Wasch Uw haar CIBMEHGDE BEB1CHTEB. Ieens met Purolzeep. U zult dan zien hoe I mooi, zacht en roosvrij uw haar wordt. I Purolzeep ll cvenalr Purol verkrijgb«»r btj Apotk er Diugifllen. J (lllgeZ. -ZltHl. DE STRIJD TEGEN DE BENDEN VAN CHICAGO. Te Chicago is men thans, naar het Alg. Hbl. meldt, met het oog op de wereldtentoonstel- ling van 1933 bezig met het treffen van krach- tige maatregelen tegen de benden. Chicagosche millionnairs hebben een zoogenaamden „tsaar" benoemd in den persoon van Alexander Jarnie, die bekend staat als de ,,veteraan op het ge- bied der drankverbodswet". Deze dictator krijgt de beschikking over alle wettige en buitenwettige bevoegdheden, die mogelijk zijn om Chicago te bevrijden van zijn parasieten. Hij zal worden ondersteund door een organi- satie, genaamd de „seeret six", aan welker hoofd twee millionnairs staan en worden ge- financierd uit de fondsen van de grootste zakenhuizen van Chicago. TER NEUZEN, 5 November 1930. VERBOUWING EN UITBREIDING P.T.T.-KANTOOR TE TER NEUZEN. Bij de gister te 's Gravenhage gehouden aanbesteding voor de verbouwing en uitbrei- ding van het P. T. en T.-kantoor te Ter Neu- zen, was de laagste inschrijver de heer J. A. Meertens alhier, voor f 34.925. DE SLUIS TE TER NEUZEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: De Gentsche autoriteiten hebben een raming opgemaakt van de schade, welke de stad Gent heeft geleden ten gevolge van het on- geval aan de groote sluis te Ter Neuzen. Zestig zeeschepen van meer dan 1500 ton, voor de havens van Gent bestemd, moesten naar Antwerpen, Rotterdam of Amsterdam opvaren, om aldaar te worden gelost. Dit be- teekende een verlies aan havenrechten, kraan- geld, enz. van frs. 842.000; het verlies van den sleepdienst wordt geschat op 80.000 fr., het verlies aian loonen op ongeveer 1.150.000 francks, de verliezen door de reeders, make- laars e.a. belanghebbenden geleden, niet inbe- grepen. ZEEUWSCH-VUAAMSCHE WATER- LEIDING. Naar wij vememen zijn de besturen der ge- meenten die toegetreden zijn tot het beperkte plan der Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding en de oommissari'ssen der oude vennootschap door den Commissaris der Koningln opgeroe- pen ter vergadering te Ter Neuzen op mor- gen, Donderdag, teneinde nader van gedach- ten te wisselen over den verderen gang van zaken. Het zal daarbij wel de vraag zijn, of, nu uit het Westelijk deel Sluis en Biervliet zijn af- gevallen, aansluiting van het Westelijk deel voor Breskens, Oostburg en Aardenburg nog miogelijk blijft. WATERSTAATSBEGROOTING. Blrjkens het voorloopig verslag der Tweede Kam'er over de Waterstaatsbegrooting is ge- vraagd, of reeds een beslissing is genomen ten aanzien van de scheepvaartkanalen in Zeeuwsch-Vlaanderen, met name van een kanaal van Axel naar Hulst. In de memorie van antwoord betreffende de vorige begrooting, deelde de Minister mede. dat de vraag in overweging was genomen of de kosten daarvan wel te verdedigen zouden zijn en of Zeeuwsch-Vlaanderen niet door uit- breiding van het tramnet ware te helpen. Gevraagd werd, of hieromtrent reeds een be slissing is genomen. Door verscheidene leden werd betreurd, dat voor uitlbreiding van de haven te Ter Neuzen slechts een memoriepost is uitgetrok- ken. De uitvoering van dit werk moet spoe- dig ter hand worden genomen, te meer waar Gent zijn havens verbeterd heeft. Zijl vroe- gien, of de Minister bereid zou zijn een be- paald bedrag daarvoor in de begrooting op te nemen. b.v. voor den aankoop van gronden, hetgeen in het belang van het Rijk is, om speculatie te voorkomen. De hier aan het woord zijnde leden betreurden ook, dat slechts een bepenkt plan zal worden uitgevoerd, ter- wijl een groot plan reeds lang gereed ligt en de voorkeur verdient. Naar hun meening moet de haven van Ter Neuzen thans af- doende worden verbeterd. De noodzakelijkheid is bepleit eener breedere brug over de Oostelijken kanaalarm te Ter