L ANDBOU WBERICHTE GBMBHQDB BEBICHTBB. Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. BRUTAAL STUKJE VAN EEN SMOKKELAAR. BEWARING VAN APPELEN EN PEREN. Rubriek van den Arbeid. En kek, da begrijp ik er nouw wel van as boer: da willen ze daar in den Haag veur d'r eigen nie weten! Toen moes 'r 'nen zondebok gevonden wor- ren. En zoo wier deus week da stuk veur d'n Haagschen Krijgsraad opgevoerd, mee Borren as de prima balleriena, om ons, de belasting- betalers, 'n koekske in de haand te douwen. Zoo van: ,,ier manneke en ga-de gij nouw maar zoet naar huis nog meer centjes halen!" Ollee, kelb 't gevalleke in m'nen zak as Urbieno. Waant ge kun zeggen wa ge wilt: 't is 'nen gare jongen, zooas me in d'n Haag er sjuust 'n paar te kort komen! Affijn, laat ik daar afscheien, waant ik zit tot m'n nekharen in de pollitiek en geleuf me: 'k zit liever in de ,,Gou/wen Koei"! Daar kunde wel 's 'n pintje pils of Berdasch bruin te veel krijgen, zooda ge op oeiw lucifers- dooske kekt d'n hoeveulsten of 't vandaag is om te weten hoe laat 't is, maar da's maar 'n veurbijgaand mankement aan oew oogen. Maar in de pollitiek, amico, daar worde teugeswoorig blijven d-kleurenblind. 't Verschil tusschen rood-en-zwart is soms- even moeilijk te zien, as 't verschil tusschen 'n modem opgetakeld wefke en 'n dito man neke. Waant nim nouw d'n Moes. Kunde gij aan dieen kaerel 'n touwke vastknoopen? Vandaag is ie pikkezwart, mergen gloeiend rood al naar gelaank da-d-'t zonneke op z'n „theemuts" staat. Ze weten zelfs maar aamper of ie ziek is of gezond. De kraant zegt op bladzij 3: hij is lillek ziek. Op bladizij zeuven: hij is gezond as 'n vischke. En witte wa-d-ik denk? Hij is as kip. Onikruid verga nie. Kom ik schei d'r af. 't Is wellekes gewiest. As altij veul groeten van Trui ze lopt al in d'ren hansop 't is bedtijd, en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRA DE NOOD DER SUIKERINDUSTRIE. Naar het Handbl. verneemt, heeft het ge- meenschappelijk bestuur van de Cooperatieve suikerfabrieken Dinteloord en Zevenbergen in de ontwikkeling der suiker- en pulpprijzen aanlei- ding gezien, ingrijpende maatregelen te nemen, om de algemeene onkosten zoo veel mogeljjk te drukken. Besloten is, dat het bestuur afstand zal doen van alle vergoedingen, behalve reis- en venblijf- kosten. Vender zal het wisselend deel van het salaris van de ambtenaren der beide fabrieken, dat onjuist ook wel tantieme wordt ge- noemd, vervallen en zullen met 1 Januari a.s. de salarissen bovendien met 10 worden vermin- derd. De salarissen der ambtenaren, die gefen tantieme" genieten, zullen met 20 worden verminderd. Op de arbeidsloonen, die contractueel zijn geregeld en op de kosten der hulpgrondstoffen kan uit den aand der zaak niet bezuinigd worden. Bovendien heeft men op de tramvrachten een korting van 20 weten te verkrijgen. Doch op de spoorvrachten kon geen verlaging worden verkregen. Voorts is in het voorjaar aan de leden toe- gezegd, dat voor 25 tot 35.000 KG Dinteloord- bieten en voor 20 tot 30.000 KG Zevenjbergen- bieten, gerekend per aandeel, een bedrag van 2,50 per 1000 KG extra zou worden betaald. Door de veranderde omstandigheden echter moet deze maatregel thans beperkt worden en zal de f 2,50 allddn worden uitgekeerd voor de hoeveel- heden bieten, die van den zomer door de leden zijn opgegeven. Tenslotte heeft het bestuur in de omstandig- heid, dat exportsuiker en natte pulp thans moei lijk verkoopbaar zijn, aanleiding gezien, om de bieten, die bij de Dinteloord boven 35.000 KG per aandeel en bij de Zevenbergen boven 30.000 KG per aandeel niet te betalen, tenzij er huur van aandeelen tegenover staat. Het bestuur is n.l. van meening, dat het niet in het belang der leden is, dat de hoeveelheid bieten te groot wordt. De leveringsplicht van het statutaire minimum per aandeel blijft echter bestaan. Het bestuur heeft bovendien de leden er op geiweeen, dat het binnenkort volgens oud gebruik te verstrekken voorschot klein zal moeten zijn. En hoewel het er van overtuigd is, dat de heerschende noodtoestand zeer bij- draagt tot het gezondmaken der