BUITENLAND. SPORT. HEROPENING DER BELGISCHE GRENS VOOR INVOER VAN NEDERLANDSCH VEE. TER NEUZEN, 10 Nov. 1930. VOETBAL. f. ■a c 9 DE WERKLOOSHEID NEEMT TOE. In de provincies Friesland, Drenthe en Gro ningen neemt de werkloosheid met den dag toe, schrijft „Het Volk". In Drenthe zijn reeds een 1000 man in de Rijkswerkverschaf- fing, terwijl ook in de aangrenzende provin cies de werken der beide naamlooze vennoot- schappen voor eenige honderden werkloozen zijn opengesteld. In Friesland is dit getal sedert de vorige week ongeveer 300 en in Groningen 200 Echter wijst alles er op, dat ook hier weldra een cijfer van ver over de 1000 zal worden bereikt. In Groningen bestaan plannen om voor eenige jaren een voldoend aantal werkloozen te kunnen plaatsen. Met financieelen steun van het rijk zal de N.V. „De Vereenigde &ro- ninger Gemeenten" ongeveer 800 H.A. woes- ten grond in het Oostelijk deel der provincie aankoopen. Het zijn twee terreinen alwaar boerderijen zullen worden gebouwd om het geheel beter te kunnen exploiteeren. HET ONTBREKEN VAN GELUIDFILMS IN DE NEDERLANDSCHE TAAL. Het bestuur van den Dietschen Bond heeft in een adres aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de aandacht ge- vestigd op den abnormalen en ongewenschten toestand welke ontstaan is doordat het Neder- landsche volk slechts geluidfilms in vreemde talen te hooren krijgt. Adressant acht dezen toestand in strijd met een gezond volksleven een toestand, die de belangen van de Neder- landsche beschaving en taal schaadt en die het zelfbewustzijn van het Nederlandsche volk verslapt, maar die vooral betreurenswaardig moet worden geacht, omdat Nederland thans in gebreke blijft zijn taak te vervullen, het Nederlandsche woord, de Nederlandsche be schaving ook op deze zoo krachtige en doel- treffende wijze te brengen tot hen, die Neder- landsch spreken en verstaan buiten het Hijk in Europa. Den Minister wordt verzocht middelen te beramen om dezen abnormalen toestand ten goede te wijzigen. Eenige middelen worden in het adres aan- gegeven. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. De zevende serie postzegels zal worden uit- gegeven van 10 December tot en met 9 Januari a.s. in de prijzen van 3, 8, 10 en 16 cents. Voorts zullen verschijnen twee series prent- briefkaarten van 6 stuks en wel 1 serie naar schilderijen van Maris en Neuhuys en 1 serie naar gekleurde ontwerpen van Edz. Koning. De prijs van iedere serie is 35 cents. Een aanbeveling tot het koopen van deze weldadigheidszegels en prentbriefkaarten zal wel overbodig zijn, aangezien thans na 7 jaren gestadige propaganda iedereen de beteekenis van deze actie, die de uitgebreide zorg voor het misdeelde kind zoo uitnemend ten goede komt, genoegzaam zal begrijpen. Meer dan 300 vereenigingen van alle ge- zindten, die zorgen voor misdeelde kinderen (zieke, zwakke, prae-tuberculose, achterlijke, zwakzinnige, verwaarloosde, gebrekkige, blin- de, doofstomme kinderen) ontvangen van de netto-opbrengst een rechtmatig deel. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal met ingang van 15 November het invoer- verbod van Nederlandsch vee in Belgie wor den opgeheven, behoudens langs enkele grens- kantoren, waar de Belgische quarantainestal- len nog door mond- en klauwzeer besmet zijn. Het vee, dat ook op de markten kan wor den aangekocht zal vodr den uitvoer aan een quarantaine van vier maal 24 uur, onder toe- zicht van den veeartsenijkundigen dienst en in door dezen dienst goedgekeurde stallen, dienen te worden onderworpen. Aan deze verplichte quarantaine ter ver- zekering zooveel mogelijk van den uitvoer van onbesmet vee, moest de voorkeur worden ge- geven boven aankoop op onbesmette boerde rrjen zonder quarantaine, omdat de ervaring heeft geleerd, dat dit voorschrift bij de vorige gelegenheid door belanghebbenden werd mis bruikt, door n.l. op markten aangekocht vee op bepaalde boerderijen te plaatsen en te doen doorgaan voor vee, dat aldaar reeds geruimen tijd had vertoefd, waardoor