ALGEMEEN NIEUWS- EN AQVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. E Eerste Blad. Eieren van JongeHennen HEEREN-BAAI No. 8599. VRIJDAG 31 OCTOBER 1930. 70© Jaargang Fa A. van Overbeeke-Leunis yggltLgTOBi. Vampier-Vleugel DRAlSIflAvANVALKEnBUR A -'iLEVERTR 40-jarige reputatie ECHTE FRIESCHE —winmi—™— CO U RANT Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Buiten Ter ultbetaling fr. per post 6,60 per jaar 2,60 per MON NE H sr. NTWBM S» •;ci riost 1.80 per 3 maanden Bfl voor i Amerfka 2,25. overtge lan den 2,60 per 3 maim*® fr. per post voor net bultenland alleen b+j voorultnetaling. .vor-neraeTiceTi Flmia P. J- VAN i>E SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. TER NEUZEN, 31 October 1930. GEMEENTERAAD VAN TER NET ZEN. Donderdag kiwam de raad des voormiddags 10 uur bijeen en beeindigde haar werk, twee- maal met een pauize onderbroken, des avonds Het voorstel van den heer Colsen, dat de gemeenteraad zich zou uitspreken over de wenschelijkheid, dat Sluiskil en omliggende bu-urtscJiappen een afzonderlijke gemeente taou vonmen, werd met 10 tegen 2 stemmen voor kennisgeving aangenomen. Het beeld werd door den beer Colsen verdedigd, met het oog op de gemakken der bewoners van Sluiskil en aangrenzende buurtschappen, die nu voor verschillende zaken, b.v. voor betalen van belastingen en aangiften burger- liiken stand naar de hoofdkommen der ter plaatse samenkomende gementen Ter Neuzen, Axel en Westdorpe moeten gaan. Hij schatte de nieuiwe gemeente een bevolking van ongeveer 2800 zielen, en koesterde, in verband met de alsdan binnen de grenzen vallende fabrieksondememingen geen vrees voor ge- brek aan de noodige belastingopfbrengst H13 vond voor zijn voorstel steun bij den heer De Bakker. Het denkbeeld werd bestreden door den heer Hamelink, die er niet alleen op wees, dat deze raad zidh dan zou uit spreken over stukken gebied van andere ge- meenten, maar het ook bestreed met het oog op de belangen van Sluiskil zelf. De heer Bedet sloot zich daarfbij aan, en wees er voorts op, dat de eerste pogirng van Sluiskil om zelfstandig te werken door het stidhten eener eigen woningbouwvereeniging een strop gebleken is, die de gemeente met eemge dui- zenden guldens verlies heeft moeten over- nemen, terwijl de voorzitter, ziende naar een analoog geval in ons land, het voorstel kwa- lificeerde als te getuigen van groote onkunde Aan den heer Van Aerde werd tegen den prijs van 4,50 een perceel bouwgrond ver- kodht in het gemeentelijk wonmgfoedrgf te Sluiskil, terwijl werd meegedeeld, dat^de reeds vroeger besproken electrificatie van de Koedijk tot stand komt en daar 3 straatlam- pen zullen worden geplaatst. Aan den heer P. D. van de Velde werd af- wijking togestaan van art. 10 der Bouiwver- ordening., Aan mej. S. M. Bijleveld werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als on- derwiizeres aan school D te Sluiskil. Vastgesteld werd een nieuwe sehoolgeldver- ordening, waarbij reductie wordt toegestaan voor meerdere kinderen uit een gezm die gelijktijdig de school bezoeken. Afgewezen werd een verzoek om subsidie van de R.K. stichting „Moederherl" te Breda, ingewilligd werd het verzoek om de subsidie voor het ziekenihuis te Ter Neuzen te ver- hoogen tot 6000, eveneens het verzoek om de subsidie voor de Chr. bewaarschool te Ter Neuzen te verhoogen tot 1500. A ge werd het verzoek tot verhooging der subsidie voor de R. K. bewaarschool te Sluiskil. Aangenomen werd een voorstel van den beer Colsen om aan de stichting voor R. K. ziekenverpleging te Sluiskil