BUITENLAND. 8F0RT. #1MENGDE BBRIGHTEN, DE VERPACHTING VAN DOMEIN- GRONDEN. DE VARA ZAL DEN STAAT IN RECHTEN AANSPREKEN. DE VERDEELDHEID ONDER DE ENGELSCHE CONSERVATIEVEN. VOETBAL. geen enkele zendtijidregeling kunnen worden gemist. De Regeering is overtuigd, dat de toestand op radioomroepgeibied nog veel kan worden verbeter'd, doch zij is eveneens van oordeel, dat die venbetering slechts kan wor den verkregen, indien de groote amroep- organisaties bereid zijn op voet van gelijk- heid mede te werken om tot een meer be- vredigenden toestand te geraken. Overigens verwijst de Regeering naar de beraadslagingen naar aanleiding van de in- terpellatie-Alibarda. Met betrekking tot de uitzendingen naar Ned.-Indie wordt getraelit een regeling te vinden, die de moeilijkheden, welke zich daar- bij voordoen, zooveel mogelijik zal onder- vangen. WERKELOOSHEID. De stygende lyn. Het Alg. Hbl. schrijft: Het Internationale Arbeidsbureau te Geneve publiceert maandelijks de werkloosheidscijfers, zooals die door de officieele statistieken in de verschillende landen worden aangegeven. Hoe- wel de methoden volgens welke deze cijfers berekend worden niet in alle landen hezelfde zijn (niet overal wordt het begrip werkloos eender geinterpreteerd), en de cijfers dus on- derling niet zonder meer kunnen worden ver- geleken, blijkt er wel uit dat in bijna alle landen de werkloosheid algemeen toeneemt. Het merkwaardige is daarby dat dit euvel zich geenszins beperkt tot landen die een vrij- handelspolitiek voeren, maar zich eveneens en in sterke mate voordoet in landen waar het protectionisme hoogtij viert. Waaruit voor de zooveelste maal blijkt dat de gevolgen van een economische wereldcrisis niet kunnen wor den verholpen door maatregelen in de richting van economische isolatie van individueele staten. Voor de bestrijding van een wereld crisis is internationale samenwerking noodig. Economische internationale tarievenstryd kan het kwaad slechts verergeren. Wij laten de cijfers nu verder voor zichzelf spreken In Duitschland bedroeg het aantal werk- loozen einde Augustus van dit jaar 1.947.811 tegen 883.002 aan het eind van Augustus 1929. Meer dan het dubbele dus. In Oostenrijk wa- ren de cijfers respectievelijk 156.124 en 101.845 een stijging dus met ruim 5 Belgie ver- toont tegen eind Juli 1930 een aantal volledig werkloozen van 15.202 en gedeeltelijk werk- loozen van 48.580 tegen 4.037 en 16.452 voor eind Juli 1929. Dat beteekent dus byna ver- viervoudiging. Canada heeft 18.473 werkloo zen aan het einde van Juli 1930 tegen 6.003 een jaar geleden. Verdrievoudiging. Engeland wijst tegen eind Augustus 1930 aan: 2.119.648 werkloozen tegen 1.198.882 een jaar geleden. Verdubbeling bijna. Voor Italie zyn de cijfers 399.604 tegen 236.316, verhooging met meer dan de helft. Voor Nederland eind Juli 1930 vergeleken met een jaar geleden 25.772 en 12.030. Verdubbeling. Voor Polen 170.665 vol ledig en 70.597 gedeeltelijk werkloozen tegen 84.300 en 89.639. Een vermeerdering dus met 150 van de totaal werkloozen. Roemenie 23.236 tegen 3.909, of bijna verachtvoudiging. Zweden 26.147 tegen 20.048. Tsjecho-Slovakye 37.853 tegen 16.859. Ruime verdubbeling. Ver- eenigde Staten 22 der arbeiders op eind Augustus 1930 tegen 9 in 1929. Styging met bijna 150 Frankrijk maakt een zeldzame uitzondering. Ook daar is het aantal werkloozen sedert Augustus 1929 ruim verdubbeld, doch slechts van 403 op 964, hetgeen ten opzichte van de landsbevolking miniem mag heeten. Ook by de andere landen moet men de landsbevolking natuurlijk in aanmerking nenjen om een juist beeld te krijgen. Merkwaardig blijft echter de stygende lijn der werkloosheid over de gan- sche linie. Uitgezonderd... Rusland, waar eind Juli 1929 nog 1.310.000 aanvragen om arbeid on- vervuld waren tegen 785.700 aan het eind van Juni van dit jaar maar Rusland is een ge- val apart. De staat kan er als communis- tisch