ten onrechte ver- klaringen van onbesmette herkomst kon wor den verkregen, aangezien in den regel niet te controleeren was, dat het betreffende vee eerst v66r korten tijd op de boerderij was geplaatst. Deze misbruiken hebben destijds in Belgische officieele kringen groote ontstemming gewekt, Het ligt in de bedoeling, een deel van de kosten der quarantaine van Rijkswege te doen vergoeden. Nadere inlichtingen kunnen worden verkre gen bij de betrokken inspecteurs van den v~?artsenijkundigen dienst. DE VLAAMSCHE UNIVERSITEIT TE GENT. Het aiantal te Gent, aan de Vlaamsche universiteit aldaar ingeschreven studenten, is naar aan de N. R. Crt. gemeld wordt, nog toegenomen. Thans zijn er reeds ongeveer 1200 ingeschreven terwijl de optimisten onder de Vlaamschgezinden, voor dit eerste jaar der vemederlandsching, slechts op 700 studenten hadden gerekend. Het gaat niet makkelijk om al deze leerluStige knapen te bergen; de meeste zalen zijn te klein geworden en bijna overal heeft men de boekenkasten moeten wegnemen, ten-einde wat plaats te winnen. De lessen in de natuurkunde, vroeger door ten hoogste 60 studenten gevolgd, zijn het nu door 130. In het groot-auditorium moesten vier rijen banken worden bijgebracht en nog is er gebrek aan plants. Het blijkt, dat ten minste 300 a 400 studen ten van de Katholieke universiteit te Deuven waar door de alles behalve Vlajamsch- gezinde rectorale overheid met het organi- seeren van ernstige Nederlandsche colleges, sedert jaren reeds, wordt getreuzeld naar de Rij-ksuniversiteit te Gent zijn overgegaan. Ook te Leuven zal dus aan den onwil om de Vlaamsche jeugd een volledig en degelijlk Nederlandsch hooger onderwijs te bezorgen spoedig een einde moeten gesteld wil men het bestaan zelf van deze Katholieke universiteit niet in het gedrang zien komen. DE VOORBEREIDINGSCOMMISSIE VOOR DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De voorbereidingscommissie voor de ontwa- peningsconferentie te Geneve heeft, naar aan de N. R. Crt. gemeld wordt, Zaterdag- ochjend weer een beslissing genomen, die de vrees verstrekt, dat de conventie, die uit haar beraadslagingen zal geboren wor den, inderdaad slechts als een caricatuur zal kunnen beschouwd worden van het- geen men van een ontwapeningsconventie mag verwachten. De commissie, die reeds in vorige jaren de beperking van de geoefende reservetroepen verworven had, heeft ook van de hand gewezen een Duitsch voorstel, dat de conventie althans een maximum cijfer zou vaststellen voor den omvang van de jaarlijk- sche lichtingen, die onder de wapenen komen. Deze beslissing was wel te voorzien, want inderdaad ging het hier om dezelfde kwestie, die bij de bespreking van de al of niet beper king der geoefende reservetroepen een be- slissende rol had gespeeld, n.l. deze: zal de conventie beperkingen voorschrijven ten aan- zien van de beginselen van den algemeenen militairen dienstplicht Massigli en de nieuwe Belgische gedele- geerde Bourquin verklaarden die gedachte voor onaannemelijk. De gelijkheid van de staatsburgers laat volgens hen niet toe, dat een gedeelte van de onderdanen militairen dienstplicht. zal moeten vervullen, terwijl een ander gedeelte daarvan wordt vrijgesteld. Prof. Rutgers beantwoordde dit betoog met de opmerking. dat men dan wel alle hoop op belangrijke wapeningsvermindering kan opgerven, want het ,,democratische" beginsel van de gelijkheid zal dan ten eeuwigen dage groote legers en dus natuurlijk ook groote hoeveelheden oorlogsmateriaal blijven vor- deren. Lord Cecil deed nog een zwakke poging om den tegenstand te breken door den tegen- standers voor te houden, dat zij een voorstel om een maximumcijfer terzake de jaarlijksche lichtingen van ieder land in de conventie op te nemen zouden kunnen aanvaarden, als een geschikt middel om een duidelijk beeld te geven van den militairen toestand in de ver- schillende landen, los van de Duitsche toe- lichting. Bemstorf verwierp echter een zoo- danige hulp en herhaalde ronduit, dat