Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. bihnenlanp. buitesland. Feuillet on» vertellin g e n. Maandag 13 Oct. 1930. No. 8591. GROOTE BRANDEN OP LOMBOK EN BORNEO. BRABANTSCHE BRIEVEN. VAN VOOKBEREIDINGEN VOOR DE KOMENDE VOLKSTEELING. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft de gemeentebesturen medegedeeld, dat door bem pogingen worden aangewend personen te vinden, die tegen geringe goeding of gratis, genegen zijn bij de om ver- aan- staande volkstelling als tellers op te treden. Indien deize pogingen slagen, zullen nadere mededeelingen volgen. De Minister wqst er voorts op, dat onder zijn aandacht is gebraeht de wenschelijkheid om in de kerken op de groote waarde van een juiste invulling dei kaarten de aandacht te vestigen. Hoewel hij hieromtrent geen voorschriften wenscht te geven meent hij toch dezen maatregel aan de gemeentebesturen in overweging te moe- ten geven. WAAROM DE V.A.R.A. YVOENSDAG AFGEBROKEN WERD. De secretaris van de Radio-Omroep con- trole-commissie, de heer E. Weber, deelde, op een desbetreffende vraag van de redactie van Het Volk" mede, dat de passage in de rede van den heer Zwertbroek, waarin critiek werd geoefend op het regeeringsbeleid mzake den zenderbouw, geleid heeft tot de afbre- king. De commissie meent n.l„ dat door deze critiek de openbare orde is bedreigd. De regeering ontving een telegram van den resident van Bali en Lombok, meldende, dat in den middag van 7 October J.I. een hevige brand heeft gewoed in de dessa Kalijaga, on- derafdeeling Oost-Lombok. Er hadden geen peraoonlijke ongelukken plaats. Ongeveer 150 huizen, benevens vele gavulde paddischuren zijn verbrand. De schade is niet bekend. De oorzaak ligt vermoedelijk m onvoorzichtigheid bij het koken in de nabij- heid van een paddi-schuur. Van den resident der Zuider- en Oosteraf- deeling van Borneo werd een telegram ont- vangen, meldende dat in den nacht van 5 op 6 October j.l. te Sembilang brand is uitgebro- ken Twee woonhuizen en 80 pintoes zijn ver brand. De schade bedraagt ongeveer 116.000. VOOR DE VEILIGHEID IN DE BINNENVAART. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende bepalingen omtrent derzoek naar scheepsrampen op de bir wateren. Aanleiding tot het indienen van dit werp heeft de Minister gevonden in de om- standigheid, dat hier te lande een op deugde- lijk onderzoek berustende statistiek van scheepsrampen, overkomen aan binnenvaar- tuigen, niet bestaat, zoodat geen voldoende inzicht kan worden verkregen in de mate van veiligheid in de binnenvaart en in de van sommige zijden bevestigend beantwoorde vraag of het noodzakelijk is maatregelen treffen, welke die veiligheid, meer bepaalde- lijk wat de navigatie betreft verhoogen. De Minister acht het daarom wenschelrjk voor binnen vaartuigen een regeling te tref fen welke, terwijl in groote lijn het onderzoek krachtens de schepenwet wordt gevolgd, een deskundig onderzoek naar aard en oorzaak mogelnk zal maken. Ter vermijding van kosten wordt van de diensten der scheepvaartinspectie zooveel mo gelijk partij getrokken. on- binnen- ont- DE MOEILIJKHEDEN IN DE DRAAD- EN DRAADNAGEL-INDUSTRIE. De moeilijkheden waarin de draadindustrie, in het bijzonder die van draadnagels, verkeert, hebben in verband met besprekingen in de Rijkscommissie voor werkverruiming, geleid tot een nieuw onderzoek in aansluiting aan dat hetwelk in 1928 had plaats gevonden. De resultaten van dit nieuwe onderzoek hebben den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid doen besluiten tot de instelling van een commissie, met de taak een onderzoek in te stellen naar de moeilijkheden, welke de Nederlandsche draad- en draadnagelindustrie ondervindt en naar de maatregelen, die kun- nen strekken tot versterking dier industrie, daarbij mede de vraag overwegende, of het mogelijk en wenschelrjk is in Nederland een walswerk op te richten. Deze commissie zal bestaan uit de heeren C. J. Ph. