door het vroegere Ozaristische en Rus- sisch-Katholieke despotisme. Daaruit is, vol- gens spreker, ontstaan het tegenwoordige coanmunistische despotisme. oogst 1929 of met 10 aardappelbloem. Deze zijn den Voorzitter toegezonden door den heer Koopman, bakker te Zaamslag, die blijk geeft mede te leven met de landbouwers. Spreker heet daama de genoemde autoritei- ten w.o. ook een afvaardiging van het bureau der Kamer van Koophandel te Middelburg en die te Ter Neuzen, welke er vervolgens de bestuursleden van de samenwerkende land- bouworganisaties en van de landbouwarbei- dersbonden en de vele adviseurs. Ten slotte alien, die uit geheel Zeeland zrjn opgekomen, de mannen met helderen blik m het maatschappelijk leven, erg bezorgd voor het heden en de toekomst. Het is gelukkig, dat alien naar Goes zijn gekomen. het centrum van den Zeeuwschen fandtoouw, en men begrepen heeft te moeten sterk staan en te moeten beraadslagen over wat des tijden nood is. Alle groote landbouw- organisaties hebben begrepen, dat samen- werking meer dan ooit noodig is. Het is heerlijk alien bijeen te zien, en poll- tiek en richtingsverschillen op zij te zetten den landbouw te brengen op de plaats, waar hij behoort. Dit is noodig, omdat men zelfs in de dorpen en steden, nog niet goed begrijpt hoe het met de boeren gesteld is^Nu er nog menschen zijn, die den moed hebben salarisverhooging te vragen, ondanks de dalende indexcijfers. De landbouw is de grondslag van onze maatschappij en als die lijdt, hjdt alles dus ook arbeid, handel en mjverheid. Scherpe tegenratelling tusschen stad en land is moor- dend voor een land. Men moet worstelend trachten er uit te komen. Spr. wil niet op de misto van vele boeren ingaan, dit zullen de inleiders doen, maar wijst er op, dat door de landbouworga- nisaties reeds veel is gedaan en men moet dan ook oppassen voor een splitsing. Een protest is op het platteland met op ziin plaats, maar de boeren moeten kloek en moedig samen spreken. Arme boeren betee- kent een arm land. Het is nu anders dan bij de vorige groote crisis. De Nederlandsche landbouw staat niet meer ten achter, doch staat hooger, dan in welk ander land ook. Nu zullen andere middelen moeten worden gezocht, en men moet daarom luisteren naar de mannen uit de praktijk. Men moet vertrouwen op God, die alles in handen heeft. Spr. meent, dat zonder goed rendeerenden landbouw de staat ten onder- o-ang la gedoamd. Hoofd omhoog. Moedig voorwaarts voor het belang van den lanabouw, doch ook voor dat van het geheele land. Deze vergadering moet een grooten indruk maken en het kleine Zeeland moet het Nederlandsche volk kond doen van den nood der tijden. Moge spoedig de bloeitijd terug keeren en moge de zonnige lente spoedig den somberen winter vervangen. Hiermede eindigde spr. onder luid applaus der vergadering. De reeds vermelde inleidingen werden meer malen door applaus onderbroken en aan het slot van ieder harer klonken vele blijken van groote instemming. Nadat alle inleiders het woord hadden ge- voerd, werd ongeveer een uur gepauzeerd. Nadat alle inleiders het woord hadden ge- voerd, werd ongeveer een uur gepauzeerd. Na de pauze spreekt het eerst de heer Boonman, die sprak namens den Kring van den R. K. Boerenbond op Zuid-Beveland, die dank bracht aan de Z. L. M. voor het ge nomen initiatief. Spreker beschouwde den toestand van den landbouw, als die van iemand die aan slepende ziekte lijdt, en nog door een andere ziekte wordt aangetast. Ook deze spreker meende, dat