ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede BladL No 8501 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930. 70e JAARGANG, GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. RANT Vergadering van Donderdag 30 October 1930, des voormiddags 10 uur. Voorzitter J. Huizinga. burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, F. Dekker, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Buldk, D. van Aken en W. -Bedet. Afwezig de heer C. A. Verlinde. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt a an de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 2 October 1.1. worden met algemeene stempien vast- gesteld, zooals die in druk zijn verschenen. Het vaststellen van de notulen der vergade ring van 6 October 1.1. wordt aamgehouden. 2. Ingekomen stukken. a. Een missive van den Commissaris der Koningin, d.d. 6 October 1930, waarbij, voor- zien van het bewijs der Koninklijke goedkeu- ring, wordt toegezonden de bij besluit van 24 "juli 1930, vastgestelde verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefonds- belasting in de gemeente Ter Neuzen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een missive van den Commissaris der Koningin. dd. 6 October 1930, waarbij. voor zien van het bewijs der Koninklijke goedkeu- ring, wordt toegezonden de toij besluit van 24 Juli 1930, vastgestelde veordening betreffen- de de classificatie van de gemeente Ter Neu zen voor de heffing der personeele belasting. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een missive van den Commissaris der Koningin. dd. 6 October 1930, waarbij voor- zien van het bewijs der Koninklijke goedkeu- ring, wordt toegezonden de bij besluit van 24 Juli 1930 .vastgestelde verordening betreffen- de de classificatie van de gemeente Ter Neu zen voor de heffing der gemeente-fonds- belasting. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven als volgt: Ondergeteekende, H. J. Colsen, zou gaame het volgende voorstel bij de eerstivolgende raadszitting in ibehandeling willen zien. De raad van Ter Neuzen, gezien den toestand van Sluiskil en om- streken, spreekt den wensch uit, en zal zich richten tot Zijne Excellence den Minister van Binnenlandsche zaken om te verkrijgen dat Sluiskil een aparte gemeente zal worden, met omliggende ibuurtschappen. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer COLSEN: Ik had gedacht, dat burgemeester en wethouders dit schrijven als een afzonderlijk punt op de agenda zouden gebracht hebben! De VOORZITTERHet staat toch op de agenda, wij behandelen die nu toch? De heer COLSEN: Ja, maar onder de in gekomen -stukken. Mag dan hierover ge- sproken worden? De VOORZITTER: Houdt u nu maar met van den domme; het zou toch de eerste maal met zijn, dat de heer Colsen over een inge komen stuk het woord voerde Als u er wat over wenscht te zeggen, ga dan uw gang maar. De heer COLSEN deelt mede, tot het zen- den van dit schrijven te zijn gekomen, nadat hij een dag of 14 in Limburg had rondge- keken. Hij heeft daar uitforeidingen gezien van buurtschappen, die heele steden gewor- den izijn. Dit trof hem. Hij bedacht, dat daar te Sluiskil op Ter Neuzensch gebied en het daaraan grenzende gebied van Axel en West dorpe een gedurige uitbreiding plaats heeft, en vroeg zich daarom af, of het voor de daar wonende menschen niet een voorrecht zou zijn en vele gemakken zou opleveren, indien de deelen van de drie gemeenten werden saamgevoegd tot een afzonderlijke gemeente, die daar ter plaatse alles zouden kunnen vinden wat ze noodig heblben, en waarvoor ze thans, om het gemeentebestuur of andere in- richtingen te toereiken naar de kom der be- trokken gemeente moeten. Spreker weet wel. dat het over heel wat schrjven zou moeten loopen, eer men zoaver was, maar toch is het voor hem een vraag, of de Minister van Bin nenlandsche zaken niet genegen zou zijn dat te bevorderen, indien de gemeenteraad de wenschelijkheid daarvan uitsprak. Hij schat de bevolking der gemeente met de stukken die hij daarbij heeft gedacht - op 2800 inwoners. Dat is voldoende voor een aparte gemeente. Er zijn kleinere. Er is bovendien ook aanwas. Hij heeft zich ook af- gevraagd, of, indien de toestand van den bodem van Zeeuwsch-Vlaanderen vroeger was geweest zooals thans, de verdeeling wel z66 zou geweest zijn als nu. Dan was Sluiskil missdhien wel een aparte gemeente geweest. Uit een kaart van 1850 bleek echter, dat toen al het omliggende ten zuiden en westen van Sluiskil geen land was. Toen was er maar alleen de strook naar Ter Neuzen. Pas in 1856 heeft Sluiskil, door de indijking van den Pierssenspolder en andere een omgeving ge- kregen. Dat was dus brj het tot stand komen van Hoek en Ter Neuzen niet het geval. Op een ongelukkige wijize hebben daar de uit breiding plaats in de drie gemeenten die daar bijeen komen, want dat is niet alleen het ge val in Westdorpe, maar ook op het gebied van Axel en Ter Neuzen. Die menschen leven alien met Sluiskil mee. De heer DE BAKKER acht het vanzelf sprekend. dat de heer Colsen naar zoo'n op- lossing uitziet, aangezien dit voor de men schen van drie buurten veel gemak en voor- deel zou opleveren, bij het betalen van belas- tingen, het sluiten van huwelijken, inrichten van een beerruiming, vuilopruiming en nog veel andere zaken, die dan veel gemakkelijker dan thans het geval is, zouden kunnen ge- regeld worden. Hij wijst ook op de vraag. tot het verleenen eener bijdrage aan het zieken- huis te Sluiskil. Misschien is het de men schen daar ook een doom in het oog. dat er i voor dat in de kom 6000 subsidie wordt ge- geiven, teiwijl dat te Sluiskil nog geen cent ontvangen heeft. De heer HAMELINK wil m 't kort ccn- stateeren, dat hij niet voor dit voorstel kan stemmen. In de eerste plaats zou hij dat niet willen, met het oog op de belangen der men schen van Sluiskil zelf. De heer Colsen blij.kt nu als motief niet aan te voeren verwaarloo- zing van Sluiskil door het gemeentebestuur, doch dat het een gemakkelijker regeling voor de bevolking zou tengevolge hebben, terwijl de heer De Bakker hem daarin steunt en dit nader met enkele voobbeelden preciseert. Spreker kan niet inzien, dat het in het be lang van Sluiskil zou zijn, aangezien men over het algemeen ziet, dat kleinere gemeen ten het over het algemeen iberoerd hebben, vooral' indien het gemeenten betreft, waar geen bezitters wonen, zooals hier bet geval zou zijn. Het zou ib.v. niet zijn als in Zaaim slag, waar betrekkelijk veel kapitaal zit, maar hier zou het meer een werkgemeente worden, al is het er ook eene die vooruit wil. Daarfoij komt, dat er tegenwoordig meer gestreefd wordt naar het samenvoegen van gemeenten, naar centralisatie, een vorming van kleine gemeenten ligt dus niet in de lijn. Maar bovendien is het voorstel, zooals de heer Colsen dat heeft gesteld totaal onmoge lijk, daar hij dezen raad ook een uitspraak ztou willen laten doen omtrent stukken van andere gemeenten, waarover deze niet be- voegd is. zich uit te spreken. Over die an dere gemeenten heeft deze raad geen zeg- gingschap. De heer Colsen heeft blijkbaar een nadere grensregeling op het oog, maar om dat te verkrflgen behoetft hiji dan toch niet zoo'n grooten mond open te zetten? Dan is dat op een andere manier te bereiken, dan moet hij voorstellen de wensohelvjkheid tot uitbreiding der gemeente en nadere grensregeling uit te spreken. Doch om zich hier ook uit te spre ken omtrent gehuchten van andere gemeenten gaat niet. De heer BEDET behoeft, na hetgeen hier over door den heer Hamelink gezegd is, niet ver uit te weiden. Toch moet hij verklaren, dat het hem wel heeft verwondert, dat de heer Colsen een dergelijk voorstel doet met zoo'n kort briefje. Hij zou in zoo'n geval verwaohten, dat de voorsteller eens uiteen zou zetten de reden van zijn voorstel en ook eens nader aangaf, wat de gevolgen daarvan voor de bewoners zullen zijn. Als die uiteenzet- ting bevredigend was geweest, had het voor stel misschien zijn sympathie kunnen hebben, hetgeen nu niet het geval is. Door den heer Hamelink is de juridische