voor het werk dat door deze inrichting m het algemeen be lang wordt verricht als iblijk van waardeermg een bijdrage toe te kennen van 500 Naar aanleiding van een verzoek her Coo neratieve Vruchteiweiling Zeeuwsch-Vlaande ran, om voor 1931 te mogen beschikken over de voor 1928 en 1929 toegezegde subsidies ad 500 in een bedrag van 1000, werd be- sloten voor 1931 voorloopiig 500 toe te staan. De heer De Bruijne uitte omtrent de veilmgs- vereeniging de klacht, dat deze niet genegen was gebleken fruit van de Tuinbouwvereeni- s-ing te Ter Neuzen in te schnjven, hetgeen te Goes of te Kapelle wel geschiedt en de in- door SAX ROHMER. 75) Vervolg.) Het park trok onze blikken met mag- netische kracht en na de eerste paar minuten stonden we alle drie naar den vaqen, sdiaduwigen plattegrond van de tuin-qroepen te staren en vroegen mijn beide metgezellen zich, evenals ik, waar- schijnlijk af, waar Harley bleef, en wat hii op dat oogenblik wel zou doen. Heel zwak, als een zacht gemurmel, hoorde ik het kabbelen van het beekje in het raviin beneden ons. En toen, juis toen de stilte wat beklemmend begon te worden, kwam van dienzelfden kant een licht gekraak en geluiden van slippen en daarna: ,,Geef me een hand, Knox zei een be- kende stem, „ik moet dat prikkeldraad zonder kleurscheuren zien over te komen Hij was door het ravijn gekomen en terwifl ik me tusschen de braamstruiken en plekken ruig gras door voomchtig liet zakken, vroeg ik me af, wat hem be- zield kon hebben, om ons langs den hoofdweg te sturen. Die vraag werd een paar minuten later ten deele beantwoord want toen hij naast ons op het plateau StOIU denkt natuurlijk alle drie", begon hij noq buiten adem van zijn klimpartij. Waarom is hij niet met ons meegegaan en wat heeft hij in dien tusschentij'd uit- qevoerd? Dat zal ik u zeggen. Om mijn experiment zoo goed mogelijk te doen riohting daardoor inkomsten delft, doch nu een heroep doet op de openbare kas, De heer Scheele had de grief, dat toij de kleme vei- lino-en koopers geweerd worden die geen koopman zijn. Hij verzocht Burg, en Weth. een en ander eens naider te onderzoeken. In afwachting van het resultaat van het onder- zoe,k en het verder verloop der zaken, werd daarom slechts de helft van het gevraagde bedrag toegestaan. De laatsbvermelde financieele heslissmgen i -LF-EUWARDEM t n an Voor elken regel meer ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Grootere letters en cliche's wor den naar plaatsruimte herekend. bij regelabonnement tegen vermlnderd tarief, hetwelk op aanvraajT Inzending van advertentien llefst dag voor de nltgiiv«. Handelsadvertentien verkrijgbaar Is. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAG A VOND. Ingez. Med werden genomen tij,dens de behandeling der als de daar gebrachte onbegaanbare keien uit gemeentebegrooting voor 1931. Bij de algemeene beschouwingen verklaarde de heer Hamelink, die voorgaande jaren had te kennen gageven zich hij de algemeene be schouwingen te zullen beperken, tot het laatste jaar von deze zittingsperiode. dat het moeilijk was, om de balans voor het college van Burg, en Weth. op te maken, aangezien dit zich niet met een werkplan had aange- diend. Over het algemeen was hij er wel over tevreden, en was het hem vooral een voldoenimg, dat het voor de financieele rege- ling en bestrijding van de uitgaven voor ver schillende werken meer uit de gewone in komsten put en niet alles meer met leenin- gen wil dekken. welk sbandpunt vroeger door hem bestreden is. Daar men dien weg thans volgt, kan niet volgehouden