werkgever arbeid scheppen zonder zich te bekommeren om rendabiliteit. Voor ver- liezen en schade is de Russische natie onder dit regiem ongelimiteerd goed. De ,,dumping"- praktijken, die alleen mogelijk zijn ten koste van de materieele behoeften van het Russische volk zelf, bewijzen dat. Samenvattend, en met een schatting der werkloosheid in die landen die geen statis tieken wenschen te verstrekken, komt het Arbeids-Bureau tot de conclusie dat er op dit oogenblik ongeveer 12 tot 15 millioen werk loozen in de wereld zijn. Dat is een aanwijzing van de ernst van de crisis, die de wereld doormaakt. Dat behoort een aansporing te zijn voor internationale sa menwerking bij het zoeken naar de interna tionale geneesmiddelen voor deze economische ziekte die niet lokaal is en niet lokaal afdoend kan worden bestreden. AFSCHEID INSPECTEUR-GENERAAL VAN HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. Donderdagmiddag heeft in restaurant „De Twee Steden" te 's Gravenhage de huldiging plaats gehad van den aftredenden inspecteur- generaal van het Nijverheidsonderwijs, den heer H. J. de Groot. Uit alle oorden van het land waren de- ver- tegenwoordigers van ambachtsscholen, van nijverheidsscholen en dergelijke instellingen naar Den Haag gekomen om den grondlegger van het nijverheidsonderwijs hun hulde te brengen en dank te betuigen voor het geweldig vele, dat hij voor dit onderwijs heeft verricht. Ook een groot aantal autoriteiten was bij de huldiging aanwezig. De minister van On derwijs, mr. J. Terpstra, was door ongesteld- heid verhinderd by de plechtigheid tegenwoor- dig te zijn. Namens hem was aanwezig jhr. mr. C. Feith, secretaris-generaal van het de- partement van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen. Oud-minister dr. J. Th. de Visser als voor- zitter van het huldigingscomite sprak een rede uit. Gevolgd door verschillende andere sprekers. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit van 16 October is H. J. de Groot, inspecteur-generaal van het nijverheids onderwijs te 's Gravenhage, benoemd tot com- mandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van Financien de volgende vragen gesteld Is den minister bekend, dat in den Prins Hendrikpolder (St. Philipsland) domeingron- den zijn verpacht voor f 220 per H.A. Acht de minister dezen prijs niet aanmerke- lijk te hoog in dezen tijd van malaise? Is de minister bereid, verlichting van pacht toe te staan, indien tegen ontheffing over- wegend bezwaar bestaat? Kan de minister mededeelen, tot welke pry- zen Kroon- en Staatsdomeinen in het land zijn verpacht, met opgave van de gronden in de verschillende provincies GROOTE ONRUST IN ZEELAND WEGENS s HET OPZEGGEN VAN HYPOTHEKEN. Het Tweede Kamerlid de heer Weitkamp heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen ge steld: 1. Is het den minister bekend, dat in land- bouwkringen, voornamelijk in Zeeland, groote onrust heerscht wegens het, naar aanleiding van de huidige landbouwcrisis, opzeggen van vele hypotheken op landelijke eigendommen? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid maat regelen te nemen, ten einde, door wettelijke voorziening of tijdelijken steun, te voorkomen dat de landbouwers door de dreigende moei lijkheden ten onder zouden gaan? HANDELDRIJVENDE MIDDENSTAND. Gelijk bekend, is vanwege de afdeeling Han del en Nijverheid van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, een reeks bij- eenkomsten belegd, welke bedoelt aan de werkzaamheden der onderafdeeling Midden- stand van genoemd departement meer be- kendheid te geven. De eerstvolgende dezer bijeenkomsten, waartoe verschillende vereeni- gingen op het gebied van den detailhandel zijn uitgenoodigd, zal plaats hebben op Woens- dag 5 Nov. a.s., des namiddags 2 uur in het gebouw van het departement. Vereenigingen, die er prijs op stellen tot bijwoning van een dezer byeenkomsten te worden