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid, mede als voorzitter; ir. A. Groothoff, lid van den raad van beheer der Gemeen- schappelijke Mijnbouw Maatschappij Billiton; prof. ir. F. K. Th. van Iterson, directeur der Staatsmijnen; ir. G. A. Kessler, directeur van het Hoogovenbedrijf en J. H. de Wit, bednjfs- chef bij de firma Everts en van der Weijden, te Helmond. Als secretaris zal optreden mr. J. Gerntsz, secretaris van de Rijkscommissie voor werk verruiming. EEN MAALGEBOD? Moet ernstig bestudeerd worden. Het Alg. Hbld. schrijft: Het feit, dat er gesproken wordt over de mogelijkheid van een maalgebod is aanleiding, om nu reeds even nader op zulk een maat regel in te gaan. Allereerst de vraag, of de tarweprijs mder- daad hopeloos is. Welnu, het feit, dat de no- teering op de Groningsche beurs tot beneden 7 (Rotterdam 8.—is gedaald, terwijl zij o-edurende de zwarste crisisjaren van 1884 1890 gemiddeld nog f 8,80 per 100 K G. be- droeg zegt voldoende. Temeer, wanneer men beden'kt, dat het jaarlijsch inkomen van een landarlbeider toen 280 bedroeg, tegen meer dan f 900 thans. De hoogte van dit loon als bestaansbasis geheel in het midden laten- de, moet toch gezegd, dat de verhouding tot den productenprijs verkeerd is en lang niet vergezeld echter van een aanzienlijke vermin- dering der opbrengst van den bodem. Met den lageren levensstandaard, zoo als die in ver- scheidene graanprodiuceerende landen wordt aangetroffen ,valt niet te conourreeren, even- min als met de protectionistische monstruosi- teiten, die hebben gemaakt, dat de tarweprijs te Berlijn en Parijs ongeveer twee keer zoo hoog is als te Gron'ingen en Rotterdam. Om dan nog maar te zwijgen van het fraaie stelsel der dumping, waaronder sommige graan- producten hebben te lijden. Wanneer men het er over eens is, dat graanrechten in alle opziohten uit den booze zijn voor ons land, eivenals het instel'len van een tariwemonopolie, kan men gaan denken over het invoeren b.v. van een maalgebod, d.w.z. de verplichting, om bij de broodberei- ding meel te gebruiken, waarin een bepaald percentage meel van in Nederland verbouwde tarwe is opgenomen. Wil een dergelijke maatregel werkelijk hel- pen voor de it 60.000 bunder tarwe, die in ons vaderland wordt verbouwd, dan moet het percentage met beleid worden vastgesteld. Maar ibovendien moet dit percentage veran- derlijk zijn, omdat indien het effect sor- teert en de inlandsche tarweprijs inderdaad tot een behoorlijk bedrag stijgt men een uitbreiding der cultuur moet veiwaehten en dientengevolge een verbreking van de aan- vankelijk vastgestelde verhouding, zoodat dan correctie noodig wordt. In andere landen bestaat reeds een maal gebod; zoo is b.v. het percentage in Frankrijk 90, in Zweden 50 en in Duitschland 80 De gevolgen van de broodqualiteit van een vermenging van een flink percentage, b.v. een vierde deel, binnenlandsche tarwe, al dan niet speciaal gedroogd met de harde manitoba dienen afgewacht te worden, maar dat het brood er behalve wat „anders", slechter door zal worden, behoeft geen noodzakelijke resul- taat daarvan te zijn. V66r den oorlog, toen verreweg de meeste inlandsche tarwe in het brood verwerkt werd, was de qualiteit 66k goed trouwens. Het is waar, dat slechts 7 van onze totale oppervlakte bouiwland met tarwe be- teeld wordt; 66k is waar, dat ons land per jaar gem 600 millioen KG tarwe invoert en slechts 150 a 170 millioen K.G. produceert, doch even waar is, dat de tarwebouw op het oogenblik met prijzen van 78 in de verste verte niet rendabel is en dat een maatregel die den nood kan verzachten, d.w.z. den prijs brengen op b.v. f 12, tenminste recht heeft op overweging in dezen nood-tijd. Aan den anderen kant echter moet men 66k bedenken, dat er tevens verschillende bezwa- ren aan een eventueel maalgebod verbonden zullen blijken. In de eerste plaats importeert ons land niet slechts groote hoeveelheden tarwe die evenmin als de inlandsche geheel voor broodmeelbereiding worden gebruikt doch bovendien voert het zeer veel tarwe- meel in; vorig jaar zelfs 125 millioen K.G. en in