de regeering krach- tig moet helpen. Spreker legde in het bij- zonder de aandacht op het maal- en meng gebod en op het toe laten van Russisch graan in ons land. Spreker wekte op tot krachtige organisatie. De heer Langehorst, sprekent namens den R K. Bond te Hulst, wekte op tot eenheid, als in een familie, die door emstige rampen getroffen wordt. Spreker meent, dat die eenheid moet blij- ven bestaan in goede tijden. Spreker stelde de solidariteit bij de arbeiders ten voorbeeld aan de' landbouwers. Allen moeten als een man achter het urgentieprogramma staan en in groote eenheid moet worden opgetrok- ken. Spreker brengt hulde aan de regeering en Tweede Kamer voor de pachtwetten en wil de Eerste Kamer opwekken haar ook aan Hinn M0« NaiTitiiOa (U Apxk. DrogMaa worden aangevuld, maar men kan de crisis niet laten uitizieken. Krachtige maatregelen zijn noodig. Spreker noemt daarvan het om- verwerpen of onschadelijk maken van de tariefmuren. Men zal het vrijhandelsstand- punt niet -kunnen handhaven. Als Geneve goed werkt, zal het t.e laat zijn. Moreele hulp is prachtig, maar niet af- doende. Men moet hebben een actieve han- delspolitiek, met een laag tarief voor hen, die ons ter wille zijn, en een hoog voor de anderen. Men moet zorgen dat het platteland niet vernietigd wordt, de boeren en landarbeiders mogen niet langer naar de keel worden ge- grepen. De regeering is actief ook al lacht men er hier om. Spreker kan uit den besten bron verzekeren, dat de steun van den suiker- bietenteelt in ver gevorderd stadium van voorbereiding is. (Applaus.) Men moet niet afbreken doch opbouwen afl"" door te staan schoudei, <^an schouder, en ver- BOSCHKAFELLE. Zondagavond bij het ter ruste gaan, kwam de cafdhouder Fr. B. tot de ontstellende ont- deikking, dat bij hem een groot bedrag aan contanten, ongeveer 270, was ontvreemd. Dit geld was geborgen in een kistje, staande in een afgesloten kast op zijn slaapkamer, welke kamer uitkamt in een gang, die van buitenaf toegang verleent tot de gelagkamer. Dien avond was er druk bezoek, van welke omstandigheid de dief hoogstwaar=chijnlijk heeft geprofiteerd om ongemerkt op de slaap kamer te sluipen en zijn slag te slaan. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een nauwkeurig onderzoek ter plaatse heeft ingesteld, vingerafdrukken heeft geno men en meerdere personen aan een ernstig verhoor heeft onderworpen, tot dusver even wel zonder afdoend resultaat. Het politio- neel onderzoek wordt echter met kracht voortgezet. te nemen. Spreker acht het een plicht van den vader, resul- in casu de regeering, te zorgen voor een wel- varenden landbouw, dit kan niet zonder ryks- steun. De Zeeuwsche boeren werken in het belang van anderen, zonder loon: ja terwijl zij] verarmen. Thans dankte de heer Van Dijk namens de Kamerleden voor de gelegenheid aanwezig te zijn. Al heeft men niet veel nieuws geihoord, de groote massa betooging heeft grooten in druk op hen gemaakt. Het zal hun aanmoedigen mede te werken in het belang van den nationalen landlbouw, want de crisis-oonzaken zijn intemationaal en daar kan onze regeering niets aan doen. De Voorzitter bracht dank voor de aan- wezigheid der volksvertegenwoordigers, en rekende op him steun, zoo noodig door eigen initiatief. De heer De Feijter, voorzitter van den Chr. Boerenbond in Z.