uitgenoodigd, worden verzocht daarvan aan den chef der afdeeling handel en nijverheid kennis te geven. Dank zij aanzienlijken financieelen steun van rijkswege, alsook van de zijde der Kamers van Koophandel en Fabrieken, zal binnenkort de stichting Economisch Institituut voor den Middenstand hare werkzaamheden kunnen aanvangen. De commissie van bijstand, die den raad van beheer van advies dient, zal tegen Maandag 17 November a.s. tot een eerste vergadering te 's Gravenhage worden bijeengeroepen. Door de Kamers van Koophandel en Fabrie ken te 's Gravenhage en te Rotterdam zyn onderscheidenlijk tot leden der commissie aan- gewezen de heeren M. Kropveld en J. H. Don- ner. Verschillende andere colleges en we ten - schappelijke instellingen zijn eveneens uitge noodigd zich in de commissie te doen ver- tegenwoordigen. HET BELGISCHE INVOERVERBOD VOOR NEDERLANDSCH VEE. Ten aanzien van den invoer van Neder- landsch vee in Belgie heeft te Brussel een onderhoud plaats gehad tusschen een verte- genwoordiger van den Nederlandschen Vee- artsenijkundigen dienst en het hoofd van den Belgischen dienst. Men kwam daarbij tot overeenstemming om- trent verscherpte maatregelen, in Nederland toe te passen met betrekking tot het voor uitvoer naar Belgie bestemde vee. In verband hiermede werd in uitzicht ge steld, dat de wederopenstelling der Belgische grens, zoodra het mond- en klauwzeer in de Belgische quarantainestallen zal zijn geweken in gunstige overweging zal worden genomen. Op grond hiervan is het niet uitgesloten, dat wellicht reeds uiterlijk 1 December de her- opening der Belgische grens voor het Neder- landsche vee kan worden tegemoetgezien. Aangezien in den regel slechts op den len en 15en van elke maand het betreffende vee in Belgie kan worden ingevoerd, zou in dit geval de invoer slechts 6en of hoogstens twee- maal zijn belemmerd. Een exporteur van op 16 October jl. uit Leeuwarden naar Belgie verzonden vee, dat aldaar wegens het lijden aan mond- en klauw zeer werd geweigerd, doch bij terugkomst te Leeuwarden volkomen gezond bleek te zijn, heeft, naar het Hbl. meldt, zich thans tot de Belgische autoriteiten gewend om schadever- goeding. EEN AARDVERSCHUIVING. Tengevolge van de in den laatsten tijd ge- vallen hevige regens heeft in het Soekaboe- mische aan aardverschuiving plaats gehad. Door deze aardverschuiving werden 16 inland- sche huizen meegesleept, welke tenslotte in de eveneens door de hevige regens gezwollen ri- vieren stortten. Hierbij werden 8 mannen, 8 vrouwen en 9 kinderen, alien inheemschen, meegesleurd. Twee werden gered; 23 lijken zijn gevonden. De anderen werden tot nu toe niet ontdekt. Er bestaat weinig hoop, dat de tot nu toe nog niet gevondenen geborgen kunnen worden, daar er kans bestaat dat de lichamen door de strooming der rivier naar zee zijn gevoerd. Naar het Hbl. meldt, zal de VARA den staat der Nederlanden in rechten aanspreken we gens het onrechtmatig verbreken van de rede- voering, welke de secretaris van de VARA op Woensdagavond 8 October te Leiden heeft ge- houden. Mr. Van der Goes van Naters te Heer- len zal hierbij voor de VARA als rechtskundig adviseur optreden. Het Hbl. verneemt verder dat de radio-omroep-controlecommissie offi- cieel de VARA nog niets van de verbreking hiervan heeft meegedeeld, aangezien het ant- woord over deze kwestie nog een punt van bespreking in de commissie uit maakt. Gelijk voorzien was schrijft de N. R. Crt. - heeft de verkiezingsstrijd in het Londen- sche district Zuid-Paddington, een volbloed conservatief district, waar twee vorige malen de Tory-candidaat niemand tegen zich had ge had, een treffende uitkomst gehad. De Uiits'ag zou al opmerkelijk geweest zijn, als Beaverbrook's candidaat vice-admi- raal Taylor den officieelen conservatieven can didaat Lidiard dicht op de hielen gezeten had, maar hij blijkt dien nu zelfs met 941 stemmen verslagen te hebben. Dit beteekent