het jaar daarv66r 75 millioen K.G. Hoe nu eventueel te handelen met dit meel Vermen- gen met het product, ontstaan door vermaling van uitsluitend Nederlandsche tarwe? Daar- tegen bestaan bazwaren; in de eerste plaats volgens deskund'igen technische; doch in de tweede plaats komt, dat zulk een handel- wijze omslachtig en duur zou zijn, zonder dat iemand daar voordeel van heeft. Immers, een gedeelte van het geimporteerde meel gaat rechtstreeks van den importeur naar de bak- kers, terwijl de rest eerst nog den meelhande- laar passeert. In ieder geval zal controle op de naleving van een eventiueel maalgebod verre van eenvoudig en dus ook verre van goedkoop zijn, omdat zij zich niet kan bepalen tot 'het malen", doch zich, om effectief te zijn wel degelijk 66k dient uit te strekken tot den meelhandel, c.q. de bakkerij. Wat zou het baten .indien onze meel-fabrieken al een pro duct vervaardigen, dat een zeker percentage inlandsch vervat, terwijl de bakkers het on- versneden buitienlandsche product koopen van meel-handel of importeur? Tenslotte is er nog de quaestie van den broodprijs, 't belang dus van de groote^ massa broodverbruikers. Of de broodprijs nu erg zou behoeven te stijgen door een eventueel maal gebod d.w.z. door een maatregel, die ten doel heeft, een gedeelte van slechts edn der prijs- bepal'ende factoren op een normaal niveau te brengen? Wij meenen van niet, want anders zou het brood op het oogenblik even abnor- maal goedkoop moeten zijn, als de tarweprijs laag is. Al is het een veelvoorkomend ver- schijnsel, dat de prijsbeweging van grondstof en eindproduct (in klein- en groothandel) geen gelijken tred houdt. Al deze dingen zullen ernstig onder de oogen moeten worden gezien, alvorens men een be- sluit neemt, want de zaak is wij noemden slechts 66nige voortoeelden lang zoo eent- voudig niet als zij wel lijkt! Tenslotte willen wij nog een algemeene op- merking maken en dat is deze: het niet-agre,- jche deel ^inzer vaderlandsche bevolking moet bij de appreciatie van steunmaatregelen als een maalgebod, waardoor het eenigermate wordt beperkt in de vrije keuze van de samen- stelling van een zijner voedingsmiddelen, in gedachten eens even teruggaan naar een ande ren crisistijd, de jaren 19141918. Ook toen werden beperkende maatregelen ingevoerd, dwz. de boeren werden gedwongen, een deel van bun grasland te scheuren, hun oogsten af te geven en genoegen te nemen met van oveheidswege gedecreteerde prijzen, dit alles met een beroep op den nood der tijden, waar onder vooral dat niet-agrarische deel gebukt <»ing. Die zelfde boeren doen thans, nu de tarweprijs en de suikerprijs tot 7 zijn ge daald omgekeerd een beroep op de mede- werking van de anderen en dat kan ons op zicbzelf niet onredelijk voorkomen! EEN POLITIE-UNIVERSITEIT. Reeds eenigen tijd geleden is in Engeland het plan gevormd een politie-universiteit te stichten. Een commissie, door het ministerie van binnenlandsche zaken benoemd, heeft de zaak onderzocht en er een rapport over uit- gebracht. Het rapport verklaart dat inderdaad aan een dergelijke onderwijsinstelling be- hoefte bestaat. De rapporteurs zijn van mee- ning, dat deze hoogere politieopleidmg alle takk'en van poldtiedienst moet omvatten en dat ze niet moet dienen voor het aankwee- ken van specialisten. De opleiding zou twee jaar duren. Het eerste jaar zou worden be- steed aan voordrachten en instructie over alle onderwerpen, nuttig voor den politiedienst. In het tweede jaar zouden de belangrijkste on derwerpen in voortgezette studie grondiger worden behandeld. Onderwerpen voor studie zouden o.a. moeten zijn: de Engelsche taal, geschiedenis, algemeene rechtsbeginselen dienst-administratie, bureau-methoden, geo- grafie, ethnologie (volkenkunde). In de opleiding zouden tevens zijn begrepen studiereizen, teneinde de politie-ambtenaren de gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van buitenlandsche politie-systemen en werkwijzen. Een keuze-commissie zou moeten bepalen, welke leden van de