suiker- industrie over de geheele wereld, is het toch van plan, indien deze toestand niet mocht veranderen, om aan de algemeene ledenivergadering zoo noodig het verlichten of tijdelijk opheffen van den leveringsplicht of eventueel het stopzetten der fabrieken voor te stellen. De Dinteloord" is, zooals men weet, de groot- ste suikerfabriek van ons land; in de vorige campagne verwerkte zij rond 320 millioen KG bieten, bovendien heeft zij een groote raffinaderij, benevens een drooginrichting voor pulp. Sedert Juli 1928 heeft zij een nauwe belangen- gemeenschap met de .Zevenbergen". De twee genoemde fabrieken zijn toen n.l. voor den tijd van 30 jaren een vennootschap onder firma aan- gegaan, zoodat zij een gemeenschappelijke ex- ploitatierekening hebben, met zekere preferentie voor de ..Dinteloord", op grond van de toen be- staande betalingsmogelijkheid. De Zevenbergen" verwerkte in de vorige campagne ruim 160 mil lioen KG bieten. De maalcijfers der fabrieken wtaren hooger dan normaal, omdat zij behalve hun eigen bieten, nog 97 millioen KG van de thans geliquideerde ,,Zeeland" hebben verwerkt. Deze krachtige, flinke vertrouwenwekkende besluiten van het gemeenschappelijk bestuur van twee groote cooperatieve suikerfabrieken mogen overigens voor hen, die er nog niet voor de voile 100 pet. van overtuigd waren, het doorslaand bewijs zijn, dat het den bietenbouwers met hun pl.m. 60.000 bunder of 9 pet. van ons bouwland- areaal, meer dan slecht gaat! Niet alleen, dat de suikerprijs op het oogenblik de helft is van October vorig jaar, doch sedert het vroege voor jaar daalde de prijs van 12 tot 7 per 100 KG, of wel met pl.m. 42 pet. „MIJNHEER VOGEL" BIJ DEN TANDARTS. Het gebeurde op de Keizersgracht te Am sterdam, door de aanwezigheid van vele doc- toren, tandartsen en klinieken ook wel spot- tenderwijs genoemd ,,Martelaars"-gracht, schrijft het Hbl. 't Liep tegen het einde van het spreekuur van den tandarts, toen het bellemeisje aan- kondigde: ,,Dokter, daar is mijnheer Vogel". Met bekwamen spoed had de dokter een voile wachtkamer bijna „leeg" gewerkt, evenals hij dat deed met een vollen, maar slechten mond. Na mijnheer Vogel kwamen nog enkele an- dere mondlijders. Maar wie er ook na den „druk op den knop" van het electrisch belletje in dokters spreekkamer verscheen, mijnheer Vogel had zich nog niet aan den tandarts vertoond. De dokter informeerde eens bij mevrouw X., die juist den in-, op- en uitschuifbaren stoel betrad. „Was er feitelijk niet een heer vdor u aan de beurt, mevrouw?" „Ja, dokter maar mijnheer was zoo vrien- delijk, mij en de nog wachtende patienten voor te laten gaan, daar hij volgens zijn zeg gen plenty" tijd had en hij u langdurig moest consul teeren". Deze verklaring was aannemelijk. Eindelijk werd dan mijnheer Vogel, als laat- ste patient geroepen, het heiligdom binnen te treden, waar men, zooals een spotter eens zeide, alle hoop moet laten varen". Maar zelfs na herhaald bellen verscheen de heer Vogel niet. Uit angst flauw gevallen misschien of in diepen slaap? De oplossing liet niet lang op zich wachten. Want bij een direct ingesteld onderzoek bleek meneer ge- vlogen, in zijn vlucht medenemend een mas- sief koperen aschbak, een porseleinen wie- rookbrander, 'n Japansch vaasje, 'n Delftsch bord en een jnatglazen lampje uit de sche- merlamp. PANTER IN DE BADKAMER Enkele weken geleden ontstond groote con- stematie ten huize van de familie J. W. aan de Tasmanstraat te Bandoeng, alwaar een panter zich in de badkamerbevond. Het on- gure dier werd reeds te 5 uur 's morgens elders in dezelfde straat gesignaleerd en de gewaarschuwde politie was op haar qui vive. Op het alarm van de familie F. kwam zij naar het huis no. 27 en schoot het beest, dat een lengte van pl.m. 1.60 M. had, neer. Het was niet uit den dierentuin van Vogelpoel afkom- stig, hetgeen aanvankelijk vermoed werd. Het dier moet dus uit de bergen naar Bandoeng zijn afgezakt. BRAND IN EEN OPENLUCHTTHEATER. Uit Pforzheim wordt gemeld, dat in het openluchttheater op den Wartberg brand werd ontdekt. Toen de brandweer aankwam, stond de tribune, die 