dat Zuid- Paddington invoerrechten op voedsel aan het conservatieve beschermingsprogram wil toe- gevoegd hebben. Het jammerlijk schisma in de gelederen der conservatieven wordt er door te prijk gesteld, ook al heeft de groote ver gadering van conservatieven Baldwin pas met overweldigende meerderheid gelijk gegeven dat hij van zulk een leus nog niet gediend is en vooreerst de vrije hand wil behouden. Men gaat zich nu afvragen, of die meerderheid werkelijk zoo aaneengesloten afkeerig was van Baeverbrook's postulaat en of velen hun- ner bij het uitbrengen van hun stem niet veel- eer hebben laten bewegen door antipathie tegen de onkiesche, schreeuwerige methoden waarmede de krantenlords Baldwin dag in, dag uit te lijf gaan. Het is een tragische toestand voor de oude trotsche partij der Tory's. Aanvaardt zij ten slotte de belasting op voedsel, dan heeft zij alle kans een algemeene verkiezing te ver- liezen, want het is geen verlokkende leus voor een partij om te moeten aankondigen, dat zij, aan het bewind gekomen, het dagelijksch brood duurder zal maken. Blijven de officieele lei- ders zich echter van Beaverbrook afwenden, dan zal de scheuring onder den invloed van een fellen dagelijkschen krantenveldtocht ver- moedelijk nog grooter worden en dalen de verkiezingskansen der conservatieven even goed. Zuid-Paddington was, zooals gezegd, een vast conservatief bolwerk en daar kon men het lijden dat twee conservatieve candi- daten van verschillende schakeering elkaar op leven en dood bevochten, omdat de zetel toch conservatief zou blijven. Maar er zijn tal- rijke districten waarin de meerderheid der conservatieven veel kleiner is en als zij zich daar bij een nieuwe verkiezing splitsen, moet dit uitloopen op het verlies van een conserva tieven zetel en winst voor de arbeiderspartij of de liberalen. Vooral de arbeiderspartij, die nu nog in de minderheid is, ziet door de ver- deeldheid onder de conservatieven haar papie- ren rijzen en behoeft nu niet meer zoo beducht te zijn voor een algemeene verkiezing, als wan- neer de geheele conservatieve partij eensge- zind met een protectionistisch program kon aankomen ter beguicheling van de tienduizen- den kiezers die in den waan verkeeren dat be- scherming aan den nood van nijverheid en han del een einde zal maken. Beaverbrook en Rothermere, die in het strijdperk zijn getreden om Baldwin te ver- slaan, treffen nu met elken lanssteek de reeds uit vele wonden bloedende conservatieve partij en de twee andere vrijhandelspartijen kunnen dit met droge oogen aanzien. DE ANTWERPSCHE TENTOONSTELLING. Nu de wereldtentoonstelling te Antwerpen op het punt staat te worden gesloten, is men aan het rekenen gegaan ten einde de belang- stelling van het publiek in cijfers te kunnen omzetten. Reeds is berekend dat er voor een bedrag van 30 millioen francs aan toegangskaarten voor de tentoonstelling is verkocht, zoodat het aantal bezoekers op ruim zes milloen kan worden geschat, dat is ongeveer twee millioen meer dan op de tentoonstelling te Brussel in 1910. In die 30 millioen francs zijn niet inbe- grepen de 7 millioen francs, welke de 166.994 abonnementen opgebracht hebben. De ontvangsten van de afdeeling Vlaamsche Kunst hebben meer dan twee millioen beloo- pen, waaruit dus blijkt dat deze tentoonstel ling door zeven tot achthonderdduizend per- sonen is bezocht. TER NEUZEN, 3 NOV. 1930. EEN HEEMAF-AVOND. Zooals in dit blad was aangekondigd, werd jl. Vrijdagavond in het Concert- en Bioscoop- gelbouw alhier door een der ingenieurs van de „Heemaf" te Hengelo een voordracht gehou- den over de toepassing en keuze van electro- motoren en apparaten in het modeme bedryf. De opkomst was zeer druk. Beihalve vele gebmikers van motoren, eigenaars of leiders van bedrrjven waren ook tegeniwoordig de waamemend directeur en leeraren der am- baohtsschool met een 50tal leerlingen dier in richting. Ter inleiding werd een uiteenzetting ge geven van de werking en fabricage van elec- tromotoren, en in het bijzonder naar voren gebracht de geweldige beteekenis die de udt- vinding der S.K.A.