politiemacht voor de opleiding in aanmerking komen. De candi- daten zouden het examen voor hoofdagent reeds moeten hebben afgelegd, oeneden 35 jaar zijn en vijf jaar dienst achter den rug hebben. Zij, die het hooger politie-onderwijs met goeden uitslag hebben gevolgd, zouden een diploma krijgen, dat, indien het ,,met lof is verkregen, vergezeld zou gaan van een be- looning in geld. De universiteit zou gemiddeld per jaar 50 leerlingen kunnen hebben; zij zouden moeten worden gekozen uit de politie- korpsen van Engeland en Wales. De kosten voor het gebouw en zijn uitrusting met de noodige leermiddelen worden geschat op 150 duizend pond sterling. De jaarlijksche kosten van deze politie-universiteit worden geschat op 70.000 pond sterling. De rapporteurs stel len tenslotte voor dat de ambtenaren, die de universiteit met goed gevolg hebben afgeloo- pen, een graad zullen krijgen ..Police College Certificate" geheeten en dat zij overeen- komstig de in Engeland voor alle graden gel- dende gewoonte de letters P.C.C. achter hun namen zullen vermelden. langrijke vraagstukken beraadslaagd, maar het wordt toch ook tijd dat men daar eens ernstig een groot en zorgvuldig opgezet vredesmobilisatie-plan gaat ontwerpen, dat dadelijk in werking gesteld kan worden, wan neer er een oogenblik van groote spanning intreedt. Er hangt aan alien kant genoeg be- duchtheid in de lucht, om zulk werk te recht- vaardigen. TER NEUZEN, 13 October 1930. HANDELSREGISTER. Wijzigingen: Centraal Sigarenmagazijn, Axel, Nieuw- straat, winkel in tabak, sigaren en sigaretten. Uitgetreden eigenaar M. WiemeerschVer- schuren. Nieuwe eigenaar; J. F. M. Dieleman, Axel De handelsnaam is gewijz-igd in: „Nieuw Londen". Wordt ook handel gedreven in dames en heerenconfectie. L. Deij, Burgemeester Geillstraat 8, handel in landbouwprod. Verhuisd naar Markt 23. Rotterdamsche Bankvereeniging, Nieuwstr. 6. Ontsl. procuratiehouderH. E. A. Bruwiere. Benoemd tot procuratiehouder: B. J. Schrei- der. P. J. Visser, Markt 23, handel in automo- bielen, reparatie en verhuurinrichting. Over- ledenP. J. Visser. De handelsnaam is gewij- zigd inL. Deij Co. Venn.L. Deij en Jvan Dixhoorn. Opheffingen Wed. G. F. Doens, IJzendijke, Oranjestraat D 285, molenaar. Vereffenaar: Wed. G. F. DoensDusarduijn, IJzendijkeGebroeders Schelleman, Zaamslag, Spui D 26, vlasserij; P. B. Verheije, St. Kruis, N.E. 36, vlasserij. Ver effenaar: P. B. Verheije, St. Kruis. keuringsdienst van vvaren in HET GEBIED GOES. Wat het Kon .beslu'it betreft, dat de moge- liikheid schept, om 10 aardappelmeel in het brood te mogen verwerken, deze maatregel is natiuurlijk genomen, met het oog op de Veen- kolonien, die met groote, practische onver- koopbare voorraden aardappelmeel zitten. Dit voedzame, practische niet aan bederf on- derhevige nationale product voor een deel via het brood te „loozen", zou geen bezwaar be hoeven te zijn in dezen zwarten crisistijd. Bovendien moet uit van rijkswege genomen proeven zgn gefoleken, dat de qualiteit, de smaak en de voedingswaarde van 't d.w.z. brood, er "niet" onder lijdenT integendeel zou het brood gedurende langeren tijd „versch b ij- ven, terwrjl de korst bruiner en het midden er blanker door zou worden. Echterde eenvoudige toestemming om 10 aardappelmeel in het brood te werken, zal o.i. weinig of geen effect sorteeren, dus seen grootere vraag naar dat product doen ontstaan en dddr gaat het toch om! Wil de regeering de aardappelverbouwers dus werke- liik helpen, dan dient zij de mogelijkheid en wenschelijkheid nauwgezet te onderzoeken van een „gebod". En dat heeft weer zijn bezwaren en moeilijkheden. Het meelgebruik voor witte broodbereiding in ons land stellende op 10 a 12 millioen baaltjes van 50 K.G., zou zuk een maatregel by 10 dus tot gevolg hebben een extra-afzet van 50 h 60.000 ton aardappelmeel (de uitvoer bedroeg in het afgeloopen jaar 115.000 ton en in 1928 ruim 88.000 ton). Niet alleen echter, dat alvorens tot zulk een betrekkelijk ingrijpenden crisis-maatregel zou worden