mmm. YaiaigBEqaTKii ssaicacicii. Xakiiie nieteti Dam- en Schaakrubriek. US 4m het voetbaldrama te blokzijl. met haar fiets geslipt. Si volg,n, -.-AW DAMMEN. VW/ i m a paf SCHAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. boord van dat schip werden midden op zee drie verstekelingen ontdekt. De kapitein en de stuurman (genoemde G.gaven den ma- tuozen last om de drie ongewenschte passa- giers rustig over boord te gooien. Aldus ge- schiedde. De vrouw van den kapitein vond deze han- delwrjze meer dan schandelijk. Haar gemoed kwam er tegen in opstand en ze beval haar inBTi dat hij reddingspogingen in het werk zou stellen. De kapitein heeft tenslotte aan ,de ibevelen van zijn vrouw moeten gehoor- zamen. Het gelukte, twee der drenkelingen van een wissen dood te redden. De derde verstekeling vond een jammerlijken dood in de golven. De kapitein werd dadelijk na zijn terugkeer in het vaderland ingerekend. maar de stuurman nam de vlucht naar Nederland, waar hij, zooals blijkt, spoedig door de politie Twerd opgespoord. De Grieksche regeering Jheeift nu de uitlevering van den stuurman verzocht. Verdachte ontkende dat hij aan het gebeurde schuldig is. De Rechtbank zal later advies uitbrengen aan ae Nederlandsche regeering. Het verzoek van den verdediger, Mr. Van Namen, tot onmiddellijke invrijheidstelling werd afgewezen. ZONDAG 9 NOVEMBER 1930. Ned. Her v. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Zendingscollecte. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. G. van Dis. £jae van Gent. 9y2 u„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9^ u. en 2 u., Ds. A. Kok. Clir. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% eti HO uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. EEN „RIJKE" ZWERVER. In het ziekenhuis te Amersfoort is over- leden een zwerver in de omgeving van Bar- neveld bekend onder den naam van „de Mof". Na zijn overlijden werd er een onderzoek in- gesteld naar den inhoud van den rugzak, dien de man steeds bij zich droeg. Tot aller ver- bazing kwam met veel anderen rommel daar- uit te voorschijln een rol bankpapier tot een totaal bedrag van ruim f 8000. »E VRUCHTBARE FANTASIE VAN BESCHAAMD MEISJE. Van politiezijde wordt in verband met de aanranding van het dienstmeisje in het Lees- ten, eenigen tijd geleden, het volgende aan het Alg. Hbl. bericht: Het venmoeden van de Apeldoomsche recherche, dat de voorstelling van zaken, door het aangerande meisje gegeven, niet overeenkomstig de waarheid was ,is gebleken juist te zijn. De man, die haar op den be- wusten avond achterop reed, was niet zonder haar voorkennis daar, doch had den vorigen avond met haar afgesproken haar daar in de buurt te zullen ontmoeten. Uit vrijen wil is zij met hem meegegaan (bedreigingen zijn er niet geuit), totdat zij op het Leesten terecht kwam en. Hier ontstond tenslotte oneenigheid •tusschen het paar, wat tot eenige strubbe- ling aanleiding gaf, ten gevolge waarvan de man in de duistemis verdween. Het nachte- lijk uur, de onbekendheid met het terrein en de omstandigheid, dat zij een schoen kwijt geraakt was, deden het meisje besluiten in den omtrek te blijven. Zijl is vervolgens in de he! in slaap gevallen. Uit schaamte over het voorgevallene en om e#n verklaring te kun- nen geven voor haar wegblijven uit haar