het bjj het Duitsche voorstel te doen was om te komen tot een vermindering der jaarlijksche toelichtingen en natuurlijk dus ook van de geoefende reservetroepen. Nadat ook Italie en Japan het Duitsche voorstel hadden bestreden, terwijl omgekeerd Litwinof en de gedelegeerde van China daar- aan hun steun hadden gegeven, gaf Lord Cecil aan de Duitsche delegatie in overwe- ging haar voorstel maar in te trekken. Het was toch duidelijk, dat het verworpen zou worden, terwijl een on-verwachte eventueele aanneming tengevolge zou hebben, dat de con ventie voor verschillende andere delegaties geheel onaannemelijk zou worden. Bemstorf bleef zijn voorstel echter handhaven en ver- klaarde, dat als de conventie niets zou bepalen omtrent den omvang van de jaarlijksche lichtingen, de conventie de inkt, waarmee zij onderteekend zal worden, niet waard zou zijn. Hij herhaalde dus het woord, dat Litwinof, verleden jaar in Mei omtrent de conventie had geuit. Bij de stemming bleken 12 delegaties zich tegen het Duitsche voorstel te verklaren, en zes er voor, n.l. China, Duitschland, Nederland, Sowjet-Rusland en Zweden, Verschillende gedelegeerden hebben zich van stemming onthouden, zooals Lord Cecil. Hiema is de commissie overgegaan tot een bespreking van de kwestie van de verkorting van den militairen diensttijd. De discussies hieromtrent zijn nog niet afgeloopen, zoodat ik hierop zal terugkomen. DE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGEN. Het aangezicht van den politieken toestand wordt, schrijft de N. R. Crt., op grond van de verkiezingen in de Vereenigde Staten steeds belangiwekkender. Vrijdag zijn de twee laat- ste uitslagen voor den Senaat bekend gewor den, de twee groote partijen kregen ieder een zetel erbij en zoo zitten nu in dit liehaam 48 Republikeinen, 47 democraten en een sena tor van de boeren- en arbeiderspartij in de oppermachtige positie, waarin hiji, wanneer alle senatoren opkomen, elk besluit dat hem niet naar den zin is, kan tegenhouden. Het huis van afgevaardigden was Vrijdagochtend voltallig op 66n lid na. Daarin zaten toen 217 democraten ,216 republikeinen en ook ddn lid van de boeren- en arbeiderspartij; nog edn enkele uitslag ontbrak. Hoe die ook uitvalt, een working majority, een meerderheid waar mee een regeering naar behooren haar taak zou kunnen vervullen, zal in de twee huizen, ontbreken en overrompeling zijn voor haar elk oogeniblik bij wegblijven van enkele harer aanhangers, wegens ziekte of anderszms, te vreezen, zoodat de wetgeving tot onvrucht- baarheid gedoemd is. Er zijn nog een aantal overtellingen van stemmen noodig, want in vele districten hebben de gekozen candidaten het op het nippertje gehaald en wordt de juistheid der telling betwist. Wie weet of daar nog geen verrassingen het gevolg van zullen zijn. In elk geval is de uitspraak van de stembus geweest, dat president Hoover de volksgunst verbeurd heeft. Daardoor heeft hij de macht over Senaat en Huis van Afge vaardigden verloren. Hierbij komt, dat de republikeinen toch al geen aaneengesloten geheel vormen, omdat de orogressieven onder hen slecht naar de partijtucht luisteren. Het is sedert meer dan vijtftig jaar in Amerika regel geweest, dat een regeeringspartij die het bij de verkiezing tusschen twee presiden- tieele verkiezingen in had afgelegd, ook bij de eerstkomende presidentieele verkiezing het loodje legde, zoodat de democraten reeds met groot optimisme twee jaar vooruitzien. De beweging van de patten zal na deze verkiezing aan kracht winnen, want nothing succeeds like success. De ,,drogen" kunnen niet ontkennen, dat het bandietisme waarvan Chicago het brandpunt is, stoelt op den wor- tel van het drankverbod, dat in de jaren waarin het bestaat, de wetsovertreding zoo sterk heeft aangewakkerd. Tegen de terreur- en omkoopingsschandalen van Chicago zijn de orde- en wetlievende burgers eindelijk in opstand gekomen. Er zijn treffende uitsla gen, om te bewijzen hoeveel terrein de pat ten" gewonnen hebben. In