overgegaan de regeermg ana- loge vraagstukken en bezwaren zou moeten tere productiviteil van den landarbeid, ver- met inlandsch tarwe-meei; u geleken bij; 40 a 50 jaar geleden! Nu is het vrijwel onmog'elijk, om de land- arbeidersloonen nog lager te maken, dan ze al zijn, als gevolg van het slechte rendement van het akkerbouwbedrijf, en daarom wordt hier en daar reeds de mogelijkheid besproken, om, gegeven de onmogelijkheid, om op een intensief akkerbouwbedrijf den kost te verdie- nen dan maar over te stappen op een ver doorgedreven arbeids-extensieve cultuur, hoe wel dit uit den aard der zaak zeer vele land- airbeiders, die nil nog een loontje verdienen, overbodig zou maken. Men zou dan zijn cul- tuurwijze dus verplaatsen in de richting van het concurreerende buitenland, b.v. Amerika, de bak-tecbnische" gevolgen moeten bestu- deeren van een eventueele comtoinatie -der twee Immers door zoowel de fabrieksaard- appeiverbouwers met hun 40.000 bunder als de tarweverbouwers ad 60.000 bunder helpen, door in het broodmeel zekere percen- tages aardappelmeel en inlandsche bloem^te doen opnemen, zou de samenstelling 1 1 brood wel een zeer groote verandering onder- gaan, zoodat onderzoek naar eventueele ver- I andering 66k van de qualiteit geboden is. i Van de „toestemming", om aardappelmeel bii de broodbereiding te verwerken verwach- ten we echter niets, omdat geen bakker er 1 spontaan toe zal overgaan. ONRUST IN DE HOOGE POLITIEK. De teekenen dat het met de stoffelijke en zedelijke onbwapeniing in de wereld, en meer bepaaldelijk in Europa, niet vordert schrijft de N. R. Crt. vermeeideren zich. Het con- gres van de Fransche radicale en socialistisch- radicale partij levert er een nieuw bewijs van. De toon die daar gehoord is, uit den boezem van een partij die pacifistische doeleinden na- streeft, was moedeloos. Bertrand de Jouvenel, de zoon van den be- kenden senator, verklaarde er dat, naar zijn meening, bij den tegenwoordigen toestand noch de Volkenbond noch het tractaat van Locarno noch het pact Briand-Kellogg een oorlog konden verhinderen. Als redenen voor zijn zwartgalligheid noemde hij de Poolsche couloir, den toestand in Italie, de werkloos- heid, de tegenstellingen tusschen groote oeco- nomische belangen. In een door hem ingedien- de motie drong hij aan op waakzaamheid tegen de groeiende euvelen van de commu- nistische en de fascistische bewegingen en vermaande hij de democratische partij-en, front te maken tegen het overdreven nationalisme een weerklank van de waarschuwing dus die onze minister van buitenlandsche zaken te Genhve heeft laten hooren. Herriot, een oude kampioen voor vrede en verzoening, bevestigde dat de radicalen voor den vrede wilden blijven werken, maar zonder Frankrijk in gevaar te brengen. Van de op- rechte verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland hing de vrede eigenlijk af en wan neer de niet te bereiken was, zou het nutte- loos zijn, verder den vrede te zoeken. De Romeinsche correspondent van de i emps heeft in een door ons weergegeven bericht de aandacht erop gevestigd dat de vemieuwing van het directorium der fascistische partij m Italie verscheidene voormannen uit de irre- dentische beweging uit de aan Zuid-Slavie grenizende streken in het partijbestuur heef gebraeht. Het fascisme legt zoodoende na- druk op de groote beteekenis die het aan ver schillende vraagstukken van de Italiaansch- Zuid-Slavische grensstreken en aan den ge- spannen toestand daar hecht. Aldus de Fransche correspondent. Aan den o-espannen toestand valt helaas niet te twij- felen want de Italiaansche koopvaardij bliift er een vreemde gezindheid of buitengewoon slecht stuurmanschap tegenover Zuid-Slavi- sche vaartuigen aan den dag leggen. Na e Karadjordje is in het begin der maand weer -het Zuid-Slavische motorschip Sloga m de Adriatische Zee geramd. De verbolgenheid m Zuid-Slavie en andere Slavische landen over de uittartende wijze waarop jonge Sloween- sche terroristen door de Italiaansche overheit