-Vlaanderen, ontkende dat er vele rijke landbouwers zijn, waarbr) spre ker zichzelf als paardenfokker uitsluit. Door de landbouwproducten kan men niet njk wor den Spreker beschouwt den landlbouw als de ruggegraat van het Nederlandsche volk. De crisis van thans is grooter dan die van 1845 en 1870. Spreker beveelt het tarwebrood al? uitstekend aan. De heer Lockefeer, lid der Tweede Kamer verzekerde, dat de geheele Katholieke Kame^ fractie staat achter de boeren van Nederlanc Spreker vergelijkt de boeren met den klaag muur van Jeruzalem en meent dat men he* van dien muur moet wegbrengen. Spreke*- meent, dat de duidelijke betoogen niet moeten trouwen op regeering" "en volksvertegenwoor- diging. Achter de wolken schijnt de zon, en het schip van den landbouw op de woedende wereldzee zal in veilige haven komen als de zee bedaart. De heer D. J. Dees, voorzitter van den Kring Axel der Z. L. M., meende, dat de ellende van de landbouwers zoo weinig door- dringt tot de niet-landbouwers, wat spreker met voorbeelden nader aantoomde. Het zal moeilijk zijn de overtuiging bij te brengen, dat de in nood verkeerende landbouw moet worden geholpen. Ministers en Kamerleden worden dikwijls verkeerd voorgelicht, mochten zij eens alien de woorden van den heer Lockefeer onderschrijven en er naar handelen. Aan de hand van cijfers over 1930 toont spreker nader aan, dat een hofstede van 100 gemeten, 12.240 aan opbrengst geeft en aan uitgaven 19.850; een verlies van 164 per H.A. De maatregelen moeten maken, dat de landbouw weer een behoorlijik bestaan op- levert. Spreker meent, dat men nog beter alleen de 10 gemeten weide van de 100 gemeten exploiteeren kan. Het beestje, de landbouw, is niet alleen ge- schoren, maar geheel gevilt. De heer Huijssen-Dieleman uit Ter Neuzen zegt, dat men geen steun verlangt, maar tijdelijke hulp en wijst er op, wat men in an dere landen doet om den landbouw te be- schermen. Spreker meent, dat men alleen in Nederland met zijn halven Minister van Land bouw, steun niet toepast. De regeerders heb ben meestal effecten en geen land. De heer J. C. Quist uit Schoondijke zegt, dat het hem medegevallen is, dat er van re- geeringszijde zooveel is toegezegd. Spreker ontkent, dat het goedkoope Russische graan invoeren geen dumping is. Het eenige punt is invoerrecht op graan, en spreker begrijpt niet, dat niet gekocht is, want graan heeft men te te weinig. Voor de eerstvolgeijde jaren kan men zich echter redden. Spreker wijst ook op de grond- prijsverlaging. Het in cultuurbrengen van de Zuiderzee- gronden izal heel veel geld aan de regeering kosten en dan krrjgt men zeker invoerrech- ten op graan. (Gelach.) **- De heer Simons, voorzitter van de Chr. Landarbeidersbond te Utrecht, noemde de ge- sproken woorden goede soort en bracht dank voor de ontvangen uitnoodiging, te meer om dat daaruit blijkt, dat er is een gemeenschap- pelijk belang, wat ook zijn hoofdbestuur ge heel doorvoelt. Men moet in deze dagen meer zien naar hetgeen samentoindt, maar niet naar hetgeen scheidt. Een vriend wordt in nood geboren. Er moet een breed punt van samenwerking worden geboren over het ge heele land. Spreker onderschrijft volkomen, het woord ,,Vereenigt U" en dan niet alleen tot de werk gevers, maar ook tot de werknemers in Zee- land. Daarop moge volgen een hartelijke samenwerking ook in de toekomst. De heer Kregels uit Philippine, wil spreken over het brood, en ontkent, dat de tarwe van 1930 onibruikbaar zou zijn, terwijl men lekker brood bakken kan met 80 Fransche tarwe van een mislukten oogst. Men moet niet op de regeering blijven wachten, maar zelf de hand aan den ploeg slaan. Den heer J. C. A. Bannink, burgemeester