3000 personen kan bevatten, in lichte laaie, terwijl ook het tooneel had vlam gevat. De tribune en de hierbij behoorende buffetten werden een prooi der vlammen. De schade wordt op 100.000 mark geschat. De oorzaak is nog niet bekend. EEN EI VAN ZEVEN KILO Een reuzen-ei zal, volgens de Croix op de a.s. koloniale tentoonstelling te Parijs volgend jaar te zien zijn: een ei van zeven kilo, eeuwen oud en nochtans niet onfrisch. Het dingetje moet indertijd gelegd zijn door een vogel, grooter dan de bekende struisvogel, doch wiens soort al lang van het aardrijk verdween, de apiomis. Het ei werd te Ambo- vambe, op Madagascar, in de modder gevon den. 't Is niet het eenige in zijn soort, maar 't eenige gave; van andere exemplaren bezit men slechts min of meer groote brokstukken. Een New-Yorksch museum moet voor dit merkwaardig ei een aardig duitje hebben overgehad 3000 dollars, zegt de Croix maar zooals gezegd, de Fransche regeering prefereert er mee te pronken op de a.s. kolo niale tentoonstelling. VALSCHE DUITSCHE SIGARETTEN- BANDEROLLES. Het Twentsch Dagblad Tubantia meldt: Eenige dagen geleden kwam ons ter oore, dat het parket uit Almelo te Enschede had vertoefd om een inval te doen. Uit de door ons ingewonnen informaties is het volgende gebleken De Enschedesche recherche is eenige maan- den geleden op het spoor gekomen van een vrij omvangrijken handel in valsche sigaret- tenbanderolles. Het bleek, dat te Enschede valsche Duitsche sigarettenbanderolles werden gedrukt, welke via eenige tusschenpersonen naar Duitschland werden gebracht om daar verhandeld te worden. Toen men voldoende inlichtingen had gekregen, deed de jusitie een inval in den winkel van J. te Enschede. Het resultaat was, dat een pak met 2500 valsche Duitsche banderolles, elk voor 100 stuks siga- retten, in beslag kon worden genomen. Ook de drukker van deze banderolles, eveneens te Enschede woonachtig werd opgespoord. Het bleek, dat hij de banderolles in opdracht had vervaardigd tegen een vrij lagen prijs. De cliches had hij elders laten vervaardigen. De drukker sehijnt van de affaire niet geheel op de hoogte te zijn geweest. De banderolles werden in cafe's te Enschede tegen vrij hooge prijzen verkocht aan een Duitscher, die ze verder expedieerde. Duitsche belastmgambtenaren hebben ver- klaard, dat de banderolles bijzonder goed zijn nagemaakt. EEN DOODVONNIS. De rechtbank te Essen heeft den 22jarigen smid Haarmann en den 26jarigen mijnwerker Vaupel uit Linden-Dahlhausen ter dood ver- oordeeld. Zij hebben den dag voor Pinksteren den 17jarigen Tybussen een kennis van hen, doodgeslagen en beroofd. Zij hadden gedacht dat hun slachtoffer 30 mark bij zich had en wilden zich daarvan meester maken om naar de kermis te gaan. T. had echter maar 5 mark. De moordenaars hebben hem die afgenomen doch kregen na hun daad wroeging en hebben zich toen bij de politie aangemeld. STELENDE PROFESSOR. Eenige maanden lang werden op geheimzin- nige wijze diefstallen gepleegd in de Pruisi- sche staatsbibliotheek. Volgens een bericht in de Berliner Montags- post is de verklaring thans gevonden. Deze diefstallen, hoofdzakelijk platen uit oude wer- ken betreffende, werden gepleegd door een algemeen bekend professor in de orientale wetenschappen. Er is gebleken, dat de professor tot deze diefstallen kwam, omdat hij ondanks zijn tal- rijke publicaties, onder bittere armoede te lij- den had, daar voor zijn vak slechts geringe belangstelling heerscht. Hij verkocht de platen aan kunsthandelaars. TOT DUSVER ONBEKENDE D2EREN ONTDEKT. Walter Granger, de leider der palaeontolo- gische afdeeling van Andrews expeditie is uit Mongolie teruggekeerd en bericht de ontdek- king van twintig tot dusver voor de weten- schap onbekende dieren, welke dertig millioen jaar oud zouden zijn. De expeditie heeft verder fossielen gevonden, waaronder verscheiden honderden van uitgestorven dieren, zooals de voorwereldlijke rhinoceros, olifant en herten Er zijn nog groote hoeveelheden fossielen ont dekt, welke echter onaangeraakt zijn gebleven, omdat de expeditie door stormen genoopt was terug te