Neuzen. maatregelen werden gevraagd tegen ver- zanding der haven van Philippine en van het tot die haven, toegang gevende Axelsche Gat. Opnieuw is aangedrongen op electrificatie van de kanaalbruggen te Sluiskil en Sas van Gent, aangezien de tegenwoordige toestand dikwerf moeilijkheden veroorzaakt, ook voor de werklieden die zich naar hun werk moeten begeven. Gevraagd werd naar de mogelijk- heid die bruggen op de drukke tijden van passage gesloten te houden. Ook werd door enkele leden gewezen op de onmogelijlkheid de vemieuwing van den weg van Driekwart naar Philippine ter hand te nemen, aangezien van de gemeente een bij- drage ad 25 in de kosten wordt gevergd, hetgeen deze gemeente niet kan dragen. Den Minister werd geivraagd het aandeel van het rijk te verhoogen tot 50 Ook de veerverbindingen kwamen ter sprake. Sommige leden drongen er op aan, de veren BreskensVlissingen en Hoedekenskerke Ter Neuaen rijksveren te maken. Opgemerkt werd voorts, dat de steigers voor deze diens- ten, behalve te Vlissingen en Breskens, onge- schikt zijn voor autoverkeer en verzoohten den Minister daarin verbetering te brengen. Een nieuwe veerboot, met voor- en achter- laadgelegenheid zou gewenscht zijn. Ook werd gevraagd de nog te bouwen en in de vaart zijnde ferrybooten met haar toegangen geschikt te maken voor het overbrengen van spoonwegwaggons. Ook werden besproken de plannen die be- staan voor het in de vaart brengen eener ferryboot tusschen Walsoorden en Hansweert, en gevraagd of de toestemming van den Mi nister daarop spoedig is te wachten. Verscheidene leden drongen er op aan, om de rijksveren vrij te stellen van rechten. .Sommige leden drongen aan op een alge- meen snelheidsmaximum van 70 K.M. voor het verkeer op de wegen. Andere leden acht- ten een dergelijke bepaling onpraktisch en ongewenscht. Gevraagd werd, of niet het gebruik van al cohol door chauffeurs tijdens den dienst kan worden venboden, aangezien tal van onge- lukken moeten worden toegeschreven aan zoodanig gebruik. Sommige leden waren van meening, dat de meeste ongelukken door par- ticuliere chauffeurs worden veroorzaakt. Voorts wenschten sommige leden algemeen te zien bepaald, dat wielrijders by de aan- wezigheid van rijwielpaden niet op de wegen mogen rijlden. Verscheidene leden achtten een regeling van de dienst- en rusttijden voor het personeel van den Rijkswaterstaat dringend noodig. Opgemerkt werd, dat de salarissen der ingenieurs op een te laag peil staan. Gevraagd werd of het juist is, dat de Rot- terdamsche Tramweg Mij. pogingen heeft 'aangewend tot verkrijging van rechten op de aan te leggen vluohthaven in den Hoofpolder aan het Zijpe. Men vroeg of de Minister wil verzekeren, dat belanghebbenden tegen zeg- genschap van deze Maatschappij over een deel van dit Rijkswerk zullen worden gevrij- waard. Spoor- en tramwegen. Verscheidene leden achtten de tarieven der spoorwegen te hoog. Aangedrongen werd o.a. op verlaging van de tarieven voor land- en tuinbouwproducten. Voorts is vooral voor lange afstanden het rei- zigerstarief te hoog. Rijkspostspaarbank. Verscheidene leden ibetuigden hun instemming met hiet voor- nemen van de regeering om de rentevergoe- ding van 2.64 tot 3 te verhoogen. En kele leden zouden het percentage tot 4 willen zien opgevoerd. SAS VAN GENT. Op de vlucht. Wat gevreesd werd is helaas tot droeve wejkelijkheid geworden: door het steeds op- dringende water moeten veel gezinnen uit htm huizen vluchten en elders een veilig heenko- men zoeken. Nog nooit sedert menschenheu- genis is de waterstand zoo hoog geweest als thans. Bijna alle toegangswegen zijn onder den nog steeds wassenden vloed bedolven. Het vee staat niet meer veilig in de stallen. Wan- neer geen verbetering intreedt, zullen velen zelfs maatregelen moeten nemen om de dieren naar veiliger oorden te brengen, want al staan deze voor het oogenblik ook nog droog, de on- mogelijkheid om hen van het noodige voed- sel