van Zierikzee, spreekt met zekeren schroom en bescheidenheid, en zegt in zijn jonge jaren veel onder de boeren te hebben vertoefd. Spreker meent dat men in de Kamer een practisch landbouwer moest zitten. Spreker acht het goed, dat de iboeren be- houdend zijn, en het is goed dat de Zeeuw sche boerin op het 10 gulden biljet staat, maar de liefde op papier is niet voldoende. Spreker zegt, dat wat ook daalt, niet de kracht van den Voorzitter der Z. L. M. Als stadsmensch hoopt spreker, dat de staat de belangen van het platteland zal voelen en ook omgekeerd en dat men samenwerken zal voor een bloeienden la-ndibouw. De heer Coppenolle uit Hulst, meent, dat de organisatie sterk is, en dat het juist de oppositie is, die de partijen doet ingnjpen. De boeren worden geprest tusschen kapita- lisme en communisme. De landbouwspeciali- teiten in de Kamer zijn niet de ware. Men moest eischen weg met de lasten der sociale wetgeving en invoering van het staatspen- sioen De heer Van Nunen, van den R. K. land arbeidersbond, verontschuldigde den voor zitter van dien bond, en zeide dat men met den strijid van de boeren zeer medeleeft; want hier zijn de belangen van boeren en land arbeiders niet te scheiden, en spreker zegt alien steun toe en hij juicht toe de woorden van den heer Siebenga, dat loonsverlagmg het allerlaatste moet zijn. Wij ontzeggen het recht aan de Nederlanders te profiteeren van ie goedkoope prijzen, als men niet rekent met le producenten. De heer Doens uit Sas van Gent, geestelijk dviseur van den R. K. Boerenbond zeide, dat lis alle verpachters deden als de kerken en 5 tot 25 de pachten verlaagden men een ■eel eind zou komen. Men moet 6dn zijn en iet altijd op een ander afgeven, dat hij nieti Als iemand iets krijgen moet gaat het te ngzaam. Als de pachten verlaagd worden -eton geen andere boeren gereed staan, die w*!.l°n geven. Spreker hoopt, dat d goede resultaten zal hebben -• men in eenheid achter de eiger H"ven st^n. t t oio-«v^r»xi zegt, men ncre boeren geen steun vraagt om een beter ven te hebben, maar om de bedrijven te kun nen blijven voortzetten, om niet uit armoede Je hofsteden te moeten verlaten. De heer F. Dekker, de laatste spreker, meent, dat men geen ongenoegen gehoord heeft, doch wel gerechtmatigde klachten. Spreker waarschuwde de Chr. boeren tegen het socialisme, en tegen het weigeren een spade in den grond te steken. Als er niet beter voortgemaakt wordt, zal er een boeren- partij komen. Zeeuwsch-Vlaanderen wil bij Nederland blijven, en dat speciaal voor onze geliefde Vorstin; maar het eischt nu steun voor den landbouw. Helpt deze vergadering niet, dan naar Den Haag. De Voorzitter wees op de vele en waardige woorden die gehoord zijn en stelde de vol- gende motie voor: ,,De vergadering van afgevaardigden en leden van den Chr. Boerenbond voor Zeeuwsch-Vlaanderen (W. D.), de Gewes- telijke afdeelingen Zeeland van den Ohristelijken Boeren- en Tuinder^bond in Nederland, den Kring Hulst van den Ncord-Brabaatschen Boerenbond, den Kring Zuid-Beveland van den Diocesanen Land- en Tuinbouwbond en de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij, gehouden op 19 November 1930 te Goes; gehoord de inleidingen en discussies over den toestand van den landbouw in Zeeland, de suikerbietenteelt en den financieelen toestand van de landbouwers; wijst uitdrukkelijik op den noodtoestand waarin de landbouw m.n. de akkerbouw verkeert en de gevolgen welke deze zal hebben voor de plattelandsbevolking en