keeren. Men hoopt in de komende lente weer een tocht te ondememen. EEN KAPOTTE STOEL. Een dame had in een park in Parijs op een stoel plaats genomen en haar japon bescha- digd, doordat de stoel niet in goeden toestand was. Zij sprak den pachter aan tot schadever- goeding en deze beriep zich erop, dat hij 60 duizend zitplaatsen onder zijn beheer heeft en dat van hem niet geeischt kan worden een toezicht, waardoor nimmer een soortgelijk on- geval zou behoeven voor te komen. Integen- deel behooren zij, die op dergelijke zetels wen- schen plaats te nemen, zich vooraf zelf te vergewissen of deze in goeden staat zijn. De vrederechter heeft evenwel beslist, dat, daar voor het gebruik van de stoelen een bedrag gevorderd wordt, tusschen pachter en gebrui- ker een huurovereenkomst bestaat en de ver- huurder gehouden is het gehuurde in goeden staat af te geven, en aansprakelijk is voor ge- breken, die het gebruik beletten, ook wan- neer hij deze niet heeft gekend. De gescheurde japon kost hem dan ook 250 francs. AVONTUUR IN EEN STRUISVOGELHOK. Uit Boston wordt een zeldzaam proces ge meld. Een man, die van een heimelijk fuif- partijtje beschonken huiswaarts keerde, kwam in den Bostonschen dierentuin terecht en be- sloot uit vrees voor de drankwetambtenaren of misschien ook wel uit angst voor de huise- lijke ontvangst, zijn roes in een van de dieren- hokken uit te slapen. De gevolgen waren een aanklacht wegensdierenmishandeling. Dit zat zoo: Nauwelijks was de zondaar ingeslapen, of hij werd door kabaal wakker. Hij greep om zich heen en klemde zich aan de hals van een grooten struisvogel. Den strijd, die ontstona, beschreef de aangeklaagde als hoogst drama- tisch. Verschillende malen werd hij door den woedenden struis tegen de wanden van het hok geslingerd. Tenslotte gelukte het hem, het dier bewusteloos te krijgen, door het den keel dicht te drukken. De rechter had nog nooit zulk een geval medegemaakt, veroordeelde hem desalniettemin. Aan de Belgische grens is, schrijft het Alg. Hbl., de smokkelhandel den laatsten tijd hand over hand toegenomen en de op handen zijnde accijnsverhooging wekte het vermoeden, dat speciaal de smokkelarij in gedistilleerd weer haar oude bloeiperiode zou gaan doormaken. Vorige week op een morgen waren de rijks- ambtenaren op het spoor gekomen van een groote smokkelgeschiedenis, die zich reeds geruimen tijd per auto afspeelt. Op dezen och- tend kwam een groote vrachtauto uit de rich- ting Belgie naar Nederland, waarvan de be- stuurder geen gehoor gaf aan stopsignalen der kommiezen. Dezen losten daarop eenige schoten, hetgeen hun collega's alarmeerde, die zich tusschen Berkel en Schaft en Valkens- waard verdekt hadden opgesteld in de nabij- heid van een boerderij. In allerijl versperden zdj den weg met twee landbouwwagens en vier gepunte metalen eggen. De auto, die met klein licht reed, naderde langzaam zigzag over den weg, doch toen de chauffeur de hindernis be- nserkte, ontstak hij de groote lampen, gaf vol gas en stortte zich in donderende vaart op de barricade. Deze werd geheel uit elkaar ge- reden, de auto baande zich een doortocht en ondanks de schoten, die de ambtenaren op den chauffeur en den wagen losten, bleef de bestuurder ongedeerd en wuifde de kommiezen triomfantelijk toe, toen hij met groote snel- heid verdween. Nu de oogst van appelen en peren in vol len gang is en menigeen, vooral fijne soorten, gedurende den winter zoolang mogelijk zal willen bewaren, zij de aandacht gevestigd op het gebruik van turfmolm. De ondervinding, bij het nemen van proeven opgedaan leert, dat de vruchten prachtig blijven, als men ze in turfmolm bewaart, veel mooier dan wan- neer ze op planken of horren worden uitge- legd. Ze verliezen niets van hun geur en rim- pelen veel minder dan bij eenige andere wijze van bewaren. De kosten zijn geen bezwaar, daar de turfmolm jaren achtereen kan ge- bruikt worden als ze 's zomers maar flink gelucht en gedroogd wordt. DE SMOKKELHANDEL AAN DE DUITSCHE GRENS. In verband met den steeds toenemenden smokkelhandel in koffie, tabak, sigaren, siga- retten en chocolade namen