Massachusetts, een republikeinsch bolwerk, heeft de ,,natte" democraat Marcus Coolidge den ,,drogen" republikein Butler, die een boezemvriend van oud-president Coolidge is, als candidaat voor een Senaatszetel met overweldigepde meer derheid verslagen. Een ander ,,nat" demo craat sloeg den ,,drogen" republikein Frank Allen, die zich voor gouvemeur herkiesbaar gesteld had. Ohio, dat verscheidene republi- kleinsche presidenten geleverd heeft, koos een democratischen senator en gouvemeur en een democratische wetgevende vergadering; en Nicolas Bongworth, de Speaker van het Huis van Afgevaardigden, leed er bijkans de nederlaag. De verkiezingen in Ohio waren een groote zegepraal niet alleen voor de demo craten, maar ook voor de patten", de eerste werkelijke overwinning voor deze laatsten in dien staat sedert 1922. In Illinois, dat ge- woonlijk republikeinsch is, klopte een ,patte" democraat den republikeinschen senator en wonnen de democraten drie zetels in het Con- gres In Massachusetts en Illinois hebben de kiezers zich tegelijkertrjid bij referendum I tegen de handhaving van het drankverbod verklaard. In het algemeen gesproken zijn s verder staten die in normale omstandigheden i democratisch waren, maar bij de verkiezingen I van twee jaar geleden republikeinsch waren i geworden, tot hun oude partij temggekeerd. De verschuiving is dus werkelijk groot genoeg om, zooals reeds opgemerkt is, als een j ..politieke aardverschuiving" betiteld te kun nen worden. WATERLEIDING. Zooals gemeld werd alhier j.l. Donderdag onder leiding van den Commissaris der Konin- gin een vergadering gehouden van de besturen der gemeenten die zich bereid verklaarden toe te treden tot het kleinere waterleidingplan (3 of 8 gemeenten). De vergadering werd ook bijgewoond door den directeur van het Rijks- drinkwaterleidingbureau, den heer W. F. J. M. Krul. Uit de gevoerde besprekingen bleek, dat, wegens de onthouding van Sluis en Biervliet, voorloopig moet worden afgezien van de waterleiding door te trekken naar het Weste- lijk deel, hetgeen natuurlijk voor de gemeen ten die zich wel bereid verklaarden te betreu- ren valt, daar zij nu voorloopig van een water leiding zullen verstoken blijven. Daardoor is alleen wergebleven de uitvoe- ring van het plan voor de gemeenten in het Oostelijk deel (Ter Neuzen, Sas van Gent en Hulst). Vanwege die gemeenten is reeds een ver- zoek gericht tot de Provinciale Staten, voor het verleenen eener risico-garantie. Naar gemeld wordt is door den heer Van Dalsum te Hulst een adres gericht tot de Sta ten, waarin hrj verzoekt aan het waterleiding plan geen steun te verleenen, op grond dat hij nog steeds de meening koestert, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen voor een waterleiding geen water aanwezig is. CHR. WINTERLEZING. Vrijdagavond werd alhier in de Geref. kerk de eerste winterlezing in dit seizoen gehouden. Spreker was de heer Dr. S. O. Los, Geref. predikant te 's Gravenhage, met als onder- werp: „Mijn reis door Falestina". Na een inleiding over zijn reis vanuit Ne derland, bepaalde spreker zich bij zijn reis door het Heilige Land, die belangwekkend is om drie redenen, n.l.; voor studie, om het Joodsche probleem en om de plaatsen waar Jezus Christus leefde en werkte te bezien. De opkomst was bevredigend. Voor 11 Dec. is aangekondigd eene lezing van Ds. J. van Woerden, van Zwammerdam. AMBACIITSSCHOOL. Zooals bekend, heeft de heer J. H. B. Buthfer, tot ultimo Augustus 1.1. directeur der amibachtsschool voor Ter Neuzen en om- streken, de school alhier verlaten, om op te treden als directeur der ambachtsschool te Goes. Hoewel leeraren en leerlingen hem bij zijn vertrek hebben gehuldigd, was er, omdat de vacantie met zijn vertrek samenviel, voor het bestuur geen gelegenheid om officieel af- scheid van hem te nemen. Dit was uitgesteld, tot het tijdstip, dat zijn opvolger kon ge- installeerd worden In verband daarmede waren hedenvoor- middag in een der theoriezalen der am bachtsschool verzameld