de geheele samenleving; herinnert het Nederlandsche volk aan de jaren 19141918 aan de maatregelen, welke de boerenstand zich in die jaren heeft moeten getroosten voor de voedselvoonzie- ning van de geheele bevolking; overtuigd, dat evenmin als in andere lan den, zonder steun van staatswege aan de steeds toenememde moeilijkheden het hoofd kan worden geboden; overtuigd, dat het urgentie-programma der drie centrale landbouworganisaties een aantal maatregelen omvat, die bij oogen- blikkelijke toepassing verlichtmg zouden kunnen brengen; constateerend, dat de regeering met t oog op het steeds emstiger worden van den toe stand weinig kradhtig optreedt en te lang- zaam is met het nemen van maatregelen of doen van voorstellen aan de Volksiver- tegenwoordiging, welke de gevolgen van den crisis kunnen verlichten en deze kun nen beperken, terwijl de steun aan de suikerbietenteelt absoluut onvoldoende is om deze loonend in stand te houden, constateerend, dat de Volksvertegenwoor- diging nog allerminst doordrongen sckijmt te zijn van de toenemende moeilijk heden en van de beteekenis van onzen land bouw voor de volkswelvaart; constateerende, dat groote groepenvan de Nederlandsche bevolking bij voorbaat stel- ling nemen tegen eventueele maatregelen i.e. het maalgebod; eischt van het Nederlandsche volk thans een wederkeerige medewerking om den noodtoestand in het Nederlandsche land- bouwbedrijf te helpen verlichten; en draagt aan de besturen van de genoem de organisaties op om met klem bij de Regeering en Volksvertegenwoordigmg aan te dringen op spoedige steunmaatregelen en om deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, Volksvertegenwoordigmg en Nederlandsche pers". De motie werd bij acclamatie aangenomen en de door een 1500tal personen bezochte ver gadering daarop door den Voorzitter geslotem Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) 46. 47. 48. 49. 50. 44—40 19—23 29X40 13—19 23—29 40—34 35X44 36—31 3025 Dit moet wel. Het witte spel is nu totaal uiteengeslagen en met eenige forsche zetten beslist zwart de partij. 50. 19—24! 51. 31—27 18—23!! Een prachtzet! Zie diagram. Wit is in alle varianten verloren. Op 44—40 volgt 1116. Verder dreigt 2430. Wits eenige kans is dus gelegen in de eenvoudige combi- natie, die zwart katon toelaat, omdat er nog heel wat achter verborgen zit. Wit denkt remise te forceeren. Men zie echter den af- loop. ZWART 1 2 3 4 5 47 48 49 50 39—34 29X49 dam 21—16 49X21 16X20 meersl. 21—32!! 20—15 32—38! 25—20 38—32 26—21 32X16 Wit geeft op. Er kan n.l. nog volgen 2014, zwart 1632!, wit 1510 (4X15); 14 9 en zwart 3214 met winst. cxcviii. De volgende dezer dagen gespeelde oefen- partij is van belang om het leerzame eindspel. Wit: K. Zwart: G. 33—28 18—23 3933 12—18 44—39 1—Vl 5044 17! Juist! De symmetric heeft haar waarde, daar wit zich verklaren moet. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 1. 8. 9. 10. 11. 12. 34—30 30—25 35—30 40—35 28X17 30—24 33X24 25X34 17—21 21—26 11—17 17—22 12X21 20X29 19X30 7—11 Positioneel is 7—12 miisschien sterker. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 34—30 39—33 44—39 39X30 30—24 33X24 14—20 20—25 25X34 15—20 20X29 21—27 Dit is natuurlijk gedwongen, daar op 1015 schijfverlies volgt en wit na andere zetten voordeel bekomt. 19. 31X22 18X27 20. 32X21 26—17 Zwart staat nu iets gunstiger, maar veel beteekenis heeft dit niet, daar er overal spel- vrijheid is. 21. 4540 10—14 22. 4034 5—10 23. 34—30 14—19 gedw. 24 3631 I®I® 25. 