worden, dat zijn vroegere critiek een afbrekende critiek be- oogde. De heer Van Aken wensChte in verband met de heerschende malaise verschillende posten voor nieuwe werken uit de begrooting te zien verdwijnen en sprak zich uit voor de omizetting van het Burgerlijk Armibestuur, dat z.i. niet in de goede richting giaat, in een inrichting voor Maatschappelijk Hulpbetoon; zou althans gaame nader worden inge- hij licht, waarom dit hier niet kan. De heer Colsen besprak verschillende zaken, Sluiskil betreffende, en beklaagde zich, dat hij over verschillende dingen vroeger van achter de groene tafel was ingelicht. Een onderzoek in Limburg had hem bewezen, dat het wel degelijk mogelijk zou zijn het daar- heen te leiiden, dat ook te Sluiskil een secretarie werd ingesteld, ja, dat men daar zelfs ook wel zou kunnen trouwen. De gemeente-isecretaris lichtte hem daar- omtrent nader in, en bestreed, dat vroeger des- wege misleidende inlichtingen gegeven zijn, zich er over beklagende, dat hij in het debat werd betrokken. De heer Colsen verklaarde dat ook de mededeelingen van den Voorzitter, met betrekking tot de technische bezwaren van het leggen van een trottoir te Sluiskil langs den weg langs het kanaal onjuist waren wel erkende hij, dat er financieele bezwaren konden zijn. Hij bepleitte opnieuw verbete- ring van den Benedenweg en van den weg door den Pierssenspolder, al was het, dat men maar voor een voetpad voor de bewoners zorgde. De heeren Geelhoedt en de Voorzitter wezen op de onmogelijkheid om een en ander tot stand te brengen, door gebrek aan medewer- king van de betrokken bewoners of de pol- derbesturen. Aan het bestuur van den Piers senspolder hebben Burg, en Weth. zelfs den gemeentebouwmeester ter beschikking gesteld, om eens een plan met begrooting voor ver- betering van den weg te laten opmaken, doch zij hebben er later niets meer van gehoord. De heer Scheele bevestigde dat in het verleden van den raad is meegedeeld, dat het bestuur van den Pierssenspolder den weg aan de ge meente wilde overgeven, tegen een bijdrage van hetgeen vroeger voor onderhoud van den weg werd uitgegeven, doch dat de raa# niet geneigd was, daarop onder die voorwaarden In te gaan. De heer Bedet verklaarde zich tevreden over het beleid van Burg, en Weth. en het viel hem mede, dat de heer Hamelink dit feitelij'k ook was. Hij meende, dat de bewoners van den Benedenweg te Sluiskil al tevreden zullen zgn, slagen en uw opinie niet door vooruit- weten-wat-er-komt te laten beinvloeden, heb ik u vooruit gestuurd. Om geen tijd te vermorsen, ben ik langs dezen weg, die veel korter is, gekomen. En nu aan het werk, heeren". .Uitstekend", mompelde Aylesbury .Maar eerst moet ik u alie drie vra- en", ging Harley voort, ,,om het tuin- ..uisje binnen te gaan en door het raam naar den rotstuin van Cray s Folly te kijken. Wil jij maar beginnen, Wessex?' Wessex nam zijn pijp uit zijn mond en keek den spreker verbaasd aan. Dan knikte hij hem kortaf toe, ging de hut binnen, knielde op de bank onder het raam en keek naar buiten. ,,Doe de ruitjes open", ried Harley hem. ,,Dan kun je veel beter zien". Wessex zette ieder ruitje afzonderlijk op em en keek oplettend in de aangegeven richting. „Zie je iets ongewoons in den tuini "Nee, niets",. gaf de inspecteur ten antwoord. ,,Nu inspecteur, Aylesbury Aylesbury liep met kordate stappen, naar het raam en keek op zijn beurt naar ,,Ik zie den tuin" .kondigde hij met zakelij'ke stem aan". „Kunt u den zonnewijzer ook zien? „Ja. Duidelijk". „Goed. Nu jij, Knox". Ik volgde het voorbeeld