bestuur, leeraren en leerlingen en ook een afvaardiging van het gemeentebestuur, terwijl daartoe uitgenoo- digd uit Goes waren overgekomen de heer en mevrouw Buthfer en ook aanwezig was de nieuw benoemde directeur, de heer K. de Vries. De voorzitter van het bestuur, de burge- meester J. Huizinga, riep alien een woord van welkom toe, om zich vervolgens te rich- ten tot den heer Buthfer. Hij memoreerde de geschiedenis der op 15 December 1919 ge- opende inrichting, waarbij de heer Buthfer als eerste directeur Ciptrad. Hij bracht namens het bestuur hulde aan zijn werkzaamheid als zoodanig gedurende de ruim 10 jaar dat hij alhier werkzaam was. Hij heeft de verwach- ting die het bestuur in hem koesterde niet beschaamd. Hiji heeft door zijn werkzaam heid en toewijding de school gemaakf tot wat zij is. Z(j heeft een goeden naam verworven en vele jongens die als leerling op de school gekomen zijn, hebben zich, dank zij de zorgen van den heer Buthfer een goede positie weten te verwerven. Hij heeft voor een en ander een goede samenwertfing met de leeraren weten te onderhouden en stipte ook aan den steun die hij bij zijn werkzaamheden, waarbij hem ook moeilijkheden niet gespaard bleven, van zijtn echtgenoote heeft ondervonden. Hij wenschte den heer Buthfer succes in zijn nieuwen werkkring en hoopte dat het hem en zijn familie wel moge gaan. De heer Buthfer dankte hierop voor de medewerkdng die hij zoowel van bestuur als van de leeraren heeft mogen ondervinden. Den tijd dien hij hier heeft doorgebracht, zal hij zeker niet licht vergeten. De bij zijn ver trek ontvangen huldeblijken die een plaats hebben verkregen in zijn woonkamer her- inneren daaraan dagelijks. De voorzitter wendde zich vervolgens tot den nieuwen directeur, den heer De Vries, en hoopt, -dat deze de voetstappen van zijln voor- ganger zal drukken en het hem met medeT werking van de leeraren zal gegeven zijn den naam der school hoog te houden en tot wel- zijn der leerlingen werkzaam te zijn. Hij wees hem op de evolutie die zich in de vakken en bedrijven ontwikkelt, tengevolge van nieuwe eischen en veranderde omstandigheden en vertrouwt, dat deze steeds zijn voile aandacht zullen hebben. De heer De Vries dankte voor de wijze waarop hi) hier als directeur der ambachts school wordt verwelkomd. Hij hoopt het ver- trouwen dat het bestuur door de benoeming in hem gesteld heeft niet te beschamen en met de leeraren zijn beste krachten in te spannen voor de opvoeding van de aanstaan- de vaklieden. Hij wees er op, dat niet alleen de kennis van directeur en leeraren daarvoor voldoende zijln, doch dat de leerlingen om wat te bereiken, voor het onderwijs ontvankelijk moeten zijn. Ten slotte spreekt hij de hoop uit, dat daden zullen toonen met welke voor- nemens bezield hij deze functie waartoe hij geroepen is, heeft aanvaard. Deze officieele bijeenkomst werd hiema door den voorzitter gesloten. In intiemeren kring bracht hij nog een woord van dank voor de wijze waarop de heer Stouthand tijdens de vacature van direc teur in de waameming dier functie heeft voorzien. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand October werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd 21.509,26 en terugbetaald 17.517,13; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 3992,13. Het aantal nieuw uitgegeven boek- jes bedroeg 16. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal 1500. Een nieuw boekje werd uitgegeven. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 500. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 8 November stonden als werkzoekenden (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werk- loos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven: Transport- en losse arbeiders 196; zeelieden 3; nachtwakers 1; timmerlieden 3; betontim- merlieden 3; fabrieksarbeiders 6; stokers 1; tremmers 2; broodbakkersknechts 1; opperlie- den 1; metselaars 1; totaal 218. De aanmeldingen bedroegen: Maandag 93, Dinsdag 56, Woensdag 38, Donderdag 26, Vrij dag 22 en Zaterdag 37. DE VLASINDUSTRIE IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Op initiatief van den burgemeester van St. Jansteen heeft aldaar een bijeenkomst plaats gehad van de besturen der R. Kath. Vlasver- eenigingen te St. Jansteen en Koewacht. Deze vergadering, die mede werd bijgewoond door de burgemeesters van genoemde gemeenten, alsmede door de geestelijke adviseurs der be trokken vereenigingen, had ten doel, maat- regelen te bespreken, welke in een adres aan de regeering zullen worden voorgelegd om den dreigenden ondergang van de vlasindus- trie in Zeeuwsch-Vlaanderen te voorkomen. Als resultaat der zeer breedvoerige bespre kingen werd een aantal voorstellen geformu- leerd, die een tegemoetkoming voor de vlas- sers beteekenen, doch tevens in het belang zijn van het rijk en van de betrokken gemeenten. Deze maatregelen zouden aan de vergaderin- gen van vlassers in de beide gemeenten ter goedkeuring worden voorgelegd. SALARISVERHOOGING EN MALAISE. Men schrijft ons: In alle deelen van Zeeland gaan thans de stemmen op van hen, die Ged. Staten er een verwijt van maken, dat dit college in dezen trjd van malaise het durft wagen te komen met een voorstel tot verhooging der salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Het zijn niet slechts particulieren, die zoo spreken, ook openbare lichamen laten zich in denzelfden geest uit en zelfs toonaangevende dagbladen meenen zich in dezen tot tolk van de openbare meening te moeten maken. Toch mag de vraag gesteld worden, of zijl, die zoo spreken en schrijven, dit wel doen met vol doende kennis van zaken? Men moet zich toch niet alleen blind staren op de enkele cijfers, doch tevens wel degelijk rekening houden 5n met het feit, dat de salarissen, waarin thans en nog niet eens over de geheele linie, een bescheiden verbetering wordt gebracht, sinds jaar en dag ten achter stonden bij die, welke in andere provincies in gelijksoortige gemeen ten werden genoten en met het feit, dat straks de wet van 24 Mei 1897 tot regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten staat te vervangen te worden door de wet van 15 Juli 1929, waarin een ge heel andere, en voor de gemeenten in vele gevallen gunstiger, verdeeling der lasten tus schen het Rijk en de gemeenten is neergelegd. Het is hier niet de plaats het systeem van laatstgenoemde wet en hare financieele ge volgen tot in de uiterste kleinigheden uiteen te zetten; voor ons doel, te trachten een naar onze meening onjuiste zienswijze te weerleg- gen, zeggen enkele cijfers meer dan lange be- toogen. Zoo zou de gemeente Axel onder de werking der wet van 1897 en bij de ongewijzigde jaar weddenregeling moeten betalen 10.280, onder de werking der nieuwe wet en m5t de door Ged. Staten voorgestelde wijzigingen in de jaarweddenregeling zal zij moeten betalen f 8340, voordeelig verschil derhalve f 1940. Voor de gemeente Eede, vanwaar een vlam- mend protest tegen het snoode voomemen van Ged. Staten uitging, komt men met deze cijfers tot een voordeelig verschil van f 1560, voor Goes en Hontenisse, waar de raad zich tegen de verhoogingen uitsprak, tot een voor deelig verschil van resp. 1800 voor ieder dier gemeenten. Voor 's Gravenpolder, waar men den veldwachter niet wenscht te geven, wat hem naar beter oordeel toekomt, doch tevens schroomt een beslissing in hoogste instantie uit te lokken, is het voordeelig verschil f 1456, voor Sas van Gent /1100; voor Zierikzee f 1400, voor Zuiddorpe 920, voor Clinge 2290. En zoo gaat het over de geheele linie, de eene gemeente heeft onder de gewrjzigde omstandigheden een voordeel van een paar duizend, de ander van een paar honderd gul den. Slechts Ter Neuzen maakt een uitzon- dering, daar zal men 250, twee honderd vijftig heele guldens, meer moeten betalen. Met deze en dergelijke cijfers voor oogen kan men toch bezwaarlijk zeggen, dat niet te dragen lasten op de gemeenten worden gelegd en wekt de actie tegen hetgeen niets anders is dan een alleszins