41—36 9—14 26. 43—39 17—21 27. 4944? Een doellooze afwaohtingszet, waarvan het foutieve in het eindspel zal blijken. 27 2126 28. 3127 11I7 Dwingt terecht tot ruil. 29. 2721 16 X 27 30. 37—31 26X37 31. 42X11 6X17 32. 4641 27 33. 4137 812 34. 4742 1—11 35. 37—32 12—18 36. 3025 Wit is wel gediwongen de opsluiting pnjs te geven, d&nr er get>rek nsn zetten dreigt. Zwart van zijn kant heeft daar zijn spel op ingericht met het gevolg, dat hij na dezen afruil in het voordeel komt. 36. 19X30 37. 25X34 38 38. 3933 812 39. 3430 I520 40. 33—28 14—19 Zwart staat er ongetwrjfeld het beste voor. Met den volgenden zet brengt .wit zich nu ter overvloede in moeilijkheden. 41. 42—37 Beter was 444034. 41. 17~21! 42. 37—31 De eenige zet om aan schijfverlies te ont- komen. Zwart speelt toch de voorgenomen zetten en komt positioneel gewonnen^te staan 42. Korte berichten. 1. De Amerikaan Kashdan, van wien we na het Hamburgsche landentoumooi en na den vierkamp te Berlijn schreven, dat hij nog wel meer van zich zou doen hooren, won met grooten voorsprong het de vorige maand te Gyor (Raab) gehouden meestertoumooi. De uitslag was: 1. Kashdan 8% punt; 2. H. Stei- ner 5V2 p.; 3 en 4. Honlinger en Klein 5 p.; 5 en 6. Boross en Szabo 4 p.; 7 en 8. Grtlnfeld en Reich 3y2 p. Verder dr. Balogh en Mel- ler 2% p. 2. Hiema nam Kashdan deel aan een zevenkamp te Stockholm, waar ook Spiel- mann en Bogoljubow van de partij waren. Wederom werd de Amerikaan no. 1 met 4y2 punt (3 gew. en 3 remise). 2 en 3. Bogolju bow en Stoltz 4 p.; 4. Stahlberg 3 p.; 5. Spielmann 2% p.; 6. Rellstal 2 p.; 7. Lun- ding 1 p. 3. Begrijpelijkerwijze zijn de oogen der schaakwereld nu gericht op het a.s. Kersttour- nooi te Hastings, waar Kashdan als voor- naamste concurrenten niemand minder zal ontmoeten dan Capablanca en dr. M. Euwe. Mogelijk neemt Noteboom ook deel. 4. De schaakclub te Karlsbad organiiseert een match van 12 partijen tusschen de groot- meesters Nimzowitsch en Bogoljubow. De winnaar zou het recht krijgen, Aljechin uit te dagen voor den wereldtitel. 5. De door den veteraan Lohman voorbe- reide achtkamp te Den Haag, is gewonnen door Noteboom, die geen enkele partij ver- loor. Tweede werd Landau. Mr. J. H. van den Bosch had geen succes; hij verloor drie partijen. Hier volgt een fraaie partij uit dezen acht- ka-mp. Wit: Van den Bosch. Zwart: Noteboom. Siciliaansch. e2e4 c705 Pgl—f3 Pb8—c6 d2d4 c5Xd4 Pf3 X d4 Pg8—f6 Pblc3 d7—^5 Lfle2 g7—g6 Dit is de z.g. „Drakenvariant" van de Sici- liaansche partij. Zie ook de partij Tartakower Dus Ohotimirski in Euwe's Deel II bl. 184. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 43. 44. 45. 32X21 48X39 31—26 21—27 23X43 20—24! 24—29 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. Lcle3 Ddld3 0—0—0 Le3Xd4 Kcltol h2—h4 Ld4Xf6 Pc3d5 Dd3Xd5 h4h5 Dd5Xd6 Lf8—g7 0—0 Pc6Xd4 Lc8e6 b7—b5 b5b4 Lg7 X f 6 Le6Xd5 Lf6g7 e7e6 Dd8f6 Dreigt mat op b2 en valt tevens f2 aan. 18. e4e5 Df 6 X f 2 19. Dd6d3 2°. h5Xg6 h7Xg6 21. Dd3h3 Tf8—c8 Er dreigde mat door Dh7. Wit wilde in elk geval winnen, maar schenkt blijkbaar te weinig aandacht aan de dreigin- gen, waarover zwart besohikt. 22. Dh3h7t Ke?r~ft, 23 Dh7h4 Df4Xe5. 24. Dh4Xb4t Kft~g„. 25. Le2'b5 a7—a6. Wint een stuk. Wit tracht het dreigende mat op b2 en de dreiging Tb8 te voorkomen door een pion op b5 te plaatsen. Het mag niet baten! - 26. a2a4 2>i 27. a4Xb5 Tc8 Een krachtig slot! Wit geeft op. Men beeie aandachtig de slotstelling.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2