de Duitsche auto- riteiten thans langs de Limburgsch-Duitsche grens een proef met het toepassen van stren- gere maatregelen op het verkeer van en naar Duitschland, speciaal uit de kleinere grens- dorpen. De economische malaise, die in heel Duitsch land en ook langs de grenzen sterk gevoeld wordt en de toenemende werkloosheid in Lim- burg, werken den smokkelhandel in de hand. De prijsverschillen der genoemde artikelen hier en over de grens zijn vrij groot, zoodat er voor de smokkelaars wel iets te verdienen valt, ofschoon de meesten z.g. dragerswerk verrichten tegen vastovereengekomen loon of procenten. Vooral op Vrijdag en Zaterdag wordt er heel wat over de grens gebracht. Voor de zakenlui is het Duitsche grensge- bied is de verboden invoer zeer nadeelig. Er is weer gedacht om, evenals tijdens den oor- log voor de grensbewoners bepaalde passen af te geven. DE STAD ZONDER GEVANGENIS. Het gemeentebestuur van Tarascon staat voor een moeiUjkheid, welke zelfs den voort- varenden Tartarin bekend zou hebben. Het is op zoek naar een gevangenis voor twaalf personen, die in voorarrest zitten in afwach- ting van hun berechting. Toen eenige jaren geleden in een vlaag van bezuiniging tal van rechtbanken in de pro- vincie werden opgeheven, viel daar ook de rechtbank van Tarascon onder. Tot dat tijd- stip was het de gewoonte de gevangenen te herbergen in het oude kasteel in de onmiddel- lijke nabijheid der stad. Doch toen de recht bank werd opgeheven werd de gevangenis overbodig geacht, en het kasteel werd door de regeering onder de historische monumenten geclasseerd. Maar n.u is de rechtbank van Tarascon on- langs weer in eere hersteld. De gevangenis echter niet. Met het gevolg, dat de twaalf Tarasconners in een gevangenis te Marseille op hun berechting te Tarascon wachten. Komt hun zaak voor, dan zullen ze In een hotel in de stad moeten worden ondergebracht! ROCKEFELLER LAAT OUDE STAD IN VIRGINIA HERBOUWEN. De Amerikaansche millionnair Rockefeller heeft besloten de vroegere hoofdstad van den staat Virginia, Williamsburg, op zijn kosten in historischen staat terug te brengen. Ten tijde van de Amerikaansche vrijheidsoorlogen was Williamsburg het hoofdkwartier der Fransche hulptroepen onder Lafayette en Rochambeau. Het Fransche gezantschap te Washington werd gevraagd de documenten uit dien tijd, noodig om de stad weer het oud- historische aanzien te geven, op te sporen. Inderdaad heeft men in de Fransche archieven stukken gevonden, die vermelden hoe de stad er destijds heeft uitgezien en Rockefeller kan nu den arbeid laten beginnen. EEN VERJONGINGSKUUR VAN DEN OUDSTEN MAN TER WERELD? Een correspondent van United Press heeft den in zijn laboratorium te Parijs vertoeven- den Dr. Voronof telefonisch gevraagd, of hij bereid is den oudsten man ter wereld, den Turk Zaro Agha te verjongen, als hij herstelt is van de geivolgen van het auto-ongeluk te Brooklyn. Voronof antwoordde: Indien Agha geheel hersteld en weer een normale gezondheid heeft, geen organen zijn aangetast en hij mij op de terugreis ibezocht, dan zal ik niet alleen blij zijn hem te opereeren, doch ook de zieken- huiskosten betalen. Ik zou dit geval als een geschikte gelegenheid beschouwen om de waarde van mijn theorie aan te toonen. Ten slotte betreurde Voronof het, dat hij Agha niet tijdens zijn bezoek in Galifomie heeft ontmoet. GIETEN VAN KAMERPLANTEN. Als een bloemist een plant verkoopt, volgt als regel de vraag: „Hoeveel en hoe vaak moet ik gieten?" Een kort en afdoend ant- woord op deze eenvoudige vraag is niet te geven, omdat allerlei omstandigheden het gieten beinvloeden en degene, tot wien deze vraag gesteld wordt, daarvan gewoonlijk niet op de hoogte is. Water is noodig voor den opbouw van het plantenlichaam, een zeer groot deel van het plantenlichaam bestaat uit water en daar- naast dient het water als transportmiddel van de voedingsstoffen. Het door de wortels opge- nomen plantenvoedsel wordt door het water naar de bladeren vervoerd, waar door schei- kundige omzettingen dit voedsel verder wordt bereid. Al het overtollige water ontsnapt via de