dienst, had zij aanvankelijk een andere lezing van het gebeurde gegeven. Toen echter de recherche vele feiten, tegenstrijdigheden, on- juistheden en onlogische zaken naar voren bracht, die het onderzoek aan het licht ■bracht, bekende zij tenslotte de ware toe- dracht. Twee bezoekers van den nu beruchten voet- balwedstrijd te Blokzijl, waar het publiek door den gemeenteveldwachter met geweld van het terrein werd verwijderd, n.l. H. Klinkert en B. Oosten, hebben bij den officier van justitie te Zwolle een aanklacht ingediend tegen den gemeente-veldwachter te Blokzijl, J. Hoede- maker, meldt „Het Volk". De eerste beschuldigt den veldwachter er van, dat hij hem, toen hij, zonder eemgerlei dreigende houding aan te nemen en met de bedoeling op kalmte aan te dringen, het voet- balterrein betrad, met een klaarblykelijk vlijmscherp geslepen sabel een slag over de rechterwang toediende, waardoor deze van het jukbeen tot den mond werd opengereten. De tweede, die uit nieuwsgierigheid het voetbalterrein was opgeloopen, en rustig stond toe te zien, beschuldigt den veldwach ter er van, dat deze, onder de bedreiging. ,Ik sla je dood", hem een slag toediende op den linkerarm, met het gevolg, dat door zijn kleeding heen de arm zeer emstig verwond werd door het doorslaan van een pees en het raken van een kleine slagader, terwijll zelfs het gebeente gedeeltelijk versplinterd werd. Twee getuigen worden in het request aan den officier genoemd, bereid en in staat de beschuldigingen te bevestigen.. Door de gladheid van den weg is Woens- dagochtend te Bathmen de 16-jarige dochter van den brievembesteller N. met haar fiets geslipt. Zij viel tegen een met boomen ge- laden wagen en kreeg hierbij emstige in- wendige verbloedingen, ten gevolge waarvan het meisje is overleden. DE HELDERZIENDE DETECTIVE. Dief opgespoord langs occulten weg? Op de Zondagavond gehouden seance van den helderziende Fred Marion te A'dam, moet een der aanwezigen aan het overige publiek hebben medegedeeld, dat dank zij de aan- wijzingen van dezen occultist een misdadiger was gevangen, die indertijd bij spreker had ingebroken. Zoo eenvoudig is de zaak echter, schrijft het Alg. Hbl., niet verloopen. Commissaris J. Reijinga decide ons mede, dat Zondagnamid- dag de politie de hand wist te leggen op de daders van de inbraak in het kantoor van de Gooische Stoomtram. Bij het verhoor ver- klaarde een van dezen, dat hij ook de dader was van het inbraakje in het motorfbootje, waarop de verheugde klant van den ziener doelde. Juister zou het dus zijn geweest te zeggen, dat klaarblijkelijk de ziener den bezwaarden inbreker heeft gesuggereerd zijn misdrijfje maar te bekexmen. Misschien was de inbreker bevreesd geworden door de omschrijving, die de heer Marion van hem heeft gegeven DE DIEFSTAL IN EEN HAAGSCHEN JUWELIERS-WINKEL. Fred Marion heeft in de juwelierszaak Speyer op de Plaats te 's Gravenhage, waar Maandag paarlen colliers ter waarde van f 20.000 gestolen zijn, mededeelingen gedaan over de toedracht van de zaak, zooals hij die zag. Hij beschreef de twee mannen en de twee vrouwen, die den diefstal hebben ge- pleegd, en verzekerde, dat een van hen eenige dagen tevoren in den winkel is geweest, om naar een ketting met medaillon te vragen, en dat zij in verschiliende richtingen vertrok- ken zijn, de