van de twee Endcrcii" ,,Zie je den zonnewijzer?" vroeg Har ley voor de tweede maal. ,,Ta. Heel duidelijk". „En kun je erachter zien?" O ja. Heel goed zelfs. Ik zie de schaduw van de kolom als een donkere de Donze-Visserstraat zullen zijn opgenomen en door begaanbaar plaveisel vervangen. De heer Colsen deelde in verband hiermee mede, dat de menschen daar bezwaar hebben hun voortuintjes af te staan, omdat hun regen- bak daar gelegen is* die zou men dan ook wel moeten verplaatsen. De heer Scheele meende dat men teveel in details was afgedwaald, doch hij de algemeene beschouwingen ook acht had moeten slaan op den algemeenen crisis-toestand, die het raad- zaam maakt, voorzichtig te zijn, met het doen van groote uitgaven voor nieuw werk, en het opdrijven van de uitgaven. In dit verband gispte hij het in Ged. Staten van Zeeland, dat deze, van dien toestand kennis dragende, toch tegen den wensch van de groote meerderheid der gemeenteraden, toch een jaarweddever- hooging hebben doorgezet, en dan niet ten voordeele van de kleinse salarissen, maar juist het meest hebben verhoogd, diegenen, van wie gezegd kan worden dat zij het niet bepaald noodig hebben. Hij raadt de ver schillende partijen aan, dit hij de a.s. verkie- zingen voor de Staten eens onder de oogen te zien en zich voor de toekomst wel vooraf te vergewissen welke afgevaardigden men voor lid van het Gedeputeerd college kan afvaar- digen, opdat men er van gevrijwaard zal zijn, dat zulke maatregelen tegen den wil van bijna alien door een kleine groep personen wordt doorgezet. De heer De Jager betoogde, dat de malaise niet in alle kringen zoo diep doordringt. Voor deze gemeente zullen voor het oogenblik de gevolgen nog niet zoo merkbaar zijn, al er- kent hij, dat zich een volgend jaar ook wel in het bedrag van het gezamenlijk inkomen zal afspiegelen. Omtrent het financieel be leid en de bestrijding der kosten voor buiten gewone werken, is hij persoonlijk niet van opinie veranderd, maar hij heeft zich aange- past bij den hem gehlchen wensch van den raad. Hij zou anders voor het nieuwe werk ook het nageslacht willen laten meebetalen, terwijl, nu het uit gewone inkomsten betaald wordt, het tegenwoordig geslacht alles betaald. Hij geeft toe, dat men dan meer moet uit- geven voor rente, maar indien de nieuwe wer ken uit leening werden bestreden had men dit jaar de 45 opcenten op de fondsbelasting ach- terwege kunnen laten. De heer Geelhoedt stemde toe, dat de wet- houders zijn opgetreden zonder programma. De verschillende politieke partijen die hebben meegewerkt tot de keuze van dit college, heb ben geen afspraken gemaakt en ook niets van hun zelfstandigheid ingeboet. Het spreekt wel van zelf, dat men onder verhoudingen als die welke in den raad bestaan, geen beginselpoli- door Proefbalen levert: TER NEUZEN. (Ingez. Med.) Till ifflHHHMtll>f' tiek naar voren kan brengen. Hij heeft zijn zetel aanvaard, om werkzaam te kunnen zijn in het algemeen belang der gemeente zooals hij dat ziet, en acht het gelukkig er in ge- slaagd te zijn op een rustig bestuur te kunnen wijzen, terwijl het hem als wethouder van pu- blieke werken vergund was reeds veel achter- stand ten opzichte van de straten en wegen te kunnen inhalen, hetgeen hij als raadslid reeds heeft hepleit. Veel is reeds verricht en de begrooting bevat daaromtrent nog verdere voorstellen. Als dit tijuperk afgeloopen is, zal hij daarop met voldoening kunnen terugzien en wacht met gerustheid de afrekening af. De heer Hamelink wees er nog op, dat de rioleeringswerken voor het