gerechtvaardigd streven om ook den hoofdarbeider het loon doen er- langen, dat hij waard is, den schijn, te zijn voortgekomen uit onkunde met betrekking tot de zaak, waarover men een oordeel meent te mogen vellen, zoo niet uit onwil om zich dienaangaande een juist oordeel te vormen. Ongetwijfeld maakt Zeeland een moeilijke periode door, maar toch nog niet zoo moeilijk dat voor alle gemeenten te samen een mindere uitgave van 176.629 aanleiding zou kunnen zijn, om dit bedrag nog iets op te voeren, door te beknibbelen op de belooning harer dienaren. AXEL. De opbrengst van den Zaterdag alhier ge houden speldjesverkoop ten bate van ,,Zonne- gloren" heeft opgebracht 98,78. SAS VAN GENT. Een Archaisme. Wat is dat? zullen sommige lezers vragen. Laat ik hen even uit den droom helpen. De eigenlijke beteekenis is iets, dat verouderd is, in den modemen tijld niet meer gebruikt wordt. Speciaal worden met den naam archa'ismen bestempeld woorden, gezegden of uitdrukkingendie in de gewone spreek- of schrijftaal niet meer voorkomen. Maar het is niet op taalgebied, dat ik een uitstapje met den lezer wil maken, doch op verkeersgebied, om eens te wijzen op dat oude, smalle, wankele brugje, dat zich ter hoogte van de Cooperatief nog steeds in den drukken verkeersweg vindt, die Ter Neuzen via Sas van Gent met de Belgische grens verbindt. Auto na auto, zoowel voor personen- als voor goederenvervoer jakkert langs deze thans gemoderniseerde verkeerader, zoowel in de eene richting als in de andere. Honderden fietsen snorren dagelijks bij licht en bij don- ker in beide richtingen om van andere voer- tuigen, die in de moderne trafiek langzamer- hand in de mmderheid raken, maar dan toch nog niet heelemaal daaruit verbannen zijn, niet te spreken. Het mag niet ontkend worden, dat vooral in den laatsten tijd ontzaglijk veel gedaan is, om het verkeer langs deze heerbaan te vergemakkelijken en veiliger te maken. En nog steeds is men bezig aanzienlijke verbeteringen daarin aan te brengen. Maar dat archaische brugje, smal en wan- kel als het is, schijnt een soort van „non-mit- tangere" een kruidje roer-mijr-niet, te wezen, waaraan de moderne wegenverbeteraars de schendende hand niet mogen slaan. Aan den ingang van de gemeente, ter hoogte van de brouwerij heeft men eenige jaren geleden een oud wrak houten ding van denzelfden aard naar de eeuwigheid verwezen en vervangen door een dergelijke breede betonnen brug, die er zijn mag. Het was trouwens geen overbodige weelde, maar een zeer urgente zaak van belang, waarvan een i- t-UI-; rwi^V, na^oa arvn<3IT onder welken anderen vorm dan ook be- weegt, de groote gemakken en gerieflijkheden op grooten prijs stelt. Daar althans behoeft een vreedzaam voet- ganger, noch een haastige fietser, noch een motorrijder of chauffeur bevreesd te zijn in een smash met een anderen peddelaar of foenizinier het hachje er bij in te schieten. Daar althans is ruimte voor uitwijking, passeering en crossing te over en over. Maar dat vermaledijide brugje archaisch overblijfsel uit den tijd van Olim, toen een over dezen weg rijdende auto een evement was, blijft daar steeds ongerept liggen, als ware men bevreesd zoo'n monument van ouderwetsche architectuur te schenden. Twee fietsers, die elkaar daar ter plaatse wenschen te passeeren moeten al hun equili- bustische bekwaamheden te baat nemen am elkaar niet in de wielen te rijden. Een voer- tuig zwaarder dan 4000 K.G. leeg of geladen dreigt er door heen te zakken; als er een auto met matige snelheid over heen rijdt maakt het houten de.k onder de wielen als het ware een cake-walke en als een voetganger per onge- luk het midden bereikt heeft wanneer een autocar of vrachtwagen daar juist moet pas^ seeren, doet hij maar beter rap over de lea ning te kruipen tot het gevaar voorbij is, wil hij althans de kans loopen zijn gerade knoken heel te houden of zijn levensdraad niet eene en voor goed te zien doorgesneden. Er staat trouwens een waarschuwingsbord bij, maar niemand