-motoren heeft gehad. Dit systeem motor werd een 9tal jaren geleden uitgevonden door een ingenieur der ,,Heemaf" en deze vinding eener Nederlandsche industrie was van meer dan gewone beteekenis, daar zij een ommekeer heeft gebracht in het bou- wen van electromotoren over de geheele wereld. De inleider wees er op, dat, bij de vele groote zaken die in ons land worden tot stand gebracht ,ook deze vinding in een na-, tionale indusrtrie streelend is voor ons natio- naliteitsgevoel. Aan de hand van lantaamplaatjes werd hierop een beeld gegeven van de ontwikke- ling van mechanische beweegkracht, van af de meest primitieve tot de ontwikkeling waarin deze heden gekomen is, met de zeer krachtige electromotoren. Nadruk werd er opgelegd, dat ook elec tromotoren, al zijn ze zoo eenvoudig als de S.K.A., gefabriceerd te Hengelo door het met 2000 personen werkend nationaal bedrijf de ,,Heemaf", een goed en zorgvuldig onderhoud vereischen, zullen ze steeds goed functio- neeren. Na deze uiteenzetting werd gepauzeerd en konden de aanwezigen nader kennismaken met een serie tentoongestelde motoren. Vervolgens werd vertoond een film van hiet bedrijf der „Heemaf" te Hengelo, op de ver- vaardiging van onderdeelen, den bouw en de montage van motoren, de verzending, op de groote motoren die zijn gebouwd voor het bedrijf der staatsmijnen in Limiburg, op de electrische locomotieven zoowel voor de Nederlandsche spoorwegen als voor Indie, op een electrisch gemaal in Friesland, emz. enz., waardoor men voldoende den indruk krijgt te doen te hebben met een respect afdwingend bedrijf. Dat is ook het geval, wamneer ver- filmd wordt het uitgaan der fabriek en men ziet den drom personeel die de fabrieken ver- laat. Ook de humor is niet vergeten. Tot slot wordt vertoond hoe Amerika Nederland ziet. Men krijgt dan een kijkje in het bedrijf der ,,Heemaf" waarbij een groep, voorname lijk meisjes, in Volendamsch costuum het be drijf uitoefent. Ze hebben blijkibaar in die opname zelf veel plezier. Het was een interessanten avond. DE SLUIS TE TER NEUZEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt De liiberale senator graaf de Kerckhove de Denterghem, oud-gouvemeur der provincie Oost-Vlaanderen, heeft een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, den heer Hymans, over de kiwestie der te Ter Neuzen te bouwen nieuwe zeesluis, ten be- hoeve van de haven van Gent. Minister Hy mans deelde mee, dat hij zich in verbinding had gesteld met zijn collega van openbare werken van Caenegem, en dat deze de noo- dige instructie heeft gegeven, opdat de tech- nische studie van deze kwestie ten zeerste zal worden bespoedigd. Onmiddellijk nadat deze studie is voltooid, zal de Belgische regeering een stap doen te 's Gravenhage. ZONDAGSCHOOL-ARBEID. Donderdag 6 Nov. a.s. zal het 150-jarig be- staan van de Zondagsoholen feestelijk wor den herdacht in het Leger des Heils, des 's middags om 5 uur voor kinderen en 's avonds 8 uur voor coders. Voor deze ge- legenheid zullen, in samenwerking met de Christ. Jonge Mannenvereen. ,,Bidt en Werkt", spreken de Weleerw. Zeergel. heer Dr. Cazemier, officieren van het Leger des Heils en anderen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 1 November stonden als werkzoekenden (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werk loos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven Transport en losse arbeiders 178, zeelieden 6, nachtwakers 1, timmerlieden 12, fabrieks- arfjeiders 5, stokers 2, tremmers 2, brood- foakkersknechts 1, chauffeurs 1, opperlieden 2, metselaars 2, totaal 212. De aanmeldingen bedroegen: Maandag 113, Dinsdag 116, Woensdag 114, Donderdag 111, Vrijdag 73 en Zaterdag 93. STORM EN REGEN. We gelooven, dat het een