vrij van water maken van het lage gedeelte nog niet zijn uit- gevoerd. De heer Van Driel merkte hierom- trent ondeugend op, dat hem gebleken is, dat men in openbare zitting eigenlijk niet zeggen kan, hoe het daarmee staat. Daartegen zijn technische en persoonlijke bezwaren en zal men daarom nog een jaar of 4 moeten wach- ten. De Voorzitter verklaarde, dat Burg, en Weth. over die kwestie in het openbaar voor het oogenblik niet verder wenschen te spreken. Wil de raad daarover volledig worden inge licht, dan moet men een commissoriale ver- gadering aanvragen. De Voorzitter behandelde in zijn betoog, de malaiseklachten en bleek daaromtrent zeer optimistisoh. Naar aanleiding van het onder zoek, door de Haagsohe Post bij verschillende vooraanstaande personen en financieele groot- heden daarover ingesteld, en de van dezen ontvangen antwoorden, was hij van oordeel, dat het daarmede in geen geval zoo erg staat, als men uit algemeene kladhten wel zou moeten afleiden. De heeren Scheele en Hamelink waren hiertegenover echter van meening, dat de practijk het ook in eigen omgeving wel anders leert, wat de bewerin- gen van die groote mannen dan ook mogen zeggen. Dit wil daarom niet zeggen, dat we bij de pakken moeten blijven neerzitten. De heer De Bakker maande aan tot voor- zichtigheid in financieel opzicht en gaf ver schillende weaken. De Voorzitter bleef er bjj, dat, vooral voor onize gemeente, de voorultzichten nog niet zoo ongustig zijn, en dat het zelfs wel eens zou kunnen uitlkomen, dat wij tot de Zondags- kinderen behooren. Na afloop van het steekspel, dat feitelijk in versohillend opzicht reeds een behandeling van onderdeelen was, werd met de artikels- gewijze behandeling begonnen. Naar aanleiding van een voorstel der heeren Hamelink c.s. werd het presentiegeld verhoogd van 3 tot 4 per zitting, met 8 tegen 5 stemmen. Er werd op gewezen, dat dit met alleen moet beschouwd worden als een ver- goeding voor tijdverlies, maar ook als tege- moetkoming voor verschillende uitgaven, die een raadslid dat op de hoogte van zijn tijd wil blijven moet maken. Goedgekeurd werd een post voor het aan- brengen van centrale verwarming in het stad- huis. Het voorstel tot het aanschaffen eener brandspuit van groote capaciteit, en daarvoor uit te trekken 9600, hetgeen het brandweer- bestuur noodig acht omdat bij een brand van eenige beteekenis het materieel waarover thans beschikt kan worden niet volidoende is werd met 9 tegen 3 stemmen verworpen. Er werd gewezen op de komst der waterleiding, terwijl" branden van een omvang als te Mid- deiburg in geen menschenleven voorkwiamen en men nu, wegens de samenwerking der ge- meenten, bij uitbreiding ook een beroep op de omgeving kan doen. Na breedvoerige discussie noodigde de heer Colsen Burg, en Weth. uit, op grond van de zoo zeer toegenomen werkzaamheden van den keurinigsveearts, ook gebleken uit de sterke verhooging van de optorengst van het keur- loon, nader een voorstel te doen dezen des- ,iiiiimuiiiiiliiiiiniii"!lL^i miimtuiumuiimw 20-50 ct- per ons (Ingez. Med.) wege een gratificatie te verleenen. Voor zijn denkbeeld am al hetgeen in eenig jaar meer dan de onkosten met 10 verhoogd, van den keuringsdienst wordt ontvangen aan de slagers te restitueeren, kreeg hij geen steun. Sommige leden zouden daaraam wel hebben willen meewerken, indien dat meerdere aan de consumenten kon worden terugbetaaJd, want in hetgeen die betalen is het keurloon verconverteerd. Meegedeeld werd, dat een adres te wachten staat, verzoekende demping van het nog overig deel