mannen in de richting van Rot terdam. Volgens hem zou hun doel Belgie zijn, doch zij zouden nog in het land wezen. Naar zijn gevoelen zou de diefstal binnen drie dagen zijn opgehelderd. Na de stance begaf men zich naar het hoofdbureau van politie. waar Marion zijln bevindingen meedeelde aan den commissaris der afd. B„ den heer Pare. DIEF EN DIEFJESMAAT. Maandagmiddag miste de meesterknecht van een timmermanswerkplaats aan de Schans te Rotterdam uit zijn lessenaar in den-winkel een geldkistje, inhoudende 3000. De loopjongen verklaarde, dat, terwijl hij alleen in de zaak was, een man binnenkwam, die den baas wenschte te spreken en op hem zou wachten. De man verzocht den loopjon gen broodjes voor hem te halen en tijdens de afwezigheid van den jongen schijnt hij zijn slag te hebben gedaan. Bij diens terugkomst was liij althans het wachten moe en ging heen. Daar het signalement van den verdachte be kend was leidde een politioneel onderzoek spoedig tot diens aanhouding. Hij had nog slechts 1300 in zijn bezit en verklaarde op zijn beurt door een vrouw, die hij bezocht had, te zijn bestolen. Ook deze vrouw is aange- houden, doch zij ontkent iets van het geld af te we ten. Zij is dan ook later op vrije voeten gelaten. ZIJ KONDEN NIET BUITEN ELKAAR... EN TOCH MAAKTEN ZIJ ALTIJD RUZIE! De gebroeders D., van wie de een, de 42- jarige K. D., in de Isaac Hubertstraat te Rotterdam woont, hebben sedert jaar en dag ruzie met elkaar. Desondanks zoeken zij el- kander geregeld op. Iederen Zaterdagavond komen zij bij elkaar en iederen Zaterdag avond maken zij ruzie, aldus de „N. R. Crt. De vorige week heeft K. D. een been gebro- ken. Hij lag Zaterdagavond thuis, met het pas gezette been in een gipsverband. Toen zijn broer op visite kwam en er weer ruzie ontstond heeft deze hem tegen den grond gegooid, waardoor het been opnieuw is ge- broken. K. D. is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. De politie stelt een on derzoek in. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. Woensdagavond is in de electrische centrale te Nijmegen de 45-jarige P. A. Vermeulen, die met twee bankwerkers opdracht had gekregen tot het repareeren van een kettmgrooster, door een drijfriem gegrepen, waardoor hem de kleeren van het lichaam werden gerukt en hij zelf zware kneuzingen en verwondingen be- kwam. Het slachtoffer is per ziekenauto overgebracht naar bet St. Canisius ziekenhuis. Zijn toestand is levensgevaarlijk. WAGENS MET STROO IN BRAND GESTOKEN. De voerman H. Tooi uit Overschild reed met een viertal wagens geladen met stroo naar de stroocartonfabriek te Appmgendam. Hij werd het slachtoffer van een brutale kwa- 30Egennigetrjongens van 9 en 10 jaar wierpen nl brfndende lucifers op een der wagens SET ia^ie^nd^^dS"^ de voerman de touwen weer°dPenweggegreVden. Het derde voertuigbleef schadevergoeding tegen de vaders der J gens ingediend. DE DO X TE AMSTERDAM. Woensdagmiddag om vijf mmuten voor ha vfif is eindelijk, nadat eenige dagen tevergee Somi v.. de grootste vl,.gb<»t wprpld de Do X, gewacht was, het reuz vliegtuig dat, zooals bekend, door 12 motoren wordt voortkestuwd, boven Schellingwoude verschenen in vijf minuten later was het luchtgevaarte n,b« den Buiten-IJ bij Durgerdam op het water neer Te ruim half vier heeft de Do X nabij Lo- bith de