te voorzien brengt de noodzakelijkheid mee naar een plaats uit te zien, waar hun ten- minste het onmisbare levensonderhoud kan verstrekt worden. Op menige boerderij hier in den omtrek moet nu reeds van hooge waterlaarzen gebruik ge- maakt worden om in stal of schuur te gera- ken. Wanneer men zich even buiten de grens der gemeente begeeft. kan men zich reeds van den steeds critieker wordende toestand ten voile overtuigen. Even over de spoorlijn ziet men het water reeds huizen en stallen omringen, zelfs begint de vloed zich over akkers en weilanden heen tegen den westelijken vleugel van de textiel- fabriek de Schelde op te dringen. De aanvoer van bieten naar de fabrieken per as is bijna zoo goed als stop gezet. Er be- staat geen mogelijkheid meer de plaats te be- reiken, waar zich de hoopen bevinden. In verband daarmede zal het niet lang meer duren of de fabrieken zullen tot stopzetting van het bedrijf moeten overgaan. Zelfs in woningen waar men onder minder gunstige omstandigheden nooit last van het water had, staan de kelders reeds tot een be- denkelijke hoogte onder. Voor menschen, die zelden of nooit den overlast eener overstroo- ming ondervonden, is de toestand al even ver- schrikkelijk als voor hen, die daarvan gere- geld te lijden hadden. Deze laatste kunnen zich echter gemakkelijker in het onvermijd- bare schikken, hetgeen echter nog niet zeg- gen wil, dat ook deze categorie niet gebukt gaan onder het noodlot, dat hen treft en dat in een tijd, waar zij alle energie en moed noo dig hebben om het hoofd boven water te houden. Een ieder, die nog nooit ondervonden heeft, wat het zeggen wil een overstrooming te moe ten meemaken, ondervindt onder deze om standigheden aan den lijve welke offers in zoo'n strijd tegen den rondom zich heen grij- penden waterwolf gevergd worden. AXEL. Gisteravond omstreeks half zes kwam de 43jarige fabrieksarbeider L. Jansen, wonende alhier, per rijwiel huiswaarts. Hij reed vanaf de Sassing door de Havenlaan over het rech- ter rijwielpad. Juist waar deze weg op den Buthdijk uitkomt kwam in de bocht van den driesprong een auto aohterop gereden en de korte bocht nam, waardoor J. werd gegrepen door het spatscherm van den wagen. De be- stuurder verminderde heel even vaart, doch zonder zich om J. te bekommeren gaf hij direct weer vol gas en verdween in de rich- ting Axel. De aangeredene werd enkele meters meegesleurd doch bracht het er bui- tengewoon goed af, met eenige ontvelling, beschadiging aan kleeren en rijwiel. Niemand heeft het ongeval gezien, zoodat het zeer moeilijk is den dader te vinden. J. vermoed- de, dat het een Belg was, doch had geen num- mer op kunnen nemen. Direct werd door de marechaussee een onderzoek ingesteld, zon der resultaat. Er werd een Belgische auto te Axel aangetroffen, doch de bestuurder had aan het geval niet de minste schuld. Daar zich vermoedelijk om dien tijd nog meer wielrijders op den Buthdijk bevonden kunnen deze wellicht waardevolle mededeelingen doen en de politie in deze duistere zaak behulpzaam zijn. Het is dan ook te wenschen, dat zij er in slaagt den onverlaat te arresteeren. GRAAUW. Zondagnamiddag ongeveer 3 uur woedde hier, slechts, aldus Zeelandia, een moment een soort typhoon, die een macht van schade aan- richtte. Hij teekende zich als een koolzwarte streep in de lucht af. Alle gebouwen kraakten op hun grondvesten. Bij den landbouwer M., die even over de Graauwsche kreek woont, werden de stroomijten omver geworpen, op de zg. Nieuwe Wijk vlogen de dakpannen de lucht in; de steng van de handboog societelt De Friezen, staande op de wei van den land bouwer Buijsrogge, werd uit den grond ge- rukt en neergesmakt, enz. BIERVLIET. Door den gemeenteraad alhier is in de Maandag gehouden vergadering het voorstel van Burg, en Weth. tot toetreding bij het be perkte plan der Zeeuwsch-Vlaamsche water leiding met 5 tegen 2 stemmen verworpen. KANTONGERECHT TER NEUZEN. Strafzitting