der gemeentehaven. Voor den gemeentedienst zal een vaste werkman meer worden aangesteld. De heer Colsen drong bij Burg, en Weth. aan eens te ovenwegen het bouwen eener niefuiwe openbare school te Sluiskil. De van 1870 dateeren.de, is reeds lang niet meer van dezen tijd en kan ook niet worden opgeknapt. Bij de bestratingswerken is voorzien in bestrating van het nog begrinde deel der Blokken, terwijl de Oostizijde der Markt en der De Jongestraat zal worden verhard met koperslakkeien en het Westzrj.de der Markt zal worden beklinkerd. De heer Colsen besprak het verleenen van een kindertoeslag aan het gemeentepersoneel, doch de Voorzitter verzocht hem hierover later een principieele heslissing uit te lokken. Opnieuw ingeleide uitvoerige besprekingen over verbetering van wegen te Sluiskil leidden tot de toezegginig, dat Burg, en Weth. nader zullen overwegen. Verschillende leden achten het wenschelijk, dat getracht wordt in te grijpen. De heer Bedet wilde van het vrijgekomen geld een bedrag nemen voor een trottoir in de Axelsche straat, doch vond daarvoor geen steun. De heer De Bruijne werd een onderzoek toegezegd naar den overlast dien bewoners van Driewegen hebben van regenwater en aan den heer Van den Bulck voor bewoners van den Baandijk die rioleering wenschen; aan den heer Colsen .beplanting van de alge meene begraafplaats te Sluiskil. Aan den heer De Bakker werd averweging toegezegd yan het inrichten van centrale ver warming in de openbare scholen. In de avonidvergadering werd nog uitvoerig gesproken over de bestaande kwestie vacature geneesheer voor de armenpra.ctijk in de kom. Voorgesteld werd thans sollicitanten op te roepen op 800, een bedrag dat de Vereeni- ging van Geneesheeren naar het schijnt nood- zakelijk acht. Er was thans nog geen meer derheid om den gang naar Canossa te doen. de stemmen staalkten. Weer kwam, ingeleid door den heer Hame link in uitvoerige bespreking de omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in een college van Maatschappelijk Hulpbetoon, waarvoor Burg, en Weth. verantwoordelijk zullen zijn, zoodat zij ook in de raadszitting ter verant- woording kunnen worden geroepen. Hij on- denwierp het optreden van het Burgerlijk Armibestuur aan seherpe critiek en heschouiwt de leden niet op de hoogte van de eischen van den tegenwoordigen tijd voor het ver- vullen hunner taak. De heer Bedet bestreed dit betoog en kwam tot een andere conclusie. De Voorzitter sprak als zijn meening uit, dat men de zaak moet splitsen. De werkelijke arm en behooren bij het Burgerlijk Armbe stuur te blijven. Voor het verleenen van steun aan maatschappelijk hulpbehoevenden, streep over het pad ,,En zie de taxusboomen ook?" ..Natuurlijk". ,,Maar niets anders? Niets onge woons?" „Nee. Niets". ,,Goed", zei Harley tevreden. „Dan kunnen we aan het tweede gedeelte be ginnen. Nu gaan we het open terrein aan den oostkant op, heeren. Wilt u zoo goed zijn mee te gaan?" Hij liep om het tuinhuisje heen, kroop door een opening in de haag en kwam zoo op het veld met het bloeiende gras en het hoog-opgeschoten onkruid, waarover we. den vorigen dag, op den hoofdweg ge komen waren. Nu ging hij eabter niet den kant van den hoofdweg op maar sloeg naar links af, liep langs de helling om den heuvel heen. Opgewonden door zijn merkwaardige manier van doen, ging ik hem entlhou- siast achterna. Wessex kwam, zwijgend en met een ondoorgrondelijk gezicht achter mij aan en de achterhoede werd gevormd door een puffenden en binnens- monds vloekenden Aylesbury. „Wilt u nu van dit punt af eens