Nederlandsch-Duitsche grens gepas- seerd. Eenige minuten later verscheen het boven Amhem, waar men reeds den geheelen middag de aankomst had verwacht. Langs de kanalen en ook in de straten zelf was het zeer druk en duizenden hebben de vliegboot over de stad zien vliegen. Van Amhem af heeft de Do X niet, zooals oorspronkelijk in het voornemen lag, de rivier naar Rotterdam gevolgd om vervolgens langs de kust naar IJmuiden te vliegen en over het Noordzeekanaal Amsterdam te bereiken, doch onmiddellijk naar het Noordwesten koers gezet. De vliegboot volgde de spoorlijn en vloog over Ede en het Gooi naar Schelling woude. Een der opvarenden heeft aan persvertegen- woordigers het volgende medegedeeld: Van Lobith uit werd direct over Amhem naar Nijkerk gevlogen. De hoogte waarop werd gevlogen, had tot dusverre 500 M. be- dragen; boven Nederland ondervonden wij echter zulk slecht weer, en was het zicht zoo absoluut onvoldoende, dat wij, aangezien wij op vaste punten wilden vliegen, tot op 100 M. moesten dalen, waarbij zelfs onze antenne moest worden ingehaald. Te 4.50 uur bereikten wij via Nijkerk het gebied der Zuidereee, en hier werd het zicht plotseling zoo helder, dat wij tot onze groote vreugde het geheele wa- tergebied konden overzien. Technisch heeft niet het geringste euvel plaats gehad; de motoren liepen schitterend en wij zijn dan ook uiterst tevreden. ONDER BALEN SUIKER TERECHT GEKOMEN. Woensaagmorgen kwart over 9 is de 58- jarige havenarbeider C. C. v. P. aan de Maas- kade te Rotterdam aan boord van het sleep- schip .Mannheim 201" terechtgekomen onder 3 balen suiker bij het lossen van het stoom- schip ,,Utgard". Deze balen waren plotseling uit de strop losgeschoten. Hij werd bewuste- loos naar het ziekenhuis overgebracht. De man is daar overleden. DOOR GAS BEDWELMD. Toen de controleur P. B. van de Wolphaerts- bacht Woensdag thuiskwam, nam hij in zijn woning een sterke gaslucht waar. In de keu- ken vond hij zijn vrouw, de 64jarige P. B.-D., bewusteloos liggen. Het kraantje van een gas- stel stond open; zij had een onafgebranden lucifer in de hand. Dr. Veldhuyzen heeft aan de vrouw geneeskundige hulp verstrekt. Toen zij weer bij gekomen was, vertelde ze, dat zij, toen zij het gasstel had willen aansteken, on- wel was geworden. Zij is toen even op een stoel gaan zitten, in de meening, dat het gas reeds brandde. KOOLOXYD-VERGIFTIGING. Te Montfoort heeft zich een geval van kool-oxyde-vergiftiging voorgedaan bij den kleermaker Van Breukelen, in wiens kleer- makerij een test met smeulende houtskool stond, die ging rooken. A1 spoedig was het vertrekje gevuld met vergiftige dampen. De kleermaker werd hierdoor bedwelmd en viel bewusteloos neer. Een spoedig ontboden dok- ter stelde kool-oxydevergiftiging vast en schreef het slachtoffer eenige dagen rust voor. Zijn toestand was gisteravond vrij gunstig. OP AVONTUUR. Maandagnamiddag werd door de gemeente- politie te Nispen aan de Belgische grens on der Roosendaal aangehouden een 16-jarige jongen, afkomstig uit Rotterdam, die de ouderlijke woning was ontloopen. Om contrdle moeilijkheden aan de grens te voorkomen, had hij te Rotterdam een kaartje genomen tot Roosendaal, om vervolgens van daar uit de reis te voet naar Belgie te onder- nemen. Hier liep hij evenwel in de. armen van de politie. Bij