bladeren, het verdampt. Planten die sterk groeien en groote, sappige bladeren hebben, verlangen veel voedsel en hun verdampingsoppervlakte is groot, ver langen dus ook veel water. De toestand waar- in de planten verkeeren, of ze in hun groei- of in de rustperiode verkeeren, zijn natuurlijk ook van zeer grooten invloed. Gedurende de rustperiode tracht men met zoo weinig mo gelijk water te volstaan, doch indien de plan- ten gedurende de wintermaanden in een ge- stookte kamer staan, dan wordt men wel ge- dwongen hiervan af te wijken. Daarom plaatst men in de wintermaanden de planten zoo ver mogelijk van de warmtebron af en zoo mo gelijk in een vorstvrije kamer. De manier waarop gestookt wordt en of er vaak gelucht wordt, spelen eveneens een groote rol. Giet nooit willekeurig of met machinale regelmaat, maar alleen dan, als de plant be- hoefte heeft aan vocht. De groote moeilijk- heid is nu maar om te bepalen wanneer zulks het geval is. Nu beveelt men wel allerlei hulpmiddeltjes aan, het kloppen tegen de pot en de kleur der grond en die der pot, doch al deze dingen zeggen den leek zoo weinig, kunnen hem of haar zelfs leelijke parten spelen. Als men de planten water geeft, dan doe men dat goed. Het geknoei van gieten op de schotels onder de potten is verkeerd, uitge- zonderd voor Cyclamen, doch bovendien is het tijdroovend, evenals het gieten boven op de potten. Het meest eenvoudige is de pot in het gietwater zoo lang onder te dompelen, totdat deze geheel van water is doortrokken. Het te gebruiken gietwater moet dezelfde tempe- ratuur hebben als de omgeving en daarom nemen we tijdens de wintermaanden lauw- warm water. We houden de pot zoo lang onder water tot het borrelen der luchtbellen over is en laten dan alles uitlekken, alvorens de potten weer op de schotels te plaatsen. Door dit zoogenaamde doopen wordt tevens de lucht ververscht. Indien men zijn planten gadeslaat ziet men aan het uiterlijk der planten wel of ze vocht noodig hebben en ook in de wintermaanden sproeie men de planten geregeld af. Zieke of kwijnende planten zijn nimmer met meer of meer gieten te genezen, doch moeten uit de pot genomen worden voor een nader onderzoek. Men gaat dan na of de wortels goed gezond zijn, of de aarde ver- droogt of verzuurd is en verwijdere alle zieke of aangetaste wortels. De aarde wordt zoo noodig door betere vervangen en aanvankelijk geeft men weinig vocht. Waar evenwel het verpotten in den winter een ware krachtproef is voor de planten, hierbij worden zeer veel wortelhaartjes vemietigt, gaat men hiertoe niet anders over dan in dringende gevallen. Laat bij het watergeven nooit water op den bodem der schotel staan, want slechts weinig planten zijn tegen een langdurig voetbad be- staand, terwijl het tevens de lucht van onde- ren afsluit. Bovendien blijft dan de aarde onder in den pot te lang nat en gaat gemakke- lijk tot verzuring over. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe. Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden OVER POKKEN EN KLEINE EIEREN. Even een paar korte wenken naar aanleiding van vele brieven die ik in de laatste paar weken kreeg. Ik zal een paar typische brieven ovememen Overloon. Ik heb 100 Wit Leghorn kuikens, grootendeels aan den leg. Nu heb ik er al ver schillende bij die een soort wratjes op de kam en lellen krijgen. Eerst zien ze er geel uit, later komt er een zwarte korst op. Ik heb al eens gedacht aan pokken. De eetlust is goed en ze zijn ook nog heel vlug. Diphtherie geloof ik niet dat er bij is, want het is 's avonds heel rustig in het hok. Gaame vemeem ik van U wat ik doen moet, ze zijn niet ingeent. Rinburg. Wij hebben een ziekteverschijnsel waarvoor wij Uw raad willen inroepen. Ten eerste krijgen de kippen witte puistjes op kam en lellen en na een paar dagen zijn deze zwart en deze puistjes groeien tot de grootte van een vingertop. Later zijn de oogen ont- stoken en het vocht wat uit de oogen loopt is besmettelijk. Waar het loopt is alles zwart. Er is tot nu toe geen dier gestorven maar eten doen ze niet meer. Tweede verschijnselDe dieren hebben een ziekte in