naar den tuin kijken?" vroeg Harley. We bleven staan en keken. ..Ziet u, een van drieen, iets onge woons?" We gaven alle drie een ontkennend amtwoord. ,,Goed", zei mijn vriend. „En let nu eens op. Van dit punt af belet de for- matie van het terrein verder elk uitzicht op het park en den tuin van Cray s Folly. Pas als we het pad door het ravijn of den hoofdweg bereikt hebben, kunnen we weer iets zien. Dat iets is van den hoofd weg af de toren en daarmee is het uit. Het eerste gedeelte van mijn experiment is afgeloopen, heeren. Laten we terug- gaan Zonder ons tijd tot het maken van een enkele opmerking te geven, keerde hij zich om, daalde door het ruige terrein naar het riviertje af en doorwaadde net, tot groot misnoegen van den hijgenden en blazenden Aylesbury, op een punt, it mij onnoodig moeilijk toeleek. ken minuut of vijf later bevonden we ons weer op het terrein van Cray's Folly. Harley k'lom, nog steeds met een speciaal doel voor oogen, tegen de terras vormig aangeleade gazons op en bracht is, door de rhododendron-boschjes en om den toren heen naar den rotstuin. Bij het trapje, dat van het terras naar om- laag voerde, bleef hij staan en keerde zien naar ons toe. „Kijk nu eens, als u wilt, van dit punt af naar den zonnewijzer", beval hij. We keken. Ik hield van verbazing mijn adem in en tegelijk hoorde ik Ayles- bury 'n eigenaardig, benauwd-schrapeng geluid maken. Aahter den zonnewijzer, van de piaats, waar wij stonden, schuin erachter en on- qeveer een meter boven den grond zagen we een klein, flikkerend lichtje. Wat is dat?" vroeg Wessex scherp. ^Ga nog wat verder mee, heeren", zei Harley rustig. Hij ging ons voor. den turn in en langs het grintpad naar den zonnewijzer. Hij liep de steenen zuil met haar bol van ijzeren ciirkels echter voorbij en ging naar den taxusboom, waarin, zooals ik wist, de kogel zat, die Kolonel Menendez ge- dood had, Hij zei niets, maar wees met zijn virager naar den stam. Door middel van een langen, dikken spijker was een stuk kaars aan den boom vastgemaakt en wel zoo, dat het stille, gele vlammetje vlak voor den half in den stam gedrongen geweerkogel bramdde. Wel een halve minuut bleven we alle vier zwijgen. Ik geloof zelfs niet, dat een van ons een beweging maakte. Dan: Groote God!" mompelde Wessex. Dat is een buitengewoon staaltje. U heeft me al heel wat knap werk te bewonderen gegeven, Mr. Harley, maar dit spant de ..Knap werk?" zei Aylesbury. ..Waar is dat knappe werk? Ik zie niets dan een hoop vervloekte nonsens ..Zoo, collega!" zei de Scotland-Yard detective gedwongen-kalm,,Dan ziet u niet veel? Die hoop vervloekte nonsens heeft het leven van een onschuldig mensch gered Wat zegt u daar?" riep Aylesbury uit. Die kaars heeft al den tijd. van het oogenblik, dat u uit het raam van het tuin huisje keek tot nu toe, daar staan bran den", legde Harley hem uit. Door het raam kon u haar niet zien. Van de nel- ling van den heuvel bij het Guest House kon u haar ook niet zien. en dat is het eeniqe andere punt hier in de buurt van waar de rotstuin te zien is... En nu komt mijn conclusie. Daar de lijn. die een koqel beschrijft, vrijwel recht is en de aard van de verwondering ons vertelde, dat er geen afwijking van die rechte lijn qeweest was, beweer ik. dat de kogel hier in den taxusboom niet uit t Guest House afqeschoten kan zijn. En daarmee is het eerste qededte van mijn experiment afge loopen.' heeren. Het tweede gedeelte zal u zeqqen, van welke piaats dat schot dan we! gelost is". (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1