van 17 October 1930. iSchriftelijke vonnissen M. en R. R. P. M., Willebroek, 25 of 5 d. h.; P. M., Zaamslag 15 of 5 d. h. Art. 314 W. v. S. C. de K., Axel, ter beschikking der regee ring gesteld. Veiligheidswet. Schriftelijk vonnis 24-10-30. J. F. de E., Breda, f 300 of 30 d. h. Strafzitting van 28 October 1930. M. en R. R. L. de P., Ter Neuzen, 2 of 1 d. h.; J. de B. Ter Neuzen, /3 of 1 d. h.C. v. D., Ter Neu zen, /2 of 1 d. h.; W. de T., Ter Neuzen 3 of 2 d. h.; B. B., Breda, 1 of 1 d. h.; E. C., Graauw, f 3 of 2 d. h.J. O., Sas van Gent, 2 X /5of 2 X 3 d. h.; J.D. J., Axel, 2 of 1 d. h.J. H., Ter Neuzen, /2 of 1 d. h.; F. de R., P. S., J. M. W., alien te Axel, ieder 5 of 3 d. h.; A. P. de M., Graauw 5 of 3 d. h. en 2 X 3 of 2 x 1 d. h.; A. d. R, Wachtebeke f5 of 3 d. h.; Th. M., Stekene, /5 of 3 d. h.; L. J. W., Axel, /5 of 3 d. h.; F. v. K„ Axel, /3 of 1 d.h.; P. D„ Axel, /5 of 3 d. h.; M. S., Axel, 2 of 1 d. h.; S. M., Willpbrouck, 5 of 2 d. h.; Ch. de P., Westdorpe, /2 of 1 d. h.; A. S., Stekene, /5 of 3 d. h.; A. D„ Axel, 2 X 3 of 2 X 1 d. h.; K. H., Ter Neuzen, 5 of 3 d. h.; A. J. de W., Ter Neuzen, 3 of 1 d. h.; A. A. v. W., Westdorpe, f 5 of 3 d. h.; Schriftelijk vonnis 31 October 1930. H. W., Sas van Gent, 200 of 20 d. h., 2 jaar ontzegging motorrijtuigen te besturen, 7 d. h. proeftijd 1 jaar. Leerplichtwet. C. v. A., Zaamslag, 6 of 3 d. h. Reglement op ae wegen. P. J. G., Axel, /3 of 1 w. t.sch.; A. M., As- senede, 5 of 3 d. h. Art. 453 W. v. S. G. S., Axel, 15 of 10 d. h.; J. L. H. R., Axel, 10 of 5 d. h.; L. C. W., Antwerpen, f 10 of 5 d. h.; L. T. V., Sluiskil, 15 of 10 d. h.; A. D,. Axel, 10 of 5 d. h.; A. V., Dordrecht, 10 of 5 d. h.; L. T. V., Sluiskil, 10 of 5 d. h.; Schriftelijk vonnis 31 October 1930. K. M. F. D., 8 d. h. Algem. Pol. Ver. Ter Neuzen. J. J. H., Ter Neuzen, 5 of 3 d. h. Algem. Pol. Ver. Axel. J. v. B., Axel, fl5 of 10 d. h. OORZAAK EN GEVOLGEN. Op de markt voor zinnebloemzaden bestaat op het oogenblik in het geheel geen navraag naar het witte zaad, schrijft de Pesti Tozsde. Het vorige jaar werden daarvan nog 150 wagons uitgevoerd. Sedert dien zijn echter in Europa 300.000 papagaaien gedood en daar een papegaai per jaar 14 a 15 K.G. zonne- bloemzaad opat, is de vraag aanzienlijk ge. daald. DE BRANDKAST MEEGENOMEN. Zaterdagnacht is ingebroken in het kantoor van de Gooische Stoomtram op de Maurits- kade te Amsterdam. Van een glas-in-lood- raam is een gedeelte weggesneden, waardoor een der inbrekers vermoedelijk in het kantoor is gekomen. Deze heeft de klink, waarmede de goede- renloods is gesloten, verwijderd. Een kleine brandkast, die daar staat, hebben de inbre kers meegenomen. In deze kast zaten een bedrag van ongeveer 500 en eenige boeken betreffende de administratie. In den regel is er veel minder aan geld in deze kast geborgen. Eergisteravond is ech ter een aantal abonnementen betaald. Omtrentt deze diefstal wordt nader gemeld: Thans zijn drie mannen van pl.m. 20jarigen leeftijd aangehouden, die ervan verdacht wor den de inbraak bij de Gooische te hebben ge- pleegd. De gearresteerden ontkennen echter alle schuld. Ook meent de politie in het .drie- tal de daders te hebben gevonden van den in braak in den horlogewinkel aan den Midden- weg te Amsterdam (O.), waar, gelijk men zich herinneren zal, een groot aantal goedkoope horloges, e.d. werd buit gemaakt. Het onderzoek naar een en ander duurt nog voort. MISLUKTE ROOF. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over zes zijn de Veerstraat en Kleine Houtstraat te Haarlem eenigszins in opschudding gebracht door een man, die in den winkel van Vroom en Dreesmann bij een kassa een stapel bank- biljetten had gegrepen en zich daarmee uit de voeten trachtte te maken. Een winkelchef en eenige burgers hadden den diefstal gezien en organiseerden een jacht op den dief, die, ziende, dat hij op zijn fiets niet snel genoeg door de op dat uur drukke straten weg kon komen, het rijwiel achterliet en de beenen nam. Hij bleef evenwel niet lang in het bezit van het geld; zijn achtervolgers wisten hem bij de Gedempte Oude Gracht, hoek Kleine Houtstraat te grijpen. Hij werd overgeleverd aan de politie, die natuurlijk allereerst het ge- stolen geld wilde terughabben, doch de dief had het bij zijn vlucht reeds weggeworpen. Van de 1350 werden f 1200 teruggevonden. Waar de ontbrekende f 150 gebleven zijn heeft men nog niet ontdekt. De aangehoudene, de 22jarige slagersknecht W., wonende te Zandvoort, is in bewaring ge steld. EEN RIMBOE-AVONTUUR AAN DE AELBRECHTSKADE TE ROTTERDAM. Een bewoonster van de Aelbrachtskade te Rotterdam heeft een ontdekking gedaan, welke menigeen de stuipen op het lijf gejaagd zou hebben, een ontdekking, die men in de rimboe voor mogelijk, in Europa voor onwaar- schijnlijk en in een stad als Rotterdam voor totaal uitgesloten zou achten. De juffrouw kwam in haar slaapkamer, sloeg het dek weg en wat lag daar rustig ineen gekronkeld te slapen De scherpzinnige leizer zal uit onze inleiding reeds hebben begrepen, dat het niet haar schoothondje of haar poes en ook zeker niet haar echtvriend was, die daar een mid- daguiltje knapte. De juffrouw sloeg aan het gillen, het dek dicht, de deur open en op de vlucht. Een buurman schoot te hulp en stelde in de slaapkamer een onderzoek in. En in het bed vond hij, sluimerend.een slang, een heusche ringslang. Kordaat greep hij het ser pent bij kop en staart en in den looppas bracht hij het reptiel naar het politiebureau aan de Voorstraat, waar men den arrestant die overigens geheel ongevaarlijk is ook liever niet wilde houden. Men heeft de Rotterdam- sche Diergaarde opgebeld, die zich over het diertje heeft ontfermd. Hoe de slang in de slaapkamer is gekomen, is niet bekend. Zou, schrijft de N. R. Crt., het dier ontsnapt zijn uit het tentoonstellingsschip Klein Artis, dat in de nabijheid heeft gelegen, zou het een wraakneming of een plagerijtje kunnen zijn? De politie stelt een onderzoek in. DE VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP TE DRACHTEN. Nadat dr. Mieremet van Groningen te Drachten sectie op het lijk van den verslagene J. van der Meulen had verricht, werd de als verdacht aangehouden Dirk Tabak met het lijk geconfronteerd. Hij legde hierbij een on- verschillige houding aan den dag en bleef totaal onbewogen. In die houding is echter thans Verandering gekomen, gevolgd door een gedeeltelijke be- kentenis. Tegenover den heer A. Overzet, in- specteur van politie, heeft hij erkend, dat hij aan de vechtpartrj in caf6 Jonker deelgenomen en daarbij met een mes heeft bedreigd. Hij verklaarde, dat hij het geopende mes in den rechterbroekzak heeft gestoken en dat het aictuo, LijUens ae veJmparuj, met het siacht- offer van der Meulen op ongelukkige wijze in aanraking is gekomen. Nadat de vechtpartij was geeindigd en de rust in het caf6 terugge- keerd, heeft Tabak zich met zijn vrienden Alle Wagenaar en Eise Brouwer begeven naar caf6 Landman bij de Hoofdbrug. Hier aange- komen, kwam hij tot de ontdekking, dat in den rechterbroekzak een gat was, hetgeen hij toeschreef aan het zich daarin bevindend open mes. Hij voelde zich echter minder gerust, vooral, toen hij vemam, dat de politie hem zocht. Hij verwijderde zich uit het cafe, voor- namelijk met de bedoeling, om zich van een browning te ontdoen, die hij tevens bij zich droeg en die, mocht hij worden aangehouden, als een bezwarende omstandigheid zou kun nen worden aangemerkt. Hij heeft die brow ning aan een der vrienden ter hand gesteld. Ook het gat in zijn pantalon scheen hem zelf verdacht, waarom hij zich spoedde naar de woning van zijn vriend Hut, bekend uit de moordgeschiedenis onuer Grootegast; deze woont in een steeg, uitkomende aan de Zuider- buurt. Hier heeft hg de beschadigde pantalon tegen een andere verwisseid. Toen hij daar mede gereed was gekomen en zich zou ver- wijderen, kwam de politie, die hem arresteerde. Aan de hand van deze bekentenis wofdt thans het politie-onderzoek voortgezet. De verslagene staat in zijn omgeving zeer gunstig bekend; hij was de kostwinner van zijn moeder. Omtrent den verdachte worden minder gunstige getuigenissen afgelegd. AFSCIIUWELIJK DRAMA IN EEN TOREN. Men schrijift uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: In het voorjaar van 1929, toen de nieuwe R.