zijde al bestreden, doch spreker vraagt: is bet ook practisch wel uitvoerbaar? Dat zich voor sommige omstandigheden moeilijkheden voordoen, zal men in alle grensgevallen aantreffen. Er wordt niet aangevoerd, dat de belangen van Sluiskil niet worden ter harte genomen, maar afscheiding van Sluiskil van Ter Neuzen dat kan niet, omdat de minister dat niet zal toe- staan. En hoe denkt de heer Colsen over het beheer van die laat ons dan maar zeggen 2800 zielen, al komt mij dat cijfer nogal hoog r? Hoe zou hij denken de gelden te vin den voor al die zaken die hij hier voortdurend aan de orde stelt, voor de salarieering van burgemeester, secretaris, ontvanger enz. enz. Spreker gelooft, dat de heer Colsen over zijn vraag, v66r hij die neerschreef, niet emstig heeft nagedacht. Laat hij zich nog maar eens een oogenblik terugdenken naar het eerste punt waarin SluiSkil zelfstandig heeft willen zijn, dat der voorziening in de volkshuis- vesting. Wat is er van die woningbouw- vereeniging terechtgekomen Dat is aan de gemeente teruggegeven, maar met een schuld van 6000 tot 7000 en dat heeft maar een poosje geduurd. Hoewel spreker zeer sym- pathiek staat, tegenover het streven van den heer Colsen, die arbeiden wil ten bate van Sluiskil, en dit als een stuk van zijn leven be- schouwt, kan hij hem in deze niet steunen, omdat hij overtuigd is dat hetgeen hij thans wil niet uitvoerbaar is. De heer COLSEN geeft naar aanleiding der woorden van den heer Hamelink te ken- nen, dat het in geenen deele zijn bedoeling is, dat de gemeenteraad zich zal uitspreken over stukken van Axel of Westdorpe, doch alleen over de vraag of hetgeen hij voorstelt op grond van algemeen belang en dat der be woners gewenscht voorkomt. Als de raad dit uitspreekt, kan het voor den Minister een vingerwijaing zijn, om het tot stand te bren- gen. Hij heeft volstrekt geen annexatie op het oog, wetende, dat daarvan voor het oogen blik niets kan komen, maar het zal voor de bevolking toch niet gemakkelijk zijn, als de grenzen biijven zooals ze thans zijn. En wat de financien betreft van de door hem gedachte nieuwe gemeente, daarover zou men niet ongerust behoeven te zijn. Hem zijn cijfers bekend, maar hij mag die niet noemen. Hij wil alleen maar wijzen op het enorme be- drag dat de gemeente Axel in het afgeloopen jaar van al die vreemdelingen alleen heeft ontvangen door de werkzaamheden tot het bouwen van de nieuwe fabriek. Indien die nieuwe gemeente kon ibeschikken over de be- lastingopbrengst zooals die thans is in de deelen die hij daarvoor in aanmerking neemt, dan zou de belasting in vergelijking met het geen de menschen nu betalen naar beneden kunnen. Zeker, men zou veel arbeiders krijgen, maar wat wordt er niet ontvangen van de faJbrie- ken Het zou wel niet worden zoo laag als in Aardenburg, maar het is zeer goed uitvoer baar. Men zit thans dikwijls voor vrijwel on- overkomelijke bezwaren. En die zullen zich biijven voordoen, zelfs in toenemende mate. Indien Sluiskil gelegen was waar nu de z.g. 7 huisjes staan, zou hij er niet over spreken. omdat men dan zou kunnen veronderstellen, dat de buurt eenmaal aan Ter Neuzen zou worden aangebouwd, maar met Sluiskil zal dit wel niet het geval worden, wegens den grooten afstand. Daar in Limburg hebben zich geheele plaatsen gevormd, waar men ook gemeente- secretarien heeft ingericht, waaruit dus blijkt dat dit kan. Zeker, deze raad heeft niets te zeggen over Westdorpe en Axel, maar men kan toch zijn meening zeggen over het denkbeeld van spreker en dit ter kennis brengen van den Minister. Dit was alleen het doel van s'preker. De menschen leven daar allemaal met Sluis kil mee en denken niet om verschil van ge meenten, voor -ocver sij niet. rrchtstreekach met het gemeentebestuur of de secretarie in aanraking moeten komen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat bur gemeester en wethouders er niet toe zijn overgegaan bij hun voorstel omtrent het schrijven van den heer Colsen een belang- rijke toelichting te geven, aangezien