geluk is geweest dat de Westsluis zoo tijdig hersteld was, dat de vele schepen, die op de reede voor den oesterput alhier op de Schelde geankerd lagen, vodr het stormweer der laatste dagen hebben kunnen opschutten. Indien toch, waar zodveel schepen bijeen lagen, een of meer der groote stoomers bij zulk weer op drift geraakt was, zouden ongelukken vermoedelijk niet zijn uit- gebleven. Het stormweer zal hier en daar niet zonder gevolgen zijn gebleven. Uit de hoofdstad van ons land, uit Amsterdam, wordt, behoudens van omgevallen boomen en schoorsteenen e.d. gemeld, dat een 35 meter hooge torenkraan is omgevallen. Gelukkig heeft het neerstorten van dit duizenden kilo's wegende gevaarte geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. Het waterpeil, dat in de polders toch reeds tot een hoog peil was gestegen en vele lande- rijen heeft onder water gezet, is, als gevolg van den aanhoudenden zwaren regen, nog zeer verhoogd. Daarbij doet zich ook weer het ge val voor, dat bij Westenwind het water der Schelde niet zoover wegvloeit en ook korter ebt, waardoor de natuurlijke loozing op laag- waterpeil veel minder is dan in normale ge- vallen. Ook het lage stadsgedeelte alhier, heeft weer te lijden van den enormen regenval ty- dens hoogwater. Gisterennamiddag stonden Elleboog, Acherweg, Roeiersgang en ook een deel der Vlooswijkstraat blank. Na vallend water en het ophouden van de regen was het water spoedig van de straat, doch hedenmor- gen kwam de overstrooming opnieuw voor en door den hoogblijvenden stand van het Scheldewater kon weinig worden gespuid. Het electrisch pompgemaal by de haven is van te geringe capaciteit om bij zoo'n regenval het water van de straat te houden. 't Is daar- om te hopen, dat de regen wat ophoudt, of- schoon de vooruitzichten en barometerstand daarop nog niet wijzen. Konden we nu als was 't maar over een gedeelte dachten we beschikken over het ons jl. Vrydag vanwege de Heemaf in film vertoonde Friesche elec trisch gemaal, dat niet minder dan 250 M3 water per minuut verzet. Dddrmede zouden we al een heel eind komen! Wanneer zich zulke feiten voordoen, is het toch niet te voor zien, dat men, zooals bij de discussie in den gemeenteraad jl. Donderdag werd beweerd, een oplossing nog een jaar of 4 zal moeten worden uitgesteld. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van oe- smettelijke ziekten over de week van 19 tot en met 25 Oct. in de provincie Zeeland be droeg: Febris typhoidea (buik-typhus) Clinge 1 (in een gezin waar reeds febris typhoidea voorkwam). Roodvonk: Graauw en Langen- dam 3, O. en W. Souburg 1, Vlissingen 3, Diphther.ie: Heinkenseand 7, Zierikizee 1. Encephalitis na inenting kwam niet voor. VRIJZINNIGE HERVORMDEN. De Vereeniging van Vrijizinnige Hervorm- den te Middelburg richtte zich in Juli ander- maal tot de Kerkvoogdij met het venzoek aan de Vrijizinnige lidmaten een deel van de door hen betaald wordende belastingpenniingen te restitueeren, ditmaal in den vorm van een vergoeding voor elke, door de Vereeniging be- legde openbare godsdienstoefening in haar Kerkgebouw door Ned. Herv. predikanten ge- leid. Ook ditmaal werd het verzoek afgewezen zonder dat de Kerkvoogdij gebruik maakte van de aangeboden mondelinge toelichting op het verzoek. Een tegenstelling vormt deze houding met die der rechtzinnige kerkvoogdij te Hengelo, die aan de Vrijizinnige lidmaten een reductie gaf van 50 ZIJN VROUW GESTOKEN. Zaterdagavond ontmoette te Middeliburg K. M. zijn vrouw, die hem en zyn kinderen in den steek liet en met wie hij woorden kreeg. M. bracht zijn vrouw een vrij emstige, doch niet levensgevaarlijke wond aan den hals toe. Zij werd naar het gasthuis overgebracht, terwijl M. werd aangehouden. SAS VAN GENT. Hoog water. Tengevolge van de in de laatste periode ge vallen hevige regens hebben wy en de plaatsen hoogerop gelegen weer grooten last van het overtollige water. Even