-K. kerk aan het Ambonplein pas in ge bruik genomen was, was een leidekkers- patroon met twee knechts bezig met het verrichten van eenige laatste werkzaamheden aan het dak van den koepel. Zij bevonden zich bijna op de nok, vlak bij het nog open- staande luik, waardoor zij de plaats waar zij moesten werken bereikt hadden. Een der knechts is toen, naar tot voor korten tijd werd aangenomen door een ongeluk, door dit luik omlaag gestort en terechtgekomen in de gewelven. Het bleek onmogelijik den man te bereiken; de brandweer werd te hulp ge- roepen en met groote moeite is deze erin ge- slaagd bij den verongelukte te klimmen, hem op een ziekenraam te binden en dit daarna met behulp van lijnen in het ruim te laten zakken. De man bleek zwaar gewond en is kort daarna in het Onize Lieve Vrouiwegast- huis aan de toekomen kwetsuren bezweken. Geruimen tijd heeft men van dit geval niets meer gehoord, hoewel destijds in de kringen van den verongelukte werd gefluisterd, dat het slachtoffer van'apzet was geweest. Fei- telijike aanwijzingen hiervoor waren er geen andere, dan dat zijn patroon kort tevoren een ongelukkenverzekering op zijn knecht had gesloten voor 50.000. Deze grond van ver- denking was echter te zwak om de politie erin te moeien, die eerst onlangs van de geruch- ten welke intusschen hardnekkig waren blijven loopen, kennis kreeg, toen een ver- zekeringsmaatschappij er haar aandacht op had gevestigd, dat dezelfde leidekkerspatroon thans bij haar pogingen had aangewend om op het leven van een anderen knecht in zijn dienst een abnormaal hooge verzekering te sluiten, naar wij hoorden voor meer dan f 100.000. De maatschappij heeft geweigerd, en, voor al in verband met het in 1929 gebeurde, aan- leiding gevonden om de justitie te waar- sohuwen. Het gevolg is een politie-onder zoek geweest, hetwelk geleid heeft tot aan- houding van den leidekkerspatroon, die naar Den Haag was verhuisd, en van den knecht die mede op het dak der kerk was toen zijn kameraad omlaag is gestort. Er bleken verschillende feiten die steun gaven aan de verdenking dat hier een af- schuwelijk misdrijf had plaats gevonden; dat n.l. de knecht niet door een ongeluk om het leven is gekomen, maar het slachtoffer is ge worden van opzet van zijn patroon, wien het om de venzekeringssom te doen zou zijn ge weest, welke hem dan ook uitgekeerd is. De mede-gearresteerde knecht, die aanvankelijk zeide van niets af te weten, is na scherpe ver- hooren door de mand gevallen en heeft voor zijn patroon zeer bezwarende verklaringen afgelegd. De justitie vond geen aanleiding om den knecht in verzekerde bewaring te houden, wel echter den patroon, tegen wien inmiddels rechtsingang verleend is. De zaak is thans in handen van den rechter-commis- saris. Wij vernemen nog, dat de zaak van den verdachte kort voor Maart 1929 in een naam- lcoze vennootschap was omgezet, en dat de op den om het leven gekomen knecht afge- sloten verzekering een z.g. compagnonsver- zekering was. Dit was eveneens het geval met de verzekering, welke den patroon on langs op het leven van een anderen knecht vergeefs heeft getracht te sluiten. PROTEST TEGEN BIJGELOOF. In de op 13 October gehouden vergadering van den gemeenteraad van Gramsbergen heeft wethouder Krikke verzocht, niet weer op den dertienden van een maand te vergaderen, om- dat 11 raadsleden op den 13de van een maand bijeen hem angstig maakten, en de genomen besluiten dien angst bij hem nog deden toe- nemen. Tegen deze uitdrukking heeft vorige