terecht zijn gesteld, is nog niet geheel be- I daard. De regeering te Belgrado heeft me krachtige hand gevaarlijke anti-Italiaansche uitspattingen verhinderd. Opmerkingen die de Romeinsche Tribuna bij de wijzigingen in de samenstelling van het directorium maakt, zijn zoo dreigend dat men te Belgrado en elders in Europa de ooren spit- sen zal. Giuriati is, zegt zij, aan het hoofd van het directorium gesteld, omdat hij een temperament bezit „passend bij de groote ge- beurtenissen en de historische omstandig- heden die in voorbereiding zijn". Het feit dat de Duce hem heeft uitgezocht beteekent, „dat de partij en de natie nog uren van beproevmg het hoofd zullen moeten bieden". Niet alleen het temperament van Giunau, maar ook dat van een Italiaansch journalist verschilt van dat van een West-Europeaan en zulke groote woorden zijn in Italie gang- baarder dan bij ons. Maar het Italiaansch temperament blijft toch gevaarlijk, wanneer het zich niet alleen in woorden, maar ook m daden bljjft uiten. Te Geneve heeft men opmeuw over vele be- Aan het verslag over het dienstjaar 1929 van den keuringsdienst van waren in het ge- bied Goes, is het volgende ontleend: Gedurende het verslagjaar werden door de keurmeesters wederom geregeld de verschil lende plaatsen, waar eet- en drinkwaren wor den behandeld, bereid of bewaard, geinspec- teerd. Wat den algemeenen toestand betreft kan in de winkels van geleidelijken vooruit- gang worden gesproken. Er is den laatsten tijd een duidelijk waarneembaar streven bij de winkeliers om hun zaken aan meer moderne eischen aan te passen. Bij nieuw- en verbouw wordt steeds meer zorg besteed aan de bewaring der eetwaren door het aanbrengen van afgesloten uitstal- kasten, deugdelijk afgesloten winkelbakken en doelmatige indeeling der beschikbare ruimte. Ook in de bakkerijen, waar bij de inspecties scherp wordt toegezien op zindelijkheid van de bakkerij en het gebruikte gereedschap, is vooruitgang te bespeuren. In vele bakkerijen zijn de oude ovens vervangen door heetelucht- of heetwaterovens. Als gevolg van het plaat sen van deze ovens ondergaat meestal ook de bakkerij zelve een grondige verandering en verbetering. Ook de electrificatie van de pro- vincie is van invloed op de bakkerijen, daar het nu gemakkelijker wordt om tot machi- naal kneden over te gaan. Wanneer er bij de inspecties blijkt, dat er iets aan het bedrijf hapert, wordt met de be- treffende winkeliers of bakkers overleg ge- pleegd om hierin verbetering of verandering te brengen. Blijkt bijv. dat het brood een te laag gewicht aan droge stof heeft, dan wordt met de bakkers nagerekend hoeveel deeg zij moeten afwegen in verband met de door hen gebruikte hoeveelheid grondstof. Dergelijke voorlichting wordt over het algemeen zeer op prijs gesteld. Evenals vorige jaren werden ook in dit jaar weer vele monsters melk onderzocht, die een te laag percentage vet in droge stof bevatten. Gedeeltelijk -moet dit toegeschreven worden aan het groot aantal kleine bedrijfjes en de weinige zorg die aan selectie van het vee be steed wordt. In meerdere gevallen was het echter een gevolg van ongelijk verdeelde melk- tijden en het niet mengen van de melk van alle koeien na het melken. Nadat op dit laatste geregeld is gewezen, is er op vele plaatsen verbetering ingetreden. Met het geven van voorlichting tot stalver- betering werd doorgegaan. Het groote voor- oordeel tegen een groepstal, dat in Zeeland zeer sterk is, gaat zoetjes aan verdwijnen. De resultaten, die op de meer modem ingerichte stallen worden verkregen, bewijzen duidelijk, I dat zoo'n stal zeer veel voordeelen heeft boven een zgn. Zeeuwschen stal. Op een goed inge- richten groepstal kunnen de koeien veel zinde- J lijker worden gehouden, wat de melkwinning ten goede komt; bovendien geven zij een aan- merkelijke besparing aan stroo en arbeid. De boeren die hun stal hebben laten veranderen en nu over eenige jaren ervaring beschikken, zijn de beste propagandisten voor den groep stal. De controle op de