over de grens naar den kant van As- senede uit staan de z.g. Meerschen, de lage weilanden en broekgronden weer totaal onder water en, gezien de overmatige neerslag van de laatste dagen, zal de toestand eerlang weer van dien aard worden, dat verschillende be- woners langs de polderleidingen hun woningen voor een tijdlang zullen moeten ontruimen. Verleden week stonden de achterhuizen by verschillende bewoners reeds onder water. Van alle zijden bereiken ons dezelfde klach- ten. In de omstreken van de Belgische plaat sen zuidwaarts gelegen staan verschillende toegangswegen blank en met de akkers is het niet veel beter geschapen. Veel lfteine boertjes, die hun aardappelen, bieten en graanmijten op hun landeryen heb ben ingekuild of opgestapeld zien tot hun schrik het natte element de vruchten van hun moeizamen arbeid te gronde gaan. Een ramp te meer bij de andere teleurstel- lingen, die zij gedurende den natten oogsttijd reeds hebben ondervonden. Een Belgische boer vertelde mij heden een droevig staaltje van de leelijke parten, die hem het water reeds gespeeld heeft. ,,Ik zag het water langzaam een stuk land overdekken, waar ik verschillende ..graven" d.z. kuilen, met aardappelen en voederbieten gemaakt heb. Meenende nog alles, of tenminste een ge deelte in veiligheid te kunnen brengen, liet ik onmiddellijk met een dubbel span erheen rij- den om alles bij mij op 't hof onder dak te brengen. Maar met geen mogelijkheid is het my mogen gelukken ook maar het minste weg te halen. De paarden zakten tot aan de knieen in den modder en de kar verdween tot aan de bak in den sponsachtigen bodem, zoodat ik „nillens willens" gedwongen was mijn pogingen te staken. t Ik trachtte met geweld uit het moeras te geraken, doch bij een poging om een uitweg te vinden verspeelde ik tot mijn groote schade en teleurstelling ook nog een wiel van myn eenige ,,kerre". Wat kon ik anders doen, dan ze op het land te laten liggen en te zorgen, dat mijn paarden er nog met ongebroken pooten uit den akker geraakten. >Gij kunt mij gelooven of niet, maar zoolang als ik boer ben, heb ik zoo'n toestand nog nooit meegemaakt. Een tweede en een derde schetste zijn toe stand al even zwart en ellendig. Het is een worstelen tegen den dood, een strijd met een onoverwinnelijken vijand, dezen kamp met het water. Is het wonder, dat onder dergelijke omstandigheden den boer de moed in de schoe- nen laat zakken en dat hij in sornberen wrok tegen de weerbarstige elementen en ongun- stige vooruitzichten zijn gewone opgewektheid verliest. SAS VAN GENT. Een dezer dagen is een schippersknecht in dienst van den te Rotterdam woonaohtigen schiipper T. alhier liggende met zijn schip, van boond weggeloopen met medeneming van verschillende goederen. De politie stelde 'n onderzoek in, met het resultaat, dat de schip- perslknecht zekere A. v. B. die inmiddels voorbvluchtig was, te Maastricht kon worden aangehouden. Hij is ter beschikikmg van de Justitie gesteld. (Midd. Crt.) KOEWACHT. Gemeenteraad. Op Donderdag jl. kwam de vergadering in openbare vergadering bijeen, waarby tegen- woordig waren alle leden, behalve de heer J. D. v. d. Vijver. Na opening door den Voorzitter komt aan de orde: wegsverbetering KoewachtZuid- dorpe. De voorzitter geeft inlichtingen over deze wegsverbetering onder overlegging der teeke- ningen en raming van kosten. Rekening hou- dende met de beschikbare gelden is de breedte van den weg bepaald op 4.20 M. Deze zaak wordt langdurig besproken, waar- aan door alle leden wordt deelgenomen. Tenslotte wordt met algemeene stemmen besloten het plan der wegsverbetering goed te keuren en aan de Provincie in te zenden, ver- gezeld van eene aanvraag om een renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen ad f 60.000, af te lossen in minstens 30 jaren. Tevens wordt de noodzakelijkheid besproken tot het aanleggen van een rywielpad vanaf de kom dezer gemeente