den hals, tenminste volgens het ge- luid wanneer zij adem halen en krijgen blauwe kammen. Aan deze ziekte is er een gestorven. Zoo gauw als zij de ziekte hebben eten ze niet meer. Nu heb ik onlangs al een artikel over diph therie en pokken geschreven en moet de lezers daarnaar verwijzen. Ik wil er wel even in het kort op terugkomen, daar er tegenwoordig veel geklaagd wordt over pokken. Beide eige- naars hebben onder hun kippen pokken vol gens de beschrijvingen en de tweede heeft er bovendien diphtherie bij. Ik merk op dat beide ziekten door dezelfde smetstof veroorzaakt worden, die het eene oogenblik uitslaat naar de huid en dan wratjes vormt, die men pok ken noemt, terwijl de andere maal de slijm- vliezen van keel, luchtpijp, neus, traanbuis, oogen ontstoken worden en men spreekt van diphtherie. Hierbij vormen zich gele vliesjes op de slijmvliezen. Als men ze er af krabt, blijft er een bloederige plek over. Of nu de entstof dit jaar minder sterk is, dan wel dat er iets anders aan de hand is, dat we niet weten, maar we zien thans veel pokken en weinig diphtherie. Bij genezing verdrogen de pokwratjes en vallen af. Soms slaat de ziekte op de huid over van den hals en de borst en de dieren zijn dan zeer ziek en sterven. Als geneesmiddel heb ik de enting besproken en als deze bijtijds geschiedt heeft men weinig gevaar van deze ziekte. De zieke dieren kan men behandelen met kopbaden van kaluim- permanganaat. Overigens is er weinig aan te doen en kan men met groote koppels ook niet aan individueele behandeling denken. Maar nu wat anders, iets aangenamers. De jonge dieren die op tijd gebroed zijn, zijn nu aan den leg begonnen en de eieren brengen aardig wat op. Nu krijg ik echter brieven met klachten dat de eieren zoo klein zijn en wei nig opbrengen. Sommigen vragen al of dat beter zal worden of dat ze die kippen maar op moeten ruimen. Jonge kippen die pas aan den leg gaan, leggen steeds kleine eieren, soms wegen ze maar 40 gram, soms 42, 45 a 50 gram. Ik heb van mijn eigen jonge kippen ook eieren van 47 gram, hoewel deze gebroed zijn uit groote eieren en de hanen eveneens van groote eieren gebroed zijn. Kippen die in den zomer aan den leg gaan zijn meestal zeer vroeg ge broed en vroegbroed kuikens gaan jonger aan den leg dan laatbroed kuikens. Het gevolg is dus dat ze nog niet zoo goed ontwikkeld zijn en in verhouding kleinere eieren leggen dan jonge hennen die wat later gebroed zijn en ook in verhouding later aan den leg gaan. dus beter uitgegroeid zijn. Kippen die dus later in den herfst aan den leg gaan, leggen ook grootere eieren om te beginnen. Nu scheelt mij dat op vandaag 4 cent per ei, voor de kleine maak ik 5 cent en voor de groote 9, doch er is niets aan te doen. Kippen die direct groote eieren leggen zijn meestal dieren die erg laat beginnen te leggen, die z.g. niet vroegrijp zijn en zulke kippen zijn over het algemeen slechte legsters, hoewel niet altijd. Bovendien zal een kip die begint met kleine eieren te leggen, minder kans heb ben op inwendige verwondingen. Het lichaam van de kip went dan als het ware vanzelf er aan om grootere eieren te laten passeeren. Vaak is het gevolg van te groote eieren in het begin dat de legdarm uitgeperst wordt en dat geeft weer aanleiding tot allerlei misSre. Wij behoeven ons bij goed gefokte kippen absoluut niet bezorgd te maken als ze in den beginne kleine eieren leggen, dat wordt van zelf beter. De vraag is nu maar, hoe lang mag dat duren Dat hangt natuurlijk voor een groot deel af van het ras der kip, de erfe- lijke eigenschappen en het voer, maar als regel kunnen we verwachten, dat de kip eieren gaat leggen van 57 gram, als zij on- geveer 30 k 40 eieren gelegd heeft. Sommige kippen blijven steeds kleine eieren leggen en dat is vaak een emstige fout van den fokker, die bij zijn fokdieren wel op groote productie, maar niet op flinke eieren gelet heeft. Zoo heeft ons land op het oogenblik een leelijke strop met een paar toomen Hollandsche kip pen op een intemationale legwedstrijd in En- geland. Ik ben daar onlangs geweest en het was niet aangenaam op de hokken