onderzoek bleek de knaap in het bezit te zijn van een bedrag aan geld en een pistool met de noodige patronen. Hij was dus nogal wat van plan! Het pistool en de patronen zijn in beslag genomen en tegen den jongen is proces- verbaal opgemaakt wegens het ongeoorloofd dragen van vuurwapenen. Dinsdagmorgen is de jongen op transport gesteld naar Rotterdam. ZIJN OOM GEDOOD. Bij de politie te Helmond heeft zich Dins- dagmiddag aangemeld de 28-jarige M. Theu- nissen uit Lierop, die mededeelde zijn oom C. v. d. Heijde met een schop op het hoofd te hebben geslagen, waardoor de man zoo emstig getroffen zou zijtn, dat hij, naar zijn meening, wel dood zou zijn. Inderdaad bleek de getroffene overleden. Theunissen vertelde de politie dat hij by zijn oom waar hij werkzaam was, inwoonde. Zijn oom was, volgens T., zeer lastig, reden waarom hij een anderen dienst zocht. Dinsdagmorgen was de knecht met een zoon van zijn oom op het land werkzaam, toen zijn oom verscheen. begon deze tegen T. uit te vallen, terwijl hij hem met een spade aanviel, waarop tusschen beiden een gevecht ontstond. Toen de steel van de schop van v d Heijde brak, bleef hij toch aanvallen. T. raakte zijn oom toen zoo hevig op het hoofd. dat deze ineenstortte. De dader zou toen on middellijk naar de pastorie zijn gegaan, waar hij geestelijken bijstand heeft ingeroepen, waama hij zich naar Helmond begaf waar hij bij de politie aangifte deed van het voor- gevaHene.mmissaris van politie te Helmond heeft den dader Dinsdagavond naar Lierop doen overbrengen, waar hiji te*\ van de politie-autoriteiten is gesteld De man heeft verklaard uit zelfverdedigmg te hebben gehandeld. CXCVI. Onderstaand diagram met bijbehoorend „verhaal" knipten wij uit de damrubriek van ,,Ons Zeeland" van 12 Januari 1929. De stand is als volgt: Zwart (16) vergeeflijke fout is, een fout, die meestentijds voortspruit uit onkunde. Verder is zwart's rechtervleugel in het ge- heel niet zwakHoe komt men er bij Indien zwart het sterke klaverblad kon opbouwen op 16, 21 en 26, dan zouden wij het zwarte ,spel ver boven het witte prefereeren. De laatste opmerking is echter de fraaiste, n.l. dat het vinden van de juiste zetten voor het bord on- doenlijk is. Er is vergeten aan toe te voegen voor wie dat ondoenlijk is, wederom n.l. voor menschen, die van dammen niet de minste notie hebben. Het slagzetje naar 42 op bovenstaand dia gram valt niet alleen op het eerste gezicht onmiddellijk in 't oog, maar is als type-slag zoo overbekend, dat alleen de onbekwaamste beginneling het overzien zou. We zullen nu nog enkele slagzetten toonen, die in de partij zijn genomen of gezien en die den ,,damredac- teur" van Ons Zeeland" wellicht een beetje wegwijs kunnen maken op het glibberige pad der damtechniek. Daartoe plaatsen we eerst alle schijven op dan als volgt: 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 43—39 7—12 4. 49—43 20—24! En nooit 20—25!! 5. 31—27! En nimmer 31 —26! 5. 17—21 6. 37—31 11—17 7. 