tot de grens van Zuid- dorpe. Aangezien de gemeente niet in staat is om de kosten van een rywielpad te betalen wordt besloten steun te vragen uit het Rykswegen- fonds. Daarby zal worden opgemerkt: dat bedoelde weg een van de belangrijkste wegen is van Zeeuwsch-Vlaanderen; dat in deze gemeente aan rywielbelasting jaarlijks wordt betaald minstens /3000, ter wijl de gemeente over geen meter rywielpad beschikt, welke toestand zeer onbillyk mag genoemd worden enz. enz. Bij deze bespreking wordt meermalen naar voren gebracht, de bestaande regeling betref fende het onderhouden van wegen en rijwiel- paden De eene gemeente heeft lange wegen te onderhouden, soms meer dan 15 K.M. De an dere gemeente niets dan een klein gedeelte weg in de kom, terwijl toch de wegen ten dienste van iedereen zijn en door iedereen worden gebruikt. Bedoelde voorschriften hadden redenen van bestaan in den tijd, dat overal tolrechten wer den geheven. Deze belasting kwam ten goede aan de gemeente die met het onderhoud was belast, doch nu sinds jaren alle tollen zijn af- geschaft, moesten bedoelde voorschriften reeds lang gewijzigd zijn. Het onderhouden der wegen moet komen ten laste van het alge meen. Men mag de eene gemeente niet ver- plichten 15 K.M. weg te onderhouden en de ander b.v. 5 K.M. of niets. Verschillende gemeenten, voornamelijk de grensgemeenten, worden door de uitgaven van het onderhouden der wegen onbillijk bezwaard. De Voorzitter vraagt of nog een der leden het woord verlangd. Niemand hiertoe zijn verlangen te kennen gevende sluit de voorzitter de vergadering. GROEDE. Donderdag had alhier op het tramwissel ,,Groede-Veldzicht" een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Terwijil de landbouwer H. C., staande op den korten dissel, bezig was bieten te lossen. ibegon het paard, dat voor den wagen was ge- spannen, vermoedelijk door het schrikken, plotseling te loopen. Het gevolg hiervan was dat C. van den wagen viel en door het v6or- en achterwiel van den wagen werd overreden. C. is daama op den wagen gezet en naar huis gereden, waama geneeskundige hulp werd ingeroepen. Afscheid Ds. H. Ouwerkerk. Onder groote belangstelling heeft Ds. H. Ouwerkerk, predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Groede, Zondagmiddag afscheid genomen van zijn gemeente. Hij sprak de ge meente toe naar aanleiding van 1 Cor. 3 vers 13. Na de predikatie dankte hij kerkeraad en gemeente voor de prettige wijze van samen- werken. Daarna kwam allereerst aan het woord den heer Wijsveld uit Middelburg, administrateur van de Evang. Luth. gemeente, die namens kerkeraad en gemeente een afscheidswoord sprak tot den vertrekkenden leeraar. Vervolgens sprak ook den heer Snijders uit Middelburg, als voorzitter van de gecombi- neerde kerkeraad van Vlissingen en Middel iburg een afscheidswoord, waama Ds. Keers, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Bres- kens, Ds. Ouwerkerk namens zijn collega's die wegens omstandigheden niet aanwezig konden zijn een afscheidswoord sprak. Hiema dankte Ds. Ouwerkerk de sprekers voor de hem toegesproken woorden. NEDERLAND—ZWITSERLAND. Bij mooi weer is gister te Zurich deze in ternationale wedstrijd gespeeld. De Neder landsche ploeg werd met 63 geslagen. Het spel blijkt zeer tegengevallen, althans voor wat de Nederlandsche ploeg betreft. „De Courant" noemt het een „voetbal-drama". De vastgestelde wedstrijden voor Ter- neuzen, n.l. Terneuzen IDe Zeeuwen en BreskensTerneuzen II, zyn wegens terrein- afkeuring niet doorgegaan. De wedstrijd AxelMiddelburg H voor den K. N. V. B. kon gister niet gespeeld wor den wegens het enorm slechte weer. Bij de rust is de wedstrijd gestaakt met 21 in het voordeel van de bezoekers. De wedstryd zal worden overgespeeld. OP EEN TREIN GESCHOTEN. Dezer dagen, toen de personentrein uit Zwolie omstreeks 4 uur n.m. de buurtschap

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2