zij van meening zijn, dat elke pen inkt daaraan be- steed hun college alleen zou compromitteeren. Het schrijven van den heer Colsen getuigt van buitengewone onk de omtrent de be- grippen die hierover in oi j land bestaan. Het zou onmogelijk geweest zijn, om een derge lijk schrijven te richten, indien hij- rekening had gehouden met de geschiedenis van Heerenveen, dat als Sluiskil bestaat uit deelen van 3 gemeenten, Schoterland, Has- kerland en Engwierden, doch van vegl groo- tere beteekenis is, en waarvan op grond van verschillende omstandigheden de groote wen schelijkheid dit tot een zelfstandige gemeente te vormen viel 'aan te toonen. Doch toen de Commissaris der Koningin van Friesland, in verband met een wenk van den Minister van Binnenlandsche zaken een eerste stap deed, om tot vorming van een zelfstandige gemeen te Heerenveen te komen, zijn zoo wat de po- litieke partijen van geheel Nederland te hoop geloopen din te protesteeren tegen die handel- wijze en werd het booze voomemen om van drie gemeenten een stuk af te snijden in hooge mate afgekeurd. Burgemeester en wethouders zijn van meening, dat de belan gen van Sluiskil op andere wijze beter zijn te dienen en nemen zich voor daarvoor hun best te doen. Wat de opmerking van den heer Colsen over uitbreiding betreft, wijst hij er op, dat daarover moeilijk voorspellingen zijn te doen. De twee huisjes die in de 13e eeuw werden gesticht ter plaatse van de toenmalige uitmonding der haven van Axel ook uit- gegroeid tot hetgeen thans Ter Neuzen heet. Het voorstel van burgemeester en wethou ders om het schrijven van den heer Colsen aan te nemen voor kennisgeving. wordt aan genomen met 10 tegen 2 stenirfien. Voor stemmen de heeren Van Driel, Van den Bulck, Van Aken, Bedet, De Jager, Geel hoedt, Scheele, Dekker, De Bruijne en Ha melink; tegen stemmen de heeren De Bakker en Colsen. e. Het verslag der Commissie voor Werk- verruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen over 1929, luidende als volgt: De „Commissie voor Werkverruiming" in het leven geroepen in het jaar 1922, is samen- gesteld-uit vartegenwoord-'fj-rs der na fe nop- men organisatiesZeeuwsche Landbouw Maatschappij, Roomsch-Katholieke Boeren- bond, R. K. en Christelijke Landarbeiders- bond! Christelijke Arbeidersbond „Patrimo- nium" en Roomsch-Katholieke Deocesane Bond. In deze commissie hebben zitting de heeren- J. Huizinga, Burgemeester en J. F. de Cooker, Directeur der Arbeidsbeurs te Ter Neuzen; J. de Putter te Axel en A. de Bruijne te Ter Neuzen voor de Zeeuwsche Landbouw Maat- schappij, Afdeeling Axel; O. Steijaert te Hulst. voor den Kring Hulst van de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij; A. Leenhouts en A. J. Lako, dierzelfder Maatschappij, Afd. Oost- burg; A. E. Langenhorst en L. O. J. Daelman voor den Roomsch-Katholieke Boerenbond, N.C.B., Afdeeling Hulst en A. H. de Milliano voor dezelfde Maatschappij, Afdeeling Oost- burg; L. de Putter te Axel en Jac. J. Huijssen voor de Christelijke Boeren- en Tuindersbond; A. J. Loerakker en G. J. van Unnik te Haar lem voor de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus-Dedit"; R. Simons te Utrecht, voor de Ned. Chr. Landarbeidersbond; J. Truijman te Boschkapelle voor de R.K. Centrale Bond; A de Visser voor de Chr. Werkliedenvereenigmg ..Patrimonium" te Axel en voor de Bredasche Diocesane Werkliedenbond M. C. Geerts te Hulst. _T De commissie vergaderde ditmaal in Hulst De algemeene toestand deed verwachten dat er geen onmiddellijke noodstand kon worden verwacht; dit gaf de commissie aanleiding de vergadering eenige tijd later te houden. De vergadering te Hulst werd gehouden 21 Januari 1930. In deze vergadering werd be sloten, adressen te zenden aan enkele ge meentebesturen, waarin de aandacht werd ge vestigd op werken die het vorige jaar niet konden worden uitgevoerd en nu voor uitvoe- ring in aanmerking zouden kunnen komen ter bestrijding van de heerschende werkloos- heid. Het spreekt wel van zelve dat overigens eene