huisindustne ging op de- zelfde wijze door. Het pellen van garnalen te Vlissingen vond niet meer plaats, te Brou- wershaven daarentegen breidt deze industrie zich nog steeds uit en komt men soms han- den te kort. Wat het pellen van garnalen in de woningen betreft, hierop valt weinig meer aan te merken; een geregelde controle maakt dat de menschen zorgen, dat het pellen op izindelij'ke wijze geschiedt. In Amemuiden wordt bijna uitsluitend gepeld voor de visch- venters. De verpakking van bonbons in de woningen bepaalt zich uitsluitend tot de gemeente Bres- kens, waar drie groote suikerwerkfabrieken zijn. Ook hier wordt geregeld controle uitge- oefend. De omstandigheden, waaronder ver- pakt wordt, geven geen reden tot aanmer- kingen. Het verpakken gebeurt bijna uitslui tend op den namiddag, als bet gewone huis- werk afgeloopen is en wat de toestand in de woningen zelf betreft, deze is alleszins gu-i- st-ig te noemen. Bovendien wordt ook door of namens de fabrikanten zelf controle uitge- oefend. De inspecties geschiedden dit jaar weer vol gens aan den dienst bijgehouden lijsten, zoo dat deze en de genomen monsters zooveel mogelijk gelijkmatig verdeeld zijn oyer alle gemeenten in verhouding tot het zielental. Ook werden af en toe op Zondag en Zaterdag- avond melkmonsters genomen. Tevens werden de markten en kermissen bezocht en nagegaan of de waren behoorlijk werden bewaard en afgedekt. Het aantal door de keurmeesters - verrichte inspecties bedroeg 9785, waarbij 344378 partijen ter plaatse werden gekeurd. 5 In het laboratorium werden 11895 monsters aan een meer uitgebreid onderzoek onderwor- pen. Bij dit onderzoek bleken 1253 monsters niet aan de gestelde eischen te voldoen. In vele gevallen waren deze afwijkingen van niet veel beteekenis en werd met waarschuwen volstaan. Was dit wel het geval, dan werden de voorraden vernietigd of aan den fabrikant teruggezonden. Bij het vernietigen werd er zooveel mogelijk rekening mee gehouden, of deze waren, nadat ze voor menschelijk voed- sel ongeschikt waren gemaakt, voor dierlijk voedsel of technische doeleinden konden wor den bestemd. Ulvenihout, 6 October 1930. Menier, 't Is zeuven uren in d'n avond en al 'n dik uur braandt de laamp. Zem- men weer aan de klok leggen te prutsen en 'm ge- lijk gezet mee de groote gouwen wijzerplaat, die er asm d'n hemel hangt. Amico, 'k wouw da ze daar toch 's mee d'r klevie- ren afbleven, van die klok. Wa-d-is 't toch eigentlijk 'n kinder- achtig flaauwekulleke, 'n soort van sjaante- clairisme, om te perbeeren d'n dag 'n stukske langer te maken! Of-t-ie van illestiek is. Sjaante Clairisme ja, waant zooas dieen haan dooht dat de zon opkwam omdat ie kraaide, zoo dochten die honderd kamerlejen dat d'n dag langer wier as ze d'ren tik- kert verzetten. Honderd? Negenennegentig! Eene was 'r te verstaandig veur en da was... 'nen boer. En zooas da meer gaat: toen emmen ze hem veur gek verklaard! Da's teugeswoorig 't gemakkelijkste wat er is: veur gek te worren aangezien. Dan hoefde niks aanders te doen as oew verstaand te gebruiken Waant nimme nouw n-ie kwalek: as ze 'r nouw toch z66 van overtuigd waren, asda ge d'n tijd maar te verzetten had om de zon aan 'n touwke te emmen, ollee, waarom gaan ze dan nie veul verder en verzetten d'n scheur- klender Dan kunnen ze in de Hondsdagen mee sneeuwballen gooien en mee de Kersemus erebeesejs eten Da^k daar nog 's op trugkoom ge wit keb al di'kkels over da gefriemel aan die klok gesjamfoeterd da komt, omda 'k kort- gelejen 'n stuk in de kraant gelezen eb van 'nen stadsohen mensch, die na zooveul jaren wakker is geworren. Ja, lang slapen is nouw eenmaal stads. Me leeren op school wel allemaal as dat d'n mergenstond goud in z'nen mond hee maar as me groot zijn, dan is da goud van 's mer- gens vier uren opstaan, olleen veur d'n boer en daarom bijt d'n boerenstand nouw op 'n houtje zekersTerwijl ze in de stad meer goud in d'ren mond emmen zitten, Zondags Maar as Trui aan hee as ze naar de kerk gaat. da's dan nie 't goud