3126 Men bezie nu den stand eens aandachtig. Elken dag van uw lewen staat gij bloot aan inwendige vergiftiging uw eenige bescher- ming tegen overtollig urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden wordt gesvormd door gezorgde, krachtige werking der nieren. Als gij uw geizondheid op prijs stelt, dient gij de eerste verschijnselen van nierzwakte te kennen. Rugpijn, hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid en urine-stoomissen zijn op zich- zelf reeds ellendig genoeg, zij worden boven- dien dikwrjls gevolgd door rheumatiek, nier- waterzucht, blaaszwakte, graveel en niersteen. Grijtp de kwaal krachtig in haar wortels aan. De versterkende, heelende en opwek- kende hoedanigheden van Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds jaren door velen geroemd om hun uitstekende werking b$ verzwakte nieren, waardoor deze organen weder in staat gesteld worden om het bloed zuiver en rein te houden. Zwart speelde hier 1420, hetgeen best was, maar wit „zag" den damzet, die mogelijk ge weest was, indien zwart eens 27 gespeeld had. En wat bleek nu? Dat zwart den zet 27 naliet, omdat hij den damzet ook „ge- zien" had. Het vinden van de juiste zetten is dus voor het bord best te doen, alleen is het noodig, dat men wat van dammen afweet. Na 27 had wit als volgt dam kunnen nemen. 34—29 (zw. 23X34); 40X20 (15x24); 27— 22 (18X27); 2823 (19x37) en 42X2, waar- na zwart den dam direct weer afneemt. We (Wit 16) De stand is als volg:t Zwart: 3, 69, 1219, 21, 23, 25. Wit: 27, 28, 32, 34—36, 38, 40, 42, 43, 45—50. Bovenstaande stand kan gemakkelijk in een partij voorkomen. De zwakte van zwart zit vooral hierin, dat de onderste schijven, be- halve een, reeds opgeschoven zijn, zoodat het gevaar, dat wit door een combinatie dam haalt, niet denkbeeldig is. Inderdaad bestaat er zoo'n combinatie, die de zwakte van zwart's rechtervleugel uitbuit. Echter voor het bord is toch het vinden van de juiste zetten bijna ondoenlijk. Hieronder volgt de oplossing. Wit: 3430, 40X29, 2722, 2823, 42X2. Zwart: 25X34, 23X34, 18X27, 19x37. De toelichting, die in „Ons Zeeland" onder het diagram gegeven Wordt, is er van het be gin tot het eind volkomen ,,naast". Om te be- ginnen kan de stand niet gemakkelijk in een partij voorkomen. Wie met zwart den stand op diagram opbouwt, weet van dammen al even weinig af, als hij, die den stand samen- stelde, d.i. dus letterlijk niets! De zwakte van zwart zit ook niet in het feit dat de onderste schijven opgeschoven zijn. Integendeel! Dat zal n midden- en eindspel belangrijk tempovoor- 'eel kunnen beteekenen. De zwakte van het zwarte spel is alleen gelegen in het bezetten van ruit 25, wat in dergelijke standen een on- 7. 14—20 8. 41—37 10—14 9. 4641 1—7 10. 34—29 23X34 11. 40X29 18—22 12. 27X18 12—34 13. 39X30 17—22 14. 26X17 22X11 15. 30—25 7—12 16. 44—39 12—17 17. 5044 17—21 18. 2823 19X28 19. 32X23 21—26 20. 37—32 Zwart kan nu dam nemen door 1419, 13 19 en 410. In de partij zag zwart (J. P. Geensen) dit ook wel, maar hij nam den dam zet nog wat dieper: 1419 (wit gedwongen 23X14); 1319 (14X23); 9—13 (25X14); 24—30 (35X24); 1319 (24x13) en 8X46 dam. Wit zag nu voor het bord, dat hij den dam weer kon af- nemen. Hoe? We laten het antwoord aan onze lezers over, maar geen schjjven aanraken! Volgende week geven we nog eenige slag zetten. De partijen, welke we hieronder laten volgen, zijn beide uit de competitie 1929 1930 van de Ter Neuzensche Schaakclub. I. Wit: K. Zwart: E. D-4 opening. 1. d2—d4, Pg8f6. 2. Pgl—f3, g7—g6. 3.. e2e3, Lf8—g7. 4. Lfl—d3, a7—a6. 5. Pbl— d2, d7d6. 6. 0—0, Lc8e6. 7. a2a4, Pb8— d7. 8. c2c3, c7c5. 9. Tfl—el, 0—0. 