eenigszins afwachtende houding werd aangenomen na het bezoek van Zijne Excel lence den Minister van Waterstaat. Ieder die belang stelt in de bloei van Zeeuwsch-Vlaan deren, wacht met belangstelling af, wat nu gebeuren zal. De Commissie heeft zich opzettelijk een weinig terug gehouden, wijl het altijd zeer gunstig werkt wanneer men een weg gaat, en zorgt dat men elkander niet in den weg loopt. De adressen der Commissie hebben ditmaal niet het resultaat gehad, als waarop reder- lijke wijze werd gehoopt, en verklaart moet worden uit het geringe aantal werkloozen, dat deze winter werd aangetroffen. In dat verband eerbiedigt de Commissie gaame het beleid der Gemeentebesturen, die zeker beter kunnen beoordeelen wat goed en nuttig is ter voorziening in de werkloosheid. Evenals vorige jaren werd voortdurend de aandacht gevestigd op emigratie, al waren de perspectieven niet zoo gunstig als vroeger. De vergaderingen werden gehouden op 9 en 10 Januari te Schoondijke en Zaamslag. De ver gaderingen werden goed bezocht. Onmiddel- lijke resultaten bleven vrijwel uit, en, gezien de groote werkloosheid welke ook heerscht in de landen op welke eventueele emigranten waren aangewezen, zal van emigratie op groote schaal vooreerst wel geen sprake meer zijn Aan het besluit om een adres aan het ge meentebestuur van Ter Neuzen te zenden ter verbetering van de verkeersweg tusschen Hoek en Sluiskil, is geen uitvoering gegeven, wijl het schrijven daarover in de bladen dit niet gewenscht maakte. Het gemeentebestuur van Axel heeft in 1928 opdracht gegeven voor het in teekening bren gen van een belangrijke wegsverbetering tus schen Axel en Zaamslag. Wij twijfelen niet of dit voorstel zal worden uitgevoerd, zoodra de nood der werkloosheid dit voor de Gemeente noodzakelijk maakt. Mocht die noodstand voor deze streek terug keeren, dan is daarin voor een aantal werk loozen werk. In de vergadering te Hulst werd door het bestuur medegedeeld dat de verbetering in de Beoostenblijstraat nog niet was verkregen. De eigenaar te Gent beloofde alle medewerking, doch de gebruiker van den grond heeft geen plan, de verbetering voor snel en veilig ver- keer te helpen bevorderen. Toch zal beproefd worden in dezen iets te bereiken. Evenzoo werd in genoemde vergadering een schrijven behandeld van een der leden der Commissie, waarin de vraag werd gesteld of de Commissie voor Werkverruiming kon zor- gen voor voldoende landarbeiders, wanneer deze in de zomer van 1930 noodig mochten zijn. In verband met deze vraag, werd op 14 Februari 1930 een vergadering gehouden te Axel. Voor het bijwonen dezer vergadering waren afgevaardigden gevraagd van de patroonsor- ganisaties en van de werklieden. Van werk- geverszijde was men van oordeel, dat er door de fabrieksbouw te Sluiskil, een tekort zou zijn aan geschoolde landarbeiders. Besproken werden de oorzaken, die het tekort zouden kunnen doen ontstaan, waaruit al heel spoe- dig bleek, dat de vrees voor een tekort onge- grond is. Sommige werkgevers zouden de landarbei ders uit Drenthe willen laten komen, wat reeds door een tweetal hunner beproefd was. Hoe wel het natuurlijk ieder vrij staat in deze voor eigen rekening te handelen, moet het toch als een gevaarlijke proef tegen gehouden worden. Zoowel de Arbeidsbemiddeling te Emmen als de Regeering zijn onzerzijdsch gewaarschuwd. Het zou bepaald onverantwoordelrjk zijn het aantal landarbeiders in deze streek te ver- meerderen met emigranten uit andere pro- vincien, met de vrijwel zekere kans daardoor het werkloozenleger te vermeerderen. De vergadering was het met deze houding geheel eens en bleek gerustgesteld door de toezegging, dat er voldoende geschoolde land arbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderen aanwezig zijn. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadkbesluit van 2 October 1930, tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1930, voorzien van het 'bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 6 October 1930, tot voikuup van een perceel gemeentegrond aan de N.V. Handel en Exploitatiemaatschap- pij Zeeuwsch-Vlaanderen te 's Gravenhage, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 6 October 1930, betreffende het deelnemen der gemeente in een waterleidingplan voor Zeeuwsch-Vlaan deren Oostelijk deel of Oostelijk en Westelrjk deel, voorzien van het bewijis der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. De rekening van den hoofdakte-cursus over 1929/1930. De uitgaven hebben bedra- gen 1054,54; de inkomsten met inbegrip der bijdrage van de gemeente een gelijik bedrag. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. j. Een adres van J. P. van Aerde te Sluis kil, die daarin verzoekt aan hem te verkoopen een perceel bouwgrond, van het perceel ka- dastraal bekend in sectie G no. 2147, gelegen ten Westen van en grenzende aan de 8 woningen van de gemeente aan de Veldstraat te Sluiskil, voor f 4,50 per M2. Overeenkomstig bet voorstel van burge meester en wethouders wordt hierop met al gemeene stemmen gunstig beschikt, onder voorwaarde dat het perceel grond, groot pl.m. 172 M2. moet worden bestemd voor het daar- op bouwen eener woning, welke ibinnen 2 jaar moet worden gebouwd. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. k. De VOORZITTER deelt naar aanlei ding van vroeger gehouden besprekingen mede, dat de electrificatie van den Koedijk tot stand komt en daar 3 straatlampen zullen worden geplaatst, welke noodzakelijk zijn ge- bleken. 3. Afwijking van de Bouwverordening. Naar aanleiding van een verzoek van P. D. van de Velde, stellen burgemeester en wethou ders in overeenstemming met het advies van den gemeentebouwmeester en dat der Gezond- heidscommissie te Ter Neuzen voor, afwij king toe te staan van de ibepalingen van art. 10 der Bouwverordening, voor het afbreken en herbouwen van een waschhok achter zijne woning aan de Steenkamplaan no. 29. Met algemeene stemmen wordt aldus foe- sloten. 4. Beschikbaarstelling van gelden inge- volge art. 72 der Lageronderwijswet voor de Chr. school te Sluiskil. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, Gezien een op 1 October 1930 ingekomen adres van het bestuur van de Vereeniging voor Ohristelij'k Onderwijs te Sluiskil, hou- dende verzoek om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, gelden beschiklbaar te willen stellen voor het aansohaffen van nieuwe leenmiddelen, een nieuwe methode voor het taalonderwijs en een aantal natuur- kundige instrumenten, overwegende dat iblijkens de bestaande jurisprudentie voor genoemde aanschaffing gelden kunnen worden aangevraagd uit de gemeentekas; dat is voldaan aan het bepaalde bij artikel 77, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920; gelet op artt. 72 e. v. der Lager Onderwijs wet 1920; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, besluit zijne medewerking te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Beschikbaarstelling van gelden voor de bijzondere R. K. school te Sluiskil. Burgemeester en wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, Gezien een op 13 October 1930 ingekomen adres van het bestuur van de Stichting R.K. Verpleging en Opvoeding te Sluiskil, houden- de verzoek om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gelden beschikbaar te wil len stellen voor de verandering van inrich- ting harer school, de inrichting van een nieuw schoollokaal met inbegrip van schoolmeu- belen, het plaatsen van een bank, en het. bouwen van een muur of schutting van 9,75 meter lengte op hare speelplaats; overwegende, dat voor een en ander gelden kunnen worden aangevraagd uit de ge- m66irt©kEis dat is voldaan aan het bepaalde bij artikei 77, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920; gelet op artt. 72 e. v. der Lager Onderwijs wet 1920; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, besluit zijne medewerking te verleenen. De heer VAN DEN BULCK vraagt, of de gemeente ook verplicht is, om gelden toe te staan voor het plaatsen van banken rondom de speelplaats der school. Hij vindt