die er op let. Men zegt, dat die kwestie van dat houten onding iets te maken heeft met het Belgisch- Nederlandsch verdrag. Het kan waar zijn, maar dit neemt niet weg, dat er al lang stappen hadden behooren gedaan te worden om dien verkeersobstakel uit den weg te ruim en. Onze gemeente is blijkens de jongste raads- zitting buitengewoon lid geworden van den A. N. W. B. Zou het niet op haar weg liggen deze groote organisatie daar eens te willen voor- spannen. Geloof maar zeker, dat zij, indien zij het klaarspeelt dezen onmogelijken toe stand te verbeteren, op de dankbaarheid van alien mag rekenen, die bij een veilig verkeer betrokken zijn. Ik heb gezegd! OSSENISSE. Doordien de leerlingen der R.K. bijzondere school, tengevolge van den watersnood, deze niet konden bereiken, heeft men ze, naar Zel. meldt, moeten sluiten. Verschillende personen zijn hun huis moeten ontvluchten en hebben hun toevlucht bij an deren moeten zoeken. SELZAETE. Vrijdag is alhier tegen den avond een gas- compressor van de cokesfabriek, gelegen langs het kanaal gesprongen. De slag was zoo hevig, dat deze de geheele gemeente door hoorbaar was en bezorgd mformeerde men naar de oorzaak. Gelukkig waren de ploegen werkvolk, tijdens het ongeval plaats had aan het aflossen, waardoor zeker het aantal per- soonlijke ongevallen beperkt bleef. Thans wer den 5 personen gekwetst, n.l.Ph. de Loover en G. van den Bergen uit Selzaete, O. Bekaert uit Oost-Eecloo, Aug. Leemputte uit Wondel- gem en M. Burggrave uit Bouchaute. Ter- stond werden alle alhier gevestigde genees- heeren opgeroepen voor het verleenen van hulp. Deze kwamen terstond ter plaatse en dienden de gekwetsten de noodige zorgen toe. Deze konden daarna alien naar hqn woning vervoerd worden. Nader meldt men dat de toestand der ge kwetsten zeer bevredigend is. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Wedstrijduitslagen van Zondag 9 Nov. Afdeeling IV. le klasse. LongaEindhoven NoadW ilhelmina B.V.V.Willem II P.S.V.—M.V.V. N.A.C.De Valk 3—2 0—1 5—5 3—1 2—1 2e klasse A. ZeelandiaT.S.C. a MevoMiddelburg DongenDosko 3e klasse A. Middelburg HZierikzee SinotoTemeuzen WalcherenDe Zeeuwen HulstZeelandia H AxelVlissingen II 3e klasse B. Dosko IIAlliance Nieuw BorgvlietGoes VlissingenH. K. I. N.A.C. IllPaars-Wit Competitie-stand 3e klasse A. doelp. 4—3 0—0 2—0 15 0—1 2—2 5—0 3—1 16 4—2 9—1 7—0 9Q ft Temeuzen Hulst Middelburg H Sinoto Zierikzee Walcheren Vlissingen II Axel De Zeeuwen Zeelandia II 4 3 5 5 2 4 6 1 1 5 ®Q ft 4 2 2 2 2 1 1 1 03 ft ft r- v.—t. 21-3 12-7 11-13 10-17 8-1 8-9 8-17 3 1 2-2 8-21 J*- 8 4 4 4 4 4 3 2 1 1 ieder, hetzij hij zich ad pedes apostolorum of DE WEDSTRIJDEN VAN TERNEUZEN. Temeuzen heeft gister vier van de zes te behalen punten veroverd. Het eerste elftal speelde te Zierikzee tegen Sinoto. Hoewel slechts amper aan (1—0), wist zij met de overwinning te gaan strijken. Het tweede elftal speelde een thuiswedstrfld tegen Hulst II. De uitslag was 101 voor de thuisclub. Het derde elftal speelde uit tegen Honte nisse I. Temeuzen moest de eer aan Honte nisse laten, dat met 20 won. AXEL—VLISSINGEN H. Zondagmiddag werd voor den K. N. V. B. een wedstrijd gespeeld tegen Vlissingen II. Ondanks den hoogen waterstand was het ter rein veilig te bereiken, zij het dan ook over een geslagen noodbrug. De bezoekers winnen den tos en verkiezen met den sterken wind in de rug te spelen. In den beginne gaat het spel wat op en neer maar het duurt niet lang of Axel komt iets in de meerderheid. Na 10 minuten spelens weet de thuisclub de score te openen 10. Bq een botsing raakt een der Vlissingsche spe- lers aan het hoofd gekwetst en moet het spel een paar minuten worden onderbroken. In zijn plaats komt een invaller. Het spel gaat dan gelijk op. Vlissingen raakt beter op dreef, is iets sneller, doch de Axel- sche achterhoede is op haar post. In deze periode worden beide doelverdedigers aan den tand gevoeld, doch zij weten hun terrein te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2