van d'n mergen stond, da's 't goud van de taandendokters. Keb onder m'n klaanten van m'nen gruun- tenwagel wefkes zitten, as die d ren mond opendoen, dan is 't of d'n hemel opengaat...! Ollee, ge mot me goed verstaan: 'k wil nie zeggen dat die d'ren mond zoo gr66t is, zukke dingen denk ik olleen maar as t na n klaanten aangaat maar z66veul goud blinkt er dan in die moelekes, ziede! Ja, jonk; da zijn nouw mee recht wefkes, die mee gin goud zijn te betalenNouw, daar zijn d'r bij, die 't ook we&rd zijn, horre! Da blijft onder ons natuurlijk. Ik ben 6k nie van bordpampier gemoktMaar dan zoude zelvers oew reksdaalders motten maken, zooas d'n dieen hier in 't Ginneken. Hij had ze gemokt om kermis te gaan houwen in Princenhage, waant dahr lag da-d-eigen moksel in de laaikes van kasteleins na de kermis. De fabrikaant zit nouw in de petoet. Maar genogt. Daar ga-g-et nouw allemaal nie over. 'k Wouw er dan ditte van zeggen: ge kun nie geleuven hoe belabberd of 't is, as oew klok, die altijd geloopen hee, as die groote gouwen hemelklok in eenen 'n vol uur van streek is. Heel d'n dag lopt deurmekare as geschifte melk. Nouw, 't is ok 'n geschifte affaire, 's Aves mee de zon op oew gezicht de bedstee in en vlakt dan Trui ok nie weg, die heel d'n dag op d'n akker is deurgewermd! En. 's mergens de koeien 'n uur te laat, waant die trekken d'r eigen van menier pustoor z'n torenklok ok gin steek aan. En waarveur allemaal? Omdat de stadsche men schen— waant daar koom't op neer 's mer gens nie uit de krullen kunnen komen, as d ren wekker huillie nie beetneemt! Omdat d'n wekker acht uren aangift, staan z'om zeuven uren op! Motte nog peulen? Daar emmen wij de last van! En k zouw er nikske van gezeed emmen g'ad, was t nie da k in de kraant nouw pas gelejen da stuk las, waarin allemaal dingskes stingen as ik jaren trug al gezeed em. En as ze daar nouw wakker gaan worren, ollee, dan za 'k ze mee m'nen brief nog 'n hekstra-porreke in d'r lend-en geven, zooas Trui da 's mergens altijd doet. Da's zooveul as d'ren goeiemergen. Dalek in stijl! Witte meteen wa-d-oew heel d n dag weer te wochten staat. Ollee, gaat er's uit snurkert", en dan met een zo'n dink in oewen rug. Ok goeiemergen! Die is nouw sabiet wakker, ee! As 'k 's 'nen keer wa laat ben 's aves. dan gelijk as ik d'n klink van de deur oplicht, spring z'omhoog en zit mee m'nen dubbel- loops, die op de beddeplaank leet, in gevechts- houding klaar. Neee, as zij toevallig dieen nacht op da Curaqaosche fort geslapen had, ha! dan was dieen slaampaamper Urbieno nog me gelukkig gewiest! Da zeg 'k oew! Al had ze'm mee d'npot op z n gezicht motten slaan, maar d'r uit was ie gewiest. En daar is heelegaar gin kwaad mee be- doeld teugen dieen kapitein die van de week veur is motten kommen, horre. Waant laat ik oew eerlijk zeggen: as t mijn overkomen was, ha'k ok deus week veur d n krijgsraad gesbaan. Waant da-dee k altij nog liever as mee'nen hoop gotjes in oew lijf en 'nen steen onder 't zaand in Curasao. Waant West-Indie verdedigen mee drie man en nen pe6rdekop, 'n houteren tenk, 'nen botten sabel en 'nen mieterejeur waarvan de veur kepot is ollee gift da baantje dan maar aan d n deurweerder van de belasting! Ik eb er tebak van. amico. Da's pap-eten mee n'en vurk. 1 Da's dunne op 'nen riek. En 'k zou nie zeggen as van Speijk: „dan liever de locht in 'k zou zeggen as Borren: ,,dan liever de least i jnt" Mee zulk kwaai gereedschap sneuvelen bedaankt. A]ol,f Maar't zal wel losloopen mee m. k Geieur nie as da ze'm veul kwaad zullen doen. waant zooveul emmen wij er allegaar wel van m de gaen gekregen, as da ze t in d n Haag krek as mee da klokgepruts t allemaal veul beter wiesten! Waant toen d'n kapitein daar kwam en zn legerscharen op 't appel liet komen, toen be- stingen z'n regimenten te samen uit zeuvenen- tachtig man, de merketenster meegeteld. En toen ie om troepen vroeg, toen stuur- den ze 'r nogzeuven mee botte sabels. erebeesjes aardbeien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5