dat nog al verregaand om banken te plaatsen ten- einde de kinderen tijdens het speelkwartiertje nog te laten rusten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat burgemeester en wethouders over deze aan- vraag ook hunne meening hebben en deze wellicht vrijwel met die van den heer Van den Bulck overeenkomt. Hij ontraadt echter, om tegen het gevraagde bedrag bezwaar te maken. Het is niet onmogelijk, dat de heer Van den Bulck het aanvankelijk zou winnen. maar burgemeester en wethouders vermoe- den, dat, bij de tegenwoordig daaromtrent be staande meeningen, ten slotte bij een beroep op de Kroon de Minister toch tot inwilliging zou adviseeren. Wat zal men dan moeite gaan doen. Ondertusschen is het ook niet de bedoeling die banken speciaal te plaatsen om de kinderen te laten rusten tijdens deft speel- tijd onder de lesuren, doch wordt het voor- namelijk gedaan met het. oog op de kinderen die er tusschen den middag moeten biijven. De heer VAN DEN BULCK zal er zich dan, als het er z6o mee staat, maar bij icggen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 6. Verleenen van eervol ontslag aan on- derwijzeres M. S. Bijleveld. Door M. S. Bijleveld wordt wegens benoe- ming te Rotterdam eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan school D te Sluiskil. Burgemeester en wethouders stellen voor het ontslag eervol te verleenen, met ingang van een nader door hun college te bepalen datum. Met algemeene stemmen wordt aldus be— sloten. 7. Ontheffing schoolgeld 1929 en 1930. Overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders wordt naar aanleiding van ingekomeh verzoeken om ontheffing van schoolgeld, met algemeene stemmen beschikt als volgt: Dienst 1929. Ontheffing te verleenen aan H. R. A. de. Meijer /7,20, H. J. van den Ouden 18.. Dienst 1930. Ontheffing te verleenen aan: P. van Aalst f 2,50, W. van Aalst 10, Familie Van Bors- sum Waalkes te Hilversum 15, I. Guequierre 6 P Kaan te Den Haag 2, G. Kok f 13.50, A. 'van Meir 4,05, J. H. B. Buthfer te Goes f 9 60, J. B. Dooms f 0,80, J. D. 't Gilde 0.80, we'd. A. Kolijn-Harte 4, J. van Langevelde f 6,13, J. Lippens 1,34 en 3,34, Adr. Witte 4,68, I. Butler f 2,66, D. J. Meijer 6, J. Me'ertens 19,94, G. van Tricht f 10, H. J. van Meirssche f 7,50, H. R. A. de Meijer f 9, J. J. Michielsen 21, A. Audenaerde 1.09, J. J. Vale 4,68, E. Cortvriend f 2,50, B. A, Goethals 10,80, H. Heeffer f 3,34, G. Lauret f 2, R. Simoen te Westdorpe 6, P. Verheist te Westdorpe f 25. L. G. van der Eijk 11,25, A. de Keuning te Philippine f 13,13, J. H. Kroon 16,88, C. Leunis f 5, J. W. Maas te Kloosterzande 20,25, A. P. Neeteson te Kloosterzande f 15, F. L. Rijnberg f 18,75, G. Sieben te Amsterdam 11,25, J. J. C. van Sprang 22,50, E. J. Weemaer 22,50, J. P. Leenhouts te Schoondijke 11,25, H. J. van den Ouden f 31,50, C. Wieland te Axel 13,50, A. Zegers te Axel 22,50, H. van de Weijier 18. Gehandhaafd worden de aanslagen van G. Pladdet en P. A. Pieters. 7. Vasts telling verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor ge- woon lager en uitgebreid lager onder wijs. Burgemeester en wethouders schrijven aan den raad het volgende: Wij doen u hierbij toekomen ontwerp ver- ordeningen op de heffing en de invordering van het schoolgeld voor het gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs. Zooals reeds in de memorie van toelichting tot de begrooting voor 1931 aangegeven en in de afdeelingsvergaderingen nader toege- licht, wordt hierdoor het zuiver inkomen als grondslag voor de schoolgeldheffing vervan- gen door de belastbare som d. i. het zuiver inkomen verminderd met de. kinderaftrek De groote gezinnen worden door deze wij ziging aanmerkelijk ontlast. Behalve de hierboven besproken wijziging zijn enkele kleine technische wrjzigingen aan- gebracht. De heffing en invordering van schoolgeld voor het vervolgonderwijs is uit de verorde- ningen gelicht, omdat naar het gevoelen der regeering de artt. 62 tot en met 67 der L. O.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5