te zien, dat deze Hollandsche kippen wel flink gelegd hadden, doch onder aan de lijst stonden om dat ze haast allemaal te kleine eieren legden. Holland legt het daar op dien wedstrijd tegen andere landen leelijk af. Behalve kleine eieren leggen pas beginnende jonge hennen soms ook eieren zonder schaal of dunschalige eieren. Ook daarover behoeft men zich niet ongerust te maken. Bij jonge kippen zijn vaak de legorganen nog niet ge heel gereed om met voile kracht te werken en zoo wil het dan wel eens gebeuren dat de dooiers wel snel gevormd worden, het eiwlt eveneens, doch de kalkklieren achterblijven. Ook dit gebrek verbetert bij goedgefokte en goed gevoede jonge hennen heel spoedig. Dr. TE HENNEPE. RATIONALISATIE TOT VERLAGING VAN DEN KOSTPRIJS. In de onlangs te Ter Neuzen gehouden al gemeene vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft de Voor- zitter, de heer Ir. J. A. Kalff, oud-directeur der Nederlandsche Spoorwegen, een openings- rede gehouden, waarin aan een tweetal pun- ten bijzondere aandacht werd gewijd. De heer Kalff sprak, na op den moeilijken toestand van de industrie in de tegenwoordige crisis te hebben gewezen, allereerst over de rationalisatie van het bedrijfsleven om te ko men tot verlaging van den kostprijs. Deze rationalisatie kan als gevolg hebben, dat bij denzelfden arbeidsduur, het zelfde aantal ar- beiders en de zelfde hulpmiddelen, de produc tie wordt vergroot of dat door invoering vein nieuwe of betere machines de kostprijs kan worden verlaagd. De vergrooting van de productie kan op zeer verschillende wijze worden verkregen, b.v. door een juiste organisatie van den arbeid, door het gebruikmaken van de meest gun- stige omstandigheden, waaronder* het werk moet worden verricht, of van de juiste oogen- blikken, waarop in verband met vermoeid raken van den arbeider, onderbreking door rustpoozen moet plaats vinden, door een goede inrichting der werklokalen, juiste wijze van het plaatsen van machines, door psycho- logisch technisch onderzoek een beroepskeuze om er toe te geraken, dat de meest geschik- ten voor bepaalde werkzaamheden worden aangewezen enz. Deze rationalisatie zal overal moeten plaats vinden, niet het minst bij het administratieve gedeelte der fabrieken en op de bureaux waar niet zoozeer van een directe productiever- grooting kan worden gesproken. Van het grootste gewioht is rationalisatie in groote administratieve diensten, zooals de departe- menten, Rijksinstellingen, Provinciale Grif- fies, Gemeente-administraties enz. Wat dit betreft verklaarde de heer Kalff, dat zij, die eenige jaren lid zijn geweest van de* Bezuinigingscommissie wel weten, hoe systeemloos promoties plaats vinden, hoe dik- wijls onbeteekenend werk, aanvankelijk ge- daan door een schrijver of klerk, als het maar lang, men kan ook zeggen langzaam genoeg wordt verricht, de basis vormt voor promotie tot adjunct-commies, commies of hooger. Dwang tot inkrimping van het kader komt eigenlijk nooit voor. Het is noodig, dat de Minister zijn Departe- ment kent en dit ook inderdaad beheert. Im- mers de gang van zaken op ieder der Departe- menten, de daar heerschende geest, de zoo hoog noodige aanpassing van het daar ver- richte werk aan het maatschappelijk leven zijn van grooten invloed op den welvaart van het land, dat iedere Minister, die daaraan zijn aandacht wijdt, meer dan aan de politiek, het land een weldaad zou bewijzen. Op deze wijze zouden tonnen bespaard kun nen worden en zouden verdienstelijke ambte naren, die er gelukkig ook zijn, en die met groote toewijding hun taak verrichten, de bezoldiging krijgen, die hun toekomt. Wat dit betreft wees de heer Kalff er nog op, dat het besluit van den Gemeenteraad te Amsterdam om het inkomen van het gemeentepersoneel over de geheele linae te verhoogen met dit begrip van rationalisatie flagant in strijd is en dat hier politieke motieven hebben voorge- zeten, waardoor de ecnomische mogelijkheden gewoon ter zijde worden geschoven. De volgende maal hopen wij op het andere gedeelte van de rede in te gaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6