10. e3e4, cX<14. 11. Pf3X<14, Pd7c5. 12. Pd4 Xe6, Pc5Xe6. Beiden zijn de opening zonder noemens waardig nadeel doorgekomen. De vrijere positie van Wit, alsmede het bezit der twee loopers, zullen in het verdere spel van weinig beteekenis blrjken. 13. Ddlb3, Dd8d7. 14, Pd2c4, Pe6c5. Er dreigde Pb6. 15. Db3- c2, Dd7c7. 16. Lclf4, Pf6h5. 17. Lf4— e3, Ta8d8. 18. Tal—dl, d6d5. 19. e4X d5, Td8d5. 20. Ld3e2, Ph5—f6. 21. Le2 f3, Td5Xdl. 22. TelXdl, Pc5d7. 23. Dc2- b3, Tf8b8. 24. Le3a7, Tb8a8. 25. La7 b6, Pd7 Xb6. 26. Pc4xb6, Ta8ib8. 27. Pb6 d5, Pf6Xd5. 28. Lf3Xd5, e7e6. De witte aanval is afgeslagen en Zwart staat voor- treffelijk. 29. Ld5—f3, b7- b5! 30. aXb5, TX b5. 31. Db3—a2, Dc7—(b6. 32. Tdl—d2, Tb5— a5. Zwart heeft nu het spel geheel in handen. 33. Da2c4, op Dbl volgt LXc3! Toch is de tekstzet ook niet voldoende. 33. Ta5 alf. 34. Lf3dl, op Tdl gaat pion b2 onmid dellijk verloren. 34. Talbl! 35. Dc4c8f, Lg7f8. 36. b2b4. Dadelijk Td8 geeft geen uitkomst, daar Zwart ant- woo rdt met Kg7 en op TXf8 volgt eenvoudig TXdl mat. Wit komt steeds een tempo te laat 36. Kg7! 37. h2—h3, Tbl—cl. 38. Td2—d8. Lf8Xb4. 39. Td8—g8t, Kg?— h6. 40. Dc8d7, Lb4—d6. 41. Dd7a4. Een noodsprong! Verdedigt dl en dreigt Dh4t. Zwart weerlegt het snoode plan keurig. 41. Lb6g3Wit geeft op. II. In de tweede partij. dezelfde opening, door Zwart echter anders en lang niet zoo •sterk tegengespeeld. Wit: K. Zwart: V. d. O. 1. d2—d4, d7d5. 2. Pgl—f3, Pb8—c6? Het juiste antwoord is Pf6. 3. e2e3, a7 a6? 4. Pbld2, Lc8f5. 5. Lfld3, Lf5X d3. 6. c2Xd3, e7e6. 7. 00, Lf8d6. 8. e3e4, f7—f6. 9. Tfl—el, Pg8—e7. 10. Ddlb3, Pc6a5 Een zwakke zet, die aan- stonds tot stuk- of pionverlies leidt. 11. Db3a4f, c7c6? Beter was Pa5c6, waar- na Wit wel een pion wint, maar thans gaat het paard verloren. 12. b2b4, Lb6 c7. Er is niets beters. 13. b4Xa5, Lc7Xa5. 14. Lcl—a3! Dreigt LXe7 en eXd5! 14. La5Xd2. 15. Pf3Xd2, b7—.b5. 16. Da4—c2, dXe4. 17. La3Xe7, KXe7. 18. Dc2—c5|, Dd8- -d6. 19. Pd2Xe4, DXc5. 20. Pe4Xc5 Ke7d6. Wit dreigt n.l. TXe6, waartegen Zwart de verovering van d4 wil zetten. De zwarte koning komt echter te gevaarlijk te staan. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 44 (Ingez. Mem 21. TelXe6f, Kd6—d5. 22. Tal—el, Kd5X d4. 23. Te6Xc6, Th8-^e8. 24. TelXe8, Ta8X e8. 25. h2h3, Te8—elf. 26. Kgl—h2, h7— h6. 27. Pc5Xa6, Tele2. 28. Pa6-Jb4, Te2X f2. 29. Kh2g3, Tf2f5. 30. Tc6c7, g7 g5. 31. Tc7h7. Veel sterker is Tel. 31. Kd4e3. 32. a2—a3, Kc3—b3. 33. Th7Xh6. KXa3. 34. Fb4c2f, Ka3t>3. De beslisaen- de foutzet. 35. Pc2d4t, Zwart geeft op, daar de toren verloren gaat. Op Ka4 of Kb2 zou Pe3 gevolgd zijn, waama f6 valt, maar Zwart heeft dan nog goede kansen door pion b5. (Buiten verantwoordelykheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Zeer teleurgesteld door een uitspraak in den gemeenteraad van Ter Neuzen over de watergeschiedenis in de laaggelegen gedeelten dezer stad, zullende met de verbetering daar- van nog maar enkele jaren uitstellen, verzioek ik beleefd een plaatsje in uw veel gelazen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Mijnheer de Redacteur, het is U en zeer vele bewoners van Ter Neuzen zeker bekend, dat vooral de laatste jaren de Nieuwediep- weg, zelfs bij zeer geringe regenval onder water komt. Hierover is door den gemeenteraad wellicht reeds tot