week in den raad van Gramsbergen de heer Habers geprotesteerd, omdat hij daarin zag een po- ging, de gemeente in opspraak te brengen en als zeer bijgeloovig aan het Nederlandsche volk voor te stellen. Ook zag hij er een be- leediging voor den raad in, omdat de wethou der de genomen besluiten als onverstandig had gekwalificeerd. De heer Habers verzocht den wethouder, dergelijke, van bijgeloof ge- tuigende, uitlatingen voor zich te houden en de gemeente niet weer in opspraak te brengen. De wethouder zeide, gezegd te hebben, eenigszins fatalistisch aangelegd te zijn. Die aanleg had hem er toe gebracht, uiting te geven aan zijn angst, ontstaan door de getal- len 13 en 11 en de genomen besluiten. Hij stond trouwens in zijn geloof aan het noodlot niet alleen; in Amerika en Frankrijk had men vele hotels, waar men kamer dertien te ver geefs zou zoeken. KLEINE OORZAKEN Zondagavond liepen de drie gebroeders B., de 23-jarige P. G. B. ,de 21-jarige W. H. en de 25-jarige F. C. B., over de Hoogstraat te Rotterdam. Een kwajongen begon de drie personen te plagen en uit te jouwen. E6n van de drie werd kwaad en gaf den bengel een pak slaag. Dit was natuurlijk niet naar den zin van het publiek, dat van de reden van de lichamelijike tuchtiging niets wist, maar alleen het feit vaststelde, dat ,,een groote vent een kleine jongen" sloeg. Het gevolg was, dat een heel relletje ontstond. Een agent wilde de orde herstellen en maande de burgers aan om door te loopen. Deze zagen hierin een nederlaag van hen tegen over de misdadigers en zij keerden zich daar- om tegen den agent, die tegen de straat werd geworpen, waardoor hij het rechterdijlbeen heeft gekneusd. De 23-jarige broer is daarna onder hevig verzet naar een politiebureau ge bracht; de beide anderen zijn weggeloopen, maar zij zijn des nachts van hun bed gelicht en eveneens ingesloten. De agent is in het ziekenkuis aan den Coolsingel behandeld, waama hij naar huis is gegaan. GEEN STRAFBAIiE FEITEN. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Apeldoom dat het onderzoek door de justitie ingesteld uitgewezen heeft, dat aan notaris Jhr. W. B. B., geen zoodanige feiten kunnen worden ten laste gelegd, dat een strafreohterlijke ver- volging gemotiveerd zou zijn, reden waarom Jhr. W. B. B. weer op vrije voeten gesteld is. VVTELRIJDER AAN GEREDEN EN GEDOOD. Zondagavond omstreeks 10 uur is op den Utrechtschen straatweg nabij Woerden een 23jarige wielrijder, den heer Van Ousseren te Rietiveld, door een in de richting Utrecht gaanden auto aangereden. De man werd in de sloot geslingerd. Zijn kameraad, die ook op de fiets was en ook met den auto in bot- sing was geiweest, heeft Van O. met hulp van anderen uit de sloot gehaald. Van O. werd na.ar de St. Franciscusstichting te Woerden overgebracht, maar bleek bij aankomst over- leden te zijn. De auto, welke het ongeluk had veroor zaakt, was doorgereden, doch kon een uur later op telefonisch verzoek aan de Utrecht- sche politie te Utrecht worden aangehouden. De bestuurder daarvan, een te Utrecht woon- aohtig monteur, is 's nachts nog naar Woer den overgebracht. NOODLOTTIGE AANVARING VAN EEN TRAWLER. In de haven van Rotterdam is Maandag- middag gearriveerd het s.s. ,,Wahehe" van de Woermann Linie, dat Zondagochtend een aan- varing met noodlottig gevolg heeft gehad: de ,,Langeoog" van de firma Beucker te Weser- mund, een trawler van 250 ton werd aange- varen en zonk bijna onmiddellijk. Van de be- manning verdronken zes personen, zes ande ren werden gelukkig gered. Na de aankomst had een verslaggever van Het Volk gelegenheid eenige oogenblikken aan boord te vertoeven. De kapitein van de ,,Wahehe" gaf er de voorkeur aan geen in- lichtingen over het gebeurde te geven. De bemanning van de ,,Langeoog" gaf een kort verhaal van de toedracht van het onge val. „Na een reis van 26 dagen kwamen wij terug uit IJsland, waar wij hadden gevischt. Om 5.05 bevonden wij ons ongeveer 5 mijlen ten N.W. van Nordernew. Het was zwaar weer. Plotseling zagen wij aan bakboord een groot schip recht op ons aankomen. Wij begrepen dadelijk dat het mis liep en een oogenblik daarop volgde de aanvaring. Het middenschip liep vol water. De ketel in de machinekamer ontplofte met een geweldigen knal en binnen drie minuten zonk ons schip in de diepte. Van de opvarenden konden er drie zich redden door het anker van de „Wahehe" te grijpen. Drie anderen sprongen in het water en wis ten zich met behulp van wrakhout en zwem- vesten boven water te houden, totdat de red- dingboot van de ,,Wahehe" er in slaagde de drenkelingen te redden. De kapitein, de tweede stuurman, de eerste en tweede machinist, een kok en een matroos die alien lagen te slapen, verdwenen met het schip in de diepte. Deze reis zou voor den ka pitein zijn afscheidsreis geweest zijn. Het is voor hem en zijn vijf kameraden nu een af- scheid van het leven geworden. DE GOEDE LOUPE EN HET VERRADER- LIJKE STOF. In den nacht van Zondag op Maandag werd ten huize van den groentehandelaar Dames aan den Wirdumerdijk te Leeuwarden inge broken. Men had zich aan de zijkant van 't huis, door een luik op te lichten en, in den kelder gekomen, door een deur uit de schar- nieren te nemen, toegang tot den winkel ver- schaft. Een geldkist met f 600 aan geld en f 700 aan zakenbons werden buitgqmaakt. Maandag in den loop van den ddg hield de politie een 21jarigen knecht van den besto- lene aan, doch deze ontkende. Den fungee- rend commissaris van politie Hombrink was het opgevallen ,dat de rechercheurs na him onderzoek in den kelder als 't ware onder spinragen en onder vuil zaten. De heer Hom brink beschikt over een prima rechercheurs- loupe: hij liet de Zondagsche kleeren van den jongeman van huis halen en toen werd het vuil eens goed bekeken en vergeleken met het vuil, dat de politiemannen nog op hun kleeren hadden. De overeenkomst was op- vallend. Aanvankelijk bleef de aangehoudene ontkennen, doch in den loop van den dag volgde een bekentenis en bovendien andere waardevolle gegevens. Het resultaat was toen, dat het gestolene op de vliering in de ouderlijke woning werd gevonden en dat een medeplichtige, die op den uitkijk had gestaan kon worden aangehouden. BEROOVING. Te Elst, bij Amhem, is de landbouwer S. F. uit het naburige Slijk-Ewijk, die op een avond door den kolenhandelaar W. D. naar zfln boerderij werd gebracht, onderweg door twee personen, die op den auto waren ge- sprongen, beroofd van een bedrag van onge veer 1400. Verdacht van deze berooving zijn aangehouden A. J. en G. W., die beiden zeer ongunstig bekend staan. De kolen handelaar werd verdacht van medeplichtig- heid gearresteerd. Het drietal is ter beschik king gesteld van de justitie te Amhem en naar het huis van bewaring aldaar over gebracht. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Zuid-Laren is Maandagavond omstreeks zes uur een 70jarige man door een paard en wagen overreden. De oude man, die doof is, had den wagen niet hooren aankomen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwon- dingen overleed. ERGERLIJKE TOESTANDEN ONDER DE JEUGD. Herhaaldelijtk vemeemt men tegenwoordig, van ongeregeldheden onder de jeugd. Zoo ook te Hillegersberg. Jongens loopen van huis weg of zien er niet tegen op om vensters van vil la's stuk te smijten. Er wordt gevochten en allerlei kattenkwaad uitgehaald. Het loopt werkelijik de spuigaten uit. Doch wat Zaterdag te Hillegersberg gebleken is, overschrrjdt wel verre de grenzen van het schijnbaar moge- lijke. De politie heeft in deze gemeente een soort complot ontdekt van 18 kinderen tus schen de 8 en 14 jaar. Deze kinderen maak ten zich, blijkbaar reeds geruimen tijd, ge- zamenlijik schuldig aan het plegen van zeden- misdrijven. Een drietal opgeschoten jongens schenen „de ziel" van deze beweging te zijn. De politie heeft hen ingerekend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2