vervelens toe gesproken en gead- viseerd, maar tot heden nog niet gewerkt. Kan dit soms toe te schrijven zijn aan bet feit, dat niet ££n raadslid er ook maar het minste last van heeft? Indien dit het geval zou zijn, mijnheer de Redacteur, dan zou dit al heel weinig getuigen van broederschap, of zou het soms te wij ten zijn aan de bewoners zelf, omdat ze nimmer met klachten komen in het openbaar betreffende deze overstroo- ming? Mocht dit laatste het geval zrjln, dan moge dit schrijven als eerste klacht dienen tegen den gemeenteraad, en spreek ik langs dezen weg mijn meening uit, dat het voor een gemeente als Ter Neuzen een schande mag heeten om de bewoners dezer buurt maar steeds genoegen te doen nemen met circa 20 a 25 c.M. rioolwater voor de huizen en zelfs daarbinnen. Menigmaal toch is het gebeurd, dat de menschen hun huismeubelen naar hooger gelegen gedeelten der woning moesten doen verhuizen. Ook dezen keer, met het vallen van veel hemelwater, was het weer allerdroetrigst gesteld. Velen dergenen die aan deze straat hun verblijfplaats hebben of ook hun bergruimte, waren j.l. Maandag genoodzaakt den ganschen dag binnen te blijven. Hier komt bij, dat de longen worden be- zoedeld met de bedorven fioollucht, gemengd met faecalien uit verschiliende beerputten. Volgeloopen privaatputten toch worden door middel van de beermachine leeggepompt en zoo in het naast bijzijnde riool geloosd, om dan met de eerst volgende regenbui deze ge- mengde onreinheid op onze straat te zien verschijnen. Het is dus wel meer dan tijd, dat hierin verandering kome, en verzoekt daarom onzen gemeenteraad allereerst op het werkprogram te plaatsen: Vagbetering van den noodtoestand in de Nieuwediepweg. O. Inzender ziet blijkbaar over het hoofd, dat het nog niet zoo lang geleden is, dat een raadslid woonde ter plaatse waar men van de overstroomingen het eerst en wel het meeste overlast ondervindt. En juist dit raadslid heeft indertijd geadviseerd, het uitvoeren van een geprojecteerd plan nog eens aan te hou den. Gemis aan voorlichting zal er by den raad niet zrjn. Voor zoover ons bekend is klemt het meer over het hoe? Dat het ech ter van algemeen belang zou zijn, dat tot een afdoenden maatregel werd overgegaan, zal wel niemand ontkennen. Red. Ter Neuzen, 5 Nov. 1930. Vergun mij, Mijnheer de Redacteur, een plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Ondergeteekende en ongetwijfeld alle be woners van het laaggelegen gedeelte van Ter Neuzen, vragen beleefd doch dringend aan het gemeentebestuur toch een oplossing te zoeken om ons van die herhaaldelijk terug- keerende modderbaden af te helpen, telkens als er een flinke bui valt bij hoog water. De heeren zullen toch begrijpen, dat het niet mee- valt als je op Zondagmiddag of 's nachts op zoo'n 20 c.M. water in je huis vergast wordt, noch niet te spreken van de schade aan vloer, muren meubels en levensmiddelen. Ik vraag me zoo dikwijls af wat moet er van komen als wij een waterleiding krijgen wanneer alle menschen ruimer met het water om gaan en honderden W. C.'s werken met closet-innch- ting. Dan zal het mijn inziens overstroommg aan de orde van den dag zijn. Nu is het nog modder wat wij in huis krijlgen. Maar wat zal het dan zijn? Zal er dan ook maar in de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6